Zprávy

Evropská komise připomněla, že otázka dekretů je pro EU uzavřena

Pro Evropskou unii je otázka Benešových dekretů vyřešena a uzavřena, prohlásil v úterý mluvčí Evropské komise Jean-Christophe Filori. Obdobně se vyjádřil také český komisař Pavel Telička, který byl vyjednávačem v době, kdy se o dekretech vedla mezi Českem, Rakouskem, Německem a institucemi EU debata. "Jak si všichni pamatujeme, jednalo se o otázce dekretů s cílem prověřit, zda stále mají právní účinky v českém právním řádu. Po pečlivé analýze dospěla Evropská komise k závěru, že odpovědí je jasné ne," řekl Filori ČTK. Připomněl, že obdobnou studii se stejným závěrem provedl i Evropský parlament. "Pokud jde o Evropskou unii, je otázka Benešových dekretů tudíž vyřešena a uzavřena," prohlásil Filori. Podotkl, že "k cestovním plánům pana Stoibera se Evropská komise nevyjadřuje". Předseda bavorské vlády v neděli na srazu sudetských Němců v Norimberku vyhrožoval Praze, že pře o dekretech bude v EU pokračovat. "Dekrety jsou nyní evropskou záležitostí. Pokud Češi doufají, že teď budou mít pokoj, pak musím říci: Začíná nová diskuse, ve společné EU, v evropském prostoru," řekl Stoiber. Dokud se Praha neomluví, dodal, nemůže očekávat oficiální návštěvu bavorského premiéra. Telička vzpomínal, jak intenzivně Evropská komise a čeští experti několik měsíců zkoumali jednotlivé dekrety a jejich možné dnešní dopady souběžně s jednáním o vstupu Česka do EU. "Závěr byl jednoznačný - nepředstavují žádnou překážku pro to, aby ČR přejala evropskou legislativu a stala se členem unie."

Schodek rozpočtu se v květnu prohloubil na 45,4 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu se ke konci května prohloubil na 45,4 miliardy z dubnových 38,1 miliardy korun. Ve stejném loňském období stát hospodařil s deficitem 74,6 miliardy korun, sdělilo v úterý ČTK ministerstvo financí. Za pět měsíců tak deficit dosáhl 40 procent schodku schváleného na celý letošní rok ve výši 115 miliardy korun. MF v komentáři uvedlo, že rozpočtovými opatřeními zvýšilo celkové schválené výdaje o 350 milionů korun, což znamená zvýšení celoročního schodku na 115,3 miliardy korun. Podle Jiřího Němečka z tiskového odboru MF jde o nevyčerpané peníze na podporu veřejné správy, které byly převedeny z loňského rozpočtu. Za prvních pět měsíců roku činily celkové výdaje státu 334,8 miliardy korun, což je o 7,1 miliardy korun více než loni. Celkové příjmy rozpočtu byly meziročně vyšší o 36,2 miliardy a dosáhly 289,4 miliardy korun. Stát ale zároveň na příjmech vybral o 24,8 miliardy korun méně, než pro pět měsíců plánoval. "Rozhodující vliv na zhoršení příjmové strany státního rozpočtu měly příjmy z daní a poplatků," uvádí MF. Státu se nedařilo vybírat zejména daň z přidané hodnoty. MF to vysvětluje zrušením výběru DPH z dováženého zboží z členských zemí Evropské unie a vyššími vratkami DPH.

Poslanci jsou pro spojenecké konzultace o dalším působení ČR v Iráku

Rozhodnutí, zda Česká republika prodlouží vojenskou angažovanost v Iráku, by mělo být konzultováno se spojenci. Kloní se k tomu většina poslanců, které v úterý ČTK oslovila. Ministr obrany Miroslav Kostelka totiž oznámil, že ČR zřejmě k počátku roku 2005 ukončí své působení v koaličních silách v Iráku. Pro další působení jsou ODS a unionisté, proti jsou komunisté. Lidovci ještě vyhraněný názor nemají. ČSSD upozorňuje, že vláda ještě o této záležitosti nejednala. Mandát pro působení českých vojenských policistů v Iráku uplyne na konci letošního roku. Poslanci by proto v případě návrhu na prodloužení irácké mise museli hlasovat. "Těžko může představitel exekutivy prohlašovat něco jiného, než je v souladu se schváleným mandátem," řekl ministr vnitra Stanislav Gross.

Šéf socialistů v EP: EU bude mít problémy se sociální politikou

Evropská unie bude mít největší problémy se sociální politikou, soudí šéf socialistické frakce v Evropském parlamentu Enrique Barón Crespo. "Konzervativní vize Evropy je proti sociálnímu státu, proto si myslíme, že je důležité, aby se toto téma objevilo ve volební kampani," řekl v úterý španělský politik při návštěvě v pražském Lidovém domě. Konzervativní strany chtějí podle Crespa zrušit sociální stát, protože je příliš drahý. "Jsme pyšní na sociální model Evropy, který musí být přítomen v evropské ústavě," uvedl naopak šéf socialistické frakce. Připustil ale, že v jednotlivých zemích bude mít různé podoby. Sociální Evropu je podle Crespa třeba rozvíjet. Problémem ale podle něj bude porozumět si s Velkou Británií, která je proti Evropské sociální chartě. Předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla v poslední době naopak hovoří o defenzivě sociálního státu, s jehož vizí a dalšími sliby, například s dosažením plné zaměstnanosti, sociální demokraté vyhráli v roce 2002 volby do Poslanecké sněmovny.

