Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Premiér Špidla se zúčastnil pohřbu obětí v Madridu

Ve Španělsku proběhl ve středu pohřeb 190 obětí teroristických útoků z 11. března. Smutečního obřadu v madridské katedrále Almudena se zúčastnili členové španělské vlády a panovnické rodiny. Přítomni byli také prezidenti, premiéři a ministři řady zahraničních států, vedle britského premiéra Tonyho Blaira vyjádřili soustrast s oběťmi atentátu i další státníci. Francii zastupoval prezident Jacques Chirac, Německo kancléř Gerhard Schröder, Itálie prezident Carlo Azeglio Ciampi, Spojené státy ministr zahraničí Colin Powell. Za Českou republiku se obřadu zúčastnili premiér Vladimír Špidla a ministr zahraničí Cyril Svoboda. Podle světových agentur právě hojná účast oficiálních představitelů dodala státnímu pohřbu mimořádný rámec.

Sněmovna přes Klausovo veto přijala zákon o registrech pacientů

Registry, v nichž stát shromažďuje údaje o zdraví obyvatel, budou dál fungovat. Sněmovna přehlasovala prezidentské veto a znovu schválila novelu zákona, která existenci registrů nadále umožní. Nebudou v nich uvedena jména a adresy lidí, kterých se údaje týkají, jako identifikační znak však zůstane rodné číslo. Prezident Václav Klaus při zdůvodnění svého veta uvedl, že nebojuje s registry, ale jde mu o to, aby údaje v nich byly anonymní. S jeho výhradami k zákonu souhlasí i Úřad pro ochranu osobních údajů. Klaus, který je na návštěvě v Portugalsku, k registrům uvedl, že je třeba citlivě vnímat všechny zásahy do svobody a soukromí jednotlivce. Existenci registrů přitom považuje za zbytečný a velký zásah. V Česku je registr onkologických pacientů, hospitalizovaných, rodiček, novorozenců, vrozených vad, potratů, cévní chirurgie, kardiochirurgie a kardiovaskulárních intervencí, kloubních náhrad, nemocí z povolání, lékařů, lékárníků, zubařů a také lidí, kteří se léčí z drogové závislosti za pomoci náhražkových látek.

Senát zřejmě odmítne zákon o Benešových zásluhách

Senátní výbory odmítly návrh zákona o zásluhách druhého československého prezidenta Edvarda Beneše jako politickou proklamaci. Senát na svém čtvrtečním zasedání tento zákon zřejmě neschválí. "Věta, že se Edvard Beneš zasloužil o stát, by se v případě schválení zákona stala právně závaznou i pro ty, kteří si to nemyslí," poznamenal Jaromír Volný (ODS). Ani prvorepublikový parlament podle něj neměl přijímat podobný zákon o zásluhách Benešova předchůdce Tomáše Garrigua Masaryka. Autory poslaneckého návrhu zákona o Benešových zásluhách jsou Jitka Gruntová (KSČM) spolu s Radkem Martínkem a Karlem Šplíchalem (oba ČSSD). Ve sněmovně jej prosadili právě poslanci těchto stran spolu s dvacítkou občanských demokratů. I prezident Václav Klaus dal před časem najevo, že se mu zákon o Benešových zásluhách nezamlouvá. K odmítnutí normy vyzval před časem senátory i Klause předseda sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt. Toto sdružení požaduje zrušení Benešových dekretů, které jsou spojeny s poválečným vysídlením Němců z českého pohraničí. Odpůrci zákona dali najevo, že jejich postoj s Posseltovou výzvou nesouvisí.

Senát zřejmě umožní provozovat živnost v Česku i lidem ze zemí EU

Senát zřejmě schválí novelu, podle níž budou moci po vstupu Česka do EU získávat česká živnostenská oprávnění občané dalších členských států unie. Pro české živnostníky se tím zvýší konkurence. Vláda odhaduje náklady spojené s prováděním zákona na 6,5 milionu korun vzhledem k výdajům na úpravy programového vybavení projektu evidence podnikatelů na živnostenských úřadech, včetně vedení živnostenských rejstříků a ústřední evidence podnikatelů.

Rakousko oficiálně omezilo příliv pracovníků z nových zemí EU

Rakousko neotevře svůj pracovní trh pro obyvatele všech nových členských zemí rozšířené Evropské unie. Národní rada (dolní komora parlamentu) podle očekávání schválila novelu zákona o zaměstnávaní cizinců, která zavádí přechodné období pro pracovníky z osmi přistupujících států včetně České republiky. Výjimku budou mít pouze občané Malty a Kypru. Sněmovna ale nestanovila přesnou délku přechodného období, pouze souhlasila se stávajícími dohodami, které umožňují uplatnit až sedmileté omezení volného pohybu pracovních sil. Potřebu zavedení přechodného období obhajovali především zástupci vládní koalice. Opoziční sociální demokraté naznačili, že tato ustanovení by mohla být protiústavní.

Papežský nuncius chce dokončit jednání o smlouvě s Vatikánem

Katolická církev nežádá žádná privilegia, prohlásil ve středu v Praze nový apoštolský nuncius Diego Causero. Za svůj úkol považuje dovést k úspěšnému cíli česko-vatikánskou smlouvu. Výhrady českých politiků, které přerušily její ratifikaci, nazval "důkladnou reflexí" smlouvy. Arcibiskup Causero jako velvyslanec Vatikánu věří ve vzájemnou vstřícnost při přístupu k textu dohody. Smlouvu, která má upravovat postavení římsko-katolické a řecko-katolické církve v zemi, loni zamítla sněmovna jako nevýhodnou pro Českou republiku. S tímto postojem se ztotožnil také prezident Václav Klaus, který nedávno prohlásil, že by smlouvu v předloženém znění nepodepsal. České diplomacii současně doporučil, aby zahájila s Vatikánem nová jednání o smlouvě. Ministr zahraničí Cyril Svoboda pak oznámil, že za takové situace smlouvu poslancům zatím k novému projednání nepředloží. Podle dřívějších informací by Vatikán chtěl, aby smlouva začala platit do roku 2006, kdy vyprší mandát současné koaliční vlády.

Jedna z hlavních tříd Lisabonu se nyní jmenuje Pražská

Prezident Václav Klaus, který je na oficiální návštěvě v Portugalsku, odhalil ve středu na jedné z tříd portugalského hlavního města Lisabonu desku, která dává této ulici název Pražská. "Město Lisabon je velmi šťastné, že jedna z hlavních tepen ponese jméno Pražská třída," řekl portugalský primátor Pedro Santana Lopes, který je mimo jiné kandidátem na příštího portugalského prezidenta. Podle prezidenta Klause budou všichni Pražané rádi, že v Lisabonu je ulice pojmenována po jejich městě. Nyní má dluh česká strana, protože v Praze zatím není ani Portugalská, ani Lisabonská ulice, uvedl prezident. Podle pražského primátora Pavla Béma, který Václava Klause do Portugalska doprovází, se ale situace již brzy změní. Do roka a do dne Praha bude mít Lisabonskou třídu, Lisabonské náměstí, Lisabonskou ulici, uvedl Bém. Pražský primátor také s představiteli Lisabonu jednal o možnostech prohloubení vzájemné spolupráce. Portugalská strana projevila zájem například o pražské poznatky s řešením městské hromadné dopravy; Béma zase zajímalo, jak Lisabon postupuje při správě a využití obdoby pražského Kongresového centra.

Kladenský primátor Volf půjde do vazby

Okresní soud v Kladně rozhodl, že kladenský primátor Milan Volf půjde do vazby. Vyhověl tak policejním vyšetřovatelům, kteří šéfa největšího středočeského města podezřívají, že kladenskému hokejovému klubu bez schválení zastupitelstva přidělil z rozpočtu města více než 40 milionů korun. Zodpovídat se bude i z nákupu drahého služebního vozu Audi, které údajně pořídil bez výběrového řízení. Policie Volfa v pondělí obvinila ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Za stejný trestný čin byl už loni obviněn i bývalý místostarosta Kladna Václav Přibyl. Oběma hrozí trest až tři roky vězení. Státní zástupci podali návrh na uvalení vazby na Milana Volfa proto, aby na svobodě nemohl ovlivňovat svědky a pokračovat v trestné činnosti.

Policie zadržela organizátora půlmiliardového celního úniku

Policie v úterý zadržela čtvrtého podezřelého v kauze půlmiliardového celního úniku jihlavské společnosti M5, která dovážela motorovou naftu a benzin. V noci jej obvinila ze spoluúčasti na organizování celního úniku a nyní čeká na rozhodnutí soudu o vazbě. Předloni v červnu policie obvinila jednatele M5 Martina Haimanna a Milana Vítka, kteří v případu fungovali jako takzvaní bílí koně. První z údajných organizátorů Radovan Krejčíř byl zatčen a obviněn měsíc po nich. Policie od počátku považovala za podezřelého z organizování trestné činnosti i J.K., který se však rok kontaktu s policií vyhýbal. Až když státní zástupce zveřejnil úmysl stíhat jej jako uprchlého, sám se v doprovodu advokátky dostavil na policii. Vrchní státní zastupitelství na základě podnětu ombudsmana Otakara Motejla prošetřuje, zda se na akci nepodíleli také celníci. Podle Motejla nemělo být povolení firmě vůbec vydáno, protože společnost M5 do té doby nevykazovala žádné aktivity ve vztahu k dovozu, vývozu či tranzitu zboží.

Vězeňská služba ve Vinařicích našla v balíčku pro vězně drogy

Vězeňská služba ve Vinařicích na Kladensku objevila v úterý v balíčku pro jednoho z odsouzených drogy. Podle policejní mluvčí Jany Šteinerové šlo o 20 kusů extáze, dva gramy pervitinu a marihuanu, na které upozornil služební pes. Policie podle ní nyní šetří, komu byla zásilka určena a kdo ji poslal. Ve vinařické věznici objevila policie hromadnou distribuci drog, léků a mobilních telefonů už před rokem. Z šíření omamných a psychotropních látek a jedů nakonec obvinila 26 lidí. První čtyři z nich, dva vězni, dozorce a vězeňská zdravotní sestra, předstoupí před soud 30. března.

Bavorští policisté se v Česku zdokonalují v češtině

Celkem 19 bavorských policistů je od začátku března na policejních služebnách i ředitelstvích policie v západních Čechách, aby se tam zdokonalili v češtině. Němečtí policisté jsou převážně z bavorské pohraniční policie a z dalších služeben, u kterých se předpokládá budoucí spolupráce s českými kolegy. Program, hrazený částečně z prostředků EU, začal loni a potrvá do příštího roku. Do Čech míří vždy 30 bavorských policistů ve skupinách zhruba po 15 účastnících. Policisté před nástupem na stáž absolvují několikatýdenní výuku češtiny, přednášky ze základů českého práva a dějin. Práci českých policistů poznávají na západočeské policejní správě, v Plzni, na Chebsku, Karlovarsku, Klatovsku a Domažlicku. Čeští policisté na obdobné jazykové stáže do Bavorska zatím nejezdí, i tento projekt se ale připravuje.

V hale Sazka se odstraňují závady

V pražské hale Sazka Arena se nyní odstraňují závady, které se objevily po prvních testech. Podle mluvčího společnosti Bestsport Jana Valy se při dopoledním testu v úterý například zablokoval dveřní systém. Nefungovaly také některé toalety. S výsledky jsou organizátoři přesto spokojeni. Ve čtvrtek večer halu prověří další zátěžová zkouška. Slavnostně se hala, ve které se na přelomu dubna a května bude konat mistrovství světa v hokeji, otevře v sobotu 27. března. Sobotního galavečera se zúčastní na pět stovek bývalých a současných českých sportovců a další osobnosti z kultury. Arénu otevře prezident Václav Klaus. V neděli se hala již začne připravovat na mistrovství světa v hokeji. První zápas mistrovství se uskuteční 24. dubna a poslední 9. května.

