Zprávy

Pro české novináře odletělo v sobotu večer do Basry speciální letadlo

Speciální letadlo odletělo v sobotu po 19:00 z Prahy do irácké Basry pro tři české novináře, kteří byli v pátek v Iráku propuštěni na svobodu po šesti dnech zadržování. ČTK to řekl Miroslav Šindelář z tiskového oddělení ministerstva obrany. Trojice žurnalistů by měla dorazit do Prahy v neděli ráno. "Máme slíbeno, že budou dopraveni do Basry, kde by měli být po dvacáté hodině místního času," řekl ČTK náměstek ministra zahraničí Petr Kolář, který je rovněž na palubě letadla. Doprovodný tým tvoří lékař, zdravotní sestra a psycholog. Pro trojici novinářů, zpravodaje a kameramana České televize Michala Kubala a Petra Klímu a zpravodaje Českého rozhlasu Víta Pohanku, neletí armádní speciál Tu-154, jak bylo původně plánováno. Ministerstvo obrany vyslalo stroj Challenger. Z Bagdádu do Basry dopraví novináře vojenský speciál koaličních sil. "Nevím, jestli to budou Britové nebo Američané," řekl Kolář.

Zraněný ministr Svoboda byl v Brně operován; daří se mu dobře

Ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU- ČSL), který se ve čtvrtek vážně zranil při autohavárii, byl dnes v brněnské Úrazové nemocnici operován. Cílem zákroku bylo mimo jiné stabilizovat poraněný úsek páteře, aby se zamezilo nevhodným pohybům, řekl novinářům vedoucí lékař chirurgického oddělení nemocnice Jiří Vrastyák. Sedmačtyřicetiletý ministr podle něj již přišel k vědomí a pociťuje úlevu. Lékaři také uvolnili nervové struktury, které v poraněné oblasti vycházejí z míchy. Cílem chirurgického zásahu bylo zamezit trvalým následkům, protože se nedalo přesně odhadnout, jak se poraněná oblast krku v budoucnu zachová. Situaci mohl zkomplikovat například krevní výron. "Já osobně se domnívám, že trvalé následky nebudou, ale v tak krátké době po operaci je velmi choulostivé dát jednoznačnou odpověď," uvedl Vrastyák.

K operaci se lékaři rozhodli poté, co konzultovali v pátek Svobodovu další léčbu s kolegy ve Fakultní nemocnici v Brně - Bohunicích a provedli nezbytná vyšetření. Ředitel nemocnice Petr Zelníček vyloučil, že by ministra mohli lékaři převézt do jiného zařízení. "V pooperačním období zůstane (Svoboda) v naší péči," zdůraznil. Obvyklá doba pro tento druh poranění je podle něj jeden až dva týdny. Znamená to tedy, že se Svoboda zřejmě nebude moci zúčastnit úterního hlasování Poslanecké sněmovny o klíčové vládní předloze - novele zákona o dani z přidané hodnoty, kterou před týdnem vetoval prezident Václav Klaus. Protože v úterý bude koalici chybět i dlouhodobě hospitalizovaný poslanec ČSSD Miloslav Vlček, koalice bude mít jen 99 hlasů. K přehlasování prezidentova veta jich ale potřebuje nejméně 101. Pacienta čeká v případě příznivého vývoje rehabilitace. Její délka závisí na neurologickém nálezu v dalších dnech po operaci. Rehabilitace však podle lékařů bude určitě pokračovat i mimo Brno.

Lidovci s účastí Cyrila Svobody při hlasování o DPH nepočítají

Za takřka nemožnou označil dnes ve Zlíně předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek možnost, že by se zraněný Cyril Svoboda zúčastnil úterního hlasování o přijetí zákona o DPH. "Dnes se sice podrobil úspěšnému zákroku, zdá se být ale zřejmé, že ani přesto nebude schopen usednout za hlasovací zařízení," řekl Kalousek novinářům po jednání celostátního výboru KDU-ČSL. V případě, že se koaličním poslancům nepodaří prezidentské veto zvrátit, by ale podle Kalouska žádný chaos nenastal. "Myslím si, že nám zbude ještě dost času pro to, abychom mohli přijmout ve stavu legislativní nouze alespoň harmonizační novelu, která bude v souladu s Evropskou unií," poznamenal.

