Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Do Evropského parlamentu volilo jen 29 procent lidí, zvítězila ODS

V Česku skončily historicky první volby do Evropského parlamentu. |Zúčastnilo se jich jen 29 procent voličů. Podle neoficiálních výsledků eurovolby vyhráli občanští demokraté, druzí skončili komunisté, třetí sociální demokraté, čtvrté Sdružení nezávislých spolu s Evropskými demokraty a pětiprocentní hranici překročili ještě Nezávislí a KDU-ČSL, která překvapivě skončila až šestá. Další strany včetně vládní US-DEU se do Evropského parlamentu nedostanou. Oficiální výsledky eurovoleb se však dozvíme až v neděli po 22.00 hodině, kdy skončí volby i v posledních čtyřech státech Evropské unie.

Špidla: Třetí místo není úspěch, vláda ale mandát dotáhne

Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla v reakci na první odhady výsledků voleb do Evropského parlamentu přiznal neúspěch své strany. Zároveň dal ale najevo, že vláda hodlá svůj mandát dotáhnout až do řádných voleb v roce 2006. "Vláda je založena na volebním výsledku v roce 2002," prohlásil. Příčinou chabého výsledku je podle něj i vládní angažmá ČSSD. "Převzít vládní agendu v takto rozporné době je velmi těžké," uvedl. Rozhodnutí o tom, zda ČSSD zvolí nového předsedu, očekává Špidla až na řádném sjezdu strany.

Radost i zklamání: první reakce politiků na volby

Šéf ODS Mirek Topolánek je spokojen s prvními odhady výsledků eurovoleb, které přisuzují jeho straně vítězných 30 procent hlasů. "Tyto volby jsme pojali jako referendum o této vládní koalici," prohlásil Topolánek. Vyloučil však, že by ODS vyvolala předčasné volby. Spokojenost se ziskem zhruba deseti procent hlasů vyjádřil i lídr společné kandidátky Sdružení nezávislých a Evropských demokratů Jozef Zieleniec. "Je pro nás důležité, že jsme byli konečně přijati nejen médii, ale i voliči jako vážná alternativa na politické scéně," uvedl.

Naopak lídr kandidátky vládní sociální demokracie Libor Rouček nechtěl výsledky komentovat. K nízké volební účasti poznamenal, že Češi dali přednost svým chatám a chalupám před účastí ve volbách. Podle šéfky lidovecké kandidátky Zuzany Roithové odhady odpovídají dosavadním průzkumům. Pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do EP zřejmě nepřekročila Unie liberálních demokratů, v níž dominuje US-DEU. Senátorka Helena Rögnerová, která je volební jedničkou seskupení, zatím nevidí důvod ke skepsi. Nic podle ní není rozhodnuto.

Podle odhadů se za ODS ve volbách do Evropského parlamentu umístila KSČM se 17 procenty, třetí ČSSD se ziskem 11 procent, čtvrté Sdružení nezávislých spolu s Evropskými demokraty s devíti procenty, stejně jako hnutí Nezávislých, a následuje KDU-ČSL s osmi procenty. Z 24 křesel přidělených v Evropském parlamentu České republice by ODS podle odhadů mohla mít devět, komunisté pět křesel, ČSSD a SNK-ED po třech a Nezávislí stejně jako KDU-ČSL po dvou místech.

Mareš by mohl opustit křeslo šéfa US-DEU ještě před sjezdem

Vicepremiér Petr Mareš by mohl opustit křeslo šéfa US-DEU ještě před stranickým sjezdem, který se má konat za dva týdny. Návrhem na jeho rezignaci, která souvisí s neúspěchem US-DEU v evropských volbách, by se podle něj mělo ještě před tímto sjezdem zabývat stranické vedení. Účast US-DEU ve vládě by ale podle Mareše výsledky eurovoleb neměly ovlivnit. Unii liberálních demokratů, v níž dominuje vládní US-DEU, volila podle prvních odhadů čtyři procenta lidí. Má ale ještě naději překonat pětiprocentní hranici vzhledem k možnosti až jednoprocentní chyby.

