Zprávy

Sněmovna odložila hlasování o DPH na čtvrtek, podnikatelé jsou nejistí

O zákonu o DPH, který vetoval prezident Václav Klaus, budou poslanci hlasovat ve čtvrtek 22. dubna. Sněmovna v úterý krátce po zahájení přerušila do čtvrtka schůzi, na kterou jednání o DPH zařadila. Koalice totiž neměla dostatek hlasů na přehlasování veta. Ve čtvrtek by se již mohl jednání zúčastnit i zraněný ministr zahraničí, lidovec Cyril Svoboda, a koalice by tak mohla zákon prosadit. Podnikatelé tak zůstávají v nejistotě, zda budou muset zaplatit zálohu na daň.

"Jde o prodlužování nejistoty podnikatelů," reagoval prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Firmy podle něho přišly o dva dny na to, aby změny zákona aplikovaly v praxi. Další dva dny na případné alternativní řešení budou chybět i sněmovně, pokud zákon o DPH neprojde ani ve čtvrtek. "Podnikatelé se v této politické hře stali bohužel rukojmími," dodal.

Ministr financí Bohuslav Sobotka poslance ujistil, že pokud bude zákon 22. dubna schválen, nebudou muset podnikatelé platit mimořádné zálohy na DPH. Podle platné legislativy musejí plátci DPH uhradit k 25. dubnu jako zálohu polovinu toho, co zaplatili v předchozím zdaňovacím období. Nejvíce by to postihlo čtvrtletní plátce. Hospodářská komora již požádala ministra financí pro případ neschválení novely zákona o DPH o odpuštění odvodů těchto mimořádných částek.

Premiér Vladimír Špidla krátce po hlasování novinářům řekl, že "je to rozumná možnost (odložení hlasování) a myslím si, že usnadní schválení této velmi důležité předlohy". Bezprostředně po přerušení schůze Špidla naznačil, že jednání s opozicí budou pokračovat. Sobotka přitom dopoledne řekl, že o podpoře zákona již není důvod s opozicí vyjednávat.

K přehlasování prezidentského veta potřebuje koalice 101 hlasů. Hlas nemocného poslanec Miloslava Vlčka (ČSSD) nahradí nezařazený poslanec Petr Kott, který byl loni vyloučen z ODS. Se Svobodou by tak koalice měla mít potřebný počet hlasů. Opozice trvá na tom, že předlohu nepodpoří.

Zákon o DPH má po vstupu do Evropské unie snížit základní sazbu z 22 na 19 procent, přesunout do ní řadu položek ze snížené pětiprocentní sazby a zrušit povinnost firem platit zálohy na DPH. Souvisejí zákon o DPH pak sociálně slabším skupinám částečně kompenzuje dopady chystaných změn u DPH.

Kvůli odkladu hlasování o DPH hrozí chaos, varuje ODS

Vláda podle ODS svou neschopností a pozdním předložením zákona o DPH způsobila vážné potíže zejména v zahraničním obchodě a vnesla totální rozkol do podnikatelského prostředí. Nejsilnější opoziční strana se obává, že přesun hlasování o prezidentem vetovaném zákonu o DPH na čtvrtek vyvolá ještě větší chaos. Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek na mimořádné tiskové konferenci prohlásil, že jeho strana byla v úterý připravena podpořit vyhlášení legislativní nouze. Ve zrychleném režimu by pak parlament mohl urychleně schválit čistě harmonizační novelu, která by řešila jen body požadované Evropskou unií. "Přesunem hlasování na konec týdne hrozí skutečný chaos, způsobený nečinností, nebo spíš činností této vlády," řekl Topolánek. Vláda podle něj nemůže svalovat odpovědnost za potíže podnikatelů na Václava Klause, který zákon odmítl podepsat. S možným vetem měla počítat a předložit zákon daleko dříve, míní.

Zvláštní záloha na DPH firmám nehrozí, ať zákon projde či ne

Podnikatelé nebudou muset na konci dubna platit mimořádnou 50procentní zálohu na DPH, ať novela zákona o DPH ve sněmovně projde, či nikoliv. Vyplývá to z vyjádření ministerstva financí. Ministerstvo však předpokládá, že sněmovna ve čtvrtek prezidentovo veto přehlasuje a zákon schválí. V takovém případě bude zákon vyhlášen 25. dubna ve Sbírce zákonů a platební povinnost na mimořádnou zálohu ke konci dubna vůbec nevznikne.

V případě, že zákon ve čtvrtek neprojde, vydá v pondělí ministerstvo financí rozhodnutí, v němž plátcům DPH promine penále za případné nedodržení termínu pro zaplacení zálohy. Záloha je splatná právě v pondělí, uvedlo MF. Podnikatelé zálohu daně odvedou v řádném termínu, to znamená na konci května.

Mimořádnou zálohou chtěl kabinet vyřešit výpadek příjmů po květnovém vstupu ČR do EU. Firmy již totiž nebudou platit daň při dovozu zboží ihned na hranicích. Po nátlaku podnikatelů, kteří se obávali finančních potíží, se kabinet rozhodl padesátiprocentní zálohu novelou zákona o DPH zrušit.

Prezident hospodářské komory Jaromír Drábek rozhodnutí ministerstva vítá. "Faktem je, že až do poslední chvíle byli podnikatele drženi v nejistotě, zda nebudou nuceni povinnou zálohu platit. Prohlášení i přesto, že bylo vydáno na poslední chvíli, vítám," řekl ČTK.

Václav Klaus nechystá na 1. května žádné oslavy

Prezident Václav Klaus nevidí důvod k tomu, aby na 1. května chystal něco specifického. "Jestli dojde na pozvání prezidenta republiky k setkání nejvyšších ústavních činitelů a celé řady dalších lidí 30.dubna v předvečer vstupu do EU na Pražském hradě, tak to je ta událost, které já se nejen zúčastním, ale sám ji dokonce i organizuji." V sobotu 1. května to pak bude spíše soukromý program, řekl prezident. "Já myslím, že žádné velkolepé veřejné akce se konat nebudou," uvedl Klaus, který je znám svým skeptickým postojem vůči evropské integraci. Prezident zastává názor, že země ztratí vstupem do unie část suverenity. Zmenší se podle něj také váha a síla českého prezidenta a dalších tuzemských politiků.

Václav Klaus také řekl, že během své nynější cesty po Číně nemíní podepisovat nebo vetovat žádné zákony. Ostře ale opět kritizoval zákon o DPH, který vetoval a o němž má opět hlasovat ve čtvrtek Poslanecká sněmovna.