ČSSD vyzvala opozici, aby nemyslela na "koryta" a podpořila DPH

Lídři ČSSD dnes vyzvali opozici, aby přestala dělat populistickou politiku a podpořila prezidentem vetovaný zákon o DPH. Právě před důsledky nepřijetí tohoto zákona dnes varoval premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla. Opozici chybí ke schválení zákona jeden hlas. Ministr financí Bohuslav Sobotka má proto ještě jednat s opozičními kluby. "Opoziční politické strany by měly konečně zahodit svoje představy o populistické politice a začít dělat reálnou politiku pro občany tohoto státu a nejenom pro svoje koryta, na která již dneska myslí," řekl místopředseda ČSSD a ministr Zdeněk Škromach. Špidla i Škromach věří, že prezidentské veto zákona o DPH sněmovna v úterý 20. dubna přehlasuje, i když vládě chybí hlasy nemocných poslanců Cyrila Svobody (KDU-ČSL) a Miloslava Vlčka (ČSSD). Premiér naznačil, že ještě před hlasováním by měl ministr financí navštívit oba opoziční kluby a vysvětlit jim důležitost přijetí zákona pro Českou republiku. Komunisté ale již dnes řekli, že nikdo z jejich poslanců ruku pro zákona o DPH nezvedne. Podobně smýšlejí také občanští demokraté. Jejich ekonomický expert Martin Kocourek dnes ČTK řekl, že Sobotka je zcela jistě nepřesvědčí. "Žádný argument ministra Sobotky nás přesvědčit nemůže, a to i proto, že ministr nevzal v potaz žádný z našich argumentů proti tomu zákonu," řekl. Špidla na dnešní tiskové konferenci varoval před ekonomickými dopady nepřijetí zákona. Řekl, že jeho zamítnutí bude znamenat, že důchodcům nebudou zvýšeny důchody, rodiny nedostanou jednorázovou sociální dávku, mladým rodinám s dětmi se nebudou snižovat daně, nebudou se snižovat daně právnickým osobám a podnikatelé budou muset zaplatit zvýšené zálohy. "Pravděpodobně po několik dnů nastane velké napětí v zahraničním obchodě a nebude možné čerpat vratku daně z přidané hodnoty," nastínil premiér.

Klaus si prohlížel Macao a sešel se s Čechy v Hongkongu

Stejně jako v Hongkongu i v Macau prezident Václav Klaus dnes strávil větší část dne prohlídkou pamětihodností této bývalé portugalské kolonie. Večer se pak po návratu do Hongkongu sešel s Čechy, kteří zde žijí a pracují. V Macau Klausův program nevynechal muzeum věnované historii tohoto území a pevnost Monte, kterou na počátku 17. století na ostrohu nad budoucím městem vybudovali jezuité. Zřejmě nejvýraznějším dojmem působí ruiny chrámu svatého Pavla, který patřil k největší křesťanským kostelům v Asii. Až do poloviny 18. století, kdy v něm byla zřízena kasárna, ve kterých pak v roce 1835 dokonal dílo zkázy požár. Oheň zničil vše mimo mozaikové podlahy, schodiště a čelní stěny kostela. Před ní se fotografují všichni návštěvníci Macaa, včetně českého prezidenta.

Macao bylo do roku 1999 kolonií Portugalska a má jen asi 440.000 obyvatel a rozlohu pouhých 23,8 kilometrů čtverečních. Od mnohem většího a lidnatějšího Hongkongu, který leží 60 kilometrů východně na pobřeží, se liší nejen velikostí, ale i charakterem města. Zatímco ještě nedávno britský Hongkong je vibrujícím velkoměstem západního stylu, v Macau se v jeho úzkých uličkách mísí evropská středomořská kultura se skutečným Orientem a ospalou náladou končícího kolonialismu. V posledních letech však i Macao zažívá relativní stavební boom. Na pobřeží rostou nové výškové budovy, kasina - hazard je vedle památek další velkou atrakcí města -, velkorysé mosty spojují pevninu se dvěma místními ostrovy a novou dominantou města je věž Macao Tower.

Po návratu do Honkgongu se večer sešel s Čechy, kteří v této metropoli pracují a žijí. Je to nejdelší návštěva, jakou jsem kdy absolvoval, řekl jim v souvislosti se svou jedenáctidenní cestou po Číně. Připomněl jim také, že ČR za dva týdny vstoupí do Evropské unie a stane se její součástí. V nadsázce dodal, že prezident pak už bude "jen pro okrasu". Podle českého generálního konzulátu žije v Hongkongu 40 až 50 Čechů. Většinou zde pracují, nebo se sem vdaly či oženili.

V Chemopetrolu Litvínov hořelo, nebezpečí ale nehrozí

V Chemopetrolu Litvínov dnes hořelo. Podle mluvčího společnosti René Kellera se vzňal most, po kterém se areál zásobuje uhlím. Chemický provoz však nebyl zasažen a jedovaté látky do ovzduší neunikly. "Krátce před 19:00 se hasičům podařilo požár zlikvidovat," řekl ČTK Keller. Podle něj byl oheň nahlášen v 16:43. Požár vznikl na pásovém dopravníku na uhlí a odtud se rozšířil. Co bylo konkrétní příčinou ohně se podle Kellera teprve zjišťuje. "Ani výši škod zatím neznáme, ta se teprve vyčísluje," dodal. Litvínovský starosta Karel Zdražil (SNK) ČTK řekl, že byl o požáru informován. Pokud byl vidět černý dým, tak podle Zdražila proto, že hořel gumový pás. Podle informací, které má k dispozici, nehrozilo rozšíření požáru, ani nebylo ohroženo zdraví obyvatel města. Městské policii starosta uložil, aby situaci kolem požáru v chemičce monitorovala.

KSČM bude zakládajícím členem evropské strany radikální levice

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) bude jedním ze zakládajících členů evropské strany radikální levice. Rozhodl o tom dnes ústřední výbor na svém posledním zasedání před květnovým sjezdem strany. Ustavující summit radikální levice, na nějž KSČM vyšle dvanáctičlennou delegaci, se uskuteční 8. a 9. května v Římě, týden před volebním sjezdem v Českých Budějovicích. "V čele delegace by měl být kolega Ransdorf, protože je to jeho resort," řekl ČTK místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Dodal, že delegaci povede místopředseda strany pro zahraniční vztahy Miloslav Ransdorf také proto, že šéf komunistů Miroslav Grebeníček do Říma nepojede. Postoj k evropské straně radikální levice komunisty, nejen české, rozděluje na dva tábory. Jedni se obávají omezení autonomie národních stran, a to jak z centra evropské strany, tak z Bruselu, který finančně na chod takových uskupení přispívá. Značná část českých komunistů se bojí, že by se mohla stát KSČM "moderní levicovou stranou". Označení užívají v pejorativním smyslu.

Členové Fokoláre si připomínají šedesáté výročí vzniku hnutí

Křesťané si připomínají 60. výročí vzniku celosvětového hnutí Fokoláre a bezmála 40 let jeho existence v českých zemích. Při pátečním shromáždění v Centru Mariapoli v Praze-Vinoři hovořili o počátcích svého společenství s kardinálem Miloslavem Vlkem. Počítá se také mezi fokolaríny. Mezi účastníky setkání byla rovněž první česká fokolarínka Marie Koukolová i Jarmila a Jindřich Synkovi, jedni z prvních českých fokolarínů v manželství. Členové hnutí vzešlého z katolické církve jsou vedeni myšlenkami univerzálního bratrství. Sedmdesátiny slaví v těchto dnech v Česku Italka Maria Teresa Cifaldiová. Přišla do tehdejšího Československa přesně před 35 lety, aby v nesnadných podmínkách sloužila rozvíjejícímu se společenství fokolarínů. V roce 1969 se jí podařilo získat povolení ke studiu na univerzitě v Bratislavě. To byl tehdy podle mluvčí fokolarínů Ireny Sargánkové pro cizince z druhé strany železné opony jeden z nemnoha způsobů, jak oficiálně žít v komunistickém bloku. Motivem příjezdu Cifaldiové však nebyl zájem o studium, ale o lidi, kteří se nejrůznějšími cestami setkali se spiritualitou hnutí Fokoláre a toužili podle ní žít, řekla ČTK Sargánková.

