Zprávy

Demonstrací vyvrcholila nespokojenost studentů a pedagogů s financováním vysokých škol

Mohutný průvod studentů a pedagogů nespokojených s financování vysokých škol prošel centrem Prahy. Hlučným pochodem chtěli dát politikům najevo, že stát by měl dávat univerzitám více peněz. Podle odhadu se dvouhodinové demonstrace zúčastnilo kolem 2500 lidí. Jejich zástupci zanesli do sněmovny petici proti podceňování vysokého školství a pytel dopisů od studentů. Kromě pražských vysokoškoláků přijeli studenti z Olomouce, Plzně, Ústí nad Labem, Hradce Králové a Liberce, kteří ukončili takzvaný Týden neklidu.

Účastníci se sešli před budovou Karolina, kde zazněly proslovy. Předseda Akademického senátu Karlovy univerzity Václav Hampl poznamenal, že v Evropské unii je mnoho kvalitních vysokých škol. Jiné státy je prý na rozdíl od České republiky dobře platí. Po vstupu do unie nebudeme schopni dlouhodobě konkurovat evropským vysokým školám, varoval. Student lékařské fakulty Karlovy univerzity Michal Karpíšek ČTK řekl, že jim na škole chybějí peníze třeba na vybavení laboratoří, lepší počítače a knihy. Do sněmovny se vydalo sedm studentů v talárech. Petici s téměř 4700 podpisy předali ministryni Petře Buzkové. Vysokoškoláci chtějí, aby se politici zavázali, že se v budoucnu zvýší výdaje na vysoké školství na úroveň srovnatelnou s Evropskou unií. Zatímco ČR na ně dává 0,8 procenta hrubého domácího produktu, průměr v zemích EU je 1,5 procenta. Pokud se k jejich požadavkům politici nevyjádří, hodlají přichystat další protestní akce.

Vláda uhájila ve sněmovně klíčové školské normy

Vláda ve sněmovně uhájila klíčové návrhy zákonů, od kterých si slibuje modernizaci školství. Občanští demokraté sice navrhovali jejich zamítnutí, ale neuspěli. Předlohy tak v dalších měsících projednají parlamentní výbory, kde v nich i někteří vládní poslanci hodlají učinit různé změny. Návrhy zákonů o vzdělávání a o pedagogických pracovnících mají podle kabinetu zavést významné novinky, například novou maturitu. Od roku 2008 by měla mít dvě části - státní a školní. Rámcové vzdělávací programy mají přispět k tomu, že děti se budou učit v souvislostech a ubude "biflování". Vládní návrh má rovněž vytvořit kariérní řád, při kterém se bude na platu víc odrážet to, jak se učitel dál vzdělává, než to, kolik let má odslouženo.

Studenti: Pokud by bylo školné, měl by existovat systém půjček

Pokud by se platilo školné na vysokých školách, měli by mít studenti možnost půjčit si na ně nebo jeho platbu odložit na pozdější dobu. Půjčku nepovažují někteří mladí lidé za nejvhodnější řešení. Vysokoškoláci s nízkým příjmem by mohli mít problém ji splatit. Také spoření nemusí být nejlepší řešení; některé sociálně slabší rodiny by si je nemohly dovolit. Vyplynulo to z názorů vysokoškoláků, které ČTK oslovila. Názory studentů na zavedení školného na vysokých školách se různí. Zatímco někteří jsou zásadně proti, jiní by byli ochotni za své vzdělání zaplatit. Školné by ale podle nich nemělo bránit ve vzdělání studentům ze sociálně slabších rodin.

Student druhého ročníku filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze (UK) Radek Schich si myslí, že by studenti neměli platit školné během studia. "Pokud platit školné, tak až po ukončení studia. Třeba jedno dvě procenta z platu po delší dobu," řekl. Není dobré, aby vysokoškolák během studia pracoval jen proto, aby měl na školné. "Z vlastní zkušenosti vím, že se nedá zvládat studium a práce zároveň," podotkl. Školné by podle něj měl platit student, a ne jeho rodiče. Proto nepovažuje za nejvhodnější řešení, aby rodiče dítěti ukládali peníze na jeho budoucí studia na zvláštní účet, jak navrhuje stínový ministr školství Walter Bartoš (ODS).

