Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Klaus odmítl euroústavu

Prezident Václav Klaus na Evropském fóru v Berlíně velmi ostře odmítl návrh evropské ústavy. Na konferenci pořádané Nadací Herberta Quandta a britským listem Financial Times varoval, že ústava Evropské unie vytváří právně, ústavně i politicky nový "Evropský stát". Podle Klause se tak sníží váha členských zemí, jejich suverenita a politická nezávislost. "Nejsem kritický. Jsem stoprocentně proti. To bychom si měli vyjasnit," řekl Klaus na dotaz, zda euroústavu podporuje. Ratifikace, kterou musí návrh nového dokumentu projít v členských zemích, je podle Václava Klause šancí, aby se o ústavě začalo vážně diskutovat. Česko si podle něj uvědomuje výhody členství v EU, nezná k němu alternativu a bere jej vážně. Prezident však protestoval proti "uměle urychlované unifikaci kontinentu". "Jsem pro co nejlepší možné přátelství a spolupráci zemí v Evropě. Nejsem ale příznivcem eliminace zemí a států a jejich nahrazení politicky neodpovědnými evropskými strukturami," řekl Klaus. Prohlásil, že je pro přirozený a logický integrační proces, založený na odstranění zbytečných překážek volnému pohybu osob, zboží, služeb, peněz a kapitálu v rámci volné soutěže pravidel, politik a legislativ.

V ČSSD začíná boj o funkci předsedy

V sociální demokracii se naplno rozjíždějí přípravy na březnový volební sjezd. O situaci ve vládní straně, která prodělala neúspěch v evropských, senátních i krajských volbách, budou v nadcházejících týdnech a měsících jednat městské, okresní a krajské konference. Kandidaturu na post šéfa strany oznámil její dosavadní místopředseda Zdeněk Škromach. S představováním svého programu začal v sobotu v Brně. Hlavní důraz klade na návrat k původnímu programu sociální demokracie a jeho důslednější prosazování v rámci vládní koalice a případně i mimo ni. Škromach chce také posílit vnitrostranickou demokracii, respektovat všechny názorové proudy v ČSSD a navázat užší kontakt s řadovými členy. Chce tak silnou sociální demokracii, že spolupráce s jakoukoliv politickou stranou pro ni nebude znamenat ústup od jejích volebních slibů. Podporu Stanislavu Grossovi v sobotu vyjádřili sociální demokraté v Plzeňském kraji i na okresních konferencích na Kutnohorsku, Prachaticku, Teplicku a Liberecku. Účastníci okresní konference ČSSD ve Zlíně naopak vyzvali bývalého předsedu Miloše Zemana, aby přijal nominaci na šéfa strany. Expremiér, který odešel v roce 2002 do důchodu, návrat do politiky za určitých podmínek nevylučuje. Volební sjezd se uskuteční poslední březnový víkend, na Velikonoce.

Pithart navštíví Kypr a Maltu

Předseda Senátu Petr Pithart navštíví v příštím týdnu Kypr a Maltu. S oběma státy, které jsou od letošního května stejně jako Česká republika novými členskými zeměmi Evropské unie, chce jednat o možnostech spolupráce v unii. Pithart by měl v rámci kyperského programu navštívit rovněž Zelenou linii, která dělí ostrov na jižní řeckou a severní tureckou část, kterou jako samostatný stát uznalo jen Turecko. Z českých představitelů byl na Kypru letos v květnu prezident Václav Klaus, na Maltě před dvěma lety jeho předchůdce Václav Havel a před rokem ministr zahraničí Cyril Svoboda. Šestidenní mise Pitharta a jeho kolegů senátorů, začne v neděli, má stát podle Kanceláře Senátu celkem 320.000 korun; polovina této částky připadá na doprovod. Pithart cestu podniká v závěru svého funkčního období předsedy Senátu. V příštích letech bude asi vzhledem k výsledku voleb místopředsedou horní komory.

