Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Gross navštíví Londýn, Blair mu telefonem děkoval za Irák

Český premiér Stanislav Gross pojede v příštích měsících na oficiální návštěvu Británie. O návštěvě, o programu sociálních demokratů i o Iráku hovořil v sobotu telefonicky se svým britským protějškem Tonym Blairem. Britský premiér Grossovi poděkoval za lednové rozhodnutí parlamentu prodloužit pobyt české vojenské policie v Iráku do konce roku. Gross uvedl, že Blair jako šéf tamních labouristů nabídl spolupráci na tvorbě programu české sociální demokracie. Stranicky spřízněný Blair dokonce připravuje videopozdrav pro delegáty březnového sjezdu ČSSD, kde Gross bude usilovat o předsednické křeslo. "My jsme se hlavně dohadovali na schůzce, kterou podnikneme během několika málo měsíců v Londýně," řekl úřadující předseda sociálních demokratů. Gross se netají tím, že britští labouristé a jejich politický styl jsou pro něj velkou inspirací. Také on chce ČSSD přiblížit středním vrstvám obyvatelstva. "Samozřejmě na řadu věcí máme podobné názory. Myslím si, že je velmi dobré, že nabídl spolupráci na programových záležitostech sociální demokracie," podotkl Gross. Předseda české vlády v rozhovoru zdůraznil, že další rozvoj evropské integrace a zlepšování transatlantických vztahů jsou hlavními prioritami zahraniční politiky české vlády, doplnil Luboš Šikula z tiskového odboru vlády.

Gross má další nominaci, před sjezdem vede nad Škromachem 11:1

Premiér Stanislav Gross v sobotu podle očekávání získal nominaci na funkci šéfa sociální demokracie i od své mateřské, tedy středočeské organizace ČSSD. Vede tak nad svým soupeřem o vedení strany Zdeňkem Škromachem 11:1. Ministr práce ale nic nevzdává a říká: na březnovém sjezdu může být všechno jinak. Jednání středočeské ČSSD maratón nominačních konferencí uzavřelo. Škromach v uplynulých týdnech získal podporu jen ve Zlínském kraji, dva ze 14 regionů se nepřiklonily k nikomu. Grossovi nahrává i podpora, kterou dávají kraje Bohuslavu Sobotkovi - od Středočechů získal další nominaci na post prvního místopředsedy strany. Ministr financí je považován za Grossova spojence ve snaze změnit ČSSD po vzoru britských labouristů tak, aby byla přijatelnější pro střední vrstvy. Škromach se stal symbolem levicového křídla v ČSSD. "Volí nás lidé práce," řekl. Tito voliči podle něj chtějí bezplatné školství i zdravotnictví a své jistoty na důchod. Škromacha podporuje expremiér Miloš Zeman, který naopak kritizuje Grosse.

Gross, Škromach a například i Sobotka v sobotu volali po ukončení veřejných rozmíšek sociálních demokratů. Škromach míní, že by to nemělo být na úkor vnitrostranické plurality názorů. "My musíme válčit s ODS, ne sami mezi sebou," dodal.

Gross uvedl, že k případu svého bytu má už těžko co dodávat

Premiér Stanislav Gross v sobotu uvedl, že aféru kolem koupě svého bytu považuje v podstatě za uzavřenou a že nevidí žádné rozpory ve vysvětlování pozadí případu. "Rozpory samozřejmě budou dělat ti, kteří v tuto chvíli nechtějí přiznat, že se trochu zmýlili... Já už k tomu mohu těžko co říci," řekl ministerský předseda novinářům. Část peněz na byt získal Gross od svého strýce, jemuž je prý půjčil bývalý novinář Rostislav Rod. "Jsem rád, že se pan Rod rozhodl, že nebude lpět na tom, aby zůstal v anonymitě, protože mně samozřejmě ten závazek do značné míry komplikoval život," poznamenal premiér. Předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš podotkl, že záležitost považuje za "cílenou kampaň", která má poškodit Grosse i stranu. Podle něho nezbývá než premiérovi věřit.

Na nejasnosti kolem financování Grossova bytu počátkem roku poprvé upozornila Mladá fronta Dnes (MfD). Zástupce šéfredaktora Robert Čásenský uvedl, že informace o půjčce od Roda jsou již třetí verzí celé kauzy. Někdejší redaktor MfD Rod v pátek prohlásil, že Grossovu strýci Františkovi Vikovi půjčil v roce 1999 částku 900.000 korun splatnou za osm let. Vik pak půjčil synovci, nyní premiérovi, 1,2 milionu na koupi luxusního bytu na pražském Barrandově. Výše úroku podle Roda byla výhodná pro něj i pro Vika. Gross podle televize Nova oznámil, že jeho strýc Rodovi zaplatí na úrocích 400.000 korun. Peníze, které Vik Grossovi půjčil ze svého, už premiér vrátil, dodala Nova. Rod uvádí, že peníze získal z prodeje akcií společnosti MAFRA, která je vydavatelem deníku MfD. V polovině ledna Gross MfD řekl, že mu 1,2 milionu na koupi luxusního bytu na Barrandově půjčil jeho strýc. Když se ukázalo, že na to nemohl našetřit, přišel Vik s verzí, že i on si musel půjčit, a to u příbuzných z ciziny. Jejich jména ale neřekl. Podle mluvčí vlády Věry Duškové Gross věděl, že si jeho strýc půjčil, jméno skutečného věřitele ale neznal. Zpravodaji BBC premiér ale řekl, že zná identitu některých dárců, kteří jeho strýci poskytli peníze.

Sněmovna má jednat o prezidentovi, roku 1968 a homosexuálech

Přímá volba prezidenta, odškodnění obětí okupace Československa z roku 1968 a registrované partnerství osob stejného pohlaví budou cílem předloh, o jejichž přijetí by mohla Poslanecká sněmovna rozhodnout v příštích dvou týdnech. Při schůzi, kterou zahájí v úterý, by měla hlasovat také o zavedení registračních pokladen a o zákonu, který by zakázal kouření na veřejných místech a omezil prodej tabáku a alkoholu. Měla by hlasovat i o předloze, která by umožnila, aby stát za finanční náhradu v krajním případě vyvlastnil firmě Themos restaurační budovu v areálu Národního divadla v Praze. Poslanci mají hlasovat též o návrhu veřejných zasedání parlamentních vyšetřovacích komisí, novele zákona o konkursu a novele zákona o spotřebních daních, která by zdražila cigarety.

O programu schůze rozhodnou poslanci v jejím úvodu. Otazníky visí nad přímou volbou prezidenta a odškodněním obětí okupace z roku 1968. Na přímé volbě se poslanci neshodují dlouhodobě. Je proto možné, že více než dva roky starý návrh skupiny koaličních poslanců zamítnou, či odloží. Ani na odškodnění obětí okupace z roku 1968 se sněmovna zatím neshodla.

Očekává se, že schůze bude opět příležitostí pro slovní měření sil mezi opozicí a koalicí. Například opoziční ODS již oznámila, že využije tradičních parlamentních interpelací k tomu, aby donutila premiéra Stanislava Grosse ozřejmit nejasnosti kolem peněz, které si půjčil na nákup bytu.

Ibl nebude kandidovat na post šéfa poslaneckého klubu ČSSD

Petr Ibl nebude kandidovat na místo šéfa sněmovního klubu ČSSD, ačkoli je mezi čtyřmi lidmi nominovanými na tuto funkci. Ibl řekl, že ho navrhl jeden z poslanců. On však o tento post neusiluje. O vedení sociálnědemokratické frakce se tedy v pondělí utkají Michal Kraus, Zdeněk Koudelka a Miloš Melčák. Ibl se nehodlá ucházet ani o funkci místopředsedy. Bývalý šéf poslanců ČSSD Ibl v lednu rezignoval a opakovaně tvrdil, že už o místo ve vedení frakce usilovat nebude. Jeho nominace proto zaskočila i poslance. Ibl z funkce odešel poté, co práci klubu kritizoval premiér a předseda strany. Stanislav Gross není spokojen s vedením frakce a s tím, že ze 70 poslanců ČSSD je aktivní jen malá část. Ibl Grossovy argumenty částečně uznal, na druhou stranu ale členům vedení ČSSD a ministrům vyčetl, že s poslanci málo komunikují, a ti pak ve sněmovně tápou. Sociální demokraté mají v pondělí vybírat i místopředsedy klubu, měli by být čtyři. O tyto funkce projevilo zájem 13 kandidátů. Otázkou je, zda se sociálním demokratům podaří vybrat nového předsedu klubu již v pondělí 7. února. K jeho zvolení je nutná nadpoloviční většina všech poslanců ČSSD, nikoli jen většina přítomných zákonodárců. "Vzhledem k tomu, že volit se bude v pondělí, kdy řada poslanců není ve sněmovně, tak asi v prvním volebním kole nebude zvolen nikdo," odhadl již dříve Koudelka.

