Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Prezident Klaus jednal s americkým velvyslancem Cabanissem

Současná politická situace v obou zemích a vzájemné vztahy byly tématem pátečního jednání prezidenta Václava Klause s velvyslancem Spojených států Williamem Cabanissem na Pražském hradě. Tiskový odbor prezidenta nechtěl žádné další podrobnosti sdělit. Podle mluvčího prezidenta Petra Hájka byl rozhovor "velmi přátelský". Oba politici se zřejmě dotkli několika citlivých témat - například oficiální návštěvy Klause ve Washingtonu či otázky zrušení vízové povinnosti pro české občany cestující do USA.

Prezident Klaus od svého nástupu do funkce v roce 2003 podnikl několik cest na druhou stranu Atlantiku, doposud však neuskutečnil oficiální návštěvu. Podle některých komentátorů jeho vztahy s Bílým domem mohl dočasně poznamenat jeho nesouhlas se zahájením americké vojenské operace v Iráku. Některé české i americké zdroje nyní uvádějí, že prezidentově oficiální cestě do Spojených států již téměř nic nebrání. Podle některých informací zbývá pouze dohodnout termín návštěvy.

Nedořešena je stále otázka zrušení víz pro české občany, kteří chtějí navštívit USA. Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda na toto téma několikrát jednal s americkými představiteli, šance na odbourání vízové povinnosti je však stále malá. Česká republika společně s Polskem doufá, že členství v Evropské unii její vyjednávací pozici posílí.

Kancléř Schröder: Odmítavý posudek k nárokům vysídlenců platí i pro ČR

Německá vláda opakovala, že případné majetkové nároky německých vysídlenců vůči Polsku nebo Česku nemají podle nedávno zveřejněné mezinárodní expertízy naději u žádných soudů. Kancléř Gerhard Schröder na to poukázal v pátek v Berlíně po setkání s českým premiérem Stanislavem Grossem. "Výsledky posudku platí ve vztahu Německa a Polska stejně tak, jako ve vztahu Německa a České republiky," prohlásil Gerhard Schröder na tiskové konferenci s Grossem.

Posudek, který vypracovali renomovaní právníci z Polska a z Německa, byl nedávno zveřejněn a dospívá k názoru, že případné vyhnanecké žaloby, kterými se chtějí odsunutí Němci domáhat restitucí svého někdejšího majetku na polském území, nemají šanci na úspěch před německými, polskými, ani mezinárodními soudy.

Gross pracovní návštěvou v Berlíně oplácel kancléři říjnový pobyt v Praze. Obě země mají v současnosti dobré vztahy, což neopomněl kancléř znovu zdůraznit. "Jsme přátelé a mezi oběma našimi zeměmi nejsou politické problémy. To byl důvod, proč jsme se mohli soustředit hlavně na evropské otázky," řekl kancléř Schröder po setkání. Praha a Berlín se podle něj v mnohých pohledech na otázky související s EU shodují, ať jde o podporu zahájení přístupových jednání s Tureckem či souhlas s uzavřením přístupových jednání s Rumunskem a s Bulharskem.

Budoucí podoba irácké metropole možná vzejde z "české dílny"

Na tom, jak bude v budoucnosti vypadat Bagdád, se možná z velké části budou podílet Češi. Česko je totiž připraveno pomoci Iráku při obnově jeho válkou poničené metropole tím, že pro něj připraví nový územní plán. Po pátečním setkání s bagdádským guvernérem Alím Hajdarím to řekl ministr zahraničí Cyril Svoboda. Šéf diplomacie s iráckými představiteli jednal i o blížících se volbách a bezpečnostní situaci v Iráku. "Projekt je připraven," uvedl Svoboda, podle něhož však zatím není jisté, zda česká strana s projektem na vypracování nového územního plánu uspěje. Iráčané mají nabídku i z Japonska. Pavel Satorie ze společnosti B.O.C.P., která má za úkol najít pro projekt odborníky a sehnat finance, ale uvedl, že mu iráčtí představitelé řekli, že dávají přednost českému návrhu. Projekt podle něj bude sice nákladný, avšak zároveň by to mohlo výrazně pomoci českým firmám usilujícím o zapojení do projektů rekonstrukce Iráku.

"Všechno (realizace projektu) ale souvisí s upevněním bezpečnostní situace," připomněl Svoboda fakt, že Irák se stále potýká s násilnostmi. Většina iráckého území je však podle něj už bezpečná. "Naše země je vystavena terorismu, který už dříve ohrozil celý svět. Elementy, které zaútočily na Světové obchodní centrum v New Yorku a železniční stanice v Madridu jsou dnes aktivní v Iráku," doplnil ministra Hajdarí. Vládě se ale podle něj už daří nad ohnisky odporu vítězit.

Platforma ČSSD burcuje členskou základnu, kritizuje postup vedení

Platforma Za renesanci ČSSD chce vyburcovat členskou základnu z letargie, do níž strana upadla po fiasku v letošních volbách. Současné vedení nejsilnější vládní strany v čele s premiérem Stanislavem Grossem je odpovědné za opakované volební porážky, neumí přiznat vlastní odpovědnost a ignoruje kritické hlasy řadových členů, uvedli zástupci frakce na páteční tiskové konferenci v Praze.

Zodpovědný za tristní volební výsledky je podle platformy i místopředseda Zdeněk Škromach, proto jeho ohlášenou kandidaturu na předsednickou funkci nevítají. Členové platformy vyzvali své stranické kolegy, aby na předsjezdových konferencích dali najevo svoji nespokojenost s vedením a se současným směřováním ČSSD. Do čela strany by se měly dostat takové osobnosti, které vrátí straně akceschopnost a budou dodržovat demokratické principy. Ve svém prohlášení platforma nikoho konkrétně nejmenuje, přeje si ale návrat bývalého předsedy Miloše Zemana.

Frakci se nezamlouvá současná koalice ČSSD s lidovci a unionisty. Na druhou stranu odmítá přístup Grosse a dalších členů vedení, kteří podle platformy shazují vinu za volební neúspěch na koaliční partnery, média nebo voliče. "Odpovědnost nese vedení ČSSD, které kritické hlasy členské základny ignoruje, nadále se jí vzdaluje a neřeší v důsledku vlastní neschopnosti," řekl mluvčí platformy Jaroslav Doležal.

Kraje vítají Škromachovu kandidaturu, byť mnohé podporují Grosse

Ohlášenou kandidaturu místopředsedy a ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha na funkci předsedy ČSSD považují krajští politici strany za zdravou konkurenci současnému lídrovi Stanislavu Grossovi. Někteří ale dali najevo, že podpoří Grosse, a varují před další výměnou stranického předsedy. S jakou podporou může Škromach na březnovém sjezdu počítat, ukáží až nadcházející konference ČSSD. Místopředseda ČSSD a olomoucký primátor Martin Tesařík vítá, že se o místo předsedy strany bude ucházet i někdo jiný než Gross. Koho z kandidátů podpoří, považuje za předčasné. Zatím ani neví, zda bude obhajovat funkci místopředsedy.

"Hodně nepřijatelná" je Škromachova kandidatura pro šéfa ČSSD na Vysočině Zdeňka Chláda. "Veřejnost ho prostě nebere," míní. Krajská organizace zatím stojí za Grossem. Nevylučuje ale, že by mohla podpořit i nějakého nového kandidáta, například ústeckého lídra Jaroslava Foldynu či další adepty. Přijatelný pro Chláda a jeho kolegy není ani návrat Miloše Zemana. "Některé jeho výzvy mi připadají spíše jako výzvy ukřivděného staříčka z Vysočiny," uvedl. "Takový kecy, že nemáme ekonoma ve vládě - jemu ho zavřeli," připomněl případ odsouzeného exministra financí Iva Svobody.

Ortopedi a traumatologové z několika zemí se sešli na Vinohradech

Dětská mozková obrna, endoprotéza či operace páteře jsou témata osmého kongresu České společnosti pro ortopedii a traumatologii, který se do soboty koná v Národním domě na Vinohradech. Smyslem setkání je prezentovat současný stav poznání v této oblasti a potkat se s kolegy z domácí i zahraniční ortopedické scény, řekl na zahájení prezident kongresu Pavel Dungl. K nejtíživějším podle něj patří témata, která se dotýkají zároveň zdravotní i sociální oblasti. Jedním z nich je dětská mozková obrna. Jde o postižení mozku v nejranějším věku, které se projevuje poruchami pohybového ústrojí a svalových funkcí. Po epilepsii to je nejčastější postižení dětského mozku, které vzniká poškozením při porodu.

Vedle českých lékařů se na kongresu objevili ortopedi a traumatologové z Rakouska, Německa, Británie, Švýcarska, Polska a Dánska. Čestné členství České ortopedické společnosti získali prezident Evropské federace ortopedických společností George Bentley a rakouský odborník na endoprotetiku Karl Perner. Oba ocenění patří podle Dungla ke špičkám ve svém oboru a jsou navíc v častém kontaktu s českými lékaři.

Na Sobotkův seminář k prodeji Telecomu dorazil jen ministr Mlynář

Na seminář, který v pátek k variantám prodeje Českého Telecomu uspořádal ministr financí Bohuslav Sobotka, dorazil z jeho vládních kolegů jen ministr informatiky Vladimír Mlynář. Ostatní členové vlády za sebe ve většině případů pouze poslali náhradu, řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Kvůli semináři Sobotka v úterý požádal vládu, aby přerušila jednání o způsobu prodeje akcií Telecomu o 14 dní.

Na semináři vedle Sobotky vystoupili Pavel Hollmann z Komise pro cenné papíry, šéf burzy Petr Koblic a Crispen Osborne z konsorcia CSFB a České spořitelny, které vládě radí při prodeji. Podle dřívějších informací dávají zástupci kapitálového trhu přednost prodeji přes trhy, zatímco poradce navrhuje kombinovanou variantu, tedy nejdříve nabídku jednomu investorovi a v případě neúspěchu prodej přes trh. Podle Zemana se Sobotka nesnažil ostatní účastníky přesvědčit o prodeji 51 procent Telecomu přes trh, jak sám navrhuje, ale diskutoval s nimi o jednotlivých variantách privatizace. Před seminářem preferovalo podle materiálu ministerstva financí prodej přes trh 11 z 18 ministrů. Vláda by měla o variantě prodeje rozhodovat 1. prosince.

FT: WTO řeší spor Anheuseru a Budvaru kompromisem

Světová obchodní organizace (WTO) rozřešila dlouholetý spor mezi Budějovickým Budvarem a americkým pivovarnickým koncernem Anheuser-Busch kompromisně. V předběžném nálezu k otázce zeměpisného označení původu produktů odmítla pokusy Američanů zakázat Budvaru používání značek Budvar a Bud, budějovickému pivovaru však upřela právo nárokovat si celosvětově kontrolu nad ochrannou známkou Budweiser. Napsal to s odkazem na informované zdroje britský list Financial Times. Budvar vede od 90. let o značky Budweiser a Bud s Anheuserem soudní spory v řadě zemí světa.

FNM odmítl návrh společnosti Petrcíle na mimosoudní vyrovnání

Fond národního majetku (FNM) odmítl návrh jednatelů společnosti Petrcíle na mimosoudní vyrovnání sporu o zhruba dvoumiliardovou pohledávku Petrcíle z vyhrané arbitráže, která se týkala akcií Nové huti. Vyplývá to z kopií dokumentů, které ČTK poskytl mluvčí společnosti Petrcíle Jaromír Piskoř. Právníci FNM rozhodnutí zdůvodnili tím, že návrh Petrcíle nebyl seriozní. Návrh Petrcíle na mimosoudní vyrovnání přišel v době, kdy se nad FNM kvůli dvoumiliardové pohledávce vznáší hrozba exekuce, kterou v závěru října nařídil Obvodní soud pro Prahu 2. Soud ale zároveň odložil provedení exekuce do doby, než padne verdikt v dalším soudním sporu ohledně zrušení rozhodčího nálezu, od něhož se odvíjí pohledávka Petrcíle. FNM se proti nařízení exekuce odvolal. "S ohledem na nevyhnutelnost budoucího vývoje v této věci máme za to, že i FNM by mohl mít zájem na smírném vyřešení, v jehož rámci by bylo možné jednat o určitém snížení částky, kterou by měl plnit. Na druhé straně máme i za to, že je povinností vedení FNM usilovat o snížení výdajů," stojí v dopise jednatelů Petrcíle, kteří FNM navrhli mimosoudní vyrovnání ve výši 95 procent z částky přiznané v arbitráži. Právník FNM Roman Felix ale návrh Petrcíle označil za bezpředmětný.

Letecká firma Ryanair chce od března létat z Brna do Londýna

Nízkonákladový irský letecký dopravce, společnost Ryanair, chce od 24. března příštího roku zahájit pravidelné lety mezi Brnem a londýnským letištěm Stansted. Manažerka prodeje Ryanair v Německu, Rakousku a východní Evropě Caroline Baldwinová to řekla v Brně. Létat se bude každý den, a to z Brna v 17:45 s příletem do Londýna v 19:00. Opačně poletí spoj ve 14:25 z Londýna a 17:20 by měl přistávat na brněnském letišti v Tuřanech. Ryanair chce i při letech z Brna dostát své pověsti letecké firmy s nejnižšími cenami letenek. Nejnižší cena jednosměrné letenky Brno - Londýn včetně poplatků činí 19,99 eur (asi 621 Kč).

Čertovku budou chránit výsuvná vrata; lidé doufají, že vydrží

Usazení ocelových vysouvacích vrat dokončili v pátek dělníci u Čertovky na Malé Straně v Praze. Vrata budou za normálních okolností schována za nábřežní zeď. V případě nebezpečí zahradí vrata ústí Čertovky, a uzavřou tak prostor, kterým by mohla voda vtékat na Malou Stranu a na Kampu. Místní lidé si jen přejí, aby zábrany případný nápor vody vydržely.

Jiří Cabrnoch z Povodí Vltavy ujišťuje, že zábrany jsou konstruovány minimálně proti takové velké vodě, jakou Praha zažila před dvěma lety. Protipovodňová ochrana Malé Strany je už dokončena mezi Mánesovým mostem a Hergetovou cihelnou. Na ni navazují výsuvná vrata u Čertovky a mobilní hrazení, které povede až ke Karlovu mostu. Další zátarasy mezi Karlovým mostem a mostem Legií, chránící vlastní Kampu, by měly být dokončeny ještě letos. "Od začátku příštího roku by Malá Strana měla být chráněna proti povodni srovnatelné s tou v roce 2002," řekl ČTK.

Vichřice zabíjela v Holasicích; muž zemřel pod zřícenou stěnou

Náhlá silná vichřice připravila v pátek v poledne o život sedmadvacetiletého muže z Holasic na Brněnsku. Zemřel poté, co se na něj zřítila obnažená štítová zeď jeho rekonstruovaného rodinného domku. Muž na místě zemřel, řekla ČTK jihomoravská policejní mluvčí. Zřícení zdi patrně umožnilo to, že dům je kvůli opravě bez střešní krytiny. Štítové zdi tak byly obnaženy a vystaveny nepřízni počasí. Vichřice v regionu napáchala více škod. Z mnoha míst dostala policie hlášení o polámaných stromech.

Vláda projedná návrh vrácení hebrejských rukopisů do Polska

Vláda ve středu projedná návrh ministrů kultury a zahraničních věcí, jak postupovat při navrácení hebrejských rukopisů, které pocházejí z Židovského teologického semináře ve Vratislavi a dnes se nacházejí ve sbírkách Národní knihovny ČR. O jejich navrácení požádal českého ministra zahraničí Cyrila Svobodu jeho polský protějšek Wlodzimierz Cimoszewicz při své loňské návštěvě Prahy.

Vzácné středověké prvotisky a rukopisy jsou připraveny k předání polské vládě. Národní knihovna je ještě před odevzdáním v těchto dnech vystavila - do 18. listopadu byly v Zrcadlové kapli Klementina. Ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek uvedl, že neví, která instituce bude tisky spravovat, předání by se mělo uskutečnit na úrovni vlád obou zemí.

Manuskripty a inkunábule z vratislavského semináře zabavilo koncem druhé světové války gestapo. Seminář vlastnil v roce 1938 na 400 rukopisů a 30.000 svazků. Podstatnou část fondu tvořila slavná sbírka hebrejských rukopisů a tisků terstského obchodníka Leona Saravala (1781 až 1851), která je právě předmětem mezivládní dohody.

V Brně vznikají vlajky, které dostanou v Paříži napoleonské kluby

Na Martových polích v Paříži předá 5. prosince Středoevropská napoleonská společnost (CENS) celkem 17 nejaktivnějším napoleonským klubům Evropy kopie historických praporů francouzských jednotek, které nadšenci imitují. Prapory se nyní vyrábějí v Brně. "Akt se uskuteční na minutu přesně 200 let poté, co bylo vyhlášeno francouzské císařství v čele s Napoleonem I.," řekl ČTK předseda CENSu Ivan Vystrčil.

Na světě je asi 5000 nadšenců, kteří pořádají v historických uniformách vzpomínkové akce připomínající Napoleonovu armádu. Vojenských klubů, věnujících se tomuto období, jsou stovky. Některé mají tři členy, jiné tvoří desítky lidí. CENS z nich patří k nejaktivnějším. Vznikl před dvěma lety a sdružuje na 600 nadšenců z Česka, Slovenska, Polska, Rakouska a Německa. Na jižní Moravě například působí "slavkovská" císařská garda nebo osmý pěší pluk řadové francouzské armády.

Pošta v Božím Daru bude rozesílat přání od Ježíška s vločkou

Pošta v Božím Daru na Karlovarsku bude od 6. prosince opět rozesílat vánoční přání od Ježíška. Zásilky s příležitostným razítkem mohou lidé prostřednictvím této pošty posílat svým blízkým. Letos razítko od Ježíška zdobí motiv sněhové vločky, řekl ČTK ředitel České pošty v Karlových Varech Josef Pešava. "Zásilky bude božídarská pošta rozesílat od 6. prosince do 24. prosince včetně. Protože je o tuto službu rok od roku větší zájem, budu muset personál této pošty pro období ježíškovských přání posílit. Jinak by ten nápor tamní poštmistrová jen těžko zvládla," uvedl Pešava.

V loňském předvánočním čase museli na poště v Božím Daru orazítkovat na 368 kilogramů zásilek. Toto množství představuje až několik set tisíc pohlednic. Oproti roku 2002 přibylo více než 16 kilogramů pohledů či dopisů a nárůst pošty lze očekávat i letos. Zásilky s vánočním přáním z Božího Daru bude pošta zasílat již pojedenácté.

Tepličtí filharmonici odjeli na pětatřicetidenní turné po Evropě

Severočeská filharmonie Teplice odjela na pětatřicetidenní turné po 12 evropských zemích. "Provedeme 29 koncertů. Účinkovat s námi bude i balet ústeckého Severočeského divadla opery a baletu a Pražský komorní sbor," řekl ČTK ředitel filharmonie Roman Dietz. Na programu koncertů podle něj bude výběr z Verdiho oper a Carmina Burana Carla Orffa. Do 23. prosince navštíví tepličtí filharmonici nejen Německo, Francii, Španělsko a Rakousko, ale poprvé se představí také na Slovensku, v Maďarsku, Srbsku, Chorvatsku, Slovinsku, Portugalsku a Dánsku. Vánoční svátky stráví tepličtí filharmonici doma. Ale již 31. prosince odjíždějí na jedenáctidenní turné do Německa a Švýcarska. Bohumila Hrabala připomíná na jeho rodném domě v Brně pamětní deska

Spisovatele Bohumila Hrabala připomíná od pátku v Balbínově ulici v brněnských Židenicích pamětní deska. Je umístěna na rodinném domku, v němž Hrabal prožil dětství. Autorkou asi metr široké netradiční desky je studentka Střední školy uměleckých řemesel v Brně Martina Hejmalová, jejíž návrh vybrali porotci výtvarné soutěže. Návrh zaujal především svým netradičním pojetím - není totiž pamětní deskou v klasickém slova smyslu, řekla ČTK židenická místostarostka Petra Kačírková. Porotce zaujal motiv kuličky, který je narážkou na Hrabalovo dílo Perlička na dně i na to, že v ulici hrával malý Bohouš kuličky. "Jde o podtržení genia loci místa, kde malý Hrabal často sedával, když sledoval povozy jedoucí k židenickému hřbitovu, o němž se zmiňuje také ve svých vzpomínkách," dodala Kačírková. Hrabala také už nějakou dobu připomíná pamětní kámen od místních nadšenců u židenického hřbitova.

Odhalením desky vyvrcholila akce Hrabalovský rok, kterou městská část zahájila loni vyhlášením spisovatele židenickou osobností. Hrabalovský rok zakončí v prosinci vyhodnocení literární soutěže Židenické pábení aneb Bezpečí indiánek, již tamní radnice spolupořádá s nakladatelstvím Šimona Ryšavého.

Laureáti soutěže Concerto Bohemia vystoupí v sobotu na Žofíně

Koncert vítězů národní soutěže Concerto Bohemia představí v sobotu v Praze na Žofíně už potřinácté mladé české orchestry. Večer bude pro desítku souborů vyvrcholením celoroční snahy. Absolutním vítězem letošního ročníku soutěže je Žesťový soubor Pražské konzervatoře s dirigentem Bedřichem Tylšarem. Odborná porota vybrala z 31 přihlášených těles do druhého kola 20 souborů, celkem přes 400 hudebníků. Pro koncert vítězů pak porota doporučila devět orchestrů. Desátým protagonistou koncertu na Žofíně má být host z Rakouska - Symfonický orchestr mládeže z města Dornbirn.

V soutěži Concerto Bohemia soutěží soubory profesionálně natáčenými studiovými nahrávkami, které pořizuje Český rozhlas, pořádající soutěž společně s Českou televizí. Rozhlasoví posluchači budou moci sledovat program v přímém přenosu.

Ze sportu:

Turné hokejových hvězd NHL po Evropě bude přece jen mít jednu zastávku také v České republice. V pondělí 13. prosince se zámořský výběr představí v Plzni, kde změří síly s místním extraligovým klubem. Zápas nahradí v desetidílném programu duel, který se měl konat v Bratislavě. V dresu světových hvězd by se měla podle záměrů pořadatelů představit i řada českých hráčů v čele s brankářem Dominikem Haškem, obráncem Pavlem Kubinou či útočníky Robertem Langem a Jaromírem Jágrem. Na střídačce týmu by poté měl jako asistent trenéra působit i střelec rozhodujícího gólu ve finále olympijských her v Naganu Petr Svoboda.

Český hokejový útočník Martin Havlát by se mohl v pondělí premiérově představit v ruské superlize. Nová akvizice moskevského Dynama je ještě doma v Brně a čeká na telefon od vedení lídra tamní soutěže. Podle posledních informací by se do ruské metropole měl vydat o víkendu.

Fotbalový útočník Paul Munster ze Severního Irska se stal novou posilou pražské Slavie. Vedení klubu dořešilo všechny formality a vyřídilo hráči registraci. Dvaadvacetiletý fotbalista by se mohl objevit na soupisce už v sobotním utkáním s Blšany.

Sportovní hala Gymnázia F. M. Pelcla v Rychnově nad Kněžnou nese od pátku jméno desetibojaře Romana Šebrleho. Olympijský vítěz z Atén, který na škole studoval, má u vstupu do tělocvičny také pamětní stěnu, zachycující momenty z jeho sportovního i osobního života. "Je to nádherný. Věděl jsem, jak to má vypadat, ale předčilo to má očekávání. Nadchlo mě to," řekl Šebrle před stěnou, na které jsou fotografie zachycující jeho cestu za sportovními úspěchy, snímky ze školních let, záběry z osobního života či výčet sportovních úspěchů, kde autoři ponechali několik řádků volných.

Jubilejní čtyřicátý ročník ankety o Krále české cyklistiky vyhrál silničář Roman Kreuziger. Osmnáctiletý talent, který se stal nejmladším vítězem v historii ankety, převzal v pražském hotelu Pyramida korunu od loňského vítěze Jána Svorady.

Popáté v historii se sjedou nejlepší futsalové reprezentace světa, aby si poměřily síly na vrcholném turnaji. V neděli startuje na Tchaj-wanu světový šampionát, kterého se poprvé zúčastní i český výběr. Ale jako nováček se tým trenéra Michal Stříže v exotickém prostředí chovat nehodlá, dělá si naopak zálusk na boj o medaile.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy sněhové přeháňky. Teploty minus 2 až plus 2 stupně Celsia.