Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Do křesla slovenského prezidenta zasedne Mečiar nebo Gašparovič

Do druhého kola slovenských prezidentských voleb postoupili opoziční kandidáti Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič. První kolo skončilo překvapivým neúspěchem ministra zahraničí Eduarda Kukana, který skončil až na třetím místě. Vyplývá to z oficiálních výsledků, které zveřejnila ústřední volební komise (ÚVK). V prvním sobotním kole suverénně zvítězil bývalý premiér a předseda opoziční Lidové strany - Hnutí za demokratické Slovensko (LS-HZDS) Mečiar, kterého volilo 650.242 voličů, což představuje 32,74 procenta platných odevzdaných hlasů. Většina předvolebních průzkumů ale Mečiara odsouvala na druhé místo za Kukana a předpovídala mu podporu jen pětiny až čtvrtiny hlasů. Někdejší Mečiarův spolupracovník Gašparovič dostal 442.564 hlasů, tedy 22,28 procenta. Kukan zaostal za Gašparovičem pouze o 3644 hlasů, když obdržel 22,1 procenta platných hlasů. Ještě větší překvapení než Mečiarovo vítězství je to, že Kukan nepostoupil do druhého kola, které se uskuteční 17. dubna. S takovým vývojem totiž nepočítal ani jeden ze známých politologů.

Ze hry o znovuzvolení vypadl také nynější prezident Rudolf Schuster, který získal pouze 7,43 procenta hlasů. Dále pak následují křesťanský demokrat František Mikloško, který získal 6,52 procenta, a bývalý velvyslanec v USA Martin Bútora s 6,51 procenta platných hlasů. Žádný ze zbývajících pěti uchazečů by podle průběžných výsledků nedostal více než procento hlasů.

Zklamáním byl malý zájem voličů o první kolo voleb hlavy státu. Volební komise napočítaly 1,986.214 platných odevzdaných hlasů, což odpovídá účasti 47,94 procenta oprávněných voličů. Sociologické agentury přitom očekávaly, že hlasovat budou tři čtvrtiny Slováků.

Slovenské referendum o předčasných volbách je neplatné

Sobotní referendum o předčasných parlamentních volbách ztroskotalo na nezájmu slovenských voličů. Hlasování, které vyvolaly odbory s pomocí opozice, se zúčastnilo pouze 35,86 procenta oprávněných voličů. Oznámila to ústřední komise pro referendum. Podle slovenských zákonů je plebiscit platný, pokud k němu přijde více než polovina lidí s právem hlasovat. Myšlenka předčasných voleb se zamlouvá 86,78 procentům voličů, kteří přišli do referendových místností. Proti bylo 11,93 procenta a zbytek hlasů byl neplatný.

NATO nekomentuje volby v SR; Špidla překvapen Kukanovým nezdarem

Severoatlantická aliance, která teprve tento týden ve svých řadách přivítala Slovensko jako plnoprávný členský stát, se zdržuje jakékoli oficiální reakce na výsledky prvního kola prezidentských voleb v Bratislavě, které skončily překvapivým vyřazením vládního favorita Eduarda Kukana a postupem opozičních uchazečů Vladimíra Mečiara a Ivana Gašparoviče do druhého kola. "Ministr zahraničí Eduard Kukan se těší oblibě a respektu a jeho neúspěch je překvapením. Vladimír Mečiar je také dobře známý, ale jeho pověst je opačná. Není to dobrá zpráva, ale nikdo z toho nedělá drama... Uvidíme, jak dopadne druhé kolo a jak se bude chovat případný prezident Mečiar, zda se opravdu změnil," neoficiálně řekl ČTK v Bruselu alianční činitel, který si nepřál být jmenován. "V těchto kategoriích se neuvažuje," odpověděl týž zdroj na otázku, zda by se v případě Mečiarova zvolení mohlo Slovensko ocitnout v NATO v obdobné situaci, v jaké bylo v Evropské unii Rakousko po vstupu nacionalistické strany Jörga Haidera do vlády. Jak činitel poznamenal, Slovensko je již členskou zemí, výsledky demokratických voleb je nutno respektovat a navíc slovenský prezident nemá v rukou skutečnou moc. Za Mečiarovy vlády nebylo Slovensko kvůli prohřeškům na demokracii pozváno do první vlny rozšíření NATO.

Český premiér Vladimír Špidla podle svých slov nepochyboval o tom, že Vladimír Mečiar postoupí do druhého kola prezidentských voleb. Překvapilo ho však, že se dál nedostal slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan. "Nepochybuji o tom, že jakýkoli prezident bude dále rozvíjet dobré česko-slovenské vztahy," řekl Špidla. Český premiér prohlásil, že česká strana bude spolupracovat "v mezinárodně politické situaci i na vzájemných společných vztazích" s tím, o kom rozhodne slovenský lid. Špidla nepochybuje, že pokud by se prezidentem stal Vladimír Mečiar, bude i on usilovat o dobré vzájemné vztahy. "Česko-slovenské vztahy jsou do té míry potřebou obou národů a jsou do té míry hluboko zakotvené, že si myslím, že každý politik má zájem na tom, aby je rozvíjel dobře," dodal Špidla.

Referendum o předčasných parlamentních volbách, které se konalo souběžně s prezidentskými volbami a které bylo neplatné kvůli malé účasti, podle Špidly stabilizovalo vnitropolitické poměry na Slovensku a ustálilo situaci vlády. "Myslím si, že (slovenská vláda) bude naším partnerem ještě dlouho," řekl český premiér.

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda nechce výsledky prvního kola slovenských prezidentských voleb komentovat. Prostřednictvím mluvčího resortu Víta Koláře pouze vzkázal, že všem, úspěšným i neúspěšným účastníkům klání o přízeň voličů, blahopřeje. "Mají to v rukách slovenští voliči, mají právo vybrat si svého prezidenta," řekl ČTK Kolář.

Skončila 13. česko-německá konference v Jihlavě

Jako velmi úspěšnou hodnotili účastníci třídenní 13. česko-německou konferenci, která v neděli skončila v Jihlavě. "Na jihlavských konferencích si cením toho, že se zde o problémech v česko-německých vztazích mluví zcela otevřeně, vyjadřují se obě strany a zároveň si naslouchají," řekl ČTK předseda spolupořádající Ackermannovy obce Walter Rzepka. Účastníci ocenili určitý posun v jednání oproti předchozím ročníkům. Obě strany se posle nich vzájemně chápou i v těch oblastech, v nichž spolu nesouhlasí. Podle Rzepky se rozhovory postupně přesouvají z ryze česko-sudetoněmecké problematiky k celkovému zlepšování vztahů mezi Čechy a Němci.

Ackermannova obec sdružuje katolicky zaměřené sudetské Němce. Podle Rzepky se zajímá o to, které konkrétní překážky je třeba odstranit z cesty, aby bylo možné usmíření mezi Čechy a vysídlenými Němci. Tím se podle něj liší od Sudetoněmeckého landsmanšaftu, který se na svých srazech jen utvrzuje v oprávněnosti svých požadavků vůči Čechům.

Podle člena nadační rady spolupořádající Nadace Bernarda Bolzana Jaroslava Šabaty by česká strana měla v rámci německo-polsko-českého jednání iniciovat společné prohlášení o Postupimské dohodě. Dohoda a z ní vyplývající akty by v něm byly označeny za výsledek historického vývoje s tím, že jejich zpětná revize nepřichází v úvahu. Pokud by Německo takové společné prohlášení odmítlo, "bylo by to aspoň jasné stanovisko", řekl Šabata.

Letošní ročník česko-německé konference se konal pod tématem Identita v nové střední Evropě. Mezi hosty a přednášejícími byli historici, politici i pamětníci obou stran a diplomatičtí zástupci Německa, spolkových zemí Bavorska a Saska, a dále Slovenska a Rakouska.

Růst českého vývozu do EU letos zvýšil tempo na 8,7 procenta

Objem českého vývozu do zemí Evropské unie letos šlápl na plyn a meziročně stoupl o 8,7 procenta na 165,6 miliardy korun. Poptávka po tuzemských produktech výrazně narostla zejména v Belgii, Itálii, Rakousku a Německu. Naproti tomu poklesl export do Francie. Vyplývá to z posledních údajů Českého statistického úřadu o vývozu za první dva měsíce. Vývozní tempo podle analytiků dále poroste. Ekonomika EU je ve viditelně lepším stavu než před rokem, o čemž svědčí ukazatele podnikatelské důvěry i výroby. "Za první pololetí letošního roku očekávám zrychlení meziročního tempa růstu exportu do EU nad deset procent," uvedl Pavel Sobíšek z HVB Bank. Loni nebyl meziroční růst vývozu do zemí EU ani pětiprocentní.

Petra Buzková: Na zavedení nových pravidel výuky budou mít školy čas

Razantních změn ve výuce už od nového školního roku se nemusejí učitelé bát. Pokud sněmovna schválí nový školský zákon a potvrdí jej i Senát a prezident, budou mít školy na zavedení nových rámcových plánů výuky dva roky. Přechodná období budou platit i pro zavádění dalších novinek v českém školství. Například maturitu společnou pro všechny absolventy středních škol by mladí lidé měli poprvé skládat až v roce 2008. Ministryně školství Petra Buzková to řekla v nedělním diskusním pořadu české soukromé televize Nova. Některé menší školy budou podle ní mít možná se zavedením rámcových plánů problémy, rozhodně se ale nemusejí bát, že podle nových pravidel budou muset fungovat už od letošního září. Z metodického hlediska ministerstvo udělá podle Buzkové maximum proto, aby přechod školy zvládly bez obtíží. "Připravujeme vzorové programy, rukověti, internetovou poradnu,"uvedla. Některé větší městské školy jsou už podle Buzkové na přechod k rámcovým vzdělávacím programům připraveny a očekávají je, protože se těší na možnost změny. Jsou ale i školy, které budou mít problémy, jsou to především menší školy, soudí ministryně.

Návrh nového školského zákona, který má změnit podobu českého vzdělávacího systému, propustili poslanci ve čtvrtek do druhého čtení. Očekává se, že poslanci přijdou s řadou pozměňovacích návrhů. Podle vládního návrhu zmizí z českých škol direktivní osnovy a žáci by se spíš měli učit, jak a kde získat informace. Na školách by se mělo začít učit jinak - rámcové vzdělávací programy budou předepisovat základní rámec znalostí a dovedností, které by žáci měli získat. Děti se mají učit věci v souvislostech a nemají být už přehlcovány daty, které se musí učit zpaměti. Podle průzkumů zákon podporuje více než polovina ředitelů škol.

Zvýšení daně se nebude týkat malých sportovních klubů

Zvýšení daně z přidané hodnoty za lístky na sportovní akce se bude podle ministryně školství a tělovýchovy Petry Buzkové týkat pouze velkých komerčně laděných zápasů. Buzková to uvedla v pořadu televize Nova s tím, že problém zvýšení daně z pěti na 19 procent od května se netýká malých sportovních klubů a takzvaného sportu pro všechny. Řada klubů se v uplynulých dnech dala slyšet, že se bude placení daně vyhýbat tak, že své akce bude vydávat za kulturní. Vstupné na koncerty a další kulturní pořady totiž zůstane v dolní sazbě. "Holt zápas Sparta - Slavie bude za korunu, ze které odvedeme 19 procent. Ale předtím bude krátké vystoupení Pepy Vyskoče s harmonikou za 150 korun, zdaněné pěti procenty, protože je to kulturní akce," řekl v úterý šéf Sazky Aleš Hušák pro deník Sport s tím, že vláda nutí kluby k podvodům. Tím by se však podle Buzkové pořadatelé dopustili krácení daně, proti kterému existuje v legislativě obrana. "Podle zákona o krácení daní a správě poplatků mají finanční úřady možnost zkoumat odvedenou daň a co bylo dominantní v programu," konstatovala.

Křesťanská sdružení budou usilovat o posílení sociálního dialogu

O posílení spolupráce mezi zaměstnanci či odbory a zaměstnavateli chtějí usilovat také některé české křesťanské organizace. V příštích dvou letech hodlají pracovat na projektu, jehož cílem je prohloubení sociálního dialogu. Na mezinárodním dvoudenním semináři v Praze, jehož se účastnili zástupci desítky křesťanských organizací z Evropy, to řekl Bedřich Vymětalík z Křesťanského institutu. "Budeme hledat cesty ke změně klimatu ve společnosti, aby vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli byly na bázi spolupráce a ne na bázi vlk proti vlku," uvedl Vymětalík. Podle něj jsou v Česku mnozí lidé k odborům kritičtí a považují je za přežitek minulosti. Ve firmách by proto mohly fungovat zaměstnanecké rady, které by hájily zájmy pracovníků a jednaly se zaměstnavateli, doplnil Vymětalík.

Cílem dvouletého projektu je podle něj zkoordinovat činnost českých křesťanských organizací k podpoře sociálního dialogu. Jejich členové chtějí například společně působit na komunální politiky i poslance, aby se snažili různá opatření ke zlepšení pracovních podmínek prosadit. Podnikům by pak rádi ukázali, jaké mají možnosti ve spolupráci se svými pracovníky. "Pokud se zaměstnavatelé budou snažit podporovat aktivity zaměstnanců, bude to mít přínos i pro ně," míní Vymětalík.

Dopis duchovních distancujících se od KDU-ČSL bude možná peticí

Dopis, v němž se v uplynulém týdnu čtyři křesťanští duchovní distancovali od politiky KDU-ČSL, se možná stane peticí. List, v němž duchovní kritizují protidrogovou politiku lidovců a princip "třikrát a dost" pro recidivisty, se jeho autoři chystají rozeslat do farností. "Tam k němu možná přibudou další podpisy," řekl ČTK jeden z autorů prohlášení evangelický kněz a unionistický poslanec Svatopluk Karásek. List podle Karáska vznikl z iniciativy katolických duchovních, kteří pracují s narkomany v reakci na nedávné vyhlášení nulové tolerance k drogám ze strany lidovců. Ztotožňování lidovecké politiky s myšlenkami křesťanství ale podle Karáska některým duchovním vadí už delší dobu. "Už léta my jako křesťané trpíme tím, že lidovecký hlas je vnímán jako jediná poloha křesťanství," uvedl. Křesťanství má podle něj ještě jiný pól, než reprezentuje KDU-ČSL. Karásek odmítl, že by jeho iniciativa souvisela s tím, že US- DEU, jejímž členem se nedávno stal, prosazuje méně represivní postoj k drogám než KDU-ČSL. Lidovci v postoji k drogám podle signatářů dopisu "pod rouškou ochrany tradičních hodnot prosazují postupy, které se v mnohém rozcházejí s křesťanským duchem milosrdenství a postojem pokorné služby a pomoci člověku, který se dostal do zajetí zla".

Lidovci chtějí změnit systém financování protidrogových aktivit, navrhují nulovou toleranci k dealerům a hodlají přesně určit dávku, kterou by uživatelé návykových látek beztrestně mohli mít u sebe na veřejnosti. Zvýšeny by podle KDU-ČSL měly být i tresty za prodávání drog mladistvým. Chtějí také, aby policie mohla kontrolovat užívání drog u řidičů i u žadatelů o řidičský a zbrojní průkaz.

Květná neděle připomíná podle bible příjezd Ježíše do Jeruzaléma

Křesťanům začíná velikonoční týden. V kostelech a sborech si o Květné neděli nad biblickým textem z evangelia připomínali při bohoslužbách vítání Ježíše při jeho příjezdu do Jeruzaléma. Pašijový týden vrcholí při centrálních svátcích církevního roku památkou na ukřižování na Velký pátek a končí příští víkend svátečními bohoslužbami k Ježíšovu vzkříšení a zmrtvýchvstání. Římští katolíci při nedělním obřadu svěcení ratolestí berou - podobně jako Židé v Jeruzalémě před dvěma tisíci let - do rukou zelené či rozkvetlé větvičky. Popelem z loňských velikonočních ratolestí si před čtyřiceti dny, na počátku půstu na Popeleční středu, nechali katolíci od svých kněží udělat na čele znamení popelce, aby vyjádřili pokání.

Židé oslaví sedmidenní svátek Pesach

Židé oslaví v příštích dnech sedmidenní svátek Pesach. Jako Svátek nekvašených chlebů je podle ortodoxních zásad spojen se zpřísněnými jídelními předpisy a předepsanými zvyky a je výzvou pro duchovní očištění. Letos, podle židovského kalendáře roku 5764, začíná v pondělí 5. dubna večer a končí 13. dubna. Od starozákonních dob, tedy již zhruba 3500 let, připomíná Pesach historický odchod Izraelitů z egyptského otroctví pod Mojžíšovým vedením. Společná rodinná sederová večeře se symbolickými jídly a zpěvem, jíž Pesach začíná, není však jen vzpomínkou na minulou záchranu. Židé při ní též vyjadřují naději na konečné osvobození a na příchod Mesiáše. Po celé židovské svátky je zakázáno jíst kvašené a kysané pokrmy. Už před začátkem Pesachu proto věřící židé na celém světě zbavují své příbytky "chamecu" - zbytků chleba, těstovin nebo jiných kvašených pokrmů, a to do posledního drobku. Ortodoxní skupiny dodržují zvyky velmi přísně. V pražské obci jde o menší skupinu. Společné sederové večeře se symbolickými jídly, předcházející Pesachu, se proto pravidelně účastní i řada cizinců. Začátek Pesachu má v režii také Pražská židovská otevřená komunita Bejt Praha. Každý je vítán, aby se spolu s námi zúčastnil čtení Hagady, zpívání písniček a slavnostní pesachové večeře, píše na svých internetových stránkách. Na židovský svátek navazují křesťanské Velikonoce; bible datuje ukřižování a vzkříšení Ježíše, podle víry křesťanů Božího syna a Spasitele, právě na dobu Pesachu.

Češi žijící v Belgii oslavili sto let svého spolku Beseda Volnost

Sté výročí založení krajanského spolku oslavili v sobotu Češi žijící v Belgii. Sešli se na stálé misi ČR při EU, napili se českého piva, ochutnali řízky a hlavně si od plic promluvili s trojicí senátorů ze stálé komise pro otázky krajanů, kteří přijeli velkou událost oslavit s nimi. "Česko-slovanský spolek volnost v Bruselu" vznikl na valné hromadě svolané do hospody v ulici La Putterie, která patřila Antonínu Trojanovi, a to 6. března 1904. Pozváno bylo 25 Čechů, dostavilo se 13. Předsedou byl zvolen krajan Voříšek, lze se dočíst v brožurce, která byla k výročí vydána. Jsou v ní přetištěny zápisy z kroniky, které líčí pronásledování Čechů v Belgii za první světové války, napřed ze strany belgických a pak okupačních úřadů. Nebo zoufalé pracovní podmínky českých horníků, kteří přicházeli za prací do oblasti Charleroi. Ve 30. letech měl spolek na 5000 členů, senzační kancelář přímo na bruselském Velkém náměstí a provozoval mimo jiné oblíbené loutkové divadlo a sokolskou organizaci.

Pamětníci vyprávěli, jak koho válečné události zavály do Belgie, jak přicházely imigrační vlny roku 1948 a 1968, jak nesnadné bylo spolupracovat s komunistickým Československem, ale i jak jezdili na spartakiády. Dohadovali se, zda je správné udržovat ve smíšených rodinách i ve druhé a třetí generaci češtinu nebo ne. Někteří žehrali na to, že jim česká legislativa neumožňuje mít dvojí občanství, nebo že jim nebylo české občanství nabídnuto poté, co ho byli minulým režimem jako emigranti zbaveni. Předsedkyně senátní komise Jitka Seitlová jim slibovala, že se schyluje k přípravě nového zákona o občanství, který bude velkorysejší a lépe odrazí české členství v Evropské unii. "Mnozí krajané mají pocit, že pro ně je Česká republika pořád jaksi uzavřená, že se s ní obtížně komunikuje," řekla ČTK. "Jde obvykle o otázku občanství, které by často rádi získali zpět, nebo o možnost se účastnit voleb." Upozornila i na tenčící se finanční prostředky pro aktivity vůči Čechům žijícím v zahraničí. "Chápeme, že státní rozpočet je velmi napjatý. Měli bychom však zvážit, zda ty dopady na vztahy ke krajanům nejsou neúměrné."

Mezzosopranistka Kožená měla úspěch při premiéře Mozartovy opery

Velikonoční festival v Salcburku otevřela premiéra nové inscenace Mozartovy opery Cosi fan tutte - Takové jsou všechny. Mezi šestici představitelů hlavních rolí se s velkým úspěchem zařadila mladá česká mezzosopranistka Magdalena Kožená. V Mozartově rodišti není ovšem nováčkem - předloni už na letním festivalu vystupovala v podobně moderním ztvárnění opery Don Giovanni.

Knihou roku je opět naučná publikace - Sukova Labyrintem revoluce

Knihou roku 2003 se stala publikace Jiřího Suka nazvaná Labyrintem revoluce z nakladatelství Prostor. Historická práce podává ucelený pohled na sametovou revoluci a navazující politický vývoj. Ze sobotního vyhlašování cen Magnesia Litera v Městské knihovně v Praze si její autor odnesl i první místo v kategorii Litera za naučnou literaturu. V minulému ročníku hlavní cenu získal také titul z oblasti naučné literatury, kniha Příběhy z dlouhého století - Architektura let 1750-1918 na Moravě a ve Slezsku. Její autor Pavel Zatloukal také dostal nejvyšší ocenění v kategorii populárně naučné literatury. Čestnou cenu za přínos české literatuře letos porota přisoudila Janu Halasovi a stanici Český rozhlas 3 Vltava za soustavné podporování literatury. Nejlepší prozaická kniha roku 2003 je text Antonína Bajaji Zvlčení vydaný nakladatelstvím Petrov. Literu za poezii si odnesl Karel Šiktanc za sbírku Zimoviště, jíž vydalo Karolinum. Nejlepší knihou pro děti a mládež se snad i podle očekávání stal titul výtvarnice Lucie Seifertové Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí. Kniha je jedním z nejprodávanějším titulů pro děti a je nominovaná i na cenu Zlatá stuha pro nejlepší dětské knihy.

Objevem roku 2003 se stal Jonáš Tokarský díky své knize Alchymické dítě a jiné povídky, kterou vydala Paseka. Debut dvaadvacetiletého autora obsahuje sedm povídek, které čtenáře vtahují do světa alchymie a hermetických věd. Téma je sice v současné literatuře časté, kritika však na knize oceňovala její humorně ironický podtext, ale i stylistickou podobu povídek - některé z nich kritici srovnávají s tvorbou Jana Křesadla.

Literu za překladovou knihu dali porotci titulu Vypravěč autora Maria Vargase Llosy, který přeložila Anežka Charvátová a vydala Mladá fronta. Nakladatelským činem minulého roku je vydání Deníku Pavla Juráčka Národním filmovým archivem. Novou cenu čtenářů dostal Zdeněk Svěrák za svou knihu pro děti Jaké je to asi v Čudu z nakladatelství Fragment.

Na 17. ročníku plzeňského Finále zvítězil snímek Nevěrné hry

Hlavní cenu Zlatý ledňáček si na 17. festivalu českých filmů Finále Plzeň 2004 odnesl celovečerní film Michaely Pavlátové Nevěrné hry. Vítězný snímek je dotován částkou 100.000 korun. ČTK to řekla vedoucí tiskového servisu festivalu Daniela Vítová. Několik cen získal také snímek Nuda v Brně režiséra Vladimíra Morávka. V kategorii nejlepší soutěžní dokumentární film nad 30 minut vyhrál Ledňáčka film Terezy Kopáčové Kristova léta, dámy. V soutěži kratších dokumentů pak zvítězil snímek Kateřiny Krusové Návrat Jana z pařížského exilu do Prahy v létě 2003. První dokument dostal finanční bonus 35.000 a druhý 25.000 korun.

Zvláštní ocenění Kodak Vision za mimořádný počin si z Finále odnesl film Nuda v Brně, který získal jako věcnou prémii 3000 metrů filmového materiálu Kodak. Stejný film dali na první místo návštěvníci přehlídky v rámci divácké ceny Plzeňského Prazdroje a obdržel také Výroční cenu Asociace českých filmových klubů za rok 2003. Jako nejlepší celovečerní film Nudu v Brně ohodnotila rovněž studentská porota Západočeské univerzity.

Cenu Don Quijote, kterou udělila česko-španělsko-britská porota FICC, získal film Tomáše Hejtmánka Sentiment. Zvláštní cenu této asociace si odnesli Mistři režiséra Marka Najbrta. Cenu časopisu Cinema pro nejlepšího herce převzal za Boleslava Polívku, oceněného za roli ve filmu Jana Hřebejka Pupendo, jeho herecký kolega Pavel Liška. Nejlepší herečkou se stala Aňa Geislerová za roli ve filmu režiséra Ondřeje Trojana Želary. Herečka tuto cenu převzala už při slavnostním zahájení přehlídky 29. března.

V průběhu sedmi dnů přehlídky s celkovými náklady 13 milionů korun bylo ve 170 projekcích uvedeno 225 filmů v šestnácti tématických sekcích.

Do pražské zoo přišlo jaro přivítat k 20.000 Pražanů

S návalem zájemců o prohlídku nově otevřeného pavilonu ptactva podhůří Himalájí Sečuán se museli vypořádat ošetřovatelé pražské zoo. Do trojského areálu přišlo během víkendu k 20.000 návštěvníků, většina z těch, kteří přišli na nedělní slavnostní zahájení sezony, chtěla novinku spatřit. "Pavilon je subtilní, takže dovnitř pouštíme lidi po skupinkách," řekl ČTK mluvčí zoo Vít Kahle, neskrýval ale radost z počtu návštěvníků. Těch přišlo zatím nejvíc za letošní rok. V zahradě začala v sobotu s otevřením hlavní sezony jezdit lanovka. Lidé, kteří do zoo chodí vedle zvířat také za zábavou, se mohli potěšit také vystoupením orientálních tanečnic a skupiny historického šermu. "Ti v rámci Orientálního dne předvedli rytířská klání se Saracény," popsal dění v zahradě Kahle.

Ze sportu:

Výsledky 24. kola první forbalové ligy: Zlín - Ostrava 1:1, Opava - Synot 1:0, Teplice - Žižkov 1:1, Příbram - Plzeň 2:1, Olomouc - Liberec 2:0, Jablonec - České Budějovice 3:2 a Sparta - Blšany 1:0. Kolo se dohrává v pondělí utkáním Brno-Slavia Praha. V tabulce vede ostravský Baník před Olomoucí a Slavii. Poslední Plzeň pomalu ztrácí naději na záchranu v první lize.

Hokejisté Zlína se ujali ve finále extraligy vedení 2:1. V třetím zápasu vyhráli v nové hale v Praze-Libni nad Slavií 2:1, rozhodující branku vstřelil pět a půl minuty před koncem obránce Martin Hamrlík. Čtvrtý zápas se v Praze hraje v pondělí. K zisku titulu je zapotřebí čtyř vítězství.

Stolní tenista Petr Korbel a Richard Výborný si zajistili olympijskou účast v soutěži čtyřher. Český pár do Atén postoupil z evropské kvalifikace, která se uskutečnila v německém Ludwigshafenu. Korbel s Výborným budou na olympiádě jediným českým párem, protože Tomáš Pavelka a Josef Plachý, Alena Vachovcová a Iveta Vacenovská ani Renata Štrbíková a Dana Hadačová neuspěli.

Třebaže se dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová domácí kvalifikace hodně obávala, víkendová úvodní dvě kola zvládla na výbornou a takřka si zajistila místo v české reprezentaci. Kajakářka vyhrála oba závody Českého poháru v Troji a v polovině má nejvyšší možný bodový zisk, k němuž získala navíc coby úřadující mistryně světa čtyři body navrch.

Celky Trutnova a Strakonic budou hrát semifinále basketbalové ligy žen. Trutnov překvapivě musel proti loňským semifinalistkám z Hradce Králové nastoupit ke čtyřem zápasům, protože v sobotu na palubovce soupeře zaváhal, Strakonice vyřadily účastníka nadstavbové skupiny A1 a nováčka soutěže Karlovy Vary hned po třetím vzájemném zápase.

Nejlepší starší klusák loňské sezony, desetiletý zástupce Stáje Siam Lucky Fortuna, kterému patří rovněž titul Klusák roku 2003, zahájil svou další sezonu na dráze snadným vítězstvím v hlavní chuchelské jízdě, Dubnové ceně Tipsportu na 1660 metrů. V sulce Luckyho Fortuny byl jeho majitel amatér Petr Bouma.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo s přeháňkami deště. Teploty 9 až 13 stupňů Celsia.