Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Komunisté nabízejí účast ve vládě se sociální demokracií

Komunisté nabízejí svou účast v případné menšinové vládě sociální demokracie. Jejich podmínkou je ale odchod unionistů a lidovců z vládní koalice. Nabízejí i podporu kabinetu ČSSD, jestliže její politika nebude v rozporu se zásadními body jejich programu. Vládu by měl opustit i premiér Vladimír Špidla, kterého považují za symbol nynější krize. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Komunisté podle Kováčika ale rozhodně nechtějí udělat stejnou chybu jako jejich kolegové v jiných evropských zemích. Připomněl pády komunistických stran poté, co vládly spolu se socialisty na základě přílišných ústupků. Také ČSSD podle něj voliči opustili proto, že zradila svůj volební program a ustupovala US-DEU. KSČM podle něj proto ze svých zásad rozhodně ustupovat nehodlá. Východiskem ze situace podle Kováčika nejsou předčasné volby. Šéf komunistické frakce je přesvědčen o tom, že by se případná vláda ODS k většině občanů chovala "ještě tvrději".

Deset českých chemiků bude chránit summit NATO v Instanbulu

Při ostraze summitu Severoatlantické aliance v Istanbulu bude pomáhat deset českých vojáků, odborníků na boj s následky zbraní hromadného ničení. S vysláním vojáků vyslovila souhlas česká vláda. Je to poprvé, co je česká jednotka nasazena v zahraničí při podobné příležitosti. Podle náčelníka generálního štábu Pavla Štefky do Turecka odjede kromě deseti vojáků i chemická laboratoř na nákladním autě a dva speciální landrovery. Češi budou monitorovat případné použití zbraní hromadného ničení, tedy chemických nebo biologických, v místě konání schůzky hlav států členských zemí NATO. V Turecku mají Češi působit od 19. června do 4. července. Náklady na misi, kterou hradí ministerstvo obrany, jsou okolo 2,2 milionu korun. O vyslání jednotky požádal premiéra Vladimíra Špidlu generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Ruml odmítl nabídku stát se lídrem US-DEU

Nové vedení strany si bude na svém sjezdu v Hradci Králové volit příští víkend Unie svobody - DEU. O křeslo uvolněné vicepremiérem Petrem Marešem ale zatím nemá nikdo velký zájem. Vnitřní spory ve straně, která utrpěla naprostou porážku ve volbách do Evropského parlamentu, se ještě prohloubily. Jako o novém lídrovi se nejčastěji mluví o ministru pro místní rozvoj Pavlu Němcovi a šéfovi poslaneckého klubu US-DEU Karlu Kühnlovi. Kandidaturu odmítl zakladatel a první předseda Unie svobody Jan Ruml. Unionisté již dlouho žádají odchod strany do opozice. I Ruml začal být po eurovolbách skeptický k dalšímu setrvání unie ve vládě Vladimíra Špidly.

O novele 3x a dost rozhodnou poslanci až po prázdninách

O případném zpřísnění trestů pro recidivisty a další pachatele závažných trestných činů, jejichž oběť zemře, rozhodne sněmovna po parlamentních prázdninách. Lidovecká předloha, která s podstatným zpřísněním trestů počítá, ve čtvrtek bez potíží prošla prvním parlamentním čtením. Předloha, pro kterou se vžilo označení "třikrát a dost" a kterou teď projedná ústavně-právní výbor, chce přísněji trestat recidivisty a pachatele nejzávažnějších trestných činů. Lidovci tvrdí, že lidé, kteří způsobí jinému člověku smrt, musejí být do konce života izolováni. Doživotí by mělo hrozit jako dosud lidem, kteří někoho zavraždí, zradí vlast, dopustí se teroru či genocidy, ale nově i pachatelům znásilnění, pohlavního zneužívání, vydírání, ublížení na zdraví, loupeže, braní rukojmích a obchodování s lidmi za účelem pohlavního styku, pokud při tom zemře člověk. Jiným trestem za tyto zločiny by mohlo být až pětadvacetileté vězení, tedy o deset let více než teď. Doživotí by až na výjimky hrozilo za opakované spáchání těchto činů.

Sněmovna schválila úvěr na dálnici D8

Přijetí úvěru ve výši 12 miliard korun na dostavbu dálnice DB z Trmic na německou hranici schválila ve čtvrtek sněmovna hned v prvním čtení. Úvěr od Evropské investiční banky má podle poslanců pokrýt přes 60 procent nákladů stavby. Úvěr by měl být splatný do 25 let, nejpozději do 31. prosince 2031. Dálnice D8 má propojit Prahu s krajským městem Ústí nad Labem a s navazující podkrušnohorskou aglomerací. Bude součástí koridoru vedoucího z Berlína přes Drážďany, Prahu, Bratislavu, Györ, Budapešť, Arad, Craiovu, Sofii a Plovdiv do Istanbul. Na hranici s Německem se D8 napojí na německou dálnici A17. Celková délka dálnice D8 je 92 kilometrů. Z toho délka úseku mezi Trmicemi a státní hranicí činí 23,3 kilometru. Přijetí úvěru na dostavbu D8 musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident. Tento úvěr však nebude jediný, který letos do Česka od EIB přijde. Banka půjčí například České spořitelně a společnosti VB Leasing ze skupiny Volksbank celkem 140 milionů eur (4,5 miliardy korun) na podporu malého a středního podnikání.

Eurobondy ušetří vládě do deseti let půl druhé miliardy korun

Vydáním dluhopisů v zahraničí ušetří Česká republika v příštích deseti letech nejméně 1,5 miliardy korun. Uvedl to náměstek ministra financí Eduard Janota. Ministerstvo financí vydalo na zahraničních trzích dluhopisy za 1,5 miliardy eur, tedy asi 47 miliard korun. Asi 30 procent částky koupili němečtí investoři, stejný podíl směřoval do Beneluxu, 11 procent do Velké Británie a devět procent si v zahraničí koupily české společnosti. Zbytek směřoval do Řecka, Itálie, Španělska, Švýcarska nebo Francie, perličkou je úspěšný zájemce z Jižní Koreje. Přibližně 52 procent emise koupily banky, zbytek pak různé fondy nebo pojišťovny. Česká republika vydala své první dluhopisy v cizině později než okolní země, zato však nejvýhodněji.

Udělování víz mezi Českou republikou a Ruskem potřebuje zjednodušit

Vízová povinnost mezi Českou republikou a Ruskem v zásadě neovlivňuje podnikatelské aktivity na obou stranách. Přesto je třeba vízový režim zjednodušit. Shodli se na tom někteří čeští účastníci mezinárodního ekonomického fóra, které ve čtvrtek skončilo v Petrohradu. Dřívější bezvízový režim byl vypovězen českou stranou v roce 2000 na základě rozhodnutí vlády o harmonizaci vízové politiky ČR s Evropskou unií. Rusko vnímá tento vývoj jako vybudování "vízové stěny" v Evropě, jako analogii "berlínské zdi". Proti stavění "překážek a zdí" mezi východní a západní částí Evropy se v Petrohradu stavěl předseda českého Senátu Petr Pithart. Víza ale podle něj rozvoj vzájemných vztahů ani podnikatelských aktivit mezi ČR a Ruskou federací neovlivňují. Jiný názor má ředitel Komory pro hospodářské styky se zeměmi SNS František Masopust. Podle něj problémy s vízy jsou. Český podnikatel, který pracuje v Rusku, je oproti například podnikateli v Německu v nevýhodě v tom, že nemůže okamžitě řešit aktuální problémy. Vízum do Ruska se přitom vydává na základě vyplněné žádosti a zvacího dopisu z Ruska, a to je zdlouhavá procedura. Větší problémy než Češi na ruských ambasádách mívají však ruští zájemci o vízum do Česka. České ambasády v Rusku a zemích SNS nestíhají svou práci. Český konzulát v Moskvě je v současné době schopen zpracovat denně 500 až 600 žádostí o vízum, zatímco zájem je prý až dvojnásobný.

Soud uložil muži pět let vězení za zneužívání dítěte

Královéhradecký krajský soud poslal na pět let do věznice s dozorem čtyřicetiletého Josefa Suchánka z České Třebové na Ústeckoorlicku, který podle obžaloby v letech 1999 a 2000 pohlavně zneužil svého šestiletého nevlastního syna. Chlapec utrpěl posttraumatickou stresovou poruchu a musel být několik týdnů v péči psychiatrů. Znalci nevyloučili, že v budoucnu se u něj mohou objevit psychické potíže. Obžalovaný muž by také podle rozhodnutí soudu měl vyplatit matce nevlastního syna 120.000 korun jako odškodnění. Muž již byl za toto pohlavní zneužívání v roce 2000 odsouzen k dvouletému trestu vězení, který si částečně odpykal. Poté, co se zjistilo, že chlapec utrpěl vážnou újmu na zdraví, jeho matka navrhla obnovu řízení.

V případu vykradačů kostelů padly vysoké tresty

Osm členů gangu bylo ve čtvrtek odsouzeno za vykradení více než stovky kostelů a historických památek. Krajský soud v Praze udělil čtyři tresty vězení a čtyři podmínky. Nejpřísnější tresty, deset a sedm let, dostala dvojice zlodějů Aleš Hezký a Jaroslav Košťál. Dalším členem skupiny, který dostal nepodmíněný trest, je překupník Pavel Červenka. Byl odsouzen k šestiletému vězení. Skupina podle verdiktu kradla sochy světců a andělů, obrazy, kříže, svícny, ozdoby, knihy a další cenné součásti historických interiérů. Zloději si nezákonně přivlastnili předměty za téměř 1,5 milionu korun. Většina z nich nenávratně zmizela, zřejmě za hranicemi.

V centru Brna byly nalezeny makety výbušných systémů

Policie ve čtvrtek nalezla na Jakubském náměstí a v Dominikánské ulici v Brně dvě nefunkční makety nástražných výbušných systémů. Hned po zásahu, který zaměstnal desítky policistů, někdo ohlásil uložení bomby v justičním paláci v Rooseveltově ulici. Nálož v něm ale nebyla. Sídlo městského a krajského soudu bylo však téměř na dvě hodiny uzavřeno. Po neznámé ženě, která telefonicky na ústředně soudu oznámila, že v objektu je bomba, nyní pátrají kriminalisté. Patrně budou také zjišťovat, zda mezi anonymním ohlášením a nálezem maket výbušnin není nějaká spojitost. Ženě hrozí stíhání za šíření poplašné zprávy.

Z nemocnice utekl muž nakažený tuberkulózou

Z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze 4 utekl v úterý muž nakažený tuberkulózou. Třiatřicetiletý Jiří Plšek přišel 15. června do nemocnice na vyšetření. Lékaři u něj objevili tuberkulózu a chtěli ho sanitkou převézt na specializované oddělení. Než však záchranná služba dorazila, muž utekl. V současné době by se mohl zdržovat mezi bezdomovci na Hlavním nádraží v Praze. Policisté žádají o pomoc při pátrání.

Psychické týrání zažilo téměř 70 procent Čechů

Téměř tři čtvrtiny Čechů zažily v dětství psychické týrání. Dětem nejvíce ubližovali rodiče. Většinou šlo o výsměch, ponižování, zastrašování nebo omezování kontaktů s jinými lidmi. Vyplynulo to ze studie zaměřené na fyzické a psychické týrání, které provedla skupina pracovníků Sdružení Linka Bezpečí. Psychologové zjistili, že kvůli týrání lidé trpěli nebo ještě trpí nízkým sebevědomím, pocity méněcennosti nebo smutku a depresemi. Psychické týrání se odrazilo i na jejich schopnosti ovládnout vlastní agresivitu. Děti nejčastěji týral otec, za původce psychického ubližování ho označila více než polovina dotázaných. Přes dvě čtvrtiny lidí týrala jejich matka. Psychického týrání se ale dopouštěli i učitelé, vychovatelé nebo jiní dospělí. Studie se zúčastnilo přes 1100 lidí od 18 do 44 let. Jejím cílem bylo získat údaje o výskytu týrání dětí v České republice. Podle autorů je studie o psychickém týrání v dětství první na světě.

Behr Czech investuje v Mnichově Hradišti přes miliardu korun

Společnost Behr Czech investuje do rozšíření závodu na výrobu topných a chladících zařízení v Mnichově Hradišti téměř 1,2 miliardy korun. Letos tak vytvoří nových asi 70 pracovních míst, nyní zaměstnává 530 lidí. V Mnichově Hradišti působí německý koncern Behr GmbH už ve dvou závodech. Vyrábí mimo jiné jednotky klimatizace a topení pro Škodu Fabia a BMW, chladiče pro MAN, Iveco, RVI a chladící moduly pro John Deere a VW. Dále má padesátiprocentní účast ve firmě Hella - Behr, která vyrábí moduly pro Škodu Auto.

Začíná vycházet nový pravicově zaměřený časopis

V pondělí 21. června vyjde první číslo nového pravicově zaměřeného politického měsíčníku 51pro. Podle Adély Konopkové ze vydavatelské společnosti Opportunitas se budou v časopise objevovat texty respektovaných českých publicistů i autorů, kteří "pravidelně vyvolávají veřejné polemiky a reakce". Mezi autory prvního čísla jsou tak bývalý politik ODS Miroslav Macek, ředitel Národní galerie Milan Knížák, ekonom Karel Kříž, ředitel divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl, tajemník prezidenta Klause Ladislav Jakl, publicista Ivan Brezina a další. Šéfredaktorem nového časopisu bude Marek Stoniš, jenž dříve působil například v Lidových novinách, MF Dnes, TV Nova a Týdnu. První číslo vyjde v nákladu 30.000 kusů a bude mít 60 stran.

Laterna Magica připraví program pro olympiádu v Řecku

Letošní letní olympiády v Řecku se kromě českých sportovců zúčastní i pražská Laterna magika. Připravila celovečerní program, který od 8. srpna uvede celkem třikrát v přístavním městě Volos. To bude hostit zejména fotbalový turnaj. "Organizační výbor OH 2004 v Řecku rozhodl, že se v předvečer olympijských her v každém z olympijských měst uskuteční kulturní program, který symbolicky předznamená sportovní dění. A my byli vybráni k účasti právě v tomto řeckém městě," uvedl ředitel Laterny magiky Petr Tošovský. Představení Laterny je inspirováno starověkou bájí o Argonautech. Právě z Volosu se totiž vydal Jáson se svou družinou na dobrodružnou výpravu za zlatým rounem. Cesta Argonautů podle pořadatelů předznamenává původ olympijské tradice. Na inscenaci se podílí česko-řecký tvůrčí tým. Autorem námětu byl Nikos Tsaknis a hudbu složil Dimitris Marangopulos. Scénu navrhl Miloslav Heřmánek, autorem kostýmů je Pavel Knolle, choreografem Jan Kodet a režisérem a kameramanem Petr Čepický.

Ochotníci s hrami Járy Cimrmana se sejdou na festivalu v Plzni

Sedm ochotnických divadelních souborů z Čech i Slovenska, které se specializují na hry Divadla Járy Cimrmana, se příští týden sejde na festivalu v Plzni. Při druhém ročníku Dnů s Járou Cimrmanem odehrají hry známého českého génia. Diváci v Plzni se mohou těšit na uvedení her Lijavec, Dobytí severního pólu, Záskok, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Blaník a Vražda v salónním coupé. Představení odehrají čtyři soubory z Plzeňského kraje, jeden z Vysokého Mýta na Ústeckoorlicku, z Brněnska a z Bratislavy. Vstupné na akci je dobrovolné, výtěžek půjde na konto Paraple pro postižené lidi. Jedním z důvodů pořádání festivalu bylo, aby si ochotníci mohli navzájem porovnat svá nastudování her Divadla Járy Cimrmana, řekl Petr Randa z pořádající Trnovské umělecké společnosti (Trus). Přehlídka je soutěžní a vítězný soubor si odnese putovní bustu Járy Cimrmana.

V Praze proběhne festival alikvotního zpěvu

Na nové směry v alternativní hudbě se zaměří mezinárodní festival Pražské znění, jehož nultý ročník v Praze proběhne počátkem září. Festival novodobé hudby se zaměří zejména na takzvaný alikvotní zpěv. Tyto zvláštní hlasové techniky vycházejí z tradic východních kultur, například z praxe tibetských mnichů. Podle pořadatelů z pražského občanského sdružení Tashi Deley se na festival chystá přijet ze zahraničí několik stovek lidí. Na přehlídce bude zastoupen široký výběr žánrů instrumentální i vokální hudby od etna po gregoriánský chorál, dále "léčivá posezení", cestopisné přednášky a výukové i zážitkové semináře. Iniciátoři akce hodlají také vytvořit novou kulturní tradici v Praze 5, kde se má festival konat. Podobný festival se konal v roce 2002 v Bergenu a lidé, kteří se tam sešli, prý postrádají podobnou pravidelnou platformu. Pokud se v Praze akce uchytí, měla by být v roce 2005 věnována vnímání hudby ve vodě.

Řemeslníci v rožnovském skanzenu předvedou starou textilní výrobu

Tradiční historické výrobní postupy předení, tkaní, síťování a dalšího zpracování tkanin a oděvů představí v sobotu řemeslníci v rožnovském skanzenu. Hospodyňky předvedou mimo jiné i předení vlny a lnu na ručním vřetánku a na kolovratu, výrobu šňůrek na cívce nebo síťování a vyšívání na síťovině. Součástí tematického pořadu nazvaného Kouzelná nitka bude i zahájení výstavy, která přiblíží bílou výšivku na Rožnovsku. Návštěvníci si staré textilní výrobní postupy nejen prohlédnou, ale pod vedením lidových řemeslníků si je také budou moci vyzkoušet. Program začne v areálu Dřevěného městečka v 08:00 a potrvá do 16:00. Odpoledne zpestří přehlídka valašských souborů nazvaná Prameny, na které se představí například soubor Beskyd ze Zubří, Klobučan z Valašských Klobouk nebo Radhošť z Trojanovic.

Vinaři z jihu Moravy se stále více prezentují v Evropské unii

Do zahraničních soutěží v rámci Evropské unie se hlásí stále více jihomoravských vinařů. Například na jubilejní 50. mezinárodní výstavě ve slovinské Ljublani uspěly v konkurenci 842 vín z 28 zemí dvě české firmy. Mezi světovými vinaři uspěl Tramín červený ročník 2001 slámové víno z vinařství Sonberk i stejná odrůda výběr z hroznů ročník 2003 ze Znovínu Znojmo. Poprvé vystavovali u sousedů v rakouském Retzu také vinaři Znojemské oblasti. Na Týdnu retzského vína se prezentovalo pět společností z regionu a v konkurenci více než devíti stovek vín dostaly celkem 23 medailí. Tři zlaté převzaly Ampelos ŠSV Znojmo, Vinné sklepy Lechovice a Vinařství Agrovíno Vrbovec. Odbornou porotu oslovily vzorky Veltlínské zelené, ledové víno ročník 2001, dále Müller-Thurgau, pozdní sběr ročník 2003 a poslední Svatovavřinecké, jakostní ročník 2003. Podle předsedy Sdružení znojemských vinařů Jaromíra Čepičky z domácích vín upoutávaly největší zájem odrůdy Pálava, Aurelius nebo aromatický Muškát moravský.

Plzeňská zoo přibližuje třetihorní přírodu

Nové naučné centrum pod širým nebem, které obsáhle dokumentuje vývoj geologie, geografie, rostlin, živočichů a podnebí v období třetihor, otevřela plzeňská zoologická zahrada. Třetihorní expozice má tři části. V první se podle mluvčího zahrady Martina Vobruby návštěvníci seznámí s tím, jak vznikala příroda, savci, podnebí a kontinenty v jednotlivých údobích třetihor. V další části je vitrína s odlitky čelistí, klů a zubů mamutů, mastodontů a pravěkých slonů, v poslední části centra je skupina velkých hornin z českého masivu, které mají vztah k třetihorám. Do stezky patří i kopie třetihorního močálu, v němž vznikalo hnědé uhlí. Z třetihorní doby přežívají na našem území například stále zelené rostliny břečťan nebo barvínek. Podobu centra bude zoologická zahrada postupně rozšiřovat a doplňovat. Počítá například s tím, že se zaměří na informace o vývoji turovitých a medvědovitých zvířat.

Fotbalový svaz představil v Portugalsku vizi národního stadionu

Až padesát tisíc fanoušků by se mělo vejít na národní stadion, jehož výstavbu připravuje vedení Českomoravského fotbalového svazu. Svoji vizi představili funkcionáři ve čtvrtek v portugalské Sintře společně se zástupci nizozemské pojišťovny ING, která bude pomáhat se zajištěním investorů. Nizozemci zvažují, že sami do projektu finančně vstoupí. Aréna má vyrůst na Strahově v místech dnešního Stadionu Evžena Rošického. Ve strahovském areálu by neměl být jen samotný stadion, ale i obchodní a kancelářská centra, vzniknout by mělo rozsáhlé parkoviště a také terminál pro městskou hromadnou dopravu. Zatím není znám přesný termín, kdy by se měl na stadionu poprvé hrát fotbal. První uvažovaný termín je rok 2008.

Zápas českých fotbalistů s Nizozemskem bude řídit Mejuto González

Sobotní zápas českých fotbalistů s Nizozemskem na evropském šampionátu bude řídit Španěl Manuel Enrique Mejuto González. Na čarách mu budou pomáhat jeho krajané Oscar David Martínez Samaniego a Rafael Guerrero Alonso. Španělská trojice na turnaji pískala utkání Dánska s Itálií, v němž přehlédla plivnutí italského záložníka Franceska Tottiho na soupeře. Mejuto González se s českým fotbalem potkal dvakrát. Poprvé v březnu 2001 v Belfastu, kde česká reprezentace porazila v kvalifikaci na MS domácí tým 1:0. Podruhé na podzim gratuloval hráčům Sparty na Letné po vítězství nad Besiktasem.

A jaké bude počasí?

Převážně oblačno, místy s přeháňkami. Teploty vystoupí na 17 až 21 stupňů.