Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Koalice se shodla na programovém prohlášení vlády

Lídři koaličních stran a jejich experti na zahraniční politiku ve čtvrtek dokončili sérii rozhovorů o podobě programového prohlášení kabinetu. Premiér a úřadující šéf ČSSD Gross si myslí, že program umožní dvouleté fungování vlády. Ta by podle něj neměla být udržovací, ale měla by se pustit do řady složitých projektů. S návrhem souhlasí i předseda unionistů a ministr spravedlnosti Pavel Němec. Podle něj není "v příkrém rozporu s programem některé ze tří koaličních stran". I předseda lidovců Miroslav Kalousek považuje text za "uspokojivě hájitelný" nejen ve stranách vládní koalice, ale i před veřejností.

V konečné verzi dokumentu kabinet slibuje komplexní důchodovou reformu. Mezi prioritami je i podpora rodin s dětmi, zvýšení podpory vědě a výzkumu, vláda je chce ale více směřovat k potřebám ekonomiky a reálného života. Shoda panuje nad novomanželskými půjčkami a příspěvku na školní pomůcky pro prvňáky. Ministři zároveň slibují, že v roce 2005 nebude schodek vyšší než 94 miliard korun. Nájemné by se mělo uvolňovat s ohledem na sociální situaci nájemníků. Počítá se se zavedením registračních pokladen s fiskální pamětí a majetkovými přiznáními u veřejných činitelů, a to nejen členů vlády či zákonodárců. V pasáži o zahraniční politice je napsáno, že vláda si je vědoma potřeby existence smlouvy s Vatikánem. Prioritou vládní zahraniční politiky je ale snaha zabránit umělému rozdělování Evropy a Spojených států.

Vládní prohlášení schválila ve čtvrtek navečer bez problémů i samotná koaliční vláda. Příští úterý kabinet se svým programem předstoupí před Poslaneckou sněmovnu a požádá ji o vyslovení důvěry. Premiér předpokládá, že důvěru jeho tým dostane, ačkoli těsnou většinu 101 hlasu ohrozilo onemocnění jedné z poslankyň sociální demokracie. V takovém případě by koalice spoléhala na párování ve sněmovně.

Opozice ale vládu rozhodně nepodpoří, kabinet i jeho program odmítají KSČM i ODS už dopředu. Podle předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka nemají komunisté jediný důvod, proč by vládu ve sněmovně podpořili. Podle předsedy opoziční ODS Mirka Topolánka je programové prohlášení nezávazné slohové cvičení.

Vládní program nezlepšuje podmínky k podnikání

Programové prohlášení vlády sice slibuje kroky ke zlepšení ekonomiky a podmínek pro podnikání, jeho konkrétní body ale podle prezidenta Hospodářské komory Jaromíra Drábka ukazují spíše na opačný trend. Podnikatelé odmítají například změny daní především pro obyvatele s vyššími příjmy. Těm nebude zvýšena sazba daně z příjmu, ale změní se odpočty. Zrušena bude například možnost odečíst si z daní částku 38.000 korun ročně. "Pro mě je to snižování motivace aktivních lidí," vysvětlil Drábek. Ideální je podle něj rovná daň, která nezvýhodňuje ani nepostihuje lidi podle příjmů. Komora souhlasí s principem privatizace všech akciových společností. Podle Drábka je ale nutné dohlédnout na to, aby příjmy z privatizace nebyly utopeny v běžných výdajích státního rozpočtu. V programovém prohlášení jsou zahrnuty i registrační pokladny. Ty jsou podle Drábka standardním prostředkem při obchodním styku, firmy ale nesouhlasí s povinností vlastnit pokladnu s fiskální pamětí. Tyto pokladny by pro drobné živnostníky znamenaly vysoké náklady a jsou prý zbytečné. Prezident Hospodářské komory odmítá zákon o povinném prokazování původu majetku. "Jde pouze o další navršení byrokracie. Navíc jsem přesvědčen o tom, že je zde vysoké riziko zneužitelnosti," prohlásil. Drábek ocenil, že si vláda klade za cíl zpřehlednění právních předpisů či zrychlení práce obchodních rejstříků.

