Zprávy

O zajatých českých novinářích nejsou žádné zprávy

V pátrání po třech českých novinářích, kteří byli v neděli ráno uneseni v Iráku, zatím není nic nového. Informoval o tom ve čtvrtek náměstek ministra zahraničí Petr Kolář. Únosci českou stranu stále ještě nekontaktovali, ani české diplomacii se navázání přímého kontaktu dosud nepodařilo. Účel zadržování tak stále není znám. Česká diplomacie se podle náměstka nadále přiklání k politickým motivům, nikoli k loupežnému přepadení, po němž by byli novináři "hned odstraněni". Přímé důkazy, že tři Češi žijí, podle Koláře stále nejsou. Ale existuje prý seriózní indicie, že novináři jsou naživu. Kolář si nemyslí, že by čeští novináři byli uneseni stejnou skupinou jako čtyři Italové, kteří jsou zadržováni od pondělí a z nichž jeden byl ve středu popraven.

Václav Klaus podepsal další zákony

Prezident Václav Klaus podepsal zákon o chráněných oblastech evropského typu Natura, novelu trestního řádu a novelu zákona o boji proti praní špinavých peněz. Normy stvrdil krátce před cestou do Číny, kam odletěl ve středu, podle svého poradce Ladislava Jakla je ale podepsal "s těžkým srdcem". Díky změně zákona o ochraně přírody a krajiny bude mít Česko čtyři desítky chráněných území typu Natura. přijetí zákona požadovala po České republice jako novém členu Evropská unie. Prezidentův podpis pod předlohou přivítal ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL). Novela trestního řádu mimo jiné zlepšuje ochranu svědků a poškozených před pachateli trestných činů. Novela zákona o boji proti praní špinavých peněz zabraňuje advokátům krýt podezřelé finanční operace klientů.

Premiér přijal mentálně postiženou klientku z Ústavu sociální péče v Mačkově

Ve Strakově akademii v Praze přijal premiér Vladimír Špidla dvaačtyřicetiletou klientku Ústavu sociální péče v Mačkově na Strakonicku Marii Ťulpovou. Na Úřad vlády ji doprovodil ředitel ústavu Alois Klíma. "Maruška" trpí lehčí formou mentálního postižení. Podle ředitele Klímy je všestranně nadaná, maluje i jezdí na koni. Pro premiéra vyrobila keramický obraz s motivem Jindřichova Hradce, kde má Špidla s manželkou Viktorií trvalé bydliště. Premiérovi předala i keramický model jihočeské kapličky. Premiér Špidla ještě jako ministr práce a sociálních věcí ústav v Mačkově před pěti lety otvíral. Ústav poskytuje péči pro 70 klientů s těžkým postižením s více vadami již od tří let věku a chráněné bydlení a komplexní služby pro 50 klientů. Postavila ho česká vláda ve spolupráci s norskou.

Kubinyi nechce od státu více peněz na zdravotní péči

Nový ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi, který se čtvrtek ujal své funkce, zřejmě nebude chtít od státu, aby platil vyšší pojistné za děti a důchodce. Na rozdíl od své předchůdkyně Marie Součkové zaměří síly na lepší využití prostředků, které zdravotnictví má. Peníze musejí být podle něj využity co nejlépe ku prospěchu pacienta. Kubinyi si chce vytvořit tým svých odborníků, nepočítá ale s "personálním zemětřesením a čistkami" na ministerstvu. Neupřesnil, zda si ponechá i náměstky Marie Součkové. Kubinyi spoléhá při své práci na podporu premiéra Vladimíra Špidly i celého kabinetu. Z koncepce Součkové využije analýzu současného stavu zdravotnictví, chce ji ale doplnit o návrhy řešení tak, aby bylo jasné, jak by zdravotnictví za dva, tři roky či pět let mělo vypadat.

