Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Visegrádská čtyřka má smysl i v Evropské unii, shodli se premiéři

Takzvaná visegrádská skupina bude mít smysl i po květnovém vstupu jejích členů, tedy České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska, do Evropské unie. Během pondělního jednání na zámku v Kolodějích na okraji Prahy se na tom shodli zástupci vlád všech čtyř států. Podle českého premiéra Vladimíra Špidly si totiž mohou země pomáhat uvnitř Evropské unie. Jako příklad může posloužit třeba otázka volného pohybu osob. Některé ze současných členských států patnáctky pomalu ustupují od slibů otevřít své pracovní trhy lidem z kandidátských zemí. To dělá asi největší vrásky v souvislosti s rozšiřováním EU v přistupujících státech. Proto i některé země Visegrádu, jako třeba Maďarsko, chystají odvetná opatření. Slovensko a Česko chtějí spíše klást důraz na vysvětlování důvodů, proč není třeba se cestování lidí za prací po Evropě obávat. "Nikdo by se neměl bát těch, kteří chtějí pracovat, ale těch, kteří pracovat nechtějí," podotkl slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.

Klaus se v úterý sejde s budoucím eurokomisařem Teličkou

Českého kandidáta na evropského komisaře Pavla Teličku přijme v úterý odpoledne prezident Václav Klaus. Klaus nedávno Teličku označil za úředníka, jehož názory jsou mu neznámé. Vláda původně na post komisaře EU navrhla poslance ČSSD Miloše Kužvarta, ten po několika dnech oznámil, že funkci nehodlá zastávat. Sociální demokraté a Unie svobody-DEU pak prosadily právě dosavadního velvyslance při EU a dlouholetého vyjednávače Teličku. Proti jeho nominaci byla koaliční KDU-ČSL, které vadila jeho minulost za normalizace a členství v totalitní KSČ. Klaus Teličku po jeho nominaci označil za "čistého úředníka", který se sice vyzná v EU, ale jeho názory jsou velkou neznámou. "Není to neznámá osoba, je to osoba s neznámými názory," řekl Klaus na Teličkovu adresu. Prezident v rozhovoru pro Český rozhlas dodal, že i když dlouholetého vyjednávače Prahy s Bruselem zná osobně již řadu let, nedokáže vůbec říct ani odhadnout, jaké názory budoucí eurokomisař má. V Bruselu minulý týden ale s předsedou Evropské komise Romanem Prodim o "epizodě Kužvart" jednal český prezident jen okrajově a přisoudil ji slabosti vládní koalice. Prodi reagoval poukazem na rychlé a pozitivní následné rozhodnutí vlády. Podle vnitřního zdroje EK vysoce ocenil novou nominaci Teličky na českého komisaře a Klaus přitakal. I v Bruselu ale český prezident posléze před novináři podotkl, že nominovaný komisař dosud "hrál přece jen jinou než politickou roli v EU, roli kvalitního úředníka".

Cena 20,3 miliardy korun za gripeny bude maximální a konečná

Cena 20,283 miliardy korun za desetiletý pronájem 14 stíhaček Jas-39 Gripen je maximální a nepřekročitelná. Stojí to v materiálu o postupu vyjednávání mezi českou stranou a Švédskem o pronájmu těchto letadel, který dostane ve středu na stůl vláda. Dokument, který má ČTK k dispozici, obsahuje také informaci, že se Češi se Švédy zatím neshodli na případné provázanosti smlouvy o pronájmu a smlouvy o zpětných investicích do české ekonomiky. "Jako jedinou alternativu švédská strana zatím nabízí zajištění plnění závazků prostřednictvím smluvní pokuty," stojí v dokumentu. Pokuta by přitom podle dosavadního švédského návrhu měla být pět procent z nesplněné části přímých offsetů či pět procent ze zbytku celkového offsetového závazku. Přímé offsety znamenají investice do obranného průmyslu, primárně leteckého. Česká strana chce, aby celková hodnota offsetového programu dosahovala nejméně 950 milionů dolarů. Chce přitom vycházet z kurzu platného k 31. říjnu 2003, tedy v den předání nabídek. Tak by program představoval přibližně 130 procent ceny kontraktu.