Vláda v programu rezignovala na důležité reformy

Vláda v programovém prohlášení rezignovala na uskutečnění důležitých reforem důchodového systému, zdravotnictví a sociálních výdajů. Shodli se na tom analytici, kteří na druhé straně přivítali, že se do programu nakonec nedostala většina slibů a podpor. Podle nich jde jen o obecný dokument, který se může rozcházet se skutečnými činy kabinetu. Ekonomům nejvíce vadí vyšší zdanění bohatých a zavedení novomanželských půjček. Vláda připravuje další růst napětí uvnitř veřejných rozpočtů, protože jedinou jednoznačnou úsporu představuje plánované snižování počtu vládních zaměstnanců o dvě procenta ročně, uvedl analytik Atlantik FT Jan Schiesser. Pozitivním signálem je sice důraz na posílení dopravní infrastruktury. Analytici mají výhrady k zavedení novomanželských půjček. Ekonomové míní, že pravděpodobně nejhorší a pro ekonomiku nejškodlivější bude zvýšení daňové progrese. "Vláda se bude chovat tak trochu jako Robin Hood - bohatým bude brát a chudým dávat. Výsledkem bude, že ti, co mají jen o trochu vyšší plat, než je pražský průměr, budou od práce stále méně motivováni. Nejvíce to pocítíme u středního a vyššího managementu," řekl analytik Volksbank Vladimír Pikora.

Ministerstva žádají o 32 miliard navíc

Ministerstva a další státní úřady požadují na příští rok celkem o 31,8 miliardy korun více, než jim přidělilo ministerstvo financí. Nejvíce peněz chtějí resorty zemědělství, školství a práce a sociálních věcí, řekl mluvčí MF Marek Zeman. Pokud by úřady požadované peníze dostaly, schodek rozpočtu by se v roce 2005 vyšplhal asi na 126 miliard Kč. Podle ministerstva financí však deficit nesmí překročit 94 miliard. Ministerstvo zemědělství požaduje navíc 11,3 miliardy. Resort školství chce 4,7 miliardy korun, ministerstvo práce a sociálních věcí potřebuje téměř čtyři miliardy korun. Ministerstvo pro místní rozvoj žádá 1,7 miliardy korun, téměř stejnou částku navíc potřebuje i ministryně zdravotnictví. Resort vnitra chce 1,9 miliardy a kultury 1,2 miliardy korun. Peníze navíc chtějí paradoxně i úředníci samotného ministerstva financí, kteří žádají asi 600 milionů korun. S přidělenými prostředky hodlají vystačit pouze resorty obrany, dopravy, zahraničních věcí a informatiky. Návrh ministerstva financí respektují také Senát, Poslanecká sněmovna nebo Kancelář prezidenta republiky.

Kabinet bude jednat o prodeji OKD

Kabinet Stanislava Grosse na svém středečním zasedání projedná prodej státního menšinového podílu v černouhelné společnosti OKD skupině Karbon Invest za 3,4 miliardy korun. Předchozí vláda Vladimíra Špidly v březnu schválila prodej podílu za 2,25 miliardy, transakci však nepovolil antimonopolní úřad. Cenu považoval za nízkou, když podle něj obsahovala veřejnou podporu. Karbon Invest následně zvýšil nabídku na 3,4 miliardy, což musí nyní vláda opět schválit. V případě nové ceny 3,4 miliardy korun by podle mluvčího ministerstva financí Marka Zemana nemělo jít o veřejnou podporu. Finanční suma má podle něj odpovídat tržní ceně. Pokud vláda novou nabídku Karbon Investu, většinového vlastníka OKD, schválí, bude se prodejem následně pravděpodobně zabývat Evropská komise. Na ni z ÚOHS přešla rozhodovací pravomoc při udělování výjimky ze zákazu podpory.

Potíže Jukosu neohrozí dodávky ropy z Ruska

Případný krach ruské ropné firmy Jukos neohrozí dodávky ropy z Ruska. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, který si nechal prověřit současnou situaci v dodávkách ropy do České republiky. Ropa prý přichází do země bez problémů dle uzavřených objednávek, a to nejen z Ruska, ale i ropovodem IKL z Německa. Dodávky ropy z Ruské federace dohodnuté pro třetí čtvrtletí plní údajně ruská strana bez výrazných komplikací. Úřad nepředpokládá potíže v dodávkách ani pro poslední čtvrtletí. Jedním z důvodu je i to, že největší tuzemský odběratel ropy, společnost Unipetrol Rafinérie, nemá smlouvy o dodávkách ropy se společností Jukos, ale uzavřel dlouhodobou smlouvu o dodávkách z Ruské federace letos v červenci se společností TNK. Firma z Ruska dováží 70 až 80 procent veškeré ropy, která do České republiky proudí ropovodem Družba.

Kokain pašují hlavně nezaměstnaní Češi

Pašeráci kokainu z Latinské Ameriky do Česka pocházejí především z těch oblastí České republiky, kde je vysoká nezaměstnanost. Uvádějí to odborníci na drogovou problematiku. Organizátoři nelegálních obchodů s drogami si podle nich vybírají hlavně nenápadně vyhlížející nezaměstnané středního věku ze severních Čech či Ostravska. Česká republika je pro kokain stále především tranzitní zemí. V posledních letech ale v Česku přibývá bohatších lidí. První velké zásilky začaly do Česka přicházet na začátku 90. let. Do tohoto nelegálního obchodu byli ve velké míře zapojeni čeští emigranti v Latinské Americe nebo západní Evropě. Kokain se pašoval například v zásilkách s ovocem. Hodně drog však končilo v rukou celníků a policistů. Pašeráci se proto začali zaměřovat na kurýrní cesty. Mezi prvními českými kurýry kokainu byli mladí lidé, které lákalo dobrodružství v zámoří a možnost dobrého výdělku. V současnosti se však drogová mafie zaměřuje na starší nezaměstnané muže nebo manželské páry. Těm nabídne turistický zájezd s tím, že při návratu musejí propašovat drogu v zavazadlech, přilepenou na těle nebo dokonce ji musejí ve speciálně upravených válečcích spolykat. Největší nárůst případů pašování kokainu českými občany zaznamenaly loni úřady v Ekvádoru. Přistiženo bylo zhruba deset Čechů, podle policie však mnohonásobně víc pachatelů každoročně unikne.

Nevidomým lze přispět i pomocí internetu

Na pomoc zrakově postiženým mohou od nynějška zájemci přispívat i prostřednictvím internetu. Pokud se k síti připojí přes telefon či modem na čísle 971 200 117 pod uživatelským jménem a heslem bila.pastelka, část z poplatku za čas strávený na internetu poputuje na služby pro nevidomé a slabozraké. Tyto peníze pomohou zrakově postiženým v návratu do běžného života. Podpoří kurzy orientace v prostoru, výuku práce s počítačem i jiných dovedností. Uvedl to prezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS) Milan Pešák. Pokud podle něj uživatel stráví denně na internetu čtvrt hodiny, měsíčně z ceny, kterou za připojení a surfování běžně platí, přispěje na služby pro nevidomé asi 30 korunami. Na vlastním vyúčtování to ale nepozná, protože připojení se tím pro něj nijak neprodraží. Bližší informace lze získat na adrese www.bilapastelka.cz/internet. Zájemci zde naleznou zdarma také instalační soubor a popis, jak se mohou přes charitativní číslo připojovat. V Česku podle odhadů žije zhruba 100.000 až 200.000 lidí se zrakovým postižením. Přibližně 10.000 osob nevidí vůbec.

V Dyji se při koupání utopil dvanáctiletý chlapec

Dvanáctiletý chlapec utonul ve středu při koupání v řece Dyji v lokalitě Pohansko nedaleko Břeclavi. Hoch patrně přecenil své síly. Zmizení chlapce oznámil jeho stejně starý kamarád. Do pátrání po zmizelém se zapojili nejen policisté, ale i hasiči. Nebylo zcela jasné, zda skutečně mohl chlapec zahynout při koupání. Až v 18:40 nalezli jeho tělo potápěči. Lékař již vyloučil cizí zavinění na smrti hocha. Případ dále šetří policie. Poslední případ utonutí se na Břeclavsku stal v polovině července. Jednadvacetiletý mladík našel smrt při koupání v horní Novomlýnské nádrži poté, co přecenil své síly.

Osobní vlak se střetl s kamionem

Bez zranění se obešel střet osobního vlaku s kamionem na přejezdu mezi Černovicemi a Křečí na Pacovsku. Nehoda se stala kolem 10:30 na přejezdu, který je chráněný pouze výstražným křížem. Škoda byla zatím odhadnuta na jeden milion korun. Podle dosavadních informací narazil vlak do kamionu ve chvíli, kdy již téměř byl za přejezdem. Urazil mu zadní část nákladu a lokomotiva vykolejila. Ležela napříč přes koleje a zasahovala do silnice. Podle ředitele jihlavské záchranné služby mají strojvedoucí a vlakvedoucí menší zranění, řidič kamionu se nezranil.

Lahovický most bude od pátku opět zcela průjezdný

Celková oprava Lahovického mostu na Strakonické ulici v Praze 5 po téměř třech letech končí. Od pátečního odpoledne budou moci řidiči jezdit i po dosud uzavřené polovině mostu ve směru do centra města. Původně plánovaný termín dokončení rekonstrukce byl zkrácen o tři měsíce. Celková oprava více než 200 metrů dlouhého mostu, tedy prakticky jeho zbourání a výstavba nového, začala v říjnu 2001. Rekonstrukce mostu, včetně silnice pod ním směrem do Radotína a dalších prací, stála 615 milionů korun. Většinu nákladů, více než 535 milionů, hradil stát prostřednictvím fondu dopravní infrastruktury.

Český pavilon na Expu v Japonsku přinese fantazii a hudbu

Zahradou fantazie a hudby, která by měla návštěvníkům přinést odpočinek, zklidnění a uvolnění, bude český pavilon na výstavě Expo 2005. Svou koncepci ve čtvrtek novinářům představili autoři vítězného návrhu filmový režisér Jan Hřebejk, výtvarník Petr Nikl, architektka Barbora Škorpilová a skupina tvůrců českého animovaného filmu. Vítězný návrh bude realizovat firma Film Dekor, která se zabývá především výrobou filmových spotů a výstavnictvím. Podle Petra Nikla bylo pro českou prezentaci vybráno motto "Výstavní pavilon jako orchestřiště". Důležitou roli v expozici bude mít vodní hladina, která bude modifikovat zvuk některých nástrojů. Světelné nástroje budou pracovat například s principem kaleidoskopu nebo camery obscury. Kinematografická část připravená Hřebejkem je založená na dopisech japonských dětí, které měly s českou realitou osobní zkušenost. Jejich vidění českého prostředí inspirovalo Jiřího Bartu, Aurela Klimta, Pavla Koutského a Michaelu Pavlátovou k natočení krátkých animovaných filmů. Na představení země vláda vyčlenila 300 milionů korun, na pavilon a jeho provoz je vyčleněno 120 milionů. Výstava Expo 2005 se bude konat od 25. března do 25. září. Zúčastní se jí 125 zemí a osm mezinárodních organizací.

Dvorského festival zakončí galakoncert Evy Urbanové

Galakoncertem sopranistky Evy Urbanové skončí v sobotu večer v zámecké zahradě v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku šestý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petera Dvorského. Na programu budou árie a intermezza z oper Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Pietra Mascagniho a Giacoma Pucciniho. Urbanovou doprovodí Kühnův smíšený sbor vedený sbormistrem Janem Rozehnalem. Moravskou filharmonii Olomouc bude řídit dirigent František Drs. Vyvrcholením večera i celého festivalu bude ojedinělá světelná imaginace komponovaná na Libušino proroctví ze Smetanovy opery Libuše. Videoprojekce společně se světelnou grafikou promítaná na opravené zahradní průčelí zámku má znázornit šest obrazů z českých dějin. Loni mohli návštěvníci v závěru festivalu obdivovat velkolepý ohňostroj zkomponovaný na skladbu Georga Friedricha Händela Hudba ke královským ohňostrojům.

Zemřel filmový producent Jiří Sirotek

Ve věku 57 let zemřel ve středu filmový producent Jiří Sirotek. Podle Jana Nejedlého, Sirotkova spolupracovníka ze společnosti Česká produkce, byl příčinou smrti infarkt, který Sirotka postihl již poněkolikáté. Pohřeb se podle Nejedlého uskuteční 26. srpna v krematoriu v pražských Strašnicích.

Mezi poslední filmy, na jejichž přípravě se Sirotek podílel, patří právě dokončovaný film Snowboarďáci režiséra Karla Janáka, který bude mít premiéru začátkem listopadu. Podle filmového producenta Pavla Melounka se Sirotek podílel také na různých česko-německých koprodukčních filmech. Do širšího povědomí veřejnosti se však Sirotek dostal především v roce 1998, kdy jej na filmovém festivalu v Karlových Varech před zraky diváků doslova vypráskal z projekčního sálu režisér a člen festivalové poroty Jiří Menzel; řešil tak neshody kolem projektu adaptace Hrabalovy knihy Obsluhoval jsem anglického krále.

Češtinu se v Brně o prázdninách učilo 185 cizinců

Svoji znalost českého jazyka si v uplynulých čtyřech týdnech zdokonalovalo na letošní Letní škole slovanských studií v Brně 185 studentů z 31 zemí světa. Do jihomoravské metropole přijeli někteří až z Kanady, USA, Kypru, Jižní Koreje či Japonska. K češtině je přivedla láska k české hudbě, literatuře, nebo kořeny, které má jejich rodina v českých zemích. Kurz ve čtvrtek skončil předáním diplomů o absolvování tohoto kurzu. Probíhal formou intenzivní výuky od pondělí až do soboty. Poté následoval doplňkový program, který tvořily přednášky, besedy, jazykové a literární semináře. Na večer byly připraveny projekce českých filmů. Součástí školy byly také výlety do Moravského krasu, Beskyd i Prahy. Zájem o školu stále vzrůstá. Letos se konal již její 37. ročník. Asi 20 studentů musela škola z kapacitních důvodů předem odmítnout.

V Uničově bude opraven mariánský sloup

Radnice v Uničově na Olomoucku zahájila generální rekonstrukci místního mariánského sloupu z 18. století. Opravy potrvají zřejmě do roku 2006 a vyžádají si asi osm milionů korun. Podle vedoucí odboru kultury a vnějších vztahů městského úřadu Nikoly Hirnerové budou opravy rozděleny do několika etap kvůli časové a finanční náročnosti. Nejprve budou opraveny sochy, které jsou natolik poškozené, že bylo nutné je demontovat a převézt do restaurátorské dílny. V příštím roce bude ze sloupu snesena vrcholová skulptura Panny Marie. Ve třetí etapě oprav radnice nechá zrenovovat schodiště a balustrádu sloupu. Uničovský mariánský sloup vznikl jako dík za potlačení morové rány, která město postihla roku 1714 a při níž podle kroniky zemřelo 176 lidí. Stavební a sochařské práce zajišťovali barokní mistři Jiří Antonín Heinz a Severin Tischler. Stavba byla vysvěcena v září 1743.

Lešanské muzeum připravilo Tankový den

Vojenské technické muzeum v Lešanech na Benešovsku připravilo na 28. srpna druhý Tankový den. Nebudou v něm chybět ani ukázky historických nebo současných strojů z výzbroje armády. "Ukázky začnou nejstarším tankem z expozice muzea, československým LT-38, a skončí modernizovaným T-72 M4 CZ," uvedl pracovník muzea Michal Burian. Stroje se divákům představí v nové aréně na návrší nedaleko vchodu do muzea. Odpoledne se v ní uskuteční velká ukázka z osvobozovacích bojů v podání členů klubů vojenské historie. Ve fiktivním souboji německé a sovětské armády nebudou chybět ani tanky a další těžká technika. Tankový den muzeum uspořádalo poprvé v loňském roce a do Lešan se tehdy sjelo na 15.000 lidí. Vojenské muzeum v Lešanech založil v roce 1996 v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren jako jednu ze svých expozic Vojenský historický ústav Praha. V současné době má přes 350 historických tanků, kanónů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel pocházejících z období od roku 1890 až do současnosti.

Historická olomoucká kavárna obnovila po deseti letech provoz

V olomoucké kavárně Opera se po deseti letech opět servíruje káva. Nejstarší dochovaná kavárna hanácké metropole fungovala od roku 1834 do poloviny devadesátých let minulého století, kdy ji bývalé vedení města pronajalo prodejci kol. Po návratu vyhlášené provozovny podle primátora Olomouce Martina Tesaříka volali lidé několik let. Jednání o přemístění prodejny kol a výběr provozovatele se ale protáhly na dvě volební období. Kavárnu na centrálním náměstí nyní bude provozovat společnost RK Invest. Do úprav investovala asi 15 milionů korun. Provedla je pod dohledem památkářů. Zařízení má kapacitu asi 130 míst a jeho součástí je dětský koutek. Společnost RK Invest zajišťuje od loňského roku olomoucké vánoční trhy. Za první ročník akce ale firma sklidila velkou kritiku. Lidem se nelíbil velký počet stánků a skladba nabízeného zboží.

Flora Olomouc láká tisíce návštěvníků

Několik tisíc lidí již prošlo branami letní části mezinárodní výstavy květin Flora, která byla ve čtvrtek zahájena na výstavišti v Olomouci. Velký zájem mají především o expozici bonsají a masožravé rostliny, které jsou vystaveny v subtropickém skleníku. "Nejmenší vystavené bonsaje lze udržet na prstě a nejvzácnějším exponátem je asi 200 let starý tis z Japonska," řekla mluvčí Výstaviště Flora Zuzana Studená. Letní etapy výstavy Flora, kde jsou k vidění především okrasné dřeviny, růže, gladioly, lilie a jiřinky, se účastní 96 především tuzemských vystavovatelů. V pavilonu H si zájemci mohou pohlédnout sušené květiny a v pavilonu G probíhají Letní zahradnické trhy, kterých se letos účastní 163 firem. Návštěvníci letošní Flory mohou díky zpřístupnění botanické zahrady Univerzity Palackého kromě květin vidět i nebezpečné plevelné rostliny, jako je bolševník, křídlatka, konopí, ricin, abmrozie a další druhy agresivních či jedovatých rostlin. Mezinárodní výstava květin Flora a Letní zahradnické trhy potrvají do neděle 22. srpna. Pořadatelé očekávají návštěvnost nejméně na úrovni loňského ročníku, kdy na letní Floru a zahradnické trhy zavítalo zhruba 35.000 lidí.

Pokračuje hydrologické sucho z loňska

Zatímco ještě na konci letošní zimy se zdálo, že loňské sucho napravily přívaly sněhu, právě vrcholící léto přineslo lidem v některých oblastech Česka znovu vysychající studně. Hydrologové již od začátku července sledují hlubší propad v množství srážek. Podle nich trvá hydrologické sucho z loňského léta. "Loni nepršelo již od května a byla vysoká teplota vzduchu. Hladiny řek klesaly postupně až do konce září. Letos ještě na začátku července pršelo a při srovnání stejného období loňského a letošního roku jsou množství vody v řekách podprůměrná ve srovnání s dlouhodobým průměrem pro dané období," řekla Pavla Řičicová z Českého hydrometeorologického ústavu. Nejhorší situace v republice je nyní podle Řičicové na severní Moravě v povodí Odry, kde jsou průtoky mezi deseti a 30 procenty srpnového průměru. Situace s podzemními vodami je ale přeci jen letos lepší než loni.

Lidé z Prachaticka se bouří proti zákazu sjíždění Vltavy

Vyhláška správy šumavského parku, která vodákům zakazuje sjíždět Vltavu, pokud hladina řeky klesne pod stanovenou mez, vyvolala nevoli mezi podnikateli i zástupci komunální sféry na Prachaticku. Starosta Prachatic Jan Bauer kvůli tomu požádá ministra životního prostředí o zastavení tohoto nařízení. Zároveň požádal správu šumavského parku, aby upustila od zákazu sjíždění Vltavy v letošní sezoně a zlepšila informovanost široké veřejnosti. Podle Bauera totiž turisté často přijížděli na Šumavu s plánem na sjezd řeky a informace o zákazu se k nim nedostala. Veřejnost a podnikatelé požadují, aby v budoucnu režim rozvoje vodní turistiky a cestovního ruchu na území Šumavy posuzovala odborná skupina. Navrhují také svolat v listopadu schůzku, kde se správa parku a další zúčastněné strany budou vzájemně informovat o postupu v sezoně roku 2005.

Hokejisté chtějí na Světovém poháru hrát za Hlinku

Hokejová reprezentace, chystající se na Světový pohár, už je pohromadě. Na sraz do karlovarského hotelu Imperial dorazily všechny nominované hvězdy; Robert Reichel, Jaromír Jágr, Milan Hejduk i Roman Hamrlík. Chyběl pouze útočník Petr Čajánek ze St. Louis, jehož příjezd zdržely zažívací potíže. Nálada byla úměrná smutku z pondělního úmrtí trenéra Ivana Hlinky, který tragicky zahynul po autonehodě jen nedaleko místa srazu národního mužstva. "Není lehké se vyrovnat s tím, když vám tři čtyři dny před začátkem akce umře kouč. Uvidíme, jak se s tím vypořádáme, ale chceme hrát i za něho," zdůraznil Jaromír Jágr. Na karlovarském zimním stadionu se hokejisté k prvnímu společnému tréninku sejdou v pátek v 9:30. Úvodní ze tří přípravných zápasů před startem soutěže sehrají čeští hokejisté v pondělí 23. srpna v Praze proti Finsku.

Rozloučení s Ivanem Hlinkou bude v Litvínově

Rodina i fanoušci z Litvínova a okolí se s tragicky zesnulým trenérem hokejové reprezentace Ivanem Hlinkou rozloučí ve středu 25. srpna v poledne v kapli litvínovského hřbitova. Kaple bude ozvučena a reproduktory rozmístěny po areálu hřbitova. Dopravu v Litvínově bude ve středu řídit policie, radnice tak chce předejít kolapsu. Očekává totiž, že se pohřbu zúčastní mnoho lidí. Na úterní odpoledne chystá na pražském Žofíně rozloučení s Hlinkou hokejový svaz.

Jachtařka Šmídová potřetí na olympiádě vyhrála rozjížďku

Jachtařka Lenka Šmídová vyhrála už potřetí rozjížďku olympijské regaty. Stejně jako v předchozích dvou dnech dominovala v úvodní ze dvou jízd dne a znovu se vrátila na průběžné třetí místo. Česká medailová naděje ztrácí na čelo závodu sedm bodů, před čtvrtou Dánkou Signe Livbjergovou má pak dvoubodový náskok.

Raab postoupil do kajakářského semifinále

Český kajakář Ondřej Raab obsadil v dvoudílné kvalifikaci olympijského závodu deváté místo a nebude chybět v pátečním dvacetičlenném semifinále. V něm bude bojovat o finálovou účast, která čeká na polovinu startovního pole. Raab byl po prvním kvalifikačním kole třináctý, ve druhém zrychlil a čistou jízdou se posunul do první desítky. "Jsem spokojený, postoupil jsem v pohodě. Semifinále bude jízda o všechno. Ale celou sezonu jsem jezdil finále, tak v něm chci být i tady," vyhlásil jediný český olympionik v nejnabitější slalomářské disciplíně.

A jaké bude počasí?

Přes území České republiky přechází studená fronta, při níž se mohou vyskytovat silnější bouřky doprovázené krupobitím, přívalovým deštěm a silným větrem. Český hydrometeorologický ústav proto vydal upozornění na tyto nebezpečné jevy, které platí od čtvrtečních 15:00 do pátečních 22:00 hodin. Bude oblačno až zataženo, teploty 21 až 25 stupňů Celsia.