Neúspěch vládních stran odloží reformy a oslabí korunu

Neúspěch vládních stran ve volbách do Evropského parlamentu by podle analytiků mohl vést k odložení důležitých reformních kroků. Vládní strany nebudou chtít dělat nepopulární opatření, aby získaly zpět ztracenou podporu. Trhy mohou mít navíc obavy z vládní krize a předčasných voleb, což by mohlo přispět k oslabení kurzu koruny. Vládní strany se ve zbylých dvou letech zaměří na vylepšení své bilance a odloží nutná, ale nepopulární opatření, odhadl hlavní ekonom Patria Online David Marek. Reformu důchodů již kabinet podle něj v podstatě odložil a nelze očekávat ani zpřísnění podmínek vyplácení podpor v nezaměstnanosti nebo potřebné škrty v sociálních dávkách.

Ministr Čermák rezignuje kvůli platům soudců

Ministr spravedlnosti Karel Čermák se rozhodl rezignovat na svou funkci. Nelíbí se mu rozhodnutí vlády, která chce vzít soudcům od příštího roku 13. a 14. platy. Ministr svou rezignaci potvrdil, podrobnosti však hodlá vysvětlit v pondělí. Vláda letos koncem května rozhodla, že pracovníci veřejného sektoru, soudci a další ústavní činitelé nebudou nejspíš od příštího roku dostávat 13. a 14. platy. Kabinet totiž schválil návrh zákona, který od roku 2005 další platy ruší. Nahradit je má 20 procent měsíční mzdy, které se rozpustí do 12 běžných příjmů. Někteří soudci se vzápětí rozhodli kvůli penězům stát žalovat a ministr Čermák z takového vývoje neskrýval obavy.

Lidice si připomněly 62. výročí vyhlazení obce fašisty

Lidice na Kladensku si v sobotu připomněly 62. výročí vyhlazení obce německými fašisty. Na pietní vzpomínce u hrobu zastřelených lidických mužů promluvili prezident Václav Klaus a premiér Vladimír Špidla. Podle prezidenta má Evropa nyní novou příležitost překonat šrámy minulosti. Václav Klaus zároveň odmítl snahy některých skupin a politiků dodatečně měnit dějinné souvislosti. Také premiér Vladimír Špidla kritizoval "neúnavné revizory dějin", kteří se pokoušejí různým způsobem bagatelizovat lidický zločin a zaměňovat oběti a viníky. Špidla zdůraznil, že lidická tragédie se paradoxně obrátila proti jejím strůjcům. Stala se totiž podle něho jedním z rozhodujících momentů českých dějin, protože vítězní spojenci začali po této tragédii počítat s obnovením Československa v jeho předválečných hranicích. Oba státníci spolu s ministrem kultury Pavlem Dostálem poklepali na základní kámen dostavby muzea lidické tragédie. Podle Dostála by v příštím roce mělo již muzeum sídlit v novějších a větších prostorách, kde bude i nově vytvořená expozice lidických dějin.

Spojenci chválí české průzkumníky v Afghánistánu

Obdiv a chválu si vysloužila více než stovka českých průzkumníků z prostějovské brigády speciálních sil, která slouží v zahraniční misi v Afghánistánu. Po návratu z krátké návštěvy v Afghánistánu to v pátek řekl ministr obrany Miroslav Kostelka. Prostějovští vojáci jsou nyní v polovině své půlroční mise v afghánských horách, kde v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda pomáhají bojovat proti zbytkům přívrženců Talibanu a teroristické sítě Al-Káida. "Všichni jsou v pořádku. Nikoho nezabili, plní své úkoly velmi odpovědně a zcela profesionálně," uvedl Kostelka. Příslušníci 601. brigády hloubkového průzkumu pod velením Ondřeje Páleníka na několikadenních misích v horách například zkoumají stezky a informují spojence o pohybech podezřelých osob. Podle Kostelky si získali respekt u spojeneckých jednotek a chválil je jak americký velitel speciálních sil Walter Herd, tak velitel společných sil Rick Olson. Jednotka si po návratu za tři měsíce bude muset odpočinout, spojenci ale zřejmě mají zájem o další pomoc českých vojáků, naznačil ministr.

Zloděj postřelil policistu

Čtyřiapadesátiletý muž v pátek v Chodouni na Berounsku postřelil policistu. Muž a jeho společník se pokoušeli vykrást chatu, vyrušila je však policejní hlídka. Zraněný policista byl ošetřen v nemocnici a propuštěn do domácího léčení. Podle policie zloději během noci vykradli tři objekty a sebrali věci v hodnotě asi 70.000 korun. Střílející muž je již ve vazbě a je obviněn z pokusu o vraždu, krádeže a porušování domovní svobody. Jeho o sedm let mladšího společníka policie stíhá na svobodě.

Policie a ČOI provedla další razii v západních Čechách

Policisté, celníci a pracovníci České obchodní inspekce v pátek provedli další razii v západočeských tržnicích. Podle ředitele plzeňské ČOI Václava Havlíka inspektoři trhovcům v Železné na Domažlicku a v Rozvadově na Tachovsku zabavili zboží za více než deset milionů korun. Jednalo se především o padělané značkové oděvy, boty a hodinky, celníci našli i několik desítek kartonů s nekolkovanými cigaretami. K úspěchu akce podle Havlíka přispělo mimo jiné to, že celníci přijeli na tržnice v civilu a navíc z jiných regionů. Pohybovali se mezi stánky spolu s policisty v civilu a mapovali situaci. "Trhovci tak neměli tušení, že se něco chystá," poznamenal šéf plzeňské ČOI. Do akce podle něj vyrazilo na 50 lidí z obchodní inspekce z Prahy a Plzně, 40 pořádkových a 20 cizineckých policistů a asi dvacítka celníků. Přes 150 policistů a pracovníků ČOI zabavilo padělané zboží za desítky milionů korun i v pátek 4. června při razii v největší české tržnici v Potůčkách u Karlových Varů. Podobnou, ale méně rozsáhlou razii provedli inspektoři v západních Čechách také ve středu 2. června, kdy společně s celníky zabavili ve dvou tržnicích na Chebsku zboží za 7,4 milionu korun.

Ruští nacionalisté demonstrovali před českou ambasádou

Propuštění zpěváka ruské neonacistické kapely Děnise Gerasimova známého pod přezdívkou Kolovrat, který byl zatčen počátkem letošního roku v Praze, požadoval v sobotu před českým velvyslanectvím v Moskvě asi tucet mladých ruských nacionalistů. Vykřikovali hesla jako "Hanba Čechům" a "Svobodu Děnisovi" a rozlévali po chodníku pivo. Akci zorganizovala organizace Nová svobodná společnost, která podle slov jejího předáka Dmitrije Rumjanceva "hájí zájmy ruského lidu". Její zástupci předali na vrátnici zastupitelského úřadu petici s podpisy svých členů vyzývající k propuštění zadržovaného Rusa. Nikdo z českých diplomatů se s nimi nesetkal. Na akci dohlížely asi dvě desítky ruských policistů včetně příslušníků zvláštního oddílu policie OMON vyzbrojených samopaly. K žádným incidentům však nedošlo a po necelé hodině se účastníci demonstrace pokojně rozešli.

Stíhání bývalého vedení Komerční banky bude zřejmě zastaveno

Policie navrhla zastavit stíhání devíti bývalých manažerů Komerční banky (KB) kvůli osmimiliardovým ztrátám při obchodování s rakouskou firmou B.C.L. Trading Baraka Alona. Z porušování povinnosti při správě cizího majetku jsou obviněni přes čtyři roky. "Vyšetřování jsem před časem ukončil návrhem na zastavení stíhání," řekl policejní komisař. Spis má nyní státní zástupce. Rakouský podnikatel izraelského původu Alon se stal klientem banky v roce 1996 s plánem údajných mezinárodních obchodů s obilím z Ruska. Alon postupně získal až 250 milionů dolarů, tedy bezmála osm miliard korun, které ovšem bance nevracel. Kvůli obrovské finanční ztrátě začala policie v květnu 2000 stíhat tehdejšího generálního ředitele KB Jana Kollerta a dalších osm členů představenstva. Podle obvinění schválilo vedení KB limit pro otevření akreditivů bez dostatečných informací o podnikateli. Po dlouhém vyšetřování ale policie dospěla k závěru, že za špatné transakce jsou zodpovědní pracovníci banky na nižších úrovních, kteří obchody přímo prováděli.

Na Sázavě utonula vodačka, další tři jsou v nemocnici

Jedna dívka utonula a další dvě jsou v kritickém stavu poté, co v pátek vypadly při sjíždění jezu na řece Sázavě z lodi. Ve vodě se pod hradem Český Šternberk ocitlo celkem pět dívek. Jednu vytáhli záchranáři z vody již utonulou, další přepravili záchranáři do nemocnice. Jednu z nich převezl vrtulník v kritickém stavu do pražské motolské nemocnice. Podle mluvčí nemocnice Evy Jurinové je stav hospitalizované dívky velmi vážný. Je na anesteziologicko- resuscitačním oddělení s těžkým postižením plic. Je připojena na umělou plicní ventilaci. V podobném stavu leží v benešovské nemocnici i další dívka. Zbylé dvě byly zraněny lehce.

Janáčkovy Hukvaldy zahájí Sen noci svatojánské

Mezinárodní hudební festival Janáčkovy Hukvaldy začne 19. června hrou Williama Shakespeara Sen noci svatojánské v podání herců Slezského divadla v Opavě. Festival se tradičně koná v Hukvaldech na Frýdeckomístecku, které je rodištěm hudebního skladatele Leoše Janáčka. Slavnostní zahájení je plánováno na 26. června. Na jedenáctém ročníku festivalu bude až do 12. srpna připraveno 24 koncertních a scénických produkcí, které budou zahrnovat díla klasických i moderních autorů. V podání Těšínského divadla se návštěvníci mohou těšit například na hru Jenůfa, která je dramatizací stejnojmenného románu Gabriely Preissové. Právě její dílo se stalo předlohou k libretu Janáčkovy opery Její pastorkyňa. V rámci festivalu je připraven například i koncert Pocta Leoši Janáčkovi ke 150. výročí jeho narození. Festival pak uzavře koncert, který by měl připomenout i 76 let od úmrtí slavného českého skladatele. Program i další informace k festivalu lze najít také na webové stránce www.janackovy-hukvaldy.cz.

V Praze probíhá festival Respect

Jednou z hlavních kulturních událostí víkendové Prahy je dvoudenní program festivalu etnické a world hudby Respect. Na Štvanici zahrají irští The Popes se Shanem Mac Gowanem. Následovat budou britsko- indické Sister India, francouzsko-izraelští Des Voix, Des Deserts a Joaquin Diaz, představitel latinskoamerické hudby merengue. V neděli pak zahraje na Štvanici Electric Gypsyland s muzikanty z Rumunska, Bulharska a Německa. Dále vystoupí soubor Sidi Goma z Indie. Akce se zúčastní také vietnamsko-kanadský soubor Kha Chi Ensemble a koncert zakončí britští Future World Funk.

Koncerty v plzeňské synagoze přilákaly tisíce lidí

Několik tisíc lidí navštívilo první ročník koncertního cyklu Synagoga Concerts v Plzni. Ve velké synagoze, která je jednou z největších synagog na světě, se od loňského podzimu do letošního června konala asi desítka koncertů. Cílem projektu bylo podle jejich organizátora Michala Jančaříka zprostředkovat plzeňskému publiku jednou měsíčně mimořádný hudební zážitek. Během prvního ročníku vystoupili přední umělci klasické hudby, folku, popu, ale i swingu. Diváky podle něj upoutala i kombinace hudby a mluveného slova, například koncert souboru Hradišťan s recitací Luďka Munzara, vystoupení Gabriely Demeterové a Martina Stropnického či pořad Karla Plíhala a recitátora Mirka Kovaříka. Synagogu vyprodal také Peter Dvorský s Lubomírem Brabcem a koncert Lucie Bílé v doprovodu Petra Maláska. Plzeňská židovská obec loni provedla rekonstrukci interiéru synagogy - opravila jeviště a hlediště, kde vzniklo 800 míst k sezení. Vznikl tak netradiční prostorný koncertní sál s výbornou akustikou. Po úspěchu prvního ročníku připravují organizátoři podle Jančaříka nový koncertní cyklus.

Daniel Landa připomněl na Vyšehradě zpěváka Karla Kryla

V kostele sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě vystoupil v pátek večer s písněmi Karla Kryla zpěvák Daniel Landa. Před publikum předstoupil oděn v bílé říze, stejně jako několik jeho společníků z pořádající organizace Ordo Lumen Templi. Jedním z mužů v bílém byl i šéf policejní protidrogové centrály Jiří Komorous. Jednotlivé skladby Landa prokládal svými názory na "duch" Krylových písní, na to, jak překonat odcizení lidí v dnešní české společnosti, i na víru. Kromě Landy hovořili rovněž kněz Zbigniew Czendlik a pražský katolický biskup Václav Malý. "Není to koncert, je to bohoslužba, duchovní akce, která má za cíl sezvat určité lidi, kteří mohou v zemi něčím hnout, a tiše a pietně jim sdělit obsah toho, co nám chtěl říct Karel Kryl," řekl Landa již dříve k chystané akci. Možnost zhlédnout Landovo vystoupení budou mít i diváci České televize, která je natočila a do konce roku je odvysílá. Krylovy písně v Landově podání na podzim také vyjdou na albu a DVD, které vydá firma Sony Music.

Mecenáška Mládková uspořádá výstavu sochaři Opočenskému

Sběratelka a mecenáška umění Meda Mládková navštívila ve věznici ve Všehrdech na Chomutovsku sochaře Pavla Opočenského. Ten si zde odpykává sedmiletý trest za sexuální delikty. Mládková se podle severočeského vydání Deníků Bohemia rozhodla uspořádat Opočenskému v pražském Muzeu Kampa k jeho padesátinám výstavu prací, jež umělec vytvoří za mřížemi. Mládková je připravena Opočenskému dodat veškerý potřebný materiál a dopravit do věznice i kameny. Mecenáška vyzdvihla kultivovanost ředitele všehrdské věznice Petra Křenka, jenž Opočenskému umožňuje tvořit. Dílo Opočenského, zhotovené pro výstavu v Sovových mlýnech na Kampě, by mělo opustit brány všehrdské věznice v prvním srpnovém týdnu.

Rousínov zahájil oslavy výročí buditele Sušila

V Rousínově na Vyškovsku v sobotu začaly dvoudenní oslavy 200. výročí narození moravského buditele a kněze Františka Sušila. Památku tamního rodáka si za účasti brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho připomene slavnostní bohoslužbou i katolická církev. V rámci takzvaného Národopisného odpoledne vystoupí v neděli řada folklorních souborů čerpajících ze Sušilových sbírek. Sušil je autorem řady básní s náboženskými a vlasteneckými motivy. Od dvacátých let 19. století se aktivně věnoval sbírání moravských písní, jichž se mu podařilo nashromáždit více než 2000. Protějškem Sušilových moravských písní byla sbírka Prostých českých písní a říkadel Karla Jaromíra Erbena z druhé poloviny 19. století.

U Vodňan našli archeologové pravěké sídliště

Archeologové pod obchvatem města Vodňan na Strakonicku našli sídliště ze střední doby bronzové. Výsledky svých výzkumů chtějí zveřejnit do konce letošního roku. Zpracování tisíce předmětů a střepů trvalo archeologům několik let. "Našli jsme tam strašně moc keramiky, ještě teď nejsou některé kusy zpracovány," uvedl archeolog Muzea středního Pootaví ve Strakonicích Jan Michálek. Jde zřejmě o největší sídliště svého druhu v jižních Čechách. Dodnes ale vyvolává řadu otázek. Vědci například nenašli vysvětlení, k čemu sloužil 170 metrů dlouhý lineární příkop, ve kterém nalezli na 160 beden keramiky. Hliněné plastiky, které se u Vodňan objevily, se navíc v celém zbytku Evropy vyskytují jen v sídlištích ze starší doby bronzové.

Skleník Fata Morgana je otevřen pro veřejnost

V botanické zahradě v pražské Troji byl v sobotu pro veřejnost otevřen ojedinělý skleník Fata Morgana. Návštěvníci se zde volně mohou procházet mezi více než 5000 druhy rostlin, které rostou v polopouštích, tropickém deštném pralese nebo v tropických horách. Cestou po 130 metrů dlouhém skleníku mohou sledovat život pod hladinou sladkovodních jezer Afriky a Asie či Amazonie. Fata Morgana je unikátní stavbou, která tvarem připomíná ležaté písmeno S. Je dlouhý 130 metrů, široký 17 metrů a vysoký až 11 metrů. Není postaven na rovině, ale zastřešuje přírodní skálu. Umožnilo to připravit rostlinám prostředí, které odpovídá místu jejich původního výskytu a působí přirozeně. Skleník se začal stavět v roce 1998 a stál téměř 200 milionů korun. Dospělí zaplatí za vstupné 90 korun, děti, studenti a důchodci polovinu. Rodinné vstupné je 220 korun.

V plzeňské zoo je unikátní japonská zahrada

Unikátní japonská kamenná zahrada, kterou vytvořil předseda Japonské zahradnické asociace Eišin Harada, je od soboty součástí botanické zahrady v plzeňské zoologické zahradě. Do obrazců umně poskládané kameny doplněné rostlinami, kamennými lucernami a pramínkem vody mají symbolizovat mimo jiné kulturní výměnu mezi Japonskem a Českou republikou. "Je to nový styl japonských zahrad, v Evropě naprosto neobvyklý. Japonská zahrada tohoto typu je v Evropě pouze ve vídeňském Schönbrunnu a v Plzni," řekl ředitel zoologické zahrady Jiří Trávníček. Zahrada se podle něj plánovala a připravovala asi dva roky. Harada ji z větší části sám postavil v Japonsku, pak se rozebrala a lodí a kamiony převezla do Evropy. Sama realizace trvala asi měsíc.

Navrátilová se po deseti letech představí v dvouhře Wimbledonu

Martina Navrátilová se po deseti letech znovu objeví na kurtech All England Clubu ve wimbledonské dvouhře. Sedmačtyřicetiletá tenisová legenda ve Wimbledonu získala v singlu devět titulů. Svou premiéru si na prestižním turnaji odbyla před 31 lety, v roce 1978 vybojovala ve Wimbledonu první titul. Letos dostala od pořadatelů divokou kartu a stejně jako na antukovém Frech Open se představí i na londýnské trávě v hlavní soutěži. Na French Open se jí grandslamový návrat ke dvouhře nevydařil podle představ, i přes obrovskou podporu fanoušků na kurtu vydržela v utkání s Giselou Dulkovou z Argentiny jen 62 minut. Za svůj hlavní cíl Navrátilová považuje olympijský start s Lisou Raymondovou ve čtyřhře v Aténách.

Koller nestojí o přestup

Útočník české fotbalové reprezentace Jan Koller zatím neuvažuje o svém přestupu. V tréninkovém táboře českého týmu na mistrovství Evropy v Sintře prohlásil, že chce zůstat v Dortmundu. V minulých dnech se spekulovalo o údajném zájmu Besiktase Istanbul. Jeho zástupci odeslali do Dortmundu fax s návrhem podmínek. Jednatřicetiletého hráče, který má v Dortmundu kontrakt do roku 2006, si německý klub cení na sedm milionů eur. "Nechci jít z Dortmundu za každou cenu, kývnu jen na nějakou mimořádnou nabídku," uvedl Koller.

Volejbalistky Celbová a Nováková skončily na ME bez medaile

Plážové volejbalistky Eva Celbová a Soňa Nováková odjedou z mistrovství Evropy v německém Timmendorfer Strandu bez medaile. Český pár prohrál v souboji o třetí místo s Danielou Gattelliovou a Lucillou Perrottaovou 0:2 na sety. Italky, předloňské mistryně kontinentu, tak obhájily bronz z minulého roku. Devětadvacetiletá Celbová a o půl roku mladší Nováková získaly evropský titul v sezonách 1996 a 1998, bronzové medaile mají z let 1997, 1999 a 2002. Na čtvrtém místě skončily i před čtyřmi roky. Ženská část ME je dotovaná částkou 100.000 eur, Celbová a Nováková si za čtvrté místo rozdělí 6500 eur.

Slovák Štefko bude reprezentovat ČR

Bývalý slovenský reprezentant Róbert Štefko, který před šesti týdny získal české občanství, bude moci už v této sezoně startovat za svou novou vlast. V pátek večer o tom rozhodl výbor Slovenského atletického svazu. Štefko za necelé dva měsíce jako občan České republiky získal tituly na národních šampionátech v půlmaratonu a v maratonu. Na maratonské trati si v Praze zajistil A limit pro účast na olympijských hrách. "Start na olympiádě se v tuto chvíli jeví jako nejreálnější," uvedl šestatřicetiletý vytrvalec, který už deset let žije v Praze. K úplnému souhlasu Štefkova startu za Českou republiku je potřeba vyřídit ještě několik formalit.

České triatlonistky na Světovém poháru v Koreji skvěle běžely

Díky nejlepším časům v závěrečném běhu se dvojice českých triatlonistek prosadila mezi elitu v sobotním závodu Světového poháru v korejském Tongyeongu. Vicemistryně světa do 23 let Vendula Frintová byla na deset kilometrů dlouhé trati časem 35:52 minuty nejrychlejší ze všech závodnic a díky pátému místu si připsala nejlepší výsledek v prestižním seriálu. Olympionička Lenka Radová skončila hned za ní se ztrátou pěti sekund.

Češi se poprvé zúčastní pochodu kolem světa proti hladovění

Letos poprvé se Češi zapojí do celosvětového pochodu kolem světa. Jeho smyslem je upozornit na problém hladovění v Africe a dalších státech. Podle Michaely Fořtové z pořádají společnosti TNT Express se pochod uskuteční 20. června. Trasa bude dlouhá všude pět kilometrů. V Praze se bude startovat ze Staroměstského náměstí. "Počítáme s účastí tak dvou set dvou set padesáti lidí. Do budoucna do toho ale chceme zapojit i partnerské firmy a veřejnost, tak jako je tomu v cizině," dodala Fořtová.

A jaké bude počasí?

Oblačno, na většině území přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty vystoupí na 18 až 22 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.