Zprávy

Čeští novináři zadržovaní v Iráku jsou živi, zdrávi a na svobodě

Všichni tři čeští novináři, kteří byli od neděle zadržováni v Iráku, jsou na svobodě. Nyní jsou na českém velvyslanectví v Bagdádu. Zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka a Michal Kubal z České televize hovořili živě okolo 17:00 na Českém rozhlasu - Radiožurnálu. S nimi byl v zajetí i kameraman ČT Petr Klíma. Mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář řekl, že všichni propuštění jsou v dobré psychické a fyzické pohodě. Na propuštění už reagovali první politici, radost vyjádřil premiér Vladimír Špidla.

Náměstek ministra zahraničí Petr Kolář v okamžité reakci na první informace o propuštění novinářů ČTK řekl, že k tomu přispěla schůzka českého velvyslance v Iráku s představiteli sunnitských duchovních. "Velmi pomohl dopis českých muslimů," dodal. Muslimové z České republiky v pátek dopoledne vyzvali neznámé ozbrojence v Iráku, aby novináře propustili.

Novináři byli od neděle zadržováni na dosud neznámém místě v Iráku. Uneseni byli na cestě z Bagdádu do jordánského Ammánu. Českou stranou podle dosud zveřejněných informací nikdo nekontaktoval s žádnými požadavky. Zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka po svém osvobození z Bagdádu Radiožurnálu telefonicky sdělil, že taxík s trojicí novinářů byl na dálnici do Ammánu zastaven po několika desítkách kilometrů na jednom z checkpointů místními ozbrojenci. "Vytáhli nás z auta, svázali nám ruce za záda, šátky na oči, byli jsme převezeni na jedno místo, tam jsme byli vyslýcháni," uvedl. S trojicí pak únosci nějakou dobu jezdili po krajině. "Absolutně jsme ztratili orientaci. Z auta jsme se dostali na takové malé usedlosti - taková dílna uprostřed pole. Bylo to, jak jsme si ověřili, severozápadně od Bagdádu, nedokázali jsme odhadnout jak daleko," uvedl Pohanka. Únosci podle něj se svými oběťmi natočili krátký videozáznam. Novináři však byli celou dobu pohromadě, měli dostatek jídla i pití. Podle Pohanky bylo nejhorší to, že jim únosci každý den opakovali, že je možná už další den propustí. V pátek je únosci odvezli do jedné z okrajových čtvrtí Bagdádu. "Tam nám sehnali taxíka na velvyslanectví," uzavřel svůj příběh zpravodaj Radiožurnálu. Všechny věci unesených novinářů, včetně peněz, pasů a techniky jsou podle něj ale nenávratně ztracené.

Podle Michala Kubala, který hovořil v přímém vstupu na České televizi, je složité říci, komu padli do zajetí. Střídaly se prý u nich různé typy, dokonce se hovořilo o syrských bojovnících, kteří patří k nejtvrdším v Iráku. Kubal rovněž řekl, že se do zajetí mohli dostat i kvůli chybě nebo úmyslu řidiče, který je vezl. "On místo toho, aby pokračoval dál na sever od Bagdádu, tak v podstatě po pěti kilometrech odbočil a vjel přímo do rukou tamním ozbrojencům," uvedl Kubal. Únosci je podle Kubala propustili poté, co katarská televizní stanice Al-Džazíra odvysílala informaci o tom, že je Česká republika ochotna za novináře zaplatit výkupné. "V tu chvíli řekli, že chtějí udělat gesto a propustit nás, aby dokázali, že jim vůbec nejde o peníze," uvedl Kubal. Podstatnou roli podle něj také sehrálo, že únosci nevěděli o přítomnosti českých vojáků v Iráku. "Naštěstí český kontingent není tady v Bagdádu tolik známý," poznamenal novinář.