Kühnl navštívil české vojáky v Kosovu

Ministr obrany Karel Kühnl v sobotu odletěl na jednodenní návštěvu 5. česko-slovenského praporu v jihosrbském regionu Kosovo. Kontingent má svou službu již téměř za sebou; za pár týdnů ho nahradí nový. Kromě jednání s velitelem kontingentu Alešem Vodehnalem se ministr setkal se šéfem sil KFOR Yvesem de Kermabon a s vojáky na základně v Šajkovaci. Zhruba 400 vojáků 5. česko-slovenského praporu je v Kosovu od letošního května. Jejich hlavním úkolem je ochránit srbskou menšinu a kulturní památky před útoky extremistických skupin. Navíc mají na starost evidenci uprchlíků a zajišťování jejich bezpečného návratu domů. Předešlý prapor se musel v březnu vypořádat s vlnou nepokojů. Prostor jeho působnosti byl proto rozšířen z 960 na 1200 čtverečních kilometrů. Jednotka dostala deset bojových vozidel pěchoty a výzbroj na zvládání násilí. V souvislosti s nepokoji byly odloženy plány NATO na reorganizaci mezinárodních jednotek. Česko se mise KFOR pod vedením Severoatlantické aliance účastní od roku 1999, kdy tehdejší Miloševičova Jugoslávie byla donucena ukončit vyhánění albánské menšiny z Kosova. Čeští vojáci jsou rozmístěni na severovýchodě regionu v rámci mnohonárodní brigády Střed pod velením Finska. Ve výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku se již cvičí nástupci současného praporu. Čerství vojáci by do Kosova měli odletět v prosinci.

Po vichřici byla severní Morava bez proudu

135 000 odběratelů na severní a střední Moravě zůstalo po páteční vichřici bez elektrického proudu. Většinu ze 400 havárií energetici během soboty odstranili. Nejčastější příčinou poruch byly větve spadlé do elektrického vedení, vyvrácené sloupy a stromy. Vichřice poškodila i několik transformátorů. Rozsahem největší výpadek zaznamenali energetici na rozvodně v Albrechticích, kde pád stromu způsobil omezení výroby na třetím bloku dětmarovické elektrárny, výpadek šesti rozvoden OKD, omezení výroby Teplárny Karviná a výpadek dvou rozvoden Třineckých železáren. Postižen byl i Havířov a část Ostravy-Jih. Výpadek naštěstí trval jen dvacet minut, takže nedošlo k žádným větším škodám. V sobotu zbývalo energetikům opravit poškozená elektrická vedení na Karvinsku, Opavsku a v oblasti Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku.

Hasiči kvůli vichřici zasahovali zhruba u 1000 případů

Českou republiku v pátek zasáhla vichřice, která strhávala střechy a vyvracela stromy. Hasiči proto museli zasahovat u téměř tisíce mimořádných události. Nejvíce práce měli na Moravě. V Jihomoravském kraji zasahovali u 170 případů a v Olomouckém kraji u 118 událostí. Více práce měli také v Pardubickém kraji a na Vysočině, kde je volali k 71, respektive 67 případům. Ve Středočeském a Jihočeském kraji pak zasahovali shodně u 36 mimořádných událostí. Hasiči hlavně odstraňovali následky dopravních nehod, odklízeli spadlé stromy na silnici či na železnici, zajišťovali střechy domů proti pádu, anebo je naopak strhávali, aby nikoho neohrožovaly.

V Nízkých Tatrách zahynul český turista

Bouřlivé počasí v Nízkých Tatrách si vyžádalo další českou oběť. Slovenští záchranáři, kteří již od pátku pátrali po nezvěstném osmadvacetiletém turistovi z Radvanic na Trutnovsku a jeho dvou přátelích, našli v sobotu ráno jeho tělo v Kumštové dolině. Je to letos již jedenáctý Čech, který ve slovenských horách zahynul. Jeho dva přátele se podařilo zachránit. Trojice společně přecházela horským hřebenem z Králové Hole směrem na západ. Mezi Čertovicí a Štefánikovou chatou se ale ztratili. Mrtvého turistu patrně smetl vítr do Kumštové doliny. Dvojici jeho přátel se povedlo dostat do údolí; jeden z nich byl dopraven do nemocnice s omrzlinami. Záchranáři zahájili pátrání v pátek v noci. Situaci jim ale komplikovala vichřice, takže časně ráno museli akci přerušit. V sobotu dopoledne se povětrnostní podmínky zlepšily a pátrání pokračovalo i za pomoci helikoptéry. Záchranáři v minulých dnech varovali turisty, aby se kvůli nepříznivému počasí do Tater nevydávali. Slovenskem se v pátek prohnala silná vichřice, přičemž nejvíce postiženým byl právě tatranský region.

Jeden mrtvý v čistírně odpadních vod

Havárii v čistírně odpadních vod na Praze 6 nepřežil v sobotu ráno čtyřiadvacetiletý muž. Další muž utrpěl při výbuchu bioplynu v jedné z jímek těžká mnohačetná zranění. Podle mluvčího záchranné služby Marka Uhlíře byl převezen do pražské vojenské nemocnice. Další pracovník vyvázl bez zranění. K havárii došlo při svařování konstrukce jednoho z odkalovacích sil. Tragickou událost způsobila zřejmě nedbalost jednoho ze zaměstnanců firmy, která má na starost údržbu a opravy zařízení čistírny odpadních vod. Havárie nenarušila provoz čistírny, neunikly ani žádné škodlivé látky, které by ohrozily kvalitu vody či životního prostředí. Případem se nyní zabývají kriminalisté, šetří ho jako podezření z trestného činu ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti.

Český student ve Švédsku definitivně odsouzen k doživotí

Nejvyšší soud ve Švédsku definitivně potvrdil platnost doživotního trestu pro českého studenta, který loni v dubnu ve švédské Uppsale zavraždil svoji krajanku. O rozhodnutí soudu informoval vrchní státní zástupce v Uppsale Ola Laurell. "Zahájili jsme jednání o pachatelově možném vydání do České republiky, kde by si svůj doživotní trest odpykal," uvedl Laurell. Vrah bude zřejmě vydán, právníci ale musí nejdříve formálně prověřit "kompatibilitu" švédského trestu s českým trestním řádem. Ve Švédsku totiž "doživotí" zpravidla znamená dlouhý trest, po jehož odpykání ovšem pachatel za dobré chování může být znovu propuštěn na svobodu. Osmadvacetiletý Čech se dopustil vraždy české studentky pravděpodobně kvůli žárlivosti. Oba byli v té době ve Švédsku v rámci mezinárodní studentské výměny. Odsouzený Čech byl od počátku hlavním a jediným podezřelým a policie proti němu shromáždila řadu důkazů. Student se k vraždě nikdy nepřiznal; při vyšetřování a při soudních přelíčeních zároveň nikdy nevyjádřil soucit s obětí nebo s pozůstalými. Bezprostředně poté, co dívku zavraždil, ze Švédska utekl a byl zadržen až o několik týdnů později v Holandsku.

Cizinci v prvním pololetí získali přes 42.000 pracovních povolení

Úřady práce vydaly cizincům ke konci letošního června více než 42.000 pracovních povolení. V pololetí přitom v Česku legálně pracovalo více než 106.000 lidí ze zahraničí. Vyplynulo to z pravidelné zprávy ministerstva práce a sociálních věcí o zaměstnanosti. Oproti loňského roku to je úbytek o zhruba dva tisíce povolení. Tento úbytek zapříčinil vstup ČR do EU. Občané unie a jejich rodinní příslušníci mají totiž od 1. května v Česku stejné postavení a podmínky k získání práce jako Češi. Nepotřebují tedy již pracovní povolení. Lidé ze států, které nejsou členy pětadvacítky, mohou volná pracovní místa obsadit jen tehdy, pokud je není možné zaplnit českými uchazeči. Nejvíce letos ubylo povolení pro pracovníky z Ukrajiny. Úřady jich vydaly o 429 méně než loni. Téměř dvě pětiny cizinců s povolením pracovaly v Česku jako řemeslníci, opraváři či kvalifikovaní výrobci. Čtvrtina lidí vykonávala nekvalifikované a pomocné práce. Desetina osob ze zahraničí působila ve vědě a výzkumu. Zhruba stejný počet zaměstnanců obsluhoval stroje a zařízení. Cizinci působí v ČR i jako podnikatelé. Ke konci června jich v zemi bylo téměř 63.000. Proti stejnému období loňského roku jich zhruba o 2500 přibylo.

Do Prahy přiletěl Robert Fulghum

V sobotu dopoledne přiletěl do Prahy americký spisovatel Robert Fulghum. V Praze a v Brně bude v příštím týdnu představovat svůj nejnovější román Třetí přání. Kniha vyšla v pražském nakladatelství Argo počátkem tohoto měsíce ve světové premiéře. Ojedinělou událost, jíž je první vydání v jiném jazyce než v originále, způsobilo nedorozumění autora s americkým vydavatelem. Český nakladatel si knihu přečetl dříve a v létě se s Fulghumem dohodl na vydání. Autor knihy "Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce" patří k nejpopulárnějším americkým autorům. Kromě toho napsal ještě šest dalších bestsellerů: Už hořela, když jsem si do ní lehal, Ach jo, Možná, možná ne, Od začátku do konce - Naše životní rituály, Opravdová láska a Slova, která jsem si přál napsat sám. Fulghumovy knihy vyšly ve 27 jazycích a 103 zemích. Na nový román jeho čtenáři čekali pět let.

Na Mladoboleslavsku se našly římské mince

Unikátní soubor 44 římských mincí nalezli letos na podzim archeologové v blízkosti Mladé Boleslavi. I když nálezy těchto mincí jsou podle archeologa Jiřího Waldhausera z Muzea Mladoboleslavska v Čechách poměrně běžné, jen výjimečně se podaří objevit takové množství na jednom místě a navíc znát i všechny okolnosti nálezu. Prvních několik bronzových mincí nalezl amatérský archeolog Martin Netušil již v srpnu. Význam nálezu prý nejprve podcenil, ale později o něm informoval pracovníky muzea. Ti zorganizovali na místě několik záchranných prací a svůj výzkum ukončili až nedávno. Mince se podařilo vytáhnout z bahna v korytě vodního toku. Místo nálezu ovšem nechtějí archeologové upřesňovat, protože se obávají nájezdu sběratelů. Převážná část nalezených mincí pochází ze 3. a 4. století našeho letopočtu, ale jsou zde i mince z počátku letopočtu. Nalezené mince dokládají kontakty mezi Římany a Germány, kteří sídlili na českém území zhruba od přelomu letopočtu do poloviny šestého století. Mezi nejcennější části nálezu patří mince vzniklé v takzvaném Galském císařství a Britském císařství ve 3. století. Mimořádně zajímavé jsou podle archeologů i dobové napodobeniny bronzových mincí ze 4. století pocházející opět z Galie či Británie. Výběr z nalezených mincí je možné vidět na výstavce v mladoboleslavské Galerii Templ, která začala koncem tohoto týdne.

Studenti soutěžili v přednesu japonštiny

Studenti japonštiny a čeští japanologové v sobotu v Praze soutěžili v přednesu v japonštině. V budově Hudební fakulty Akademie múzických umění na Malostranském náměstí proběhl již 29. ročník soutěže, v němž přednášeli své vlastní práce z oboru japanologie, o česko - japonských vztazích i problémech současného světa. Studenti Univerzity Palackého v Olomouci přednesli i několik japonských básní. První cenu ze soutěže si odnesl Václav Žaloudek ze Státní jazykové školy v Praze za svůj příspěvek Počátky česko-japonských vztahů. V 17. století přicházeli do Japonska první misionáři z Rakouska-Uherska, o sto let později první cestovatelé a po první světové válce byly navázány diplomatické styky. Pořadatelé vyhlásili i vítěze soutěže pro školní mládež o nejlepší plakát na téma Japonsko a Česká republika a Japonsko a Evropská unie. Vítězný návrh od Zuzany Bogoczové bude použit na propagační materiály ke kulturním akcím pořádaným v roce 2005. Všechny práce budou uveřejněny na webových stránkách japonského velvyslanectví www.cz.emb-japan.go.jp a vystaveny budou i v Japonském informačním a kulturním centru v Hellichově ulici. Podle japonského velvyslanectví v ČR žije 1110 Japonců.

Handicapované děti vystoupí na divadelním festivalu

Divadelní soubory zdravých i postižených dětí vystoupí na divadelním festivalu Arénka, který v pondělí začíná v Ostravě. Na letošním jedenáctém ročníku nesoutěžní přehlídky představí své inscenace i drobnější ukázky 23 souborů ze severní Moravy. Vystupovat budou děti z mateřských, základních a zvláštních škol, ze základních uměleckých škol i z ústavů pro mentálně postižené. Součástí festivalu budou tradiční pracovní semináře věnované dramaterapii a arteterapii. Festival doprovodí dvě výstavy, na kterých představí svá díla klienti ostravského Ústavu sociální péče pro mentálně postižené. Na výstavě nebudou chybět ani řemeslně dokonale zpracované rukodělné práce dospělých klientů, kteří je vyrábějí v rámci své pracovní terapie v chráněných dílnách. Festival Arénka se bude konat v Komorní scéně Aréna od 22. do 26. listopadu.

Neumannová skončila na SP v Gällivare pátá

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová vstoupila do Světového poháru pátým místem. V sobotním závodu na 10 kilometrů klasicky ve švédském Gällivare útočila na stupně vítězů, v závěru ale svou pozici ztratila. Podruhé v sezoně vyhrála Norka Marit Björgenová, na kterou Neumannová v cíli ztratila necelých devatenáct sekund. Druhá doběhla Estonka Kristina Šmigunová, která většinu trati na mezičasech vedla, a třetí byla Finka Virpi Kuitunenová. Od medailového umístění dělilo Neumannovou deset sekund. "Určitě to nebyl špatný začátek sezony, ale kousíček chybí k tomu, abych řekla výborný. Chyběl mi dobrý závěr. Možná se potřebuji rozzávodit," řekla Neumannová v cíli. Pořadí Světového poháru vede Björgenová se ziskem 200 bodů, Neumannová má 45 bodů a zařadila se na deváté místo. Do bodované třicítky se vešla i devětadvacátá Kamila Rajdlová. Helena Erbenová obsadila 44. místo a Petra Markelová figurovala se ztrátou více než čtyř minut na 78. pozici. V Gällivare bodovali i dva čeští běžci. Lukáš Bauer doběhl po patnácti kilometrech klasickou technikou do cíle jako třináctý, pětadvacátého času dosáhl v patnáctistupňovém mrazu Jiří Magál.

UEFA zvýšila Spartě pokutu za rasistické chování fanoušků

Pražská Sparta neuspěla s odvoláním proti finančnímu trestu za rasistické projevy fanoušků v utkání Ligy mistrů proti Lyonu. Vedení Sparty argumentovalo tím, že fanoušci na Letné v zářijovém utkání tmavé hráče Lyonu svými pokřiky rasisticky neuráželi, ale pouze se chovali "nesprávně". Žádalo proto snížení pokuty. Odvolací komise Evropské fotbalové unie (UEFA) ale rozhodla, že český vicemistr naopak zaplatí za chování svých příznivců vyšší pokutu: místo původních 33.000 eur dokonce 39.500 eur (zhruba 1,2 milionu korun). Sparta má zaplatit i náklady spojené s opětovným projednáváním případu. Podobně dopadla FC Sevilla, která se odvolala proti pokutě 9800 eur za rasistické projevy fanoušků a odpalování rachejtlí na stadionu v duelu Poháru UEFA proti Nacionalu Madeira.

Tenisový turnaj v Průhonicích vyhrála Paštiková

Michaela Paštiková se stala dvojnásobnou vítězkou mezinárodního tenisového turnaje Zentiva Czech Open v Průhonicích. Turnaj byl dotován částkou 25.000 dolarů. Ve finále dvouhry Paštiková porazila nejvýše nasazená hráčka Němku Sandru Klöselovou 6:3 a 6:2. S Gabrielou Navrátilovou pak potvrdily roli hlavních favoritek i ve čtyřhře, když v českém finále zdolaly Lucii Hradeckou a Sandru Kleinovou dvakrát 6:3.

A jaké nás čeká počasí?

V noci bude zataženo s občasným sněžením, teploty -1 až -5 stupňů. V neděli bude polojasno až oblačno s místními sněhovými přeháňkami a teplotami do -1 do +3 stupňů. Na horách bude 5 pod nulou. Západní až severozápadní může mít ještě v nárazech rychlost do 50 kilometrů za hodinu, později ale zeslábne. Stále proto hrozí sněhové jazyky a závěje.

Tolik zprávy Radia Praha.