Policie prověřuje činnost likvidátora Fondu dětí a mládeže

Policie začala s prověřováním pochybné činnosti likvidátora bývalého Fondu dětí a mládeže (FDM) Pavla Žáka. Je podezřelý z trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodních styku. "Trestní oznámení podaly fyzické osoby a ministerstvo financí," řekl ČTK policista obeznámený s případem. FDM vznikl v roce 1993 a převzal jmění někdejšího Svazu socialistické mládeže (SSM). Po vyhlášení likvidace mohl s majetkem disponovat jedině Žák, který ho měl postupně převádět na různá sdružení dětí a mládeže. Objevila se ale podezření, že místo toho majetek za miliardy korun rozprodal soukromým firmám za pro stát nevýhodné ceny.

Prověřování podle policisty probíhá standardním způsobem a ještě delší dobu potrvá. "Budeme muset ten majetek, který měl likvidátor vypořádat, nějakým způsobem zmapovat," konstatoval s tím, že může jít o objekty po celé republice. "A pomocí znaleckých posudků se bude muset zjistit, jaké skutečné hodnoty v daném čase a v dané lokalitě ty nemovitosti měly," dodal. Žák podle tisku minimálně v pěti případech prodal státní majetek značně pod cenou soukromým firmám, které vznikly krátce před veřejnou soutěží. V této souvislosti se dosud mluvilo například o lukrativní budově ve Francouzské ulici v Praze nebo o domu dětí a mládeže ve Svitavách. O jeho převod žádal kraj, který chtěl dům dětí provozovat. Likvidátor Žák přesto objekt prodal jakési realitní společnosti údajně za pochybnou cenu. K podezřelým prodejům za velmi nízkou cenu patří i bývalá tiskárna SSM v Přerově.

Poslanci kvůli podezřením z machinací Žáka loni v prosinci z funkce likvidátora odvolali. Zároveň podali trestní oznámení na Žáka i právníka fondu, který zpracovával podklady k problematickým prodejům budov a pozemků. Bez vědomí ministerstva financí se pak Žák stal generálním ředitelem státní akciové společnosti Stavocentral. Firma do konce loňského roku spadala pod FDM, od ledna ji má na starosti ministerstvo financí. Náměstek ministra financí Ladislav Zelinka v lednu oznámil, že se stát pokusí nevýhodně prodaný majetek FDM získat zpět napadením smluv o prodeji. Mimo jiné také řekl, že výnos z majetku fondu, který je možné ještě zpeněžit, bude asi činit méně než 100 milionů korun. Sníží ho náklady na vedení soudních sporů.

Na silnicích do Bedřichova nastal v sobotu dopoledne dopravní kolaps

Na cestách do Bedřichova nastal o sobotním dopoledni dopravní kolaps. Silnici od Jablonce totiž zúžily sněhové bariéry na okrajích. Nejdříve vznikla kolona ve směru od Jablonce, později i od Liberce, a Bedřichovem se nedalo projet. ČTK to řekl starosta obce Martin Koucký. Před polednem se navíc na Jablonecku objevily problémy kvůli odjezdu německých turistů z Jizerských hor a Krkonoš. "Když se proti sobě na cestě do Bedřichova ocitly autobus a auto, na vozovku se nevešly a musely si zajet někam mimo ni a složitě couvat. Již od 08:00 se tvořily fronty vozidel," uvedl Koucký. Motoristy varoval, ať do Bedřichova vůbec nejezdí. Jinak uvíznou i na několik hodin v koloně. Jablonecká policie vyzvala řidiče, aby svá auta odstavili v Jablonci a v Liberci a na lyže do Bedřichova jeli pouze městskou dopravou z Jablonce nebo linkami ČSAD z Liberce. Ve směru od Jablonce již po dvanácté hodině platil do Bedřichova zákaz vjezdu - s výjimkou autobusů městské hromadné dopravy. Situace v Bedřichově a okolí však nadále zůstávala kritická. V oblasti Bedřichova řídily provoz policejní hlídky.

Starosta před víkendem žádal silničáře, aby silnici od Jablonce do Bedřichova rozšířili, nepochodil však. Od Janova k Bedřichovu totiž těsně u silnice stojí domy a podle provozního náměstka krajské správy silnic Jiřího Daníčka nelze sníh z okrajů vozovky odfrézovat právě kvůli hrozícím konfliktům s majiteli okolních budov a pozemků. "Nakládání sněhu z vysokých mantinelů na okrajích silnice a jeho odvážení jinam by bylo velmi komplikované a především drahé," prohlásil Daníček.

Ve Vidnavě se má ještě letos otevřít mezinárodní přechod

Vidnavu na Jesenicku propojí s polským Kalkowem mezinárodní přechod. Dohodla se na tom mezivládní česko-polská komise. Dosud mohou přechod používat jen pěší a cyklisté z příhraniční oblasti. Informuje o tom sobotní Olomoucký den. "Přechod se povýšení pro autodopravu do 3,5 tuny nejen pro členy Evropské unie dočká ještě letos," řekla Jaroslava Prokopová z jesenického pracoviště krajského úřadu. Podle deníku byl právě souhlas této komise pro celou věc rozhodující. Olomoucký kraj dokonce ze svých peněz již dříve zaplatil stavbu nové silnice k přechodu. "Naší snahou je zpřístupnit region. Máme k dispozici projekty na zvýšení prostupnosti hranice i podporu zaměstnanosti. Jesenicko může těžit především z cestovního ruchu a turistiky, proto potřebuje hraničních přechodů co nejvíce," dodala Prokopová. Upřesnila, že nyní se připravuje podpis diplomatické nóty mezi Českou republikou a Polskem. Otevření mezinárodního přechodu se připravuje také ve Starém Městě na sousedním Šumpersku.

Správkyně Plzeňské banky chtěla převést peníze do Švýcarska

Konkurzní správkyně Plzeňské banky Luďa Šabatová prý chtěla odeslat na svůj soukromý účet do Švýcarska 750 milionů korun. Informuje o tom sobotní Plzeňský deník. Transakci nahlásila podle listu jako podezřelou Komerční banka, u níž jsou peníze zkrachovalého finančního ústavu uloženy, a policie převod zastavila. "Jsou to naprosté nesmysly," řekla ČTK Šabatová. Podle ní bylo smyslem plánovaného převodu peněz, o němž byl informován soudce, finanční policie, Fond pojištění vkladů i věřitelský výbor, vyšší zhodnocení peněz pro věřitele banky. Zatímco v Česku by po nedávném snížení úrokových sazeb získala 1,9 procenta, ve Švýcarsku minimálně 2,41, což by věřitelům přineslo každý rok přibližně o osm milionů korun vyšší zhodnocení. Převod peněz na konto zřízené Plzeňskou bankou, nikoliv na soukromé konto správkyně, měl být podle Šabatové dohodnut se švýcarským finančním ústavem příští týden. Drobní střadatelé, kterým schází doplatit z konkurzu ještě deset procent dlužných vkladů, by prý díky vyšším úrokům z peněz na účtu konkurzní podstaty dostali zpět zřejmě všechny své peníze. Podle listu upozornil na transakci Pavel Trnka, který je jako zástupce Fondu pojištění vkladů členem věřitelského výboru banky. "Za nebezpečnou považuji každou transakci do zahraničí. Navíc, když jsou takové převody bez součinnosti se soudem a věřitelským výborem, vždycky to bývá zvláštní - nestandardní," uvedl.

Plzeňská banka je v konkurzu od dubna 2003. Její aktiva se odhadují na 1,25 miliardy korun, pohledávky dosahují 2,33 miliardy. Drobní střadatelé dostali většinu peněz zpět díky pojištění vkladů. Firmy se musely přihlásit do konkurzu. Šabatová už byla správkyní Masokombinátu Klatovy a Mlékárny Stříbro.

Obec Úterý u Plzně má vlastní domobranu, hlídá domy před žhářem

Obec Úterý na Plzeňsku hlídaly z pátku na sobotu před neznámým žhářem první hlídky domobrany. Od začátku roku vzplály v rekreační obci s více než 400 obyvatel čtyři domy, minulý víkend zcela vyhořela rekreační chalupa za dva miliony korun. Radnice sestavila rozpis 22 místních dobrovolníků. "Po obci chodí vždy jeden hasič a s ním dobrovolník, střídají se po třech hodinách," uvedl Říha. Podle něj začínají ve 22:30 a končí v 04:30. Vedení obce věří, že hlídky žháře z obce vyženou. Podle starosty byla sice v noci na sobotu přivolána policie, ale ukázalo se, že hlídka zmatkovala. "Svítili do oken jednoho domu, jehož majitel pak na ně vyběhl. Obě skupinky se domnívaly, že honí žháře," uvedl starosta. Podle něho se nikomu nic nestalo. Policisté potvrdili, že jsou v kontaktu se starostou a přijali proti žháři opatření. Odmítli je ale upřesnit. "Prověřujeme spojitosti s předchozími požáry," řekl policejní mluvčí. Podle právníků mohou ale hlídky zasáhnout pouze v případě, že by odvracely přímo hrozící nebezpečí. V opačném případě se vystavují riziku postihu za omezování osobní svobody. Od začátku roku hořelo v obci staré hospodářské stavení, koželužna a seník, na Silvestra rodinný dům. Všechny ohně se podle Říhy podařilo velmi brzy uhasit. Koncem loňského září hořel starý mlýn a předloni v listopadu seník. Největší požár Úterý postihl v roce 1998. Tehdy vyhořely čtyři domy za více než deset milionů korun.

Úspěch zpěvačky Radůzy v Paříži

Zcela nabitý sál, desítky dalších lidí, kteří se nedostali dovnitř, a nadšený potlesk - tak vypadal páteční koncert české zpěvačky Radůzy v pařížském Českém centru. Přední představitelka české alternativní hudby se zde představila se směsicí temperamentních i nostalgicky zabarvených písní, které vynikají nápaditými texty a při nichž se sama doprovází na kytaru nebo ve Francii oblíbenou harmoniku. Radůza zazpívala i některé písně ve francouzštině, ale francouzské návštěvníky zaujaly svým projevem i ty, které předvedla česky nebo v jiných jazycích. Perličky typu "tu českou mordu smočím ve fjordu" ve vzpomínce na návštěvu Norska domácím ovšem nutně unikaly. Mezi hosty bylo ale také hodně Čechů, zvlášť mladých, kteří je dokázali ocenit. Pro Radůzu to byla pařížská premiéra. Ve Francii už ale loni vystupovala v Mylhúzách, a jak řekla ČTK, zpívala už předtím taky na francouzských ulicích. Na ulici začínala ostatně i v České republice; v roce 1993 ji tam objevila nedávno zesnulá zpěvačka Zuzana Navarová. Teď má před sebou ještě další čtyři koncerty v Saint-Etienne, Saint-Julien-Molin-Molette a v Toulouse a v květnu by měla ve spolupráci s Českým centrem uspořádat další koncert v Rouenu.

Kristian Kodet představil v Los Angeles své nejnovější obrazy

Pouze jediný večer byla v pátek otevřená výstava nejnovějších prací českého malíře Kristiana Kodeta v Los Angeles. V galerii na uznávané adrese na pomezí West Hollywood a Beverly Hills na ní představil více než 20 nejnovějších olejů na plátně, které vytvořil během uplynulých šesti týdnů svého pobytu v Kalifornii. Spolu s nimi vystavil i 20 grafických listů přivezených z Prahy. "Jsou to typické věci o lásce, milostná témata," popsal svá nová díla. Pro práci měl prý ideální podmínky v pronajatém domě "se spoustou místa a úžasným výhledem na město". Téměř polovina obrazů byla už před zahájením výstavy prodána, "čímž lidi doma naštvu, protože obrazy ani nepřivezu," podotkl umělec. "Pro mě ale nebylo nejdůležitější to prodat. Jsem šťastný, že jsem to mohl ukázat na nejprestižnější ulici, kde jsou ty nejlepší galerie ve městě," řekl.

S pořádáním jednodenních výstav má Kodet zkušenosti z minulých let, kdy je uspořádal v Kanadě a v New Yorku. Losangelská expozice bude ale pokračovat od poloviny února ještě v prostorách českého generálního konzulátu. Americké prostředí zná šestapadesátiletý Kodet poměrně důkladně, protože ve Spojených státech žil 13 let, než se vrátil v roce 1990 z emigrace zpět do vlasti.

Sport

Výškař Jaroslav Bába vylepšil český rekord na 237 centimetrů. Na sobotním halovém mítinku v německém Arnstadtu bronzový medailista z olympijských her překonal dosavadní české maximum Jána Zvary z roku 1987 o jeden centimetr.

Čeští házenkáři obsadili na světovém šampionátu v Tunisku v konečném pořadí desáté místo. Rozhodla o tom jejich sobotní prohra v Nabeulu s Německem 34:39 po prodloužení.

Počasí

Neděle bude téměř jasná, místy může být zataženo s nízkou oblačností nebo mlhavo. Teploty se budou pohybovat kolem -3 až +1 stupně, tam, kde bude nízká oblačnost okolo -6, na horách kolem nuly. Vát bude mírný jihovýchodní vítr. Tlak se nezmění a mírně nepříznivé rozptylové podmínky se během dne zlepší.