Zprávy
Nová vláda už má program, kdo v ní zasedne, se ale pořád neví
Po více než čtyřhodinovém jednání se v úterý lídři ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU shodli na programové části koaliční smlouvy nové vlády. V jakém poměru si strany staronové koalice mezi sebou rozdělí jednotlivá ministerstva a kdo je povede, však zatím není známo. Jednání o těchto otázkách jsou teprve v počátcích.
Za své priority považuje trojkoalice ochranu národních zájmů země v rámci Evropské unie, boj proti terorismu, hospodářský růst, podporu rodin s dětmi a vzdělanosti, boj s nezaměstnaností, korupcí a šedou ekonomikou, podporu venkova a ochranu životního prostředí.
O složení nové vlády, kterou povede nově jmenovaný premiér Stanislav Gross, se nyní bude jednat na oficiální i neoficiální úrovni až do neděle. Pokud bude vše pokračovat podle jejich představ, mohla by Grossova vláda požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry v polovině srpna.
Gross v pondělí uvedl, že ve vládě rozhodně zůstanou jeho straničtí kolegové - dosavadní ministr financí Bohuslav Sobotka a kultury Pavel Dostál. V úterý nicméně prohlásil, že žádný ministr nemá zatím vládní funkci jistou. Sobotkovo a Dostálovo jméno prý "pustil pod tlakem redaktora". Snahu utajit postup vyjednávání o personálním složení vlády vysvětluje nový premiér tím, že nechce předem uzavírat cesty k dohodám s koaličními partnery.
V sociální demokracii se dosud považovalo za pevné postavení ministryně školství Petry Buzkové (ČSSD). O práci a řízení ministerstva školství ale Gross jednal s vedením Akademie věd a zástupci vysokých škol.
V souvislosti s obsazením křesla ministra zdravotnictví se v minulých dnech mluvilo o tom, že Gross nabídne toto místo unionistům. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach však řekl Českému rozhlasu, že sociální demokraté křeslo ministra zdravotnictví US-DEU nepřenechají.
Jednou z nových tváří, která by se podle spekulací médií mohla objevit v Grossově vládě, je generální ředitel agentury CzechInvest Martin Jahn. Nestraník Jahn v těchto úvahách nejčastěji figuruje jako možný ministr průmyslu a obchodu, tedy nástupce Milana Urbana (ČSSD).
K rozdělení jednotlivých resortů mezi koaliční strany šéf lidovců Miroslav Kalousek znovu řekl, že se jeho strana spokojí s řízením tří ministerstev, jak tomu bylo dosud. Podle stranických lídrů existuje několik variant složení vlády, které musejí nejdřív probrat vedení všech tří stran budoucí koalice. Ještě odpoledne se sešlo vedení lidovců, o víkendu mají jednat také špičky sociálních demokratů.
Jestliže se koalici podaří shodnout se na složení nové vlády, prezident republiky by měl podle Ústavy jmenovat ty ministry, které mu designovaný premiér předloží. Může však nastat situace, že hlava státu bude mít k některé z navržených osob výhrady. Právníci, které dnes ČTK oslovila, připouštějí, že prezident by nejednal v rozporu s Ústavou, přestože další postup v tomto případě již nestanoví. Odborníci však naznačují, že je v zájmu prezidenta i premiéra najít nakonec shodu.
Gross slíbil akademikům podporu, ptal se na spokojenost s řízením
Premiér a úřadující šéf sociální demokracie Stanislav Gross v úterý akademikům slíbil podporu, a to i finanční. Novinářům před schůzkou řekl, že chce mluvit o řízení ministerstva školství, v jehož čele stojí Petra Buzková (ČSSD). Představitelé Akademie věd ČR mu na schůzce doporučili, aby systém řízení vědy a školství neměnil. Spolupráci s Buzkovou označili za přínosnou.
Gross účastníky schůzky ujistil, že všeobecná podpora vědy, výzkumu a školství bude jednou z priorit nové vlády, sdělila ČTK po schůzce premiérova mluvčí. Kabinet chce připravit komplexní projekt vzdělanostní a informační společnosti, uvedla. "Vypadá to optimisticky. Zdá se, že jednou z jeho priorit, a to i rozpočtových, bude věda a výzkum," řekl ČTK místopředseda akademie Vladimír Nekvasil. Žádná čísla však podle něj na schůzce nepadla.
V sociální demokracii se dosud považovalo postavení Buzkové za pevné. Podle některých zdrojů ale Gross uvažuje o tom, že by resort přenechal Unii svobody-DEU. Buzková by se podle spekulací mohla stát ministryní spravedlnosti a školství by po ní převzal místopředseda unionistů Karel Kühnl. Nekvasil ale uvedl, že žádná nová jména na schůzce nezazněla.
MF: Ekonomika letos vzroste o 3,1 procenta, inflace o 2,9 pct
Česká ekonomika letos vzroste o 3,1 procenta a příští rok zrychlí tempo růstu na 3,2 procenta. Předpokládá to ministerstvo financí v nové makroekonomické prognóze, kterou zveřejnilo v úterý na svých internetových stránkách. Růst cen by měl v roce 2005 zpomalit na 2,8 procenta z letošních 2,9 procenta.
Proti předchozí prognóze z letošního dubna jsou ministerští odborníci optimističtější. Odhadují vyšší růst ekonomiky a nižší inflaci i nezaměstnanost. Na prognózu měla vliv také revize HDP provedená Českým statistickým úřadem.