Švédsko ve své nabídce předložilo strukturu programu, která obsahuje 31 konkrétních offsetových transakcí. Do offsetů ale chce švédská strana zahrnout transakce započaté od 1. ledna 1999, Češi připouštějí jen dva roky před uzavřením smlouvy o offsetech.

V nabídce švédská strana uvedla, že cena pronájmu celého systému na deset let je 20,283 miliardy korun, kdy 18,351 miliardy je za pronájem a 1,932 miliardy tvoří úroky. V nabídce si nejprve Švédové vyhradili právo nabídnutou cenu upravit podle směnného kurzu švédské a české koruny ke dni podpisu smlouvy.

Pokud by se tak stalo, byla by ale podle materiálu pro středeční jednání vlády švédská nabídka až na druhém místě za belgickou. "Po jednání náměstka ministra obrany pro vyzbrojování s ministryní obrany Švédského království bylo přislíbeno švédskou stranou, že tento požadavek nebude dále uplatňován," stojí v materiálu.

SSZ: Počet podnikatelů klesl letos o 24.000 na 975.000 osob

Počet osob samostatně výdělečně činných, k nimž patří podnikatelé, soukromí doktoři, umělci či zemědělci, klesl v prvních dvou měsících roku o 24.000 na 975.000 lidí, řekla to mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánka Mikešová. V únoru se počet těchto osob snížil o více než šest tisíc. Tento vývoj zřejmě způsobily nové daňové zákony, které platí od ledna. Pokles počtu podnikatelů souvisí podle prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka s první fází reformy veřejných financí a přispívá k nárůstu nezaměstnanosti. "Dnes je často výhodnější pobírat sociální dávky a občas si přivydělat na černém trhu, než podnikat," vysvětlil.

Snížení poštu podnikatelů není nijak zásadní, nezaměstnanost by byla bez zavedení reformy ještě vyšší, reagoval mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Reforma omezila zneužívání sociálních dávek a nemocenské a snižuje daně pro firmy, poznamenal s tím, že druhá fáze reformy navíc podpoří hospodářský růst a pracující rodiny s dětmi. Za příznivá považuje zveřejněná čísla i premiér Vladimír Špidla. "Osobně jsem si to zjišťoval před dvěma dny a ČTK. Drábek však tvrdí, že kroky při reformě veřejných financí znesnadnily podnikání. "Přitom drobní podnikatelé od státu nic nechtějí. Pokles počtu podnikatelů pak snižuje odvody do rozpočtu, a zároveň tím vzniká nutnost financovat sociální dávky, řekl. Mezi opatření ke snížení nezaměstnanosti by měl patřit systém kontroly zneužívání sociálních dávek, podotkl. Živnostenské úřady zaznamenaly letos po Novém roce vyšší počet rušených živností než v předchozích letech. Nová daňová úprava zavedla tzv. minimální daň. Živnostníci, kteří vykážou ztrátu, musejí letos zaplatit stejně vysokou daň jako zaměstnanec s polovinou průměrné mzdy. Zvýšily se i odvody na sociální a zdravotní pojištění. Počet podnikatelů v České republice je přesto stále poměrně vysoký. Poměr počtu podnikatelů k celkové zaměstnanosti by Česku mohla závidět většina Evropy, upozornil analytik Patria Online David Marek. Větší podíl podnikatelů na celkové zaměstnanosti vykazují podle něj ze zemí Evropské unie jen Řecko, Portugalsko, Itálie, Španělsko a Irsko. Nezaměstnanost v ČR zlomila v únoru další rekord, když vzrostla z lednových 10,8 procenta na 10,9 procenta. Práci si minulý měsíc na úřadech práce hledalo 570.787 lidí, což bylo o 32.688 osob více než ve stejném období loňského roku.