Česko je v první desítce nejatraktivnějších cílů investic

Česká republika je v první desítce zemí s nejlepšími vyhlídkami pro zahraniční investice v několika příštích letech. Vyplývá z ankety, uskutečněné obchodní a rozvojovou agenturou OSN. Za první trojkou - Čínou, Indií a Spojenými státy - se u zhruba 90 investičních analytiků umístily Thajsko, Polsko a Česká republika. Následovaly Mexiko, Malajsie, Británie, Singapur a Jižní Korea, uvedla Konference OSN o obchodu a rozvoji. Analytici předpokládají, že globální klima pro zahraniční investice se v příštích čtyřech letech bude zlepšovat. Ukončí se tak slabá série let 2001 až 2003. Ta se odrazila i na prudkém poklesu investic v České republice. Loni do Česka přišlo ze zahraničí pouze 4,6 miliardy korun (155 milionů eur) a celkový příliv přímých zahraničních investic do země tak byl nejnižší od roku 1997. V roce 2002 přitom čistý příliv peněz ze zahraničí do základního kapitálu firem v tuzemsku činil 205,7 miliardy korun.

Čeští vojáci se na zahraniční mise připravují ve Vyškově

Všichni čeští vojáci se nově připravují na zahraniční mise na Oddělení mírových sil Vojenské akademie ve Vyškově. "Oddělení ve Vyškově vzniklo, aby se sjednotil a zkvalitnil výcvik," řekl mluvčí akademie Lubomír Sedlák. Vznik oddělení je dalším krokem v transformaci armády, která počítá s Vyškovem jako s hlavním centrem pro výcvik vojáků. Ve městě bude zrušena Vysoká vojenská škola pozemního vojska. Vedení armády ale jeho obyvatelům slíbilo, že areál bude nadále plně využit. Prvními absolventy školení byly vojáci z 5. česko-slovenského praporu, který působí v rámci mise KFOR v Kosovu. V nejbližší době čeká odborná příprava na vojáky, kteří vystřídají své kolegy v misi SFOR v Bosně a Hercegovině. Připravuje se také kurz pro odborníky, kteří se stanou v zahraničí pozorovateli OSN.

Nositelkou titulu Spravedlivý mezi národy se stala Alice Horáková

Dojetí, slzy i úsměvy provázely předání medaile za záchranu lidských životů během holocaustu Alici Horákové v rezidenci izraelského velvyslance v Praze. Zde se totiž oceněná žena setkala s paní Zdeňkou, jíž jako malé holčičce z židovské rodiny zachránila za druhé světové války život. Horáková se stala také nositelkou titulu Spravedlivý mezi národy, který spolu s medailí uděluje jeruzalémský památník obětí holocaustu Jad vašem. Dalšími dvěma medailemi byli oceněni manželé Anna a Adolf Brchaňovi in memoriam a Milada a Josef Kolmanovi in memoriam. Obě spřízněné rodiny ukrývaly od února 1943 až do května 1945 Josefa Krautmana, kterého stíhalo gestapo za odbojovou činnost. Obě ocenění převzaly z rukou izraelského velvyslance v České republice Arthura Avnona tři dcery manželů Brchaňových. V České republice získala ocenění Spravedlivý mezi národy již více než stovka lidí.

Fotbalista Váňa a novinářka Slonková navrženi na prestižní cenu

Česká pobočka nevládní mezinárodní organizace Transparency International (TI), která bojuje proti korupci ve světě, nominovala fotbalistu Radka Váňu a novinářku Sabinu Slonkovou na ocenění Integrity Awards. Radek Váňa pomocí skryté kamery odhalil korupci v nižší fotbalové soutěži na Nymbursku. Za svůj čin již převzal od Českého olympijského výboru Cenu fair play, ale zároveň byl nymburským okresním svazem potrestán desetiměsíčním zákazem činnosti. Sabina Slonková se už několik let věnuje investigativní žurnalistice a jako reportérka MfDnes se zabývala podezřelými praktikami na politické scéně. Ve svém novém působišti v Hospodářských novinách přinesla seriál článků o korupci a jiných škodlivých jevech ve sportu. Trofej za výjimečný čin v protikorupčním boji je udělována od roku 2000 a podle internetových stránek TI ji dosud žádný Čech nezískal. Ceny budou uděleny v říjnu v sídle sekretariátu organizace v Berlíně.