"Všechny zákony, které padají v úvahu, mám dostatek času podepsat, eventuálně nepodepsat, po svém návratu," dodal prezident, který se vrací do Prahy v pondělí 26. dubna večer. "Dnes to není na pořadu dne." V souvislosti se zákonem o DPH řekl, že vláda provádí "neuvěřitelnou, nepochopitelnou masáž veřejného mínění, kdy se naprosto mystifikuje veřejnost, o čem ten zákon je". Ten zákon je o ... výrazném zvýšení daní pro české občany a české firmy," prohlásil. "Jestli je to dnes prodáváno veřejnosti, zejména předsedou vlády, jako pokus harmonizovat s Evropskou unií, tak je dobré říci každému, že tomu tak opravdu není."

Na podpis prezidenta nyní čekají předlohy, které sněmovna schválila po předchozích připomínkách Senátu. Jde o zavedení limitu pro bezhotovostní platby ve výši 15.000 eur (asi půl milionu korun) a zákon o ocenění zásluh československého prezidenta Edvarda Beneše. K podpisu mu byla zaslána také novela, podle které padělané zboží zabavené celníky budou moci dostávat například dětské domovy a domovy důchodců.

Prezident jednal v Číně o obchodu i o Tibetu

Návštěva českého prezidenta Václava Klause v čínské provincii S'čchuan je velmi dobrou událostí pro obchod této provincie s ČR, který je teprve v počátcích. Při setkání s Klausem v s'čchuanské metropoli Čcheng-tu to prohlásil generální tajemník provinčního výboru Komunistické strany Číny Čang Süe-čung, s nímž český prezident mluvil i o situaci v sousedním Tibetu. V rozhovoru s novináři pak řekl, že nemíní v Číně jednat o kontroverzních dodávkách radiolokátoru Věra, a dal najevo odmítavý postoj k možnosti takového prodeje.

"I když jste zde poprvé, velmi dobře vás známe. Deset let jste věnoval velké úsilí rozvíjení vztahů ČR a Číny," ocenil Klause Čang Süe-čung. "Jste náš velmi dobrý přítel". Vyjádřil naději, že Klausova návštěva pomůže ekonomickým a obchodním vztahům S'čchuanu a ČR, které jsou v začátcích. Prodávají se zde Škody a české podniky mají zájem o aktivity ve finanční oblasti, připomněl.

S Čang Süe-čungem, který býval vysokým komunistickým funkcionářem v Tibetu, Klaus podle svých slov diskutoval také o "míře autonomie, kterou Tibet má, kterou může mít, kterou bude mít". Hovořili jsme o interpretaci situace v Tibetu z jejich strany a z naší strany, podotkl Klaus. "On byl samozřejmě velmi dobře informován o vyvěšování tibetských vlajek na některých radnicích českých měst." Obhajuje to, co se tam děje, a je přesvědčen, že patřičná míra kulturní a náboženské autonomie v Tibetu je zajišťována, dodal Klaus po setkání s komunistickým předákem.

Na dotaz o svých případných jednáních o radiolokátoru Věra, který umí odhalit "neviditelná" letadla Stealth, dal Klaus najevo, že nemá nic takového v úmyslu. Já o tom nemám s kým hovořit a nemám, co bych tady říkal, prohlásil. Já bych tak mohl maximálně někoho přemlouvat, aby si to nekupoval z ČR, poznamenal český prezident. České rozhodování o prodeji však nemá podle Klause s čínskou stranou nejmenší souvislost. Prezident přitom popřel zprávy, které se objevily v tisku, že vláda již prodej zastavila. Pokud víme, žádné takové rozhodnutí vláda neudělala, řekl. Podle nejnovějšího vydání týdeníku Euro česká vláda dospěla k rozhodnutí vývoz radarů Věra do Číny nepovolit. Kabinet však hodlá zamítavé stanovisko zveřejnit až po návratu prezidenta z Číny, tvrdí týdeník. Důvodem jsou údajně obavy ministrů, že při dřívějším oznámení nesouhlasu by nemusela Klausova cesta dopadnout podle plánu a navíc by mohly být ohroženy některé energetické kontrakty, o které usilují české podniky. Česká vláda na tyto zprávy zatím oficiálně nereagovala.

Poslanci předložili návrh zákona o registrovaném partnerství

Skupina devíti poslanců ze čtyř parlamentních stran předložila v úterý sněmovně návrh zákona o registrovaném partnerství. Na přípravě normy o soužití homosexuálů a lesbiček, kterou autoři představili novinářům, se podíleli i zástupci Gay a lesbické ligy. Zákon by měla sněmovna podle poslance Vlastimila Ostrého projednat v červnu.

"Proti minulým návrhům vidím větší šanci na jeho přijetí. Podepsali jej zástupci téměř všech parlamentních stran," řekla ČTK poslankyně Táňa Fischerová (US-DEU). K předkladatelům zákona kromě ní patří unionisté Vlastimil Ostrý a Pavel Svoboda, Jitka Kupčová a Zdeněk Jičínský z ČSSD, Jan Zahradil a Jaroslav Zvěřina z ODS a Kateřina Konečná a Vladimír Koníček z KSČM. Proti přijetí normy jsou jednotně pouze lidovci.

Vladimír Hrubý z Gay a lesbické ligy uvítal to, že se na návrhu podíleli nejen politici z různých stran, ale i různého věku. "Vždyť pan Jičínský je nejstarší poslanec ve sněmovně a slečna Konečná naopak nejmladší, což mluví za vše," řekl Hrubý.

Podle Fišerové je předloha docela přísná a ukládá homosexuálům nejen práva, ale i povinnosti, například vyživovací povinnost po rozchodu partnerů. "Ale i oni (homosexuálové) tyto povinnosti chtěli," zdůraznila poslankyně. Norma by měla upravovat mimo jiné i vznik a zánik svazku. Partnerům a partnerkám by zaručila nárok na informace o zdravotním stavu svého protějšku či šanci dědit v první dědické skupině, tedy stejně jako v manželství. Změna v živnostenském zákoně by přinesla možnost společné profesní spolupráce i podnikání. Adopce dětí návrh zakazuje.

Autoři normy věří, že by ji mohla sněmovna tentokrát schválit. "Jestliže žijeme v 21. století a chceme spolu žít na občanském principu, tak si myslím, že je nejvyšší čas, abychom si jako občané byli rovni," uvedla Fišerová. Sněmovna návrh zákona o registrovaném partnerství již třikrát zamítla, čtvrtý pokus připravilo ministerstvo spravedlnosti. Vláda jeho projednávání ale dvakrát ze svého programu stáhla.

Ústavní soud: U prodlužování vazby musí být přítomen obviněný

U soudního rozhodování o prodloužení vězeňské vazby by měl mít právo být i ten, o jehož dalším pobytu ve věznici se rozhoduje. K tomuto průlomovému rozhodnutí dospěl v úterý Ústavní soud. "Tento verdikt bude patrně předmětem diskuzí, protože značně zkomplikuje práci soudcům, kteří rozhodují o ponechání obviněného ve vazbě," řekla ČTK místopředsedkyně soudu Eliška Wagnerová.

Ústavní soudci chtějí podle Wagnerové svým rozhodnutím uvést české právo do souladu s judikaturou Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Obviněný by měl mít právo se vyjádřit ke všemu, co hraje roli v prodloužení vazby, uvedla Wagnerová. Nález ústavního soudu se týká jen pravidelného prodlužování vazby po třech měsících. Otázkou žádostí o propuštění z vazby zatím ne.

ČR prohrála ve Štrasburku soud s podnikatelem Bulenou

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dal v úterý za pravdu pražskému podnikateli Františku Bulenovi, který si stěžoval, že v České republice bylo porušeno jeho právo na přístup k soudu. Odmítl však jeho nároky na peněžní odškodnění a jeho nároky na úhradu soudních výloh uspokojil jen částečně - republika musí podnikateli vyplatit 1300 eur, tedy něco přes 40.000 korun.

Spor se týkal vyhlášení konkurzu na Bulenovu firmu v roce 1999. Podnikatel si stěžoval, že český ústavní soud odmítl prozkoumat jeho ústavní stížnost proti soudnímu rozhodnutí o konkurzu. Ústavní soud tvrdil, že stížnost směřovala jen proti rozhodnutí soudu první instance o vyhlášení konkurzu; výrok vrchního soudu, kterým bylo toto rozhodnutí potvrzeno, by tak zůstal platný. Bulena uváděl, že jeho stížnost byla zjevně namířena proti rozhodnutím obou soudů.

Štrasburský tribunál dospěl k závěru, že ústavní soud posoudil stížnost formalisticky, a konstatoval, že v důsledku toho bylo postiženo právo stěžovatele na přístup k soudu. Podnikatel si původně ve Štrasburku stěžoval i na to, že soudní rozhodnutí o vyhlášení konkurzu porušila jeho právo ve vztahu k jeho majetku, ale soud stížnost v tomto bodě odmítl jako zjevně nepodloženou.

Vyhlášení tendru na transportéry je odloženo do konce května

Armáda odložila vyhlášení výběrového řízení na nové kolové obrněné transportéry na konec května. ČTK to řekl ředitel sekce vyzbrojování ministerstva obrany Jiří Martinek. Podle dostupných informací nyní podmínky zadání prověřuje auditorská firma. Obrana chtěla výzvu zveřejnit do konce tohoto měsíce. Nový termín výběru už ale podle Martinka posouvat nebude. "My budeme muset najít úsporu času," podotkl.

Vojáci chtějí získat 243 kolových obrněných transportérů jako náhradu za 600 zastaralých OT-64. Obrana počítá s výdaji až 25 miliard korun, smlouvu s dodavatelem chce podepsat do září letošního roku, do poloviny října 2006 by mělo být prvních 18 vozidel připraveno k vojskovým zkouškám a v prosinci je má armáda převzít.

Podle dosavadních informací odpovídají v současnosti potřebám armády tři základní typy: švýcarská vozidla Piranha společnosti Mowag, rakouské stroje Pandur od firmy Steyer-Daimler-Puch a finské transportéry Patria. Armáda chce transportéry v modifikaci osmkrát osm, tedy se čtyřmi poháněnými koly na každé straně, schopné plavat a uvézt 11 vojáků. Transportéry by měla vojákům dodat česká společnost. Má poskytnout i logistické zabezpečení.

Účastníci konference o drogách odmítli přístup KDU-ČSL

Česká protidrogová politika nepotřebuje podle účastníků mezinárodní konference nějaké zásadní změny. V Poslanecké sněmovně v úterý odmítli podle nich populistickou snahu vládní KDU-ČSL o zásadní revizi přístupu k drogám. "Myslím, že každý z řečníků se hlásil k racionální, pragmatické protidrogové politice, která vychází výhradně a pouze z ověřitelných a získaných dat," řekl novinářům místopředseda sněmovny Ivan Langer, který konferenci pořádal ve spolupráci s CEVRO-Liberálně konzervativní akademií. Cílem je podle něj dostat do rozpoutané diskuse o drogovém problému nejen politiky na úrovni vlády a parlamentu, ale i zástupce krajů, měst, represivních orgánů států i nevládních organizací, které nabízejí odbornou péči.

Vládní KDU-ČSL nedávno zveřejnila svůj nekompromisní přístup k drogovému problému. Její předseda Miroslav Kalousek vyhlásil drogám válku. O problematice jedná koaliční komise. Podle lidovců je společenská atmosféra nakloněna užívání drog. Mnozí odborníci ale záměry křesťanských demokratů odmítají.

Například Viktor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti dnes prohlásil, že k vyhlašování války drogám není vhodná chvíle. "Data z posledních let ukazují, že situace se lepší," podotkl. Největší problém s drogami má Praha. Primátor a bývalý šéf vládní Meziresortní protidrogové komise Pavel Bém ČTK řekl, že v hlavním městě je kolem 40 procent všech závislých z celé ČR a v létě jejich podíl ještě pravidelně vzrůstá. "Praha je nejzatíženější místo i z hlediska zdravotních rizik, v Praze se odehrávají klíčová tažení proti drogovým gangům. V Praze je koncentrován systém protidrogové péče. Praha s tímto problémem nejen žije, ale také se mu snaží nějakým způsobem čelit," podotkl primátor. Ani podle něj není potřeba státní politiku v oblasti drog zásadně měnit. Langer připomněl, že současná protidrogová politika stojí na čtyřech pilířích, kterými jsou prevence, léčba, odstraňování následků škod a represe.

Bývalý přednosta půjde na pět a půl roku do vězení za podvod

Pět a půl roku vězení vyměřil v úterý Vrchní soud v Olomouci bývalému přednostovi Okresního úřadu v Opavě Antonínu Šromovi za pokus o úvěrový podvod. Pokusil se neoprávněně vylákat od státu dotaci 19 milionů korun pro svou obecně prospěšnou společnost. Vrchní soud se případem zabýval z podnětu obhajoby i obžaloby. Obě strany se odvolaly proti rozsudku Krajského soudu v Ostravě, který Šroma potrestal loni pěti lety vězení.

Čtyřiapadesátiletý Šrom požádal v roce 2000, kdy již funkci přednosty nevykonával, ministerstvo práce a sociálních věcí o dotaci na výstavbu domova pro seniory. V žádosti však uvedl nepravdivé údaje například o tom, že obecně prospěšná společnost Bohemia et Moravia zajišťuje komplexní péči o seniory. Dále tvrdil, že na projekt domova důchodců má zajištěno 16 milionů korun ze zahraničí od Řádu Maltézských rytířů, přestože s nimi nikdy nejednal. Nepravdivě v žádosti uvedl také počet zaměstnanců své společnosti a možnosti financování projektu z vlastních prostředků.

Přestože Šrom žádost na ministerstvo podal, peníze mu nikdy nebyly vyplaceny. Hodnotící komise jeho projekt nedoporučila ke schválení a poté, co se o případ začali zajímat novináři, vedení společnosti žádost stáhlo. "I přesto se obžalovaný pokusu o úvěrový podvod dopustil, protože k naplnění tohoto trestného činu stačí, když do žádosti uvedl nepravdivé údaje," řekl v odůvodnění rozsudku předseda senátu vrchního soudu Jaroslav Sukaný.

ASO: Stávka je nepřipravená, poklesu příjmů nezabrání

Za nepřipravenou a nepromyšlenou označila středeční hodinovou stávku státních zaměstnanců Asociace samostatných odborů (ASO). Podle této odborové centrály, která má asi 200.000 členů, je akce zcela neúčinná a poklesu platů ve veřejném sektoru nezabrání. Ve stanovisku asociace to ČTK sdělil její předseda Bohumír Dufek. ASO přesto vyzvala své členy, aby akci symbolicky podpořili, a je připravena se za ně postavit.

Pracovníky veřejného sektoru vyzvali ke stávce odboráři 15 svazů rozpočtových a příspěvkových organizací (ROPO), které zastřešuje Českomoravská konfederace odborových svazů. Chtějí tak protestovat proti rozhodnutí vlády vyplatit státním zaměstnancům místo poloviny 13. platu jen jeho desetinu. "S nadsázkou by bylo možné říct, že vláda protestní stávku vyprovokovala, protože - zřejmě správně - odhadla, že reakce odborů budou pouze symbolické a její záměr neohrozí," uvedl Dufek.

ASO ale důrazně odmítá kampaň proti zaměstnancům veřejné sféry. Nesouhlasí s jejich očerňováním a s tvrzeními, že si dovolené či další platy nezaslouží. Dufek upozornil, že kvůli snížení 13. platů poklesne velké části pracovníků veřejného sektoru proti loňsku roční příjem. Reálný příjem v souvislosti se zdražováním se pak sníží nejvíce od roku 1997, kdy vláda Václava Klause přijala takzvané úsporné balíčky, míní předseda ASO.

Kniha Co se stane, když se zhasne vybízí k poctivému podnikání

Vybídnout k boji proti korupci v podnikatelském prostředí a otevřít veřejnou diskusi na toto téma si klade za cíl kniha Co se stane, když se zhasne. Publikace, kterou v úterý představila česká pobočka organizace Transparency International (TI), se snaží zmapovat "špatnou" i "dobrou" privatizaci v českém prostředí v 90. letech minulého století.

"Vymahatelnost práva (v Česku) je nedostatečná," řekla ředitelka české pobočky TI Adriana Krnáčová. Svědčí o tom podle ní například dodnes nedošetřené případy zkrachovalé Investiční a poštovní banky (IPB), dění kolem televize Nova či příklady sporných postupů české vlády při zadávání některých veřejných zakázek. Krnáčová však soudí, že i z příkladů poctivého podnikání českých firem vyplývá, že právní rámec byl v 90. letech velmi špatný. Dosud není ideální, i když díky blížícímu se vstupu Česka do Evropské unie se přece jen zlepšuje, míní.

Kniha je souborem studií několika autorů, kteří se danými případy zabývali. "Například v případě IPB se nikdy nenašel viník, který by byl pravomocně odsouzen. Celá privatizace nás přitom stála 300 miliard. A poškozený je daňový poplatník, který by se po přečtení této knihy měl začít zajímat o to, kdo je na vině," uvedla Krnáčová. Připomněla, že podle nedávno zveřejněných výsledků mezinárodního průzkumu agentury GfK pokládá většina Čechů svůj stát za zkorumpovaný. Přesto však 81 procent z nich spoléhá na to, že právě stát bude proti úplatkářství bojovat. Sami občané nejsou příliš ochotni se do potírání korupce aktivně zapojit. Také ke změně tohoto stavu by měly podle Krnáčové podobné publikace přispět.

Český premiér podpořil v německém rozhlase další integraci EU

Český premiér Vladimír Špidla podpořil prohlubování evropské integrace v rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici DeutschlandRadio Berlin. Prohlásil také, že přijetí evropské ústavy je nezbytné pro to, aby mohla rozšířená EU o 25 členech dál efektivně fungovat. "Bylo by dobré rozhodovat společně například v daňové politice. Bylo by výhodné, kdyby harmonizace (práva EU) pokročila dál. Pokračující integrace je pro EU velmi důležitá," podotkl premiér v rozhovoru zaměřeném na nadcházející rozšíření unie. Dodal, že Česko dobře připraveno a je s to se v EU prosadit i hospodářsky. Pokud jde o euroústavu, základní zákon EU, který má nahradit nynější nepřehledné smlouvy o EU, považuje ji Špidla za krok správným směrem. Návrh euroústavy má reformovat instituce EU tak, aby byly akceschopné i po přijetí dalších deseti a více členských zemí. "Společná ústava je nutná, protože se Evropa rozšířila a je nutné postarat se o její efektivitu," řekl premiér. Evropskou integraci považuje za nutnost, neboť umožňuje národním státům hájit své zájmy v globálním světě. A Česká republika byla podle něj vždy integrována do Evropy, a když byly české země silné, pak samy integrovaly Evropu. "Náš král byl polským, českým i maďarským králem. Ve zlatých časech jsme byli nejrozvinutější částí různých integrací. Je to náš historický osud," podotkl Špidla. Odpovídal na otázku, zda nebude pro Česko těžké vzdát se části své suverenity ve prospěch Bruselu. "V české politice se na toto téma moc nediskutuje, nebo se tyto debaty odehrávají velmi v ústraní," podotkl Špidla.

Euroústava možná nebude odpovídat nynějším prioritám české vlády

Výsledný text evropské ústavní smlouvy možná nebude zcela odpovídat dosavadním prioritám české vlády. Na úterním generálním shromáždění Evropského hnutí v České republice to uvedla ředitelka odboru koordinace a institucí Evropské unie Jana Hynková z ministerstva zahraničí. Česko podle ní neuhájí princip jedna členská země - jeden evropský komisař či způsob výpočtu rozhodování takzvanou dvojitou většinou, při kterém se bere v úvahu počet států a obyvatel.

Evropská komise by mohla mít v budoucnu podle dosavadních vyjednávání během irského předsednictví EU méně členů než po 1. květnu. Menší komise by působila po roce 2009 či 2013 při rovnoprávné rotaci komisařů, která by počítala s demografickým zastoupením i koaličním prvkem. "Nálada mezi účastnickými zeměmi stále více tíhne k takovémuto modelu," uvedla Hynková. Připomněla, že Irsko plánuje uzavřít jednání o euroústavě 17. a 18. června na summitu EU. Citlivá témata by měl irský premiér Bertie Ahern projednat se svým českým protějškem Vladimírem Špidlou za měsíc v Praze, kdy už Česko bude členem EU.

Evropské hnutí v ČR je občanské sdružení, vzniklo v roce 1991. Je součástí Mezinárodního evropského hnutí, které chce přispívat ke vzniku federální Evropy, založené na respektu k lidským a občanským právům a na principech svobody, demokracie a právního státu. V čele hnutí stojí senátor Edvard Outrata. Generální shromáždění se zabývalo mimo jiné hodnocením činnosti hnutí v loňském roce.

Pavel Telička se zajímal o bezpečnost potravin a čekací dobu na operace

Budoucí evropský komisař Pavel Telička se při návštěvě Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) v Brně zajímal mimo jiné o označování a bezpečnost potravin v Česku. Ústřednímu řediteli Jakubu Šebestovi nabídl spolupráci a také se spolu domluvili na budoucím předávání informací. Zástupci SZPI již pracují v 26 odborných komisích přímo v Bruselu. V oblasti bezpečnosti potravin je podle Teličky negativních případů relativně velmi málo. "Spotřebitele však mohou ovlivňovat nežádoucím směrem například klamavé etikety a nutriční hodnoty na nich," uvedl komisař. Právě na podobné detaily vzhledem k lepší informovanosti občanů se musí podle jeho názoru resort zaměřit.

Telička se v úterý rovněž sešel s prezidentem Svazu pacientů Lubošem Olejárem. Po setkání ČTK řekl, že ho zajímalo postavení organizace bránící zájmy pacientů a její pohled na reformu zdravotnictví. "Hovořili jsme například o mobilitě pacientů," uvedl. Telička má v Evropské komisi na starosti resort zdraví a ochrany spotřebitele.

Olejár ČTK řekl, že nesouhlasí s ročními čekacími lhůtami na operace, jak o nich mluvila exministryně zdravotnictví Marie Součková. "Dali jsme podnět na tříměsíční lhůtu," řekl. Pacient, který by do té doby nebyl operován ve své zemi, by se mohl nechat operovat v zahraničí a pojišťovny by mu musely operaci zaplatit. Olejár je přesvědčen o tom, že roční čekací doby umožňují korupci. "Tyto zkušenosti máme a musíme je řešit u těch pacientů, kteří jsou stavěni před hotovou věc, že za peníze to jde," řekl. Podle Olejára mají nemocnice kapacity operovat pacienty, jenom prostě chtějí sponzorské dary navíc. "To my považujeme za neetické. Není problém v systému, že na to není, spíše jde o to vytáhnout více peněz z kapes pacientů," dodal.

Nemocnice a pojišťovny budou muset po 1. květnu, až Česká republika vstoupí do EU, přistupovat k pacientům jinak, soudí Olejár. "Požádali jsme pana komisaře, aby podpořil postavení pacientských organizací, aby byly ve svých zemích lépe slyšeny od orgánů zabývajících se zdravotnickou legislativou a reformou," dodal.

Důchodci odmítají zákon o DPH; to že nebude sociální příspěvek jim nevadí

Strana za životní jistoty (SŽJ) zpochybňuje hrozby, že vláda nebude mít na slíbené jednorázové sociální příspěvky důchodcům a rodinám s dětmi, když neprosadí zákon o DPH. Sociálně slabší skupiny obyvatel by jeho přijetím podle této mimoparlamentní strany ztratily víc. "A tak nezbývá než doufat, že tento zákon, s nímž vláda spojuje svoji existenci, skutečně neprojde a že snad zvítězí zdravý rozum a nebo boží prozřetelnost," uvedla s ironií předsedkyně Marcela Kozerová.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach ČTK řekl, že jednorázové příspěvky pro důchodce a rodiny s dětmi jsou součástí zákona. Nebude-li schválen, pak nebudou ani kompenzační příspěvky, potvrdil. "Když chceme vyplatit prostředky v řádu sedmi až osmi miliard korun, musíme na ně mít zdroje," zdůraznil. Premiér Vladimír Špidla v sobotu dokonce varoval, že důchodcům nebudou zvýšeny důchody a mladým rodinám s dětmi se nesníží daně.

Škromach a Špidla ale podle Kozerové zapomněli dodat, o jaké peníze lidé tímto zákonem přijdou. SŽJ, která hájí zájmy důchodců a sociálně slabých vrstev obyvatelstva, vypočítala, že důchodce nový zákon, bude-li schválen, připraví o 4000 korun a rodinu s dětmi o 5000 korun. Když naopak schválen nebude, nedostanou důchodci jednorázový příspěvek 1000 korun a rodiny s malými dětmi 2000 korun na dítě.

Premiér Špidla dva měsíce po kolapsu zvolnil pracovní tempo jen dočasně

Premiér Vladimír Špidla (ČSSD), kterému po únorovém kolapsu lékaři doporučili zvolnit hektické pracovní tempo, podle svých kolegů už zase pracuje bez ohledu na denní dobu i možné zdravotní následky. Na odpočinek mu moc času nezbývá - pracuje až na výjimky i o víkendech, úřadovat začíná podle svého letitého zvyku brzo ráno a končí často až pozdě v noci. Když nemá povinnosti premiéra, objíždí stranické akce. "Už zase nabral svoje tempo, o nějakém menším pracovním nasazení se nedá mluvit," řekla ČTK mluvčí vlády Anna Veverková. Špidla se řídil radami lékařů jen pár týdnů, kdy omezil večerní a víkendové aktivity, vypustil běžecké závody a snažil se lépe rozvrhnout síly. Nyní se ale vyplnily skeptické předpovědi jeho spolupracovníků i manželky Viktorie, že premiér dlouhodobě nevydrží změnit svůj životní rytmus.