Premiérka: Šlesvicko-Holštýnsko se bez práce cizinců neobejde

Šlesvicko-Holštýnsko se již nyní bez případné pracovní síly z nových členských zemí EU nedokáže obejít. ČTK to v úterý při své návštěvě v Praze řekla premiérka této německé spolkové země Heide Simonisová. Německo přitom občanům z nových států pětadvacítky přístup na svůj pracovní trh omezilo zatím na dva roky. Období, než si budou moci hledat práci bez povolení, může trvat nejdéle sedm let. "U nás na severu je možné vidět, že se bez pracovní síly například Poláků neobejdeme. Dělají práci, kterou nebudou němečtí nezaměstnaní dělat nebo ji dělat nemohou," uvedla premiérka. Na zahraniční pracovní síle podle ní závisí například sběr ovoce či chřestu. Předsedkyně vlády řekla, že po krátkém čase bude ale relativně velká poptávka i po vzdělaných zaměstnancích. Situaci však komplikují nízké příjmy v nových státech, doplnila. Lidem z východu se proto v Německu stále vyplatí pracovat za méně, než za co dělají jejich němečtí kolegové. Podle premiérky by ale mělo být pro šlesvicko-holštýnské podnikatele zajímavější spolupracovat na vysoké technologické úrovni. "Tedy ne stlačovat mzdy dolů, ale technologickou úroveň tlačit nahoru," řekla. Dodala, že desítka firem z její spolkové země již v ČR rozvíjí nové produkty.

Od úterka platí v EU jednotná karta zdravotního pojištění

Řada členských zemí Evropské unie zavedla od úterka evropskou kartu zdravotního pojištění, která usnadní lidem přístup k základní lékařské péči při cestování po kontinentu. Oznámila to Evropská komise s tím, že všech 25 států by mělo kartu vydávat nejpozději do konce příštího roku. Čeští občané by měli být vybaveni evropskou zdravotní kartou ještě letos. Držitel karty by měl mít snadný přístup k základní zdravotní péči v jiné zemi EU, pokud utrpí úraz, onemocní nebo léčí při cestování chronickou nemoc, například astma. Nebude už potřebovat dnešní formuláře, karta bude obsahovat všechny potřebné údaje, aby se zdravotnická zařízení a pojišťovny rychle vypořádaly mezi sebou. Nárok na kartu budou všichni lidé, na které se v jejich zemi vztahuje zdravotní pojištění. Postupem času bude vybavena elektronickým čipem, který ztíží její zneužití. Existuje totiž nebezpečí, že lidé budou jezdit na léčení do zahraničí a budou zákroky vydávat za nezbytné ošetření při cestování. Operace či rehabilitační pobyty v cizině jsou přitom nadále možné jen po dohodě s pojišťovnou.

Senát má od čtvrtka opět schvalovat zákony, Židlickou až za týden

Senát se má od čtvrtka opět věnovat schvalování zákonů. Patří mezi ně normy umožňující utajené porody a zrychlení adopcí, návrh na změnu hranic krajů a jejich hospodaření a také novela, která má umožnit historikům nadále studovat dokumenty bývalé Státní bezpečnosti. Senátoři budou rozhodovat také o kandidatuře Michaely Židlické na ústavní soudkyni, nejdříve ale až příští týden. Nominaci Židlické má totiž posoudit ještě ústavně-právní výbor, který se sejde až příští týden ve středu. Část jeho členů nyní bude na návštěvě Mezinárodního trestního soudu v Haagu. Výbor pro lidská práva už dal Židlické zelenou předminulý týden. Odbornice na římské právo se v úterý byla představit v senátorských klubech. Podle místopředsedy senátorů ODS Vladimíra Kulhánka zanechala "velmi dobrý dojem".

ÚOHS dal šesti prodejcům pohonných hmot pokutu 313 milionů Kč

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže dal šesti distributorům pohonných hmot celkovou pokutu 313 milionů korun. Firmy Agip, ConocoPhillips, Aral, OMV, Shell a Benzina úřad trestá za kartelové dohody o cenách benzinu Natural 95 v období od května do listopadu 2001. Předseda ÚOHS Josef Bednář tak v úterý v původní výši potvrdil březnové rozhodnutí. Společnosti OMV a Shell již uvedly, že s rozhodnutím úřadu nesouhlasí a odvolají se. Jde o nejvyšší pokutu, kterou antimonopolní úřad ve své historii udělil. Největší provozovatel čerpacích stanic v ČR, společnost Benzina, má uhradit 98 milionů korun. Sankci 68 milionů Kč dostala společnost OMV, o tři miliony korun méně má platit firma Shell. Aral má zaplatit 40 milionů, ConocoPhillips 22 a Agip 20 milionů korun. Společnost Shell je přesvědčena, že svým rozhodnutím ÚOHS porušil její práva. "Společnost využije všech možností, které jí dává český právní řád a bude se žalobou proti tomuto rozhodnutí domáhat jeho zrušení," uvedla firma v tiskovém prohlášení.

Zelení sbírají hlasy, aby bylo referendum o garážích

Pražská organizace Strany zelených sbírá v těchto dnech v ulicích hlavního města i na internetu hlasy pod petici, jejíž signatáři žádají vypsání referenda o chystané výstavbě podzemních garáží pod Václavským náměstím. K vypsání plebiscitu je potřeba zhruba 30.000 podpisů, petiční archy zatím podepsalo podle odhadu organizátorů asi 2000 lidí. V úterý odpoledne Zelení na Vítězném náměstí v Praze 6 přesvědčovali občany o negativním vlivu garáží na životní prostředí. Happening na podporu petice spojila tato neparlamentní strana s předvolební agitací před nadcházejícími volbami do Evropského parlamentu. Podpisy hodlá sbírat tak dlouho, dokud magistrát nevypíše lidové hlasování. Záměr postavit zhruba 900 parkovacích míst pod náměstím je výsměchem praxi evropské regulace dopravy, míní zástupci této strany. Londýn zavedl za vjezd do centra mýto, ve středu Kodaně a Vídně se počet parkovacích míst každým rokem o něco snižuje, zní jejich argumenty. Obviňují pražské politiky, že jejich "bezskrupulozní politika" vyústila ve stavební megalomanii. Václavské náměstí není jediným místem, kde mají podzemní garáže vzniknout. Podle předpokladů budou třeba i pod Klárovem, pod Letnou nebo pod novými budovami na náměstí Republiky.

Šéf Jihočeské energetiky v úterý rezignoval, chce jít do politiky

Předseda představenstva a generální ředitel akciové společnosti Jihočeská energetika (JČE) Jan Špika oznámil na úterní valné hromadě, že opouští obě funkce. Čtyřiapadesátiletý člen rady a zastupitelstva Českých Budějovic, kde zastupuje ODS, se chce naplno věnovat politice. Jeho vyjádření se zatím ČTK nepodařilo získat. Podle mluvčího JČE Vladimíra Váchy zatím nebylo rozhodnuto o tom, kdo Špiku ve vedení firmy nahradí. V únoru Špika připustil, že by se mohl v budoucnosti ucházet o místo českobudějovického primátora. "Samozřejmě, že určité úvahy o možnosti stát se v budoucnosti primátorem Českých Budějovic proběhly. Nezastírám, že bych mohl ve prospěch města zřejmě využít znalostí získaných ve vrcholovém managementu velké společnosti," řekl deníku Právo.

V případu zpronevěry na velvyslanectví v Tiraně je další obvinění

Policie obvinila dalšího člověka v souvislosti se zpronevěrou na českém velvyslanectví v Albánii. Spolu se šéfem finančního oddělení Václavem Čihákem je od února stíhána také bývalá pokladní. Vyšetřovatel ji obvinil ze zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění a porušování povinnosti při správě cizího majetku. "Ženě hrozí až pětileté vězení," řekla v úterý ČTK státní zástupkyně Blanka Valsamisová. Pokladní podle ní vědomě nedbalým vedením účetnictví a nedostatečnou kontrolou umožnila Čihákovi machinace s penězi. Tiskový odbor ministerstva zahraničí v úterý nestihl sehnat k případu vyjádření kompetentních osob. Mluvčí úřadu Vít Kolář před časem pouze uvedl, že jsou s policií v kontaktu. Podle policie vybral pětapadesátiletý Čihák předloni v srpnu postupně z bankovního účtu velvyslanectví 40.000 dolarů (přes milion korun) a použil je pro vlastní potřebu. Nesrovnalosti ve financování úřadu odhalila inspekce ministerstva zahraničí, která informovala policii. Čihák navíc údajně přepsal na faktuře vystavené na zaplacení nájmu rezidence velvyslanectví datum a vyzvedl z pokladny úřadu skoro 18.000 dolarů (téměř půl milionu korun).

Český student byl ve Švédsku odsouzen za vraždu k doživotí

K doživotnímu vězení odsoudil v úterý soud ve švédské Uppsale osmadvacetiletého českého studenta, který loni ve Švédsku zavraždil svou čtyřiadvacetiletou krajanku. Oba v té době studovali na severu Evropy v rámci mezinárodního výměnného studentského pobytu. Bude-li odsouzený někdy v budoucnu propuštěn z výkonu trestu na svobodu, například za dobré chování, bude navíc ze Švédska navždy vyhoštěn. Rozsudek má celkem 40 stran a podrobně zdůvodňuje, proč soud shledal českého studenta vinným z takzvané 'studentské vraždy" a proč bylo usmrcení dívky klasifikováno jako úmyslná vražda a nikoli jako zabití. Zatím není jasné, zda se odsouzený proti verdiktu odvolá. Zákonná lhůta pro odvolání u soudu vyšší instance vyprší 22. června.

Ředitel Eurotelu Valeski končí ve funkci

Generální ředitel Eurotelu Terrence Valeski v úterý ukončil své působení v mobilním operátoru. Odchází tedy o pět měsíců dříve, než původně oznámil. Na termínu svého odchodu se dohodl s jednateli firmy, kteří zastupují mateřský Český Telecom. Informaci přinesl jako první server Euro OnLine a ČTK ji potvrdil dobře informovaný zdroj. Mluvčí Telecomu ani Eurotelu zatím zprávu nekomentovali. Podle jiného zdroje již má představenstvo Telecomu v rukou zúžený seznam možných kandidátů na Valeskiho nástupce. Najatá personální agentura oslovila tuzemské i zahraniční manažery. Valeski oznámil rezignaci začátkem května, když jej spolu s ředitelem právní divize Lubošem Bórikem předtím vedení Telecomu odvolalo z pozic jednatelů. Místo nich jmenovalo viceprezidenta pro transformaci Telecomu Michala Heřmana a šéfa controllingu Martina Beka. Vyvrcholily tak dlouhodobé spory vedení Eurotelu s mateřskou firmou. Z Eurotelu v té době odešel i finanční ředitel Robert Bowker.

Vstupem do unie roste zájem ruských investorů o ČR

Po vstupu České republiky do Evropské unie vzrůstá zájem ruských investorů o Českou republiku a o vzájemnou obchodní výměnu. ČTK to řekl český velvyslanec v Moskvě Jaroslav Bašta u příležitosti oslavy vstupu ČR do Evropské unie, kterou v Moskvě v pondělí uspořádala česká ambasáda ve spolupráci s ČSA, agenturou CzechTourism a Českým domem. Rusové oceňují, že díky užšímu partnerství s Českou republikou a zakládání společných podniků se otevírá nejen desetimilionový český trh, ale také obrovský trh, který má 450 milionů obyvatel. Také čeští podnikatelé mají lepší pozice. "Ruská strana si uvědomuje obrovský potenciál, který za nimi stojí," soudí Bašta. Také podle ruských představitelů má členství Česka v Evropské unii pozitivní vliv na rozvoj bilaterálních vztahů. Poukazují zejména na nové možnosti pro integraci české a ruské ekonomiky. Podle poslance ruské Státní dumy Alexandra Beljakova Rusko může být a bude jedním z nejspolehlivějších a nejstabilnějších partnerů České republiky. "Česká republika je v srdci Evropy a to je velmi výhodné. Ruští podnikatelé nyní usilují o výrobu ruské produkce určené pro Evropu v Česku. Pomůže to české i ruské ekonomice. Vzájemná integrace byznysu velmi sbližuje naše země," řekl ČTK.

