Zprávy
Klaus: O výsledku referenda o euroústavě rozhodne jeho pochopení
Český prezident Václav Klaus si netroufá odhadnout, jak dopadne v jeho vlasti případné referendum o evropské ústavní smlouvě. Výsledek totiž podle prezidenta závisí zejména na tom, jak ho Češi pochopí. Pokud si budou vědomi, že půjde o hlasování o ústavě - nikoli o unii jako takové -, mohli občané by tento dokument při hlasování odmítnout, uvedl.
"Pokud bude referendum o evropské ústavě pojato jako obecné referendum o tom, jestli je EU věc dobrá a opak EU je věc špatná, pokud se řadě lidí podaří referendum definovat tímhle způsobem, myslím, že většina lidí v ČR řekne tomuto referendu ano," řekl Klaus v rozhovoru pro slovenskou zpravodajskou televizi TA3.
"Pokud by se podařilo, aby to referendum bylo skutečně o evropské ústavě - opravdu o tom, jestli my všichni potřebujeme tento další krok k Evropě udělat - dovedu si dost dobře představit, že by rozumní lidé mohli říci ne," soudí prezident.
Klaus má ale podle svých slov obavy, zda někteří politici ve vášnivých a zjednodušených diskusích dokáží podstatu referenda obhájit natolik, aby občané opravdu věděli, o co vlastně při něm půjde. Výsledek případného si ale prezident odhadnout netroufá. "To bych musel být věštec, a to nejsem," uvedl.
Zda bude v ČR vypsáno referendum o evropské ústavní smlouvě, ještě není rozhodnuto. Někteří politici ale soudí, že je podle českých zákonů nutné, aby k němu došlo. Premiér Stanislav Gross soudí, že by mělo být v červnu 2006.
Janota: Brusel v pátek asi potvrdí, že ČR napravila chyby z Phare
Evropská komise by měla v pátek potvrdit, že Česká republika již napravila chyby, kvůli kterým nemůže od počátku srpna čerpat asi 3,7 miliardy korun z fondu Phare. Asi do měsíce by se tak měl tok peněz z fondu obnovit, řekl na konferenci Finanční správa a rozvoj měst a obcí v ČR náměstek ministra financí Eduard Janota. Přibližně od začátku listopadu by se tak v ČR opět mohly uzavírat nové smlouvy z programu Phare 2003. Podobný problém řešila nebo řeší většina nových členů EU.
ČR musí podle Bruselu nejdříve prokázat, že dokáže s penězi nakládat podle unijních pravidel. Evropská komise tvrdí, že má ČR celkem pozastavené 4,2 miliardy korun, protože nesmí čerpat ani prostředky na tzv. technickou asistenci.
Ministr financí Bohuslav Sobotka se pokoušel zveřejnit důvody, proč bylo čerpání peněz pozastaveno, Brusel to však nepovolil. Podle obou stran však ČR nepřijala pouze všechna technická a organizační opatření. Zatímco dříve se na projektech z fondu Phare významně podílela Evropská unie, v novém systému EDIS by měla mít česká strana na starosti vše od výběru až po schvalování a výplaty peněz. Komise bude provádět pouze následnou kontrolu.
Města a obce nesouhlasí s návrhem rozpočtu, chtějí více peněz
Města a obce nesouhlasí s návrhem státního rozpočtu na příští rok. Navrhovaný růst daňových příjmů o 12,2 miliardy pokládají za nedostatečný a tvrdí, že především kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty jim výdaje porostou mnohem rychleji. Na konferenci Finanční správa a rozvoj měst a obcí v ČR to řekl předseda Svazu měst a obcí Oldřich Vlasák.
Podle ministra financí Bohuslava Sobotky však daňové příjmy u obcí všech velikostí v posledních letech pravidelně a viditelně rostou. Do roku 2000 byl podle něho špatně nastaven systém přerozdělování daňových výnosů mezi obcemi, který vedl k prohlubování rozdílů v daňových příjmech. Vláda se to podle něho pokusila napravit novelou zákona a nový systém se prý osvědčil. Míra rozpočtové autonomie českých obcí a měst je tak nyní jedna z nejvyšších v Evropské unii, dodal Sobotka. V dalších letech by se podle něj mělo změnit rozpočtové určení daní tak, aby byly obce více motivované podporovat vytváření pracovních míst. V současné době dostávají obce asi 1,5 procenta daně z příjmu místních zaměstnanců a podle Sobotky by se toto procento mělo zvýšit. "Více by tak získaly ty obce, které aktivně podporují zaměstnanost na svém území," řekl.
Sobotka zároveň zdůraznil, že míra přerozdělování v České republice narazila na své maximum a stát si nemůže dovolit dále zvyšovat daňovou zátěž. Podle něj by neměl být úspěšným politikem ten, kdo dokáže vybojovat nejvíce peněz, ale ten, kdo dokáže se stejnými nebo menšími prostředky dělat kvalitní politiku. Mezi přítomnými starosty tím vyvolal vlnu nesouhlasu.
Dolejš tvrdí, že ho lákaly ČSSD i ODS; KSČM se ho chtěla zbavit
Ekonomický expert a místopředseda KSČM Jiří Dolejš tvrdí, že ho do svých řad lákaly ČSSD i ODS a že mu přestup doporučovali také někteří členové jeho domovské pražské organizace, kteří podle něj dbají na "sterilitu vlastních řad". Někteří poslanci ČSSD ho oslovili v napjaté situaci před volebním sjezdem KSČM a při zrodu vládní koalice, řekl Dolejš ve čtvrtek ČTK. Zatímco nabídky socialistických kolegů považoval za vážnější, občanští demokraté s ním na toto téma hovořili už dříve jen v "lehkém tónu". "Říkali, že člověk s technokratickým vzděláním jako já by se jistě uplatnil i v ODS," uvedl Dolejš.
Místopředseda Dolejš se občas v názorech rozchází s vedením své strany. Podporoval například v rozporu se stranickým usnesením vstup České republiky do Evropské unie. Někteří straníci proto usilovali o jeho sesazení z funkce. Na sjezdu ji ale obhájil. V poslední době jako jediný komunista podpořil takzvaný eurozatykač, který má umožnit vydávání českých občanů soudům evropské pětadvacítky.
Klaus nepředpokládá české referendum o vstupu Turecka do EU
Český prezident Václav Klaus nepředpokládá, že by v jeho vlasti mohlo být vypsáno referendum o vstupu Turecka do Evropské unie. Prezident to řekl v Bratislavě novinářům. Podle Klause je spor o Turecko sporem o budoucnost EU.
Možnost, že by například Francie mohla o budoucnosti Ankary rozhodovat v referendu, připustil před několika dny její prezident Jacques Chirac. Ten totiž uvedl, že navrhne, aby se v jeho zemi o přijetí Turecka rozhodovalo ve všelidovém hlasování.
"Nemám sebemenších námitek proti tomu, aby se Turecko stalo členem EU - takové unie, jakou já bych si přál, aby byla," uvedl prezident o svém postoji ke vstupu Turecka do EU. "Taková unie by neměla mít důvod bránit jakémukoli státu usilujícímu o vstup, státu přátelskému, státu demokratickému, aby se členem tohoto seskupení států stal," soudí Klaus.
Prezidenta ale podle jeho slov překvapuje, že "silácké ano" říkají i politici, "kteří bojují za úplně jiné pojetí EU, kteří bojují za stále těsnější EU". Měli by totiž podle Klause naopak hovořit: "Chceme-li supersjednocenou, superunifikovanou unii, tak si vlastně myslíme, že země jako Turecko ne." Spor o Turecko totiž není sporem o Turecko, ale sporem o budoucnost EU, domnívá se prezident.
Podle Gašparoviče Slovensko hraniční dohodu s ČR nepotřebuje
Slovenský prezident Ivan Gašparovič si myslí, že není třeba nové dohody mezi jeho zemí a Českou republikou o pravidlech pohybu přes společnou hranici. Tento svůj názor projevil po setkání s českým prezidentem Václavem Klausem, který je na krátké návštěvě Bratislavy. Klaus podle svých slov tuto otázku považuje za umělý problém, který by si měly Praha a Bratislava vyřešit bilaterálně.
"Myslíme si, že tato smlouva, která by vymezila jen některé přechody pro slovensko-českou hranici, není potřebná," uvedl Gašparovič. Reagoval tak na možnost dohody, která by v případě podpory Prahy i Bratislavy mohla omezit pohyb lidí přes společnou hranici pouze na hraniční přechody. Z pravidel Evropské unie sice podle něj vyplývá, že by taková smlouva mezi ČR a Slovenskem být měla, a proto nevyloučil, že jeho země může požádat Brusel o jistou výjimku.
Smlouva byla podepsána letos v lednu, ale její ratifikace vázne. ČR by podle premiéra Stanislava Grosse měla dohodu přijmout, aby splnila své závazky vůči unii. Slovenská vláda ale smlouvu nadále považuje za nepotřebou a stáhla její návrh z programu svého jednání do doby, než projde českým parlamentem.
Na Klausově autogramiádě se tísnily desítky Bratislavanů
Desítky lidí se ve čtvrtek tísnily v největším slovenském knihkupectví Svět knihy v centru Bratislavy, aby si od českého prezidenta nechaly podepsat jeho knížky Rok první a Evropa Václava Klause. Autogramiáda se uskutečnila na závěr Klausovy návštěvy slovenské metropole; půlhodina vymezená pro autogramiádu se ukázala být málo a na všechny zájemce se ani nedostalo.
Sněmovna rozhodne o rozšíření pravomocí prezidenta republiky
Rozšíření pravomocí prezidenta státu předpokládá novela Ústavy, o jejímž přijetí rozhodne Poslanecká sněmovna příští týden. Hlava státu by nově mohla odvolávat na základě vlastního rozhodnutí předsedu a místopředsedy Ústavního soudu, Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu, členy bankovní rady centrální banky a jejího guvernéra a viceguvernéry. Odvolávat by mohla i prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), ale v tomto případě by to mohla udělat jen na návrh sněmovny. Podle současné Ústavy může prezident tyto lidi jmenovat, ale ne odvolat.
Navržené rozšíření jeho pravomocí nemá mezi poslanci jednoznačnou podporu. Není proto jisté, zda ho sněmovna podpoří. Věc se totiž stala v posledních týdnech předmětem politického boje mezi koalicí a opozicí, ale i uvnitř koalice. Odpůrci rozšíření prezidentských pravomocí se bojí, že by to mohlo narušit poměr sil mezi ústavními institucemi.
Janota: Schodek rozpočtu bude letos asi nižší než 115 miliard Kč
Schodek státního rozpočtu bude letos pravděpodobně nižší než schválených 115 miliard korun. Příjmy do státní pokladny budou mírně vyšší, než stát předpokládal, avšak zároveň stát možná nedodrží schválené výdaje. Deficit by však měl být určitě nižší než 115 miliard korun, řekl na konferenci Finanční správa a rozvoj měst a obcí v ČR náměstek MF Eduard Janota. Jeho možnou výši však neuvedl.
