Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Zraněný muž ohrožoval posádku sanitky

Jednačtyřicetiletý zraněný muž v sobotu odpoledne ohrožoval revolverem posádku rychlé záchranné služby, která ho po dopravní nehodě přepravovala do kroměřížské nemocnice. Na jednoho z členů posádky začal v Hulíně mířit zbraní. Při potyčce padl výstřel. Kulka naštěstí nikoho nezranila. Muž je nyní podle mluvčího kroměřížské policie v policejní cele. Policie zatím vše prošetřuje jako o pokus o vraždu. Opakované případy brutálních útoků na zdravotníky, hasiče a další záchranáře přiměly parlament k přijetí novely trestního zákona. Podle ní je od 1. ledna letošního roku útok na záchranáře považován za přitěžující okolnost. Soud se tak může při ukládání trestu přiklonit k horní hranici trestní sazby. Naposledy na posádku sanitky zaútočili v Bezdružicích na Tachovsku 1. ledna příbuzní ženy, kterou chtěli záchranáři přepravit s gynekologickým krvácením do nemocnice. Auto natolik zdemolovali, že lékaři museli počkat na příjezd dalšího vozu a nemocnou ženu do něj přeložili. Při útoku nebyl nikdo zraněn.

Lidé poslali přes milion dárcovských esemesek na pomoc Asii

Počet dárcovských esemesek, které lidé posílají na pomoc jihovýchodní Asii, překročil koncem tohoto týden milion. Do humanitárního projektu se zapojili všichni operátoři v ČR. Rekord v počtu příjímaných DMS přitom padl 5. ledna, kdy se vláda vzdala DPH. Tehdy se sešlo 234 tisíc zpráv za 7,5 miliónu korun. Cena jedné DMS je 35,7 Kč. Na pomoc Asii jde přitom 32,2 Kč; 3,5 Kč pokrývá náklady operátorů, Fondu dárců (FD) a poskytovatele služby ATS. Projekt dárcovských zpráv spustila ADRA už v dubnu 2004. Lidé mohli vloni posílat peníze nejen obětem přírodních katastrof, ale také pacientům trpícím mentálními chorobami, případně na dílčí ekologické projekty. Nejvíce peněz prostřednictvím DMS přišlo po Asii na pomoc Tatrám, a to téměř tři sta tisíc. Projekt dárcovských zpráv zaujal rovněž v zahraničí. Na Fond dárců se již obrátily organizace ze Slovenska, Maďarska, Velké Británie a Německa, které zvažují zavedení stejného systému ve svých zemích.

Krajské konference ČSSD podporují Grosse

Sociální demokraté na Vysočině podpořili podle očekávání jako kandidáta na předsedu strany Stanislava Grosse. Na sobotní krajské konferenci ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku získal v tajné volbě 73 hlasů, jeho soupeř, první místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach obdržel o dvě třetiny méně hlasů. Vysočina se tak připojila k organizacím ČSSD v Ústeckém, Karlovarském nebo Jihočeském kraji, které se pro Grosse vyslovily minulý víkend. Naopak pardubičtí sociální demokraté, kteří dnes také zasedali, nepodpořili ani jednoho z kandidátů. Delegáti na Vysočině podpořili i všechny čtyři navrhované kandidáty, kteří se na březnovém volebním sjezdu strany mají ucházet o post místopředsedy. V křesle prvního místopředsedy by rádi viděli ministra financí Bohuslava Sobotku. Další pozice by měl obsadit ministr zemědělství Jaroslav Palas, dosavadní místopředseda Martin Starec a ministryně školství Petra Buzková, která však získala nejnižší podporu. Jak řekl novinářům premiér Gross, výsledky stranického sjezdu nebudou mít přímou vazbu na řízení resortů, s jednou výjimkou. "Za současného rozložení vládních sil považuji za logické, že předseda strany je předsedou vlády a první místopředseda strany je místopředsedou vlády," uvedl Gross. Naopak jeho soupeř a nynější vicepremiér Škromach se domnívá, že by sjezd ke změnám v ministerských křeslech vést mohl. Pokud by ve vedení strany získala převahu liberálnější platforma, zvažoval by své setrvání v čele ministerstva práce a sociálních věcí. Podobně by se podle něj zachoval třeba ministr Sobotka, pokud by došlo k opačnému rozložení sil.