Místopředseda Koženého strany podal žádost o její registraci

Místopředseda strany Viktor Kožený - Občanská federální demokracie (OFD) Pavel Matějka podal na ministerstvu vnitra žádost o registraci strany. "V pátek jsem to tam fyzicky odnesl na podatelnu," řekl Matějka. Součástí žádosti je podle něj podpisový arch, jak žádá zákon. "Je tam přes 1000 podpisů," uvedl. Mluvčí vnitra Petr Vorlíček příjem žádosti potvrdil. Kožený, který je v České republice i ve Spojených státech stíhán pro miliardové podvody, informoval o svém záměru kandidovat v evropských volbách začátkem loňského prosince. K založení strany potřebuje další tři české občany a 1000 podpisů pod petici. Pokud žádost o registraci nebude mít zákonné náležitosti nebo budou-li v ní údaje neúplné či nepřesné, ministerstvo musí na tuto skutečnost upozornit zmocněnce přípravného výboru strany nejpozději do pěti dnů od doručení návrhu. Dokud nebudou případné nedostatky odstraněny, řízení nebude zahájeno, vyplývá z internetových stránek ministerstva vnitra. Do deseti dnů od zahájení řízení úřad buď stranu zaregistruje, nebo registraci odmítne. Není-li zmocněnci přípravného výboru do 40 dnů od zahájení řízení doručeno rozhodnutí o odmítnutí registrace, sdružení vzniká následující den po uplynutí této lhůty. Ministr vnitra Stanislav Gross před časem prohlásil, že kandidatura Koženého, který má irské občanství a žije na Bahamských ostrovech, je z právního hlediska sporná. "Kdo může kandidovat do Evropského parlamentu, stanoví volební zákon, a já mám pocit, že pan Kožený nesplňuje podmínky pro to, aby mohl kandidovat," uvedl ministr bez bližších podrobností. Z členů strany dosud Kožený představil právě Matějku, jako výkonného místopředsedu. Matějka je členem dozorčí rady Harvardského průmyslového holdingu, který vznikl z Harvardských privatizačních fondů a potom vstoupil do likvidace.

Prezident podepsal stovky výtisků své nové knihy Rok první

Autogram od prezidenta Václava Klause se stal v pondělí v knihkupectví Luxor na pražském Václavském náměstí žádaným artiklem. Na podpis do nové Klausovy knihy čekaly v dlouhé frontě stovky lidí. Publikace s názvem Rok první shrnuje prvních deset měsíců, které Klaus strávil ve funkci hlavy státu. "Pro mě je to třetí český prezident - po Masarykovi a Benešovi. Je to osobnost, člověk, který jde za svým a rozumí věci," řekla ČTK jedna z čekajících žen. Nadšených projevů na adresu prezidenta bylo ve frontě více. "Tahle knížka není první, kterou (od Klause) mám. Fandím mu. Jsem stará generace a znám dobu za Němců. A on se dere za republiku i proti Němcům," uvedl sedmdesátiletý Jiří Dvořák z Říčan. Sílu osobnosti, ale i to, že neuděluje tolik milostí jako bývalý prezident Václav Havel, se zase líbí sedmnáctileté kadeřnici Karin Ludvigové z Prahy. Klaus zatím omilostnil sedm lidí z více než tisícovky žádostí, které na Hrad přišly.

Desetidenní mládě tuleně v Chomutově ošetřovatelé učí jíst ryby

Mládě tuleně kuželozubého, jež se v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově narodilo 28. února, ošetřovatelé začali učit jíst ryby. Matka mládě přestala kojit, a tak si musí rychle zvyknout na tuhou potravu, informoval mluvčí zooparku Martin Šíl. "Není to nic jednoduchého. V přírodě to probíhá přirozeně, mládě si hraje s rybami na mělčině a postupně zjistí, že než do nich strkat čumákem, to je lepší je zbaštit. V zajetí ho ošetřovatelé zpočátku musejí nakrmit násilím. Dnes malý tuleň dostal jednu rybičku, v úterý už to bude větší příděl," uvedl. Sameček je v pořadí čtvrtým mládětem tuleně kuželozubého v zooparku. Při narození vážil přes 14 kilogramů, což je nejvyšší porodní váha, jakou u tuleně v Chomutově zaznamenali. Jeho matkou je dvanáctiletá Taške a otcem o čtyři roky starší tulení samec Kašek.

Počasí

V noci začne opět sněžit, teploty se budou pohybovat od -1 až -4 stupně. V úterý bude zataženo se sněžením. Teploty -2 až +2 stupně, na horách 4 pod nulou.