Nadace Charty 77 poskytla počítače speciálním školám

Nadace Charty 77 poskytla počítače 108 speciálním školám, které vzdělávají nevidomé děti a děti s poruchami motoriky. Nadace poskytla školám 23 takzvaných braillských řádků, které zobrazují bodové písmo. Nevidomý uživatel si na nich může kontrolovat, co má v textu na obrazovce. Dodala také obslužný sotware, 70 velkoformátových klávesnic a 120 speciálních myší pro děti a studenty, kteří obtížně pohybují rukama. Počítače se speciálním zařízením bude využívat zhruba 500 nevidomých a těžce pohybově postižených dětí. Peníze na zařízení v hodnotě 4,5 milionu korun věnovala Všeobecná zdravotní pojišťovna ze svého konta prevence. Podle koordinátora projektu Martina Kováře chce nadace v programu pokračovat. V další etapě zajistí kvalitní připojení na internet a vybaví ještě zhruba 50 škol, které integrují handicapované děti. Prezident Sjednocené organizace nevidových Miroslav Pešák uvedl, že nezaměstnanost lidí se zrakovým postižením je katastrofální. Jednou z cest ke změně tohoto stavu je zlepšení vzdělání postižených.

Zemřel známý exilový výtvarník Jan Kristofori

Ve věku nedožitých 73 let zemřel v úterý v Praze po vážné nemoci výtvarník Jan Kristofori. Proslul originálními knižními ilustracemi, tvorbou svérázných objektů a spojením výtvarného umění s hudbou. Díla malíře, grafika a sochaře Kristoforiho zdobí sbírky světových galerií i soukromníků včetně bývalého prezidenta Václava Havla. Vedle malby se věnoval i plastice, kresbě, grafice, ilustraci a scénografii. Ilustroval asi 150 knih, mimo jiné díla Franze Kafky, Alexandra Solženicyna či Karla Čapka. Známý je i Kristoforiho kreslený humor, hlavně politická satira a karikatura. Za ilustrování takzvaných protistátních letáků byl v 50. letech odsouzen na deset let. Z toho sedm let strávil v jáchymovských dolech a zbytek v kasárnách PTP. Jeho aktivity v srpnu 1968 a nástup normalizace jej nakonec donutily v roce 1969 odejít ze země. I v emigraci se umělecky prosadil. Usadil se v norském Oslu, ale žil také ve Švýcarsku. Po 20 letech se znovu vrátil do Prahy. Poslední rozloučení s umělcem se uskuteční v pátek ve 12:00 ve vinohradské obřadní síni na Vinohradských hřbitovech v Praze.

V Moskvě se představuje česká literatura

Za účasti českých spisovatelů Ivy Pekárkové a Václava Koubka začaly v Moskvě Dny současné české literatury. Součástí akce, která se koná v Knihovně cizojazyčné literatury, je knižní výstava, kulatý stůl za přítomnosti českých a ruských autorů a nakladatelů a vyhodnocení výsledků literární soutěže ruských studentů bohemistiky. Dny české literatury se v Moskvě pořádají pravidelně již několik let. Podle ředitelky Českého centra Kateřiny Novotné je cílem letošní akce navázat komunikaci mezi nakladatelstvími obou zemí. Rusové podle ní mají velký zájem o spolupráci. Chystají mimo jiné rozsáhlou prezentaci ruských autorů v rámci nadcházejícího knižního veletrhu v Praze. Na Dnech současné české literatury se představí ruští spisovatelé Michail Levitin, Leonid Kosťukov a Dmitrij Kuzmin.

Archiv připravuje výstavu o vztahu Čechů k habsburské dynastii

Archiv hlavního města Prahy připravuje výstavu o vztahu české společnosti a habsburské dynastie v 19. století. Výstava "Habsburské století, Praha a české země v dunajské monarchii 1791-1914" se bude konat v Clam-Gallasově paláci v Husově ulici od 16. června do 19. září. Vztah českých zemí k Habsburkům byl podle jejích autorů v minulosti často deformovaně prezentován a zkreslován. Výstava by měla dokládat, že odklon od monarchie byl postupný, a nikoli náhlý. Na řadě předmětů denní potřeby dokumentuje i kult císaře Františka Josefa I. "Jestliže si lidé kupovali hrnečky s portrétem mocnáře a dávali si je do parádního pokoje, jistě v císaři neviděli 'žalářníka národů'," řekl jeden z autorů výstavy Jiří Rak. Češi ale císaři nikdy nezapomněli, že nesplnil slib a nenechal se korunovat českým králem, a tak bude na výstavě i toaletní papír s textem neuskutečněného korunovačního projevu. Na 350 exponátů zapůjčilo na výstavu 30 muzeí a galerií. Po skončení pražské přehlídky se výstava stane od května příštího roku stálou expozicí zámku Ctěnice v Praze.

V Jihlavě se představí knihy moravských židovských autorů

Díla zhruba 40 moravských židovských autorů píšících v německém jazyce představí výstava Zaváté stopy, která začne 1. dubna v jihlavském hotelu Gustav Mahler. Všichni tvořili v 19. a 20. století. Autorem výstavy je Spolek Adalberta Stiftera založený v roce 1947 v Mnichově. Otevření výstavy je načasováno do období konání tradiční mezinárodní česko-německé konference Jihlavské rozhovory, které pořádají Ackermannova obec a Nadace Bernarda Bolzana. S exponáty se tak mohou seznámit nejen Jihlavané, ale i zahraniční hosté konference. Výstava potrvá do 30. dubna. Zájemci si budou moci koupit katalog s informacemi o vystavených autorech v dvoujazyčné česko- německé mutaci.

Letní turistická sezona na Pražském hradě začne 1. dubna

Letní turistická sezona na Pražském hradě letos potrvá od 1. dubna do konce října. Hradní areál bude otevřen vždy od 05:00 do půlnoci. Podle mluvčího prezidentské kanceláře Petra Hájka se do katedrály sv. Víta, Starého královského paláce, expozice Příběh Pražského hradu, baziliky sv. Jiří, Prašné věže, Zlaté uličky a Daliborky návštěvníci dostanou od 9:00 do 17:00. Po celou letní sezonu jsou denně od 10:00 do 18:00 otevřeny zahrady Pražského hradu a Jelení příkop s turistickou stezkou. Zámecký park v Lánech na Rakovnicku bude veřejnosti zpřístupněn od 10. dubna na čtyři dny v týdnu. Návštěvníci jej budou moci navštívit v sobotu, neděli a ve svátek od 10:00 do 18:00 nebo ve středu a ve čtvrtek od 14:00 do 18:00.

Petici proti výstavbě jezů na Labi dosud podepsalo 6000 lidí

Petici proti výstavbě jezů na dolním toku Labe dosud podepsalo 6000 lidí. Uvedl to ředitel ekologické organizace Přátelé přírody Marian Páleník. První podpisy začalo sdružení sbírat na začátku března, zájemci se mohou podepsat ještě do konce měsíce. V dubnu předají ekologové všechny petiční archy představitelům vlády. Jezy by měly vzniknout v Prostředním Žlebu na Děčínsku a v Malém Březně na Ústecku. Náklady na jejich výstavbu odhadlo ministerstvo dopravy na šest miliard korun. Dva vodní stupně by měly umožnit lepší plavební podmínky na dolním toku Labe a zvýšit přepravu po vodě z 1,3 milionu tun až na čtyři miliony tun ročně. Podle ochránců přírody jezy zničí unikátní lokalitu a přitom nepřinesou tolik investic, jak tvrdí rejdaři. Plavba by se podle ekologů měla přizpůsobovat řece, nikoliv řeka plavbě.

Část hokejové reprezentace poprvé trénovala v Pardubicích

První část hokejové reprezentace se sešla v Pardubicích a trénovala pod vedením Mariana Jelínka. V týmu, který začal s přípravou před domácím šampionátem v Praze a Ostravě, jsou zatím brankáři Dušan Salfický z CSKA Moskva, znojemský Tomáš Duba a v obraně Salfického spoluhráč Jan Hejda s třineckým duem Jiří Hunkes, Jiří Malinský a Petr Čáslava z Pardubic. V útoku jsou v mužstvu z východočeského klubu Jiří Dopita, Petr Koukal, Petr Průcha, Michal Mikeska, Tomáš Divíšek a vítkovický Rostislav Olesz.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci bude zataženo se sněžením nebo deštěm. Teploty 1 až -2. Stejný ráz bude mít počasí ve čtvrtek, denní teploty vystoupí jen na 1 až 5 stupňů, na horách kolem -2.

To byly zprávy Radia Praha.