Bývalá ministryně zdravotnictví Součková vystoupila z ČSSD

Bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková vystoupila z ČSSD. Důvodem jsou údajně útoky některých členů ČSSD v médiích. Odchod Součkové "musíme vzít víceméně na vědomí", poznamenal k tomu během pátečního zasedání předsednictva ČSSD úřadující šéf strany Stanislav Gross. Jednapadesátiletá Součková řídila ministerstvo zdravotnictví do dubna 2004. Je podezřelá z trestné činnosti kvůli smlouvě mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s firmou Diag Human. Součková pověřila Nováčka zastupováním státu ve sporu s tímto obchodníkem s krevní plazmou bez výběrového řízení. Nováček měl za zastupování státu dostat odměnu deset milionů korun. Celou částku prý ale nedostal, proto se chce o zbytek soudit. Kdyby stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by podle smlouvy 170 milionů korun. Ve sporu s firmou Diag Human emigranta Josefa Šťávy už Česko přišlo o 327 milionů korun. Nyní se rozhoduje o případném dalším odškodnění. Ve sporu jde o neuskutečněný obchod s krevní plazmou. Diag Human tvrdí, že o něj počátkem 90. let přišla vinou protiprávního zásahu státu. Z obchodu s plazmou sešlo po nepříznivém vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Šťávově firmě.

Památku Jana Palacha si v Praze připomnělo asi 50 lidí

Památku Jana Palacha, který se před 36 lety upálil na protest proti normalizaci Československa, si v sobotu na Olšanských hřbitovech v Praze připomnělo asi 50 lidí. Odpoledne se uskutečnil pietní akt ve Všetatech na Mělnicku, kde se Palach narodil. Kromě pamětníků si Palachovo sebeupálení připomněli i studenti. Jan Palach se upálil 16. ledna 1969 na pražském Václavském náměstí u sochy knížete Václava. Na následky popálenin o tři dny později zemřel. Jeho pohřeb 25. ledna v Praze na Olšanských hřbitovech se stal manifestací za svobodu a demokracii. V říjnu 1973 byly Palachovy ostatky na příkaz Státní bezpečnosti exhumovány, zpopelněny a uloženy na hřbitově v rodných Všetatech. Na původní místo na Olšanech byly za účasti tehdejšího prezidenta Václava Havla slavnostně vráceny až v roce 1990. O rok později Jan Palach obdržel in memoriam nejvyšší československé státní vyznamenání - Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Václav Havel dostal polský řád

Polská Regionální hospodářská komora udělila bývalému českému prezidentovi Václavu Havlovi cenu Vavřín umu a kompetence. Jejími laureáty jsou například také papež Jan Pavel II., bývalý polský prezident Lech Walesa a nynější hlava Polska Aleksander Kwašniewski. Cena je udělována od roku 1992 v Katovicích za zásluhy o demokratické změny, právní stát a svobodné tržní prostředí. "Václav Havel cenu převzal již minulý týden ve své pražské kanceláři," řekl asistent exprezidenta Martin Vidlák. Cenu podle něj Havlovi předali předseda poroty a Regionální hospodářské komory Tadeusz Donocik, emeritní rektor Slezské univerzity v Katovicích Tadeusz Slawek a polský velvyslanec v Praze Andrzej Krawczyk. Slavnostního shromáždění, které se u příležitosti předání ceny koná tradičně v Katovicích vždy třetí lednovou sobotu, se Havel ze zdravotních důvodů nezúčastnil. Zotavuje se stále ze zranění kyčelního kloubu, které utrpěl během loňské návštěvy Tchaj-wanu. Pro tuto příležitost ale natočil krátké televizní poděkování.

V Plzni bude mše za oběti katastrofy v Asii

Mši za oběti přírodní katastrofy v jihovýchodní Asii bude v neděli v katedrále svatého Bartoloměje v Plzni sloužit zdejší biskup František Radkovský. Neděli zároveň vyhlásil v celé plzeňské diecézi jako den modliteb za oběti ničivého zemětřesení a tsunami v Asii. Ve všech kostelech diecéze budou kněží v neděli číst biskupův dopis, ve kterém vyjadřuje radost nad vlnou solidarity, která se zvedla po celém světě. "Překvapující a úctu vzbuzující je i solidarita u nás doma, konkrétně mám před očima obyčejné lidi, nás a naše spoluobčany, a dobročinné organizace, které s velkým úspěchem mezi námi pořádají sbírky," říká biskup. K ekumenické bohoslužbě za oběti zemětřesení se v Plzni už minulý týden sešli křesťané z několika plzeňských církví. Bohoslužby se zúčastnili zástupci církve římskokatolické, Českobratrské církve evangelické, Křesťanského společenství a dalších církví a společenství.

Topodelka Němcová je stále upoutána na lůžko

Česká topmodelka Petra Němcová je stále upoutána na lůžko a nemůže chodit. Léčí se z těžkých zranění, která utrpěla při zemětřesení v jihovýchodní Asii. Němcová přiletěla do Prahy před týdnem a zotavuje se v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Předtím byla hospitalizována v thajském městě Hatjaj. Je jednou ze tří Češek, které byly v Asii hospitalizované. Pětadvacetiletá Němcová, která patří mezi nejžádanější modelky na světě, přežila ve větvích stromu. Zaklínila se tam poté, co obrovská vlna smetla její bungalov na pobřeží. Její přítel Atlee je stále nezvěstný.

V českých školách přibývají děti cizinců

Příliv cizinců do České republiky se v posledních letech odrazil i na stavu žáků ve školách. Zatímco českých dětí podle statistik ubývá, malých cizinců je naopak stále víc. To, že češtinu mnozí z nich neovládají, není pro ně ani pro pedagogy problém. "Jsme rádi, že máme na škole multikulturní prostředí a že děti se od sebe mohou navzájem učit. Není rozhodně v našem zájmu nějak limitovat vstup cizinců. Když máme místo, rádi jim vycházíme vstříc," řekla například zástupkyně ředitelky Modřanské základní školy Marie Hrubá. Podle ní zhruba deset procent žáků této školy tvoří cizinci. Nejvíce jich je z Ukrajiny, na druhém místě jsou Vietnamci. Ve škole jsou ale i děti z Indie, Kazachstánu, Maďarska nebo Švýcarska. Zápis cizinců do škol se uskutečňuje na stejném základě jako u českých žáků. Při vyučování se ovšem přihlíží k tomu, že mají určitý jazykový handicap. První rok se tak nemusí klasifikovat a se slovním hodnocením se počítá i v dalších ročnících. Učitelé oceňují, že cizinci jsou mnohdy velmi snaživí. Prvňáčkům prý stačí pouhé dva měsíce a už se česky domluví. Pílí se prý vyznačují zejména vietnamské děti. Ruské a ukrajinské děti většinou problém s komunikací nemají. V minulém školním roce bylo v ČR podle údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání zhruba 13.000 cizinců z celkového počtu téměř 999.000 žáků. Přes 4000 z nich byli Vietnamci a více než 3200 Ukrajinci. Na třetím místě byli Slováci a na čtvrtém Rusové. Z jiných zemí EU než Slovensko pocházelo 260 žáků.

Odklad školní docházky dostane každý rok přes 20.000 dětí

Odklad školní docházky pedagogové a psychologové každý rok doporučí více než 20.000 dětí, které přijdou k zápisu. V posledních třech letech dostala odklad zhruba čtvrtina předškoláků, v polovině 90. let měla odklad necelá pětina dětí z příslušného ročníku. Vyplynulo to z údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání. Odklad se doporučuje zejména v případech, kdy dítě není na školní docházku dostatečně zralé duševně či fyzicky. O rok později do školy může jít například dítě, které se nedokáže koncentrovat a při práci na něj musí stále někdo dohlížet. Počet odkladů se zřejmě zvyšuje v souvislosti s lepší informovaností rodičů o podmínkách odkladu i problémech, kvůli nimž je lepší nechat dítě o rok déle ve školce. Odklad školní docházky se týká ve větší míře chlapců než dívek. Podle psychologů jsou děvčata oproti chlapcům v prvních fázích vývoje pokročilejší, odolnější a univerzálnější. K zápisu musí přijít všechny děti, které do 31. srpna dovrší šesti let, včetně těch, které budou mít odklad. O udělení odkladu rozhoduje ředitel základní školy na základě žádosti rodičů. Ta musí být doložena odborným posudkem od lékaře, pedagogicko- psychologické poradny nebo speciálního pedagogického centra.