Motolští lékaři budou operovat první z iráckých holčiček

Jednu z iráckých holčiček, které čekají v motolském dětském kardiocentru na operaci srdce, budou lékaři operovat už v pátek. Druhá dětská pacientka si na operaci počká do příštího týdne, jak bylo původně plánováno. Zdravotní stav dvou iráckých chlapců, kteří podstoupili operace srdce před týdnem, je podle mluvčí motolské nemocnice Evy Jurinové dobrý. Obě dívky trpí podobnými vadami jako dříve operovaní chlapci. Pro nedostatek kyslíku jsou namodralé, unavené a limitované ve všech funkcích. Čtveřice iráckých dětí od sedmi do 14 let přicestovala do Prahy z jižního Iráku koncem března spolu s českými policisty. Děti vybral v Basře český zdravotnický tým. Na podobné operace čekají na jihu Iráku další děti - čeští lékaři našli tři desítky pacientů, u nichž je zákrok nutný.

V Praze letos klesá kriminalita, snižuje se ale i objasněnost

Za první tři měsíce letošního roku poklesla v hlavním městě kriminalita proti stejnému období loňska téměř o čtyři procenta. Zároveň se však pražské policii méně daří trestné činy objasňovat. Zatímco za první čtvrtletí loňského roku policisté našli viníka u čtvrtiny případů, letos je to téměř o osm procent méně. Novinářům to řekl zástupce ředitele pražské policie Zdeněk Janíček. Za první čtvrtletí letošního roku se v Praze stalo asi 24.000 trestných činů, objasněny byly zhruba 4000. Ve srovnání s rokem 2003 stoupl počet případů násilné kriminality. Sedmkrát častěji lupiči přepadávaly finanční ústavy. Počet krádeží se však snížil.

Dva bývalé policisty soud zprostil obvinění z ubití řidiče

Plzeňský okresní soud zprostil dva bývalé policisty obvinění, že před devíti lety na Rokycansku ubili opilého řidiče. Jaroslav Kraft a Zdeněk Pihýr čelili obžalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele. 27. listopadu 1994 se snažili zastavit opilého řidiče, dvaačtyřicetiletého Josefa Šoltýse, ten se jim ale pokusil ujet. Zastavil až na polní cestě. Když vystoupil, strhla se mezi ním a policisty potyčka. Hlídka pak muže odvezla na policejní stanici v Rokycanech s tím, že ho přemístí na záchytnou stanici do Plzně. Muž ale nakonec musel být převezen do plzeňské nemocnice, kde po několika hodinách zemřel. Měl protrženou slezinu a poraněná střeva. Podle soudu se ale nepodařilo prokázat, že smrt řidiče zavinili právě oni.

Celníci zabavili u přechodu Hatě padělky za 23 milionů

Padělky za 23 milionů korun zabavili celníci při středečním zátahu ve dvou tržnicích u česko-rakouského přechodu Hatě-Klein Haugsdorf. Zajistili 30.000 kusů textilu, obuvi, kompaktních disků a 14.000 cigaret. Zátahu se zúčastnilo 90 celníků. Kromě stánků důkladně zkontrolovali také nedaleké sklady. Podobná akce jako v Hatích se počátkem dubna konala i v tržnici Dragon v nedalekých Chvalovicích. Tam ale byla zaměřena přímo na distributory padělaného zboží, nikoli na stánkové prodejce. Při zátahu bylo tehdy zajištěno sedm nákladních aut zboží. Jeho cena nebyla zatím vyčíslena.

Policisté zadrželi hackera z Brna, který okrádal světové banky

Policisté zadrželi v uplynulých dnech hackera z Brna, který si přes internet objednával různé zboží a platil za něj penězi z kont světových bank. Dokázal se nabourat do jejich počítačových systémů a uhradit vše, co si zamluvil. Mladý invalidní důchodce si tak třeba loni mohl dovolit několik nákladných cest na svůj oblíbený Island. Škoda se odhaduje na nejméně 1,5 milionu korun. Mezi okradenými finančními institucemi jsou nejen banky z Evropy, ale i USA a Tchaj-wanu. Pachatel si přes internet objednával zejména elektroniku, počítačové součástky, hry, filmy a letenky. Muž je nyní ve věznici v Brně-Bohunicích, kde čeká na zahájení soudního líčení, s nímž se počítá již v květnu. Hackerovi hrozí až osm let vězení.