Mertlík: Ekonomiku čeká letos nejnižší deficit obchodní bilance
Českou ekonomiku čeká letos nejnižší deficit obchodní bilance od roku 1993. Na konferenci EurorRegio 2004 to uvedl hlavní ekonom Raiffeisenbank a bývalý ministr financí Pavel Merlík. Díky výrazně vyššímu růstu českého exportu, který značně posílil vstup do EU, a díky světové konjunktuře by se měl podle Mertlíka schodek pohybovat mezi 50 až 60 miliardami korun. Loni a předloni to bylo zhruba 70 miliard.
Konkurenceschopnost ČR se podle něj zlepšuje, k čemuž silně pomohlo uvolnění hranice a odstranění celních bariér s Polskem i s Maďarskem. Právě obchod s novými zeměmi EU se po květnové liberalizaci vyvíjí lépe než se starými státy unie, což je podle Mertlíka logické, neboť ten už byl uvolněn dříve. "U Slovenska žádný nový impulz není, protože tam fungovala celní unie," dodal.
Exministra překvapuje, že silný zájem přímých zahraničních investorů pokračuje i po vstupu ČR do EU. "Zejména je to cítit u menších firem, pro něž vstup do unie zvýšil naši kredibilitu," vysvětlil. Trend zájmu menších podnikatelů o ČR má pokračovat.
ČNB prodejem devizových rezerv snižuje ztrátu a posiluje kurz
Česká národní banka prodejem devizových rezerv vylepšuje své hospodaření, ale také posiluje kurz koruny vůči euru. Nebýt těchto operací, byla by koruna vůči euru zřejmě o několik desítek haléřů slabší, míní někteří analytici oslovení ČTK. Podle údajů zveřejněných ve čtvrtek ČNB v srpnu prodala další část devizových rezerv. Od dubna, kdy prodej zahájila, se již zbavila celkem 310 milionů eur.
"To už vydá na poměrně významnou intervenci na devizovém trhu," řekl hlavní ekonom Patria Online David Marek. Nebýt těchto operací, byl by zřejmě nyní kurz koruny k euru o několik desetníků výš," dodal hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek.
Ve směru oslabování koruny letos působí zejména výplaty dividend zahraničním vlastníkům tuzemských podniků. Operace ČNB na devizovém trhu, které působí opačným směrem, tak podle analytiků přišly v pravou chvíli a koruna proto byla po většinu letošního roku poměrně stabilní. Nyní se již delší dobu drží kolem 31,50 Kč/EUR.
Držení vysokých devizových rezerv je navíc pro ČNB ztrátovou záležitostí; banka sice vydělává na úrocích, vysoké ztráty jí však plynou z kurzových pohybů. Snižováním objemu devizových rezerv tak banka své hospodaření vylepšuje.
V EU pokračuje debata o jednotném řidičském průkazu
Budou všichni řidiči v Evropské unii mít za 20 let stejné průkazy? Čtvrteční debata ministrů dopravy "pětadvacítky" v Lucemburku nepřinesla na tuto otázku definitivní odpověď. Skupina zemí v čele s Francií a Německem se nadále brání povinnosti během příštího desetiletí přistoupit ke kompletní výměně průkazů.
Česká republika tento záměr Evropské komise podporuje, už proto, že se tak jako tak chystá nahradit stávající typy řidičských dokladů jednotným průkazem, který by tudíž mohl mít už parametry předepsané unií. Podle ministra dopravy Milana Šimonovského se počítá s kratšími lhůtami než v návrhu směrnice EU, pokud by však prošla, Praha se jí přizpůsobí. Poukázal na to, že v EU obíhá kolem 110 typů dokladů potvrzujících oprávnění řídit motorová vozidla, což v podstatě znemožňuje policii kontrolovat je a významně usnadňuje padělání. "Řídit auto, to je jako mít v kapse ostře nabitý revolver," upozornil. Politikové by podle něj měli dbát na to, aby oprávnění řídit dostávali skutečně jenom ti, kdo složí příslušné zkoušky, aby se vyloučila možnost padělání nebo "řidičákové turistiky", kdy si občané jedné země, kterým byl průkaz zabaven, dají vystavit jiný u sousedů.
Komunisté odmítají vyšší účast pacientů a podnikání se zdravím
Komunisté odmítají vyšší účast pacientů na financování zdravotní péče, která se nyní pohybuje kolem devíti procent, a podnikání se zdravím. Varují před slovenským typem reformy, která směřuje k plošné privatizaci. Chtěli by naopak postupně zvýšit podíl veřejných výdajů na zdravotnictví z nynějších sedmi až osmi procent na deset, řekl na čtvrteční tiskové konferenci místopředseda KSČM Jiří Dolejš.
Místopředseda zdravotního sněmovního výboru Miroslav Opálka považuje zdravotnictví za rozvrácené. Katastrofální je podle něj například stomatologická péče o děti. Chybí řada legislativních norem, které by například definovaly standardní a nadstandardní péči, stanovily základní síť neziskových zdravotnických zařízení a zavedly pořádek v lékové politice, soudí Opálka.
Obchod se zdravím patří podle Opálky k nejlukrativnějšímu podnikání. Podotkl, že například výroba léků má v ekonomice strategický charakter. Každý rozumný stát nepřipustí konkurenci lékům, které vyrábějí jeho podniky. Opálka proto považuje za neúnosný současný stav, kdy jsou marže u českých léků stanoveny zákonem, zatímco u léků dovážených jsou neomezené.
Tepličtí sociální demokraté odhalili pamětní desku Karlu Krylovi
Tepličtí sociální demokraté odhalili ve čtvrtek na jednom z domů na Benešově náměstí pamětní desku Karlu Krylovi. Chtěli tak připomenout, že tento básník a písničkář žil v letech 1962 až 1967 v Teplicích. Do města nastoupil na umístěnku do porcelánky po čtyřletém studiu keramické školy. Pamětní desku s portrétem Kryla a nápisem "V Teplicích začínal básník, písničkář svobody a demokracie Karel Kryl 1944- 1994" vytvořil teplický umělec Ondřej Pisch.
Němci už do Čech prý odpad nevozí, policie ukončila kontrolu aut
Občané Německa přestali do příhraničních obcí na severu Čech vozit komunální odpad, proto policie ukončila kontrolu německých aut. Během dvou měsíců odhalili pohraničníci celkem 37 případů, kdy se Němci pokoušeli převézt do Čech igelitové pytle s odpadky. Tyto vozy policisté nevpustili na území republiky. ČTK o tom informovala mluvčí severočeské cizinecké policie Eva Hauková.
Důvodem policejní akce byly stížnosti některých obcí. Modré igelitové pytle s domovním odpadem se podél hranic začaly podle policie množit poté, co skončily se vstupem Česka do Evropské unie celní kontroly. "Odchod celníků z hraničních přechodů si někteří němečtí cestující vyložili tak, že mohou ve svých autech přepravovat cokoliv," uvedla Hauková.
Část alternativních operátorů si založila novou asociaci
Telekomunikační společnosti eTel, Telenor Networks, Tele2 a Tiscali založily novou asociaci, která má přispět k dokončení úplné liberalizace telekomunikačního trhu a zajištění rovné konkurence. Firmy zároveň vystoupily z Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS), která sdružuje většinu tuzemských operátorů. Důvodem je podle marketingového ředitele Tele2 Lukáše Kubína členství dominantního Českého Telecomu v APVTS. "V APVTS všichni nehájili stejné zájmy a nikdy nedosáhli dohody, která by vedla k nějakým výsledkům," vysvětlil. Nová Asociace pro spravedlivou konkurenci chce pro zákazníky levnější a dostupnější telekomunikační produkty a služby, uvedl v prohlášení pro tisk předseda asociace Neveed Gill z Tiscali.
Podle šéfa dalšího z alternativních operátorů Czech On Line Charlese Peaka firma odchod některých společností z APVTS chápe, ale nepřipojí se k nim. "Domníváme se, že pro telekomunikační trh je nyní prospěšnější naše činnost v rámci APVTS. Nevylučujeme však členství Czech On Line v budoucnosti ani v nové asociaci," uvedl.
Operátoři navrhli poslancům daňové úlevy pro rychlý internet
Domácnosti s vysokorychlostním přístupem na internet si možná budou moci část nákladů na připojení odečíst z daňového základu. Operátoři sdružení v Asociaci provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí to navrhli v rámci novely zákona o daních z příjmů, kterou nyní projednává parlament. V případě přijetí novely by si uživatel mohl ročně z daňového základu odečíst 7200 až 12.800 korun.
Navržené úlevy nebudou podle předsedy asociace Svatoslava Nováka znamenat významnější zátěž pro státní rozpočet. "Naopak mohou znamenat zvýšení příjmů státního rozpočtu, protože poskytneme takový nástroj, který umožní snazší přístup ke vzdělávání a podnikání prostřednictvím internetu," uvedl.
Za vysokorychlostní přístup považuje například ministerstvo informatiky trvalý přístup na internet 24 hodin denně, který uživatele neomezuje v tom, co a kdy hodlají dělat. Pro příští rok navrhlo nominální rychlost připojení nejméně 256 kbit/s. Tomu odpovídá například využití připojení přes kabelovou televizi, ADSL, CDMA či Wi-Fi. Podobný krok spolu s možností odečtení nákladů na pořízení počítače chtělo navrhnout ministerstvo informatiky. Ministrovi Vladimíru Mlynářovi se však iniciativu zatím nepodařilo prosadit.
Tádžický prezident Rachmonov se v pátek sejde v Praze s Klausem
Tádžický prezident Imomali Rachmonov se v pátek sejde na Pražském hradě se svým českým protějškem Václavem Klausem. Rachmonov v Česku zůstane do pondělí. Podle tiskového odboru Hradu má po pátečním obědě s Klausem naplánovaný až do konce pobytu v ČR soukromý program. V jeho rámci navštíví Karlovy Vary.
České firmy míří do Tádžikistánu, mohou se účastnit i privatizace
Českým firmám se otevírají dveře do Tádžikistánu; tamní ministr hospodářství a obchodu Hakim Solijev na čtvrtečním setkání s vicepremiérem pro ekonomiku Martinem Jahnem Česku nabídl účast v privatizaci tádžických podniků. České firmy v čele s Inekon Group by se také měly účastnit dostavby tadžické hydroelektrárny Sangtuda. Kontrakt by měl být podepsán na začátku příštího roku, řekl ČTK Jahnův náměstek Radek Špicar.
Tádžikistán nyní po vlně privatizací zemědělských družstev zahájil prodej středních a velkých státních podniků. Jáhnův resort dostane seznam těchto firem, a poté začne kontaktovat české společnosti. Tádžický ministr také Česku nabídl pomoc při pronikání do okolních zemí v regionu střední Asie.
Finanční pomoc z Bruselu dostanou i vinaři v ČR a na Slovensku
Poprvé i vinaři z nových členských zemí Evropské unie, včetně České republiky a Slovenska, budou moci obdržet unijní pomoc na restrukturalizaci vinic s cílem zvýšit kvalitu vína. Z celkové sumy 450 milionů eur (14,1 miliardy korun) pro další sezonu však největší díl připadne na největší pěstitele ze Španělska, Francie a Itálie.
Zaměření na kvalitu namísto na kvantitu se unie snaží podporovat penězi od roku 1999, zejména pro španělské a francouzské pěstitele přebytků laciného stolního vína.
Chovatelé ovcí po vstupu do EU prodávají jehňata o 15 pct levněji
Čeští chovatelé prodávají po vstupu do EU jehňata asi o 15 pct levněji. V předchozích letech exportovali především do Itálie, ale tam srazila cenu jehňata z Bulharska nebo Rumunska. V Česku navíc začaly konkurovat dovozy z Austrálie a Nového Zélandu. Farmáři sice našli nový odbyt v Německu, ale proti loňským téměř 49 korunám letos dostávají za kilogram živé hmotnosti pouze necelých 42 korun.
Státní zástupce obžaloval všech deset obviněných v kauze Synotu
Obžalobu na všech deset obviněných v úplatkářské aféře uherskohradišťského fotbalového klubu podal v úterý u kroměřížského okresního soudu státní zástupce Pavel Pukovec. První část korupčního skandálu v české fotbalové lize tak vstoupila do fáze, kdy jeho aktérům hrozí až dvouleté tresty vězení. "Dospěl jsem k závěru, že výsledky vyšetřování dostatečně odůvodňují postavení všech obviněných před soud," řekl Pukovec ČTK.
Před soudem se tak z podezření ze spáchání trestného činu podplácení budou zpovídat funkcionáři Synotu Ivo Valenta, Jaroslav Hastík a Igor Štefanko. Rozhodčí Václav Zejda, Stanislav Hruška, Jaromír Hlaváč, Josef Dvořáček, Bohuslav Krátký, Petr Řehoř a Slovák Eduard Cichý jsou obžalováni z přijímání úplatku.
Klub Synot, dnes 1. FC Slovácko, byl za uplácení již potrestán disciplinární komisí fotbalového svazu odpočtem dvanácti bodů a pokutou 500.000 korun. Komise potrestala i bývalého sportovního ředitele Hastíka a předsedu dozorčí rady Ivo Valentu. Oběma na dva roky zastavila činnost a vyměřila jim pokutu 100 tisíc korun. Dva roky nesmí žádnou fotbalovou funkci vykonávat ani Štefanko.
Vyšetřování Synotu dospělo nejdál, ale policie prověřuje i dalších deset klubů první a druhé ligy. Trestně stíháno je v současné době šest klubových funkcionářů, šestnáct rozhodčích a tři delegáti ČMFS, kteří měli dohlížet na regulérnost zápasů. Vedle Synotu se zatím objevilo nejvíc důkazů proti Viktorii Žižkov. V přepisech odposlechů figurují i další jména a seznam obviněných tak nemusí být konečný.
Policisté se učili, jak postupovat proti agresivním fanouškům
Na sedm stovek policistů ze severních a západních Čech a z Prahy se ve čtvrtek na teplickém stadionu učilo zasahovat proti agresivním fotbalovým fanouškům. Zhruba tři sta z nich bylo v roli křiklounů a násilníků, kteří ničili zařízení stadionu, házeli dýmovnice a dělbuchy, hajlovali a při odchodu napadli policisty. Jejich kolegové těžkooděnci se je snažili zákonným způsobem zpacifikovat.
Severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová ČTK řekla, že policie pořídila ze cvičení videozáznam, který bude sloužit nejen k vyhodnocení celé akce, ale i jako pomůcka pro další výcvik policistů v celé republice. Zhruba za měsíc se bude konat podobné cvičení v Ostravě. Tam by již měly být podle ní odstraněny chyby policistů, které nyní pořízený záznam odhalí.
Policisté-výtržníci podle přítomných sportovních novinářů velmi přesně kopírovali jednání agresivních fanoušků. Jejich skandování i rasistických hesel, hajlování, útoky na policisty, napadání pořadatelské služby či demolování zařízení stadionu nebo vozidel zaparkovaných před stadionem bylo sice řízené, ale přesto chvílemi velmi razantní.
Mluvčí připomněla, že začátkem června jednalo vedení severočeské policie s funkcionáři fotbalových klubů z Blšan, Jablonce nad Nisou, Mostu, Liberce, Teplic a Ústí nad Labem o vzájemné spolupráci při zajišťování veřejného pořádku a bezpečnosti při fotbalových utkáních. Účastníci schůzky se dohodli mimo jiné na tom, že společnými silami zamezí přístupu na zápas lidem, kteří jsou pod vlivem alkoholu nebo drog, popřípadě se snaží pronést na stadion pyrotechniku a další nebezpečné předměty.
V severních Čechách policisté podle Hrubešové zatím žádné výrazné projevy diváckého násilí nezaznamenali. "Na rizikových fotbalových utkáních jsme doposud řešili ojedinělé narušení klidu a veřejného pořádku," zdůraznila mluvčí.
Šarapatka zvažuje kvůli svému odposlechu trestní oznámení
Bývalého šéfa sekce premiéra ve Strakově akademii Zdeňka Šarapatku mrzí, že se policie zatím nezabývá údajným odposlechem jeho telefonu. ČTK řekl, že se poradí se svým právníkem a zváží, zda v případu podá trestní oznámení. Je přesvědčen o tom, že byla pošlapána jeho občanská práva. Pražské městské státní zastupitelství zatím neshledalo důvod, aby se případu věnovalo.
"To, co zaznívá v médiích, není až tak přesvědčivé, aby to umožnilo zahájení nějakých úkonů," řekl mluvčí Martin Omelka. Policie ale mohla podle Šarapatky vyslechnout svědka, který prý byl přítomen jeho rozhovoru o odposlechu telefonu s bývalým šéfem úřadu vlády Pavlem Přibylem a je připraven potvrdit jeho slova.
Šarapatka tvrdí, že ho dal Přibyl odposlouchávat s vědomím premiéra Stanislava Grosse a že mu o odposlechu sám řekl. Přibylův nástupce Aleš Šulc ale pouze potvrdil, že šlo o kontrolu, komu Šarapatka volal ze služebního mobilního telefonu. "Šlo o výpis hovorů, ne o jejich obsahy," řekl.
Seitlová se v prohlášení distancuje od spojení s Hučínem
Přerovská senátorka Jitka Seitlová (nezávislá) vydala veřejné prohlášení, ve kterém se distancuje od údajné úzké spolupráce s bývalým důstojníkem BIS Vladimírem Hučínem. Senátorka se ohrazuje proti tomu, že je její jméno uvedeno v Hučínově spise v souvislosti s přípravou bombových atentátů. Hučína žalobci viní ze šesti trestných činů.
"Ve spise je údajně uvedeno, že jsem se s panem Hučínem opakovaně scházela a plánovala bombové atentáty. Je to naprosto absurdní. Odmítám, že bych se s ním soukromě setkávala," řekla ČTK Seitlová s tím, že reaguje také na zveřejnění těchto informací v médiích. Potvrdila pouze, že se o případ již dříve zajímala a s Hučínem se setkala na veřejných akcích či ve své senátní kanceláři za přítomnosti ostatních svědků.
Přítomnost jejího jména v trestním spise potvrzuje i Hučínův obhájce Milan Hulík. Tvrdí, že senátorku uvádí v souvislosti s výbuchy jeden ze svědků obžaloby. "Je to však krajně nevěrohodný svědek," míní Hulík.
Senátorka tvrdí, že může jít o připravenou politickou diskreditaci její osoby. "Je nepochybné, že uvedení kohokoliv do souvislosti s trestně stíhanou osobou ve svědecké výpovědi dává například možnost zahájit kdykoliv jeho sledování tajnými službami," obává se Seitlová. Poukazuje také na to, že dosud ji jako osobu uvedenou ve spisu v souvislosti se stěžejní výpovědí obžaloby policisté nevyslechli ani nepředvolali k soudnímu řízení, kde by se mohla k nepravdivým informacím vyjádřit.
Podle žalobce bývalý předlistopadový disident Vladimír Hučín v 90. letech jako důstojník BIS vyvolával v lidech pocit ohrožení levicovým extremismem, přechovával tajné materiály, neoprávněně shromažďoval osobní data a nelegálně držel zbraně a výbušniny. Jeho proces u přerovského okresního soudu provázejí velké emoce a manifestace. Hučínovi příznivci se nakonec ve středu také dostali do ostrého střetu s policií. Případ zatím soudce odročil.
Beroun opět ožije festivalem na počest dirigenta Václava Talicha
Beroun bude od poloviny října opět hostit prestižní festival vážné hudby Talichův Beroun. Hudební nadšenci se tentokrát mohou těšit na celkem šest koncertů. Opět nebudou chybět ani mladí umělci, kteří se v posledních letech stávají základem celé hudební přehlídky, pořádané na počest dirigenta Václava Talicha, řekla ČTK mluvčí berounské radnice Jitka Soukupová.
Jednou z hvězd hudební přehlídky bude sedmadvacetiletý klavírista Martin Kasík, vynikající žák profesora Ivana Klánského. Jeho umění mohli obdivovat posluchači na četných koncertech doma i v zahraničí, letos se představil i na Pražském jaru. "Kasíkova hra je pohlazením po duši - je technicky brilantní a přibližuje se výkonům, u nichž posluchač již nevnímá obtížnost partu," dodal rektor pražské AMU Peter Toperczer. Kasíkův klavírní recitál je na programu 19. října.
Zemřel fotograf Ivan Kyncl, syn chartisty a novináře Karla Kyncla
Pravděpodobně na srdeční selhání zemřel ve středu v Londýně ve věku 51 let divadelní fotograf Ivan Kyncl. ČTK to sdělila jeho matka Jiřina Kynclová. Mezinárodně uznávaný fotograf byl synem novináře, politického komentátora a překladatele Karla Kyncla.
Nezávislý divadelní fotograf Kyncl pracoval a žil v Británii od roku 1983, kdy jeho otec přijal nabídku politického azylu od britské vlády. Během více než dvacetiletého působení v zahraničí vyfotografoval přes 1200 produkcí po celém světě. Fotograficky zdokumentoval například muzikály Lloyda Webbera nebo dramatická díla Toma Stopparda. Spolupracoval také s britským National Theatre nebo Royal Shakespeare Company.
Fotografův otec, Karel Kyncl, byl po srpnové okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy vyloučen z KSČ za odmítání invaze. Nesměl publikovat, střídal různá zaměstnání a byl i vězněn. V Británii Karel Kyncl spolupracoval s rozhlasovými stanicemi BBC, Svobodnou Evropou a exilovými časopisy. Karel Kyncl zemřel v roce 1997.
Balet Borise Eifmana představí Brňanům inscenaci Red Giselle
Janáčkovo divadlo nabídne divákům jediné představení hostujícího ruského Baletu Borise Eifmana s názvem Red Giselle. Balet je inspirován životním příběhem primabaleríny Olgy Spessivcevové, která se mimo jiné proslavila právě rolí Giselle. Brňané budou mít možnost vidět představení 22. října, řekla ČTK mluvčí Národního divadla v Brně Lenka Pospíšilová.
Moderní baletní představení na hudbu Petra Iljiče Čajkovského, Alfreda Schnittkeho a Goerge Bizeta mělo premiéru v Petrohradě v roce 1997 a slavilo úspěchy i ve světě, uvedla Pospíšilová.
Tvůrci snímku Mistři věří, že pobaví i slovenské diváky
Tvůrci české komedie Mistři věří, že se u jejich snímku budou dobře bavit i slovenští diváci. Inspirovali se totiž euforií českých fanoušků po vítězství jejich hokejistů na olympiádě v Naganu a stejné "šílenství" zažilo později i Slovensko po triumfu na světovém šampionátu. Mistři ale ani zdaleka nejsou pouze o hokeji či fandění, upozornili v Bratislavě filmaři, kteří přijeli uvést komedii do slovenských kin.
"Byli jsme fascinováni, že nějací chlapi, kteří hrají za oceánem, se můžou stát národními hrdiny, kdy celý národ má pocit, že se stalo něco obrovského, historického a tak to i oslavuje. Přitom to tak není," uvedl scénárista Robert Geisler.
Režisér Marek Najbrt připustil, že hokej je v České republice i na Slovensku obrovským fenoménem. Mistry prý ale rozhodně nelze považovat za sportovní snímek. "Hokej používáme jako jakýsi symbol. Mistři jsou filmem o iluzích, obrazem naší povahy, mentality," dodává.
Archeologové nalezli v Miroslavi slovanský kostěný hřeben
Kostěný slovanský hřeben, patrně z osmého století našeho letopočtu, objevili archeologové v těchto dnech v Miroslavi na Znojemsku. Nalezli jej v místech, kterými povede hlavní silniční tah obcí.
"Hřeben nám udělal velkou radost. Něco takového se příliš často nepodaří objevit. Podrobným zkoumáním předmětu zjistíme přesněji dobu, kdy byl hřeben vyroben," řekl ČTK Zdeněk Čižmář z Ústavu archeologické a památkové péče v Brně.
Záchranné archeologické práce v Miroslavi ukazují, že tato oblast byla osídlena již ve starší době železné. Obec tedy patrně vzniká na základech staroslovanského hradiště. Archeologové již v místě budoucí silnice nalezli předměty dokumentující osídlení Miroslavi od pravěku až do konce 16. století.
Kvůli gorilímu mláděti si možná pražská zoo pořídí inkubátor
Ještě dva měsíce schází do řádného termínu porodu první gorily v Česku, pražská zoo se ale na šťastnou událost už chystá. Pro jistotu si zřejmě pořídí inkubátor, kontakty hledá i v nemocnicích. To vše pro případ, že by matka Kijivu po porodu neměla o mládě zájem. Zoolog Pavel Brandl však doufá v méně dramatický průběh narození malé gorily. "Nejlepší by bylo, kdyby se narodilo přímo v expozici. Pavilon v tom případě na několik dnů zavřeme," řekl ČTK.
O pomoci při porodu jedná zoo s Ústavem pro matku a dítě v Podolí. Zadarmo porodníci zoologické zahradě slíbili rovnou šest inkubátorů, nyní musí ale veterinář prověřit, zda se taková pomůcka bude v trojském areálu pro opice hodit.
Dvanáctiletá Kijivu přišla do Prahy před třemi lety v rámci mezinárodního chovného programu z australského Sydney. Nastávajícím otcem je stejně starý samec Richard z Británie, kterého pražská zoo získala loni na podzim.
Fotbalová reprezentace má nového kapitána
Tomáš Galásek je novým kapitánem české fotbalové reprezentace, jeho zástupci budou Karel Poborský a Tomáš Rosický. Nástupce Pavla Nedvěda si mužstvo vybralo ve čtvrtek v Praze, dva dny před kvalifikačním zápasem mistrovství světa proti Rumunsku.
Jednatřicetiletý záložník Ajaxu Amsterodam Galásek debutoval v českém týmu již v roce 1995, pevné místo si však vybojoval až za současného trenéra Karla Brücknera. Jako kapitán už jednou nastoupil, a to v utkání s Německem na letošním mistrovství Evropy. Defenzivní středopolař má dosud na kontě 39 reprezentačních zápasů, na gól zatím čeká.
Nevýhodou zkušeného třicátníka může podle odborníků být to, že nepatří mezi typické tahouny a na hřišti nepůsobí příliš komunikativním dojmem. Na druhou stranu si Galáska před časem zvolili za kapitána hráči Ajaxu, což bylo považováno za velké vyznamenání. Na začátku své kariéry nosil pásku i v zápasech české jednadvacítky
Dosavadní kapitán Nedvěd se v září reprezentace vzdal. Před volbou prohlásil trenér Brückner, že by nový kapitán měl být po všech stránkách silnou osobností. "Na hřišti i mimo něj a bez ohledu na věk," řekl reprezentační kouč s tím, že hráčům sám doporučí vhodného kandidáta.
Galásek se roli favorita na přidělení kapitánské pásky příliš nebránil. "Nijak na tom netrvám, ale kdyby mě mužstvo zvolilo, proti bych nebyl," prohlásil hráč. Sám by prý dal přednost Karlu Poborskému.
Jednadvacítka chce proti Rumunům zhodnotit remízu z Nizozemska
Druhý zápas v evropské kvalifikaci a znovu prubířská zkouška se spolufavoritem skupiny. Po úvodním vystoupení a bezbrankové remíze v Nizozemsku stojí fotbalová reprezentace do 21 let opět před těžkým úkolem. V pátek bude chtít v Mladé Boleslavi zkrotit nebezpečné vrstevníky z Rumunska a hned v úvodu kvalifikace získat pohodu i sebevědomí.
"Z hlediska dalšího vývoje ve skupině je začátek důležitý. Teď půjde hlavně o to, abychom navázali na dobrý výkon i výsledek z Nizozemska," potvrdil trenér Ladislav Škorpil v rozhovoru s ČTK. Výhrou zhodnotit těžce vydřený bod z Nizozemska; takový cíl mají čeští mladíci před soubojem s Rumunskem. "Když vyhrajeme, tak bod z Nizozemska bude mít velikou cenu," řekl kapitán výběru Tomáš Sivok. "Po prvních dvou zápasech za sebou budeme mít měření se spolufavority skupiny. Kdybychom měli čtyři body, bylo by to skvělé vykročení," přidal se útočník Tomáš Jun, Sivokův spoluhráč ze Sparty.
Devatenáctka remizovala s Anglií před dvaceti tisíci diváků
Česká fotbalová reprezentace do 19 let remizovala v přípravném utkání v Norwichi s Anglií 1:1. Středeční zápas se hrál před téměř dvacetitisícovou návštěvou a první gól v něm vstřelili svěřenci trenéra Josefa Pešiceho v 69. minutě, kdy se po Malchárkově rohu trefil Fillo. Za domácí vyrovnal deset minut před koncem střídající Holmes.
Lyžařka Neumannová odmítla dvě nabídky běhat za cizí zemi
Rozpory Kateřiny Neumannové o reprezentační smlouvu s lyžařským svazem mohly běžkyni odvát do cizího národního týmu. Elitní závodnice v minulých dnech odmítla dvě nabídky zahraničních federací. Neumannová a její manažer Josef Jindra to řekli po jednání s náměstkem ministryně školství mládeže a tělovýchovy Petry Buzkové Karlem Hrdým.
Neumannová se již pět měsíců neúspěšně dohaduje s běžeckým úsekem a nyní s vedením lyžařského svazu o podmínkách smlouvy na novou sezonu. Tento týden se kauza po tiskové konferenci svazu dostala do všech médií a díky tomu spor zaregistrovali i činovníci zahraničních svazů a okamžitě přispěchali s nabídkou.
Neumannová ovšem ani na moment neuvažovala, že by změnila občanství. "Řekla, že raději přestane jezdit, protože ona bude závodit jen za Českou republiku," tlumočil Jindra bezprostřední reakci Neumannové.
Čtyřnásobná olympijská medailistka ve čtvrtek vyřešila problém financování švédského servismana Ulfa Olssona, což bylo jedním z příčin sporu se svazem. Neumannovou ve středu navštívil generální ředitel jednoho sponzora a ve čtvrtek se ozval další partner a slíbili jí pokrytí nutných prostředků. "Shodně se přitom vzdali nároků na reklamu," podotkl Jindra. Angažování špičkového servismana přijde řádově na statisíce korun za sezonu.
Neumannová má jistotu, že když se se svazem nedohodne, bude moci využívat Olssonových služeb. S lyžařským vedení chce ale dále jednat i o servismanovi. "Myslíme si, že by se na tom svaz měl podílet, ale nikdo s námi nekomunikuje," řekl Jindra. "Já jsem ráda, že teď máme řešení, ale pořád trvám na tom, že je to hlavně věc svazu. Ten to měl vyřešit," řekla Neumannová.
Podle předsedy Aleše Vaňka není svaz schopen ze svých zdrojů pokrýt požadavky na úhradu servismana, a proto navrhl řešit jeho zabezpečení ve stejném rozsahu jako u dalších elitních závodníků Lukáše Bauera a Martina Koukala. "To znamená, že jejich servismani mají v sezoně zabezpečenou cestu, stravování a ubytování a příspěvek asi ve výši dvaceti tisíc, který hradí z jedné třetiny závodník, úsek běhu a jednu rezort," řekl Vaněk ČTK ve středu.
Hrdý si vyslechl názor Neumannové a vyslovil znepokojení nad tím, jak je možné, že se s ní lyžařský svaz nemůže dohodnout. "Velice mě překvapuje, že lyžařský svaz není schopen svojí obchodní aktivitou získat prostředky tak, aby byla Katka spokojena, přestože je marketingovým zbožím první kvality," podivil se Hrdý. Slíbil, že běžkyni pomůže problém vyřešit.
Náměstek ministryně Buzkové se spojí se svým protějškem na ministerstvu obrany, které Neumannovou zaměstnává, a společně budou hledat cestu k vyřešení sporu. "Chci se sejít s předsedou svazu panem Vaňkem, na kterého budu naléhat, aby celý spor urovnal a Katce vyšel vstříc, protože se jedná o zvláštní a mimořádnou situaci," řekl Hrdý. Setkání plánuje během čtrnácti dnů. "Domnívám se, že by to mohlo mít účinek. Jedná se o nepochopení Neumannové lyžařským svazem," řekl Hrdý.
Karlovy Vary dostaly za kritiku rozhodčích pokutu 50.000 korun
Padesátitisícovou pokutu za poškození dobrého jména a zájmů extraligy dostaly Karlovy Vary na mimořádném zasedání valné hromady Asociace profesionálních klubů ledního hokeje. Západočeský klub tak zaplatí za slova generálního manažera Miroslava Vaňka po nedělním utkání proti Pardubicím, kdy se vyjádřil ve smyslu, že sudí nadržují bohatým a silným klubům.
"Výtky některých funkcionářů a hráčů, kteří v médiích zpochybnili regulérnost a důvěryhodnost soutěže, jsou naprosto neopodstatněné," uvádí se v oficiálním komuniké, které předal ČTK šéf soutěže Stanislav Šulc.
Počasí:
V pátek má být podle meteorologů na východě zpočátku polojasno, jinak oblačno až zamračeno, na severu a západě postupně s deštěm. Ráno je možné počítat s možností mlh. Odpolední teploty 12 až 16, na východě až 20 stupňů Celsia, na horách kolem 13ti. Povane slabý proměnlivý vítr.