Sestra uneseného novináře: Končí nejdelší týden mého života

Asi nejdelší a rozhodně jeden z nejhorších týdnů právě skončil rodině uneseného českého novináře Michala Kubala. "Je to pro nás štěstí nad štěstí. Celou tu dobu jsme skoro ani nespali a když, tak jen málo a špatně," řekla ČTK reportérova starší sestra Zdeňka Kubalová. Nejhorší chvíle prý rodina zažila bezprostředně poté, co se objevily první zprávy o zmizení českých novinářů v Iráku. "Prožívali jsme chvíle beznaděje, nevěděli jsme nejdřív, jestli to byl únos, nehoda, jestli žijí nebo ne," vzpomínala Kubalová. S matkou denně sledovaly veškeré zprávy týkající se bratra a jeho kolegů. Poslouchaly rádio, televizi, četly všechny noviny. Na bratra myslela i další sestra, která žije s rodinou u Plzně. "Navíc musím říci, že nás Česká televize celou dobu informovala o vývoji situace a to i o neoficiálních krocích. A ne vždy to bylo úplně pozitivní a optimistické," řekla sestra novináře, který své rodině přítomností v zemích válečných konfliktů už nejednou způsobil obavy.

Iráčtí soudci kvůli bezpečnostní situaci v Iráku do ČR nepřiletí

Zhoršená bezpečnostní situace v Iráku zapříčinila, že do ČR v sobotu nepřiletí skupina 50 iráckých soudců. Soudci měli v sídle vzdělávacího institutu pro právníky obecně prospěšné společnosti Ceeli Institut v Praze absolvovat čtrnáctidenní kurz nazvaný Soudnictví v demokratické společnosti. Asistentka společnosti Hana Borčevská doplnila, že pořádání kurzu si nepřál kvůli bezpečnostní situaci poskytovatel grantu, kterým je mezinárodní organizace International legal assistance consortium. Kurz se bude konat, až se bezpečnostní situace zlepší.

V Česku se již školili iráčtí diplomaté a české univerzity daly mladým Iráčanům několik stipendií. Více než 1200 iráckých policistů i další irácké instruktory vyškolili dosud v policejní akademii ve městě Zubajr čeští vojenští policisté.

Lékaři: Zranění ministra Svobody může mít trvalejší následky

Zranění, které utrpěl ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) při čtvrteční noční dopravní nehodě, může mít podle lékařů trvalejší následky. "Pan ministr utrpěl zlomeninu šestého krčního obratle, což způsobilo lehký útlak míchy," řekl vedoucí lékař spinální jednotky Úrazové nemocnice v Brně Peter Wendsche. Do této nemocnice byl Svoboda letecky přepraven z Vyškova v pátek dopoledne. Úsek poraněné páteře má vliv na hybnost horních končetin. Ministr je nyní na speciálním lůžku znemožňujícím jakýkoli pohyb páteře.

Svobodův služební vůz havaroval ve čtvrtek v noci na Vyškovsku. V automobilu jel kromě řidiče a ministra i jeho osobní strážce. Řidič i příslušník ochrany utrpěli lehká zranění. Policie oba muže již vyslechla, uvedl Svobodův náměstek Petr Kolář. Dodal, že Svoboda v době nehody spal. Podle lékařů proto neměl obranné reflexy a zranil se vážněji než ostatní cestující. Podle informací vyškovské policie nebyl zřejmě ministrův vůz před nehodou vybaven výstražným majákem. Svobodův vůz byl při kolizi téměř zničen. Na Svobodovu nehodu již reagovali první politici. Rychlé uzdravení popřál ministrovu bývalý prezident Václav Havel.

Ministerstvo zahraničí zrušilo program Svobody na příštích 14 dní, kdy měla být mimo jiné návštěva Jordánska, Kataru a Kuvajtu. Svoboda také kvůli zranění neodjel na neformální schůzku ministrů členských a přistupujících zemí Evropské unie, která začíná v irském Tullamore. Na jednání ho nikdo nenahradí. Současně je ohrožena jeho účast na úterní schůzi sněmovny, která má znovu hlasovat o vládní novele zákona o dani z přidané hodnoty, kterou před týdnem vetoval prezident Václav Klaus. Bez hlasu Svobody, který je i poslancem, by vládní koalice neměla dost hlasů na přehlasování prezidentova veta.