Nehodovost v Praze klesla

Dopravní nehodovost se v hlavním městě za první tři měsíce letošního roku snížila proti loňsku o více než deset procent. Pokles se týká téměř všech druhů nehod, opačný trend policie zaznamenala jen u havárií způsobených nepřiměřenou rychlostí. Pražská policie se zavázala, že její vozy budou napříště u nehod do šedesáti minut. Při haváriích v české metropoli zemřelo do konce března 14 lidí, o čtyři méně než za stejné období loňského roku. Dalších 90 osob utrpělo těžká zranění, 695 lehká. Škodu policie odhadla na téměř půl miliardy korun, což je však o 20 milionů korun více než loni. Ve srovnání nehodovosti s ostatními regiony Česka dopadlo hlavní město nejlépe. Pouze v Praze totiž počet nehod klesá. Například Jihomoravský kraj zaznamenal za první tři měsíce letošního roku sedmnáctiprocentní nárůst, těsně za ním se umístil východočeský region a jižní Čechy.

V době hokejového šampionátu dorazí i stovky policistů z krajů

Na zajištění hladkého průběhu blížícího se hokejového šampionátu a také pořádku v metropoli bude dohlížet asi 3500 pražských policistů. Počátkem května navíc zřejmě dorazí na čtyři stovky policejních posil z krajů. Období od 24. dubna do 9. května bude pro policii velmi náročné. Kromě mistrovství světa v hokeji se v hlavním městě uskuteční i řada akcí souvisejících se vstupem do Evropské unie, se Svátkem práce a s výročím konce druhé světové války. Již nyní je hlášena řada demonstrací.

Počet domén blokovaných spekulanty výrazně klesl

Počet internetových domén, které blokovali spekulanti, se během loňského podzimu snížil ze zhruba 70.000 na několik tisíc. Důvodem je změna pravidel registrací, kterou od loňského září zavedlo správcovské sdružení CZ.NIC. Zatímco dříve mohli spekulanti opakovaně blokovat desítky domén bez toho, aby za ně zaplatili, od loňského září to není možné. Bez zaplacení registračního poplatku si bude doménu moci zaregistrovat někdo jiný. Za registraci jedné domény přitom musí zaplatit přibližně od 1200 korun. Ceny blokovaných domén se mnohdy pohybují v desítkách tisíc korun, ale mohou se vyšplhat i výrazně výše. Znám je například spor o doménu oskar.cz, ze kterou údajně mobilní operátor Český Mobil zaplatil kolem milionu korun. V ČR je zhruba 165.000 registrovaných internetových domén pod národní doménou .cz. Zhruba čtyři pětiny z nich spravují komerční registrátoři, kteří si vzájemně konkurují. O systém registrací se stará sdružení CZ.NIC, které v roce 1998 založilo 15 poskytovatelů internetu. Nyní má 30 členů.

Na podzim se otevře v české metropoli výstava Praha - Vídeň

Pražané budou moci na podzim poprvé vidět bibli krále Václava IV. a další vzácné historické exponáty, umělecké předměty a archiválie z vídeňských sbírek, mající vztah k české kultuře a ke společné česko-rakouské historii. Výstava Praha - Vídeň s podtitulem Dvě evropské metropole v běhu staletí, zahrnující období od konce 13. století do druhé poloviny 20. století, bude přístupná v Clam-Gallasově paláci od 25. října do 9. ledna 2005. "Rakouská národní knihovna zapůjčí rozhodující část své loňské stejnojmenné expozice. Jsme však povinni ukázat, že i my máme co říci k tématu vzájemných vztahů Prahy a Vídně," řekl ředitel Archivu hlavního města Prahy Václav Ledvinka. Výstava proto podle něj nebude jen prostě přenesena z Vídně, ale z jedné čtvrtiny ji doplní exponáty z pražských zdrojů. Pražská prezentace se má podle záměru pořadatelů stát významnou kulturně-politickou událostí. Chce připomenout, že Rakušané a Češi nejen soupeřili, ale často také spolupracovali.