Budoucí piloti si vyzkoušeli přežití v přírodě

Dvě desítky budoucích pilotů z Univerzity obrany v Brně si vyzkoušely přežít v drsných podmínkách v jesenických horách. Cvičení mělo studenty fyzicky i psychicky připravit na možnost, že by při misi byli sestřeleni a dopadli na nepřátelské území. Podle organizátorů akce, která skončila v pátek v pozdních hodinách, žádný z budoucích pilotů náročné cvičení nevzdal. "Nestalo se, že bychom museli někoho ze zdravotních důvodů ze cvičení stáhnout. Trápil je přitom především hlad, měli omezenou dávku potravin na tři dny. Navíc nebyli vystaveni jen fyzické námaze, ale také psychickému tlaku," řekl Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně. Během výcviku studenti po jesenických horách urazili za tři dny 70 kilometrů. Na zádech museli nést přitom 15 kilogramů těžkou výbavu včetně padáku či sněžnic. V terénu také nocovali. Při přesunech museli zdolávat i skály a vodní toky. Kurz přežití studentů třetího ročníku oboru pilot vojenského letadla brněnské univerzity trval pět dní. Od středy do pátku si poté své schopnosti ověřovali přímo v neznámém terénu. Mezi účastníky akce ve věku kolem 22 let byla také jedna dívka.

Policie zadržela gang zlodějů aut

Pražští kriminalisté zadrželi v těchto dnech osmičlenný gang zlodějů osobních automobilů. Zaměřoval se především na auta francouzské výroby a způsobil škodu minimálně sedm milionů korun. Podle Ivy Knolové z pražské policie jsou všichni zadržení Češi, kteří mají za sebou kriminální minulost. Pět z nich skončilo ve vazbě, ostatní jsou vyšetřováni na svobodě. Policie je obvinila z trestného činu krádeže. Osmičlenná skupina kradla podle Knolové auta na území Prahy od března loňského roku až do svého zadržení. Většinou šlo o francouzská vozidla, zloději však mají na starosti údajně i krádeže českých aut, která však odváželi mimo Prahu. Ukradená auta krátce po odcizení rozřezali a rozprodali na náhradní díly. Pražským kriminalistům se tak podařilo v posledním týdnu dopadnout již druhý gang zlodějů aut. V noci na 8. ledna zadrželi tříčlennou skupinu zlodějů luxusních vozidel. Pachatelé podle policie za devět měsíců ukradli vozy v hodnotě více než 22 milionů korun. Organizovaná skupina, kterou tvořili dva muži a jedna žena, ukradla v Praze dokonce i luxusně upravené auto rakouského ministerstva vnitra, které patřilo jednomu z vysokých úředníku tohoto úřadu.

Sbor Bambini di Praga vystoupil v Praze

Ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu v Praze uspořádal pěvecký sbor Bambini di Praga svůj pravidelný novoroční koncert. Vystoupili na něm žáci 2. až 6. ročníku soukromé školy sborového zpěvu a děti z přípravných oddělení i z koncertního sboru. Koncertu se nezúčastnil sbormistr Bohumil Kulínský, protože je od listopadu loňského roku ve vazbě kvůli obvinění ze sexuálních kontaktů s nezletilými sboristkami. Sbor dirigovala jeho matka Blanka Kulínská, stejně jako programy během prosincového turné v Japonsku. Bohumil Kulínský zůstane ve vazbě nejméně do 25. února. Čelí obvinění, že v letech 1984 až 2001 zneužíval celkem 25 nezletilých dívek; trvá však na své nevině. Podle jeho obhájce polovina z případů, tak jak jsou v usnesení o zahájení stíhání popsány, nejsou trestnými činy, i kdyby se staly; druhá polovina sice právní kvalifikaci trestného činu odpovídá, ale podle právníka se nestala. Podle žalobkyně však Kulínského kromě výpovědí poškozených usvědčují také policejní odposlechy.

V Praze bude další festival alikvotní hudby

Pod názvem Malý alikvotní festival se v Praze od 4. do 6. února uskuteční přehlídka hudby vycházející z tradic východních kultur. Podle Jana Šmejkala z pořádajícího sdružení Tashi Deley je alikvotní zpěv technika, která moduluje barvu lidského hlasu a vytváří tak zdání dvojhlasého i vícehlasého zpěvu. "Pro své léčivé a rezonanční vlastnosti je stále více vyhledáván také jako prostředek relaxace, muzikoterapie a léčby," uvedl Šmejkal. Alikvotní a hrdelní zpěv je živý dodnes například v Mongolsku nebo v Tibetu. Sdružení Tashi Deley představilo techniku alikvotního zpěvu Pražanům již na dvou přehlídkách v loňském roce. Chystaný Malý alikvotní festival se uskuteční v Domě dětí a mládeže Spektrum v Karlíně. Během přehlídky organizátoři návštěvníkům nabídnou řadu seminářů, na nichž se budou moci učit hlasové techniky i hrát na různé hudební nástroje. Vrcholem festivalu bude 5. února večerní koncert ve Velkém sále Spektra, na kterém vystoupí hudebníci Lothar Berger, Marika Falková a Claudia Gayatri z Německa. Domácí scénu budou reprezentovat zpěváci z pořádajícího sdružení Tashi Deley a muzikoterapeut Vlastimil Marek. Informace o festivalu jsou uvedeny na internetových stránkách www.tashideley.euweb.cz a www.alikvotnifestival.cz.

Hucul Club uspořádal benefiční projížďky na pomoc Asii

Zhruba sto lidí, zejména dětí, využilo v sobotu nabídky Hucul Clubu a projeli se v doprovodu cvičitele na koni nebo se povozili v bryčce tažené párem huculských koní. Výtěžek z benefiční projížďky poputuje prostřednictvím společnosti Člověk v tísni na pomoc jihovýchodní Asii postižené zemětřesením. Leander Leiský z Hucul Clubu řekl, že klub huculy používá zejména pro výcvik dětí, pořádá dětské tábory a dospělým postiženým lidem umožňuje hipoterapii. Klub existuje od roku 1972 a dosud odchoval 214 hříbat. Na farmě ve Zmrzlíku na Praze 5 žijí v současnosti tři desítky plemenných hřebců, valachů a chovných klisen, další koně jsou na několika místech v republice. V době vzniku klubu bylo v celém tehdejším Československu 26 kobyl a plemeni hrozilo vyhynutí. Huculský kůň, který je zhruba tříčtvrteční v porovnání s běžným jezdeckým koněm, je přímým potomkem divokého koně evropského - tarpana, který vyhynul v 19. století. Hucul je horské odolné plemeno a naposledy ho používala rakousko-uherská armáda jako tažného koně. Nyní se podle Leiského vrátil jako zábavný kůň pro děti a jako kůň pro turistiku.

Na českých řekách v zimě žijí desítky druhů vodního ptactva

Milovníci ptactva v Česku a celé Evropě se v sobotu vydali k řekám, potokům a rybníkům, aby se pokusili sečíst ptáci, kteří u nich žijí. V celé Evropě ornitologové sčítají vodní ptáky vždy v polovině ledna již od roku 1967. V dosavadní historii sčítání bylo na území České republiky zaznamenáno celkově 80 druhů vodních ptáků. "Při posledním celostátním sčítání v lednu 2004 bylo ve 479 lokalitách zjištěno celkem 134.663 exemplářů 50 druhů ptáků," informovala tajemnice České společnosti ornitologické Lucie Hošková. Nejpočetnějším druhem v Česku je kachna divoká. Za kachnami se umístil u rybářů neoblíbený kormorán velký. Následuje lyska černá, polák chocholačka a racek chechtavý. Ze vzácných a ohrožených druhů vodních ptáků pozorovali při loňském lednovém sčítání ornitologové mimo jiné kormorány malé, bukače velké, labutě, bernešky bělolící, ostralky štíhlé, lžičáky pestré či poláky malé.

Na Vsetínsku ubylo kormoránů

Znatelný úbytek populace kormorána velkého zaznamenali na začátku letošního roku ochránci přírody z Valašského Meziříčí na Vsetínsku. Zatímco před rokem jich při tradičním sledování ptactva registrovali přes tři stovky, při letošním sčítání jich viděli jen několik kusů. "Kormoráni zdecimovali stav ryb v Bečvě natolik, že si museli najít jiná teritoria," řekl Miroslav Dvorský z Českého svazu ochránců přírody. Kormoráni se podle ochránců začali v okolí Valašského Meziříčí vyskytovat ve větším počtu na konci 90. let minulého století. Původní hejno dvou až tří stovek kormoránů, které se tu tehdy objevilo, se postupem času takřka zdvojnásobilo. To se nepříznivě projevilo ve velkém úbytku ryb. "Nyní se již zde tak velká hejna nedokáží uživit a přesunují se jinam," vysvětlil Dvorský. Ochránci přírody z Valašského Meziříčí jsou do sčítání ptactva zapojeni od roku 1976. Smyslem sledování ptactva je stanovení trendů ve vývoji počtů a druhové skladby ptactva.

Neumannová vyhrála závod Světového poháru v Novém Městě

Kateřina Neumannová vyhrála závod Světového poháru v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě. Na trati 10 kilometrů volnou technikou porazila o 7,7 vteřiny Marit Björgenovou z Norska, třetí doběhla Ruska Julia Čepalovová. Česká závodnice tak vyhrála první závod SP v Novém Městě ve své dosavadní kariéře. Celkem ve Světovém poháru vyhrála třináct závodů. "Sice jsem předtím vyhrála už dvanáct svěťáků, ale doma je to něco speciálního," řekla Neumannová v cíli. Poděkovala přitom servismanům a celému realizačnímu týmu. "A hlavně fanouškům, kteří mi strašně pomohli v tom posledním kole, které se jelo na morálku," uvedla jednatřicetiletá Neumannová. V cíli Kateřině Neumannové jako první popřál prezident Václav Klaus. Neumannová se díky výhře posunula z pátého na třetí místo celkového pořadí SP. Žádná další Češka se do bodované třicítky nevešla. Kamila Rajdlová dojela šestatřicátá s více než dvouminutovou ztrátou.

Zíb a Ondrášková postoupili do hlavní soutěže Australian Open

Tomáš Zíb a Zuzana Ondrášková zvládli v kvalifikaci Australian Open i třetí kolo a čeká je start v úvodním grandslamovém turnaji roku Australian Open. Zíb porazil ve dvou setech domácího Roberta Smeetse a v prvním kole hlavní soutěže se utká s Wang Jeu-cuo z Tchaj-wanu. Ondrášková zdolala Kanaďanku Marii-Eve Pelletierovou a v pavouku vrcholného turnaje se přiřadila do dvojice k Dally Randriantefyové z Madagaskaru. Poslední kvalifikační krok naopak nezvládli Pavel Šnobel a Lenka Němečková, která prohrála bitvu s Japonskou Aiko Nakamuraovou až ve dvou tie-breacích.

Tenista Minář v Sydney prohrál s Hewittem

Ivo Minář své senzační tažení tenisovým turnajem v Sydney nezavršil celkovým triumfem. Dvacetiletý hráč, který se do hlavní soutěže dostal z kvalifikace, ve finálovém utkání prohrál s bývalou světovou jedničkou Lleytonem Hewittem z Austrálie po setech 5:7 a 0:6. Český mladík s minimálními zkušenostmi na okruhu ATP jakoby měl ze slavného soupeře respekt a záhy prohrával 0:5. Minář v další hře odvrátil setbol, vyhrál i další čtyři gamy a zápas zdramatizoval. Australan pak zpřesnil a o dvě hry později už třetí setbol proměnil. Druhý set měl obdobný průběh a Hewitt bez zaváhání získal už 24. titul. Minář i přes prohru prohlásil, že zažil nejlepší týden ve svém životě. "Byl jsem strašně nervózní, v noci před finále jsem nemohl spát. Dosud jsem nikdy proti sobě neměl hráče z první světové desítky," uvedl na tiskové konferenci. Účast ve finále mu přinesla 30.600 dolarů, což je bezmála polovina toho, co vydělal za celou dosavadní kariéru.

Hrstková získala na univerziádě stříbro

Na zimní světové univerziádě v Rakousku má česká výprava první medaili. Třiadvacetiletá lyžařka Lucie Hrstková získala stříbro ve sjezdu. Rychlejší než studentka brněnské Masarykovy univerzity byla pouze Jelena Lolovičová ze Srbska a Černé Hory, která zvítězila o 35 setin sekundy. Hrstková přiznala, že absolvovala první sjezd po třech letech. "Ze stříbrné medaile mám radost, ale nebýt chyby ve druhé části trati, mohla jsem si sáhnout i na zlato," řekla po závodě. "Špatně jsem si najela do oblouku, a než jsem srovnala lyže, bylo už krátce před cílovou rovinkou," vysvětlila Hrstková, která měla druhý čas i ve dvou trénincích.

A jaké bude počasí?

Téměř jasno, v noci na severovýchodě ojedinělé sněžení. Ráno a dopoledne hrozí místy mrznoucí mlhy. Noční teploty -4 až -8 stupňů, denní +2 až -2, na horách 1 pod nulou.

Tolik zprávy Radia Praha.