Zprávy
Nejvyšší čeští představitelé se zúčastnili pohřbu rakouského prezidenta Thomase Klestila
Pohřbu dlouholetého rakouského prezidenta Thomase Klestila se zúčastnil současný i bývalý prezident Václav Klaus a Václav Havel a odstupující premiér Vladimír Špidla. Největší státní pohřeb v alpské republice od konce druhé světové války vyvrcholil odpoledne uložením rakve s ostatky prezidenta na Centrálním hřbitovu ve Vídni.
Unionisté a lidovci chtějí blokovat spolupráci ČSSD a KSČM
Unionisté a lidovci budou chtít v nové koaliční dohodě "blokační mechanismy", které by zabránily sociálním demokratům zásadní věci prosazovat spolu s komunisty. Lídři KDU-ČSL Miroslav Kalousek a US-DEU Pavel Němec to řekli v rozhlasové stanici BBC. "Jde nám o to, abychom se dohodli, že u významných věcí bude koalice hlasovat společně," uvedl Němec. Je to podle Kalouska logický požadavek vzhledem k tomu, že se v sociální demokracii ozývají hlasy, které požadují spolupráci s komunisty. Koalice má 101 hlas, sociální demokraté a komunisté dohromady 111 hlasů.
Ve Francii zemřel historik a publicista Karel Bartošek
Historik a publicista Karel Bartošek zemřel v pařížské nemocnici po operaci srdce. ČTK to oznámil přítel rodiny, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Smuteční obřad se bude konat v rodinném kruhu v Paříži. Ostatky zesnulého budou na podzim převezeny do Prahy a uloženy na hřbitově na Malvazinkách. Bartošek (nar. 1930) je čelným představitelem generace, která se v šedesátých letech z valné části odklonila od dogmatických postojů a vnesla do československé historiografie i publicistiky výrazně tvořivější postoje a metody. V roce 1972 byl vězněn a od roku 1982 žil v Paříži. Je autorem knih Český vězeň a Zpráva o putování komunistickými archivy a jedním z autorů Černé knihy komunismu.
V Chorvatsku nalezena mrtvá česká turistka, druhá stále nezvěstná
Na chorvatském poloostrově Pelješac bylo v pátek nalezeno tělo devětadvacetileté české turistiky z Prahy, která se ve čtvrtek ztratila na úpatí hory Sveti Ilija. Mrtvou Češku našli záchranáři po jedenáctihodinové pátrací akci za pomoci vrtulníku. Její smrt potvrdilo české ministerstvo zahraničí, které však s ohledem na požadavky rodiny neposkytuje žádné další informace.
List Slobodna Dalmacija píše, že mladá Češka byla ve čtvrtek na výletě se skupinou turistů. Na zpáteční cestě v oblasti hory Sveti Ilija nad Orebičem se od nich oddělila. Naposled o sobě dala vědět kolem patnácté hodiny, kdy mobilem sdělila, že neví kde je a že je unavená. Okamžitě bylo zahájeno pátrání, do něhož se zapojila horská služba, armáda i hasiči. Čtvrteční operace skončila bez výsledku, ale v pátek dopoledne posílené pátrací oddíly zahlédly z vrtulníku tělo ležící v těžko přístupném terénu na svahu hory. Lékařka, která se spustila dolů po provazovém žebříku, zjistila, že turistka je již mrtvá. Není první obětí hory Sveti Ilija. List Slobodna Dalmacija připomíná, že loni zde našli smrt dva lidé.
Další česká občanka, 75letá Bohuslava Piková, která se ztratila v úterý v oblasti Trogiru, je stále pohřešována. Česká konzulka ve Splitu Veronika Honcová řekla, že po ní dále pátrá chorvatská policie a armáda.