Analytici: Předpověď MF růstu ekonomiky je příliš pesimistická
Prognóza růstu české ekonomiky od ministerstva financí je podle analytiků oslovených ČTK příliš pesimistická. MF očekává, že hospodářství letos vzroste o 3,1 procenta a příští rok zrychlí tempo na 3,2 procenta. Trh letos čeká růst o několik desetin procenta vyšší. Předpověď růstu cen, který by měl podle MF v roce 2005 zpomalit na 2,8 procenta z letošních 2,9 procenta, považují ekonomové za reálný.
Ministr obrany seznámí vládu s návrhem vojenských misí příští rok
Odcházející kabinet Vladimíra Špidly projedná ve středu působení českých vojáků v zahraničních operacích v příštím roce. Materiál, který předkládá ministr obrany Miroslav Kostelka, počítá s rozšířením české vojenské účasti na Balkáně a v Afghánistánu.
Například v Iráku má být kontingent jen do deseti lidí. V dokumentu je ale zmíněn i pobyt stovky iráckých vojáků v České republice. ČR totiž slíbila pomoci s výcvikem irácké armády.
Na Balkáně se ministerstvo obrany chystá posílit účast v misi KFOR v jihosrbské provincii Kosovo až na 600 lidí. Dosud tam je ve společném česko-slovenském praporu 400 českých a 100 slovenských vojáků. "1. srpna 2005 by měla ČR převzít po Finsku vedoucí roli v rámci kosovského Mnohonárodního uskupení Střed," uvedl Andrej Čírtek z tiskové služby ministerstva obrany. Proto se zvýší počet českých vojáků v Kosovu, vzniknout by měla velitelská rota a Češi převezmou více funkcí na velitelstvích KFOR a uskupení Střed.
Do vznikajících sil Evropské unie EUFOR, které nahradí v Bosně a Hercegovině vojáky Severoatlantické aliance z mise SFOR, přispějí čeští vojáci jednotkou v počtu 50 lidí, dvěma vrtulníky Mi-17 s osádkami - do 25 lidí - a šesti příslušníky vyslanými do štábu velitelství EUFOR. Další čtyři lidé by měli být vysláni do nově vytvořeného velitelství NATO v Sarajevu.
Z Iráku odejdou vojenští policisté, kteří tam tento rok cvičí místní policii. V britské vojenské nemocnici nedaleko Basry ale zůstane pracovat jen armádní chirurgický tým, celkem ne více než deset lidí.
V Afghánistánu bude až 90 českých vojáků na dvou místech. Prodloužena má být podle ministerstva obrany účast v misi ISAF v Kábulu. Tam bude nadále působit skupina pro likvidaci min a nevybuchlé munice a meteorologové. Odjet ale mohou i jiní odborníci.
Nově zvažovanou lokalitou, kde by Češi mohli pracovat, je severní Afghánistán. Tam se na základě nynějších jednání mezi ministerstvy obrany ČR a Německa připravuje účast v rámci Provinčního rekonstrukčního týmu, který zde Němci chtějí zřídit ještě letos. Navrhovaný český příspěvek by měl být v počtu do 40 lidí z lehké pěchoty, průzkumníků, ale i kuchaři a zdravotníci.
Do sil rychlé reakce NATO Češi příští rok budou moci zapojit až 35 lidí v druhé polovině roku 2005 - četu radiační, chemického a biologického průzkumu a vojáky pro Společné operační středisko letectva. Síly rychlé reakce jsou založeny na principu šestiměsíčních rotací. Čírtek připomněl, že vzhledem k současnému významnému zapojení české armády do sil rychlé reakce NRF-3, kde je mnoho českých vojáků v libereckém mnohonárodním praporu radiační, chemické a biologické ochrany, nebude Česko do NRF-4 v první polovině roku vysílat žádnou jednotku.
Vláda ve středu rozhodne o případné koupi podílu v ČEPS
Vláda by měla ve středu projednat záměr koupě menšinového podílu v provozovateli přenosové soustavy ČEPS od společnosti ČEZ. Stát by měl energetické firmě za 34procentní podíl zaplatit cenu, která nesmí být vyšší než tržní cena stanovená na základě znaleckého posudku, sdělil ČTK mluvčí ministerstva financí Radek Němeček. ČEZ na prodej podílu v ČEPS vypsal v červnu výběrové řízení. Stát bude mít o tento podíl zájem v případě, že tendr skončí neúspěšně.
"Vzhledem ke strategickému významu ČEPS pro fungování soutěže na trhu s elektřinou a vzhledem k majoritnímu vlastnictví státu, je prodej podílu ČEZ v ČEPS do rukou státu jednou z možností, která dává logiku," reagoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Potenciální zájemci o koupi podílu v ČEPS mohou nabídky v rámci výběrového řízení předložit do 3. srpna.
Stát získal v ČEPS dvoutřetinový podíl od ČEZ před více než rokem za 15,2 miliardy korun. Antimonopolní úřad následně výrobci elektřiny určil prodat zbylý 34procentní podíl do podzimu 2004. ČEZ proto letos začal hledat kupce ve výběrovém řízení.
Česko si od EIB půjčilo 6,3 mld. Kč na silniční obchvat Prahy
Česká republika si od Evropské investiční banky půjčila 200 milionů eur, tedy asi 6,3 miliardy korun. Peníze začne čerpat příští rok na financování jihozápadní části silničního obchvatu Prahy.
Stavba jihozápadní části silničního okruhu přijde na více než 20 miliard korun a bude ji spolufinancovat Státní fond dopravní infrastruktury. Výstavbu obchvatu Prahy si vynutil zvyšující se počet automobilů, které Prahou projíždějí. Nejzatíženější úseky a křižovatky jsou na Jižní spojce s průměrným počtem až 184.000 vozidel za 24 hodin.