V Císařské konírně vystavuje exulant Miloš Reindl

Správa Pražského hradu připravila přehlídku děl malíře Miloše Reindla (1923 až 2002), který druhou polovinu svého života strávil v Kanadě. Proti původnímu plánu však výstava začne v pátek v Císařské konírně, a nikoli v prostornějším Letohrádku královny Anny. Proto je obsahem výstavy jen Reindlovo dílo po odchodu do zahraniční. V Česku není vrstevník sester Válových, Olbrama Zoubka či Adrieny Šimotové příliš znám. Byl žákem Emila Filly a Antonína Kybala na pražské UMPRUM. Koncem 50. let pracoval v reklamní agentuře, vytvářel propagační materiály a plakáty. V roce 1968 odešel s rodinou do Kanady. Po čtvrt století zastával Reindl místo profesora Fakulty výtvarných umění na Univerzitě Laval v Québecu. Vyučoval kreslení a ilustraci a vychoval mnohé známé kanadské umělce.

Německý fotograf Arnold se poprvé představí v Praze

Pražská výstavní síň Leica Gallery od pátku otevře výstavu fotografií "Moc a rituál" německého autora Bernda Arnolda. Současný německý fotograf se představí v Praze vůbec poprvé a nabídne návštěvníkům soubor fotografií ze světa náboženství, politiky, médií a sexu. Vystavené fotografie vznikly během posledních 14 let. Většina z 80 černobílých a pěti barevných snímků pochází z Kolína nad Rýnem, kde se Arnold narodil. Mezi tématy černobílých fotografií se objevují katolické rituály zachycené v kolínském arcibiskupství, kampaně před volbami nového německého kancléře, pouliční svět kolínských pasáků a prostitutek, summit představitelů nejvyspělejších zemí světa a život televizního prostředí. Pět barevných fotografií pochází z kolínského erotického centra.

Festival Jeden svět představí v Plzni kolem 30 dokumentů

Festival dokumentárních filmů s tematikou lidských práv Jeden svět představí v Plzni více než tři desítky dokumentárních filmů z celého světa. Festival, který začíná v pondělí a končí v pátek, doprovázejí výstavy, koncerty, semináře a debaty na téma migrace. Projekce se uskuteční v Měšťanské besedě, v Západočeském muzeu a v Kulturní kavárně Jabloň. Nedílnou součástí jsou dopolední lektorovaná promítání pro studenty středních škol. Festival doprovází výstava fotografií Jana Šibíka z Indie a Libérie v Měšťanské besedě. Druhou doprovodnou expozicí je na Jižním nádraží výstava fotografií Karla Cudlína, Marie Kracíkové a Víta Šimánka na téma Romové v České republice. Lidé mohou přijít v pondělí také do kavárny Jabloň na komponovaný pořad o Afghánistánu nebo na úterní koncert polských handicapovaných hudebníků Na gorze v Divadle Pod Lampou.

Pražská potravinová banka za půl roku rozdala 570 balíčků

Pražská potravinová banka, kterou v benediktinském klášteře Emauzy provozuje humanitární sdružení Naděje, rozdala za půl roku své existence chudým rodinám s dětmi 567 balíčků se základními potravinami. Balíček za 600 korun obsahuje například cukr, mouku, olej, čaj, mléko, těstoviny a masové konzervy. Jsou v něm také cukrovinky a instantní nápoje, které dodává sponzorská firma. Sociálně slabé rodiny se každý měsíc obměňují a Naději je pomáhají vytipovat úřady pražských městských částí. Projekt pražské potravinové banky Naděje realizuje spolu s mezinárodní potravinářskou společností, která působí i na českém trhu. Firma věnovala Naději 35.000 dolarů (zhruba 675.000 korun) a organizátoři očekávají, že banka bude pomáhat chudým rodinám minimálně do podzimu.

Olomouckou zoo loni navštívil rekordní počet lidí

Rekordní návštěvnost více než čtyř set tisíc lidí zaznamenala loni olomoucká zoologická zahrada na Svatém Kopečku. Byla tak třetí nejnavštěvovanější zoo v České republice. K překonání rekordu návštěvnosti přispěla především snaha chovatelů nabízet návštěvníkům další novinky. Loni k nim patřilo například otevření obřího akvária pro žraloky o objemu 42.000 litrů, na jehož vybudování zahrada vynaložila 6,3 milionů korun. Nový výběh mají nosálové a makakové. Zoo se snaží přitáhnout návštěvníky také nočními prohlídkami či zimním programem pro běžkaře. Letos se olomoucká zoo pustí zejména do zlepšení technického zázemí. Postaven by měl být i nový výběh pro rysy, a pokud zoo získá peníze, lepšího bydlení se dočkají i mravenečníci.

Český tým nastoupí proti Rusům i s Jágrem a Čechmánkem

První vážný test před nadcházejícím mistrovstvím světa v Praze absolvují čeští hokejisté tento pátek v Moskvě. V českém týmu bude i osm hráčů z NHL v čele s Jaromírem Jágrem z New Yorku Rangers. Soupeřem českých hokejistů budou domácí hráči Ruska a půjde současně i o třetí místo v letošní Euro Hockey Tour a prémii 15.000 eur. Odveta se hraje v neděli v Ostravě. Kouč Slavomír Lener prověrku s tak kvalitním soupeřem před MS jen vítá. Konfrontace s ruským hokejem čeká vedle Jágra i další borce ze zámoří: v brance by se měl objevit Roman Čechmánek z Los Angeles, v obraně Karel Rachůnek z New Yorku Rangers a Martin Škoula z Anaheimu. Po zápasech s Rusy hodlá Lener zúžit dosavadní širší kádr tak, že k 20. dubnu bude čítat pět kompletních řad.

Chládková a Benešová se utkají o místo v semifinále v Estorilu

Český tenis bude mít na turnaji v Estorilu zastoupení v semifinále ženské dvouhry. Ve čtvrtfinále totiž na sebe na portugalské antuce narazí Iveta Benešová s Denisou Chládkovou. Benešová se ve 2. kole vzpamatovala z nevydařeného začátku zápasu s Italkou Flavií Pennettaovou a vybojovala si účast mezi osmičkou nejlepších po setech 1:6, 6:3 a 6:4. Chládková naopak neměla žádné problémy s domácí Neuzou Silvaovou, která v hlavní soutěži startovala na divokou kartu, a zvítězila 6:2 a 6:1.

Na horách v zimě zahynulo dvakrát více než před rokem

Horská služba o letošní lyžařské sezoně zasahovala u dvojnásobného počtu tragických událostí než ve stejném období loňského roku. Častěji také pátrala po pohřešovaných turistech. Na horách za právě končící sezonu zahynulo 12 lidí, před rokem bylo šest obětí. Uvedl to náčelník Horské služby České republiky Jiří Brožek. Na srdeční zástavu zemřelo v terénu pět běžkařů a jeden sjezdař, další muž dostal infarkt v rekreační chatě a druhý před svou chalupou. Dva lidé v horách zmrzli a dva sjezdaři nepřežili náraz do stromu. Většina nejvážnějších nehod se odehrála na sjezdovkách. Podle Brožka se lyžaři ve velké rychlosti srazili mezi sebou nebo najeli do stromů a dalších překážek mimo sjezdovky. Ztracené lidi hledali záchranáři loni dvaadvacetkrát, letos vyráželi do pátracích akcí dvaačtyřicetkrát. Horská služba zasahovala od prosince do dneška u téměř 6000 případů. Za stejné období roků 2002 až 2003 jich bylo přibližně stejně. Nejvíce práce měli záchranáři v Krkonoších, nejméně na Šumavě.

A jaké bude počasí?

V noci čekejte skoro jasno až polojasno. Teploty 6 až 2 stupně. Přes den má být oblačno, přechodně až polojasno, teploty 14 až 18, na horách kolem 11 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha.