Zprávy

Irák: Osud unesených Čechů neznám

Žádné nové zprávy o osudu tří českých novinářů, kteří jsou od neděle zadržováni v Iráku, zatím nejsou k dispozici. Irácký ministr kultury Mufíd Džazajrí k nezvěstným Čechům řekl, že byl jistými zdroji ujištěn, že se žurnalistům nic nestane. Je podle něj dokonce možné, že budou propuštění co nejdříve. Náměstek českého ministra zahraniční Petr Kolář však varoval před přílišným optimismem. "Snažíme se nyní získat nové informace, víme ale pouze to, že musíme být trpěliví... Uklidňuje nás však fakt, že se prozatím nikomu nic nestalo, ani těm, kteří jsou ze zemí, jež v Iráku mají svá vojska," řekl irácký ministr. České ministerstvo zahraničí nedoporučilo českým občanům cestovat do Iráku. Své lidi stahuje z této země například humanitární organizace Člověk v tísni.

Telička podroben tvrdému výslechu v Evropském parlamentu

Poslanci Evropského parlamentu nešetřili nominovaného českého komisaře Pavla Teličku. Zkoumali jeho minulost i dnešní politickou náklonnost; více než ostatní kolegy ze vstupujících zemí ho podrobili odbornému výslechu o znalostech resortu, kam byl přidělen - zdraví a ochraně spotřebitelů. První salvu vypálila hned v úvodní otázce předsedkyně příslušného výboru Caroline Jacksonová z britské Konzervativní strany. Ptala se ho, kdy a jak vstoupil do KSČ a kdy "prozřel", i ke kterým dnešním politickým proudům má blízko; vyjádřila se pochybovačně o jeho nestranickosti. Telička připomněl, že řadu poslanců EP včetně Jacksonové předem seznámil se svým životopisem, včetně členství v KSČ v 80. letech, mezi 24. a 26. rokem svého života. Usoudil, že od té doby jasně prokázal, jaké jsou jeho hodnoty a zásady, a že předvedl schopnost i ochotu je prosazovat. "Člověk má právo dělat chyby," parafrázoval Senekovo "mýliti se je lidské". "Důležité je, co přijde potom."

Nastupující český komisař přítomným vyložil, že se nehodí do žádné politické škatulky; má za to, že jako komisař to nebude potřebovat, protože se bude věnovat specificky evropským, nikoli ideologicky politickým věcem. Telička si počínal sebevědomě a jeho osmdesátiminutové vystoupení poslanci odměnili potleskem. Ujistil je, že i když bude nejmladším v půlroční třicetičlenné komisi, nezůstane v koutě. "Nepovažuji se za juniorského nebo za jakéhosi bejby komisaře, což už jsem také slyšel," řekl 38letý Telička a připomněl, že v jeho oblíbeném ragby "pokládají čtyřky a pětky spíše ty na pohled lehčí váhy". Za "bejby" pokládá spíše rozšířenou unii - a chce se zasloužit o to, aby sílila a rostla. Většina otázek se týkala Teličkova nadcházejícího působení po boku Davida Byrna, komisaře pro zdraví a ochranu spotřebitelů. Český reprezentant byl opakovaně tázán, zda je pro silnější regulaci ochrany zdraví na evropské úrovni, na zákaz kouření, na postavení nevládních organizací pro ochranu spotřebitelů, na pravidla dopravy hospodářských zvířat, na stav českých jatek a na práva duševně nemocných pacientů. Po skončení byl český reprezentant spokojen, přičemž pozorovatelé označili jeho slyšení zatím za nejtěžší. "Neshledal jsem žádné záludné otázky; byly to prostě kompetentní dotazy, oproštěné od emocí. Vesměs byly velmi dobře cílené, odborné a směřovaly k tomu, aby si poslanci otestovali, co za člověka před nimi stojí a zda mu mohou dát důvěru pro fungování v komisi," řekl.

Klause do Číny doprovodí dvě desítky podnikatelů z mnoha oborů

Prezidenta Václava Klause na jeho státní návštěvě Číny doprovodí více než dvě desítky podnikatelů z 15 firem. Těžištěm jsou obory energetika, strojírenství, technologie pro ochranu životního prostředí a zdravotnická technika. Delegace do nejlidnatější země světa odlétá ve středu večer dnes a vrací se 26. dubna. Mise se účastní například trojice společností Škodaexport, Škoda Energo a Škoda Praha, která se uchází o zakázku na dostavbu dalších dvou bloků tepelné elektrárny Šen-tchou. Podle místopředsedy představenstva Škody Praha Jiřího Smoly by případný kontakt mohly obě strany podepsat do poloviny příštího roku. Nové bloky by měly být v provozu v letech 2006 až 2007. Klausova cesta vyvolává řadu polemik. Organizace bojujících za lidská práva ho dokonce vyzvaly, aby svým hostitelům připomněl, že porušování lidských práv je nepřijatelné.

Prezident Václav Klaus jmenoval nového ministra zdravotnictví

Stal se jím, na návrh premiéra Vladimíra Špidly, poslanec ČSSD Jozef Kubinyi. "Byl bych rád, kdybyste začal tím, že odstátníte zdravotnictví, že zavedete jedinou možnou věc - soukromé účty pacientů...," řekl Kubinyimu Klaus. Kubinyi však soudí, že tak radikální změny od ministra ČSSD prezident nemůže očekávat. "Obávám se, že si budete s tímhle muset počkat na nějakého jiného ministra," odpověděl Kubinyi. Těsně před jeho jmenováním přijal Klaus na Hradě odstupující ministryni Marii Součkovou (ČSSD). Mluvili spolu o situaci na ministerstvu a v celém českém zdravotnictví. Jednou z hlavních myšlenek koncepce odcházející ministryně bylo posilování státního vlivu ve zdravotnictví, které Klaus odmítá. "Ministerstvo zdravotnictví, zdá se, je zakleté ministerstvo," uvedl Klaus. Kubinyimu proto popřál, aby se mu podařilo toto "zakletí" odstranit, stabilizovat české zdravotnictví a konečně mu vnuknout "jinou vůdčí" myšlenku, než mělo doposud. Agentura AFP ke jmenování Kubinyiho napsala, že podle mezinárodní Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se sídlem v Paříži je český zdravotní systém spolu se slovinským nejlepší v oblasti, ale z rozpočtového hlediska není ve střednědobém výhledu životaschopný. Podle úterních informací médií se Klaus nechal slyšet, že má ke Kubinyimu jako ministrovi výhrady kvůli jeho členství v KSČ. "Pana doktora Kubinyiho jsem nijak osobně neznal, takže jediná věc, kterou jsem při tomto velmi rychlém jmenování dostal, bylo jeden a půl stránky životopisu," vysvětlil Klaus novinářům. Dodal, že po přečtení životopisu si povzdechl, že Senát jej "mučí" za to, že vybírá kandidáty na funkci ústavního soudce s "podobnou otázkou minulosti". V době, kdy byl Klaus premiérem, zastávalo v jeho vládách funkci ministra několik bývalých komunistů. Jedním z nich byl například ministr zdravotnictví Jan Stráský (ODS). Členy KSČ byli před rokem 1989 také bývalý místopředseda Klausovy vlády a ministr financí Ivan Kočárník (ODS), ministr hospodářství Karel Dyba (ODS) či ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý (ODA). Kubinyi po složení slavnostního slibu řekl novinářům, že prvním jeho krokem bude zformování týmu odborníků, s nimiž stanoví pořadí priorit. Z koncepce Součkové hodlá převzít jen první analytickou část popisující současný stav zdravotnictví. "Mám vlastní vizi, kterou bych chtěl naplnit," uvedl. Své návrhy chce předat poslancům do "několika týdnů, maximálně měsíců".

Senátoři jsou proti spisovnému jazyku v televizi a rádiu

Celoplošné komerční televize a rozhlasové stanice možná nebudou muset vysílat ve spisovné češtině. Proti této povinnosti se postavili senátoři a navrhli ji z novely mediálního zákona vypustit. Ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD) to podpořil. Novelou se tak budou muset znovu zabývat poslanci. Senátoři se nebrání snaze o šíření spisovného jazyka, ale vadí jim pasáž o tom, že provozovatel vysílání "zajišťuje rozvoj českého jazyka a vyzdvihuje jazykové dědictví". Za porušování této povinnosti sice nehrozí přímá sankce, avšak opakované porušování zákona by mohlo vést až k odebrání licence pro vysílání, jak upozornili senátor a bývalý šéf Novy Vladimír Železný (za hnutí Nezávislí) a Josef Pavlata (ODS). Václav Jehlička (za ODA) označil kritizovanou pasáž za "normalizační vzpomínku" v souvislosti s tím, že byla do vládní novely vpravena na návrh poslankyně KSČM Ivany Levé. Zdeněk Bárta (za KDU-ČSL) poznamenal, že úprava se týká pouze celoplošných komerčních televizí a rádií a nestanoví, co je spisovným jazykem.

Rakouští a němečtí vysídlenci kritizují zákon o Benešovi

Rakouský sudetoněmecký landsmanšaft a německý Svaz vyhnanců (BdV) ostře odsoudili úterní rozhodnutí české Poslanecké sněmovny, která přehlasovala veto Senátu a podruhé schválila návrh zákona oceňující československého prezidenta Edvarda Beneše. Tím, že většina "betonových hlav" v pražském parlamentu trvá na zákonném ocenění bývalého československého prezidenta, se znovu potvrdil problematický vztah Česka k právnímu a hodnotovému společenství Evropské unie, praví se v prohlášení předsedy Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Rakousku Gerharda Zeihlesla. "Zákon vyzdvihuje zásluhy Edvarda Beneše o československý stát, který už neexistuje, protože z něj Slováci odešli," zdůrazňuje text prohlášení, zveřejněného na internetových stránkách landsmanšaftu. Česká strana tím údajně prokazuje, jak málo je ochotna "otevřít společné otázky rakousko-německo-českých dějin". "Neblahá aliance sociálních demokratů, komunistů a části nacionalistické ODS nese za tento pro budoucnost špatný vývoj plnou zodpovědnost," uzavírá Zeihsel. S protesty přišla také Erika Steinbachová, předsedkyně německého Svazu vyhnanců, který zastřešuje všechny vysídlenecké organizace ve Spolkové republice.

Knížák: Francouzi nerespektují svébytnost a strategii NG

Generální ředitel Národní galerie v Praze (NG) Milan Knížák odmítá tvrzení, která se o instituci objevila ve francouzském tisku. Pracovnice pařížského Centre Pompidou v něm uvedla, že výměny uměleckých děl byly v době komunistického Československa snazší než teď. Knížák jí oponuje, že za komunismu kvůli nemožnosti prezentovat moderní umění na české scéně sloužila NG jako půjčovna. "V tom rozhodně nehodláme pokračovat. Francouzská zpupnost, která v osobách reprezentantů Musée d'Orsay odmítá respektovat strategii a svébytnost NG, je nedůstojná a urážlivá. Národní galerie v Praze je hrdým subjektem, který prezentuje výtvarnou paměť především lidí žijících v českomoravském teritoriu," sdělil Knížák ČTK. S muzeem d'Orsay měl spor loni, kdy odmítl zapůjčit dílo Františka Kupky na tamní výstavu. S kritikou své neochoty půjčovat se setkává i z jiných stran. Tvrdí však mimo jiné, že lidé by si měli najít cestu do Prahy, kde díla uvidí.

Projekt Vítáme vás, sousedé! míří k pohostinnosti bez hranic

Pohostinnost bez hranic je mottem rakouského přeshraničního projektu Vítáme vás, sousedé! (Willkommen Nachbar!). Hlavním cílem je poskytování turistických informací a služeb v takové formě, aby hosté z druhé strany hranice cítili, že jsou u svých sousedů opravdu vítáni. Zaznělo to na tiskové konferenci organizátorů projektu z dolnorakouských obcí a mikroregionů, k nimž se připojili i jejich jihočeští partneři. Například rakouská obec či zařízení cestovního ruchu nemůže získat certifikát Willkommen Nachbar!, pokud informační tabule, základní turistické informace či jídelní lístky v restauracích nebude mít i v jazyce sousedů a pokud alespoň jeden pracovník nezvládne základy češtiny. Proto například již řada pracovníků obecních úřadů absolvovala intenzívní kurzy češtiny a další pokračují. Např. na jihu Čech se projekt "Vítáme Vás, sousedé!" realizuje ve spolupráci s Euroregionem Silva Nortica a Jihočeskou centrálou cestovního ruchu. V rakouském příhraničí se na něm podílejí například informační Impuls centra oblasti Waldviertel, dolnorakouská hospodářská komora, okresy Gmünd, Waidhofen a Horn. K jejich partnerům patří i Sdružení pohraničních měst a obcí okresu Jindřichův Hradec, sdružující 23 obcí s 25.000 obyvatel.

Počasí

Noc bude jasná, jen k ránu se ojediněle vytvoří mlhy. Teploty +3 až -1 stupeň. Ve čtvrtek bude teplo a slunečno, teploty až 19 stupňů C.