Cheb oslovil právníky, aby se dostal ke svým lesům v Německu
Chebská radnice vybrala právní kancelář, která má městu pomoci získat správu nad lesními pozemky v Bavorsku. Město je sice vlastníkem pozemků, ale až dosud s nimi nemůže hospodařit, řekl ČTK tajemník chebské radnice Václav Sýkora.
Cheb vlastní více než 600 hektarů lesa v okolí německého města Waldsassen. Německé soudy sice potvrdily, že jde o historický majetek Chebu, ale lesy jsou stále ve správě bavorské vlády. Podle údajů o hospodaření, které Cheb dostává z Německa, představoval zisk z hospodaření asi 300.000 eur (9,6 milionu korun).
Hodnota lesů je odhadovaná na asi 200 milionů korun. Bavorská vláda už jednou Chebu nabídla odkup lesů, podmiňovala jej ale tím, že peníze půjdou do nadace, která se bude starat o historické památky na Chebsku a v níž budou mít významný vliv i odsunutí lidé, kteří před válkou žili v Chebu. Jednání ale k dohodě nevedla. Po vstupu ČR do Evropské unie vedení Chebu věří, že svá vlastnická práva bude moci konečně uplatnit v plné míře.
První čeští vojáci odletí do Atén ve středu, většina v sobotu
Deset vojáků předsunuté skupiny liberecké protichemické jednotky odletí do Atén tuto středu, zbytek stočlenného kontingentu je bude následovat v sobotu. ČTK to řekl zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany Michal Pažúr. Vlak s technikou, kterou chemici k ochraně olympijských a paralympijských her potřebují, odjel z Liberce už v pondělí.
Dopravu jednotky do Atén hradí Severoatlantická aliance, Řecko uhradí pobyt vojáků a česká strana jejich platy. Celkem se náklady vyšplhají na 30,3 milionu korun.
Čeští chemici mají v době konání olympiády a poté i paralympijských her monitorovat případné použití chemických nebo biologických zbraní teroristy. Vybaveni jsou na to, aby byli schopni zajistit ochranu účastníků her v případě použití zbraní hromadného ničení. Vezou techniku pro radiační i chemický průzkum a dekontaminaci. Skupina je schopna vyhledávat a odebírat vzorky, analyzovat je a minimalizovat možný dopad zamoření.
Čeští vojáci budou při své práci spolupracovat se specialisty z Itálie, Maďarska, Španělska a Polska, kteří patří do liberecké protichemické jednotky rychlé reakce NATO. Tento mnohonárodní prapor vznikl loni 1. prosince a skládá se z více než 500 specialistů z 11 evropských zemí, USA a Kanady. Na bojiště nebo k průmyslové a přírodní katastrofě se musí dostat v rozmezí od pěti do 20 dnů. Přibližně polovinu mužstva tvoří Češi. O výcvik praporu se starají především čeští odborníci.
Česko zřejmě poskytne peníze na stavbu památníku letcům v Anglii
Ministr obrany Miroslav Kostelka ve středu předloží vládě návrh na poskytnutí peněžního příspěvku na vybudování památníku českým pilotům, kteří v roce 1940 bojovali v bitvě o Anglii. Částka dosahuje 2,5 milionu korun a uhradit ji má ministerstvo obrany. Pomník bude stát ve Velké Británii. O jeho stavbě rozhodla britská vláda loni na podzim. Podle Andreje Čírtka z tiskového oddělení ministerstva obrany bude na památníku uvedeno 3000 jmen vojáků a letců, včetně asi sta jmen účastníků bitvy z bývalého Československa. Odhalen by měl být příští rok na jaře. Finanční prostředky na výstavbu pomníku budou získávány mimo jiné tím, že zemím, jejichž vojáci se bitvy zúčastnili, bude nabídnuta k odkoupení maketa památníku. "Náklady na výstavbu jsou odhadovány na zhruba 60 milionů korun," uvedl Čírtek.
V létě 1940 odrazilo britské Královské letectvo (RAF) nad průlivem La Manche útoky nacistické Luftwaffe a zabránilo tak německé nadvládě nad vzdušným prostorem Velké Británie a tím i plánovanému útoku na ostrovy. Češi a Slováci se bojů zúčastnili jako stíhací piloti a jako posádky bombardovacích letadel.
Státní zástupce podal obžalobu na náměstka ostravského primátora
Náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák (KDU-ČSL), obviněný z mnohamilionových machinací s cennými papíry, půjde s největší pravděpodobností před soud. Státní zástupce Karel Kalda totiž ukončil vyšetřování krachu investičního fondu Kredital, kde politik působil jako předseda představenstva, a podal k soudu obžalobu. Podle ní Pražák společně s bývalým ředitelem společnosti Petrem Kucharčíkem fond připravil o téměř 125 milionů korun.
Vládní rada varuje před protidrogovou kampaní scientologů
Program "Řekni NE drogám, řekni ANO životu" nemá podle vládní rady zabývající se problematikou drog za cíl snížení počtu narkomanů, ale spíše šíření názorů scientologů a matení široké veřejnosti. Kampaň scientologů zužuje prevenci na pouhé podepisování petic o městech bez drog, řekl ČTK ředitel sekretariátu Rady vlády pro koordinaci protidrogové problematiky Josef Radimecký.
Mluvčí scientologů Vlastimil Špalek ČTK řekl, že zprávu, kterou vydala Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky nezná, proto se k ní nemůže vyjádřit.
Rada má k programu, který sekta pořádala během letošního i loňského června, v podstatě dvě hlavní výhrady. "V řadě zemí jsou scientologové vnímáni negativně jako sekta, v několika zemích jsou dokonce zakázáni, například v Německu," uvedl Radimecký. Je tedy podle něj otázkou, nakolik chtějí scientologové svou aktivitou přispět ke snížení počtu uživatelů drog, nebo zda se pouze snaží získat publicitu a etablovat se v české společnosti.
Druhým problémem je provádění scientologického protidrogového programu. Rada mu vytýká, že není v souladu se základními požadavky na primárně preventivní programy, mezi které patří dlouhodobost a systematičnost projektů, návaznost na další aktivity nebo odborná kvalifikace. Scientologové oslovují starosty měst kvůli podepisování petic a prevenci zužují na pouhé deklarace, míní Radimecký. "Kampaň dává falešnou informaci veřejnosti, že se problémy odstraní pouhým podpisem," uvedl. Materiály scientologů také podle něj obsahují zavádějící a vědecky nepodložená tvrzení.
Součástí letošního protidrogového programu scientologů bylo prohlášení Města bez drog, ke kterému se podpisem připojila řada představitelů obcí.
Policie chce začít vyslýchat další svědky k zatopenému metru
Policejní komisař chce příští týden zahájit další výslechy v případu zatopení pražského metra při předloňských katastrofálních záplavách, řekl ČTK státní zástupce. Kauzu již jednou odložil s tím, že nebyl spáchán trestný čin. Nejvyšší státní zástupkyně ale označila závěry za předčasné a vyšetřování znovu otevřela.
Po odložení se vyrojila řada nových trestních oznámení, lidé se hlásili s novými informacemi. Právě tito oznamovatelé by měli být v nejbližší době pozváni na policii. Podle žalobce jde například o strojvůdce, kteří tvrdí, že metro jezdilo ještě ve chvíli, kdy již do metra tekla voda, a nikdo nedal příkaz zastavit provoz. Vyslechnut bude i dispečer z noční služby z 13. srpna 2002, kdy začala voda zaplavovat stanice. Plánují se i doplňující výslechy představitelů Dopravního podniku.
Policie zjišťovala případnou trestní odpovědnost více než rok. Loni v listopadu případ odložila s tím, že nebyl spáchán trestný čin. Nejvyšší státní zástupkyně ale kauzu otevřela, podle ní je třeba vyslechnout další lidi. Nařídila také prozkoumat vliv vltavské kaskády na pražskou povodeň. Policie proto musí zadat posudek, který určí, zda pracovníci nádrží něco nezanedbali. Má také znovu přezkoumat roli Ústřední povodňové komise, kterou vedl ministr životního prostředí Libor Ambrozek.
Odstranění škod v metru stálo sedm miliard korun. Pražská podzemní doprava byla několik měsíců ochromena, voda zatopila 17 stanic. Za ochranu metra zodpovídal krizový štáb v čele s tehdejším primátorem Igorem Němcem. Kvůli zatopení podzemní dráhy rezignovali ředitel metra Ladislav Houdek a šéf jeho ochranného systému Jiří Svoboda. Vyšetřovatelé však nikoho neobvinili.
Policistu, jenž v Plzni střílel po chodci, nadřízený propustil
Policistu, který minulý týden střílel v Plzni po chodci, propustil v úterý plzeňský policejní ředitel ze služebního poměru. "Policista zvlášť závažným způsobem porušil služební přísahu a služební povinnosti v souvislosti s použitím služební zbraně na Klatovské třídě v Plzni dne 19. července," vysvětlila policejní mluvčí důvod propuštění. Rozvázání služebního poměru nemá podle ní vliv na případné trestní stíhání policisty. Policista nebyl zatím za střelbu na chodce obviněn, případem se dál zabývá Inspekce ministerstva vnitra.
Čtyřiačtyřicetiletý dopravní policista minulý týden střílel v Plzni po chodci přecházejícím na červenou rušnou ulici. Jedna ze střel zasáhla projíždějící automobil. Policista je na dovolené, údajně se psychicky zhroutil.
Před soudem stane muž podezřelý ze sexuálních útoků na ženy
Martin Duna, který je podezřelý ze série sexuálních útoků na ženy, stane ve středu před ústeckým okresním soudem. Duna se stal známým zejména poté, co se mu podařilo po výslechu uprchnout policistům přímo z budovy severočeské policejní správy.
Devětadvacetiletý muž podle zjištění policie napadl a znásilnil nebo se pokusil znásilnit od loňského května do listopadu minimálně 18 žen, z toho sedm přepadl na severu Čech. Duna na ženy v řadě případů útočil ve výtahu nebo v jeho blízkosti. Podle mluvčí severočeské policie Jarmily Hrubešové se muž při výslechu přiznal.
Policie po sexuálním útočníkovi vyhlásila pátrání loni v listopadu. Tehdy uvedla, že zvláštností, kterou většina přepadených žen udává, jsou pravděpodobně dvě kuličky, které má násilník voperovány pod kůží penisu.
Muž, který prý zkoušel manipulovat s bankomaty, půjde k soudu
Muž podezřelý z manipulací s bankomaty České spořitelny v pražském metru stane před soudem. Městské státní zastupitelství Nicolaie Birsama před několika dny obžalovalo z přípravy padělání a pozměňování peněz a z maření úředního rozhodnutí, informoval ČTK mluvčí zastupitelství Martin Omelka.
Šestatřicetiletý muž se letos v dubnu údajně pokoušel do bankomatu nainstalovat zařízení na čtení karet. Policii na jeho podezřelé chování upozornil náhodný svědek, strážci zákona ho zadrželi o několik minut později na nástupišti metra.
Muž je nyní ve vazbě, hlavní líčení u pražského městského soudu začne 13. srpna. Obžalovenému hrozí pět až 10 let vězení.
Kriminalisté kromě snímacího zařízení zajistili i miniaturní kameru na zjišťování zadaného kódu a nástavec na otvor pro vkládání platebních karet, který měl skrýt kopírovací zařízení.
Česká spořitelna na jaře zaznamenala několik podobných pokusů o podvody pomocí kopírování elektronických karet a uvědomila o tom policii. Jako ochranu začala do svých bankomatů instalovat takzvaná antiskimmovací zařízení, která znemožní kopírování karty.
Špidla rozhodl o vydání Pachingera slovenské policii
Dočasný ministr spravedlnosti Vladimír Špidla se rozhodl vydat slovenské policii podnikatele Patrika Pachingera, který je podezřelý z několika zločinů. "Na Slovensko bude eskortován během několika týdnů," řekla ČTK mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková.
O vydání požádal loni v říjnu slovenský ministr spravedlnosti Daniel Lipšic. Podle policie se Pachinger dopustil trestných činů spolu se slovenským miliardářem Jozefem Majským. Případ souvisí s nebankovními fondy Horizont Slovakia a BMG Invest, které nalákaly tisíce Slováků na vysoké výnosy a nakonec zkrachovaly. Tiší společníci, jimiž se vkladatelé stali, pak o své peníze přišli.
Na Pachingera byl zatykač vydán loni 9. října a o den později ho zadržela česká policie v uprchlickém táboře ve Vyšních Lhotách na Frýdeckomístecku, kde požádal o politický azyl. Ministerstvo vnitra jeho žádost zamítlo jako bezdůvodnou. Poté byl umístěn do vydávací vazby. Pachinger nesouhlasil s vydáním na Slovensko, a tak o tom musel rozhodnout soud. Ostravský krajský soud povolil vydání v březnu, později verdikt potvrdil i odvolací soud v Olomouci.
MMR: Příspěvek na bydlení by měl zájemce získat bez ohledu na věk
Státní příspěvek k hypotečnímu úvěru na pořízení vlastního bydlení by měl zájemce získat bez ohledu na věk. Nebude záležet ani na tom, zda jde o starší či novou nemovitost. Podmínkou by mělo být pouze to, že si člověk obstarává první bydlení. O návrhu ministerstva pro místní rozvoj ČTK informoval jeho mluvčí Petr Dimun s tím, že vláda by měla materiál obdržet na začátku září.
Výše úvěru, který podpoří stát, nemá přesáhnout 1,5 milionu korun. Příspěvek by měl být po dobu 15 let konstantní.
V současnosti stát vyplácí podporu k hypotečnímu úvěru lidem do 36 let na pořízení starší nemovitosti. Dotace od února klesla na jedno procento z loňských dvou procent. Na nové bydlení stát tuto podporu kvůli snížení úrokových sazeb na trhu neposkytuje.
Navrhovaná podpora zvýší podle ministerstva možnost pořídit si vlastní bydlení domácnostem se středními příjmy. Stát by měl podle MMR pomoci lidem, kteří jsou kvůli existenci plošné regulace na trhu s byty nuceni vzít si hypoteční úvěr. Splátky úvěru jsou totiž v některých případech nižší než platba za pronájem bytu na volném trhu. "Stát lidi v podstatě nutí, aby si brali hypotéku. Měl by jim proto pomoci," uvedl Dimun.
Eurotel asi příští týden začne nabízet rychlý internet přes mobil
Společnost Eurotel zřejmě spustí vysokorychlostní mobilní přístup na internet CDMA začátkem příštího týdne. Firma spolu s mateřským Českým Telecomem svolala na pondělí tiskovou konferenci, kde by měla oznámit zahájení komerční nabídky.
Zkušební provoz služby CDMA, která by měla fungovat v kmitočtovém pásmu starší mobilní sítě NMT, se protáhl kvůli rušení sousedních frekvencí. Rušeno tak bylo například televizní vysílání. "Rušení příjmu televizního vysílání bylo v dotčených místech vyřešeno na náklady Eurotelu. Případné další možné rušení bude odstraňováno obdobným způsobem," uvedl minulý týden předseda ČTÚ David Stádník.
Eurotel buduje CDMA v pásmu 450 MHz, které získal v roce 1991 na 20 let pro analogovou mobilní síť NMT s předčíslím 601. ČTÚ již dříve uvedl, že nebude kmitočty přidělovat dalším operátorům. Ti nepochodili ani s žádostí, aby Eurotel v okamžiku spuštění služby přišel s velkoobchodní nabídkou. "Žádosti tohoto druhu považujeme za předčasné, protože sami ještě zmíněnou službu neposkytujeme," řekla ČTK mluvčí Eurotelu Diana Dobálová.
Služba CDMA by měla umožnit připojení o rychlosti kolem 200 kbit/s, což je asi pěti- až desetinásobek současné rychlosti pro připojení z mobilního telefonu. Eurotel by měl službu nabízet i jako možnou alternativu služby Internet Express od mateřského Českého Telecomu.
Zákazníci mobilních operátorů mohou v současnosti využívat pro přístup na internet technologii GPRS. Ta je však pomalá a umožňuje rychlost kolem 50 kbit/s za cenu kolem 800 Kč měsíčně. ADSL začíná na rychlosti 512 kbit/s za cenu pod 1000 Kč včetně 350korunového paušálu za telefonní linku.
T-Mobile si stěžoval v Bruselu kvůli rychlému internetu Eurotelu
Mobilní operátor T-Mobile odeslal začátkem týdne stížnost Evropské komisi kvůli chystanému spuštění vysokorychlostní mobilní internetové sítě CDMA konkurenčním Eurotelem. T-Mobile ve stížnosti upozorňuje na to, že Eurotel získá po spuštění sítě exkluzivní postavení a znevýhodní konkurenci, což je v rozporu s právem unie.
Podle mluvčího T-Mobile Jiřího Hájka je konkurence nutnou podmínkou pro pokles cen a stejně jako u volání z mobilu by mělo více nabídek existovat i u CDMA. "Chceme, aby stejná konkurence fungovala i v rychlém mobilním internetu a myslíme si, že dny, kdy v této zemi někdo mohl mít monopol, by se už neměly vrátit," uvedl. Evropské direktivy jsou podle mluvčího nadřazeny národnímu právu, a proto firma očekává, že jí dá Evropská komise za pravdu.
CzechTourism chystá druhou reklamní kampaň pro zahraničí
Vládní agentura na podporu turistického ruchu CzechTourism chystá druhou reklamní kampaň na přilákání zahraničních turistů k návštěvě České republiky. Kampaň, která bude stát asi 53 milionů korun, by se měla uskutečnit na jaře 2005 v Polsku a Rakousku, informuje agentura na svých internetových stránkách.
Česká republika se tak lidem v zahraničí připomene podruhé - první kampaň mohli vidět na televizních stanicích EuroSport, CNN, BBC, Discovery a National Geographic od 4. dubna do 20. května. Celkové náklady činily 30 milionů Kč.
"Na rozdíl od letošní celoevropské kampaně budou nakoupeny vysílací časy v národních televizích v kombinaci s reklamou v časopisech a denním tisku," uvedla tisková tajemnice agentury Hana Čermáková. Částku 53 milionů korun hodlá Czech Tourism získat z fondů EU.
První kampaň, v níž byl použit spot s názvem Come to slow down - Přijeďte zvolnit, byla podle výzkumu GM Consulting v osmi evropských zemích nejlépe hodnocena v Rusku (89 procent), nejméně pak v Itálii (71 procent). "Ze závěrečného hodnocení jarní televizní kampaně je pro nás důležité, že turisté si v reklamách na cestovní ruch žádají silnější příběhy a vtip. Důležitý je také výběr vhodných televizních stanic - národní televizní stanice se ukazují být efektivnější než satelitní," uvedl ředitel agentury CzechTourism David Gladiš.
Svaz průmyslu nechce, aby byl spuštěn systém obchodů s emisemi
Svaz průmyslu a dopravy má výhrady k připravovanému systému obchodování s povolenkami emisí skleníkových plynů a požaduje, aby nebyl spuštěn. Na tiskové konferenci svazu to řekl jeho prezident Jaroslav Míl. Nový systém, který by měl v evropských zemích začít fungovat od začátku příštího roku, by podle zástupců svazu diskvalifikoval evropský hospodářský prostor ve prospěch jiných regionů, například USA, Ruska či asijských zemí.
"Hospodářská sféra navrhuje hledat urychleně jiné mechanismy, které by byly globálně přijatelné a aby současně bylo možno dosáhnout omezení emisí skleníkových plynů, nikoli však za každou cenu a bez oběti konkurenceschopnosti evropského a českého průmyslu," uvedl Míl.
Schéma rozdělení limitů, tzv. Národní alokační plán, který určuje množství povolenek pro konkrétní znečišťovatele, vypracovalo ministerstvo životního prostředí. To původně navrhlo rozdělit 91,6 milionu tun emisních povolenek a nedávno hranici zvýšilo o dva miliony. Svaz, stejně jako ministerstvo průmyslu a obchodu, prosazuje rozdělení zhruba 110 milionů tun.
Nižší objem povolenek by podle svazu vedl k tomu, že by je firmy musely nakupovat od jiných zemí. "Při ceně povolenky cca deset euro by to znamenalo finanční dopad do hospodářské sféry ve výši asi 5,1 miliardy korun ročně," uvedl Zbořil.
Výpočty MŽP kritizoval i na základě toho, že úřad jako referenční roky pro výpočet umístění povolenek zvolil období 1999 až 2001, kdy roční emise dosahovaly ve vybraných 430 zařízeních 89 milionu tun a byly podle něj z hlediska znečištění nejúspěšnější. Ministerstvo však kritiku odmítá s tím, že se při sestavování plánu řídilo požadavky evropské směrnice.
S matriálem MŽP nejsou spokojeny ani ekologické organizace. Ty naopak požadují nižší počet povolenek, než ministerstvo navrhuje. Prosazují, aby plán jako první krok požadoval pokles znečištění o pět milionů tun.
Neznámý vandal poškodil v Bohumíně židovský památník
Neznámý vandal poškodil nový židovský památník na náměstí Budoucnosti v Bohumíně na Karvinsku. Pravděpodobně během víkendu jej polil hnědou barvou. Škoda se pohybuje kolem 500 korun. ČTK to řekla mluvčí karvinské policie.
Památník má podle bohumínského starosty Petra Víchy připomínat židovskou synagogu, která v minulosti stála nedaleko náměstí. Navíc je určen i obětem holocaustu z Bohumína, kteří byli umučeni v době druhé světové války. "Památníček jsme tam instalovali před několika dny ve spolupráci s židovskou obcí," uvedl starosta. Mluvčí policie dodala, že ještě nebyl zkolaudován a předán k užívání.
Synagoga v Bohumíně stála od roku 1900, o 40 let později byla vypálena. Město na zbudování památníku obdrží finanční příspěvek 50.000 korun od Židovské obce Ostrava, které obec získala v rámci projektu Nadačního fondu obětem holocaustu.
Brněnský děkan Pavlík je očištěn od spolupráce s StB
Děkan brněnské filozofické fakulty Jan Pavlík je očištěn od obvinění ze spolupráce s bývalou Státní bezpečností. Ministerstvo vnitra se nebude odvolávat proti rozsudku, podle kterého byl Pavlík neoprávněně veden jako agent StB. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Marie Masaříková.
Pavlíkovo jméno tak bude vymazáno ze seznamu spolupracovníků komunistické bezpečnosti, který je přístupný na internetu. Údaj však zůstane zachován v seznamech, které ministerstvo vydalo tiskem a zdarma rozdávalo. Změnit tyto údaje není reálné, doplnila Masaříková.
Na soud se Pavlík obrátil s žalobou na ochranu osobnosti poté, co mu ministerstvo vnitra vystavilo pozitivní lustrační osvědčení. Důvodem byla děkanova evidence jako agenta StB s krycím jménem Břeťa.
Pražský městský soud letos v červnu rozhodl o neoprávněnosti jeho evidence. Pavlíkovu nevinu potvrdili i bývalí pracovníci StB. Přiznali, že v 70. letech Pavlíka kontaktovali. Ten ale údajně odmítl nejen spolupráci, ale i jakoukoli komunikaci s policisty. Jeden z příslušníků StB, Vladislav Kotečka, u soudu uvedl, že se s Pavlíkem sešel v 70. letech asi třikrát. Pavlík ale podle něj nevěděl, že je agentem státní bezpečnosti. "Zřejmě si myslel, že jsem stále u kriminálky, kde jsem pracoval dříve...Žádnou spolupráci s StB mi nepodepsal," řekl Kotečka.
Stejný rozsudek padl letos v červnu u pražského vrchního soudu v případě herečky Jiřiny Bohdalové. Soud potvrdil neoprávněnost její evidence v seznamech spolupracovníků StB. Také jméno Bohdalové však zmizí pouze z internetové verze seznamu, v tištěných bude zachováno. Podle vrchního soudu sice výmaz umožňuje Listina základních práv a svobod, ale samotné provedení není technicky možné.
Podle advokáta Bohdalové Josefa Lžičaře nejsou předpisy o svazcích StB v souladu s Listinou základních práv a svobod. Lžičař zvažuje dovolání k Nejvyššímu soudu, případně ústavní stížnost.
Exministryně zdravotnictví Součková odmítla diplomatický post
Bývalá ministryně zdravotnictví a místopředsedkyně ČSSD Marie Součková odmítla místo generální konzulky v Drážďanech. "Bylo mi to nabídnuto, ale protože bych musela zpřetrhat veškeré vazby se zdravotnictvím, tak tuto nabídku přijímat nebudu," řekla ČTK.
Součková je pevně rozhodnuta uplatnit se ve zdravotnictví a právě nyní "podniká všechny kroky k tomu, aby se stala osobou výdělečně činnou". Exministryně ještě před nastoupením do vládní funkce vykonávala lékařskou praxi v Ústí nad Labem. "Já jsem měla ortopedii, rehabilitaci a rekondici," uvedla. Podobnou praxi provozuje v Brně, kam se přestěhovala loni v září a kde neúspěšně kandidovala do Senátu. Pokud se jí v Brně podaří získat další prostory, rozšíří ji o další placené služby, které podle ní chybí.
Lidé mohou z Česka vézt do některých zemí EU nejvýše 200 cigaret
Do některých zemí EU lze z Česka vézt jen omezené množství tabákových výrobků pro osobní potřebu, oznámilo ČTK Generální ředitelství cel. Limit 200 kusů cigaret uplatňují Rakousko, Belgie, Irsko, Dánsko, Finsko, Německo, Švédsko a Velká Británie. Při dovozu nad toto množství se platí daň. Ostatní země EU uplatňují limity čtyřikrát vyšší.
Evropská unie povolila České republice odložit uvalení minimální daňových sazeb pro určité tabákové výrobky, aby růst jejich cen nebyl příliš strmý. Přechodné období má také Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Slovensko a Slovinsko.
Staré členské země unie naproti tomu mají možnost zachovat na tuto dobu vůči nováčkům množstevní omezení pro dovoz, které v současnosti platí pro země mimo EU. Mohou tak chránit svůj trh před tím, aby si lidé vozili odjinud tabákové produkty levnější díky nižším daním.
Diplomat: Íránský režisér nemá vízum, protože nedodal nutné údaje
Známý íránský režisér Madžíd Madžídí se v sobotu nemohl zúčastnit zahájení Letní filmové školy v Uherském Hradišti, protože neměl vízum. České velvyslanectví v Teheránu mu ho nemohlo vystavit, neboť Madžídí o něj zažádal na poslední chvíli a k tomu nedodal potřebné údaje, řekl ČTK diplomat Michal Černý.
Středočeský hrad Křivoklát nabídne středověkou podívanou
Okno do středověku se 31. července otevře na hradě Křivoklát na Rakovnicku. Návštěvníci se tak již poosmé budou moci seznámit se životem ve středověku ve všech jeho podobách. Hlavní myšlenkou je, aby všichni návštěvníci odcházeli domů prodchnuti atmosférou dob dávno minulých, řekl ČTK organizátor Aleš Titlbach.
Na nádvoří hradu nebude chybět potulná lůza, žebráci, řemeslníci a trhovci. U prostřených stolů zasednou rytíři v plné zbroji. Celodenní slavnosti zahájí osobně král a poté se až do pozdního večera budou střídat rytířské turnaje a divadelní scénky.
Jako červená nit se celý dnem bude proplétat dobový příběh o "O sličné panně Zuběně". Rej zakončí noční ohňové a taneční vystoupení, vše za svitu svíček a pochodní. Vyjma pořádající skupiny W-Arlet vystoupí dalších pět skupin historického šermu a soubor gotické hudby. Počet účinkujících tak dosáhne zhruba stovky lidí.
Středověká vystoupení jsou součástí festivalu "Léto na Křivoklátě". Po čtyři roky se však podobné akce pořádali na nedalekém hradě Krakovec. V roce 2001 se celá akce přesunula na větší a navštěvovanější hrad Hasištejn, kde se uskutečnil jubilejní pátý ročník. Odtud středověký rej v loňském roce nakonec doputoval až na Křivoklát.
Jachtařka Šmídová je na Atény připravena lépe než na Sydney
Sedmé místo na olympiádě v Sydney mohlo být jen předkrmem. Lenka Šmídová od té doby jachtařsky vyspěla a patří k favoritkám aténské regaty třídy Evropa. Sama ujišťuje, že je připravena mnohem lépe než před čtyřmi lety. Z devětadvacetileté jachtařky sálá před odletem do Řecka sebevědomí. "Mám dojem, že jsem na tom o sto procent lépe než před Sydney. Dala jsem do toho všechno. Čtyřletá přípravná kampaň směřuje k tomuhle závodu," řekla Šmídová ČTK. Před australskou olympiádou studovala a naplno trénovala jen polovinu času.
Na lodi 'Flying Bobina' vyrobené pro olympiádu se Šmídová cítí rychlejší než dříve, používá tvrdší stěžeň a na vývoji plachet se sama podílela. Na mistrovství světa dojela čtvrtá, vyhrála Světový pohár v Miami a v nizozemském Medembliku byla čtvrtá.
"Z jachtařského hlediska jsem určitě zkušenější," řekla o sobě Šmídová. V hlavě má jasno, zkušenosti jsou v jachtingu k nezaplacení. "I fyzicky jsem na tom o něco lépe. Situace je obecně určitě lepší a nemusím se soupeřek bát," uvedla.
Fotbalový svaz schválil listinu rozhodčích
Osm nových jmen se objevilo na listině rozhodčích první a druhé ligy, naopak z ní zmizelo šest sudích, kteří byli zapleteni do korupční aféry. Výkonný výbor Českomoravského fotbalového svazu zároveň schválil složení komise rozhodčích ČMFS a spolu s předsedou Jaroslavem Melicharem, který byl do funkce potvrzen již minulý týden, jsou v ní Jan Hora, Jiří Ulrich, Václav Hartman, Bohuslav Legierský, Christos Čanaklis a Vlastislav Pánek. Mezi dvacítkou hlavních rozhodčích již nejsou v korupční aféře figurující Hlaváč, Hruška, Krátký, Zejda, Řehoř i omilostněný Dvořáček. Naopak se do ní dostali Ladislav Gallo a Libor Kovařík, kteří dosud působili jako asistenti a s píšťalkou se objevovali ve druhé lize. Složení listiny rozhodčích nicméně prošlo schvalovacím procesem až po velkých debatách. "Diskutovalo se hlavně o jménech, která tam nejsou, ale silnou většinou hlasujících členů byla nová listina schválena," zdůraznil předseda ČMFS Jan Obst.
Liberec může proti Nantes počítat i s uzdraveným Kiselem
Program fotbalistů Liberce v Poháru Intertoto nabral rychlý spád. Po sobotní bitvě v Kerkrade čeká Slovan již ve středečním semifinále šestý tým uplynulého ročníku francouzské ligy FC Nantes. Hráči se po sobotním zápase v Nizozemsku, v němž Slovan rozhodl o postupu až v prodloužení, věnovali především regeneraci sil, aby byli na osminásobného francouzského mistra dobře připraveni.
Liberečtí berou Intertoto jako kvalitní přípravu na start ligy a o možnosti postupu do hlavní soutěže Poháru UEFA zatím nahlas neuvažují. Úspěšnější z dvojice Liberec - Nantes bude mít možnost bojovat o přímý postup do prvního kola Poháru UEFA s vítězem klání Esbjerg - Schalke 04.
Valenta opouští 1. FC Slovácko, hlavní slovo bude mít právnička
Fotbalový klub FC Slovácko opouští jeho prezident Miroslav Valenta i výkonný ředitel Jiří Zerzáň. Prezidentské křeslo zůstane neobsazené a jediným statutárním zástupcem klubu bude jeho nová ředitelka Jana Čechová Náplavová. ČTK to řekla tisková mluvčí společnosti Synot Vladimíra Pavlíčková.
Nová ředitelka je specialistkou na obchodní právo, dosud pracovala pro holding Synot a jejím hlavním úkolem bude prodej klubu, z něhož firma pod tíhou úplatkářské aféry odchází. "Je to standardní model, který je běžný i v zahraničí. Když je cílem firmy, v tomto případě klubu, prodej, tak do čela musejí právníci a ekonomové," vysvětlil změnu ve vedení předseda dozorčí rady klubu Ivo Valenta.
1. FC Slovácko začne soutěž s odpočtem dvanácti bodů, jímž disciplinární komise potrestala účast Synotu v úplatkářské aféře.
Počasí:
Ve středu má být oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. na východě bude pršet víc. Teploty 18 až 22 stupňů, na horách kolem 14-ti. Mírný severní vítr.