Železného Nezávislí by považovali za úspěch dvě křesla v Evropském parlamentu

Politické hnutí Nezávislí, jehož evropskou kandidátku vede senátor a bývalý šéf Novy Vladimír Železný, by považovalo za úspěch zisk dvou křesel v Evropském parlamentu. Železný to uvedl na úterní tiskové konferenci, na níž hnutí představilo svůj volební program. "Je to velmi ambiciozní, ale je to střízlivé," uvedl Železný na dotaz ČTK. Dvojkou na kandidátce je Jana Bobošíková, donedávna moderátorka televize Nova. Třetí místo patří ředitelce zoo ve Dvoře Králové Daně Holečkové.

Případní evropští poslanci za toto hnutí se podle jeho předsedy Františka Zwyrtka zaměří kromě legislativní práce na "účinný lobbing ve prospěch regionů měst a obcí v ČR, důslednou kontrolu užívání fondů EU a na reformu společné zemědělské politiky". Ta nynější je výrazně zaměřena proti Česku, dodal Zwyrtek. Přiznal, že bez Železného by evropskou kandidátku nesestavovali.

Volební kampaň Nezávislých bude podle Železného vedena v pozitivním duchu, neplánují mítinky, ale spíš neformální setkání s voliči v regionech. "Regiony jsou naše základna," uvedl. Na kampaň hodlá hnutí vynaložit částku "v řádu statisíců až téměř nepatrných milionů korun", poznamenal Železný. Volební heslo Holečkové zní "Nebojím se velkých zvířat", protože její nejmilovanější skupinou jsou velké šelmy. Bobošíková si jako volební heslo zvolila "Do EU jdu s rovnými zády", Železný si ponechal heslo ze své senátorské kampaně na Znojemsku "Váš hlas bude konečně slyšet".

Oprava České národní budovy v New Yorku se asi zpozdí a prodraží

Rekonstrukce České národní budovy v New Yorku má zpoždění a náklady budou podle informací z vlády zřejmě vyšší, než se původně předpokládalo. Zatímco náměstek ministra zahraničí Petr Kolář ještě v únoru hovořil o tom, že by budova mohla být otevřena letos na podzim, nový materiál vlády hovoří o tom, že dům bude po opravách předán v lednu 2006. Z informací vlády také vyplývá, že se rekonstrukce podraží. Původní předpoklad nákladů se pohyboval kolem 320 milionů korun, ministr zahraničí Cyril Svoboda loni hovořil o 400 milionů. Nyní se počítá s náklady do 450 milionů korun, přičemž tato částka v sobě zahrnuje opravy a vybavení interiérů. Zaplatí ji ministerstvo zahraničí. V dolarovém vyjádření je rozdíl mezi odhady a nynější částkou větší, protože koruna vůči dolaru posílila.

Budova se měla již letos stát střediskem krajanského života a českých úřadů. Bude v ní konzulát a České centrum, počítá se s vytvořením restaurace a promítacího sálu. Využívat se bude taneční sál. Vláda bude o rekonstrukci budovy jednat tuto středu. Kabinet počítá s tím, že letos bude hotova samotná stavba, příští rok budou stavební firmy tvořit hlavně interiéry.

Objekt postavili krajané koncem devatenáctého století uprostřed Manhattanu. Po postupném odchodu krajanů mimo Manhattan dům chátral a chyběly peníze na opravu. Česká vláda proto budovu od krajanů odkoupila v roce 2001 za symbolický dolar. Podle smlouvy budou mít krajané část prostor k dispozici zdarma.

Bezpečnostní informační služba prověřovala turisty zajímající se o vyhlídkový let

Bezpečnostní informační služba (BIS) prověřovala dva cizince arabského původu, kteří projevili zájem o vyhlídkový let nad hlavním městem. Na muže a ženu ji upozornili pilot letadla a policisté. BIS ověřovala, zda muž a žena nejsou napojeni na teroristy. Podezření se nepotvrdilo, přesto policie dvojici sledovala až do chvíle, kdy opustila republiku, uvedla televize Prima. "U cizinců se našly dva digitální fotoaparáty, dvě digitální kamery, šest mobilních telefonů, poměrně dost vysoká finanční hotovost, takže tam určité náznaky byly," řekla Primě mluvčí královéhradecké cizinecké policie Ivana Vrabcová. Mluvčí BIS Jan Šubert připomněl, že letiště je rizikové místo, na kterém začíná každý únos.

Zajaté novináře hledala rozvědka, připraveno bylo i výkupné

Po třech českých novinářích zajatých v Iráku pátrali agenti české rozvědky. Pokud by únosci drželi Michala Kubala, Petra Klímu a Víta Pohanku v zajetí ještě tento týden, byla Česká republika připravena za ně zaplatit zhruba desetimilionové výkupné. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. "Byli jsme tam. To mohu přiznat, ale víc říkat nebudu," potvrdil listu ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace (civilní rozvědka) František Bublan. Co přesně nakonec přispělo k propuštění novinářů, neví ještě ani on. "Nebyli jsme to jenom my. Bylo tam hodně tlaků. Něco převážilo, něco bylo rozhodující," řekl ředitel. "Ale rozhodně to nebyla ta medializovaná schůzka našeho velvyslance v Iráku s předáky sunnitských duchovních, protože ta proběhla už v době, kdy byli naši propuštěni," uvedl Bublan pro MfD. Připustil také, že se zvažovala varianta výkupného. "Já myslím, že to v těch úvahách padlo," řekl listu. Podle nejmenovaného zdroje z ministerstva vnitra by se jednalo o neoficiální operaci. Operace rozvědky v Iráku stála podle informací MfD zhruba tři miliony korun. Kolik lidí se na tajné akci podílelo, není podle listu zřejmé. "Využilo se všech možných cest, jak získat informace. Nešlo o jednoho člověka nebo o jeden tým. Zaktivizovali se všichni, kdo v oblasti byli. Ve druhé polovině týdne se k nim pak přidal i někdo z Prahy," řekl MfD pracovník ministerstva vnitra, který je o aktivitách tajné služby informován.

Tajná služba měla zjistit hlavně místo, kde byli novináři zadržováni, a případně navázat jakýkoli kontakt s únosci. Nakonec se podařilo navázat alespoň kontakt s prostředníky únosců. "Na získání informací byly použity i peníze. Tam to jinak nefunguje," vysvětlil zdroj z ministerstva vnitra. Americké zpravodajské služby pomohly hlavně s technickým zázemím, jiné, jako například ruské a francouzské, se podílely přímo na místě na získávání informací od místních lidí, píše list. Česká rozvědka chtěla vystopovat irácké únosce prostřednictvím telefonů, které ukradli českým novinářům. Po celý týden je však únosci ani jednou nezapnuli.

Nová výstava mapuje odsun Němců z Brněnska po druhé světové válce

Odsun Němců z Brněnska po druhé světové válce mapuje nová výstava v Brně. Na přelomu května a června 1945 bylo při akci, někdy nazývané také pochod smrti, odsunuto z Brna kolem 20.000 Němců. Stalo se tak ještě předtím, než odsun německého obyvatelstva z Československa schválila v srpnu téhož roku Postupimská konference. Sdružení Mládež pro interkulturní porozumění již v květnu 2000 připomnělo 55. výročí vyhnání brněnských Němců. "Bouřlivá reakce ukázala, že tabuizovanou událost obepíná řada mýtů a dohadů. Vyhnání Němců bývá vysvětlováno jako odplata za utrpení pod nacistickým jhem. Tato interpretace se však ukázala jako z větší části nepravdivá a zcela nedostačující," řekl novinářům představitel sdružení Ondřej Liška.

Sdružení se proto pokusilo shromáždit dostupné informace a tyto tragické události představit veřejnosti. "Otázek vyvstalo více, než se nám podařilo zodpovědět. Přesto jsme přesvědčeni, že naše poznatky ruší mýtus o vyhnání jako o odplatě Němcům," uvedl Liška. Organizátoři výstavy tvrdí: vyhnání bylo mnohem více výslednicí bezohledných zájmů nových politických elit, komunistů s gestapáckou minulostí a bezpáteřných přisluhovačů kteréhokoliv režimu než běžných Brňanů. Tisíce osob při odsunu z Brna putovalo do Pohořelic, mnozí zemřeli přímo na cestě vyčerpáním, jiní byli ubiti či zastřeleni. Podle informací policejních vyšetřovatelů z počátku roku 1996 zemřeli při pochodu tři lidé, dalších 457 potom v táboře v Pohořelicích stařeckou sešlostí, vysílením, na úplavici či po nevhodné stravě. Podle historických údajů pochod po dvou dnech dorazil do Pohořelic a asi 15.000 Němců se podařilo převést do Rakouska. Zbytek lidí zůstal v Pohořelicích v táboře.

Vondráčková vyhrála soud se Spy, prohrála s Bleskem

Zpěvačka Helena Vondráčková s manželem Martinem Michalem vyhráli v úterý soudní při s bulvárním týdeníkem Spy. Časopis musí Michalovi zaplatit 20.000 korun jako satisfakci za nepravdivé informace o jeho trestním stíhání. Spy loni napsal, že policie Michala vloni zatkla a vzala do vazby. Informace však nebyla pravdivá. Vondráčkové soud finanční náhradu nepřiznal. Manželé naopak neuspěli s žalobou na magazín Blesku kvůli rozhovoru, který mu loni poskytli.

"Myslím si, že je asi dobré jim trošku skřípnout křidélka, aby je to zabolelo," řekla dnes ČTK Vondráčková. Zpěvačka věří, že soudy mohou bulvární tisk donutit zmírnit způsob, jakým zachází s lidmi, kteří "v životě něco dokázali". Peníze, které s manželem případně vysoudí, věnuje Vondráčková podle svých slov na charitu. "Měla bych špatný pocit, kdybych si něco takového měla nechat ležet doma pod polštářem," dodala.

Na sporu se Spy nejvíce vydělala účetní Vondráčkové Marcela Hradecká, které má časopis zaplatit 50.000 korun za to, že o ní psal jako o milence Michala. "V článcích (Spy) byly publikovány informace, které jsou zásahem do osobnostních práv všech tří žalobců," zdůvodnil verdikt soudce Martin Valehrach. Podle něj Spy nejvíce poškodil Hradeckou, protože nejde o osobu veřejného zájmu. "Přišla k tomu jako slepý k houslím," uvedl. Ani časopis zaměřený na drby by podle soudce neměl zasahovat od soukromí lidí, kteří nejsou veřejně činní. Naopak Michal je od té doby, co si vzal Vondráčkovou a stal se jejím manažerem, osobou veřejného zájmu. Informace o intimním styku s Hradeckou ho podle soudu nemohly výrazně poškodit. Navíc vzhledem k tomu, že byl několikrát ženatý a mluví se o tom, že měl v předchozích manželstvích milenky, mohla se jevit informace jako pravdivá, uvedl Valehrach. Informace o trestním stíhání byly ale podle soudce přece jen příliš. "To jsou údaje, které by neměly být bez ověření publikovány ani o osobách veřejného zájmu," řekl soudce.

S magazínem Blesk se manželé soudili kvůli rozhovoru z loňského listopadu. Soudce Valehrach připustil, že některé pasáže byly obsahově pozměněny či formulovány jinak oproti nahrávce, která byla z rozhovoru pořízena. Na druhou stranu ale manželé žádali, aby soud nařídil úpravy, které taktéž v nahrávce nezazněly. "Tato žaloba nemohla uspět... Žalovaný by musel konstruovat něco, co nezaznělo, a my bychom se tak dostali do pozice bulvárního tisku, a to nechceme," dodal Valehrach.

Firmě AB Barrandov loni mírně stoupl zisk na 60 milionů Kč

Společnosti AB Barrandov loni předběžně stoupl zisk zhruba o pět milionů na 60 milionů korun. Na setkání s novináři to uvedl předseda dozorčí rady Tomáš Chrenek. Tržby společnosti, která vlastní barrandovská filmová studia, se loni pohybovaly kolem 750 milionů korun. Pro letošek chce firma podle Chrenka zlepšit finanční výsledky zhruba o desetinu. Vzhledem k zájmu a chystaným projektům počítá s výstavbou dalších dvou ateliérů. Investice pro další rozvoj mají být financovány z bankovních zdrojů. Loni byly ateliéry vytíženy zhruba s devadesáti procent při započtení hostivařských studií, kde se točí hlavně reklamy.

Pod AB Barrandov, jejímž majoritním vlastníkem je ocelářská společnost Moravia Steel, patří firma Barrandov Studio s ateliéry na Barrandově a v Hostivaři a dále Barrandov Production, která je novým projektem. Ještě počátkem loňského roku oceláři přemýšleli o prodeji AB Barrandov. V současnosti Moravia Steel o prodeji AB Barrandov podle Chrenka neuvažuje a plánuje se naopak další rozvoj filmových ateliérů.

Frodo Pytlík alias Elijah Wood bude natáčet na Barrandově

Elijah Wood, populární z role Froda Pytlíka z velkofilmu Pán prstenů, bude v létě pracovat v Praze. Ztvární hlavní roli v americkém snímku Everything is Illuminated, který hodlá od poloviny června natáčet v hostivařských ateliérech společnosti Barrandov Studio režisér Liev Schreiber. Novinářům to řekl generální ředitel barrandovských studií Radomír Dočekal. Podle něj se sem Schreiber vlastně vrátí, neboť tu jako herec vytvořil roli v televizním filmu Hitler: Počátky zla.

Dalším potvrzeným projektem, který se na barrandovském kopci začal připravovat už v listopadu, je adaptace Dickensova románu Oliver Twist, jejímž režisérem bude držitel Oscara za Pianistu Roman Polanski. V roce 1999 natáčel v barrandovském studiu Smečky hudbu k filmu Devátá brána. "Příští týden začne stavba dekorací na našich pozemcích i v ateliéru," uvedl Dočekal, podle nějž by letos mohlo na Barrandově pracovat 18 zahraničních produkcí.

"Barrandov a Česko jsou stále atraktivní lokací pro projekty o rozpočtu od 50 do 90 milionů dolarů. Ty menší se realizují dál na východě, větší v Kanadě, Velké Británii či v USA," dodal Dočekal. Koncem léta tu má pracovat režisér Christian Duguay, který v Praze vytvořil seriál Johanka z Arku a televizní snímek o Hitlerovi. Konkrétní plán je i na televizní minisérii Trannsylvania Stephena Sommerse. Také ten Prahu zná z natáčení morbidního příběhu Van Helsing. Nový projekt využije jeho dekorace. "O dalších se rozhoduje, ovšem dva z nich mají Barrandov využít jako kulisu. Britsko-italský snímek vylíčí lásku české herečky ke Goebbelsovi, americký Němý svědek bude verzí příběhu, který Britové natočili v 90. letech ve studiu Mosfilm," uvedl Dočekal, který v červnu pozve do Prahy dvě desítky zástupců amerických filmových studií. V té době má být hotov průvodce českými a slovenskými lokacemi vhodnými k natáčení filmů.

Rozhodčí pondělního utkání Sparta - Žižkov za své chyby zaplatí

Hodně draho vyšly chyby rozhodčích pondělního utkání první fotbalové ligy mezi Spartou a Žižkovem. Hlavní sudí Josef Dvořáček si nezapíská v žádné soutěži do konce jarní sezony, jeho asistent Petr Kašný dokonce definitivně skončil ve všech profesionálních soutěžích. Po zasedání komise rozhodčích to oznámil její šéf Milan Brabec.

Nynější komise rozhodčích, která v takřka stejném složení pracuje už tři roky, vynesla nejtvrdší tresty za dobu svého působení. Dvořáček navíc musí počkat na letní sestavování listiny pro další ročník, kde se může úterní hodnocení odrazit. Kašný byl s okamžitou platností předán do působnosti moravských fotbalových orgánů, které rozhodnou o jeho další kariéře počínaje podzimem.

Brabcova komise svým výrokem reagovala bleskurychle na chyby, jichž se oba sudí dopustili v pondělí na Letné, kde Sparta vyhrála nad Žižkovem 3:1. "Asistent Kašný nemá do budoucna naší důvěru, protože prvoligový rozhodčí nemůže přehlédnout tak jasný ofsajd, jaký předcházel brance sparťanského hráče Juna," vypíchl Brabec největší chybu utkání, která výrazně ovlivnila další průběh. Znervózněl i hlavní sudí Dvořáček a také on nepostupoval podle členů komise správně. "Odpískal dvě neadekvátní penalty. Z videozáznamu vyplývá, že zvláště ta první byla problematická, protože jí sparťanský útočník Štajner svým pádem hodně pomohl," prohlásil činovník.

Hokejista Eliáš reprezentaci na mistrovství světa neposílí

Hokejový útočník Patrik Eliáš neposílí ze zdravotních důvodů českou reprezentaci na mistrovství světa v Praze a Ostravě. Eliášův agent Martin Stloukal ČTK řekl, že hvězdu New Jersey Devils čeká v nejbližších dnech drobný chirurgický zákrok v oblasti tlustého střeva.

Kontakt s dalšími třemi případnými kandidáty z NHL pro nadcházející mistrovství světa v Praze už navázal kouč hokejové reprezentace Slavomír Lener. Poté, co v nočních zápasech série play off zámořské soutěže vypadli ze hry Martin Ručinský a Marek Malík z Vancouveru a zadák Bostonu Jiří Šlégr, už český kouč telefonicky celé trio kontaktoval. "Mluvil jsem se všemi třemi, ale čekají je ještě klubové povinnosti včetně zdravotních prohlídek. Domluvili jsme se, že si ve středu znovu zavoláme," tlumočil pro ČTK Lenerovo stanovisko tiskový mluvčí národního mužstva Pavel Bárta.

Ručinský i Šlégr, dva bývalí spoluhráči z Litvínova, mají ve své sbírce zlato z olympijského turnaje v Naganu. Ručinský se navíc podílel na dvou triumfech národního výběru na mistrovstvích světa v letech 1999 a 2001. 'Silák' z obrany Bostonu se zase může pochlubit prstenem za zisk Stanleyova poháru z roku 2002, avšak prvenství ze světového šampionátu mu stále chybí. Naposledy na něm startoval před šesti lety ve Švýcarsku.

Už v úterý ráno dorazil do Prahy obránce Roman Hamrlík z New Yorku Islanders. Brankář Tomáš Vokoun z Nashvillu by se měl objevit v Čechách během středy, stejně jako útočník Petr Čajánek ze St. Louis. Ještě se rozhodne o případných startech na MS Tomáše Kaberleho, Karla Pilaře a Roberta Reichla z Toronta nebo Martina Havláta z Ottawy.

Počasí

Ve středu má být polojasno až oblačno, na Moravě místy přeháňky. Teploty 16 až 20 stupňů, na horách 12, na severovýchodě 8 stupňů. Foukat má slabý proměnlivý vítr.