Sobotka: Deficit veřejných rozpočtů v roce 2007 klesne pod 4 procenta

Deficit veřejných rozpočtů by v roce 2007 měl klesnout pod čtyři procenta hrubého domácího produktu. Pro letošní rok ministerstvo počítá s deficitem pod šesti procenty. Novinářům to řekl ministr financí Bohuslav Sobotka. Pravidla pro přijetí eura, s kterým ČR počítá na konci desetiletí, požadují snížit deficity pod tři procenta HDP. To Sobotka očekává v roce 2008.

Podle údajů statistického úřadu Evropské unie Eurostat loni kvůli započtení státních záruk schodek veřejných rozpočtů ČR stoupl na rekordních 12,9 procenta HDP. Deficit tak dosáhl 328,5 miliardy korun. Podle propočtů ministerstva financí, které záruky nezapočítává, byl schodek 134,2 miliardy korun. Loňský rekordní deficit podle údajů Eurostat způsobilo především započítání státních záruk ve výši 160 miliard korun poskytnutých za IPB a garance za Slovenskou inkasní ve výši 22 miliard korun. Do čísel se také promítlo celkové hospodaření ČKA. Podle ministerstva byl rozdíl mezi jeho údaji a čísly Eurostat v roce 2003 výjimečný a jednorázový a nebude se již opakovat.

Stejný způsob výpočtu jako ministerstvo financí, které používá metodiku Mezinárodního měnového fondu, používají podle zástupců ministerstva i ostatní státy. Čísla jsou totiž relativně rychle k dispozici a nejsou tak náročná na podklady. Navíc mají údaje přímou vazbu na schvalovaný státní rozpočet a rozpočty státních fondů, uvedlo ministerstvo. Výpočty používané Eurostatem však podle analytika HVB Bank Pavla Sobíška věrněji odrážejí skutečný stav státních financí. Navíc jsou směrodatné pro to, zda země plní tzv. maastrichtská kritéria, jejichž plnění je nutné pro přijetí eura.

Václav Klaus se sešel s šéfem hongkongské exekutivy

Hongkong by mohl být předznamenáním toho, čím se někdy v budoucnu může stát Čína, a proto bylo důležité navázat kontakty s jeho politickými i ekonomickými představiteli, řekl Václav Klaus. Český prezident to prohlásil po setkání s šéfem hongkongské exekutivy Tungem Cheem Hwaem, jímž vyvrcholila jeho návštěva Hongkongu. V této bývalé britské kolonii zahájil Klaus svou cestu po Číně. Český prezident vyjádřil uspokojení nad tím, že se podařilo "ozřejmit, v jaké je ČR fázi a kam směřuje". Tung podle Klause ocenil, že ČR má jako jediná z nových členských zemí Evropské unie v Hongkongu obchodní reprezentaci, jakou je kancelář CzechInvestu.

Na otázku o dodržování lidských práv v Číně nechtěl Klaus v danou chvíli obecně odpovídat. Podle českého prezidenta není zapotřebí tuto záležitost "vytýkat ze závorky". Toto téma by mělo mít místo, které mu přísluší, dodal.

CVVM: V březnu se chtělo voleb do EP zúčastnit 61 procent lidí

Pokud by se volby do Evropského parlamentu (EP) konaly v březnu, zúčastnilo by se jich 61 procent českých občanů. Největší šanci na zvolení by měli kandidáti opoziční ODS. Vyplynulo to z březnového průzkumu, který připravilo Centrum pro výzkum veřejného mínění. CVVM ovšem upozornilo, že skutečná volební účast bývá obvykle nižší, než kolik ukazují předvolební průzkumy. CVVM proto odhaduje, že ve skutečnosti přijde k volbám zhruba 40 procent českých občanů. Volby do europarlamentu se v Česku uskuteční 11. a 12. června. Lidé při nich zvolí 24 českých poslanců EP.

Ekonomové: Nepřijetí zákona o DPH poškodí podniky a obchod

Pokud poslanci do konce dubna nepřijmou změněný zákon o DPH, může to některé firmy přivézt do existenčních problémů. Chaos by to znamenalo také pro zahraniční obchod, shodují se analytici oslovení ČTK. Vládní koalice s těsnou většinou jednoho hlasu ve sněmovně potřebuje pro přehlasování prezidenta, který zákon o DPH vetoval, všech svých 101 poslanců. Situaci zkomplikovala dopravní nehoda ministra zahraničí Cyrila Svobody, který kvůli zranění nestihne úterní klíčové hlasování. Osud zákona je tak nejistý.

Ministr financí Bohuslav Sobotka má připraveno náhradní řešení. "Spočívalo by v předložení nového zákona. Jiné řešení nelze předpokládat. O podobě zákona musí rozhodnout vláda," řekl Sobotka. Podle šéfa poslanců ČSSD Petra Ibla by vláda mohla připravit novelu, jež by obsahovala pouze změny požadované unií.

Nepřijetí zákona by podle Pavla Sobíška z HVB Bank přineslo chaos do zahraničního obchodu. Vedlo by to k výpadkům zásobování, krachu podnikatelů a množství soudních sporů proti ČR. Zákon o DPH slaďuje domácí právo s unijním. V případě nepřijetí zákona by domácí podnikatelé obchodující se zahraničím museli dodržovat domácí právní úpravu a porušovat tak unijní předpisy.

Náhradní řešení pro případ, že by sněmovna v úterý neschválila zákon o dani z přidané hodnoty existují, ale všechna jsou horší, než přijetí zákona. Novinářům to po setkání se zástupci zaměstnavatelů řekl premiér Vladimír Špidla. "Veto prezidenta musíme přehlasovat, na to se musíme soustředit," dodal. Zaměstnavatelé se na setkání kriticky vyjádřili ke stavu podnikatelského prostředí a k přípravě zákona o DPH.

V Česku se zřejmě objevila desátá kráva nakažená BSE

V České republice se zřejmě objevil desátý případ tzv. nemoci šílených krav (BSE). Podle prvních testů byla nakažena 6,5 roku stará kráva z chovu společnosti Silyba, která sídlí v Dolní Dobrouči na Orlickoústecku. ČTK to řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský. Výsledky kontrolních testů by měly být nejdřív v úterý. Podle Holejšovského stáří zvířete dává naději, že skupina zvířat k utracení nebude velká.

V tuzemsku bylo za tři roky v souvislosti s devíti případy BSE utraceno 1591 zvířat. Z toho téměř 900 kusů si podle stanovených pravidel vynutil výskyt jednoho nakaženého dobytčete. V porovnání s ostatními státy, kde se na BSE vyšetřuje, je podle veterinární správy tuzemská bilance příznivá. Například ve Velké Británii dosud zaznamenali více než 200.000 případů BSE, v Portugalsku přes 800, ve Francii více než 700 a v Německu přes 300 případů.

ČR chce postupně zmenšit počet adresátů rozvojové pomoci

Česká republika se chce při poskytování rozvojové pomoci postupně soustředit především na osm států Afriky, Asie a Evropy. ČTK to v Paříži řekl vrchní ředitel sekce ekonomických vztahů českého ministerstva zahraničí Tomáš Husák. "Naše pomoc teď jde do příliš mnoha států - více než čtyřiceti. Vybrali jsme osm, kam bychom ji chtěli soustředit, i když to neznamená, že jinde ji poskytovat vůbec nebudeme. Jde o Angolu, Zambii, Jemen, Mongolsko, Vietnam, Moldavsko, Bosnu a Hercegovinu a Srbsko a Černou Horu," řekl Husák, který vedl českou delegaci na jednání výboru pro rozvojovou pomoc Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Jednání se týkalo hlavně rozvojové pomoci ve spojení s bezpečností v cílových zemích a také způsobů, jak efektivnost pomoci zvýšit.

Česká republika, která se zasedání účastnila z titulu svého členství v OECD, byť členem výboru není, věnovala loni podle předběžných údajů na rozvojovou pomoc 87 milionů dolarů, což bylo 0,1 procenta hrubého domácího důchodu. "Možná by to při uzávěrce mohlo být 0,12 procenta," řekl Husák. Případné další zvyšování bude podle něho "velice postupné" vzhledem k hospodářským problémům země. Se členstvím ve výboru ČR nespěchá, i když se pozvolna blíží k hranici 0,15 procenta, za kterou je výbor ochoten nové členy brát. "Počkáme, až budeme moci dávat toto procento stabilně," řekl Husák.

Jařab: Čínský disident Harry Wu by měl dostat Nobelovu cenu

Čínský disident Harry Wu by měl podle předsedy senátního zahraničního výboru Josefa Jařaba získat Nobelovu cenu jako bojovník za lidská práva. Wu už byl na toto ocenění několikrát navržen a Jařab hodlá jeho letošní nominací podpořit. "Je to osobnost mezinárodního formátu hlavně v oblasti boje za lidská práva," řekl ČTK po setkání s čínským disidentem. Připomněl, že sedmašedesátiletý Wu, který žije od roku 1985 v USA, strávil 19 let v čínských pracovních táborech. Nyní upozorňuje na to, jaké poměry v Číně stále panují.

Wu přijel do Prahy jako host mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět 2004. Představí na něm své snímky Komunistická charita a Čínský gulag, pro nějž má slovo "laogai". Čínský gulag z roku 1993 pojednává o táborech, ve kterých se provádí "převýchova prací". Podle odhadů těmito tábory od jejich vzniku prošlo přes 50 milionů lidí. Film Komunistická charita z roku 1998 poukazuje na vysoké množství poprav odsouzených Číňanů. Přesná čísla nejsou známa, podle organizace Amnesty International bylo v 90. letech každý týden popraveno průměrně 40 odsouzených. Čínský disident přijel do Prahy v den, kdy český prezident Václav Klaus zahájil návštěvu Číny. Wu věří, že Klaus bude v Číně hovořit nejen o kapitalismu, ale i o porušování lidských práv.

Mejstřík: Senát by se měl ohradit proti přístupu sněmovny

Vedení horní komory by se mělo "kategoricky ohradit" proti úternímu postupu Poslanecké sněmovny, která senátoru Martinu Mejstříkovi zabránila obhájit senátní odmítnutí zákona o zásluhách Edvarda Beneše. Mejstřík o to dopisem požádal představitele Senátu, jak sdělil ČTK. Uvedl, že byl "vykázán jen proto, že jsou některým poslancům nepříjemné jeho názory". Verdikt sněmovny označil za "velkopanské gesto".

Starostům se stále nelíbí novela smlouvy o režimu na hranicích

Projednávaná novela smlouvy o režimu na hranicích se Slovenskem se stále nelíbí starostům měst a obcí v příhraničí. Nic na tom nezměnilo ani jejich jednání se zástupci ministerstva vnitra a pohraniční policie ve Zlíně. Podle starostů by jejím přijetím skončil nadstandardní režim, což lidem v příhraničí zkomplikuje život. Novinářům to řekla starostka Rokytnice na Zlínsku Jana Juřenčáková. Novela, připravovaná v souvislosti se vstupem obou států do Evropské unie, umožní překročení hranice pro občany obou států jen na hraničních přechodech a na předem určených místech, kterých by po celé česko-slovenské hranici mělo být 72. Pokud by chtěl někdo hranici překročit mimo tato místa, musel by již zažádat o povolení. Starostové proto v březnu sepsali tzv. Rokytenskou výzvu, v níž vyzývají zákonodárce, aby novelu v její současné podobě neschvalovali.

Rada celní unie ČR a SR ukončila po 11 letech činnost

Po 11 letech naposledy zasedli v zámku v Kolodějích ke společnému stolu zástupci České republiky a Slovenska na zasedání Rady celní unie. Podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana a slovenského ministra hospodářství Pavla Ruska přispěla unie mezi oběma státy ke stabilizaci a rozvoji hospodářských vztahů a připravila je na jednotný trh Evropské unie, kam oba státy vstoupí za dva týdny.

O výhody celní unie ale Česká republika a Slovensko nepřijdou, protože v rámci EU platí zásada jednotného trhu. Obě země chtějí i po po vstupu do unie pokračovat v nadstandardní hospodářské spolupráci na úrovni ministerstev při identifikaci společných zájmů. Česká republika a Slovensko se rozhodly vytvořit celní unii po rozdělení společného státu v roce 1993. Obě země postupně zaváděly volný pohyb zboží a služeb a uplatňovaly jednotné celní sazebníky pro obchod se třetími zeměmi.

Národní koalice chce stažení Roithové z kandidátky KDU-ČSL

Národní koalice chce kvůli rozesílání letáků k eurovolbám přes Senát stažení senátorky Zuzany Roithové z kandidátky KDU-ČSL. Předsedu lidovců Miroslava Kalouska k tomu vyzvala předsedkyně Národní strany Petra Edelmannová, lídr Národní koalice. Uvedla to v otevřeném dopise, který má ČTK k dispozici. Národní koalici tvoří spolu s Národní stranou Česká strana národně sociální. "Na dopisy, které dostanou dříve novináři než adresát, zásadně neodpovídám," řekl šéf lidovců prostřednictvím mluvčího strany. Kalousek již dříve k případu uvedl, že šlo o senátorčino pochybení. "Beru na vědomí, že se za chybu omluvila, že uhradí náklady a že se to nikdy nebude opakovat," řekl ve čtvrtek novinářům Kalousek.

Motolští lékaři operovali srdce první ze dvou iráckých dívek

Lékaři pražské motolské nemocnice operovali v pátek srdce první ze dvou iráckých děvčat, která čekala v dětském kardiocentru na tento zákrok. Druhá dívenka se operaci podrobí pravděpodobně příští čtvrtek, dva iráčtí chlapci ji už mají za sebou. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Eva Jurinová. Čtveřice dětí od sedmi do 14 let přiletěla do Prahy koncem března z jižního Iráku spolu s českými policisty. "Operace děvčátka byla naprosto bez komplikací. Její stav je stabilizovaný a vyžaduje běžnou intenzivní pooperační péči," upřesnila Jurinová.

Čtveřici iráckých dětí vybral v Basře český zdravotnický tým. Celkem našel tři desítky malých pacientů, u nichž by byl zákrok nutný. Další chlapci a děvčata tedy zatím na případnou operaci čekají ve své vlasti. V České republice se již loni léčilo 18 iráckých dětí, které se dostaly v Basře do péče lékařů české polní nemocnice. Kromě pacientů se srdečními vadami pomáhali zdravotníci také dvěma popáleným hochům.

Ministerstvo vyrobilo osvětové spoty o Natuře

S unikátními záběry české přírody a s informacemi o způsobech ochrany přírody v EU se seznámí diváci České televize v seriálu čtyřminutových spotů Natura 2000. Osm spotů, v nichž promluví například ministr životního prostředí Libor Ambrozek a evropská komisařka Margot Wallströmová, televize odvysílá od soboty 17. dubna do středy 28. dubna.

Sada spotů seznámí veřejnost s postupem prací na zavádění soustavy chráněných území Natura 2000 v České republice a podrobně vysvětlí zásady ochrany ptáků a přírodních stanovišť podle evropských norem. Stane se tak jen několik málo dnů před rozšířením EU a s ním souvisejícím vyhlášením jednačtyřiceti ptačích území Natura na území Česka. Se zákonem nejsou spokojeny některé kraje v čele s Jihočeským, vadí jim, že ochrana přírody omezí rozvoj obcí, a bojí se, že stát nebude dostatečně kompenzovat ztráty způsobené šetrným hospodařením.

Černá čápice Altynaj se už vrátila z Indie do hnízdiště u Obu

První z čápů černých označených na Sibiři satelitními vysílači šťastně doletěl - samička Altynaj se ve čtvrtek vrátila ze zimovišť v Indii zpět na své hnízdiště u Obu. Stala se tak prvním čápem černým, kterého se v Asii ornitologům podařilo sledovat po celou cestu do zimoviště a zpět. Altynaj strávila na cestách 225 dnů a uletěla víc než 9000 kilometrů, řekl koordinátor projektu sledování čápů Nová Odysea Miroslav Bobek.

Altynaj čeští ornitologové satelitním a pozemním vysílačem označili u Obu na jihu Novosibirské oblasti loni v červenci. Hnízdiště opustila 4. září a do zimoviště v Indii doletěla 9. listopadu. Vzdušnou čarou se tak hnízdu vzdálila na 3400 kilometrů, letěla ale po trase dlouhé zhruba 4400 kilometrů. Na cestu k domovu se Altynaj vydala v první jarní den a dosáhla ho po 26 dnech. Tentokrát letěla po trase dlouhé 4100 kilometrů. Také druhý ze sledovaných čápů, sameček Iristu, se už podle Bobka blíží k hnízdišti u Obu.

V Praze by se mohly po letech opět konat chrtí dostihy

Chrtí dostihy by se možná mohly po mnoha letech vrátit do hlavního města. Soukromý investor hodlá totiž v Praze 5 Motole přebudovat současné škvárové fotbalové hřiště na víceúčelové, na kterém by bylo možné atraktivní psí závody pořádat. Kromě fotbalových utkání by se na něm mohlo hrát i ragby. Chrtí závody se Praze konaly ještě v druhé polovině minulého století, a to na Třebešíně, na Letné a v Chuchli, řekla ČTK kynoložka a dlouholetá chovatelka chrtů Alena Stuchlá.

Fanoušci se pokusí překonat rekord ve sledování filmů

Rekord v nepřetržitém sledování filmových projekcí se koncem dubna pokusí v Praze překonat zájemci na druhém ročníku filmového maratonu, který v multikině Palace Cinemas Letňany pořádá měsíčník Premiere. Pokud chtějí získat prvenství, budou muset podle zástupkyně multiplexu Petry Zemanové v kinosále strávit minimálně 70 hodin a 51 minut. Loni do cíle dorazilo po třech nocích a dnech beze spánku z původně přihlášených 250 lidí jen 14 vytrvalců. "Akce se uskuteční od 23. do 26. dubna. Snahou filmových nadšenců bude překonání posledního thajského rekordu a zapsání nového výkonu do Guinnessovy knihy rekordů," řekla Zemanová ČTK. Aby byla meta překonána, musí domácí účastníci vydržet v kinosále o tři a půl hodiny déle, než při prvním ročníku, kdy zvítězil dvaadvacetiletý Adam Rohowski z Prahy. Těm nejvytrvalejším fanouškům má být promítnuto až třiatřicet celovečerních snímků ze zahraniční i české produkce distribuční společnosti Bontonfilm. Vítězové získají hodnotné ceny včetně domácího kina.

Účast v této netradiční soutěži není jednoduchá, neboť diváci musejí o přestávkách projekcí vyplňovat anketní lístky týkající se obsahu zhlédnutých snímků. Do loňské soutěže nastupovali filmoví maratonci původně s cílem vydržet 51 hodin. Po nečekaném zjištění, že thajští fanoušci svůj rekord překonali, jim organizátoři v průběhu akce laťku zvedli na 65 hodin. Jednotlivé projekce od sebe oddělovaly patnáctiminutové přestávky, všichni soutěžící museli podepsat prohlášení o dobrém zdravotním stavu. V průběhu soutěže nastal jediný zdravotní kolaps, který se obešel bez následků.

Sport

Čeští hokejisté zvítězili v prvním utkání o bronz v Euro Hockey Tour v Moskvě nad Ruskem vysoko 5:1. Odveta se uskuteční v neděli v Ostravě, kde domácímu výběru bude stačit k dosažení třetího místa v seriálu remíza. Dva góly českého týmu vstřelil Martin Straka, jednou se trefili Bednář, Mikeska a Vašíček. Brankáře Čechmánka připravil o čisté konto minutu a půl před koncem zápasu Pronin.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 13 až 17, v Čechách až 21, na horách kolem 12 stupňů. Foukat bude mírný východní až jihovýchodní vítr do 25 km v hodině.