CDU/CSU rozhořčena Špidlovým výrokem k sudetoněmeckým nárokům

Ostré reakce mezi politiky německých křesťanskodemokratických stran CDU/CSU i Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku (SLÖ) vyvolaly výroky českého premiéra Vladimíra Špidly, který jednoznačně odmítl požadavky na navrácení majetku Němců odsunutých po válce z bývalého Československa. O Špidlově prohlášení ve středu informoval deník Právo. Bavorský zemský premiér a předseda CSU Edmund Stoiber označil Špidlovy výroky za "nehistorické a nepřijatelné", protože podle něj vyúsťují v charakteristiku sudetských Němců jako vrahů. Takováto prohlášení nepřispívají ke srůstání Evropy, soudí Stoiber. Předseda SLÖ Gerhard Zeihsel označil dokonce Špidlovo vyjádření za součást "historických lží, které jsou stále opovážlivější". Zpochybnil i Špidlův údaj o 28 zavražděných příbuzných, který by prý bylo "nanejvýš obtížné jmenovitě doložit".

Reakce se týkají výroku českého premiéra z úterní diskuse s diplomaty a novináři během jeho pobytu ve finských Helsinkách. "Já jsem ochoten k jakékoli restituci, já jsem ochoten k čemukoli, za jedné jediné podmínky: posaďte k tomuto stolu dvacet osm mých příbuzných, které jste zavraždili za druhé světové války. Protože toho nejste schopni, nebudeme se vracet do minulosti," řekl Špidla podle Práva v odpovědi na dotaz z auditoria k česko-německým vztahům. Špidla přitom poukázal na poválečné pařížské dohody, které umožňují použít zabavený německý majetek jako reparace. "Když se začnete zabývat podrobnostmi, zjistíte, že žádný z vítězů možnosti naplnit požadavky reparace zabaveným německým majetkem nevyčerpal. My jsme tyto požadavky uspokojili (zabaveným majetkem sudetských Němců) tak ze dvou procent," připomněl podle uvedeného zdroje Špidla, podle něhož není možné opouštět česko-německou deklaraci z roku 1997 a zatěžovat budoucnost otázkami minulosti.

Český odborník začal působit v kontrarozvědných složkách NATO

Za ocenění dobré práce České republiky v krizových okamžicích považuje poslanec Tomáš Kladívko (ODS) to, že v kontrarozvědných složkách NATO začal před několika týdny působit odborník z české armádní kontrarozvědky. Kladívko řekl, že z trojice středoevropských zemí, jež byly do NATO přijaty v roce 1999, je ČR první, kdo má v kontrarozvědných složkách aliance zastoupení.

Ivan Pilip potvrdil, že se od května stane viceprezidentem Evropské investiční banky

Ivan Pilip (US-DEU) na dotaz ČTK potvrdil, že se od prvního května stane jedním ze sedmi viceprezidentů Evropské investiční banky (EIB). O svém jmenování se dozvěděl při středečním jednání, během něhož se v lucemburském sídle banky setkal i s prezidentem tohoto finančního ústavu Philippem Maystadtem. Připomněl, že s EIB spolupracoval již jako ministr financí. Banku považuje za kvalitní a efektivní instituci. Pilip má v Evropské investiční bance reprezentovat všech deset nových členských zemí, jejichž zástupci se budou v této funkci po třech letech střídat. Měl by mít na starosti Polsko, Českou republiku a Slovensko.

Evropská investiční banka je jedním z největších hráčů na světových finančních trzích. Jejím vlastníkem a garantem jsou členské státy EU, takže si může půjčovat za nejvýhodnějších podmínek a poskytovat bezkonkurenčně laciné úvěry. Adresátem jsou obvykle státy a regiony, které si půjčují vesměs na výstavbu infrastruktur.

Dělnice ze Severní Koreje ve Skutči napadly štáb České televize

Skupina asi 30 žen ze Severní Koreje napadla ve čtvrtek ráno před společností SAM ve Skutči na Chrudimsku štáb České televize (ČT), když natáčel anketu o podmínkách zaměstnávání ve firmě. ČTK to řekl redaktor ČT Vlastimil Weiner. Kameraman utrpěl lehká zranění a má rozbitou kameru, ze které šičky vyňaly kazetu. Televize proto připravuje trestní oznámení, uvedl mluvčí ČT Martin Krafl. "Točili jsme před závodem na veřejném prostranstvím anketu se zaměstnanci. Ředitel společnosti o tom byl informován. Náhle se z postranní ulice vynořila skupina asi 30 korejských žen. Ječely a zaútočily na nás, škrábaly, strkaly a létaly i kameny," uvedl Weiner.

Zhruba 50 severokorejských šiček zřejmě musí tamnímu režimu odevzdávat peníze, které si ve firmě vydělají. Připustil to ve středu finanční ředitel společnosti SAM Václav Košner. "Předpokládáme, že jim to asi berou a odesílají to do Koreje, ale to nevíme, nemáme to doložené," uvedl. Velvyslanectví Korejské lidově demokratické republiky to na dotaz ČTK popřelo. Podle médií za podobných podmínek pracují severokorejské ženy také v oděvní firmě ve středočeském Žebráku. Zde jejich zaměstnávání již prošetřuje policie.

Starosta města Žebrák na Berounsku Daniel Havlík (ODS) považuje případ šiček ze Severní Koreje za nafouknutou mediální bublinu. Podle něj se Korejky mají mnohdy lépe než čeští dělníci. Jejich situaci přirovnal k době po pádu železné opony, kdy Češi odjížděli do sousedního Německa za nekvalifikovanou prací. Z rozpoutání zájmu médií o Korejky obvinil místního obyvatele, Čechošvýcara Jana Šinágla, který odstartoval podpisovou akci na zastavení porušování lidských práv dělnic.

Odborář Dušek za rozbitou závoru obviněn nebude, je to přestupek

Předseda Odborového sdružení železničářů Jaromír Dušek nebude stíhán za to, že na začátku března poškodil závoru na parkovišti před ministerstvem dopravy. Škoda totiž nedosáhla hranice 5000 korun. Státní zástupce rozhodl, že případ bude řešen jako přestupek a předal ho úřadu Prahy 1, sdělila mluvčí pražské policie Daniela Razímová. Upřesnila, že vzniklá škoda je asi 3000 korun.

Duška policie zadržela, když se pokoušel dostat na parkoviště se svou parkovací kartou, na kterou však závora nereagovala. Zvedl ji tedy sám, zatímco jeho spolupracovnice, která řídila, vůz zaparkovala. Na místo však přijeli policisté a šéf odborářů se ocitl v cele předběžného zadržení. Dušek si stěžoval, že se k němu policisté chovali velmi hrubě a několikrát jej prohledávali, zda u sebe nemá zbraň. "Byla to šikana," tvrdil. Podle policejního mluvčího Ladislava Bernáška však policisty urážel. "Muž měl po příjezdu policistů tendenci se z místa vzdalovat a nedbal ani jejich opakovaných výzev, ti tedy použili hmaty a chvaty," konstatoval Bernášek.

Senát souhlasí s výrazným snížením počtu celních úřadů

Počet celních úřadů se v souvislosti se vstupem do EU sníží z 91 na 54. Návrh vlády schválil Senát, zákon ještě čeká na podpis prezidenta. Opatření se dotkne i celníků - o práci by jich mělo přijít 2350 z nynějších 9440. Část celních úřadů nebude po 1. květnu potřeba, protože při obchodování se zbožím v rámci EU odpadnou celní kontroly a placení cel a dalších poplatků souvisejících s dovozem a vývozem. Přibližně 80 procent z propuštěných celníků by mělo odejít ke konci letošního roku, ostatní v roce 2005. Část lidí přijmou jiné úřady, například finanční policie či Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Snížení počtu celníků bude znamenat úsporu 800 milionů korun za 12 měsíců, na druhou stranu ale vzniknou značné náklady na jejich rekvalifikaci a odstupné.

Celní správa má získat řadu nových pravomocí, například sběr údajů a informací o zahraničním obchodu s členskými zeměmi EU. Celním úřadům připadne také kompletní správa spotřebních daní, včetně nového systému daňových skladů. Zboží bude moci volně obíhat mezi daňovými sklady všech členských států a daň na něj bude uvalena až v okamžiku, kdy opustí sklad ke spotřebiteli. Přibude také dozor nad nelegálním zaměstnáváním cizinců a kontrola dálničních poplatků. Celníci budou také sledovat pohyb radioaktivních látek a odpadu a pohyb bakteriologických, biologických, toxinových a chemických zbraní.

Senát zákon o DPH nezměnil, restaurace a některé zboží podraží

Senát schválil beze změn nový zákon o dani z přidané hodnoty (DPH), i když jej při téměř pětihodinové debatě kritizovali senátoři koalice i opozice a chtěli v něm provést řadu změn. Základní sazba daně se tak sníží z 22 na 19 procent. Do základní sazby se ale ze snížené pětiprocentní sazby přesune řada zboží a služeb. Jde například o kávu, čaj, čokoládu, cukrovinky a stravovací služby v jídelnách a restauracích. Od 1. ledna 2005 přibudou také ubytovací služby. V nižší sazbě zůstávají potraviny, vodné, stočné, noviny, časopisy, zdravotnické prostředky a léky, vstupenky na kulturní akce nebo papírové dětské pleny. Zákon byl schválen nejtěsnější většinou, když pro bylo 37 ze 73 přítomných senátorů.

Senát přijal také finanční kompenzace, které mají u sociálně slabších skupin zmírnit dopady chystaných změn u daně z přidané hodnoty (DPH). Pokud návrh zákona podepíše i prezident, vzroste od 1. května trvale rodičovský příspěvek o tisíc korun měsíčně. K 1. červnu získají jednorázový dětský příspěvek 2000 korun na každé dítě všichni, kteří na to mají nárok. Důchodci získají ke stejnému datu mimořádný důchod 1000 korun.

Poslancům parlamentu někdo vyhrožuje likvidací

Fyzickou likvidací hrozí některým poslancům pisatel mailových dopisů. O výhrůžkách ČTK informoval poslanec Lubomír Suk (ODS). Ministr vnitra Stanislav Gross řekl, že o dopisech ví a policie se bude touto kauzou zřejmě zabývat. "Již mi to jeden poslanec dával a já myslím, že to dostanou všichni poslanci. Je zapotřebí ten dopis vyhodnotit z obsahového hlediska, protože v tom mailu je explicitně uvedeno, že se nejedná o vyhrožování, ale o upozornění," řekl Gross ČTK. Pisatel dopisu se odvolává na údajné "hovadiny" páchané poslanci a jako příklad uvádí zvýšení televizního a rozhlasového poplatku. Poslance varuje před temnými zákoutími a uvádí typy střelných zbraní, které by k likvidaci použil.

Američané začnou žadatelům o víza snímat otisky od pondělí

Otisky prstů začnou Američané žadatelům o víza snímat v pondělí 5. dubna. Procedura bude součástí pohovoru na velvyslanectví USA a vyhnou se jí jen děti mladší 14 let a lidé starší 79 let. Otisky z levého a pravého ukazováku budou na zastupitelském úřadu snímat digitální scannery; stejná věc čeká na Čechy po příletu do USA. Generální konzul Richard Appleton uvedl, že opatření zavedlo již více než 100 amerických úřadů po světě. Je to v rámci boje proti terorismu, otisky se porovnávají s databází.

Ústavní soud doporučil útěkovou vazbu u činů, za něž hrozí více než osm let

Ústavní soud (ÚS) doporučil uvalovat vyšetřovací vazbu na obviněné, jimž podle trestního zákona hrozí osmi a víceleté vězení. Hrozbu vysokým trestem lze podle soudu považovat za důvod k obavě z vyhýbání se trestnímu stíhání. Ústavní soud proto nevyhověl stížnosti Arména Artura Grigorjana.

Grigorjanovi hrozí za daňové úniky trest od pěti až do 12 let. Případ je zatím ve stadiu vyšetřování, současný odhad škod činí 65 milionů korun.

Dosud bylo nutné pro uvalení vazby prokázat záměr obviněného vyhýbat se trestu. Ústavní soud upozornil, že i hrozbu "obzvláště vysokým trestem" lze považovat za důvod k obavě z vyhýbání se trestnímu stíhání. Ústavní soudce Pavel Holländer však upozornil, že každý případ je potřeba posuzovat individuálně.

Prezident navrhl na ústavního soudce advokáta Stanislava Balíka

Prezident Václav Klaus navrhuje na funkci ústavního soudce advokáta Stanislava Balíka, který byl rovněž předsedou České advokátní komory. ČTK o tom informoval mluvčí Hradu Petr Hájek. Patnáctičlennému Ústavnímu soudu chybí nyní čtyři členové. Kvůli malému počtu soudců přerušilo v úterý plénum Ústavního soudu svou činnost.

Šéf firmy Rossmann: Proti rozsudku ve věci Kotlárové se odvoláme

Ředitel nadnárodního drogistického koncernu Rossmann Cornelis Waardenburg ČTK řekl, že společnost se odvolá proti rozsudku pražského městského soudu, který jí přikázal odškodnit Romku Renátu Kotlárovou za rasovou diskriminaci. Kotlárová se ucházela o místo v chebské drogerii, byla však odmítnuta, aniž by ji personál vyslechl. Žalobu na nadnárodní řetězec drogerií podala Kotlárová za pomoci pražské Poradny pro občanství, občanská a lidská práva. Poradna do prodejny poslala svou členku, s níž uskutečnila pracovnice prodejny řádný přijímací pohovor a naznačila jí, že by práci dostat mohla. Zástupkyně poradny přitom nabízela stejnou kvalifikaci jako Kotlárová. Reakci personálu ženy nahrávaly diktafonem skrytým v kabelce.

Soud v Chrudimi zamítl další z žalob Františka Oldřicha Kinského

Okresní soud v Chrudimi zamítl další z žalob Františka Oldřicha Kinského, který se jejím prostřednictvím domáhal desítek hektarů pozemků na Chrudimsku. Soudce uvedl, že stát vlastnictví pozemků vydržel k 1. lednu 1961, a žalobu proto zamítl. Pozemky tak nadále zůstávají současnému majiteli, kterým je Pozemkový fond ČR. Kinského právník Jaroslav Čapek má ale přesto radost - soudce totiž zavrhl námitku žalované strany, že byl majetek Kinskému zkonfiskován na základě Benešových dekretů. "Vrátil mi důvěru v českou justici," řekl Čapek ČTK.

Švédský soud znovu nerozhodl o vině obžalovaného Čecha

Soud ve švédské Uppsale znovu odložil rozhodnutí o tom, zda shledá obžalovaného devětadvacetiletého českého studenta vinným z vraždy nebo zda jej propustí na svobodu. Podle odborníků vše nasvědčuje tomu, že soud není zajedno v otázce, zda důkazy předložené obžalobou stačí k odsouzení obžalovaného. Ten měl podle tvrzení státního zástupce loni před Velikonocemi z nešťastné a nenaplněné lásky zabít svou krajanku, čtyřiadvacetiletou Češku, se kterou na severu Evropy studoval v rámci studentské výměny.

S&P: Vyspělým zemím v čele s Českem hrozí obří růst dluhů

Řadě průmyslových zemí hrozí v příštích desetiletích prudký růst zadluženosti a "fiskální armageddon", pokud vlády nesáhnou v nejbližších letech k omezení sociálních výdajů, uvedla světová ratingová agentura Standard & Poor's. Nejhrozivější vyhlídky má Japonsko a hned po něm Česká republika. Český státní dluh by mohl vystoupit do roku 2050 až na 500 procent hrubého domácího produktu, informoval o prognóze britský list Financial Times. Evropské země jako Česko, Polsko, Německo, Francie nebo Řecko čeká do roku 2050 bez reforem růst státního dluhu na 200 až 500 procent HDP. Přitom maximální limit pro země EU je nyní podle Maastrichtské smlouvy 60 procent HDP.

Schodek rozpočtu se v březnu vyšplhal na 7,8 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu se v březnu prohloubil o pět miliard korun na 7,82 miliardy Kč. Loni v březnu stát hospodařil s deficitem 31,8 miliardy korun, uvedlo ministerstvo financí. Pro celý letošní rok ministerstvo předpokládá schodek 115 miliard korun.

Noví členové EU musí před přijetím eura omezit výdaje

Mezinárodní měnový fond vyzval nové členy Evropské unie, aby před přijetím eura omezili výdaje a výrazně snížili rozpočtové deficity a zadluženost. Země střední a východní Evropy by měly snížit své deficity a státní dluhy hlouběji než jen na maximálně povolené limity, tedy na tři procenta HDP u rozpočtového schodku. Deficity v Polsku nebo Maďarsku se nyní pohybují na pěti procentech HDP. V České republice však loni vyskočil schodek podle metodiky Evropské unie na rekordních 12,9 procenta HDP.

Bezcelní obchody poprvé prodávaly za plnou cenu, nebylo však komu

Prodejny firem, které na hranicích státu ještě ve středu fungovaly v rámci prodeje bez daní, 1. dubna poprvé přešly na provoz plně srovnatelný s vnitrozemskými obchody. Prodejny, které otevřely, většinou nabízejí stejný sortiment zboží, po němž se ale výrazně snížila poptávka. Vyplývá to ze zjištění krajských zpravodajů ČTK. Obrovský odliv zákazníků hlásí Rozvadov, kde největší západočeský Duty Free Shop eviduje desetinový zájem oproti minulým dnům. Zákaz prodeje nezdaněného zboží platí na hranicích od 1. dubna, od května začne platit také na letištích. Důvodem zrušení bezcelních obchodů je vstup Česka do EU.