Havel se v lázních považuje za disciplinovaného pacienta

Za velmi disciplinovaného pacienta se považuje bývalý prezident Václav Havel, který spolu s manželkou Dagmar a nezbytným psím doprovodem pobývá již druhý týden v třeboňských Lázních Aurora. "Třeboň je velmi hezké město a jsem rád, že tu mohu trávit určitý čas. Ten tady ovšem trávím v lázních a je plně věnován mé snaze udělat něco pro své zdraví," řekl dnes Havel zpravodaji ČTK. Se psem na vodítku a za diskrétního dohledu muže s vysílačkou v ruce se procházel v tmavé kožené bundě a černých kalhotách poblíž lázeňského domu. Když se proplétal mezi pacienty na chodníku, odpovídal jim na pozdravy typickým úsměvem a pokývnutím hlavou. Část z více než čtyř stovek dočasných obyvatel lázeňského domu Aurora ještě přítomnost exprezidentského páru nezaznamenala. Ti ostatní se shodují, že jsou zde "jako normální lidé". Václav Havel i jeho choť podle nich zřejmě oceňují, že je nikdo neobtěžuje nadměrnou pozorností.

Temelín dnes odstavil první blok, druhý pracuje na plný výkon

Operátoři Jaderné elektrárny Temelín dnes časně ráno odstavili reaktor prvního bloku. Zahájili tak plánovanou tříměsíční odstávku bloku, při níž bude v reaktoru vyměněna čtvrtina paliva. Technici zároveň zkontrolují technologické zařízení včetně tlakové nádoby reaktoru. Druhý blok podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře pracuje na plný výkon a bez problémů dodává elektřinu do rozvodné sítě. Nyní pokračuje dochlazování bloku, dopoledne se ještě uskuteční několik předepsaných testů, například zkoušky pojišťovacích ventilů. "Poté technici začnou rozebírat a kontrolovat zařízení. Vzhledem k tomu, že se jedná o takzvanou rozšířenou revizi, bude z reaktoru vyjmuto i všech 163 palivových souborů a uloženo do bazénu vedle reaktoru. Po kontrole tlakové nádoby reaktoru se do ní palivo vrátí, přičemž čtvrtinu vyhořelého nahradí palivo čerstvé," řekl dnes Nebesář ČTK.

Odvolací soud přezkoumá verdikt nad heroinovým pašerákem

Odvolací senát pražského městského soudu příští týden prošetří rozsudek nad Emilem Novotným, který byl v 90. letech v Thajsku odsouzen za pašování více než čtyř kilogramů heroinu. ČTK to řekla pracovnice soudu. Český soud verdikt thajské justice počátkem letošního března potvrdil, muž si má ve věznici s ostrahou odpykat ještě 34 let. Novotný se proti rozhodnutí odvolal. "V odvolání půjde hlavně o typ věznice, do které byl klient zařazen," řekl již dříve ČTK advokát Novotného Tomáš Sokol. Právníkovi se navíc nelíbí, že obvodní soud znovu potvrzoval výši trestu. Nejvyšší soud předtím rozhodl, že trest je v České republice vykonatelný, podle Sokola je proto nadbytečné, aby se tím soud nižší instance znovu zabýval.

Ve věku 76 let zemřel herec, režisér a hudebník Jiří Císler

Ve věku 76 let dnes zemřel herec, režisér, hudebník a dramatik, mistr sarkasmu a legendární bavič Jiří Císler. ČTK o tom informovala jeho manželka Magdalena. Císler byl známý především prostřednictvím filmu a televize i díky působení v divadlech Semafor, Ateliér a Činoherní klub. Režíroval první a nejpopulárnější verzi Kytice v Semaforu s Josefem Dvořákem v hlavní roli. Svou životní roli našel v televizním seriálu Inženýrská odysea. Spolupráci s Luďkem Nekudou v jeho pořadu Sešlost, v němž podle názoru mnohých oba excelovali, ukončila kolegova tragická smrt v roce 1988. Císler v roce 1990 založil v Praze zřejmě první českou soukromou divadelní scénu po pádu komunismu. Nazval ji Hravé divadlo, ale po roce musel projekt ukončit. Později zanechal i hraní. Tisk v posledních letech spekuloval, že ho postihla Alzheimerova choroba. "Zemřel v důsledku této nemoci," potvrdila dnes ČTK tyto informace Císlerova manželka, podle níž byl v péči domácí hospicové služby.

"Prožil jsem hodně a nadělil si několik životů. Na rozdíl od jiných, kteří žijí jen jeden život, a není to k životu ani k smrti," prohlásil prý herec v době, kdy se jeho počínající choroba ještě naplno nerozvinula. Kolegové ho považovali za skvělého člověka i dobrého kamaráda. Kvůli své otevřenosti však měl vždy i dost nepřátel. Narodil se 4. února 1928 v Českých Budějovicích a vystudoval obchodní akademii. V Jihočeském divadle začínal jako houslista a na housle hrával ještě dlouho poté, co ho režisér Miroslav Macháček nejen "vytáhl" z orchestřiště na jeviště, ale naučil ho také hrát a režírovat. Císler působil v operetě i opeře, až nakonec zakotvil v činohře.

Rádce pro hypochondry pomůže vyrovnat se s obavami o zdraví

Obavy o své zdraví pocítí občas každý člověk, většinou na ně ale rychle zapomene. Pokud někoho tíží tak, že nemyslí na nic jiného, vyšetření žádnou nemoc nepotvrdí, a přesto se stále bojí, dívá se na něj okolí jako na hypochondra. Psychiatr Ján Praško s kolektivem radí těmto lidem i jejich rodinám, jak situaci zvládat. Knihu Nadměrné obavy o zdraví vydalo v těchto dnech nakladatelství Portál. Praško v ní připomíná, že donedávna nebylo porozumění pro obavy o zdraví dostatečné. "Řada lidí, bohužel často i lékařů, byla přesvědčena, že si tito lidé příznaky vymýšlejí. Protože sami postižení prožívali příznaky velmi nepříjemně a naprosto reálně, trpěli pocity křivdy a nepochopení," uvádí Praško. Obavy o zdraví bývají spojeny s tělesnými příznaky, jako jsou bolesti hlavy, únava, závratě, nucení na zvracení, mravenčení v prstech či bušení srdce. "I když vyšetření nezjistí nic fyzického, neznamená to, že by problém byl menší," upozorňuje Praško. Podle něj k tomu, jak je člověk náchylný k obavám o zdraví, přispívá nejvíce výchova v dětství. Někdo v rodině byl těžce nemocen, a tak je nemoc vnímána jako ohrožující. Je to však i nevědomý únik do láskyplné péče, jaké se člověku dostávalo v době nemoci, když byl ještě dítětem.

Kvarteto Penguin po účasti ve finále soutěže v USA zahraje doma

Penguin Quartet, mladé české smyčcové kvarteto, vystoupí po čtvrtečním pražském koncertě v metropoli znovu v pondělí 19. dubna, a to společně s Komorním orchestrem Berg. V Sále Martinů v jejich podání zazní Koncert pro smyčcové kvarteto a dechový orchestr od Erwina Schulhoffa. Na 3. května chystá pak čtveřice do Prahy kompletní provedení kvartetů Josefa Suka. V březnu se Penguin Quartet podle sdělení svého člena Petra Holmana zúčastnil mezinárodní soutěže v New Yorku. Pořádá ji agentura Concert Artists Guild, která tak vyhledává nové talenty. Češi se probojovali až do finále. Neobdrželi sice nakonec žádnou z cen, ale jejich hodnocení bylo prý pozitivní. První cenu si z New Yorku odnesl německo-rakouský flétnový soubor Quartet New Generation (QNC), smlouvu s agenturou též získala americká mezzosopranistka Krista Riverová a korejský pianista Soyeon Lee.

Hokejisty čeká odveta s Ruskem, v neděli se rozhodne o Hamrlíkovi

České hokejisty v neděli čeká v ostravské ČEZ Areně odveta duelu o třetí místo Euro Hockey Tour s Ruskem. Po výhře 5:1 se bude snažit uhájit náskok druhá skupina hráčů, kteří v Moskvě v pátek nenastoupili. Parta kolem Jaromíra Jágra, která cestu do Ruska absolvovala, bude trénovat v pražské Sazka Areně. V neděli by také mohl mít trenér Slavomír Lener jasno o další posile z NHL, bekovi Romanu Hamrlíkovi z New Yorku Islanders. "Hned jsem vytočil jeho číslo a zanechal zprávu. To jsem opakoval asi dvakrát, pak se mi Roman konečně ozval. Říkal, že by měl v neděli podstoupit lékařské testy. Prý je v pořádku, jen má nějaké šrámy, jak ho po zádech přetáhl hokejkou Pavel Kubina," řekl Lener internetové stránce hokej.cz. Hamrlíkovu startu v Praze by však nemělo nic bránit. "Roman si v nejbližší době začne zařizovat letenky. V úterý nebo ve středu by měl být s námi," připojil reprezentační kouč.

Rusové jsou v šoku z prohraného zápasu s českými hokejisty

Češi rozdrtili Tichonovovu sbornou, Tichonovova družina zničena Čechy, Porážka za porážkou - tak reagují dnešní titulky ruských médií na páteční prohru Rusů 1:5 od české reprezentace v prvním zápase o třetí místo v Euro Hockey Tour. List Sport-express uvedl, že diváci byli v šoku z toho, co viděli na stadionu CSKA. "Šok. To je nejkratší a nejvýstižnější zhodnocení toho, co zažilo obecenstvo v druhé třetině. Aniž museli nějak výrazně zlepšit hru, Češi s brilantní lehkostí nejprve proměnili svou převahu ve vedení 3:0 a po přestávce na 'uličnický' výsledek 5:0. Zápas pak byl už rozhodnutý," napsal deník. Upozornil, že nejde vůbec o Euro Hockey Tour, ale o nadcházející mistrovství světa. "Vkládáme do vystoupení naší sborné velké naděje, nebo už se dá říct, že jsme vkládali?" ptal se autor. "Český tým, který přiletěl do Moskvy pouhé tři hodiny před zápasem, se předvedl jako silný, výborně sladěný stroj. Připravený na mistrovství světa. Jágr, který poprvé v životě přijel do Moskvy hrát seriózní hokej, ne jako dříve účastnit se show, se ale nemusel moc snažit. Bruslil zvolna a moc se nenamáhal. Nebylo to ani třeba," napsal dále.

Basketbalistky Brna znovu do finále Evropské ligy neprošly

Ani na čtvrtý pokus se basketbalistkám Gambrinusu JME Brno nepodařilo postoupit do finále Evropské ligy. V dnešním semifinále v maďarské Pécsi prohrály s Gdyní 52:57, když o jejich prohře rozhodl slabší výkon ve třetí čtvrtině, v níž Polky zvrátily výsledek. V neděli budou brněnské basketbalistky od 15:00 obhajovat třetí místo v utkání s domácím týmem MiZo Pécs. Ve finále se od 17:30 se střetne francouzské Valenciennes s Gdyní.

Počasí

Noc je polojasná, v Čechách skoro jasná. K ránu se místy, zejména na Moravě a ve Slezsku, vytvoří mlhy nebo nízká oblačnost. Teploty 8 až 4 stupně. V neděli bude polojasno až oblačno s místními přeháňkami. Ráno se ještě místy, zejména na Moravě a ve Slezsku, mohou udržet mlhy nebo nízká oblačnost. Teploty vystoupí na 17 až 21, na horách má být kolem 12 stupňů.