Zprávy

Podle neoficiálních informací jsou zadržovaní Češi živí

Tři čeští novináři, kteří byli v neděli uneseni v Iráku, jsou podle neoficiálních informací českého ministerstva zahraničí naživu. Poslanecké sněmovně to řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda. Upozornil na to, že jde o neoficiální informace, které se jeho úřad snaží ověřit. Stále není také jasné, proč byli čeští občané uneseni. Ministerstvo zahraničí však již má určité indicie, s nimiž pracuje, řekl ČTK Svobodův náměstek Petr Kolář. Podle něj jsou ale informace z Iráku stále kusé. "Do této chvíle nebyl sdělen vůči České republice žádný požadavek. Ani požadavek politický, ani požadavek finanční, ani žádný jiný požadavek," řekl předtím ministr. To podle Koláře trvá. Protože Česko zatím žádné požadavky neobdrželo, nelze podle Svobody jednoznačně říci, zda jde o politický únos nebo únos, jehož pachatelé budou požadovat peníze, případně pouhý kriminální akt. "Všechny tři varianty mohou nastat, ale dosud nikdo žádný požadavek vůči České republice nevznesl," prohlásil ministr.

Čeští diplomaté v Bagdádu a zemích kolem Iráku podle něj dostali pokyn monitorovat podrobně tamější média a další zdroje informací, aby co nejdříve zachytili případný signál, který by naznačoval, že jde o politický únos. "Vyzvali jsme všechny občany, kteří žijí v Bagdádu, aby se vrátili na území České republiky," řekl Svoboda. Občané, kteří musejí zůstat v Iráku, se podle něj mají zdržovat na bezpečných místech. Ministerstvo zahraničí vyzvalo své experty v provizorní koaliční správě, kteří jsou teď na dovolené v Česku, aby se do Bagdádu nevraceli. To se týká i zaměstnanců firem, které v Iráku podnikají. "Naše ministerstvo se ve spolupráci s ostatními resorty připravuje na všechny možné scénáře, které mohou nastat, protože nemůžeme vyloučit žádný," popsal Svoboda kroky českých institucí při snaze nalézt tři unesené české novináře. Zpravodaj a kameraman České televize Michal Kubal a Petr Klíma a redaktor Českého rozhlasu Vít Pohanka mířili do Jordánska, odkud měli odletět zpět do ČR. Pravděpodobně iráčtí ozbrojenci je zadrželi v neděli západně od Fallúdži.

Svoboda dal najevo, že případ provázejí horečná diplomatická jednání. "Komunikujeme úplně se všemi, se kterými je možné komunikovat. Dokonce navazujeme kontakty i na výrazné osobnosti mimo Irák, abychom získali co nejvíce příznivého prostředí a informací," řekl. Z jeho slov také vyplynulo, že aktivitu vyvíjí i česká rozvědka, "abychom měli co nejvíce informací, abychom mohli účinně pomoci". V rámci provizorní koaliční správy vznikl speciální tým, který je partnerem irácké strany při řešení problému. Svoboda telefonicky hovořil s iráckými ministry vnitra Sámirem Šákirem Mahmúdem Sumajdím a zahraničí Hošjarem Zibarím. "Oba ministři mě ujistili, že učiní všechno, co je v silách prozatímní irácké vládní rady, aby se podařilo naše občany dostat z této situace," řekl šéf české diplomacie.

Přímo v Iráku se obrátil velvyslanec Martin Klepetko na ministra kultury Mufída Muhammada Džaváda Džazajrího, který přislíbil okamžitou pomoc. Džazajrí vyslal spolupracovníky na místo incidentu a požádal člena vedení irácké vlády Muhsína Abdala Hámida z Irácké islámské strany, aby se zapojil do vyjednávání. Džazajrí zároveň požádal o informace jednoho z kmenových náčelníků v oblasti. O spolupráci a koordinaci případné pomoci jednal Klepetko s velvyslanci zemí EU.

Únosem trojice českých novinářů se bude zabývat i vláda

Česká vláda bude ve středu informována o vývoji okolo únosu tří českých novinářů v Iráku. Na tiskové konferenci po úterním jednání Bezpečnostní rady státu to řekl ministr vnitra Stanislav Gross. Poznamenal, že je zapotřebí respektovat určité profesionální postupy. "Sledujeme spíše cíl, nežli nějaké velké public relations," řekl. Podle něj je zapotřebí nechat pracovat odborníky a spolehnout se také na prozatímní iráckou vládu. "Doufejme, že nám budou tito lidé nápomocni," dodal. Premiér Vladimír Špidla se k tomuto tématu nechtěl vyjadřovat. "Na správném řešení jsou celkem jasně závislé životy lidí," podotkl pouze. Bezpečnostní rada státu jednala o české reakci na hrozbu mezinárodního terorismu.

Jednotka určená na osvobozování rukojmí může odletět; nemá rozkaz

Speciální skupina české Vojenské policie vycvičená k boji ve městě a záchraně rukojmích je připravena do několika hodin od obdržení případného rozkazu odletět do Bagdádu. Důstojník seznámený s režimem skupiny ČTK sdělil, že vojáci ale žádné konkrétní rozkazy nedostali. Na odlet se ale začali připravovat ihned po pondělním oznámení, že v Iráku jsou pravděpodobně uneseni tři čeští novináři. Ministr obrany Miroslav Kostelka řekl, že Česká republika má v případě nutnosti armádní i policejní jednotky vycvičené k zachraňování rukojmí. Zdůraznil ale zároveň, že v současnosti není jasné, kde se unesená trojice nachází, a také připomněl, že v okolí Bagdádu nyní žádní čeští vojáci nejsou. "Každá hodina prodlení, kdy do řešení situace není zapojen profesionální tým, snižuje šanci na záchranu unesených osob," poznamenal k tomu odborník na tuto problematiku.

Stínový ministr obrany za ODS Petr Nečas míní, že politici by se v otázce nezvěstných českých občanů měli zdržet komentářů a různých spekulací, aby jejich situaci ještě nezhoršovali. Obecně je přesvědčen, že stát má udělat pro záchranu svých občanů vše, co je v jeho silách. "Včetně toho, že pokud selžou vyjednávací a diplomatické metody, pak je možné sáhnout i k použití síly. Ale je třeba vidět, že v této situaci to není území České republiky. Pokud jsou uneseni, pak by to byla operace na území cizího státu, navíc pod okupační správou, takže jsou tam poměrně složité právní poměry," řekl Nečas ČTK.

V souvislosti se zhoršenou bezpečnostní situací stahuje společnost Člověk v tísni v současnosti svůj tým z jihoirácké provincie Majsán, kde pomáhal s obnovou škol a zdravotnických zařízení. V nejbližší době by se měli přesunout do Ammánu. "Myslím, že za dva nebo za tři týdny by se mohli vrátit a pokračovat v práci," řekl k tomu Šimon Pánek z této humanitární organizace. Šest pracovníků podle Kostelky přenocovalo společně s českými vojenskými policisty na jejich základně Šaíba nedaleko Basry. Tam je situace klidnější než v centrálním Iráku a vojáci račují ve své práci, dodal ministr obrany.

Čeští pozorovatelé v ELS chtějí, aby se v EP mluvilo o únosu

Čeští pozorovatelé v Evropském parlamentu, kteří působí v klubu konzervativní Evropské lidové strany, chtějí nastolit otázku českých novinářů unesených v Iráku na plénu EP příští týden. ČTK to potvrdil poslanec za ODS Jan Zahradil. "Jsem přesvědčen, že by bylo dobré, aby se parlament nějak vyslovil," uvedl s tím, že EP musí reagovat na vyostřování situace v Iráku a nedovolit vládám členských zemí, aby dál dělaly, že se jich to netýká. "Jestliže se situace den ode dne zhoršuje, dochází k únosům a teroristickým činům, pak by měla vzít za své lhostejnost nebo nechuť některých politiků se v Iráku angažovat."

Předseda zahraničního výboru EP Elmar Brok řekl, že podle mezinárodních pravidel mají být novináři v zónách konfliktu chráněni jako nestranní pozorovatelé; nesmějí být unášeni, mučeni, ba zabíjeni. "Svobodná média jsou součástí svobodného světa; každý má nárok na nestranné svobodné informace. Ubližovat novinářům je nepřijatelné," uvedl Brok.

Pozorovatelé v ELS uvažovali napřed o návrhu rezoluce EP; pak se však objevily úvahy, že by takový formální dokument mohl uneseným i uškodit. Nyní se uvažuje o jiných formách nastolení této otázky v plénu EP.

Kardinál Vlk se bude modlit za tři české novináře zajaté v Iráku

Ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě se bude ve středu konat přímluvná modlitba za tři české novináře zajaté v Iráku i za všechny další osoby zadržované jako rukojmí. Bohoslužbě má od 17:00 předsedat kardinál Miloslav Vlk. "Modlitební shromáždění ve Svatováclavské kapli je myšleno jako duchovní podpora těm, kteří jsou v nesnázích. Může být specifickým přínosem křesťanů - apelem na Boží milosrdenství, ale i na obrácení mysli těch, kteří rukojmí v Iráku zajímají a drží," řekl ČTK mluvčí katolických biskupů Daniel Herman. Kardinál Vlk podle Hermana cítí modlitbu za tyto novináře jako "svou" věc, protože je českým katolickým primasem a zároveň delegátem České biskupské konference pro sdělovací prostředky. "Už nyní jsou křesťané a duchovní, kteří na tři novináře z našich celonárodních sdělovacích prostředků myslí při bohoslužbách a ve svých modlitbách," konstatoval Herman. Modlitební chvíle vedená kardinálem Vlkem může podle jeho názoru být impulzem či návodem k duchovním momentům, které se mohou bez konkrétních výzev konat na jakékoli úrovni.

Česká církev podle mluvčího nemá prakticky využitelné prostředky, jak jinak intervenovat. "Na takto široké mezináboženské rovině oficiální kontakty nemáme," řekl Herman na adresu muslimů v Iráku. Také kontakty Vatikánu podle něj směřují spíše k islámské univerzitě v Egyptě nebo k vůdcům do Saúdské Arábie než přímo do válkou zmítaného Iráku.

Premiér Špidla navrhl Klausovi odvolat Součkovou, nahradit ji má Kubinyi

Ministryně zdravotnictví Marie Součková ve vládě končí, jejím nástupcem by se měl stát poslanec sociální demokracie Jozef Kubinyi. Návrh na odvolání ministryně obdržel v úterý prezident Václav Klaus od premiéra Vladimíra Špidly. ČTK to oznámil mluvčí Hradu Petr Hájek. Prezident podle něj dostal i návrh na jmenování nového ministra. Hrad svým sdělením o Součkové potvrdil doposud neoficiální údaje z poslaneckého klubu ČSSD. "Je to pro nás čerstvá informace," řekl Hájek k dotazům, kdy se bude prezident personálními změnami v kabinetu zabývat a zda s nimi bude souhlasit. Členy vlády jmenuje a odvolává na návrh premiéra právě prezident. Zatím není jasné, zda se změny v kabinetu odehrají do čtvrtka, kdy Klaus odjíždí na jedenáctidenní návštěvu Číny.

Součková již dříve oznámila, že opustí ministerské křeslo, pokud vláda neschválí její koncepci reformy zdravotnictví. Kabinet ji dosud neprojednával. Lékaři a zdravotnické odbory návrh na odvolání Součkové očekávali.

Devětačtyřicetiletý Kubinyi, který by měl ministryni nahradit, je členem sněmovního výboru pro sociální politiku a zdravotnictví. Jako o případném nástupci Součkové se o něm spekulovalo již několikrát. Kubinyi před víkendem ČTK řekl, že od premiéra nabídku stát se ministrem nedostal.

Lidovci a unionisté věří, že Kubinyi ministerskou funkci zvládne

Lidovce a unionisty odvolání ministryně zdravotnictví Marie Součkové z vlády nepřekvapilo, předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla je o chystané výměně svého týmu předem informoval. Koaliční partneři nejsilnější vládní strany věří, že sociálnědemokratický poslanec Jozef Kubinyi, který má Součkovou nahradit, se v nové funkci osvědčí a zvládne chystanou reformu zdravotnictví. Proti změně neměli námitky, navíc respektovali, že resort zdravotnictví náleží podle koaliční smlouvy sociální demokracii a je v pravomoci premiéra ministry vyměnit. Předseda unionistů a vicepremiér Petr Mareš věří, že Kubinyi ministerskou funkci zvládne, protože reforma potřebuje schopné vedení. "Doufám, že premiér měl při výběru šťastnou ruku, nebude to jednoduché," řekl Mareš. Reforma zdravotnictví podle něj zatím postupuje "neúměrně pomalu" a doufá, že výměna ministrů proces urychlí.

Také lídr křesťanských demokratů Miroslav Kalousek vzal Špidlovo rozhodnutí na vědomí a respektuje jej. "Pevně věřím, že panu poslanci Kubinyimu se podaří stabilizovat systém veřejného zdravotního pojištění, že se mu podaří výrazný krok dopředu," řekl Kalousek ČTK. Míní, že se sluší poděkovat i odcházející ministryni Součkové za odvedenou práci a odvahu. "Stabilizace zdravotnictví není jen věcí ministra zdravotnictví," dodal. "Počkáme na první kroky ministra Kubinyiho, budeme rádi, když se mu bude dařit," doplnil místopředseda lidovců Jan Kasal.

Opozice soudí, že odvolání Součkové přišlo pozdě a zatím neví, co má od jejího nástupce v ministerském křesle čekat. Stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek uvedl, že nezná Kubinyiho názory, a tak neví, co může výměna ministra znamenat. Zdravotnictví je v krizi, je třeba provést razantní změny, míní. Součková podle něj nebyla schopná najít, tím spíše řešit příčiny této krize. Julínek připomněl, že odborná veřejnost požadovala odvolání ministryně již řadu měsíců.

Sněmovna přehlasovala senátní veto zákona o Benešovi

Poslanecká sněmovna přehlasovala senátní veto a znovu schválila návrh zákona, který oceňuje zásluhy prezidenta Edvarda Beneše o stát. Osud zákona má teď v rukou prezident Václav Klaus. Buď zákon podepíše a zákon začne platit, nebo ho vrátí sněmovně k novému hlasování. Pro zákon hlasovalo 123 ze 187 přítomných poslanců, proti jich bylo 29. K přehlasování senátního veta bylo třeba nejméně 101 hlasů, stejný počet hlasů by byl nutný k přehlasování případného prezidentova veta. Postoj Klause k předloze není zatím jasný. Když ji před několika týdny Senát zamítl, Klaus poznamenal, že mu toto rozhodnutí usnadňuje situaci, aby nemusel být tím posledním, který bude věc rozhodovat. Nový zákon má pouhé dva paragrafy. První říká, že "Edvard Beneš se zasloužil o stát". Druhý říká, že zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Pokud nakonec bude platit, mohlo by to být už od letošního léta.

Sněmovna: Limit pro bezhotovostní platby bude 15.000 eur

Limit pro bezhotovostní platby bude s největší pravděpodobností 15.000 eur (asi půl milionu korun). Rozhodla o tom Poslanecká sněmovna. Senát sice navrhoval milion korun, sněmovna však návrh horní komory odmítla. Předlohu musí ještě podepsat prezident republiky. V praxi rozhodnutí znamená, že částky přesahující tento limit budou muset občané a podniky platit prostřednictvím účtu u banky. Pokud tak neučiní, finanční nebo celní úřady jim při kontrole budou moci uložit pokutu od 10.000 až do pěti milionů korun.

Zákon má podle ministra financí Bohuslava Sobotky omezit možnost daňových úniků a má přispět v boji proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. Omezení plateb v hotovosti má podle vlády přinést úspory v nákladech na tisk oběživa a také přispět k úsilí o potírání šedé ekonomiky. Omezení se nemá týkat například plateb mezd, odměn, důchodů, výplaty z penzijních fondů, platby daní, plateb pojistného a plateb určených k úschově peněz notářem.

Zabavené padělky dostanou třeba dětské domovy a domovy důchodců

Padělané zboží, které zabaví celníci, budou zřejmě dostávat například dětské domovy a domovy důchodců. Počítá s tím novela, kterou sněmovna schválila hlasy 98 za 190 přítomných. Nyní ji posoudí prezident. Novela předpokládá, že stát už nebude muset uvedené zboží zničit. Předtím, než zabavené oblečení či obuv dostane třeba dětský domov, ale bude nutné odstranit z něj padělané logo. Takový zásah však může zboží zničit, takže v některých případech bude stejně nepoužitelné. "Boty mají v podrážce vylisovanou značku a tím odstraněním dojde ke zničení," řekl v březnu televizi Nova vrchní ředitel České obchodní inspekce Jiří Pěkný. Sněmovní zpravodaj k novele Ivo Vykydal ČTK řekl, že odstraňování padělaných značek v zákoně prostě být musí. "Nemohou být porušována práva duševního vlastnictví," uvedl.

Organizace požádaly Klause, aby v Číně hovořil o lidských právech

Třináct organizací hájících lidská práva požádalo prezidenta Václava Klause, aby se při své návštěvě Číny přimluvil za pět čínských politických vězňů. V dopise Klause také žádají, aby setkání s čínskými představiteli využil co nejvíce k debatám o dodržování lidských práv. Klaus státní návštěvu zahájí ve čtvrtek, pobývat tam bude do 26. dubna. Dopis pro hlavu státu na Hradě převzal Klausův tajemník Ladislav Jakl, řekl ČTK tajemník organizace Olympic Watch Petr Kutílek. Dopis osobně doručil spolu s Veronikou Cvejnovou z Amnesty International. "Pan Jakl přislíbil, že se prezident přímo v Číně vyjádří k situaci v oblasti lidských práv," uvedl Kutílek. V dopise organizace mimo jiné připomínají, že pět politických vězňů má právo na spravedlivý soud. Jsou to Wan Wan-sing, Jen Ťün, Tändzin Deleg Rinpočhe, Che Te-pchu a Čeng En-čchung.

Kutílek uvedl, že Čína porušuje právo na svobodu projevu a shromažďování, potlačuje menšiny, zabírá majetek bez práva na odvolání a existují v ní nápravné pracovní tábory, kam jsou lidé posíláni bez soudu. "Čína je také státem, ve kterém je vykonáváno nejvíce trestů smrti na světě, podle některých údajů až 15.000 trestů smrti za rok," upozorňují aktivisté.

Klaus bude prvním českým prezidentem, který od pádu komunismu oficiálně navštíví Peking. Hlava českého státu se setká se svým čínským protějškem Chu Ťin-tchaem, premiérem Wen Ťia-paem a dalšími představiteli země.

Podnikatelé: Nezaměstnanost sníží jen lepší podmínky k podnikání

Ke snížení nezaměstnanosti v ČR může přispět jen zlepšování podmínek k podnikání, které umožní vznik nových pracovních míst. ČTK to řekl předseda Svazu českých a moravských výrobních družstev Jan Wiesner po úterním mimořádném jednání zástupců vlády, odborů a podnikatelů. Jednání o způsobech, jak snížit počet lidí bez práce, bylo přerušeno a bude pokračovat příští týden. Sociální partneři vyhodnocovali národní akční plán zaměstnanosti za loňský rok a záměry na léta 2004 až 2006. "Konstatovali jsme, že opatření nepřinesla očekávaný výsledek," shrnul Wiesner názor podnikatelů. Ke snížení nezaměstnanosti nepovede pouhé zvýšení počtu pracovníků na úřadech práce, dodal. Míra nezaměstnanosti se v Česku v únoru vyšplhala na rekordních 10,9 procenta. Odboráři míní, že kabinet, kraje i obce by měly být aktivnější. Chtějí vládě například navrhnout, aby část peněz na podpory v nezaměstnanosti využila na příspěvky na dopravu a bydlení.

Ministr práce Zdeněk Škromach se v pátek nechal slyšet, že vláda připravuje například úlevy pro podniky, které nabídnou absolventské praxe. Přislíbil do budoucna také příspěvek na dojíždění za vzdálenější prací. Vláda podle ministra hodlá rozšířit i rekvalifikační kurzy. Podnikatelé považují nynější stav podnikatelského prostředí za nesnesitelný a chystají se dokonce kvůli tomu svolat před Strakovou akademii demonstraci. "Podmínky pro podnikání se v posledních týdnech dostaly za hranice snesitelnosti," uvedl minulý týden prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek. Podnikatelé požadují zpřehlednění a zjednodušení zákonů, změny zákonů s předstihem, méně byrokracie, spravedlivý výběr daní, fungující podnikatelský rejstřík, více kompetencí pro podnikatelskou samosprávu a obnovení činnosti Hospodářské rady vlády.

Ministerstvo obrany chystá změny vojenských tajných služeb

Ministerstvo obrany chce vytvořit jednu vojenskou tajnou službu, která by zahrnovala rozvědku i kontrarozvědku a byla pod parlamentní a soudní kontrolou. Sdělili to ministr obrany Miroslav Kostelka a jeho náměstek Martin Bělčík. Příslušný návrh zákona je připraven, platit by mohl už od 1. ledna 2005. Nová podoba vojenské tajné služby má existovat před počátkem roku 2006. Z funkce ředitele Vojenského zpravodajství odešel koncem března Josef Prokš, který se stal poradcem ministra. Dočasně jej nahradil Miroslav Krejčík, který řekl, že ačkoliv je co zlepšovat, vojenské zpravodajství své úkoly plní. Podle týdeníku Euro má mít reorganizaci vojenských tajných služeb na starosti právě Prokš. Ministr připustil, že funkce ředitele Vojenského zpravodajství nebyla v dosavadní podobě efektivní. Podle něj je potřeba, aby vedení služby mohlo účinně sbírat, analyzovat a předávat dál informace z ČR i ze zahraničí.

Stav operovaných Iráčanů se zlepšil, operace děvčat příští týden

Zdravotní stav dvou iráckých chlapců, kteří v pátek podstoupili v dětském kardiocentru pražské nemocnice v Motole operace srdce, se výrazně zlepšil. "Dýchají již bez podpory přístrojů a oba jsou mimo nebezpečí," řekla ČTK mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová. Na příští týden je naplánována operace srdce dvou iráckých děvčat, dodala. Oba chlapci trpěli srdeční vadou s velkým defektem na komorové přepážce. Operace prvního trvala šest hodin, druhá byla komplikovanější, trvala o hodinu déle a operované dítě bylo v bezprostředním ohrožení života. Nyní se jim podle Jurinové již daří dobře. Mluvčí podotkla, že jedno z děvčat bude operováno možná už tento týden. "Pokud někdo z dlouhodobě plánovaných pacientů nebude moci zákrok podstoupit, například kvůli nachlazení, je volné místo rezervováno pro jednu z těchto dívek," vysvětlila.

Čtveřice iráckých dětí přicestovala do Prahy z jižního Iráku koncem března spolu s českými policisty. Pacienti byli nejprve v nemocniční karanténě. Na infekčním oddělení byl s nimi i jejich doprovod - tři otcové a strýc. Děti od sedmi do 14 let vybral v Basře český zdravotnický tým. Na podobné operace čekají na jihu Iráku další děti - čeští lékaři našli tři desítky pacientů, u nichž je zákrok nutný.

Dva Češi popálení v Iráku již dýchají bez pomoci přístrojů

Dva čeští experti popálení při výbuchu plynu v Iráku již dýchají bez pomoci přístrojů. "Stav dýchacích cest se zlepšil natolik, že už dýchají sami," řekl ČTK primář kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Ludomír Brož. Připomněl, že muži vdechli při požáru saze a ty bylo nutno odsávat. Zpočátku tedy za ně dýchaly přístroje. Před dvěma týdny při prohlídce zařízení v ropné rafinerii, vzdálené asi 250 kilometrů severně od iráckého hlavního města, v Bajdží byli zraněni celkem tři Češi. Jeden zemřel den po výbuchu, dva byli převezeni k léčení do Česka. První s popáleninami na 28 procentech těla, druhý měl zasaženo 18 procent povrchu těla. "U pacienta s rozsáhlejšími popáleninami jsme již začali s operacemi, u méně popáleného se kůže hojí sama; pečujeme jen o popálené plochy, aby se do nich nedostala infekce," uvedl Brož. Oba muži jsou podle něj při vědomí. Zatím jim lékaři nedovolují mluvit ani jíst běžnou stravu. "Byli dlouho zaintubováni. Krk je od hadičky podrážděný a při polykání bolí," vysvětlil primář. Pacienti dostávají jen měkkou, převážně tekutou stravu. Ze stejného důvodu nemluví, aby si nenamáhali hlasivky. Ještě asi týden až dva budou na jednotce intenzivní péče, poté budou přestěhováni na standardní oddělení. Léčba popálenin je dlouhodobá, a tak si v nemocnici podle primáře pobudou ještě asi měsíc.

Průzkum: Česko je podle většiny lidí zkorumpovaným státem

Většina českých občanů - 64 procent - pokládá svůj stát za zkorumpovaný. Přestože mají lidé pocit, že žijí ve zkorumpované zemi, 81 procent z nich spoléhá na to, že právě stát bude proti úplatkářství bojovat. Sami občané nejsou příliš ochotni se do potírání korupce aktivně zapojit. Vyplývá to z výsledků mezinárodního průzkumu agentury GfK. Průzkumu se zúčastnili občané 14 států střední a východní Evropy. Češi vnímají jako nejzkorumpovanější prostředí úřady. O výskytu korupce v této oblasti je nyní přesvědčeno 37 procent českých občanů. Oproti roku 2001 je to takřka dvakrát více. Úplatkářství kvete podle dotázaných také ve zdravotnictví, na soudech či v řadách policie. Jako nejméně korupční prostředí je v české společnosti vnímána armáda a bankovní sféra. Velký posun nastal po listopadu 1989 - zatímco v komunistickém režimu byly podle lidí nejvhodnějším prostředím pro dávání a braní úplatků obchody, nyní vnímají jako nejvíce zkorumpované úřady a státní správu vůbec.

Ředitelka české pobočky společnosti Transparency International Adriana Krnáčová připomněla, že podle výsledků indexu vnímání korupce se Česká republika loni umístila na 54. místě z celkem 133 hodnocených zemí. Tento žebříček každoročně hodnotí, jak podnikatelé, analytici a akademičtí pracovníci vnímají korupční prostředí ve své zemi. Krnáčová uvedla, že poslední tři roky je Česko zhruba na stále stejné úrovni. Průzkum agentury GfK mapoval názory celé populace na korupční prostředí - běžní občané jsou podle jeho autorů optimističtější než podnikatelé a odborníci.

Kvůli poruše byl od neděle odstaven druhý blok Temelína

Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín, který od 6. dubna po odstávce dodával elektřinu do rozvodné sítě, byl od neděle opět mimo provoz. Důvodem odstavení byla špatná funkce regulačního ventilu na jedné z dvojice tras parního ohřevu napájecí nádrže v nejaderné části elektrárny, řekl ČTK mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Reaktor byl v úterý v podvečer znovu nastartován. Pracovníci elektrárny armaturu upravili a reaktor druhého bloku obsluha znovu nastartovala. "Předpokládám, že ve středu znovu připojí turbogenerátor a obnoví dodávky do sítě," uvedl Nebesář.

Filmy festivalu Jeden svět míří do škol i za mříže vězení

Desítky projekcí pro středoškoláky i promítání dokumentů ve třech českých věznicích má na programu letošní ročník mezinárodního festivalu filmů s tématikou lidských práv Jeden svět. Šestý ročník filmové přehlídky začne ve středu v Praze. Během následujících osmi dnů uvede v hlavním městě 156 snímků ze 30 zemí. Potom se přesune do regionů. "S festivalem spolupracuje na 250 středních škol. Některé vy dopolední projekce, které jsou spojeny s debatami s hoy. Některé si berou naše filmy a promítání si organizují samy," uvedl ředitel festivalu Igor Blaževič.

Festival opět zavítá i do věznic. Letos se k přehlídce připojily věznice Praha - Ruzyně, ženská věznice v Praze - Řepích a věznice Kouřim. "Po prvních projekcích ve věznicích jsme dostali i jeden dopis od trestance, na kterého prý filmy tak zapůsobily, že poté, až mu skončí trest, by pro Jeden svět rád pracoval," uvedl Blaževič. Loni navštívilo festival jen v Praze 29.000 lidí, v celé republice pak dalších 20.000. Blaževič očekává, že letos přijde celkově 60.000 návštěvníků.

Výstava připomene legendu svatého Jana Nepomuckého očima umělců

Dvě desítky obrazů reflektujících osobnost svatého Jana Nepomuckého obsahuje výstava, která byla zahájena v kostele Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze. Vystavené práce vznikly během mezinárodního sympozia Sanctus Ioannes Nepomucenna Medioeuropaensis v prostorách bývalého opatství Plasy u Plzně. Díla byla pak vystavena v Plasích, v Muzeu moderního umění v Pasově, v klášteře Aldersbach, v paláci Porcia ve Vídni a na několika dalších místech. Základní ideou projektu je teze, že kulturní prostor střední Evropy si lze představit jako oblast, kde lidé znají Jana Nepomuckého, kde je uctíván a kde se nacházejí obrazy a sochy tohoto světce. Výstava se koná u příležitosti rozšíření Evropské unie a Středoevropských katolických dní, které začaly před rokem, vyvrcholí v květnu společnou poutí a v jejichž rámci se věřící osmi národů setkávají a modlí se za společnou Evropu. Výstava nazvaná Jan Nepomucký, světec střední Evropy potrvá do 5. května. Pořadateli výstavy jsou Úřad pro kulturní styky se zahraničním spolkové země Horní Rakousy, společnost Communicatio Klatovy a Rakouské kulturní fórum v Praze. Patronát nad výstavou převzali kardinál Miloslav Vlk a ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Ze sportu:

Osm branek nasázeli čeští hokejisté Francii v prvním přípravném zápase před blížícím se mistrovstvím světa. Střeleckou podívanou pro karlovarské fanoušky spustili až po bezbrankové první třetině: dva góly vstřelili Jiří Dopita a Petr Čáslava, po jednom dali Petr Koukal, Aleš Hemský, Jakub Klepiš a Radek Duda. Čisté konto udrželi Dušan Salfický a Roman Málek, kteří se vystřídali přesně v polovině utkání.

Česká hokejová reprezentace do osmnácti let remizovala ve svém závěrečném utkání v B-skupině mistrovství světa s Finskem 1:1. O vyrovnání se postaral až čtyřicet sekund před koncem zápasu sparťanský útočník Karel Hromas. Svěřenci trenéra Jaromíra Šindela tak v běloruském Minsku odehráli první část turnaje bez porážky, s bilancí jedné výhry a tří remíz, a budou hrát o medaile.

Hokejový gólman Dominik Hašek se přece jen rozhodl vyřešit problémy s poraněným tříslem operací. Z Detroitu, kde kvůli zdravotním problémům předčasně ukončil letošní sezonu v NHL už v únoru, se podle Večerníku Praha vrátí v tomto týdnu domů. Chirurgickému zákroku by se měl olympijský vítěz z Nagana podrobit po nadcházejícím víkendu.

Český útočník New Jersey Patrik Eliáš se stal klíčovou osobou utkání playoff severoamerické NHL proti Philadelphii. Eliáš vstřelil dvě branky a pomohl svému týmu k premiérovému vítězství svého týmu, který s Flyers v sérii prohrává 1:2. Český hráč ve druhé třetině nejdříve vyrovnal skóre, aby chvíli před druhou přestávkou poslal Devils do vedení, které domácí již bez problémů udrželi.

Čeští hráči Vladimír Machulda, Petr Tenkrát a Martin Štěpánek si vychutnávají hokejové euforie ve finském Oulu, kterému pomohli po 23 letech znovu získat mistrovský titul. Machulda se radoval po triumfu s Jokeritem Helsinky v SM-Liize již podruhé a Štěpánek si přidá zlatou medaili vedle té z mistrovství světa v Petrohradu. Tenkrát si vychutnává opojný pocit poprvé.

Teplické fotbalisty povede od příští sezony trenér Vlastislav Mareček. Současný kouč zlínských fotbalistů přijde na sever Čech společně se svým asistentem Jiřím Bartlem; oba by měli ve Zlíně dokončit letošní sezonu a po ní v Teplicích podepíší smlouvy na dva roky. ČTK informaci potvrdil sportovní ředitel FK Teplice Jiří Nevrlý. Ten povede teplické fotbalisty do konce sezony společně s asistentem Janem Poštulkou. Severočeši hledali nového kouče dva týdny poté, co František Straka odešel trénovat pražskou Spartu.

Čeští tenisté se v baráži o Světovou skupinu Davisova poháru utkají s Paraguayí, která bude mít výhodu domácího prostředí. Rozhodlo o tom losování v Londýně. Zápasy baráže Davisova poháru jsou naplánovány na 24. až 26. září.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia.