Zprávy

Mezi Senátem a prezidentem Václavem Klausem ve čtvrtek opět zajiskřilo

Senát chce po prezidentovi Václavu Klausovi, aby urychleně předložil horní komoře další návrhy na ústavní soudce. Žádost prosadili rozdílem tří hlasů a přes odpor hlavně ODS až na výjimky senátoři vládních stran a nestraníci. Mnozí z nich v poměrně ostré debatě obvinili Klause z toho, že může za ochromení práce Ústavního soudu, pozastavovali se i nad výběrem adeptů na ústavní soudce. Podle senátorů prezident způsobil ústavní krizi, senátor Zdeněk Bárta jeho nečinnost označil dokonce za velezradu.

V patnáctičlenném týmu ústavních soudců jsou nyní čtyři místa neobsazena, a Ústavní soud tak nemůže rozhodovat v plénu o složitějších případech. Navíc jednotlivé senáty Ústavního soudu jsou nekompletní, což ztěžuje jejich práci. Senátor Richard Falbr (ČSSD) to označil za ústavní krizi zaviněnou jen Klausem. "Za vzniklou ústavní krizi - a jde skutečně o ústavní krizi, protože jeden ze základních pilířů ústavy je ochromen - může výhradně prezident republiky. A schvalovat vinu na Senát mohou jenom lidé, kteří našemu ústavnímu systému nerozumí," prohlásil Falbr. Podle něj Senát odmítl jen některé Klausovy kandidáty pro jejich nekvalitnost. Nekvalitním adeptem byl podle Falbra i expert na pracovní právo Milan Galvas, kterého Senát ve čtvrtek odmítl jako pátého z 12 kandidátů současného prezidenta.

Reakci Hradu i Klause na loňská odmítnutí kandidátů označil Falbr za trapnou. "Pan prezident začal trucovat, další návrhy nepřicházely," poznamenal. Podle Falbra to odpovídalo Klausovu postoji k právu v dřívějších dobách. Klaus podle něj hovořil o Listině základních práv a svobod "jako o plevelu v ústavě" a o funkci ombudsmana jako o "trafice".

Proti usnesení Senátu se ve čtvrtek postavili občanští demokraté, podle nichž tím Senát překračuje své pravomoci. Předseda senátorů ODS Jiří Liška neúspěšně navrhoval, aby se horní komora usnesením vůbec nezabývala. "Kompetencí Senátu není radit prezidentovi, jakým způsobem má vybírat ústavní soudce," prohlásil Liška. Podle něj si je prezident vědom vážnosti situace. "Problém je v tom, že nároky pana prezidenta na ústavní soudce jsou vysoké. I to je důvod, proč se obtížně hledají," uvedl Liška.

Místopředseda Senátu Jan Ruml (US-DEU) odmítl Liškovo mínění, že by Senát měl prezidentovy kandidáty jen schválit nebo odmítnout. Horní komora má i podle Martina Mejstříka (za Cestu změny) právo upozornit na porušování ústavnosti. K námitkám, že hledání vhodných kandidátů na ústavní soudce je obtížné, Mejstřík podotkl, že Klaus převzal po svém předchůdci Václavu Havlovi seznam téměř 50 možných adeptů. "Nikdo pana prezidenta Klause nemůže nutit, aby se řídil návrhy svého předchůdce. Na druhou stranu ale z výše uvedeného vyplývá, že kvalifikovaných kandidátů lze v České republice nalézt více než jednoho za čtvrt roku," prohlásil Mejstřík. Naznačil, že Klaus tímto "dávkováním" kandidátů možná vyčkává na podzimní senátní volby s nadějí, že z nich vzejdou povolnější členové horní komory. Zdeněk Bárta (za KDU-ČSL) vyvolal mezi senátory bouřlivé reakce nevole. Prohlásil totiž, že "nejednání pana prezidenta v současné době lze kvalifikovat jako velezradu", neboť znemožnil činnost pléna Ústavního soudu a tím jeho základní funkci. Podotkl, že pokud by se Senát rozhodl na Klause podat ústavní žalobu pro vlastizradu, Ústavní soud by ji vzhledem k nefunkčnímu plénu nemohl projednat. Jiří Pospíšil (ODS) to označil za absurdní závěr. "Škoda, že už jsme dospělí a že si to nemůžeme vyřídit jako uličníci," poznamenal.

Senát, a nikoli prezident Václav Klaus, je odpovědný za to, že Ústavní soud stále není plně personálně obsazen. Novinářům to řekli šéf tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek a kancléř Jiří Weigl. "Senát byl a priori rozhodnut o tom, že nominovaného kandidáta zamítne. Nezajímalo jej, jaké má názory, nezajímalo jej, jaký je odborník, v jaké oblasti, jeho kvalifikace, kompetence," podotkl kancléř Weigl. Podle něj to svědčí o tom, že nominace prezidentových kandidátů na ústavní soudce nejsou seriózně projednávány. Debata senátorů o žádosti prezidentovi byla podle něj "velmi smutnou ilustrací aprioristických negativistických postojů některých senátorů vůči prezidentu republiky". Tato dikce a styl diskuse podle kancléře také vypovídají o atmosféře, v níž se projednávání nominací na ústavní soudce koná.

Špidla: Vláda plní strategické cíle; Tlustý: Vláda škodí

Ačkoliv vláda čelí z mnoha stran kritice, premiér Vladimír Špidla ve čtvrtek její práci pochválil. V Poslanecké sněmovně prohlásil, že kabinet průběžně plní své strategické cíle. S jeho názorem se podle očekávání neztotožnila opozice. Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý vládu obvinil, že na objednávku určitých zájmových skupin vědomě škodí. Polemika byla součástí debaty o tom, jak vláda plní své programové prohlášení. Debata skončila bez jakéhokoliv výsledku.

Mezi strategické cíle vlády zařadil Špidla vstup země do Evropské unie, rozvíjení modelu evropského sociálního státu, zahájení stabilizace veřejných financí, posílení pozice rodin s dětmi a zlepšení podnikatelského prostředí. Poslanci ODS vládě vytkli, že zavinila růst nezaměstnanosti a zadlužování státu, jehož tempo označil Tlustý za zničující. Řekl, že vláda kriminalizuje podnikání, "kašle na zájmy občanů" a prosazuje zájmy Bruselu. Místopředseda sněmovny za ODS Ivan Langer doplnil, že vláda má vinu na vytváření korupčního prostředí.

Vládu kritizoval i předseda KSČM Miroslav Grebeníček, podle něhož jde vláda proti vlastnímu programu, nezvládá řešit problémy a ustupuje od sociálního státu. Dodal, že z 12 cílů vláda splnila jen jeden, a to vstup země do EU.

Špidla komentoval opoziční výtky citátem ze Shakespearova Hamleta "slova, slova, slova". V opozičních vystoupeních neviděl žádnou analýzu, skutečnou úvahu ani náznak řešení. Opozice podle něj předvedla řečnická cvičení nepříliš hluboké úrovně. Nakonec opozici vzkázal, že chce-li vést efektivní diskusi, měla by se řídit výrokem z Hrabalových Postřižin: "Musíte se víc snažit, pane správče."

EU: Český rozpočtový deficit byl ve skutečnosti nižší, je vysoký kvůli odlišné metodologii

Český deficit veřejných financí činil v loňském roce podle statistik EU rekordních 12,9 procenta HDP a stal se suverénně největším schodkem ze všech 25 členských a vstupujících zemí EU. Podstatně se tak lišil od deficitu, který v Česku hlásily vláda a statistický úřad. "Rozdíl se rovná státní záruce ve výši 160 miliard korun, tedy 6,3 procenta HDP, kterou stát poskytl Československé obchodní bance v souvislosti s převzetím Investiční a poštovní banky," potvrdili ve čtvrtek ČTK nejmenovaní experti v Bruselu. Z těchto peněz byl vyplacen jen zlomek, podle metodologie ESA95 se však musela jednorázově do deficitu promítnout celá suma. "Deficit je částečně způsoben jednou viditelnou státní zárukou, která činí asi 6,3 procenta HDP," napsala Evropská komise ve středeční zprávě o České republice.

Znamená to, že "skutečný" deficit veřejných financí v ČR dělal loni zhruba 6,6 procenta a byl tedy lepší, než předpovídala komise (osm procent HDP). Ta však zároveň jeho navýšením na 12,9 procenta poukázala na tíživý závazek státu, který může finance vládního sektoru nebezpečně rozhoupat, pokud by měl být naplněn.

Komise v uvedené zprávě o stavu české ekonomiky nabádá vládu i k vytváření střednědobých výdajových výhledů, které by oslabily nutkání vlády udělovat státní garance, "jež jsou nadále zdrojem podstatného fiskálního rizika". V jarním hospodářském výhledu EK napsala, že "zbývající státní záruky jsou odhadovány na zhruba sedm procent HDP". Jakmile by z těchto záruk bylo cokoli vyplaceno, zatížily by zase v plné výši schodek veřejných financí ČR. Pokud by naopak skončily, aniž by byly využity, promítly by se do výnosů, tedy do příjmové kolonky vládních financí.

Hybášková: Proti Sadrovi měli spojenci zakročit dříve

Bývalá velvyslankyně v Kuvajtu Jana Hybášková se nedomnívá, že by vlna násilí, která zachvátila Irák, vedla k masovému povstání proti koaličním jednotkám v Iráku. Někteří vůdci ale měli být zadrženi už dříve, řekla ve čtvrtek v Praze při autogramiádě své knihy Čekání na válku.

"Například Muktada Sadr měl být zadržen daleko dříve a proti sunnitskému trojúhelníku mělo být také zasaženo vojensky daleko dříve a účinněji," uvedla Hybášková. Současná vlna násilí je vyvolaná jen několika skupinami, které jsou navíc často organizované ze zahraničí, domnívá se bývalá velvyslankyně. Iráčané chtějí podle ní zejména klid. "Podle průzkumů veřejného mínění chce 68 procent Iráčanů klid. Ani ne demokracii, hlavně klid," míní Hybášková, která v Kuvajtu působila do loňského listopadu.

Své zkušenosti z roční diplomatické mise představuje v knize Čekání na válku. "Většinu knihy jsem napsala v červenci a srpnu 2003. Dvacet kapitol bylo hotovo v září nebo říjnu," řekla Hybášková při dnešním křtu své knihy. "Napsána tedy byla dlouho předtím, než vyšel ten článek v Mladé frontě Dnes," dodala.

Právě po otištění článku, v němž Hybášková kritizovala rozhodnutí o stažení české nemocnice z Iráku, následovalo její rychlé odvolání. Jak ale připustil bývalý ministr zahraničí Josef Zieleniec, kterého si spolu s hercem a bývalým diplomatem Martinem Stropnickým pozvala na křest své knihy, za podobnou kritiku by ji zřejmě odvolal i on.

Kniha má odkrýt i zákulisí diplomacie v době iráckého konfliktu. "Myslím, že diplomacie je služba veřejnosti a zemi. Není co tajit," prohlásila autorka. Kniha sice neobsahuje žádná státní tajemství, na druhou stranu se Hybášková podle svých slov snaží maximálně přesně informovat o všech rozhodovacích procesech, které vedly k vyslání české jednotky. "Jsou tam i postoje českých politiků, tak jak já, jeden český diplomat, je viděl. Především chování a jednání Jana Kavana," dodala.

Sněmovna chce nové zákony schvalovat vždy ve středu a v pátek

O přijímání nových zákonů by Poslanecká sněmovna měla napříště rozhodovat vždy ve středu a v pátek a ne jako dosud ve dnech, na kterých se ad hoc domluví zástupci poslaneckých klubů a vedení dolní komory. Schvalování předloh v pevně stanovených dnech má stranám pomoci k tomu, aby zajistily co možná největší účast svých poslanců při hlasování. S pevnými dny pro hlasování o zákonech počítá novela jednacího řádu, který dolní komora přijala ve čtvrtek.

Opozice tvrdí, že schvalování zákonů v pevně určených dnech pomůže hlavně současné vládní koalici, která má ve sněmovně o pouhé dva hlasy více než nevládní strany. Koalice má přitom tradičně problémy s docházkou svých poslanců, takže již prohrála několik důležitých hlasování.

Předloha nicméně umožňuje, aby poslanci schvalovali nové zákony i v jiné dny než jen ve středu a v pátek. Musela by to však schválit dolní komora jako celek. Nemohla by o tom ale hlasovat, kdyby nejméně dva kluby vznesly námitku. Systém trojího čtení předloh předloha nemění.

Schvalování eurozatykače sněmovna odsunula

Prosazování evropského zatykače se v Česku znovu zkomplikovalo. Poslanecká sněmovna ve čtvrtek nečekaně odložila až na příští úterý hlasování o vládní novele trestního zákona, která má umožnit vydávání českých občanů do zahraničí na základě eurozatykače. Odklad hlasování způsobily pochybnosti vládních unionistů o tom, zda je možné novelu trestního zákona přijmout beze změny základních ústavních dokumentů. Podobné pochyby má i opozice.

Novele trestního zákona měla předcházet změna ústavní Listiny základních práv a svobod, která měla v obecné rovině umožnit vydávání českých občanů do ciziny. Opozice ale před týdnem přehlasovala vládní koalici a prosadila, že sněmovna změnu listiny zamítla.

Ministr Čermák varoval, že nepřijetím eurozatykače by se ČR stala "zaslíbenou zemí všech zločinců z celého světa, anebo aspoň z Evropy". Takové argumenty ale opozice odmítá. Česko není jediným státem, který má s přistoupením na evropský zatykač problémy. Podobná polemika se teď vede například v Německu. Evropský zatykač měl v rámci "patnáctky" platit od letošního 1. ledna. Termín však splnilo jen osm zemí.

Kožený možná nestihne splnit podmínku pro kandidaturu do EP

Cizinecká policie již obdržela žádost kontroverzního podnikatele a bývalého šéfa harvardských fondů Viktora Koženého o povolení k dlouhodobému pobytu v České republice. Povolení je pro něj podmínkou, aby mohl kandidovat do Evropského parlamentu. Kožený má irské občanství a dlouhodobě žije na Bahamských ostrovech. V České republice i ve Spojených státech je stíhán pro miliardové podvody, české orgány na něj vydaly mezinárodní zatykač.

Koženého strana byla v Česku zaregistrována minulý týden. Na kandidátce je asi dvacet lidí, z nichž nejznámější je hledač štěchovického pokladu Helmut Gaensel. O vstup do strany původně jevil zájem i další z hledačů Josef Mužík. "Když jsem ale zjistil, že je na kandidátce pan Gaensel, bylo to pro mě nepřijatelné," řekl Mužík ČTK.

Kolář: Prudký nárůst počtu přepadení bank je zásadní problém

Prudký nárůst počtu přepadení bank v Česku je zásadní problém, řekl na čtvrteční tiskové konferenci policejní prezident Jiří Kolář. Dodal však, že to jsou spíše amatérské případy. Policie se záležitostí podle něj bude intenzivně zabývat.

"Frekvence se výrazně zvyšuje, nejde však o vysoké profesionály nebo o nějaké sofistikované trestné činy a zločinecké struktury," pokračoval. Na otázku, co konkrétně bude policie dělat, však neodpověděl. "Policie využije jak represivní, tak preventivní opatření, daleko větší důraz ale budeme klást na preventivní část," uvedl.

Domácí peněžní ústavy reagují na rostoucí počet loupežných přepadení na pobočkách posílením bezpečnostních opatření, školením zaměstnanců a omezením množství hotovosti na pokladnách. Rozhodující díl práce je ale podle nich v těchto případech na policii.

Největší počet útoků vyšetřovatelé evidují v Praze, letos jich bylo hlášeno již 16. Přitom za celý loňský rok přepadli lupiči v hlavním městě 11 peněžních ústavů a předloni ještě o dva méně. Jenom v březnu pachatelé přepadli čtyřikrát pobočky České spořitelny, dvakrát Komerční banku a jednou ČSOB. Ve středu ráno byla v hlavním městě vyloupena nejprve pošta v Parléřově ulici v Praze 6, a potom banka GE Capital v Petržílkově ulici ve Stodůlkách.

ČR a Francie ujišťují veřejnost o konečném přijetí ústavy EU

O schopnosti zemí EU dohodnout se o společné ústavě ujišťovali v Paříži evropské občany český ministr zahraničí Cyril Svoboda a jeho francouzský protějšek Michel Barnier. Existuje podle nich společná vůle dokončit ústavodárný proces v červnu, ale český ministr připustil, že to ještě není jisté. "Chceme vyslat před (červnovými) volbami do Evropského parlamentu signál, že Evropská unie je s to uspět v otázce ústavy a že je více věcí, které nás všechny spojují, než rozdělují," řekl Svoboda po setkání. Na společném briefingu se podobně vyjádřil i Barnier.

Svoboda potvrdil, že ČR a Francie se dále rozcházejí v některých aspektech při určování kvalifikované většiny pro rozhodování v Radě EU a sestavování Evropské komise. Za důležité přitom označil to, že i Paříž je ochotná ke kompromisům a souhlasí s principem, že výsledkem nemůže být to, že velcí diktují malým.

Svoboda dále ČTK potvrdil, že ČR chce být ve skupině zemí, se kterými Francie hodlá uskutečňovat společnou obrannou politiku. Zdůraznil přitom, že podmínkou pro Prahu je, aby byla jasně stanovena kritéria této politiky s cílem vyloučit, že by se ČR v jejím rámci nemohla rozhodovat podle vlastní vůle.

Oba ministři také jednali o případném uspořádání mezinárodní konference k Iráku. Svoboda prohlásil, že ČR je proti jakékoli individuální akci a pro každé řešení uskutečněné dohodou v rámci Evropské unie a společně s USA. Potřebu řešení širší dohodou zdůvodnil novinářům tím, že teroristé by si mohli myslet, že mohou ovlivňovat politické dění v jednotlivých evropských zemích a ty rozdělovat. To by podle něj znamenalo nebezpečí pro celou EU. Uspořádání mezinárodní konference ale označil za dobrý nápad hodný další úvahy.

Rumunský prezident Iliescu se stal čestným občanem Kroměříže

Rumunský prezident Ion Iliescu navštívil v rámci své třídenní návštěvy České republiky také Kroměříž. Mimo jiné zde uctil památku rumunských vojáků, kteří padli při osvobozování moravských měst na konci druhé světové války. Na radnici poté převzal čestné občanství. Podpisem zpečetil i obnovené partnerství mezi Kroměříží a rumunským městem Rimnicu Vilcea.

V rámci své návštěvy se Iliescu setkal také se svými krajany, kteří v Kroměříži žijí a zároveň zde založili Česko-rumunskou společnost. Do budoucna zde plánují různé kulturní akce, seznámí české občany s historií, tradicemi i kulturou Rumunska.

O pronájmu gripenů by Česko a Švédsko mohly jednat přímo

O desetiletém pronájmu 14 stíhaček Jas-39 Gripen zhruba za 20 miliard korun by mohly jednat Švédsko a Česko přímo, tedy bez prostředníka. S přímým jednáním počítá vládní předloha, kterou ve čtvrtek schválila Poslanecká sněmovna. Předloha má dát ministerstvům obrany a vnitra možnost obchodovat se zbraněmi přímo, pokud si to vyžádá zájem zajišťování obrany a bezpečnosti státu a pokud o tom rozhodne vláda. Nyní musí stát využívat k zahraničnímu obchodu se zbraněmi služeb prostředníků, což mnohdy není výhodné. Od přímého vstupu do těchto obchodů si ministerstvo obrany slibuje efektivnější financování základních projektů vyzbrojování a služeb při zajišťování obrany a bezpečnosti státu. V těchto případech by stát ručil za své závazky sám.

Projekt chráněných území Natura 2000 se prosadil přes odpor "strany ptáků"

Česko má mít čtyři desítky chráněných oblastí evropského typu Natura. Shodl se na tom Senát, když přes odpor opoziční ODS schválil beze změn příslušnou novelu zákona o ochraně přírody a krajiny. Normu, jejíž přijetí požaduje po Česku jako nové členské zemi Evropská unie, nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus.

Novela má přinést především vyhlášení takzvaných ptačích rezervací, které by zajistily ochranu přírodních stanovišť ohrožených druhů ptáků. Mnozí občanští demokraté pokládají za nepřijatelné, že novela omezuje vlastnická práva majitelů pozemků. Proti zákonu mají výhrady také jižní Čechy, kde mají ptačí oblasti tvořit na 34 procent území. Táborský senátor Pavel Eybert (ODS) řekl, že se tím zhorší ekonomické využití území. "V řadě případů jsou navrhované ochranné podmínky v rozporu s regionálními rozvojovými programy," uvedl. Vyčíslení i vyplácení kompenzací bude podle něj obtížné.

Ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) ale zdůraznil, že novela jasně definuje náhrady za to, že vlastník pozemku bude muset omezit hospodaření. Kvůli souladu s evropskými směrnicemi není možné vyhovět požadavku, aby vymezování ptačích oblastí bylo možné pouze se souhlasem obcí a krajů, zdůraznil ministr.

Ambrozek uvedl, že již nyní je nějakou formou chráněno asi 15 procent českého území, "což je procento, které se pohybuje někde na úrovni lepšího průměru nebo lepších čísel evropských zemí". Podle ministra se síť území typu Natura s těmito národními parky či chráněnými krajinnými oblastmi vesměs kryje. Chráněná území se mají novelou rozšířit jen zhruba o třetinu.

Téma novely poskytlo prostor i pro odlehčenější výroky. "Upřímně řečeno nechápu, jak může proti ptákům vystupovat někdo, kdo je členem strany, která má ve znaku ptáka," řekl na adresu senátorů ODS Richard Falbr (ČSSD), který se podle svých slov věnuje přes 30 let ornitologii. Jaroslav Kubera (ODS) zase poukázal na přemnožení některých ptačích druhů, "což je vidět třeba na modrých ptácích, které nikdo nechrání, a žijí si docela dobře a také to přežijí". Senátor KDU-ČSL Josef Kalbáč přispěl do debaty příběhem ze svého dětství o tom, jak čápi nasazením vlastního života ochránili svá mláďata před krupobitím, a dal je senátorům za příklad pro hlasování o novele.

Cílem projektu "Natura 2000" je vytvořit souvislou evropskou ekologickou soustavu zvláště chráněných území kvůli ochraně ohrožených druhů ptáků a chráněných druhů živočichů, rostlin a přírodních stanovišť.

Moderátorka Novy Bobošíková kandiduje do Evropského parlamentu

Jana Bobošíková, moderátorka diskusního pořadu Sedmička televize Nova, kandiduje do Evropského parlamentu. Potvrdila to ve čtvrtek ČTK. Podle internetového serveru Novinky bude o hlasy voličů usilovat na kandidátce hnutí Nezávislí. Server uvádí, že bude dvojkou za lídrem kandidátky, senátorem a bývalým šéfem Novy Vladimírem Železným. Podle Novinek Bobošíková v Sedmičce končí.

Jana Bobošíková dříve pracovala ve veřejnoprávní České televizi, moderovala například zpravodajský pořad "21". V době televizní krize před čtyřmi lety tam krátce byla ředitelkou zpravodajství. Bobošíková má zkušenosti i s prací v rozhlase nebo s ekonomickým poradenstvím pro bývalého předsedu sněmovny Václava Klause. V roce 2001 nabídla Bobošíkové Nova moderování Sedmičky. Právě z Novy se zná se Železným, který nabídku kandidovat v eurovolbách přijal v březnu. Železný čelí obviněním z daňových úniků, jeho jméno je také spojeno s dlouhodobými nejasnostmi kolem vlastnictví Novy.

Prezident romské unie: Náš problém může v EU ztratit na významu

Prezident Mezinárodní romské unie (IRU) Emil Ščuka se obává, že řešení romského problému může v rozšířené Evropě ztratit na významu. Na přínos, který by mohl mít život ve společenství států pro Romy, se dívá pesimisticky. Řekl to ČTK na celostátní konferenci romských organizací, sdružení a osobností v Praze, kterou IRU uspořádala k Mezinárodnímu dni Romů.

"Západní Evropa do dneška romský problém nevyřešila. Neměla ani tu politickou vůli, kterou občas aspoň v našem státě pociťujeme a vidíme," uvedl Ščuka. Upozornil na to, že ani v členských státech EU například mnoho mladých Romů nestuduje. Vznikají tam navíc ghetta a Romové jsou vytěsňováni na okraj společnosti, dodal prezident IRU.

Ščuka se obává, aby řešení problémů romské menšiny po rozšíření EU i v Česku neustoupilo do pozadí. Zlepšení postavení Romů a dalších menšin patřilo k požadavkům EU, o jejichž splnění se musely kandidátské země před vstupem do společenství snažit. Orgány EU v minulosti Česko za jeho přístup často kritizovaly. Podle prezidenta IRU ale není jasné, zda EU bude tuto oblast stejně intenzivně sledovat i ve státech členských.

Romové v Praze zasadili strom symbolizující menšiny

Symbolickým zasazením lípy v pražských Letenských sadech přispělo k Mezinárodnímu dni Romů sdružení Athinganoi. Strom má podle jedné z organizátorek Radky Kováčové symbolizovat zapuštění kořenů národností žijících v České republice. "Chceme upozornit na to, že my, Romové, i jiné národnostní menšiny žijící v České republice, sem patříme, narodili jsme se tady, jsme Češi a chceme zde žít," řekla při sázení stromu Kováčová.

Oslavy Mezinárodního dne Romů se v Letech zúčastnilo jen osm lidí

Pouhých osm lidí se ve čtvrtek v Letech u Písku zúčastnilo pravoslavné mše, která měla připomenout Mezinárodní den Romů. Památné místo nedaleko bývalého romského koncentračního tábora nepřilákalo žádné osobnosti, pouze jednu rodinu pravoslavných věřících a knězův doprovod. Rodina, která do Letů přijela z Rokycan, stejně jako kněz, si u dvouramenného kříže vyslechla slavnostní mši a poté bez emocí odjela. Večer se podle svých slov zúčastní ještě mše v Rokycanech.

Mše se konala u kříže, který Romové vloni vztyčili nedaleko památníku obětem romského holokaustu. Samotný památník, jenž v roce 1995 odhalil tehdejší prezident Václav Havel, zůstal ve čtvrtek bez povšimnutí. Pouze jeden z účastníků mše jej očistil od náletů plevelu.

Památník v Letech se každoročně v květnu stává místem vzpomínky na oběti koncentračního tábora, na jehož místě dnes stojí velkokapacitní vepřín. Podle historických pramenů zde o život přišlo 326 lidí, z nichž asi polovinu tvořily děti. Romové se již delší dobu snaží o uzavření vepřína, ale zatím neúspěšně. V roce 2000 byl obětem tábora slavnostně odhalen památník se jmény na hřbitově v nedalekých Mirovicích.

Do Panamy bez víza

Další zemí, kam budou moci Češi cestovat bez víz, je Panama. Turisté tam mohou zavítat bez vízových formalit od čtvrtka 15. dubna, informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Ve středoamerickém státě mohou Češi pobývat bez víz tři měsíce, doba pobytu se dá dvojnásobně prodloužit. Dohodu o zrušení vízové povinnosti uzavřeli zástupci obou států 15. března v San José. Během pobytu nesmějí čeští občané vykonávat v Panamě výdělečnou činnost. Také občané Panamy mohou vstupovat na území ČR a přechodně zde pobývat bez víz tři měsíce, ale nesmějí vykonávat výdělečnou činnost. Bezvízový styk má už ČR například s jihoamerickými státy Uruguayí, Kostarikou, Chile, Kolumbií, Argentinou a Hondurasem. Na sklonku loňského roku vláda souhlasila také se zrušením vízové povinnosti s Guatemalou a Paraguayí. Podle dřívějších informací lze předpokládat, že bez vízových překážek bude napříště také cestování mezi Českou republikou a Brazílií, Salvadorem a Venezuelou. Vláda také slaďuje vízovou politiku s Evropskou unií, jejímž členem se Česká republika stane za tři týdny.

Svědci budou moci dostat informaci o obviněných na svobodě

Svědci a poškození trestným činem budou moci být informováni o tom, že byl z vazby propuštěn, případně z ní uprchl obviněný, který by pro ně mohl být nebezpečný. Počítá s tím novela trestního řádu, s níž ve čtvrtek souhlasil Senát. Norma rovněž počítá s tím, že mohou být překročeny maximální lhůty pro pobyt ve vazbě, pokud by se zvlášť nebezpečný pachatel mohl dostat na svobodu před nástupem do vězení.

ČSSD chce vysoké tresty pro opilé řidiče a řidiče bez autoškoly

Až roční vězení by mohlo hrozit lidem, kteří řídí automobil pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky. Stejný trest by se měl vztahovat i na řidiče, kteří neabsolvovali autoškolu. Změnu v novele trestního zákona navrhuje sociálnědemokratický poslanec Václav Votava a šéf poslanců ČSSD Petr Ibl.

Poslanci přitom v březnu začali projednávat rozsáhlou novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která řízení bez patřičného oprávnění již postihuje přísněji, pokutou od 25.000 korun do 50.000 korun a zákazem činnosti od jednoho do dvou let. Novela zavádí takzvaný bodový systém hodnocení dopravních přestupků. Za řízení pod vlivem návykových látek by měli řidiči obdržet šest až sedm trestných bodů a zaplatit vysoké pokuty.

Inspekce ministra zapletení policistů do kauzy Kajínek nezjistila

Inspekce ministra vnitra neprokázala podezření, že někdo z policistů byl zapleten do dvojnásobné nájemné vraždy, za niž byl Jiří Kajínek odsouzen na doživotí. ČTK o tom ve čtvrtek informoval ředitel inspekce Mikuláš Tomin. Jeho podřízení při přezkoumávání případu vyslechli 26 svědků, mezi nimiž byli i policisté. Udělali také analýzu originálního vyšetřovacího spisu Kajínkova případu. "Úkony, které byly od ledna 2004 do dnešního dne provedeny, nevedly ke zjištění nových skutečností," uvedl Tomin.

Podnětem k prověření role policistů se stal lednový pořad televize Nova Na vlastní oči. Inspekce zkoumala, zda se policisté zmiňovaní v reportáži dopustili v souvislosti s Kajínkovou kauzou například zneužití pravomoci veřejného činitele nebo se dokonce na vraždách podíleli.

Kajínek byl k doživotí odsouzen za to, že zastřelil podnikatele Štefana Jandu, jeho osobního strážce Juliána Pokoše a postřelil Vojtěcha Pokoše. Vraždy si prý objednal plzeňský podnikatel Antonín Vlasák, jehož Janda vydíral. Kajínek vinu od počátku popíral. S Kajínkem byli stíháni i policisté Jiří Kreuzer a Jan Mikeš kvůli podezření, že ovlivňovali svědky, a mařili tak dopadení pachatele. Soud je ale obžaloby zprostil. Inspekce se podle Tomina po přezkoumání případu s verdiktem ztotožnila. Nepotvrdilo se ani podezření, že se na kauze mohl podílet bývalý policista Jaroslav Kronďák.

Podle televizní reportáže se v roce 1993 snažily Plzeň ovládnout dvě skupiny podnikatelů, za nimiž stáli policisté. Vlasák měl podle Novy na své straně Kreuzera a Mikeše, Jandu zase údajně chránil Kronďák. Tito policisté byli zařazeni do týmu, který měl vraždy vyšetřovat, uvedla Nova. Televize přišla také s novým svědkem, který se svými spoluvězni údajně viděl vražednou střelbu z cely věznice na Borech. Nově vylíčil okolnosti zločinu jinak, než jak je popsaly v rozsudku nad Kajínkem soudy. Tyto svědky inspekce nevyslýchala, protože v reportáži neodhalili svoji totožnost. Inspekce respektovala to, že chtěli zůstat v anonymitě, a proto po jejich totožnosti nepátrala. "Měli asi důvody pro to, aby zůstali ve skrytu," konstatoval Tomin.

Havel zrušil dubnový program v zahraničí, odlet do USA odložen

Bývalý prezident Václav Havel, kterého od počátku roku trápí dýchací potíže, zrušil svůj dubnový program v zahraničí. Počátkem měsíce chtěl exprezident odletět na několik měsíců do Spojených států. Datum jeho cesty do USA ale zůstává zatím nejisté. Vyplynulo to ze slov Havlova tajemníka Jakuba Hladíka.

V polovině dubna se měl Havel také potkat s dalajlamou v kanadském Vancouveru na setkání náboženských vůdců. V Kanadě mu měli také předat dvojitý čestný doktorát Univerzity Britské Kolumbie a Univerzity Simona Frasera. "Kanadu jsme museli bohužel zrušit. Bylo by riskantní plánovat tak dalekou cestu s velmi náročným programem," řekl ČTK Hladík. Nezodpovědné by podle něj bylo také již nyní stanovit přesný termín několikaměsíčního Havlova pobytu ve Washingtonu, kde mu kongresová knihovna udělila stipendium.

Kvůli zánětu průdušek už Havel počátkem ledna přerušil návštěvu Indie a zrušil plánovanou návštěvu Thajska a Tchaj- wanu. Podle odborníků trpí Havel chronickou bronchitidou. Z pravé plíce mu lékaři v roce 1996 odstranili zhoubný nádor. Na zdraví nyní sedmašedesátiletého Havla se podepsala léta strávená v komunistickém vězení a také dlouholeté kouření. Z hlediska cestování mu nesvědčí prudké střídání teplot, klimatizace či suchý vzduch v letadle. Již v době, kdy stál v čele státu, musel ze zdravotních důvodů přerušit několik zahraničních cest.

Ministři jsou pro to, aby ropu v ČR mohli hledat i experti z EU

Odborníci ze zemí EU by měli mít možnost podílet se na vyhledávání ropy a zemního plynu v České republice. Vláda schválila novelu zákona, která nově definuje podmínky pro geologické práce. ČTK to řekla mluvčí vlády Anna Veverková. Novela má také zavést povinnost vypisovat na tyto práce výběrová řízení. Napříště budou úřady moci těžařům stanovovat také podmínky spojené s ochranou zájmů státní památkové péče a archeologického dědictví. Zájem o geologické průzkumy ropných ložisek na jižní a střední Moravě podle ředitele České geologické služby Zdeňka Venery v posledních letech roste. "Investice do vyhledávání zvýšily Moravské naftové doly i další společnosti," řekl již dříve ČTK. Zatím není jasné, zda budou muset firmy odvádět státu úhrady z ropy vytěžené při zkušebních pracích. Dosud to nebylo povinné, ale například Moravské naftové doly to podle Venery dělaly. Podle návrhu, který předložilo ministerstvo životního prostředí, by peníze ze zkušebních vrtů měl dostávat Státní fond životního prostředí. Byly by účelově vázány na náhradu ekologických škod způsobených průzkumem a těžbou. Dosud tři čtvrtiny těchto úhrad pobírají obce a čtvrtinu státní rozpočet.

V Česku patří Moravské naftové doly k největším těžařským firmám. Nově chtějí těžit ropu například v oblasti Kančí obora nedaleko Břeclavi. Tam ale záměr vyvolal protesty občanů. Báňský úřad posuzuje žádost dolů o zkušební vrt v oboře. Občané se obávají, že těžaři znečistí životní prostředí a především kvalitní podzemní vodu, kterou využívá část Břeclavi.

Škoda Auto v Mladé Boleslavi vyrobila miliontou fabii

Automobilka Škoda Auto ve svém mladoboleslavském závodě vyrobila ve čtvrtek miliontý vůz modelu Fabia. V historii automobilky této mety dosáhly pouze modely Favorit, Felicia a Octavia. Miliontý vůz ve variantě RS si na místě převzal manželský pár z Velké Británie. Předseda představenstva Vratislav Kulhánek při slavnostním aktu zdůraznil, že Fabie představuje pro automobilku klíčový vůz, který se na celkové produkci podílí téměř 60 procenty. Z celkového počtu vyrobených Fabií bylo asi 622.000 ve verzi hatchback, 300.000 ve verzi combi a 76.000 ve verzi sedan. Kromě toho bylo vyrobeno přes 2000 užitkových vozů Škoda Fabia Praktik. Vedle mateřského závodu v Mladé Boleslavi se Fabia montuje také v ukrajinském závodě Eurocar v Solomonovu a v bosenském Sarajevu. Kulhánek zdůraznil, že Fabia se úspěšně prosazuje i na nejnáročnějších trzích, jakými jsou Německo a Velká Británie. V Británii byla po řadu let škodovka terčem vtipů a dnes podle něho patří k nejoblíbenějším vozům.

Škoda Auto rozjíždí novou kampaň, bude nabírat stovky lidí

Automobilka Škoda Auto zahájila novou personálně-marketingovou kampaň a hodlá ještě letos nabrat několik stovek zaměstnanců. Během letošního roku by tak mělo vzniknout v automobilce kolem sedmi stovek nových míst a celkový počet pracovníků by se měl zvýšit asi na 24.000. Zástupci automobilky o tom ve čtvrtek informovali novináře.

Automobilka chce posílit vývojové centrum o nové odborníky, zároveň hodlá získat další kvalitní vysokoškoláky, specialisty a mladé manažery. Potřebuje nové konstruktéry, specialisty na elektroniku, ale i další odborné i dělnické profese v souvislosti s náběhem výroby nové octavie. Ta se začala vyrábět ve Vrchlabí, ale v létě se přesune do Mladé Boleslavi. Naopak veškerá výroba současné octavie se pak bude soustředit do Vrchlabí. Člen představenstva odpovědný za personalistiku Helmuth Schuster potvrdil, že automobilka hodlá ve spolupráci s Mladou Boleslaví investovat do vybudování vzdělávacího centra. V něm mají být soustředěny nynější vysoká škola automobilky a plánovaná veřejná vysoká škola, kterou připravuje obchodní akademie. Zdůraznil nutnost získat špičkové odborníky a mladé manažery, kteří by měli automobilce pomoci mimo jiné rozvíjet nové trhy v zahraničí.

Cílem nové kampaně je oslovit co nejširší okruh potenciálně vhodných uchazečů o zaměstnání a vybrat ty nejlepší. "Jsme si vědomi, že nejsilnějším kapitálem korporací, které se chtějí v dynamicky se rozvíjejícím světě udržet a vylepšovat svá postavení a obstát v tvrdém konkurenčním boji, jsou lidské zdroje", řekl Schuster.

Eurotel začal nabízet přístup na internet přes WiFi za paušál

Mobilní operátor Eurotel začal od dubna nabízet neomezené bezdrátové připojení přenosných a kapesních počítačů k internetu prostřednictvím technologie WiFi za paušální poplatek. Dosud byla služba dostupná jen v rámci poplatků za určitou dobu připojení. Z dalších velkých provozovatelů WiFi nabízí připojení za paušál zřejmě jen společnost WideNet. Český Telecom nebo T-Mobile podobnou možnost nenabízejí. Telecom chce během několika týdnů najet z bezplatného zkušebního provozu na komerční model služby. Paušál je podle mluvčího Vladana Crhy jednou z možných tarifních variant.

Neomezené připojení u Eurotelu přes WiFi vyjde na 1463 korun měsíčně. Je to téměř o 500 korun více, než když uživatel od stejného operátora použije pomalejší neomezené připojení prostřednictvím mobilního telefonu a služby GPRS pod názvem Data Nonstop. Službu Eurotel od dubna zlevnil z 1199 Kč na 975 korun měsíčně a nabízí k ní 60 minut volání zdarma. Data Nonstop v současnosti používá kolem 50.000 lidí. Měsíční paušál u WideNetu začíná na 1574 Kč.

Majitel notebooku či kapesního počítače se může připojit v blízkosti přístupových bodů, takzvaných hotspotů. Vzdálenost od vysílače většinou nepřesahuje stovky metrů. Technologie WiFi umožňuje přístup na internet o maximální rychlosti až 11 megabitů za sekundu. Pásmo je však sdílené pro všechny uživatele, což znamená, že s počtem připojených k jednomu bodu rychlost klesá.

Eurotel provozuje asi stovku hotspotů. V tuzemsku je celkem přes 300 přístupových míst a jejich počet stále roste. Operátoři v současnosti vyjednávají o tom, aby jejich zákazníci mohli využívat i přístupové body konkurence.

Cabaniss se zajímal o to, co Olomoucký kraj nabízí investorům

Americký velvyslanec William Cabaniss se ve čtvrtek v Olomouckém kraji zajímal o možnosti, které region s vysokou nezaměstnaností nabízí zahraničním investorům. Několik amerických firem si již v uplynulých letech Olomoucký kraj vybralo pro umístění svých investic. "Probírali jsme hospodářský růst kraje a města a hovořili o všech možnostech, které kraj nabízí zahraničním investorům. Probírali jsme také to, co já jako americký velvyslanec a naše velvyslanectví můžeme ovlivnit a v čem lze pomoci," řekl Cabaniss novinářům po setkání s olomouckým hejtmanem Janem Březinou a primátorem Olomouce Martinem Tesaříkem.

Zelený čtvrtek je připomínkou Kristovy poslední večeře s apoštoly

Čtvrtkem začínají velikonoční svátky. Zatímco katolíci na Zelený čtvrtek chodí na mši, v protestantských sborech se nekonají bohoslužby, ale modlitební setkání a pašijová čtení. Podle církevních tradic dodržovaných katolickou církví patří k čtvrtku obnova kněžských závazků, obřad umývání nohou a připomínka Kristovy poslední večeře s apoštoly. Umývání nohou, při nichž katoličtí biskupové při bohoslužbě symbolicky poslouží vybraným mužům, naznačuje službu a lásku Kristovu. Mše při svěcení olejů, kterou biskupové slouží společně s kněžími diecéze, zdůrazňuje jejich společenství.

Komunisté podali trestní oznámení na herečku Barboru Hrzánovou

Šumperská okresní organizace Komunistické strany Československa-Československé strany práce (KSČ-ČSSP) podala trestní oznámení na herečku Barboru Hrzánovou. Vadí jim její výrok "Rusáci a komunisté jsou svině", který pronesla po převzetí ceny Thálie v přímém přenosu České televizi. "Naše strana se cítí dotčená. Myslíme si, že i celý ruský národ může být tímto uražený," řekl dnes ČTK mluvčí komunistů Josef Zlámal. Komunisté podali trestní oznámení u Okresního státního zastupitelství v Šumperku pro podezření z hanobení národa, rasy a přesvědčení. Komunistická strana Československa-Československá strana práce je neparlamentní stranou, kterou vede bývalý důstojník StB Ludvík Zifčák.

Výrok Hrzánové se nelíbí ani zástupcům KSČM. "...jde o urážlivý slovní projev snižující vážnost jednak ruského národa, jednak početné skupiny obyvatel České republiky pro jejich politické přesvědčení," napsal v otevřeném dopise premiérovi Vladimíru Špidlovi komunistický místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip.

Herečka Lidovým novinám už dříve v souvislosti se svým výrokem řekla, že při udělování cen Thálie pouze citovala hru Hrdý Budžes, za kterou byla oceněna. "Jestli s tím má někdo problém, tak to je jeho věc... Dostala jsem několik anonymů a měla několik telefonátů. Prý jsem svině a děvka a žiju si krásně za dělnické peníze. To mě docela potěšilo, poněvadž trocha provokace neuškodí," uvedla pro Lidové noviny.

Zapsání Chotěšova k nejohroženějším památkám začíná budit zájem

Zařazení kláštera v Chotěšově na Plzeňsku na seznam nejvíc ohrožených památek na světě zřejmě začíná přivádět první zájemce. "Díky tomu seznamu se ozval jeden člověk z New Yorku; nevím, co přesně chce, ale doufáme, že nám ten seznam přinese víc zájemců," řekl ČTK architekt Jan Soukup. Zařazením Chotěšova na seznam Světového památkového fondu (WMF) by se mohla podle Soukupa otevřít cesta k dalším financím. Areál potřebuje na odstranění havarijního stavu asi 100 milionů korun, rekonstrukce do použitelného stavu se odhaduje na miliardu korun. Město sice dostává od státu peníze z fondu na záchranu architektonického dědictví, jeden nebo dva miliony ročně ale vždy stačí jen na opravu malé části krovů a střech. "Letos dostaneme 2,5 milionu korun, opraví se zas kousek střechy," poznamenal Soukup, který se s občanským sdružením a městem angažuje za záchranu památky.

Architekt věří, že zapsáním na seznam WMF bude snadnější najít pro klášter i peníze z evropských fondů. "Ještě do poloviny roku by se například měly materiály o Chotěšově dostat do Bruselu na přehlídku nejvíc ohrožených a potřebných rozsáhlých památkových areálů v Evropě," řekl.

I když město a občanské sdružení se těší na mecenáše, který se rozhodne do klášteru investovat, snaží se najít i další peníze. Každý, kdo chce pomoci, si například může symbolicky koupit jedno nové okno. V klášteře jich je dost - na každý den v roce jedno, dodal Soukup.

Chotěšovský ženský klášter byl založen v roce 1202, v 18. století byl zrušen a soukromě využíván; byla tu například dívčí církevní škola. Když jej užívala armáda, trpěl. Od 70. let 20. století byl opuštěn a chátral. Teď je v dezolátním stavu. Občanské sdružení Klášter Chotěšov v nejméně zdevastovaných částech pořádá výstavy a koncerty. Po více než deseti letech skončila před třemi roky záchrana monumentální stropní fresky z poloviny 18. století. Stála 7,5 milionu korun.

DEMA: Věk prvního milování Čechů se nesnižuje, začínají v 18

Na rozdíl od tradovaných mýtů se věk Čechů při prvním milování nesnižuje. Pohlavní život zahajují v 18 letech, kdy také navazují první delší vztah. První zkušenosti s milováním bez soulože mají o rok dříve. Potvrdily to tři průzkumy agentury DEMA, opakované v pětiletých intervalech. Podle nich se sexuální návyky Čechů mění jen minimálně.

Srovnání let 1993, 1998 a 2003 potvrdilo, že počet sexuálních partnerů mužů ani žen se nezvyšuje. Varující však je, že počet pravidelných uživatelů kondomů je v Česku proti vyspělé Evropě poloviční. Z hlediska prevence pohlavních chorob, včetně HIV/AIDS, je tak chování značné části obyvatelstva rizikové.

Třetina mužů měla první styk v životě s náhodnou partnerkou, tuto zkušenost má 14 procent žen. Polovina mužů neměla žádnou antikoncepci, kondom třetina. Bez ochrany mělo první styk 51 procent žen, s kondomem čtvrtina. Náhodného partnera na jednu noc někdy v životě shodně s předchozími průzkumy uvedly dvě pětiny žen a tři pětiny mužů.

Tři procenta žen přiznala sex za peníze, styk s prostitutkou 14 procent mužů. Pozitivní je, že stoupl počet uživatelů kondomů při těchto stycích - vůbec ho nepoužilo osm procent zákazníků prostitutek, před pěti lety 12 procent a před deseti 29 procent.

V opakovaných průzkumech měli muži devět souloží měsíčně, ženy osm. Shodně vyšla i délka milostné předehry a soulože na 15 až 18 minut. Vzhledem k průměrné frekvenci styků dvakrát týdně se Češi a Češky věnují sexu v průměru hodinu za týden. K onanii se staví veřejnost velmi liberálně. Za škodlivou ji považuje devět procent žen a čtyři procenta mužů.

Postoje Čechů k antikoncepci jsou tradičně liberální, za nepřípustnou ji považuje šest procent žen a osm procent mužů. Výrazné rozšíření antikoncepce v posledních patnácti letech přineslo pokles potratů na čtvrtinu.

Kajakářka Hilgertová je krůček od olympijského startu v Aténách

V sobotu, v den svých šestatřicátých narozenin, může Štěpánka Hilgertová oslavovat vybojovanou účast na olympijských hrách v Aténách. Stačí jí k tomu druhé místo v předposledním závodu domácí kvalifikace bez ohledu na výkony ostatních kajakářek a na výsledky zbylého nominačního závodu v dějišti her za dva týdny. Poslední dva závody, v nichž čeští slalomáři svedou boj o místo v reprezentaci, hostí o víkendu kanál na Trnávce.

Druhá v pořadí Irena Pavelková musí vyhrát oba víkendové závody, být nejlepší Češkou i při Světovém poháru v Aténách za čtrnáct dní a spoléhat na absolutní krach Hilgertové. Šanci dostat se do reprezentačního týmu mají ještě dosud všechny bodující kajakářky.

Trenér a manžel Hilgertové Luboš nechce nic zakřiknout, takže zatím se Štěpánkou závěrečnou olympijskou přípravu neplánovali. Přesto ve skrytu duše už s účastí v Aténách počítají. "Štěpánka ještě dneska půjde běhat, začínáme věřit, že Atény má. Snažíme se tudíž znovu začít trénovat," řekl ČTK Hilgert. Dvojnásobná olympijská vítězka podle něj o víkendu nebude riskovat a pojede na jistotu. "Nedá se jet na doraz, ani v Tróji tak nejela," uvedl.

Do reprezentace se dostanou tři lodě v každé kategorii podle bodovaného pořadí ze tří závodů. Česká republika má jistá zatím tři olympijská místa, po jednom mezi kajakářkami, kanoisty i deblisty. Boj o další olympijská místa bude pokračovat za dva týdny v Aténách, nejvýše však o jedno v každé disciplíně pro zemi. Nejlepší Čech tam získá čtyři body, ostatní dva a jeden bod a celkový součet s domácí kvalifikací určí české pořadí pro OH.

Špaček je před MS v domácím prostředí připraven na všechno

Na enormní tlak, který ještě nezažil, se připravuje před letošním mistrovstvím světa hokejový obránce Jaroslav Špaček. Třicetiletý bek působící v zámořském Columbusu by měl být stejně jako v předcházejících letech součástí české defenzivy. "Tlak na nás bude velký. Hodně hráčů je na to zvyklých, ostatní si budou muset rychle zvykat. Osobně jsem takový tlak ještě nezažil, ale jsem připraven na všechno," uvedl Špaček, který se chystá na svůj pátý světový šampionát, na ruzyňském letišti po svém návratu ze zámoří. Ve své sbírce má dvě zlaté medaile. "Jinou medaili jsem nikdy nezískal. Nezapomínám ale ani na další roky, kdy jsme skončili bez medaile a skončili například čtvrtí, což je obrovské zklamání," podotkl olympijský vítěz z Nagana. Rodák z Rokycan však věří, že tentokrát Češi v domácím prostředí uspějí. "Nikdo z naší generace ještě něco podobného nezažil, nehrál na mistrovství doma, je to něco neuvěřitelného. Hlavně v nové hale," těšil se Špaček, který věří, že Češi dokáží po osmnácti letech navázat na tehdejší sovětskou sbornou, jenž jako poslední vyhrála MS před vlastními fanoušky.

Krkonoše i Orlické hory nabízejí velikonoční lyžování

Výše položená horská střediska v Krkonoších i Orlických horách lákají k lyžování i o Velikonocích. Na horách ve čtvrtek drobně sněžilo, a dobré sněhové podmínky by tak měly podle pracovníků horské služby i provozovatelů lyžařských areálů vydržet přes prodloužený víkend. Oproti hlavní sezoně nyní vleky nabízejí zlevněné jízdné, v Deštném v Orlických horách se lyžuje zdarma.

Například v areálu Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně leží od 45 do 65 centimetrů sněhu a v provozu jsou všechny vleky. Plný provoz má i Pec pod Sněžkou, kde leží asi 30 centimetrů sněhu. "Sjezdovky jsou upravené a přes Velikonoce určitě budeme jezdit na všech. Permanentka přijde na den na 200 korun," řekl František Vambera z firmy provozují vleky v Peci. Sníh podle něj vydrží minimálně do dalšího víkendu, pak se vlekaři podle zájmu lyžařů rozhodnou, zda sezonu pro letošní rok ukončí.

Dobré sněhové podmínky nabízejí i sjezdové tratě v Jánských Lázních, kde leží kolem 45 centimetrů sněhu. Částečný provoz je ještě v Mladých Bukách a Černém Dole, kde je kolem 30 centimetrů sněhu. Sezonu již kvůli nedostatku sněhu ukončili například vlekaři v Prkenném dole u Žacléře či v Malé Úpě a Herlíkovicích na Trutnovsku.

Poslední lyžařský víkend této sezony čeká o Velikonocích Orlické hory. V areálu v Říčkách v Orlických horách zůstává asi 35 centimetrů sněhu a v provozu je větší část sjezdovek. V Deštném v Orlických horách je zhruba o deset centimetrů sněhu méně a provoz je zde omezen. Vleky však jezdí zdarma. "Pokud nepřijde velký déšť, bude do pondělí jezdit Marta I," řekl správce vleků Josef Prouza.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Meteorologové očekávají polojasnou až oblačnou oblohu s ojedinělými přeháňkami, na horách sněhovými. Teploty vystoupí na 9 až 13, na horách bude kolem 5 stupňů.