Humanitární pracovnice z Prahy je již měsíc a půl nezvěstná
Již měsíc a půl ruské úřady marně pátrají po humanitární pracovnici Miriam Jevíkové, která údajně zmizela na severním Kavkazu. Jevíková je slovenskou občankou, v České republice má trvalý pobyt. "Zatím o ní bohužel nevíme vůbec nic," řekla ČTK Věra Honusková z Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU). Právě s touto organizací Jevíková spolupracovala. Podle informací organizace Prague Watchdog, jež se zabývá monitorováním situace v Čečensku, zmizela na severním Kavkazu počátkem června. Strávila několik dní v Pjatigorsku na jihu Ruska v rámci oficiálního výměnného pobytu pracovníků OPU v Ruské federaci. Po skončení akce se sama vydala do Ingušska. Na osetinsko-ingušské hranici měla domluvenou schůzku se svými přáteli z ingušské Nazraně. Na smluvené místo se však nedostavila. Poslední SMS zpráva, kterou Jevíková zaslala svým přátelům, prý zněla: "Sebrali mě". Od té doby o ní nejsou žádné zprávy.
Bulharsko kontaktovalo země, jejichž občané byli v Iráku uneseni
Bulharsko kontaktovalo několik zemí, včetně České republiky, ve snaze osvobodit své dva občany zadržované jako rukojmí v Iráku. Uvedla to v Sofii náměstkyně bulharského ministra zahraničí Gergana Grunčarová. Podle ní nicméně v celé záležitosti není důvod k optimismu. Už v pátek večer navštívil bulharské velvyslanectví v Praze člen krizového štábu ministerstva zahraničí, který fungoval v době, kdy byli v Iráku pohřešováni tři čeští novináři. "Bulhaři dostali kontakty, nejrůznější rady, doporučení a především kontakt na českou ambasádu v Bagdádu," řekla Dana Pavlousková z tiskového oddělení.
ČEZ podal nabídku na privatizaci bulharských energetik
Největší tuzemský výrobce elektřiny ČEZ podal nabídky na privatizaci bulharských distributorů elektřiny. Mluvčí bulharské privatizační agentury uvedla, že nabídka ČEZ byla druhá nejvyšší. Cena je jedním z hlavních kriterií při rozhodování o vítězi soutěže. Bulharsko obdrželo 13 finálních nabídek. ČEZ se vedle distributorů elektrické energie v Bulharsku také uchází o výrobce elektřiny na Slovensku.
Češi tráví v práci více času než Japonci
Český zaměstnanec stráví v práci ročně v průměru 1972 hodin, což odpovídá 43 hodinám týdně. Češi se tak napracují nejvíc ze všech zaměstnanců ve vyspělých státech a odpracují víc než Japonci, Američané nebo Slováci. V porovnání například s Nory nebo Francouzi jim zbude ročně o 500 hodin méně volného času. Píše to Mladá fronta Dnes a odvolává se na studii Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Záleží však na tom, v jakém oboru kdo pracuje. Tuzemští podnikatelé tráví v práci týdně 50 hodin, naproti tomu státní úředníci jen 34 hodin. Podle zákona je standard 40 hodin.
Za nálepkou nejvíce pracujícího národa se podle deníku skrývá hlavně skutečnost, že v Česku pracuje v porovnání se zahraničím jen nepatrné procento lidí na částečný úvazek. Zatímco v Česku vyrážejí do zaměstnání na méně než 30 hodin týdně jen necelá dvě procenta lidí, ve Franci nebo Itálii je to dvakrát víc. Ve skandinávských zemích je to až čtyřikrát víc. Podle Daniela Münicha z ekonomického ústavu CERGE za to může i menší podíl služeb v ekonomice, kde bývá krátkodobých úvazků víc. Za pracovitostí českých zaměstnanců je v neposlední řadě i menší produktivita práce. Se stejným počtem pracovníků Češi nevyrobí ani 60 procent toho, co třeba Němci, uvedla Mladá fronta Dnes.
ČR požádala USA o pomoc v kauze agenta StB Minaříka
Česká republika požádala Spojené státy o právní pomoc v případu bývalého agenta komunistické Státní bezpečnosti (StB) Pavla Minaříka. Američané nyní kvůli kauze pátrají v archivu washingtonského Kongresu, píše Právo. Minařík čelí obvinění z toho, že v polovině 70. let připravoval atentát v sídle Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. Americký Kongres je zřizovatelem rádia. "Hledají pro nás materiály, na jejichž základě by bylo možné vyčíslit škodu, kterou plánovaný výbuch mohl způsobit. A dohledávají i zaměstnance rádia z té doby, kteří by k tomu mohli něco říci," řekl Právu mluvčí Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu Jan Srb.
Za chystaný atentát byl Minařík již odsouzen v roce 1993 ke čtyřem rokům vězení. Brněnský krajský soud stíhání loni v létě zastavil kvůli tomu, že se nepodařilo prokázat úmysl někomu ublížit a prokázána nebyla ani výše škody, kterou měl výbuch způsobit. Minařík působil jako agent v americké rozhlasové stanici Svobodná Evropa od roku 1969 do roku 1976. V té době zaslal podle Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu svým nadřízeným v pražské centrále nejméně tři návrhy na provedení pumového atentátu v prostorách rádia. Ve Svobodné Evropě v Mnichově skutečně nastražená výbušnina explodovala, bylo to však až v roce 1981. V té době Minařík studoval na univerzitě v Kyjevě.
Právo: Firmy požadují po státu miliardy korun odškodného
Některé firmy či jednotlivci požadují po státu za údajná chybná rozhodnutí policistů, žalobců a soudců miliardy korun odškodného. Vyplacení dosud největší částky, 51 miliard korun, žádá kroměřížská společnost VSK. Jistý brněnský lékař chce za údajně zmařené výsledky badatelské práce 15 miliard odškodného a blanenská firma Star-Pack požaduje sedm miliard. Informuje o tom deník Právo. "Letos u soudu čelíme žalobám o odškodné ve výši 54,5 miliardy korun," řekl listu ředitel odboru odškodňování ministerstva spravedlnosti Petr Peřina. Celková částka, kterou firmy i jednotlivci požadují, představuje více než 77 miliard. "Přitom oprávněné nároky vyplácíme. Každý rok to činí i s peněžitou pomocí obětem trestných činů okolo 22 až 25 milionů korun," upřesnil Peřina. Podezřelými nároky se podle listu zabývají policisté.
Nejhorší voda byla loni v Bílině, ke koupání není vhodná řada řek
Ačkoli se kvalita vody v českých řekách za posledních 15 let výrazně zlepšila, většina z nich není kvůli organickému komunálnímu znečištění vhodná ke koupání. V průmyslových aglomeracích jsou místy stále ještě zvýšené koncentrace těžkých kovů a polychlorovaných bifenylů, nejhůř je na tom Bílina u ústí do Labe. Konstatuje to zpráva o vodách, kterou ve středu probere vláda.
V obcích na severu Čech ubývá obyvatel, hrozí jim zánik
Z obcí v Ústeckém kraji odcházejí mladí lidé do měst a radnice nedokážou vývoj zvrátit. Problémy s malým počtem dětí má zhruba 20 z celkem 354 obcí kraje. Žije v nich méně než deset procent obyvatel mladších 14 let, což je hranice pro zachování vsi v dlouhodobém horizontu, píše v severočeské příloze Mladá fronta Dnes. Porodnost navíc neustále klesá. Například v Loučné u Kadaně na Chomutovsku žije 90 lidí, z toho jen pět dětí. Obce se mohou brzo změnit v chalupářské kolonie, píše list. Podle sociologů a statistiků jsou tímto trendem ohroženy hlavně vsi na Lounsku a Litoměřicku, což jsou zemědělské regiony, a vesnice v Krušných horách. Důvodem, proč mladí lidí odcházejí do měst, je nedostatek pracovních příležitostí a špatné dopravní spojení.
Muži odsouzení za vytunelování záložny nechtějí do vězení
Ačkoli odvolací soud vynesl již v lednu nepodmíněné tresty za vytunelování První pražské družstevní záložny, nikdo z pěti odsouzenců dosud do vězení nenastoupil. Zakladatel kampeličky Martin Říha je na útěku, zbylá čtveřice požádala o odklad termínu nástupu do vězení ze zdravotních důvodů. Kromě Říhy podali všichni i dovolání, která budou předána Nejvyššímu soudu. Říha, na kterého soud před časem vydal mezinárodní zatykač, má podle pravomocného rozsudku strávit ve věznici se zvýšenou ostrahou 11 let, bývalý generální ředitel záložny Petr Bubeníček devět let. Podle soudů se dopustili podvodu, kterým připravili 2930 členů záložny o 276 milionů korun.
Rozsáhlou kauzu vytunelované kampeličky provází řada skandálů. Bubeníček se například na protest proti stíhání na toaletě policejní úřadovny pořezal na rukou a zapálil. Říha zase z vazební věznice písemně vyhrožoval soudcům a urážel je. Navíc asi rok odmítal ve vazbě jíst a z 83 kilogramů zhubl na 38. Bubeníček se dostal z vazby omylem soudu, Říha proto, že mu vypršela zákonná vazební lhůta. Vzápětí zmizel.
Soud otevře případ loupežných vražd důchodkyň
Jeden z nejzávažnějších kriminálních případů posledních let začne v úterý projednávat pražský městský soud. Na lavici obžalovaných usedne Miloslav Sláma, který je stíhán za desítky zločinů na pražských a plzeňských důchodkyních, páchaných často kvůli stokoruně. Třiatřicetiletý muž z Plzně má podle žalobce na svědomí tři loupežné vraždy starých osamělých žen, o zavraždění čtyř dalších se pokusil. V případě uznání viny mu hrozí až doživotí. Sláma je dále stíhán za 27 loupeží, sedm krádeží, dva podvody a 41 případů porušování domovní svobody.
Desetiletou holčičku pokousal dobrman
Desetiletou holčičku na návsi v Kojeticích u Prahy pokousal dobrman. Dívka byla převezena do Fakultní nemocnice Motol, kde ji lékaři na chirurgickém sále ošetřili rány na hlavě v celkové anestezii. Dívka si hrála se svojí šestiletou kamarádkou před domem jejího otce, když ji napadl hlídací pes, který vyběhl z areálu místní soukromé firmy. Případem se nyní zabývají policisté. Podobné případy se staly letos ve Středočeském kraji už přinejmenším tři. Z poslanecké iniciativy už vznikl zákon, který má nedbalé majitele agresivních psů více postihovat. Vláda předlohu v červnu nepodpořila, přesto návrh posoudí po prázdninách sněmovna.
Havárie ředitele Národní galerie Milana Knížáka skončila bez zranění
Ředitel Národní galerie v Praze Milan Knížák havaroval ve svém mercedesu v Plané na Tachovsku. Knížák vyvázl bez zranění, řidička vozu, s nímž se střetl, utrpěla oděrky a drobné řezné rány. Lékaři ji po ošetření v nemocnici propustili domů. "Řidič nedal na křižovatce přednost v jízdě vozidlu suzuki, které přijíždělo po hlavní silnici, a vozy se střetly," uvedla policejní mluvčí. Doplnila, že požití alkoholu před jízdou bylo u řidiče i řidičky vyloučeno.
Stonožka poslala do Kosova zdravotní potřeby, sešity a tužky
Sanitku se zdravotnickými potřebami, ale i se spoustou sešitů, tužek a barviček vypravilo do obce Babin Most v severovýchodním Kosovu dětské hnutí Na vlastních nohou známé jako Stonožka. "Sanitka bude nejen zachraňovat životy, ale přiveze také poselství lásky od 'stonožkových dětí'," řekla ČTK před odjezdem z Prahy zakladatelka Stonožky, česká emigrantka Běla Granová-Jensenová. Je to už pátá sanitka v hodnotě kolem milionu korun, na kterou se pro postižený Balkán složily statisíce dětí.
Babin Most je smíšená obec, ve které žije asi 900 Srbů a 320 Albánců. Je v ní škola, do které chodí asi 120 dětí, a malé skromně vybavené zdravotní středisko, které slouží dalším devíti obcím v okolí. Dosud nemělo žádnou sanitku. Stonožka vybrala Babin Most podle Jensenové také proto, že leží v operačním prostoru 5. československého mírového praporu KFOR.
Nestatutární poroty 39. MFF v Karlových Varech předaly ceny
Před oficiálním ceremoniálem zakončení 39. MFF v Karlových Varech vyhlásili a předali své ceny členové tří nestatutárních porot. Mezinárodní federace filmových kritiků (FIPRESCI) odměnila ruský snímek režiséra Valerije Todorovského Můj nevlastní bratr Frankenstein, uvedený v hlavní soutěži.
Mezinárodní federace filmových klubů (FICC) každoročně uděluje sošku Dona Quijota - upozorňuje tak na výjimečné filmy a podporuje jejich distribuci. Letos si ji z Karlových Varů odveze íránský snímek o kurdských uprchlících Na břehu, ve kterém režisér a scenárista Ali-Reza Amini ilustroval vliv politického teroru a válečné mašinérie na lidskou pospolitost. Zvláštní uznání FICC patří filmu Nechte maličkých. Dánská režisérka Paprika Steenová v tomto svém debutu líčí krizi manželského páru.
Členové ekumenické poroty se rozhodli předat cenu americkému psychologickému dramatu Jeskynní lidé režisérky Lisy Cholodenkové. Ocenili v něm přesvědčivé filmové ztvárnění myšlenky nutnosti statečně, moudře a s humorem se vypořádat s následky vlastních i cizích selhání a potřeby nalézt vnitřní klid ve vzájemném odpuštění. Cholodenková vystudovala film na Kolumbijské univerzitě, vloni ve Varech uvedla snímek Laurel Canyon.
Režisér Polanski natáčí od pondělí v Praze svůj nový film
Světoznámý režisér Roman Polanski přiletěl na tři měsíce do České republiky. Od pondělí začne v barrandovských ateliérech v Praze natáčet svůj nový film Oliver Twist. Za zhruba deset dní se pak filmaři přesunou na exteriéry do Žatce. "Film se odehrává ve starém Londýně, takže na pozemku na Barrandově stavíme obrovskou stavbu. Hotová by měla být koncem července, tam to bude teprve stát za to," dodal Petr Moravec ze společnosti Etic Films, která na snímku bude spolupracovat. Film na motivy románu Charlese Dickense se bude natáčet ve francouzsko-italsko-britsko-české koprodukci, předběžný rozpočet je 45 milionů eur (asi 1,4 miliardy korun).
Egyptologové připravují výstavu o stavitelích pyramid
Egyptologové připravují výstavu Abúsír - tajemství pouště a pyramid, která v pražském Náprstkově muzeu představí výsledky českého a německého archeologického výzkumu doby faraónů Staré říše (2740 až 2198 před naším letopočtem). Historii Abúsíru a výsledky práce českých a německých expedic budou reprezentovat více než dvě stovky unikátních předmětů, které Češi a Němci objevili za posledních sto let, uvádějí pořadatelé na internetové adrese http://egypt.cuni.cz. Výstava bude otevřena od letošního 25. listopadu do 6. března příštího roku. Novinkou pro českou veřejnost bude ojedinělý soubor předmětů, který zapůjčí Egyptologické muzeum univerzity v Lipsku. V České republice bude vystaven vůbec poprvé. Z Prahy bude výstava putovat do Lipska a poté do Berlína.
České národní egyptologické centrum a Český egyptologický ústav Univerzity Karlovy upoutaly světovou odbornou veřejnost jedinečnými objevy v pyramidovém komplexu zapomenutého panovníka Neferefrea, pohřebiště princezen a dalších členů královské rodiny. Zcela unikátní byl objev nevykradené hrobky kněze, která obsahovala neporušenou pohřební výbavu. O své práci vydali čeští egyptologové stovky článků.
Na slavkovském bojišti byl vysazen dub pro oběti slavné bitvy
Úctu potomků vojáků Napoleonovy armády k obětem Bitvy tří císařů symbolizuje v sobotu vysazený dub na slavkovském bojišti. Strom ze severovýchodní Francie stojí při památníku Mohyla míru u obce Prace na Brněnsku. Objekt připomíná střet, který si vyžádal 40.000 životů. Region tvořený rozlehlým slavkovským bojištěm se již nyní připravuje na příští rok, kdy se v rámci 200. výročí bitvy budou konat četné vzpomínkové akce. Nejdůležitější se budou odehrávat právě u Mohyly míru. Její výstavbu před sto lety inicioval kněz Alois Slovák. Výsadbou stromů ze zemí, jejichž vojáci bojovali u Slavkova, chce muzeum navázat na Slovákovu práci.
Francouzský dub byl vysazen vedle stromu, který má připomínat památku duchovního. Sazenice byla přivezena z Moselska, z obce Ay-sur-Moselle. Tato vesnice má již od 90. let čilé styky s obcí Podolí, která leží na bojišti. Ještě letos v září by měl být vysazen u mohyly strom zastupující Rusko. Bude pocházet z Borodina, kde se odehrála jedna z klíčových bitev Napoleonova tažení Evropou. Rakouský strom se u památníku objeví na jaře příštího roku.
Bitva u Slavkova se odehrála 2. prosince 1805. Napoleonova armáda zvítězila nad spojenými vojsky rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Slavný válečný střet si každý rok připomínají stovky milovníků vojenské historie z celé Evropy. Scény z bitvy, které předvádějí v dobových vojenských uniformách, pravidelně sledují tisíce zvědavců. Jen při hlavní zinscenované bitvě je pravidelně použito 300 kilogramů střelného prachu.
Modelář: Staré parní modely mizí z Česka do zahraničí
Staré modely parních strojů z první republiky v hodnotách desítek tisíc korun stále častěji putují z České republiky ke sběratelům do zahraničí. "Poptávka z ciziny je vysoká a pokud takový parní stroj nemá statut kulturní památky, nic v jeho vývozu nezabrání," řekl zakladatel Modelářské parolodní společnosti z Velkého Poříčí na Náchodsku Pavel Jakoubek. Českých sběratelů parních modelů je podle něj málo a nabídkám ze zahraničí nemohou finančně konkurovat. Odhadl, že ročně se z Česka do ciziny vyveze několik stovek parních strojů.
Různým překupníkům podle něj často nahrává i nevědomost lidí, kteří starý parní strojek objeví například na půdě svého domu. "Lidé si myslí, že takový model, mnohdy zrezavělý, nemá žádnou hodnotu, a tak jej překupníkovi prodají třeba za 1000 korun. Jeho cena je však často mnohonásobně vyšší," uvedl Jakoubek.
Pěstitelé růží se sjeli do zámku ve Veltrusích na Mělnicku
Pěstitelé růží z celé České republiky se sjeli do zámku ve Veltrusích na Mělnicku. Již desátý ročník tradiční výstavy však letos poznamenaly rekonstrukce zámku po povodních v roce 2002. Pořadatelé se tak museli smířit se stísněnými provizorními podmínkami. Přes všechny komplikace ale Věra Tůmová, předsedkyně pořádajícího klubu Rosa Kralupy, hodnotila výstavu jako vydařenou. Pěstováním jedné z nejoblíbenějších květin se podle svých slov sama zabývá již 15 let. Předloni však musela své záliby zanechat. Její zahrádku totiž pokryly zhruba čtyři metry povodňových nánosů. Výstava růží a okrasných květin končí v neděli vyhlášením Růže roku 2004.
S hlavolamy si hrají především starší lidé, mladí mají počítače
Jak stárne populace v Evropě a Americe, stárnou i uživatelé klasických hlavolamů. Lidé si více hrají, ale každá generace má své fenomény. Zatímco pro dospělé jsou hračkami hlavolamy, mladí tráví čas u počítačů a elektronických her, říká odborník na hlavolamy Jaroslav Flejberk. odle Michala Reitera, který se věnuje deskovým hrám, je tomu tak i proto, že hlavolamy přitahují lidi spíše s vyšším vzděláním a s výbornou prostorovou orientací. Při velkých možnostech výběru pak někteří lidé sáhnou po méně náročných hrách a využití volného času.
Na nových trendech v oblasti hlavolamů se podílejí také Češi. Karel Hršler a Vojtěch Kopský drží patent na českou variantu Rubikovy kostky. "Jejich Cube 21 je ale třikrát složitější a při skládání mění svůj tvar," sdělil Flejberk. Celkem lze z Cube 21 vytvořit přes 200 tvarů a počet konfigurací přesahuje 34 miliard. Této kostky se podle Flejberka prozatím prodalo v USA přes tři miliony kusů, v Česku se s distribucí teprve začíná.
Na Přerovsku jsou motýli, kteří připomínají létající drahokamy
Nejen do tropů musí jezdit milovníci krásně zbarvených motýlů. Přerovský přírodovědec Adolf Goebel upozorňuje, že v regionu lze v těchto dnech pozorovat při troše štěstí zákonem chráněné motýly batolce duhového a batolce červeného, kteří patří do příbuzenstva baboček. Goebel je označuje jako létající drahokamy. Nejčastěji se vyskytují například v okolí rybníků u Tovačova či v lužních lesích. Samečci se od samiček liší tím, že mají na křídlech zvláštní šupinky, které pod určitým úhlem rozptylují dopadající světlo a dávají křídlům modrofialový lesk, vysvětlil přírodovědec.
Odvážlivci vyrazili na kolech za krásami Jeseníků, čeká je 255 km
Z areálu Hornického muzea v Ostravě vyrazil peloton 18 odvážlivců, kteří společně v šesti dnech ujedou 255 kilometrů severní Moravou a Slezskem. "Je to cesta, jak prověřit připravenost Českých drah, autobusů na přepravu kol, úroveň restaurací i dalších služeb pro turisty. A samozřejmě taky vlastní fyzickou kondici," řekl na startu náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Josef Jalůvka, který v sedle kola projede všech šest etap. Trasa je podle něj naplánována nejkrásnějšími místy Jeseníků a okolí. Peloton čeká prohlídka zámku v Kravařích na Opavsku a poté zamíří na Bruntálsko a Jesenicko. V Osoblaze navštíví zájemci unikátní židovský hřbitov, ve Zlatých Horách si prohlédnou repliku středověkého hornického městečka a v rýmařovském pivovaru Excelent se seznámí s přípravou kvasnicového piva podle originálních receptur.
Oštěpař Železný zahájil výstavu fotografií ze své kariéry
Desítky lidí si vystály frontu na fotografii a podpis oštěpaře Jana Železného. Světový rekordman autogramiádou zahájil v areálu zličínského obchodního centra výstavu 25 fotografií ze své sportovní kariéry. "Fotky jsou z olympiád, na kterých házel od roku 1992 až do roku 2000," upřesnil jeden z pořadatelů akce Ivo Mareš. "Hodně štěstí," přáli také mnozí trojnásobnému olympijskému vítězi a mistru světa, který se chystá na srpnové olympijské hry do Atén. Na předchozích olympiádách vybojoval jednu stříbrnou a tři zlaté medaile. Železný jako jediný zvítězil třikrát za sebou.
Hilgertová vyhrála kvalifikaci na Světovém poháru v Troji
Štěpánka Hilgertová se po sedmitýdenní pauze věnované přípravě na olympiádu vrátila k závodění dílčím vítězstvím v kvalifikaci na nedělní čtvrtý závod Světového poháru ve vodním slalomu. Na umělém kanálu v Praze Troji byla v součtu časů a trestných sekund lepší o zhruba dvě vteřiny než její odvěká soupeřka Elena Kaliská. Třetí skončila Američanka Rebecca Giddensová, jež v polovině kvalifikace vedla.
České tenistky hrají v baráži Fed Cupu nerozhodně
Tenistky hrají v baráži Fed Cupu v Tallinnu s domácím Estonskem po sobotních dvouhrách 1:1 na zápasy. O první český bod se zasloužila Barbora Strýcová, která ve vyrovnaném klání zdolala domácí jedničku Maret Aniovou 7:6, 5:7 a 8:6. V úvodní dvouhře nečekaně prohrála Klára Koukalová s Margit Ruutelovou, až 588. hráčkou žebříčku, 5:7, 7:5 a 2:6.
Na závodu formule 3000 v Silverstounu dojel Tomáš Enge třetí
Tomáš Enge obsadil třetí místo v šestém závodu mezinárodního mistrovství formule 3000 v Silverstonu a podruhé za sebou se prosadil na stupně vítězů. Po druhé pozici v Magny-Cours tentokrát český jezdec nestačil na italské duo Vitantonio Liuzzi, Enrico Toccacelo, které potvrdilo své suverénní postavení v šampionátu. Po pátém vítězství v sezoně vede průběžné pořadí Liuzzi. Enge, jenž předloni v Silverstonu vyhrál, si polepšil o jednu příčku na páté místo.
Volejbalisté porazili Nizozemce a jsou ve finále Evropské ligy
Volejbaloví reprezentanti budou hrát v neděli o titul v premiérovém ročníku Evropské ligy. V domácím prostředí v Opavě nedali v semifinále šanci Nizozemcům a porazili je nečekaně snadno 3:0 na sety.
Počasí
Noc bude většinou oblačná, nejnižší teploty 11 až 7 stupňů. Přes den očekáváme proměnlivou oblačnost, na většině území přeháňky, ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty přes den 16 až 20 stupňů, na horách kolem 12 stupňů Celsia.