Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Prezident ocenil v Olomouci záchranáře

Prezident Václav Klaus předal ve čtvrtek v Olomouci pěti záchranářům, kteří se letos v červnu v Litovli podíleli na likvidaci škod po ničivé bouři, ocenění za profesionální přístup. Ocenění převzali dva hasiči, policista a dva vojenští záchranáři ze 156. záchranného praporu v Olomouci. Prezident se také seznámil s výcvikem vojenských záchranářů a setkal se s vedením velitelství společných sil v Olomouci. Během dopoledne stihl prohlídku svatováclavského dómu a azylového domu Samaritán.Během třídenní návštěvy prezidentský pár projel napříč celým Olomouckým krajem. Za sebou má několik autogramiád s obyvateli regionu, setkání se studenty Univerzity Palackého, představiteli samospráv i kraje. Olomoucký kraj je v pořadí sedmým regionem, kam Václav Klaus ve funkci prezidenta zamířil.

Poslanci propustili nový trestní zákoník do výborů

Zpřísnění trestů za nejbrutálnější zločiny, ale i zavedení nových trestných činů, jako je eutanázie nebo klonování, přináší nový trestní zákoník, který poslanci propustili do podrobného projednávání ve výborech. Rozšířit se má i škála sexuálních deliktů, jako je obtěžování, prostituce v blízkosti škol a sex s nezletilci. Nový trestní zákoník je nejrozsáhlejší a také nejkomplikovanější předloha, kterou se sněmovna v tomto volebním období zabývá. Ministr a šéf Legislativní rady vlády Jaroslav Bureš přitom odhaduje, že by mohl začít platit zhruba od roku 2007. Ministr spravedlnosti Pavel Němec chce při projednávání nového trestního zákoníku v parlamentu například navrhnout, aby hranice trestní odpovědnosti byla snížena z 15 na 14 let.

KSČM nevylučuje podporu rozpočtu, pokud prosadí své návrhy

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš zcela nevyloučil podporu komunistických poslanců státnímu rozpočtu, jestliže se jim podaří prosadit dočasnou podporu zemědělství, školství a vědě, dále proexportní opatření a pomoc malému i střednímu podnikání. Přehodnocení postoje komunistů k rozpočtu, který nyní odmítají, podle něj ale neznamená, že by pro něj hlasovali. O formě, jakou by ho podpořili, by teprve musel rozhodnout poslanecký klub. Komunistický místopředseda rozpočtového výboru Svatomír Recman soudí, že lze zatím hovořit spíše o podpoře teoretické. K prosazení komunistických požadavků je podle něj příliš úzký manévrovací prostor.

Komunisté zřejmě podpoří snížení odchodného pro policisty

Komunisté jsou ochotni podpořit snížení odchodného pro policisty. "Pokud bude návrh kvalitně předložen, jsme ochotni diskutovat o této problematice, případně i návrh podpořit," řekl místopředseda rozpočtového výboru Svatomír Recman. Novelou služebního zákona chce snížit policistům odchodné a příspěvky za odsloužená léta ministerstvo financí. To by jinak od prvního ledna, kdy zákon vstoupí v platnost, spolu s platy podstatně stouplo. Byli to ale právě komunističtí poslanci, kteří ve středu spolu se socialisty odmítli návrh šéfa lidovců Miroslava Kalouska, aby růst platů bezpečnostních složek byl odložen o dva roky. Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše byl návrh demagogický. "Posloužilo by to k vrážení mocenských klínů uvnitř koalice, k populismu lidovců před volbami, ale učitelé, zemědělci, ti všichni by nakonec přidáno nedostali," řekl Dolejš. Policisté podle něj přemrštěně zaplaceni nebudou. Vláda by měla hledat rozpočtové zdroje, které by umožnily přidat přiměřeně všem státním zaměstnancům tak, aby jejich odměna odpovídala odvedené práci, uzavřel. Podle analýzy, kterou minulý týden uveřejnila Mladá fronta Dnes, nebudou mít nikde v Evropě policisté a hasiči tak vysoce nadprůměrné platy jako čeští. Jejich mzda stoupne v průměru o osm tisíc korun, což je 60 procent nad celostátním průměrem.

Stavba tunelu na dálnici D8 je pozastavena

Ministerstvo dopravy pozastavilo stavbu tunelu Libouchec na dálnici D8, a to na základě předběžného opatření soudu ze začátku září. Sdružení Děti země nedávno obvinilo investora, kterým je Ředitelství silnic a dálnic, že po vydání předběžného opatření tunel razí načerno. Na stavbě nyní budou pokračovat jen zabezpečovací práce. Stavební firmy tunel zakonzervují, aby v době, kdy se stavět nebude, zabránily vzniku škod. Ještě ve středu přitom ministr dopravy Milan Šimonovský řekl, že škoda, která by vznikla, by byla mimořádná a není prý žádný důvod k přerušení stavby. Městský soud ale již začátkem září vydal předběžné opatření, kterým stavbu pozastavil, dokud soud nerozhodne o žalobě hnutí Děti Země. Rozezleny jsou na stát i na hnutí Děti Země některé obce podél mezinárodní silnice E55. Zprovoznění dálnice D8 je pro ně totiž jedinou záchranou před kamiony a auty, kterých denně projede přechod Cínovec na Teplicku přes 2000. "Nemůžeme větrat, bojíme se přecházet silnic, dýcháme výfukové plyny a proti tomu bojujeme sami," řekl starostka Dubí na Teplicku Ilona Smítková. Tunel Libouchec je součástí výstavby dálnice D8 z Trmic na státní hranici s Německem. Úsek bude dlouhý 23 kilometrů a má stát asi 19 miliard korun. Kromě půlkilometrového tunelu Libouchec na něm bude také tunel Panenská, který je se svými dvěma kilometry nejdelším dálničním tunelem v zemi. Z něj jsou již vyraženy téměř tři čtvrtiny délky. Úsek z Trmic na hranice, který má být zprovozněn v roce 2006, je nejsložitější dálniční stavbou v ČR, a to kvůli velkému převýšení do Krušných hor.

Policie zadržela tři gangy lupičů

Policisté v úterý zadrželi tři organizované skupiny pachatelů, kteří jsou podezřelí ze série vloupání a krádeže zboží za minimálně 9,5 milionu korun. Pravděpodobně se však podíleli i na dalších podobných krádežích, při kterých vznikla škoda za 11 milionů korun. Policisté zadrželi 11 lidí a obvinili je z krádeže a poškozování cizí věci. Šest z nich vzal soud do vazby. Bude-li jim prokázána vina, hrozí jim až osm let vězení. Podle kriminalistů se zadržení specializovali na prodejny se značkovým zbožím. Na místo přijeli odcizeným automobilem, maskovali se kuklami. Poté kameny nebo žulovými kvádry rozbili výlohy obchodů. Škoda, kterou pachatelé obvykle způsobili, se pohybovala od 100.000 do 500.000 korun. Mezi jednu z největších loupeží patřila krádež bankomatu, v němž bylo 1,6 milionu korun. Pachatelé ho odcizili letos v březnu z jedné z pražských prodejen. Většina obviněných podle policie pochází z malých měst na Rakovnicku, Lounsku, Plzeňsku a Prostějovsku, je jim od 25 do 37 let. Podle severočeské policejní mluvčí kriminalisté při domovních prohlídkách u obviněných objevili větší množství ukradeného zboží.

Obyvatelé z Matiční ulice dostali další sliby

Ústecký primátor Petr Gandalovič obyvatelům rodinných domků v Matiční ulici slíbil, že městská policie v této lokalitě "výrazně přitvrdí". Zaměří se podle něj na noční hluk a ve spolupráci se sociálním odborem i na malé děti, které zde vyrůstají na ulici a jsou rodiči zanedbávány. Město využije stavební zákon vůči majitelům některých místních polorozpadlých nemovitostí, kteří za jejich stav zodpovídají. Setkání primátora s obyvateli rodinných domků v Matiční se uskutečnilo poté, co si stěžovali na neustálý hluk a nepořádek, který dělají obyvatelé obecních bytů pro neplatiče a další lidé z místní ubytovny. Přes léto se podle nich situace zhoršila. Zejména starší lidé jsou slovně a fyzicky napadáni dětmi z obecních bytů. V Matiční ulici nyní žije přibližně 130 lidí. Zhruba 90 procent z nich nemá zaměstnání. Ulička se stala světoznámou plotem, který mezi starousedlíky a obyvateli obecních bytů nechala 13. října 1999 postavit radnice místního ústeckého obvodu. Důvodem byly podle tvrzení místní samosprávy dlouholeté stížnosti majitelů rodinných domků na chování obyvatel z obecních bytů na druhé straně Matiční ulice, převážně Romů. Čeští i zahraniční ochránci lidských práv však považovali plot za projev rasismu a požadovali jeho zbourání.

Rakousko kritizuje blokádu u českých hranic

Za zbytečnou akci označilo rakouské ministerstvo životního prostředí blokádu hraničního přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště, kterou na tuto sobotu připravují ekologičtí aktivisté. Jejich protest může podle úřadu zhoršit vztahy mezi oběma zeměmi. Podle mluvčího vídeňského ministerstva životního prostředí Daniela Kappa se v otázkách jaderné energie podařilo mezi Českem a Rakouskem v poslední době snížit napětí. Blokáda však podle něj neznamená porušení česko-rakouských dohod o volném pohybu zboží a osob. Protesty, které jsou nepřímo namířeny proti českému obyvatelstvu, odsoudila také církevní laická organizace Katolická akce v Horních Rakousích. Protiatomová sdružení ale kritiku blokád odmítla. "Blokáda hranice ve Wullowitzu není podle ekologů samoúčelná, ale je aktem nutné obrany proti skandálnímu povolení zahájit trvalý provoz Temelína bez toho, aby byly odstraněny vážné bezpečnostní nedostatky zařízení," zdůraznil Josef Neumüller ze spolku Stop Temelín.

Temelínská elektrárna podle vědců životní prostředí neohrožuje

Jaderná elektrárna Temelín neohrožuje životní prostředí ani zdraví svých zaměstnanců. Shodli se na tom odborníci, kteří se v Českých Budějovicích účastní konference o Temelíně. Podle radioekologa Eduarda Hanslíka z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka elektrárna splňuje výpočty o vypouštěné radioaktivitě, ke kterým odborníci dospěli před patnácti lety. Ústav měří obsah radioaktivních látek v odpadních vodách Temelína a v pitné vodě. Z měření vyplynulo, že vliv elektrárny je velmi malý a přírodní radioaktivita je mnohonásobně větší než dopad Temelína. Zdravotníci zkoumali také to, zda zvýšené dávky ionizujícího záření v okolí elektrárny mohou poškozovat chromozomy. Vyšetřili 120 zaměstnanců elektrárny Temelín, z nichž polovina pracovala v pásmu, kde mohli být záření vystaveni. Studie však nezaznamenala žádné rozdíly oproti druhé půlce zaměstnanců. Tyto a další výzkumné projekty jsou prezentovány na dvoudenní konferenci, která ve čtvrtek začala na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Pořádá ji ministerstvo životního prostředí a zemědělská fakulta Jihočeské univerzity.

Praha má být před povodní ochráněna do konce roku 2005

Do konce příštího roku by měla být ochráněna podstatná část hlavního města proti případné velké vodě. Podle pražského primátora Pavla Béma bude výstavba protipovodňových zábran stát přes 2,5 miliardy korun. Další úsek byl nyní dokončen na Janáčkově nábřeží. Instalace mobilního hrazení na Janáčkově nábřeží završila výstavbu zátaras mezi Jiráskovým a Barrandovským mostem. Celá Praha 5 je nyní před velkou vodou v podstatě chráněna. Letos by ještě měla být dokončena výstavba zátaras mezi Janáčkovým nábřežím, Újezdem a Kampou. Systém protipovodňové ochrany kombinuje mobilní hrazení, opravy a rekonstrukce povodněmi poničených nábřeží, až po různé zdi a zídky. Nejnákladnější položkou je přitom vybudování mobilních hrazení. Pražský magistrát se rozhodl urychlit stavbu zábran po předloňských katastrofálních záplavách, které způsobily městu miliardové škody. Město podle primátora neplánuje výstavbu protipovodňových opatření pouze v oblasti Lahovic a Lahoviček. "Oblast je jakousi záplavovou kotlinou a město se rozhodlo, že ji chránit nemůže a nebude," uvedl primátor. Magistrát ale zvažuje další možnosti ochrany místních obyvatel před velkou vodou. Od obyvatel už magistrát začal vykupovat pozemky a chystá se jim zajišťovat ubytování v jiných částech města.

V Lysé je předváděcí středisko japonských obráběcích strojů

Rozsáhlou prezentaci japonských obráběcích strojů a jejich příslušenství uspořádala v tomto týdnu společnost Misan v novém školicím a předváděcím středisku v Lysé nad Labem na Nymbursku. Japonské firmy zaujímají dnes zhruba čtvrtinu českého trhu v tomto oboru a patří mezi největší dovozce obráběcích strojů do Česka. Radikální nárůst dovozu způsobily v poslední době především dodávky japonských vstřikovacích strojů pro japonské investory v ČR, které souvisejí s automobilovým průmyslem. Nové středisko v Lysé stálo 80 milionů korun a je podle Misanu největším předváděcím střediskem obráběcích strojů v České republice. Dny japonské výrobní techniky začaly v Lysé v pondělí a končí v sobotu. Zájemci tam mohou na ploše 2000 metrů čtverečních uvidět obráběcí stroje japonských společností Mazak a Okamoto, nástroje Sumitomo a Nachi a příslušenství strojů od firem Kitagawa, Renishaw, EWS a další.

Dcera strůjce atentátu na Hitlera prohrála soud o dům

Dcera vicekonzula nacistické vlády v Londýně Eduarda Brücklmeiera, jednoho ze strůjců neúspěšného atentátu na Adolfa Hitlera, u Obvodního soudu pro Prahu 1 prohrála spor o pětinu dvou domů v centru Prahy. Monika Oppenheimová, nyní provdaná Antonelliová, žádala po pražském magistrátu části nemovitostí na Staroměstském náměstí. Právník Oppenheimové tvrdí, že byly po válce jejímu otci zkonfiskovány podle Benešových dekretů neoprávněně, protože byl účastníkem protihitlerovského odboje. S tím ale soud nesouhlasí. "Je nepochybné, že se (Brücklmeier) účastnil nějakého boje proti Hitlerovi, nebylo ale prokázáno, že pokus o atentát byl veden snahou porobené národy osvobodit," zdůvodnil verdikt soudce Zdeněk Kučera.

Prodej panenek zachrání životy téměř 300 dětí

Aukce 17 textilních panenek z dílen módních návrhářů a profesionálních výtvarníků, kterou ve středu uspořádal Český výbor UNICEF, vynesla 167.000 korun. Za tuto částku organizace nakoupí vakcínu pro 278 dětí z rozvojových zemí a zajistí jejich očkování. Největší částku, 35.000 korun, zaplatil kupec za signorinu Trussardi z věhlasného italského butiku. Crazy Daisy Liběny Rochové byla vydražena za 25.000 korun. Aukce byla součástí projektu Adoptuj panenku a zachráníš dítě, do kterého se zapojila řada států. V České republice se za dva roky podařilo prostřednictvím panenek získat prostředky na záchranu 2430 dětí. UNICEF vynaložil na očkování dětí jen v loňském roce v přepočtu téměř devět miliard korun. Panenky vyrábějí především děti. Jejich výrobky si mohou zájemci koupit v pražské pobočce UNICEF a ve vybraných prodejnách za 600 korun, což je cena očkovací látky proti šesti smrtelným nemocem pro jedno dítě. Panenku lze získat také na dobírku na internetové adrese www.unicef.cz.

Nechlebův obraz se vrátil původnímu majiteli

Obraz Dívka s pivoňkami z roku 1908 od významného českého malíře Vratislava Nechleby se vrátil původním majitelům. Portrét své matky si z Muzea Podkrkonoší v Trutnově odvezl devětapadesátiletý Brit žijící v Izraeli Steven Pohlmann. O vydání obrazu, jehož hodnota je odhadována na 200.000 korun, rozhodli nedávno zastupitelé Královéhradeckého kraje. Pohlmann po obraze pátral několik desetiletí, po matčině smrti v roce 1968 měl k dispozici pouze malou černobílou fotografii a věděl že autorem matčina portrétu byl Nechleba. Nejprve kontaktoval Národní galerii, která má ve svých sbírkách několik obrazů malých dívek od tohoto autora, na žádném však nebyla jeho matka. Postupně se dostal až k turnovské galerii, protože v Turnově jeho matka v mládí bydlela. Ředitelka galerie obraz skutečně našla v depozitáři. Obraz nyní poputuje do Tel Avivu, Pohlmannův bratr v Kanadě dostane kopii portéru. "Za dva týdny bude sté výročí narození mé matky, doufám, že dostaneme povolení od ministerstva kultury a malba již bude na svém novém místě," řekl Pohlmann. Obraz Dívka s pivoňkami patří k méně známým raným dílům v Nechlebově tvorbě.

Češi utrácejí ročně miliony korun za astrology

Češi důvěřují hvězdám a za služby astrologů ročně utratí několik milionů korun. Z astrologie se stal poměrně prosperující obor podnikání, kterému se v tuzemsku podle odhadů odborníků profesionálně věnuje několik desítek lidí. "Astrologické školy navíc každý rok chrlí velké množství absolventů, kteří si přivydělávají jako astrologičtí elévové službami pro své známé za zlomkové ceny. Budou to řádově stovky lidí. Pak je zde samozřejmě velké množství amatérů, kteří se astrologii věnují pro potěšení," řekl předseda Sekce profesionálních astrologů a člen výboru Astrologické společnosti ČR Richard Stříbrný. Sám za 20 let poskytl astrologické služby přibližně 10.000 lidí. Ceny horoskopy se podle něj většinou pohybují od jednoho do tří tisíc korun. Například za vypracování osobního horoskopu lidé většinou zaplatí 1000 až 1500 korun. Stejnou částku stojí také partnerský horoskop, výběr nejvhodnějšího termínu pro početí dítěte či pro důležité rozhodnutí v osobním životě. Samostatnou kapitolou podnikání v oboru astrologie jsou speciální semináře a školy. Například dvouletá škola astrologie v Praze, kterou každoročně absolvuje stovka lidí, přijde zájemce o tento obor na 6000 korun ročně. Skeptici z řad vědců ovšem namítají, že peníze investované do služeb astrologů jsou vyhozené oknem. "Jsou to ale jejich peníze a nelze proti tomu nic namítat. Pokud je ale chtějí za každou cenu utratit, tak ať raději sázejí sportku. Tam mají aspoň nějakou šanci na výhru," řekl astrofyzik Jiřík Grygar, který je současně viceprezidentem Evropských skeptiků.

Reprezentace se bude v únoru připravovat asi v Egyptě

V únoru příštího roku chce česká fotbalová reprezentace využít možnost sehrát se před jarními zápasy v přípravném utkání na půdě soupeře. Jako protivník pro první duel roku 2005 se rýsuje Egypt, to potvrdil i generální sekretář fotbalového svazu Petr Fousek, fotbalový svaz má ale v záloze i další alternativy. Definitivní jméno soupeře bude oznámeno nejpozději do konce října. Od únorového zápasu si trenér Karel Brückner slibuje, že v něm vyzkouší nové adepty reprezentačního dresu. Stejně jako v minulých sezonách bylo přáním trenéra Brücknera hrát na kvalitním hřišti s kvalitním soupeřem a aby hráči současně nemuseli cestovat příliš daleko. Takové podmínky splňuje ideálně oblast Středozemního moře; tam Češi zamířili například v roce 2002 na Kypr a v rámci tamního turnaje sehráli zápasy s Maďarskem (2:0) a domácím výběrem (4:3). O rok později absolvoval Brücknerův výběr přípravný zápas s Francií v Paříži (2:0), letos uhrál remízu 2:2 s Itálií na Sicílii.

Sudí Míka dostal dvouletý trest

Sudí Ladislav Míka byl disciplinární komisí Českomoravského fotbalového svazu potrestán v korupční kauze Viktorie Žižkov. Komise mu udělila dvouletý zákaz činnosti v českém fotbale a pokutu 50 tisíc korun. Po jednání disciplinárky to oznámil její předseda Alexander Károlyi. Asistent Míka se podle Károlyiho provinil tím, že se domlouval se žižkovským ředitelem Ivanem Horníkem na přijetí úplatku před zápasem Žižkova se Zlínem. Míka je desátým potrestaným, který se dopustil podle fotbalových orgánů korupčního jednání v souvislosti se zápasy Viktorie Žižkov v loňském ligovém ročníku. Vedle nyní druholigového klubu, kterému bude po skončení soutěže odečteno dvanáct bodů, si dvouletý zákaz činnosti vyslechli již dříve žižkovský ředitel Ivan Horník, hlavní rozhodčí Pavel Poledník a Karel Vidlák, asistenti Igor Gulajev, Marcel Hábl, Zbyněk Pustka a Ladislav Talpa a delegáti Jiří Vlček s Adolfem Růžičkou. Celkově si odpykává tresty v korupční aféře v první lize již jedenáct rozhodčích, dva delegáti a čtyři činovníci klubů.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci má být zataženo nízkou oblačností, teploty 7 až 3 stupně. Zítra čekejte zataženo až oblačno, místy déšť nebo mrholení. Teploty 9 až 13, na horách kolem 9 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha.