Zprávy

Svoboda v Berlíně varoval před krácením příštího rozpočtu EU

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda ve čtvrtek v Berlíně při jednání se svým německým protějškem Joschkou Fischerem nepřímo varoval před snahami krátit budoucí rozpočet rozšířené Evropské unie, který se připravuje. Poukázal na to, že debaty o novém rozpočtu EU budou v členských zemích včetně nových probíhat prakticky současně s debatami o evropské ústavě a že se nelze vyhnout tomu, aby tato témata nebyla spojována.

"Finanční otázky zajímají v unii všechny. Vzhledem k tomu, že se jednání o příštím rozpočtu EU prakticky prolínají s jednáními o ústavě, bude úspěch v jednom tématu podmíněn úspěchem v druhém," řekl Svoboda na společné tiskové konferenci s Fischerem. "Bude třeba najít dobrý kompromis pro všechny, i když to možná nebude snadné," podotkl.

"Pro nás musí být z dosaženého výsledku jasné, že budeme více čerpat než vkládat," zdůraznil Svoboda novinářům. "Naším vnitřním úkolem ale je, abychom byli vůbec schopni čerpat, tedy abychom splňovali unijní podmínky pro čerpání," dodal.

U Náměšti se zřítil vrtulník, zahynulo šest britských vojáků

Poblíž letiště v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku se ve čtvrtek odpoledne zřítil britský vojenský vrtulník Lynx. Po dopadu na zem se vznítil. Uhořelo v něm šest britských vojáků, kteří se účastnili česko-britského cvičení Flying Rhino. Na místo odjela komise, která má nehodu vyšetřit. Mluvčí vzdušných sil Sabina Introvičová uvedla, že na palubě stroje byli britští vojáci, příslušníci jednotky protivzdušné obrany dislokované v Německu.

Mluvčí Jihomoravské energetiky ČTK připomněl, že ve stejné oblasti zavadil o dráty elektrického vedení před dvěma lety vojenský vrtulník Mi-24. Vážnější škody ani zranění si tehdy havárie nevyžádala. Také britský vrtulník zřejmě poškodil elektrické vedení, protože obyvatelé okolních obcí ČTK potvrdili, že jim po 13:00 asi hodinu nešel proud.

Cvičení bylo ihned po havárii přerušeno, informovala česká armáda. Původně mělo trvat do 17. září. Velitel českého letectva Ladislav Minařík ČTK řekl, že společnému česko-britskému cvičení nevelí česká strana. Pokud by se podobná nehoda stala českému stroji, cvičení by také bylo přerušeno, či úplně zrušeno.

Ministr zahraničí vysoce ocenil varšavské prohlášení kancléře Schrödera

Cyril Svoboda ve čtvrtek v Berlíně po jednání se svým německým protějškem Joschkou Fischerem vysoce ocenil varšavské prohlášení kancléře Gerharda Schrödera, který v srpnu jménem německé vlády odmítl jakkoli podporovat požadavky vysídleneckých kruhů na odškodnění.

"Schröderovo prohlášení je statečné. K takovému prohlášení bylo třeba sebrat mnohem více odvahy, než si kdo myslí, a to nejen z politických důvodů, ale i proto, že v něm v podstatě jde o velké peníze," řekl Svoboda českým novinářům. "A peníze jsou v politice vždy silný argument," dodal s poznámkou, že "jiní se bojí říkat jiné věci, i když to velké peníze nestojí".

Narážel tak na odpor části české politické scény proti návrhu na humanitární gesto vůči těm příslušníkům německé národnostní menšiny v Česku, kteří za války bojovali proti Hitlerovi za demokratické Československo a po válce se za to dočkali málo uznání, a někteří z nich v rámci celkové protiněmecké atmosféry zažili spíše ústrky. Přestože takto jednajících českých Němců byl z celkového počtu německojazyčného obyvatelstva předválečné ČSR jen zlomek a případné gesto vůči dosud žijícím z nich by nijak nezatížilo český rozpočet, minulá iniciativa některých českých politiků v tomto směru vyšla do ztracena.

Německý ministr srdečně poděkoval Svobodovi za "vše, co řekl o varšavském vystoupení kancléře Schrödera". Na otázku, jak se staví k případnému humanitárnímu gestu vůči českým německojazyčným antifašistům, ale Fischer odmítl jakýkoli komentář. "To je vnitřní záležitost České republiky a musí o ní rozhodnout sami Češi," zdůraznil Fischer. Dodal však, že rámcově "vítá vše, co by mohlo přispět ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi".

Policie žádá postavení aktérů vydírání reportéra Hynka před soud

Policie uzavřela vyšetřování případu vydírání televizního reportéra Jiřího Hynka a jednoho podnikatele, spis v nejbližších dnech předá žalobci. Šestičlennou skupinu obviněných v čele s jednatelem mělnické firmy Fytoz Stanislavem Ohemem navrhne postavit před soud. Ke stíhaným patří i bývalý policista z Hradce Králové, padesátiletý Miroslav Siksta. Podle obvinění za přislíbenou finanční odměnu Ohemovi s vydíráním radil a dodával mu informace o poškozených.

Hynek čelil od konce loňského srpna výhrůžkám kvůli reportáži v pořadu Fakta o tom, jak firma Fytoz dovážela z Ruska hnojiva. Ukázal, jak český zemědělský trh zaplavily tisíce litrů padělku americké látky Command na hubení plevele u brambor, luštěnin a řepky olejné. Podnikatelé podle Hynka nakoupili ve velkém chemickou látku, kterou po přelepení štítku na láhvi vydávali za americký přípravek. Prodali ho pětkrát dráž, než co chemikálie stojí, jejich zboží je však pro ošetření plodin neúčinné.

Zadavateli vydírání jsou podle policie Ohem a společník z jeho firmy, kteří za napadení reportéra slíbili čtvrt milionu korun. Podle policie se snažili hrozbami zabránit Hynkovi v dokončení další reportáže. Údajně mu hrozili tím, že když se nepřestane zajímat o aktivity firmy Fytoz, nechají mu zlámat ruce a nohy. Podle obvinění si najali podnikatele z Frenštátu pod Radhoštěm, který si pak na "špinavou práci" vyhlédl dva muže z Nového Jičína. Každému z nich slíbil za zbití Hynka 35.000 korun.

Prodloužení mise armády v Iráku je podle Kühnla reálnou možností

Čeští vojenští policisté možná budou pracovat v Iráku i v příštím roce. Ministr obrany Karel Kühnl ve čtvrtek řekl, že je to velmi reálná možnost. Případné prodloužení mise, která má skončit na konci letošního roku, spojil se zabezpečením Iráku v době tamních voleb, plánovaných na leden.

Premiér Stanislav Gross ale na dotazy novinářů, zda se vláda bude zabývat prodloužením české vojenské účasti v Iráku, konkrétně neodpověděl. "Teď bezprostředně to není na pořadu dne, ale samozřejmě, že budeme jednat o spoustě věcí," řekl pouze.

Předchozí vláda Vladimíra Špidly krátce před svým pádem schválila plán ministerstva obrany na působení českých vojáků v zahraničí v příštím roce. Ten počítal s návratem stovky vojenských policistů, kteří nyní školí iráckou policii nedaleko jihoirácké metropole Basra. V zemi měl zůstat jen nejvýše desetičlenný chirurgický tým působící v britské vojenské nemocnici. Kühnl ale od svého nástupu do funkce dal už několikrát najevo, že je pro větší českou účast v Iráku. O vládním materiálu bude na podzim hlasovat sněmovna.

Šéf branně bezpečnostního výboru Jan Vidím (ODS) poznamenal, že jeho strana podporuje českou účast v Iráku. "Na druhou stranu armáda si musí říct, zda má na tři velké mise," podotkl. Kromě Perského zálivu jsou čeští vojáci významněji zastoupeni v Afghánistánu a na Balkáně.

Čeští vojáci v afghánské misi ISAF se v pátek vystřídají

Do Kábulu odletí v pátek 15 českých vojáků, kteří na příštího půl roku vystřídají své kolegy působící dosud v misi ISAF Severoatlantické aliance. Jádro českého kontingentu v této afghánské misi tvoří specialisté týmu pro likvidaci nevybuchlé munice. Podílejí se na ženijním průzkumu a likvidaci výbušnin. Další vojáci budou působit v odborných funkcích na velitelství NATO v Kábulu.

Z Afghánistánu se tento měsíc vrací přibližně stovka armádních elitních průzkumníků z Prostějova. Ti ovšem nebyli účastníky mise Severoatlantické aliance, ale podíleli se na protiteroristické operaci Trvalá svoboda.

Jednání bankovní rady ČNB skončilo, sazby zůstaly beze změny

Čtvrteční jednání bankovní rady České národní banky skončilo bez měnových rozhodnutí. Změnu úrokových sazeb neměla bankovní rada na programu.

Centrální banka změnila sazby před dvěma týdny, když podle očekávání zvýšila repo sazbu o čtvrt procentního bodu na 2,50 procenta. Od ní se odvíjejí i úroky z úvěrů, které banky poskytují lidem a podnikům. ČNB si za přitvrzení své politiky vysloužila kritiku některých členů vlády, kteří mají obavy o hospodářský růst. Podle centrální banky je ale česká ekonomika ve slušné kondici a tomu musí odpovídat i nastavení úrokových sazeb. Pokud hospodářský růst dále zrychlí, ČNB bude muset dále zvyšovat úrokové sazby.

Analytici: Průmysl naznačuje zrychlení růstu HDP, úroky porostou

Červencový překvapivý výkon průmyslové výroby podpořil očekávání zrychlení růstu celého hospodářství. Současně to ale znamená, že Česká národní banka bude muset pokračovat ve zvyšování úroků a tím zdražování peněz pro občany a firmy, shodují se analytici.

Průmysl meziročně v červenci akceleroval o 11 procent, po očištění od vlivu nestejného počtu pracovních dnů dokonce o 18 procent. Dynamický růst předčil očekávání trhu a podpořil optimistické odhady ohledně růstu domácí ekonomiky, řekla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Takto vysoké tempo se samozřejmě odrazí v růstu hrubé domácí produkce, připojil se Vladimír Pikora z Volksbank.