Ředitelství silnic a dálnic odmítlo nařčení, že zdržuje výstavbu dálnice D11

Ředitelství silnic a dálnic odmítlo nařčení, že zdržuje výstavbu dálnice D11 z Poděbrad na Hradec Králové. Podle královéhradeckého primátora Oldřicha Vlasáka má stavba několikaměsíční zpoždění. Mluvčí ŘSD Jan Hoření však tvrdí, že firma dodržuje harmonogram výstavby. "Práce pokračují a v současné době je dokončeno 13 objektů z celkových 21," řekl Hoření. Na všech ostatních stavbách se pracuje, dodal. Hotovy jsou všechny přeložky inženýrských sítí. Dále stavaři dokončili a odzkoušeli pilotové založení jednoho ze dvou mostů přes železniční trať a zahájili výstavbu pilířů. Právě kvalitu založení mostního objektu kritizoval nedávno starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil. Podle jeho informací se staly chyby při zakládání pilotů na mostních konstrukcích přes železniční trať. Ředitelství silnic a dálnic kritiku odmítlo.

Značku Klasa dostalo 439 potravinářských výrobků, některé neuspěly

Značku Klasa pro kvalitní domácí potraviny získalo zatím 439 výrobků od 83 firem. Někteří zájemci neuspěli. Při posledním výběru neudělila komise značku osmi produktům. Šlo například o chlazené, avšak pouze dělené a dále nezpracované části kuřat, řekla v úterý ČTK mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Jitka Sluková. Pro udělování známky Klasa jsou podle ní připravena nová, přísnější pravidla. Individuálně se například posuzují alkoholy, které jsou pro udělení známky citlivou komoditou. Napříště nebudou zařazovány výrobky, které obsahují strojově oddělované maso, potraviny s nízkou trvanlivostí či produkty, které vznikly pouhým dělením jinak nezpracované suroviny bez vyšší přidané hodnoty. Klasa je součástí programu na podporu domácích potravin, na který by mělo jít až dvě stě milionů korun během zhruba jednoho roku. Část z těchto peněz má směřovat na propagaci značky. V rámci kampaně se během května objevilo 400 reklamních billboardů, které měly Klasu prezentovat veřejnosti. Dalších 200 má následovat v červnu.

Bez peněz z FNM by prý fond dopravy musel značně omezit investice

Bez příjmů z Fondu národního majetku by Státní fond dopravní infrastruktury musel v příštím roce omezit plánovanou výstavbu silnic a železnic o třetinu. ČTK to v úterý řekl ředitel fondu Pavel Švagr v reakci na návrh poslanců ODS. Ti chtějí omezit výdaje FNM ve prospěch důchodové reformy. Šetřit by se muselo prakticky na všech významných stavbách dálnic, rychlostních komunikací i železničních tahů, řekl Švagr. Byl by podle něho problém i se zajištěním spolufinancování na akcích, jež jsou částečně hrazeny z úvěrů a z evropských fondů. Návrh ODS opakovaně kritizovala i vládní ČSSD. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky by to zastavilo téměř polovinu dálničních a silničních staveb.

Novým ředitelem Škody Praha je od úterý Jiří Smola

Inženýrsko-dodavatelskou společnost Škoda Praha vede od úterý nový ředitel Jiří Smola (58 let). Ve funkci nahradil Jiřího Hurycha, současného předsedu dozorčí rady, který vedení firmy opustil koncem března. Prioritou firmy pod novým vedením by měla být orientace na trhy jihovýchodní Asie, především Čínu a Vietnam. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě. Od března vedl dočasně Škodu místopředseda představenstva Jindřich Pechan. Hurych firmu řídil od konce roku 2002. Od té doby tehdejší státní firma v rámci restrukturalizace prodala nepotřebná aktiva, pozměnila organizační strukturu, dořešila nejdůležitější právní spory a stala se součástí skupiny ČEZ. Firma dnes zaměstnává zhruba 400 pracovníků, téměř o polovinu méně ve srovnání s počátkem minulého roku. Škoda Praha by se podle Smoly měla nadále zaměřovat na zahraniční trhy, ze kterých má zhruba dvě třetiny příjmů. "Z evropských zemí jsou naší cílovou oblastí Bulharsko a Slovensko. Stranou našeho zájmu nezůstanou ale ani další státy jako Indie, Rusko, Turecko, Egypt, Kuba či Mexiko," uvedl. V České republice se firma zabývá především rekonstrukcemi a údržbami tepelných i jaderných elektráren.

Policisté odhalili na Frýdecko-Místecku padělatele bankovek

Dvě nezávisle na sobě operující skupiny padělatelů bankovek odhalili v těchto dnech na Frýdecko- Místecku severomoravští policisté. Kriminalisté obvinili celkem pět lidí. Padělky se snažili udávat jako pravé bankovky v měničkách peněz, barech a trafikách. ČTK to v úterý řekla mluvčí severomoravské policie. Devatenáctiletý muž z Frýdku-Místku loni v říjnu podle policie vyrobil pomocí inkoustové tiskárny asi čtyři desítky bankovek v hodnotě 1000 korun. Sám nebo společně se sedmadvacetiletým mužem obcházeli herny, bary a restaurace s automaty a v tamních měničkách se falza snažili udat. "Většinou byli úspěšní. V několika případech přístroj odmítal padělky přijmout," řekla policejní mluvčí. Řadu falešných bankovek se kriminalistům podařilo zajistit. Při domovní prohlídce navíc zajistili i zařízení, na kterém mladší z dvojice peníze vyráběl. Skončil ve vazbě, jeho komplic je vyšetřován na svobodě.

Muž, mylně obviněný z útoku v nemocnici, se zatím omluvy nedočkal

Štefan Kanaloš ze Sokolova, mylně obviněný z bombového útoku v pražské vysočanské nemocnici v roce 1999, zatím marně čeká na omluvu od policie. Aby očistil svou pověst, chce využít všechny možnosti, které mu nabízí český právní systém. "Pokud neuspěji, obrátím se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku," řekl v úterý ČTK. Pravý atentátník byl sice loni v prosinci dopaden, policie ale Kanalošovi napsala, že na omluvu čeká marně. "Postup policistů nebyl v rozporu se zákonem. Jistě pochopíte, že se vám omluvit nemůžeme, protože k tomu není žádný zákonný ani jiný důvod," napsal Kanalošovi Josef Bubela z kontrolního oddělení pražské policejní správy. Kanaloš neuspěl ani se žádostí o odškodnění, které požadoval po ministerstvu vnitra. "Když dopadli pravého viníka, očekával jsem, že omluva bude samozřejmostí. Velmi mě pak překvapilo stanovisko policie, která jakékoliv pochybení odmítala. Stejný postoj zaujal i policejní prezident Jiří Kolář. Pozval si mě a říkal, že k omluvě nemá důvod," uvedl Kanaloš.

Telecom nabídne čekatelům na ADSL připojení na internet za paušál

Český Telecom chce nabídnout zájemcům o rychlý internet ADSL do doby pokrytí jejich lokality touto technologií neomezený vytáčený přístup za paušál. Nabídka by se ale týkala jen uživatelů linek, u kterých firma plánuje zřídit ADSL do konce září. ČTK to řekl dobře informovaný zdroj. "Je to jen dočasná alternativní varianta pro zájemce o službu Internet Expres, kteří nejsou v dosahu technologie ADSL," potvrdila na dotaz ČTK ředitelka komunikace Telecomu Pavla Činátlová. Cena se podle ní bude pohybovat pod 1000 Kč. Jde o krátkodobé řešení, dodala. Telecom prý v současnosti nechystá trvalou nabídku vytáčeného přístupu na internet za paušál. Telecom v pondělí ukončil pilotní provoz vytáčeného přístupu na internet za paušál v době mimo špičku. Nový pilotní projekt má trvat tři měsíce a má obsahovat paušál za připojení i ve špičce, tedy 24 hodin denně. Cena zatím není známa.

Česká gumárenská koupila od firmy Continental obchodní jednotku

Česká gumárenská společnost (ČGS) koupila od německého koncernu Continental AG obchodní jednotku Agro. Ta se zaměřuje na výrobu a prodej zemědělských pneumatik. ČTK to v úterý řekl ředitel útvaru firemní komunikace ČGS Milan Zítko. Hodnotu akvizice firma neuvedla. Do skupiny ČGS bude v rámci integrace obchodní jednotky převedeno 550 zaměstnanců v České republice, Německu, Velké Británii, Francii a dalších zemích. "Nyní začne začleňování obchodní jednotky Agro do skupiny ČGS, což bude trvat několik měsíců," podotkl Zítko. "Akvizice je součástí dlouhodobé strategie, podle níž chce ČGS intenzivně rozšiřovat podnikání v oblasti vývoje, výroby a prodeje mimosilničních pneumatik," dodal.

Taxislužby v Praze zdraží, a to patrně už od 1. července

Taxislužba v hlavním městě zřejmě brzy podraží. Zvýšení cen v úterý schválili pražští radní. Kilometr jízdy by podle nich měl stát maximálně 25 korun, nástup 35 korun a minuta čekání pětikorunu. Návrh ještě musí projít připomínkovým řízením. Nové ceny by měly platit od 1. července, informoval novináře náměstek primátora Rudolf Blažek. Důvodem zdražení je zvýšení daně z přidané hodnoty u služeb z pěti na 19 procent, platné od 1. května. To citelně znevýhodňuje zhruba čtvrtinu taxikářů, kteří jsou plátci daně, proti těm, kteří daň neplatí, uvedl náměstek. Radní vycházeli z propočtů, podle kterých plátci daně tratí až 12 procent svých příjmů. Při současné nejvyšší možné sazbě 22 korun za kilometr poskytují tuto službu vlastně za 19,30 až 19,40 korun. Za nástup se nyní platí 30 korun a za minutu čekání čtyři koruny, poznamenal radní. Naposledy se ceny pražské taxislužby měnilo před pěti lety, dodal.

Veterán 2. světové války Mellion: Válka v Iráku je blbost

Bývalý příslušník britského Královského letectva (RAF), původem Čechoslovák Hugo Mellion odsuzuje jakoukoliv válku, i tu v Iráku. "Je to blbost. Kolik lidí tam zbytečně umírá, kolik dětí je kvůli tomu bez rodičů...to už tady pak nikdo nezůstane," řekl ČTK na pražském letišti ve Kbelích, kam v úterý odpoledne přiletěl na pozvání ministerstva obrany spolu s dalšími válečnými veterány druhé světové války. Na letišti uvítala bývalé členy RAF a jejich doprovod kapela Vojenské konzervatoře v Roudnici nad Labem skladbou Škoda lásky. Pak následovaly další pochody a nechyběla ani česká hymna. Většina hostů neskrývala dojetí. "Je to ohromný pocit. Člověk nikdy nezapomene na vlast," řekl se slzami v očích pětaosmdesátiletý Mellion. Na sedmadvacetičlennou delegaci čeká během návštěvy mimo jiné třídenní výlet do Brna nebo položení věnců u pomníku padlých letců a následné setkání s ministrem obrany Miroslavem Kostelkou. To se uskuteční 10. června v 10:00 v areálu Na valech. Na programu mají také diskuse s mladými piloty a techniky z českých leteckých základen, oznámil předseda Svazu letců a pilotů ČR Stanislav Filip. "Někdo jim musí říct, jaká to byla hrůza. Aby válka už nikdy nebyla," dodal Mellion.

U Domašova vyhořel na dálnici autobus vezoucí německé turisty

Německý autobus jedoucí na dálnici D1 ve směru Brno-Praha zachvátil v úterý v 16:30 požár. Cestovali v něm turisté a nikdo z nich neutrpěl zranění. Plameny vyšlehly z motoru stroje na 187. kilometru dálnice, a to nedaleko Domašova na Brněnsku. "Způsobená škoda se zatím odhaduje na dva miliony korun," řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů. Autobus se vzňal za jízdy. Řidič ale okamžitě zastavil a všichni turisté vozidlo opustili dříve, než jej z jedné třetiny poškodily plameny. Přesnou příčinu požáru zjistí specialisté v nejbližších dnech.

Sklepy 11 domů v Boskovicích zaplavil přívalový déšť

Hasiči v úterý odpoledne zasahovali v Boskovicích na Blanensku, kde přívalový déšť s kroupami zatopil sklepy. Voda vnikla do 11 domů v sedmi ulicích, sklepy byly zaplaveny do výšky od deseti centimetrů až do jednoho metru, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů. Při vodním přívalu nebyl nikdo zraněn. První hlášení o zatopeném domě obdrželi hasiči před 13:00 z Hybešovy ulice. Vodu dále vyčerpávali z domů v ulicích Dukelská, 9. května, Komenského či Havlíčkova. Tři jednotky hasičů nasadily i čtyři plovoucí čerpadla. Na místě zasahovala i pohotovostní služba Jihomoravské energetiky, která zabránila zkratu elektrických rozvodů a případným zraněním. Kanalizaci vyčistili pracovníci Vodovodů a kanalizací.

Starosta: Stížnost studentky poškozuje nejen Třebíč, ale celou ČR

Třebíčský starosta Miloš Mašek si myslí, že stížnost studentky Olgy Sochorové v pařížském sídle UNESCO poškozuje nejen Třebíč, ale celou Českou republiku. Sochorová ale jeho kritiku odmítá. Centrálu UNESCO upozornila na údajný záměr města vést jednu z tras obchvatu v těsné blízkosti baziliky sv. Prokopa. Bazilika je zapsaná na seznamu UNESCO. V některých médiích se v souvislosti s iniciativou studentky objevily spekulace o možném vyškrtnutí třebíčské baziliky ze seznamu. "Zvažujeme podání trestního oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu šíření poplašné zprávy," řekl v úterý Mašek novinářům. Podle Sochorové však nemůže být o stížnosti ani o poplašné zprávě řeč. "Pouze jsem se informovala o podmínkách, za jakých by mohla být Třebíč ze seznamu památek vyloučena," řekla ČTK šestadvacetiletá třebíčská studentka environmentalistiky. Podle Maška teď radnice očekává sérii kontrol z ministerstva kultury, které prošetří všechny související dokumenty. "Jsme připraveni, není to nic nového, v dokumentaci k územnímu plánu je tato územní rezerva už několik let," řekl Mašek.

Případ vánočního stromu dostali na starost středočeští žalobci

Na obnovené vyšetřování loňské aféry kolem zřícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí v centru Prahy budou dohlížet středočeští státní zástupci. Rozhodl o tom pražský vrchní státní zástupce Jiří Kulvejt, který případ odejmul pražským žalobcům. Pod jejich dohledem skončilo prověřování před časem odložením. Česká televize pak poukázala na možný střet zájmů kvůli účasti pražských žalobců na bowlingovém turnaji organizovaném firmou Milana Šmerdy, pořadatele vánočních trhů. Vrchní státní zástupce v zájmu objektivnosti řízení rozhodl o přidělení věci do Středočeského kraje, řekl v úterý ČTK krajský státní zástupce Martin Staněk. Na práci policie má z pokynu Kulvejta dohlížet místo Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Okresní státní zastupitelství pro Prahu-východ. Podle jeho šéfa Františka Krejčího jde o preventivní opatření, které má předejít jakýmkoli úvahám o tom, že by vyšetřování mohlo být ovlivněno vazbami mezi státními zástupci a společností Šmerdy. "Žádná taková pochybnost ovšem při dosavadním šetření nevznikla," zdůraznil Krejčí.

Prezidentský pár pozval děti na Hrad

Na letošní Mezinárodní den dětí hned tak nezapomene několik desítek oceněných chlapců a děvčat či dětí z organizací, které jim pomáhají. Prezidentský pár je totiž pozval na Hrad. Více než hodinové povídání s první dámou Livií Klausovou završilo společné fotografování na jednom ze schodišť. Pozvání do Rudolfovy galerie na setkání s hlavou státu a jeho ženou dostaly děti z organizací, s nimiž Livia Klausová v prvním roce svého působení v roli manželky prezidenta výrazně spolupracovala. Nechyběli ani školáci a školačky ocenění za umělecké výkony či hrdinský čin. Ještě před příchodem první dámy si všichni společně cvičili, jak svou hostitelku pozdraví. Přivítali ji potleskem a burácivým "Dobrý den". Společný snímek s prezidentem Václavem Klausem a jeho manželkou měl původně vzniknout u Matyášovy brány. Kvůli dešti nakonec účastníci setkání fotografům zapózovali na červeném koberci jednoho z hradních schodišť. Záběry se několikrát opakovaly, aby se v první řadě či blízkosti prezidentského páru děti vystřídaly.

Na Šumavě začnou jezdit ekobusy a autobusy pro handicapované

Ekologické zelené autobusy i autobusy pro obtížněji pohyblivé občany se v červnu poprvé v letošním roce rozjedou v národním parku Šumava. Zatímco ekologické autobusy budou jezdit celou sezonu, autobusy pro handicapované pojedou několikrát za měsíc jen v červnu, září a říjnu, řekl v úterý ČTK mluvčí národního parku Radovan Holub. Projekt Dostupná Šumava vznikl před pěti lety a využívají ho zejména důchodci a méně pohybliví lidé, kteří už nemohou po šumavských kopcích sami chodit. Celodenní výlety s průvodcem umožní díky povolení správy parku dojet až na místa, kam normální doprava nesmí. V minulosti už tuto možnost využily tisíce lidí. Letošní trasa vede ze Sušice přes Javoří Pilu, Modravu, Bučinu a Chalupskou slať zpět do Sušice, popsal mluvčí. Na každém místě je plánována zastávka, výlet stojí 160 korun.

O koupi kostela sv. Michala má zájem jeho současný nájemce

Soukromá firma, která má pronajatý kostel sv. Michala poblíž Staroměstského náměstí v Praze, je vážným zájemcem o jeho koupi. ČTK to v úterý řekl ředitel Národní knihovny Vojtěch Balík, kterého letos začátkem roku pověřil ministr kultury Pavel Dostál, aby připravil veřejnou dražbu památky. Odlišný názor na budoucnost kostela byl údajně jedním z důvodů, proč Dostál Balíka odvolal z funkce. Dostálova mluvčí Kateřina Besserová to ale odmítla. "Nezdá se mi, že by prodej kostela byl šťastným tahem," řekl Balík, podle kterého tento připravovaný krok provází celá řada právních komplikací. Nynější nájemce má kostel v pronájmu od roku 1994 na 30 let. "Jenomže mezitím vešel v účinnost nový zákon o majetku státu, který stanoví, že všechny tyto smlouvy mohou trvat pouze pět let," konstatoval Balík, který již dříve zažádal o výjimku ze zákona, aby smlouvě neskončila platnost. V tom případě by se nájemce domáhal úhrady peněz, které vynaložil na rekonstrukci historického areálu. "Jsou v tom stovky milionů korun a pokud by smlouva skončila, pak by mu stát musel dát úhradu," připomněl Balík.

Pochod skotských dudáků Prahou zahájil divadelní festival Fringe

Kvílením dud a dunivými údery bubnu se v úterý vpodvečer rozezněla pražská Malá Strana. Od britského velvyslanectví Nerudovou ulicí na Hradčanské náměstí a odtud k Nosticovu divadlu se totiž vydal průvod dvacetičlenné skupiny skotských dudáků The Grampian Police Pipe Band a zahájil mezinárodní divadelní festival Fringe. Zda je něco na tvrzení, že dudy jsou slyšitelné na vzdálenost desítek kilometrů, budou moci posoudit Pražané i ve středu po poledni, kdy dudáci v tradičních kiltech půjdou z Kampy přes Karlův most. Typickým znakem Fringe festivalů je otevřenost vůči všem uměleckým formám. "V zásadě kdokoliv může do nich zařadit svou vlastní show, což zaručuje vzrušující mix činohry, vizuálního umění a hudby," tvrdí ředitel přehlídky Steven Gove. Fringe Festival Praha je nejmladším členem rodiny více než padesáti obdobných přehlídek, roztroušených po celém světě.

V Olomouci se budou učit češtinu studenti z celého světa

Do Olomouce se o prázdninách opět sjedou bohemisté a zájemci o český jazyk z celého světa. Zúčastní se tradiční Letní školy slovanských studií, kterou pořádá místní Univerzita Palackého. Během čtyř týdnů se studenti budou snažit proniknout do tajů češtiny. Prorektorka pro zahraniční styky Milada Hirschová v úterý ČTK řekla, že na univerzitu již přišlo asi 90 přihlášek, mimo jiné od studentů z EU, Ameriky a Japonska. "Číslo není konečné, protože možnost přihlásit se je pro nestipendisty otevřená do konce června," uvedla prorektorka. Letošní kurz bude podle ní výjimečný tím, že se neuskuteční v budově filozofické fakulty. Objekt se bude o prázdninách opravovat, letní škola se proto bude konat v uměleckém centru univerzity."Vzhledem k tomu, jaké nadšení centrum budilo u studentů minulého ročníku školy při prohlídce, věřím, že výuka na tomto místě je bude motivovat k ještě většímu zájmu o češtinu," prohlásila Hirschová. Letní školu slovanských studií univerzita zahájí koncem července. Její účastníci se budou v jazykových kurzech učit českou gramatiku i literaturu, budou sledovat české filmy a seznamovat se s historií. Po vyučování se vydají na výlety do okolí.

V německém Freiburgu zemřel český vědec Antonín Měšťan

V německém Freiburgu v neděli zemřel třiasedmdesátiletý literární historik, překladatel a slavista Antonín Měšťan. ČTK to v úterý sdělil Měšťanův přítel Ivo Bayer. Měšťan působil jako vědecký pracovník ve Slovanském ústavu Československé akademie věd (ČSAV), později v Ústavu jazyků a literatury akademie. V roce 1969 emigroval do Německa. Na univerzitě ve Freiburgu získal hodnost docenta slavistiky, později byl jmenován profesorem. Jako hostující profesor působil v řadě zemí. Po listopadu 1989 se vrátil do vlasti a v letech 1992 až 1998 byl ředitelem obnoveného Slovanského ústavu Akademie věd České republiky. Byl členem českého PEN-klubu a řady vědeckých společností. Před dvěma lety dostal vyznamenání od prezidenta Václava Havla při příležitosti státního svátku 28. října za vynikající vědecké výsledky.

Dny Velké Británie v Ostravě nabídnou hlavně anglickou literaturu

Především s anglickou literaturou a hudbou seznámí návštěvníky Dny Velké Británie, jež začínají 15. června v ostravském Domu knihy Librex. Akce je součástí projektu Ostrava do Evropy, který veřejnosti postupně přibližuje jednotlivé členské země evropského společenství. Třídenní program odstartují skotské melodie v podání skupiny Celtic Cross, řekla v úterý ČTK Jitka Vaňková z organizačního týmu. Návštěvníci uslyší i sonety anglického dramatika a básníka Williama Shakespeara, jež zazní v podání člena činohry ostravského Národního divadla moravskoslezského Jana Fišara. Milovníkům hudby je pak určen koncert pro violoncello britského skladatele a dirigenta Edwarda Elgara. Připravena je také ukázka ze hry Oscara Wildea Jak je důležité míti Filipa. Návštěvníci se ale mohou zaposlouchat i do písní Beatles. Hudební ukázka je spojena s přednáškou o legendární kapele. Chybět nebude ani promítání diapozitivů z Velké Británie či přednáška o počátcích kinematografie této země.

Policisté podezřívají z násilností v Opavě další dva fanoušky

Další dva fanoušky podezřívají policisté v souvislosti s násilnostmi, které v polovině května provázely v Opavě fotbalový zápas tamního klubu a Baníku Ostrava. Příznivci ostravského celku ve věku 23 a 32 let slovně napadli zasahující policisty a pak na ně házeli kameny. ČTK to řekla opavská policistka. Oba muže kriminalisté podezřívají z výtržnictví a útoku na veřejného činitele. Pokud se dostanou před soud, můžou ve vězení strávit až pět let. Celkem za násilnosti v Opavě z 15. května policisté stíhají už 19 lidí. Kromě jediného výtržníka patřili všichni do tábora příznivců Baníku. Dvěma z nich už soudci opavského soudu udělili trest 200 hodin obecně prospěšných prací. Třetí dostal pokutu 8000 korun. Případ dalšího soudce vrátil s tím, že nesplňuje podmínky zkráceného řízení.

Televizní reportér Michal Kubal dostal v Plzni Cenu 1. června

Reportér České televize Michal Kubal, známý zejména svými reportážemi ze zemí válečných konfliktů, převzal v úterý v Plzni Cenu 1. června. Ocenění, které uděluje Plzeň od roku 1993, převzal od primátora Jiřího Šnebergra na slavnostním zasedání zastupitelstva. Cenu město uděluje na památku událostí 1. června 1953, kdy se plzeňští občané jako první vzepřeli komunistickému režimu po měnové reformě. "Jsem moc rád, že jsem to ocenění dostal v Plzni, protože mám to město moc rád a budu k němu mít vždy ten nejbližší vztah ze všech měst, které na světě uvidím," řekl ČTK sedmadvacetiletý Kubal. Ceny si velmi váží i pro její podstatu - patří lidem, kteří bojovali za demokracii, svobodu, spravedlnost a hájili lidská práva. V minulosti ji dostali bojovníci proti komunistické totalitě, emigranti i cizinci, kteří poukazovali na porušování lidských práv v Česku. Patří ale i novinářům, kteří upozorňují na porušování lidských práv ve světě a bojují proti diktatuře.

Tenista Zíb vyřadil v Prostějově Montaňese, postoupil i Štěpánek

Nečekaně zdatně si vedl v úvodním kole challengeru Czech Open v Prostějově český tenista Tomáš Zíb, který vyřadil čtvrtého nasazeného Alberta Montaňese ze Španělska. Na turnaji s dotací 125.000 eur Zíb nepustil Montaňese vůbec do hry a za hodinu vyhrál bez problémů 6:2, 6:1. "Podařilo se mi soupeře přehrát větším tlakem od základní čáry. Hrál jsem skoro bez chyb, všechny údery mi vycházely," uvedl Zíb, který je v žebříčku ATP pro nasazování do turnajů na 132. místě a výsledkem si tak hodně polepší, neboť Montaňes je o 65 příček výše. Obhájce titulu a druhý nasazený Radek Štěpánek se zapotil proti Chilanovi Juliu Peraltovi, jenž postoupil z kvalifikace. V prudkých výměnách od zadní čáry Peralta vzdoroval favorizovanému soupeři. Štěpánek těžil ze svého podání, zkrácenými míči se pokoušel soupeře rozhodit z tempa, ale tato taktika na pohyblivého Chilana dlouho neplatila.

Počet českých sportovců pro olympiádu v Aténách přesáhl stovku

Počet jistých českých sportovců pro olympijské hry přesáhl stovku - třiasedmdesát dní před zahájením svátku má jistou účast v Aténách 103 reprezentantů. Jistých jmen je devětapadesát, zbytek jsou vybojovaná místa na zemi, o jejichž obsazení se rozhodne nejpozději 7. července, kdy jednotlivé svazy musejí Českému olympijskému výboru (ČOV) předložit jmenovitou nominaci. Největší zastoupení má atletika s pětadvaceti jasnými účastníky, následují basketbalistky, jejichž tým tvoří dvanáct hráček. Naopak ve třinácti sportech Česká republika s určitostí zastoupení mít nebude a tento počet se může ještě zvýšit. V Sydney v roce 2000 měla česká výprava 126 jmen, o čtyři roky dříve v Atlantě startovalo 116 českých sportovců. V olympijském odvětví číslo jedna je jistých dvacet jmen, další čtyři atleti vyhovují mírnějším z kritérií a buď splní limit A, nebo budou čekat, zda někdo nebude do konečné olympijské nominace lepší. Zvláštní případ je Róbert Štefko, který sice má splněno přísnější kritérium v maratonu, ale zatím nedostal povolení Slovenského atletického svazu reprezentovat Českou republiku.

Počasí

Ve středu bude opět oblačno až zataženo s občasným deštěm, místy bouřky, ojediněle i s krupobitím. Odpolední teploty 14 až 18 stupňů, na horách kolem 11ti. Západní až severozápadní vítr v bouřkách přechodně zesílí. Meteorologové upozorňují, že hlavně na severu a východě hrozí vydatné lijáky a bouřky s možností krupobití.