Hypoteční úvěry bude zřejmě možné použít i na koupi automobilu

Hypoteční úvěry už zřejmě nebudou sloužit jen k nákupu nemovitostí, ale bude možné za ně pořídit například automobil. Vyplývá to z nového zákona o dluhopisech, který schválil Senát. Zákon navrhuje podle ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) "odstranit účelovost hypotečních úvěrů, to jest jejich povinné použití na investice do nemovitostí". Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Tradiční oslavy Trojzemí v Hrádku zahájila mezinárodní konference

Tradiční oslavy Trojzemí v Hrádku nad Nisou na Liberecku zahájila mezinárodní konference Hranice mezi námi - hranice v nás. Jejím úkolem bylo měsíc před vstupem do Evropské unie zrekapitulovat uplynulých 12 let spolupráce příhraničních oblastí Německa, Polska a České republiky v rámci Euroregionu Nisa a ukázat směry, kterými by se měla v příštích letech ubírat, řekl starosta obce Martin Půta. Podle místostarosty Bogatyně. Zbignieva Szatkowského se v minulých letech podařilo navázat v euroregionu i trojúhelníku dobrou spolupráci ohledně kultury, sportu, školství nebo spolků. Dosud se ale nedaří rozvinout spolupráci v hospodářství.

Ministři: Občané EU by neměli čekat na operaci déle než rok

Občané Evropské unie by se měli dostat na neakutní operaci ve své zemi nejdéle do jednoho roku. Pak by mohli požádat pojišťovnu, aby jim zákrok zaplatila v zahraničí. O čekacích dobách na operace jednali v Senohrabech u Prahy ministři zdravotnictví přistupujících států Evropské unie s resortními kolegy z Irska, Itálie, Rakouska a Nizozemska. Ministryně zdravotnictví Marie Součková ČTK řekla, že podporuje roční čekací lhůty. "Budu podporovat variantu šest plus šest, to znamená čekat na operaci šest měsíců v oblasti, kde pacient bydlí, a dalších šest v celém státě. Pokud by toto nebylo splněno, mohl by se pacient se souhlasem své zdravotní pojišťovny léčit v zahraničí a ta by mu péči uhradila," uvedla.

Začal Měsíc bláznovství zaměřený na problémy duševně nemocných

Zhruba 100.000 Čechů trpí vážnou duševní nemocí a každý čtvrtý člověk během svého života vyhledá odbornou psychologickou a psychiatrickou pomoc. Přesto se společnost podle České asociace pro psychické zdraví dostatečně problematice duševního zdraví nevěnuje. Veřejnost se naučila přijímat lidi s tělesným postiženým a je ochotna akceptovat jejich nároky na důstojný život. K lidem s vážným chronickým psychickým onemocněním však cestu nenachází. Svět duševně nemocných chce lidem přiblížit Měsíc bláznovství, který začal na apríla a potrvá do konce dubna. Jeho organizátoři chtějí mimo jiné přispět k odstranění předsudků, jež se pojí se schizofrenií.

Sbírka pro slovenské Romy pokračuje, vybírají se potraviny i šaty

Oblečení, obuv, trvanlivé potraviny, hygienické potřeby a další předměty pro Romy na Slovensku sbírá dál romské sdružení Romodrom z Prahy. První kamion s materiálem dorazil na Slovensko minulý týden, další chtějí zástupci romských organizací vypravit do romských osad za dva týdny. ČTK o tom informovala předsedkyně sdružení Romodrom Marie Gailová. Podle ní se dosud podařilo nashromáždit asi 15 tun pomoci. Slovensko snížilo od března sociální dávky, někteří Romové na rozhodnutí již v únoru reagovali rabováním. Při nepokojích zasahovala policie i armáda.

Užití prostoru Boletic posoudí komise, nejsou vyloučeny sjezdovky

O využití jihočeského vojenského prostoru Boletice bude jednat komise složená ze zástupců kraje, ministerstva obrany a nově i ministerstva životního prostředí. Ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) nevylučuje, že v severní části lokality by mohl vzniknout lyžařský areál, jak si přejí někteří obyvatelé jižních Čech. Po schůzce s prezidentem Václavem Klausem na Pražském hradě novinářům řekl, že zařazení Boletic mezi chráněné ptačí oblasti by apriori neznamenalo zákaz výstavby sportovního centra. "Má to ale mnohem vážnější limity. Vyčištění jen toho zamýšleného lyžařského areálu od vojenské pyrotechniky, tedy 35 kilometrů čtverečních, by stálo čtvrt miliardy korun a trvalo šest let," řekl Ambrozek ČTK.

Ochránci přírody předali premiérovi petici proti jezům na Labi

Zástupci ekologických organizací předali premiérovi Vladimíru Špidlovi petici proti výstavbě dvou jezů na dolním Labi. "Od začátku března jsme pod ni sebrali 15000 podpisů," řekl ochránce přírody Vlastimil Karlík. Vláda se projektem, který prosazuje ministerstvo dopravy, bude zabývat zřejmě 14. dubna. Jezy by zasahovaly do dvou chráněných krajinných oblastí, Českého středohoří a Labských pískovců.

Vlak narazil u Chomutova do kvádru, při nehodě nebyl nikdo zraněn

Do betonového kvádru narazil mezi Chomutovem a Otvicemi rychlík, který jel z Chomutova do Liberce. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Vlaky na trati mezi Chomutovem a Ústí na Labem se kvůli policejnímu vyšetřování o hodinu a půl zpozdily, trať už je průjezdná. Po pachatelích, kteří dva kvádry na koleje položili, policie pátrá. Rychlík betonový kvádr rozdrtil, před najetím do druhého se strojvedoucímu podařilo soupravu s pěti vagony ubrzdit.

Olomoucká církevní škola dala peníze na vykoupení otroka v Africe

Na vykoupení člověka z otroctví v Súdánu věnovala letos Základní církevní škola sester voršilek v Olomouci 12.000 korun. Peníze šly z výtěžku předvánočího jarmarku, na němž děti prodávaly za symbolické částky vlastní výrobky. "Peníze zřejmě vystačí pro jednu osobu, uhradí její vykoupení z otroctví, lékařskou péči a návrat k původnímu kmeni," řekl ČTK ředitel školy Aleš Veselík. Podle něj projekt, který zaštiťuje Mezinárodní křesťanská solidarita, nadchl děti i učitele.

V Olomouci se setkají německy píšící autoři z Čech a Moravy

Německy píšící spisovatelé z Čech, Moravy a Slezska se v polovině května setkají na Filozofické fakultě Univerzity Palackého (UP) v Olomouci. Jde o autory, kteří byli po druhé světové válce odsunuti, nebo emigrovali a nový domov našli v Německu či Rakousku. "Bude to zřejmě první setkání svého druhu v České republice po roce 1945, neobvyklé bude i svým rozsahem," řekl ČTK kancléř univerzity Tomáš Hrbek.

Podle něj setkání bude mít jak vědeckou část, na níž zazní příspěvky historické a literárně-historické, tak část, která nabídne autorská čtení a diskusní večery. "Účastníci setkání se budou snažit otevřenou diskusí přispět v období evropské integrace k vyjasnění a pročištění dosud neuralgických bodů česko-německých vztahů," uvedl Hrbek. Publikum vytvoří zejména studenti Univerzity Palackého. Účast prozatím přislíbilo 15 spisovatelů například z Vídně či Mnichova.

Manželkám ambasadorů zahrála v Lánech romská kapela

Romští hudebníci a tanečníci zpestřili zámku v Lánech na Rakovnicku setkání manželky prezidenta Livie Klausové s manželkami velvyslanců v České republice. Pozvání první dámy přijalo na čtyři desítky žen. Většina z nich už letní sídlo českých prezidentů navštívila vloni na jaře, kdy se konalo první setkání manželky hlavy státu s ženami ambasadorů. Podle Klausové mají podobná setkání smysl především v tom, že se ženy, které spojuje společný úděl "manželky diplomata", společně setkají a popovídají si.

Městská knihovna pořádá výstavu o Jaroslavu Foglarovi

Spisovatele Jaroslava Foglara (1907 až 1999) připomíná výstava, která začala v knihovně na pražském Smíchově. Jmenuje se Foglar, bobříci a Praha 5 a vedle Foglarových knih se věnuje i autorovu vztahu k této části Prahy. Na letošní rok připadají dvě foglarovská výročí. Před 70 lety vyšly první Foglarovy knihy Přístav volá a Hoši od Bobří řeky. Druhé výročí se pojí s koncem Foglarova života - spisovatel zemřel v lednu před pěti lety. I jeho slavné Rychlé šípy slavily nedávno výročí - loni 17. prosince uplynulo přesně 64 let od vydání prvního kresleného příběhu v Mladém hlasateli.

Jaroslav Foglar napsal více než dvě desítky knih pro mládež. Zájem čtenářů stále poutají zejména jeho příběhy o Rychlých šípech. Ve své literární tvorbě se věnoval výlučně dětem a nikdy ho nelákalo toto pravidlo porušit. Foglar byl také jedním z nejuznávanějších skautských vůdců. Právě v junáckém oddíle Hochů od Bobří řeky, který existuje od roku 1912 dodnes, získal jako chlapec přezdívku Jestřáb. Ta ho provázela celým životem.

Národní muzeum otevřelo po rekonstrukci Kabinet drahých kamenů

Národní muzeum v Praze otevřelo po měsíční rekonstrukci jednu ze svých nejkrásnějších trvalých expozic - Kabinet drahých kamenů. Podle Radky Schusterové z oddělení marketingu dostala tato stálá výstava nové originální nasvícení. Zájemci si mohou ve zvláštních pancéřových vitrínách prohlédnout exponáty, které byly dříve uloženy v depozitářích a trezorech. Jsou mezi nimi například broušené drahokamy v kontrastu s přírodní ukázkou suroviny, ze které byly vybroušeny, fialové ametysty, žluté citríny, zelené smaragdy či modré safíry. "Trvale vystaveny jsou i surové diamanty a dva brilianty s hmotností až 24 karátů," uvedla Schusterová.

Zámek v Rájci letos láká turisty na netradiční noční prohlídky

Na netradiční noční prohlídky plné šermířských potyček, při kterých ochotníci v kostýmech předvádějí nejrůznější scénky, láká letos turisty renesanční zámek v Rájci na Blanensku. Cílem nočních kostýmovaných prohlídek není přiblížit příchozím historické zajímavosti zámku. Památka, postavená ve francouzském stylu Ludvíka XIV., je pouhou kulisou k sehraným scénkám, z nichž mnohé mají dokonce prvky hororu.

Znovu se otevřelo jihlavské podzemí

Pro turisty se znovu otevřelo jihlavské podzemí. Návštěvníkům chce v letošní sezoně nabídnout vedle tradiční historické trasy o délce několika stovek metrů se svítící chodbou také příležitostná vystoupení šermířů a ukázku středověké mučírny, řekl Jiří Havlíček z občanského sdružení Georgii Agricola, jež podzemí provozuje od začátku letošního roku. Turisté mohou v podzemí vidět kromě původních štol ze 16. století například také vodovod, který přiváděl vodu do městských kašen z rybníků nedaleko Jihlavy.

Na duchcovském zámku letos čekají lavinu francouzských turistů

Na duchcovském zámku, který je známý především tím, že zde strávil poslední léta svého života proslulý italský milovník žen Giacomo Casanova (1725 až 1798), očekávají letos lavinu francouzských turistů. "První přijedou v polovině dubna a do konce sezony v říjnu by jich mohlo být i několik set až tisíc," řekl kastelán Petr Horák. O duchcovském zámku se francouzští milovníci historie dozvěděli z více než 18 milionů nabídkových letáčků, které po celé Francii letos rozšířila jedna z obchodních společností.

Po mnoha letech je ve Slavkově opět vystaven vzácný gobelín

Vzácný renesanční gobelín bruselské provenience mohou spatřit zájemci, kteří v dubnu navštíví zámek ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. Výjimečnost výstavy umocňuje fakt, že 400 let starý exponát byl v minulosti veřejnosti přístupný jen výjimečně, v posledních čtyřech letech dokonce prodělal náročnou restaurátorskou úpravu. Teprve ta stoprocentně potvrdila, že tématem gobelínu je život bájného Herkula. Gobelín s rozměry 346 krát 322 centimetrů se do Slavkova dostal v polovině minulého století.

Sport

Dvacet zápasů trvala série, v níž česká fotbalová reprezentace neprohrála. Přetrhla se ve středu v Irsku, kde Češi podlehli 1:2. Byla to nejdelší série bez porážky v samostatné historii po roce 1993, ovšem rekordní zápis československého týmu z let 1974 až 1976 zůstal nepřekonán. Tehdejší tým pod vedením Václava Ježka dokázal odejít bez porážky z 22 utkání po sobě.

Devadesát procent fanoušků očekává, že čeští hokejisté získají na mistrovství světa v Praze a v Ostravě medaili. Optimistů, kteří věří v zisk titulu, je 44 procent. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti STEM/MARK, která v březnu oslovila 1080 lidí. Největším soupeřem domácích reprezentantů by měl podle průzkumu být tým loňských mistrů světa z Kanady: ten na obhajobu prvního místa tipovalo 19 procent oslovených. Na rozdíl od jiných kolektivních sportů projevuje zájem o hokejový šampionát i drtivá většina žen (90 procent), uvedla agentura.

Počasí

Oblačno, denní teploty 13 až 17 stupňů Celsia. Vítr může mít od vyšších poloh nárazy kolem 50 kilometrů v hodině.