Levným půjčkám ale naproti tomu bude postupně odzvoněno. Česká národní banka se dle Horské nemusí bát a může pokračovat v korekci doposud nízkých sazeb směrem nahoru. "Jde o signál, že ČNB bude pokračovat ve zvyšování úroků, aby v situaci silného ekonomického růstu udržela pod kontrolou inflační tlaky," souhlasil Radomír Jáč z PPF Asset Management.

Akce Kryštof začala ve středu, její konec je v nedohlednu

Minimálně do konce týdne budou muset řidiči na českých silnicích počítat s častějšími policejními kontrolami. Policie totiž zahájila další celorepublikovou dopravně bezpečnostní akci, známou pod názvem Kryštof. Řidiči by ale neměli vědět, kdy akce skončí, aby se na to nemohli připravit.

Kromě přestupků řidičů se policisté zaměřují i na technický stav vozidel, ale také na hledané osoby a kradená auta a věci, uvedla mluvčí prezidia.

Ministerstvo vnitra již dříve uvedlo, že hodlá každý rok zorganizovat dvacet rozsáhlých bezpečnostně-preventivních akcí typu Kryštof. "Přesvědčili jsme se, že rozsáhlé kontroly mají efekt," zdůvodnil toto rozhodnutí šéf dopravní policie Zdeněk Bambas. Od velkých zátahů na nezodpovědné řidiče si policie slibuje snížení nehodovosti na silnicích.

Politici řeší, jako pomoci BIS zajistit peníze na její vybavení

Politici budou hledat možnosti, jak při přípravě státního rozpočtu na příští rok zabránit tomu, aby kvůli vnitřním změnám ve struktuře rozpočtu Bezpečnostní informační služby klesal objem peněz na její materiální zabezpečení. Podle nepotvrzených informací ČTK jde zhruba o 85 milionů korun, o nichž by politici měli debatovat.

Záležitostí se ve čtvrtek na neveřejném zasedání zabýval sněmovní branný výbor. Premiér Stanislav Gross, který se ho účastnil, v rozhovoru s novináři obecně naznačil, že cestou k vyřešení problému by mohlo být "účelové směřování prostředků na vybavení některými druhy techniky, které jsou v tuto chvíli opotřebované a potřebují jednorázovou obměnu."

"Není to tak, že by teď bezprostředně hrozil kolaps, ale faktem je, že potřebujeme v příštím roce, aby na materiálové vybavení (BIS) bylo přece jenom možné dát trochu více, než se v tuto chvíli předpokládá. Myslím, že tady najdeme společnou řeč," míní Gross.

Předseda branného výboru Jan Vidím (ODS) doufá, že se problém vyřeší. "V rozháraném světě musí být speciální služba schopná splnit své úkoly precizně a nesmí jí v tom bránit nějaký zásadní nedostatek," prohlásil.

Šimonovský: Do dvou let by bylo vhodné uvažovat o privatizaci ČSA

Zhruba do jednoho až dvou let by bylo vhodné začít uvažovat o prodeji části nebo celého státního podílu v Českých aeroliniích. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekl ministr dopravy Milan Šimonovský. Podnik se podle něho brzy dostane do situace, kdy by bylo možné za něj v prodeji získat nejvyšší cenu.

Prezident ČSA Jaroslav Tvrdík připomněl, že stále platí předkupní právo Air France a Delty Air Lines. Pokud by se tedy stát rozhodl svůj podíl v aeroliniích nebo jeho část odprodat, musel by s tím počítat.

Ústavní soud: Zdraví dítěte je důležitější než rodinné vazby

Zdraví dítěte je podle názoru Ústavního soudu důležitější než rodinné vazby. Soud proto ve čtvrtek potvrdil verdikty karvinského okresního soudu a ostravského krajského soudu, které loni odňaly sedmiletého Dominika Jánoše z péče rodičů a ustanovily mu opatrovníka. Dominik je nemocný rakovinou a jeho rodiče jsou Svědky Jehovovými. Z náboženských důvodů požadovali, aby jejich syn nedostával krevní deriváty. Ty jsou ale pro chemoterapeutickou léčbu nutné.

Rodina podala na postup obou soudů stížnost, Ústavní soud jí ale nevyhověl. "Byl nutný zákrok, hrozilo přímé ohrožení života," řekl ústavní soudce Jiří Mucha. Soud vzal v úvahu i úmluvu o lidských právech a medicíně, která říká, že lékař má povinnost chránit pacienta proti těm, kteří narušují jeho práva. Ochrana zdraví a života dítěte je důvodem pro zásah do rodičovských práv, upozornil Mucha.

Malý Dominik je nyní v péči rodičů, v nemocnicích je podle advokáta rodiny jen na nutná vyšetření. Rodiče s nemocniční léčbou syna souhlasili, odmítali ale chemoterapii. Povolili pouze podávání léků tišících bolesti. Soud proto stanovil opatrovníka.

V registru lidí odmítajících darovat orgány je po týdnu 22 jmen

Do Národního registru občanů, kteří odmítají posmrtný odběr tkání a orgánů, se za prvních sedm dní jeho existence zaevidovalo 22 lidí.

V České republice platí dlouhodobě zásada předpokládaného souhlasu s odběrem orgánů, pokud občan nedá najevo, že si nepřeje, aby jeho orgány byly transplantovány. Od roku 2002 platí transplantační zákon, který počítal se vznikem registru lidí odmítajících stát se dárci. Pracoviště, která odebírají orgány k transplantaci, mají povinnost do registru nahlédnout.

Odborníci zabývající se transplantacemi doufají, že počet lidí zásadně nesouhlasících s odběrem bude co nejmenší. Ředitel Koordinačního střediska transplantací Martin Holcát ČTK řekl, že v ČR je registrováno zhruba 1200 čekatelů na transplantaci.

Kühnl řekl poslancům, že požádá o bezpečnostní prověrku

Ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) se rozhodl získat bezpečnostní prověrku umožňující mu nakládat s tajnými dokumenty. Kühnl to ve čtvrtek oznámil poslancům ze sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Jako člen vlády má už nyní k utajovaným dokumentům přístup, o prověrku žádá hlavně kvůli snazší spolupráci se spojenci v Severoatlantické alianci.

"Ministr obrany v rámci struktur NATO nemůže bez prověrky naplno fungovat a musel by se nechat v některých případech zastupovat," vysvětlil svůj krok.

Získání prověrky, kterou uděluje Národní bezpečnostní úřad, trvá i několik měsíců. "Nechám se prověřit na stupeň 'tajné', což mi bylo řečeno, že je dostačující," dodal.

Poprvé za deset let nevyšel krajanský časopis Česká beseda

Poprvé za deset let od svého vzniku nevyšlo na září připravované číslo krajanského měsíčníku české národnostní menšiny na Slovensku Česká beseda. ČTK o tom informovala šéfredaktorka časopisu Helena Miškufová. Podle jejího tvrzení vinu nese slovenské ministerstvo kultury, které nedokázalo zajistit přísun prostředků na menšinovou kulturu včas, takže dluh časopisu se vyšplhal na 650.000 korun. Další existence časopisu je ohrožena.

"První dvě čísla jsme letos vydali jen díky příspěvku českého ministerstva kultury, přičemž na příspěvek ze slovenského ministerstva i navzdory několika příslibům čekáme dodnes," konstatovala Miškufová. Poznamenala, že něco podobného se nestalo ani za vlády Vladimíra Mečiara, kdy v čele resortu kultury stál Ivan Hudec, jenž podle její slov "menšinové kultuře nebyl příliš nakloněn".

KSČM považuje důchodový systém za stabilizovaný a udržitelný

Důchodový systém je podle KSČM udržitelný a stabilizovaný na příštích deset let. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekli předseda sněmovního podvýboru pro reformu důchodového systému a nemocenského pojištění Miroslav Opálka a člen rozpočtového výboru Jaroslav Gongol.

Komunisté jsou přesvědčeni o tom, že je vzhledem ke stabilizaci důchodového systému lepší s jeho reformou počkat. Po letech se podle nich možná zjistí, že na základě růstu produktivity práce a příjmů bude do systému plynout více peněz. Pomohlo by podle nich také zvýšení zaměstnanosti a otočení nepříznivého trendu klesající porodnosti, který vede ke stárnutí populace. Systém by to oživilo, uvedl Gongol.

Rozhodující je pro komunistickou stranu státem garantovaný takzvaný první pilíř důchodového systému, založený na průběžném financování a solidaritě mladých se starými a bohatých s chudými. Ten musí být podle Gongola nástrojem státu k zachování důstojného stáří lidí. Tyto důchody by podle něj měly dosahovat 45 procent průměrné hrubé mzdy.

V ostatních návrzích vidí Gongol útoky na solidaritu bohatých s chudými a mladých se starými. Pochybnosti mají komunisté o povinném spoření na důchod v penzijních fondech. To podle nich není v zájmu budoucích důchodců. Tučné zisky v tom podle Gongola vidí finanční ústavy a penzijní fondy, které by tak mohly desítky let disponovat stovkami miliard korun. Střadatelé by neměli záruku, že se v případě jejich krachu vůbec nějakého důchodu dočkají.

ČSSZ: Na důchodovém účtu byl k červenci přebytek 1,5 miliardy

Přebytek 1,5 miliardy korun na účtu, z něhož se vyplácejí důchody, evidovala ke konci července Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Loni ve stejném období byl na kontě schodek ve výši 13,8 miliardy korun. ČTK to ve čtvrtek sdělila mluvčí ČSSZ Štěpánka Mikešová. Zatímco důchodový účet se dostal z červených čísel, na kontě nemocenského pojištění chybělo ke konci července 1,6 miliardy korun. I zde ale deficit klesá.

Klaus se v Kazachstánu setkal s podnikateli a vyjel do hor

Prezident Václav Klaus, který je na týdenní návštěvě tří středoasijských republik, se ve čtvrtek v kazažské metropoli Almaty sešel s místními a českými podnikateli.

Klause doprovází více než dvacítka zástupců českých firem. Kazaši zatím projevili největší zájem o spolupráci v oblasti dopravní struktury.

Zprávy o Klausově návštěvě zaplnily ve čvrtek první strany kazašských novin. Jeho přítomnost je poměrně velkou událostí mimo jiné i proto, že prezidenti evropských zemí do postsovětských republik ve Střední Asii příliš často nejezdí. V pátek ráno se český prezident přesune do Kyrgyzstánu.

Sloganem "Myslím to upřímně" přesvědčuje Gross i politiky

Sloganem "Myslím to upřímně", který se v posledních dnech objevil na billboardech úřadujícího šéfa ČSSD Stanislava Grosse, se premiér snaží přesvědčit nejen voliče, ale zřejmě i politiky. Mnohé z nich totiž rozesmál, když přišel pozdě na čtvrteční jednání sněmovního branného výboru, a jeho první slova byla: "Chtěl bych se omluvit a myslím to upřímně."

Členové výboru se ovšem později nemohli shodnout, zda to Gross řekl, aniž v tu chvíli domyslel spojitost svých slov se sloganem na billboardech, anebo zda šlo o promyšlený tah.

Factum: Češi nemají jasno v tom, zda se země dokáže prosadit v EU

Mezi českou populací panují rozporné názory na to, zda se Česká republika dokáže v Evropské unii perspektivně prosadit z hlediska hospodářství a jeho konkurenceschopnosti. Přibližně 40 procent lidí si myslí, že ano, stejně častý názor však je, že se česká ekonomika v EU prosadit nedokáže. Vyplývá to z průzkumu společnosti Factum Invenio z přelomu srpna a září.

Optimisty jsou podle výsledků průzkumu především lidé s hrubým měsíčním příjem od 25.000 do 30.000 korun, obyvatelé nejmenších obcí do 500 obyvatel a vysokoškolsky vzdělaní lidé. Mezi pesimisty patří hlavně voliči KSČM a lidé od 45 do 59 let.

Policie zřejmě nepočítá s konfrontací aktérů kauzy Kořistka

Unionistický poslanec Zdeněk Kořistka ve čtvrtek kvůli úplatkářské aféře znovu vypovídal na policii. Policie vyšetřuje, zda mu vyslanci opoziční ODS v srpnu nabídli deset milionů za to, když nepodpoří novou vládu, jak Kořistka tvrdí. Po rozhovoru s vyšetřovateli poslanec ČTK řekl, že "případ se posouvá", další podrobnosti však odmítl sdělit. Policie podle něho nepočítá s tím, že by využila osobní konfrontace lidí spojených s případem, jak si přejí další aktéři aféry.

"Tato metoda se používá až u soudu, ve fázi policejního vyšetřování nepřichází v úvahu," řekl Kořistka k přání mužů, kteří mu údajně úplatek nabídli - Marka Dalíka, který je poradcem šéfa ODS Mirka Topolánka, a lobbisty Jana Večerka.

Večerek původně souhlasil s možností výslechu na detektoru lži stejně jako Kořistka, ale změnil názor. Detektor lži podle něj nemá zákonnou oporu, pro soud není přímým důkazem a nebyl nikdy v podobném případě použit.

Kořistka je ochoten podstoupit test na detektoru lži, i když ostatní aktéři korupční aféry touto zkouškou neprojdou.

Čeští protidrogoví psi dokázali, že patří v Evropě k nejlepším

Čeští psovodi a psi na vyhledávání drog prokázali, že patří v Evropě k nejlepším. Na evropském mistrovství, které se v uplynulých dnech uskutečnilo na Liberecku, zvítězili nejen v soutěži družstev, ale obsadili i první dvě místa v soutěži jednotlivců.

Podle Zdeňka Richtra z generálního ředitelství cel, patří vyhledávání drog k základním činnostem celníků, a to bez ohledu na to, že celní správa prochází transformací. "V Heřmanicích budujeme moderní areál pro výcvik psů, který bude na evropské úrovni," řekl Richtr.

EU uvolnila téměř 13 milionů korun na ochranu Moravského krasu

Evropská komise uvolnila 412.256 eur, což je asi 12,8 milionu korun, na ochranu vápencových útvarů a lesních porostů a také na kultivaci pastvin v rezervaci Moravského krasu u Brna. Ekologický projekt bude Evropská unie financovat zhruba ze tří čtvrtin, zbytek zaplatí Česká republika, vyplývá z materiálu, který ve čtvrtek zveřejnila v Bruselu Evropské komise.

Návratu lidí od plynu k uhlí chtějí Litoměřice zabránit pokutami

Návratu domácností od plynu k pevným palivům chce litoměřická radnice zabránit pokutami. Po ohlášeném zdražení plynu se totiž řada rodin rozhodla raději zprovoznit komíny a odmítla se připojit. Litoměřické radnici tak hrozí, že bude muset vrátit dotaci ze Státního fondu životního prostředí. Starostové okolních obcí mají obavy, že zdražení nezpůsobí jen katastrofický zásah do jejich rozpočtu, ale i zhoršení ovzduší.

Na připojení k plynu dostali někteří občané Litoměřic od města zvláštní dotaci. Pokud se nyní rozhodnou nepřipojit, vyměří jim úřad pokutu. Podle Pavla Gryndlera z odboru životního prostředí bude město kontrolovat, kdo plyn nepoužívá.

Za zločiny na podnikatelích poslal soud do vazby zatím 11 lidí

Soud už vzal do vazby 11 lidí z organizované devatenáctičlenné skupiny, která má podle policie na svědomí řadu zločinů na bohatých podnikatelích. Státní zastupitelství přitom navrhlo poslat do vazební věznice 16 stíhaných. Gang, v němž figurují i jeden bývalý a jeden současný důstojník Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), čelí obvinění ze dvou vražd, řady loupeží i jiných trestných činů z let 1996 až 2002. Údajně se obohatil o nejméně 46 milionů korun. Při prokázání viny soudem by některým stíhaným hrozil výjimečný trest vězení.

Podle náměstka krajského státního zástupce Petra Šnajdra čtyři podezřelé policie zatím nedopadla, jsou zřejmě v zahraničí. Neví se však, ve které zemi.

Šnajdr řekl, že nynější případ únosů a vražd podnikatelů lze přirovnat ke kauze takzvaných orlických vražd, která byla svého času označována za nejsložitější v dějinách české kriminalistiky. V obou případech se podle Šnajdra pachatelé zaměřovali na movité podnikatele, které "kvalifikovaně" vytypovali, někam vylákali a užili proti nim brutálního násilí. "Způsob provedení je obdobný, akorát tam těch mrtvých bylo víc. Tady je zase daleko víc obviněných a daleko víc loupežných útoků," vysvětlil Šnajdr.

Bývalý elitní důstojník Petr Koňařík a stále sloužící Jiří Kaňka jsou stíháni pro účast na loupeži, zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněné nakládání s osobními údaji. Podle obvinění poskytovali gangu za deseti- až stotisícové odměny údaje o lidech z policejních evidencí. Osobně se loupeží neúčastnili.

Policie považuje za hlavního organizátora zločinů jednatřicetiletého podnikatele a kulturistu Davida Berdycha. Čelí obvinění z jedné vraždy i řady loupeží. Někteří ze skupiny jsou stíháni jen za loupeže bez podílu na vraždách, z nichž je obviněno celkem šest lidí.

Soud poslal dva mladíky za vraždu bezdomovce na osm let do vězení

Na osm let do zvláštní věznice pro mladistvé poslal ve čtvrtek královéhradecký krajský soud dva muže, kteří v březnu jako sedmnáctiletí brutálně zavraždili čtyřiapadesátiletého bezdomovce v Žižkových sadech v centru Hradce Králové.

"Udělali to z nudy, aby se uvolnili, aby uvolnili agresi po popíjení alkoholu," řekla při vynášení rozsudku předsedkyně senátu Anna Bímová. Oba útočníci se k činu během hlavního líčení přiznali.

Jednomu z útočníků soud navíc uložil ochranné psychiatricko- sexuologické léčení. "Podle znalců se u jednoho z mladistvých projevila sexuální úchylka v podobě útočného sadismu....Odpovídá to i dalším důkazům, konečně je tu i tvrzení pachatele, že po útoku se cítil jakoby vybitý, uklidněný," řekla státní zástupkyně Hana Flídrová.

Za únos dívky uložil soud v Brně členům gangu 32 let vězení

Za únos dívky uložil ve čtvrtek soud v Brně členům gangu souhrnný trest 32 let vězení. Čtyři Ukrajinci loni v květnu unesli osmiletou dceru brněnského klenotníka a za její vrácení žádali pět milionů korun. Brněnský krajský soud dva z pachatelů poslal na devět let do vězení a další dva potrestal sedmi lety odnětí svobody. Pátým členem gangu je Ivan Oros, který již v minulosti prchl z Česka. Podle dostupných informací byl zajištěn na Ukrajině, kde by měl být za únos souzen v samostatném řízení.

Hlavní líčení se ve čtvrtek konalo za mimořádných bezpečnostních podmínek. V jednací síni byli také dva členové justiční stráže se samopaly. Rozsudku přihlíželo početné příbuzenstvo Ukrajinců.

Deníky Bohemia: Na vrcholu Sněžky se oběsil starší muž

Na vrcholu nejvyšší české hory Sněžky v Krkonoších se oběsil šestašedesátiletý muž z Liberecka. Mrtvolu objevili turisté z nedaleké Luční boudy, kteří se přišli na Sněžku podívat na východ slunce. Motiv a další okolnosti mužovy smrti police šetří.

"Nepamatuji, že by se někdo přijel někdy na Sněžku zabít," řekl ČTK náčelník lanovky Jiří Martinec. Občas se podle něj pouze stane, že některý turista při výstupu na Sněžku zkolabuje.

Výhybkáři hrozí za vykolejení rychlíku tři roky vězení

Až tři roky vězení hrozí devětapadesátiletému výhybkáři Českých drah, který je podezřelý, že ve čtvrtek zapříčinil vykolejení rychlíku Junák v Jindřichově Hradci. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda se ale odhaduje ne 400.000 korun.

Rychlík Junák vykolejil na trati v místní části Kanclov v Jindřichově Hradci. V tomto místě se rozpojují trať běžné železnice a úzkorozchodné koleje Jindřichohradeckých místních drah. Podle šetření výhybkář nasměroval soupravu rychlíku na úzkorozchodnou trať, kde potom lokomotiva a první vagon vykolejily.

Strach ze žháře vede lidi na Domažlicku k držení nočních hlídek

Až k držení nočních hlídek vede některé obyvatele Domažlicka strach ze žháře, který zhruba od srpna založil několik požárů v zemědělských objektech, stozích či na polích.

"Mluvili jsme o tom na obecním úřadě s našimi dobrovolnými hasiči, že obejdeme vesnici a zjistíme, kolik mužů by bylo ochotných se do hlídek zapojit," řekl dnes ČTK místostarosta Němčic Josef Šimánek. První hlídky se podle něj vystřídaly už v noci na čtvrtek. Vesničané mají podle něj strach, že se krajinou pohybuje člověk, který ohně v noci úmyslně zakládá. V okolí vesnice přitom hospodaří zemědělská společnost i soukromníci.

Požáry vyšetřuje i domažlická policie, pachatele se zatím nepodařilo dopadnout. Podle informací tisku je jedinou stopou svědectví myslivce, který zahlédl na posedu u hořícího stohu člověka pozorujícího plameny. Když myslivce uviděl, ujel na malém motocyklu, uvádí čtvrteční Právo.

K 10. výročí úmrtí Petra Čepka vychází kniha Jaroslava Vostrého

Talent a osud je název knihy, kterou Jaroslav Vostrý věnoval svému příteli a spolupracovníkovi, herci Petru Čepkovi. Kmotrou nového a upraveného vydání, které vychází k 10. výročí hercova úmrtí, se ve čtvrtek v pražském Činoherním klubu stala Věra Galatíková.

Vostrý, spoluzakladatel této scény, v letech 1965 až 1972 její umělecký šéf a začátkem let devadesátých ředitel, doplnil monografii mnoha fotografiemi a soupisem hercových rolí. Lidská a umělecká blízkost, zkušenost dramatika, režiséra i teoretika mu umožnily podat příběh Čepkova života a kariéry velice důvěrně. "Jeho kniha je zároveň mimořádnou výpovědí o době a hereckém i lidském údělu v ní," uvádí se na záložce publikace. Poprvé vyšla v roce 1996. Pro nové vydání se rozhodlo nakladatelství XYZ, které se specializuje na biografie a memoáry.

Petr Čepek zemřel 20. září roku 1994, čtyři dny po svých čtyřiapadesátých narozeninách. Kromě výrazných divadelních rolí se prosadil i v televizi a ve filmu, kde vytvořil sedm desítek rolí. Exceloval už koncem 60. let v adaptacích děl Vladimíra Körnera režírovaných Františkem Vláčilem - především v Údolí včel a Adelheid. Čepkova filmografie je spojena i s režisérskými osobnostmi Antonína Máši (Hotel pro cizince, Ohlédnutí, Skřivánčí ticho) a Juraje Herze (Petrolejové lampy, Morgiana).

V divadle Čepek naposledy ztvárnil Ibsenova Johna Gabriela Borkmana právě v Činoherním klubu. Patřil k jeho kmenovým osobnostem a na tomto jevišti působil třicet let. Poslední jeho postavou ve filmu byla titulní role ve Švankmajerově snímku Lekce Faust.

Brücknera dopálili Bolf, rozhodčí Merk i neproduktivní koncovka

Nejen diskutabilní výkon trojice rozhodčích, ale také neproduktivní hra jeho týmu a hrubky stopera Bolfa stojí podle českého kouče Karla Brücknera za prohrou fotbalové reprezentace týmu v úvodu kvalifikace mistrovství světa. Svěřil se s tím během návratu českého týmu z Amsterodamu.

Ještě dlouho po zápase Brücknerem lomcoval vztek kvůli způsobu řízení zápasu v podání německého sudího Markuse Merka. Nevyčítal mu ani tak neodpískanou penaltu, jejíž oprávněnost potvrdili nakonec i hostitelé, ale především přehlížení soubojů uvnitř nizozemské šestnáctky. To podle kouče nemá obdobu ani v českých soutěžích na úrovni okresu.

Brücknera mrzelo, že tak opěvovaný sudí přihlíží tomu, jak jeho hráče soupeř drží za dres, často i pomocí zápasnických chvatů. "Chvílemi to bylo až směšné. Já bych nikdy nevěřil, že na této úrovni může takový trend rozhodčí nasadit. Je to cesta proti ofenzivnímu fotbalu a ani ve třetí třídě od našich úplatných rozhodčích bych takovou komedii nečekal," hřímal kouč, o němž je známo, že ho rozčiluje nečistá hra bránící ofenzivnějšímu pojetí fotbalu.

Ale trenér nezavřel oči ani nad tím, jak si zápas nechali uniknout pod prsty jeho svěřenci. Mužstvo totiž začíná mít velké problémy s produktivitou, během oficiálních zápasů nedokázali čeští fotbalisté vstřelit gól už 295 minut a gól nedali ani v přípravě v Mladé Boleslavi. Naposledy se to podařilo ve čtvrtfinále Eura proti Dánsku Barošovi.

"Zápas jsme si bez ohledu na rozhodčí prohráli sami. Nikdy se nám nepodařilo Holanďany takto přehrát, ale to je nám k ničemu, musíme dávat góly. Nebyli jsme produktivní, přestože na hřišti bylo to nejofenzivnější složení, co dnes máme k dispozici. Měli jsme sice šance, ale nebyly tak kvalitní, aby koncovka byla úspěšnější," vysvětloval trenér.

Na výkonu mužstva ho ale nejvíce rozčílily hrubé chyby stopera Reného Bolfa, který možná mohl být rád, že se s výpravou nevracel zpět do Prahy. "To byl vyslovený zkrat. Takovou chybu si nemůže dovolit ani v divizi. Pokud jsem kritizoval během Eura adresně Grygeru, tak teď nemohu mlčet," připomněl poslední případ, kdy se tak adresně pustil do některého ze svých hráčů.

Až nynější porážka ukáže, jak charakterově silný tým má kouč k dispozici. Brücknera může těšit, že už brzy po zápase fotbalisté dávali sami najevo, že je první kvalifikační prohra od baráže o MS v listopadu 2001 k zemi nesrazí. "Máme před sebou jedenáct dalších zápasů a jedna smolná porážka nás nezastaví. Příště už musíme zabrat," vyjádřil útočník Milan Baroš názor, který mezi hráči převládal.

Juniorka Huříková vybojovala na MS horských kol bronz

Česká cyklistka Tereza Huříková získala ve Francii bronzovou medaili v juniorském závodu na mistrovství světa horských kol. Její úspěch mohl být ještě větší, kdyby ji v posledním okruhu nezdržel defekt předního kola, který ji stál pokles z prvního místa na třetí. Sedmnáctiletá Huříková tak vybojovala na mistrovství světa čtvrtou českou medaili v cross country a napodobila Petru Bublovou, která před dvěma lety v Kaprunu získala v juniorské kategorii také bronz. Z vítězství se loni radoval junior Jaroslav Kulhavý, premiérový cenný kov vybojovala v roce 1995 díky druhému místu tehdejší juniorka Kateřina Hanušová.

Čeští hokejisté už trénují v Torontu a těší se na Kanadu

Pryč jsou hodiny nejistoty českých hokejistů, proti komu budou hrát v semifinále Světového poháru. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky už vědí, že v boji o finále se utkají s Kanadou, která v posledním čtvrtfinále turnaje porazila jednoznačně Slovensko 5:0. Nejlepší zpráva pro českou výpravu však byla, že se nemusí z Toronta, kam se přesunula ze Stockholmu, stěhovat do Minnesoty.

Českou výpravu přivítal v Severní Americe déšť, tváře hokejistů však přesto zdobily úsměvy. "Vždyť jsme mezi čtyřmi nejlepšími, tak proč ne," vysvětlil obránce Tomáš Kaberle pro zámořský deník Toronto Sun. Kladenský odchovanec působí v místním klubu, takže se na zápas proti Kanadě zvláště těší. "Bude to skvělé hrát tady proti Kanadě. Budu vlastně hrát také doma," usmíval se mladší ze bratrské dvojice Kaberlů.

Ofenzivní bek má radost, že si může zahrát s úřadujícími mistry světa a olympijskými vítězi. "Jsme šťastní, že jsme vyřadili Švédsko, ale nyní se musíme opět připravovat. Každý kanadský výběr je silný, protože v něm hrají nejlepší možní hráči. Bude to velký zápas. Něco jako rozhodující zápas v play off, kdy poražený jede domů," podotkl Kaberle.

Česká reprezentace a Kanada se v nejsilnějším složení utkaly naposledy na olympiádě v Salt Lake City. V základní skupině skončilo utkání 3:3. O čtyři roky dříve v Naganu Češi v semifinále vyhráli po samostatných nájezdech. Tuhle prohru si moc dobře pamatuje zejména Wayne Gretzky, kanadská legenda a současný generální manažer reprezentačního týmu země Javorového listu. Sobotní duel ale za žádnou odvedu nepovažuje.

"Myslím si, že je jiná doba a jiní hráči," řekl Gretzky deníku Toronto Sun. "Důležitou součástí českého týmu byl Hašek, a ten tam nyní není. Je ale pravda, že Jaromír Jágr ano, a když je on na ledě, musíte se mít na pozoru," podotkl jeden z nejlepších hokejistů všech dob.

Počasí:

V pátek čekají meteorologové příjemný letní den, slunečno, teploty 19 až 23 stupňů Celsia, na horách kolem 14. Slabý vítr bude vát od jihovýchodu.