Zprávy

Klaus: Nejpřirozenějším řešením krize by byly předčasné volby

Prezident Václav Klaus považuje za nejpřirozenější řešení vládní krize předčasné volby. V případě, že zainteresované strany nedospějí k dohodě, jak dokončit současné volební období, měly by se podle něj dohodnout na jeho zkrácení. "Já si myslím, že musí být dohoda, to znamená dohodou zkrátit volební období," řekl novinářům. Klaus ve čtvrtek vyzval aktéry vládní krize, aby mu co nejrychleji navrhli řešení politického uspořádání do konce volebního období, případně aby mu předložili dohodu o vypsání předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Nyní uvedl, že cesta opakovaných pokusů sestavit vládu, která nezíská ve sněmovně důvěru, není možná. "To by byla opět věc, kdy bychom působili ve světě opravdu trochu panoptikálně," řekl novinářům. Očekává, že politici mu dohodu o tom, jak krizi řešit, předloží v řádu dnů, vyplynulo z jeho pátečního večerního vyjádření pro rozhlasovou stanici BBC. Druhou variantou řešení, kterou by si prezident uměl v krajním případě představit, je menšinová vláda, jež by se ale zavázala, že nebude přijímat žádná zásadní ideová rozhodnutí.

Vládní krize se strhla kvůli financování bytu premiéra Stanislava Grosse a podnikání jeho manželky. Lidovci uvedli, že chtějí, aby předseda vlády odstoupil. Sociální demokraté ale za Grossem stojí a doporučili mu, aby z vlády nechal lidovce odvolat. Ministři KDU-ČSL odstupovat nehodlají.

Klaus pro MfD: Euroústava přeměňuje Evropu států ve stát Evropa

Evropská ústava je krok, který přeměňuje Evropu států ve stát Evropa, míní prezident Václav Klaus. Zároveň v sobotní Mladé frontě Dnes uvedl své "desatero, proč ne ústava EU". Patří do něj i námitky, že státy v nové Evropské unii ztratí dosud výlučné právo tvořit si své vlastní zákony a že se v hlasovacích procedurách oproti dnešnímu stavu sníží váha České republiky. V prvních dvou námitkách Klaus uvádí, že Evropská unie se s ústavou stane státem a členské státy budou v tomto nově vzniklém státě federativního typu pouhými regiony nebo provinciemi. Ústavě dále vytýká, že bude nadřazena ústavám členských zemí. Další bod uvádí, že sám termín ústavní smlouva je nepřesný a pouze dočasný, protože po ratifikaci se dokument stane skutečnou ústavou. V páté námitce se praví, že se opouští dnešní koncept sdílené suverenity a vytváří se nová, celoevropská suverenita, kde státy ztrácejí výlučné právo tvořit si své vlastní zákony. Podle dalšího bodu se občané jednotlivých států stanou občany státu Evropská unie s právy a povinnostmi přímo vůči institucím tohoto evropského státu.

Sedmá námitka uvádí, že členské státy budou moci vykonávat jen ty pravomoci, které jim ústava EU ponechá, nikoli opačně, což byla původní myšlenka evropské integrace. V další pak stojí, že EU, nikoli členské státy, bude uzavírat mezinárodní smlouvy s jinými státy. Ústavní smlouvou se dále podle Klause v hlasovacích procedurách snižuje váha menších členských států, tedy i České republiky. Za desáté se uvádí, že i ty oblasti rozhodování, v nichž členským státům i do budoucna zůstane právo veta, mohou být v libovolné chvíli převedeny pod většinové hlasování. Stačí, aby s tím souhlasili prezidenti nebo premiéři zemí EU, tedy bez možnosti toho, aby o tom musely rozhodnout národní parlamenty.

Evropský soud pro lidská práva napadl regulaci nájemného

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku v úterý rozhodl, že způsob, kterým polská vláda omezila růst nájemného, poškozuje majitele domů. Polsko by nyní mělo do půl roku změnit regulaci nájemného tak, aby na ní majitelé domů neprodělávali. Píše to sobotní Mladá fronta Dnes s tím, že podobně by mohla dopadnout i Česká republika, pokud by ji někdo takto zažaloval. Čeští majitelé domů se prý k tomuto kroku chystají. "Nejpozději do deseti dnů podáme žalobu ke stejnému soudu," potvrdil deníku česko-italský podnikatel a zakladatel Hnutí na obranu majitelů realit Girolamo Giormani. O rozsudku ze Štrasburku vědí i čeští ministři, kteří dokončují návrh nového zákona o nájemném. "Už jsem o tom mluvil s ministrem. Ukázalo se, že jindy sociální Evropa tak sociální není, když se dotkne soukromého vlastnictví. Nelze vyloučit, že by to mělo dopad i na nás, a tak si necháváme udělat analýzu rozsudku," řekl náměstek ministra pro místní rozvoj Ivan Přikryl. Rozsudek je podle něj důkazem, že je nutné nový zákon o nájemném předložit co nejdřív. Podstatné bude, aby nájemné vzrostlo nejméně na úroveň ekonomicky opodstatněných nákladů na údržbu bytů, dodal. Právníci, kteří sledují dění u evropského soudu říkají, že by Česko velmi pravděpodobně čekal stejný výsledek. "Závaznost tady v širším slova smyslu je. Pokud by se podobná kauza z Česka dostala do Štrasburku, rozhodl by velmi pravděpodobně stejně," soudí pedagog z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Zdeněk Kühn.

Referendum: Lidé z Horního Jiřetína odmítli rozšíření těžby uhlí

Obyvatelé Horního Jiřetína a přilehlých Černic na Mostecku vyjádřili v pátečním referendu jednoznačný nesouhlas s dalším rozšířením těžby hnědého uhlí. Ohrozilo by to totiž existenci jejich obcí, a lidé se v žádném případě stěhovat nechtějí. K urnám přišlo 80 procent z 1430 oprávněných voličů, drtivá většina z nich hlasovala za záchranu svých domovů, řekl ČTK jiřetínský zastupitel Vladimír Buřt.

Výsledek referenda zavazuje podle Buřta zastupitelstvo k podniknutí veškerých nutných kroků k zachování obcí. "Počkáme na výzvu k vyjádření se k návrhu územního plánu Ústeckého kraje, což by mohlo být někdy na jaře. V připomínkovém řízení budeme mnohem aktivnější než obce, jež nejsou těžbou uhlí ohroženy. Naším cílem je jednoznačně zachování stávajících limitů těžby," uvedl. Obyvatelům obou obcí se nelíbí zejména schválená energetická koncepce státu, která nadále počítá s hnědým uhlím jako strategickou surovinou. I když koncepce výslovně neruší ekologické limity těžby, stanovené vládou v roce 1991, přesto počítá s jejich racionálním přehodnocením. Představitelé Mostecké uhelné společnosti (MUS), která těží uhlí v bezprostřední blízkosti obcí, však považují referendum za předčasné. "Lidé se vyjadřují jen k polovině problému. Neznají totiž podmínky, za nichž by se případně po dohodě obcí s těžební firmou přesídlení uskutečnilo," řekla ČTK mluvčí MUS Liběna Novotná.

Ministr Svoboda vyjádřil politování nad požárem v chilském parku

Český ministr zahraničí Cyril Svoboda vyjádřil politování nad požárem, který vinou českého turisty poničil národní park Torres del Paine. Jak sdělil ČTK, učinil tak v dopise, který zaslal svému chilskému kolegovi Ignaciu Prietovi. Oheň se podařilo zastavit, ale mezitím shořelo 14.000 hektarů lesního porostu. Škody se odhadují na desítky milionů dolarů. I když šlo o nešťastnou náhodu, přispěje české ministerstvo na pokrytí škod, avšak za určitých okolností a do určité míry, uvedl bez upřesnění Svoboda. Dodal, že možná některá nevládní organizace uspořádá v ČR sbírku na obnovu poškozeného národního parku. Náměstek ministra Petr Kolář ČTK řekl, že se hledá způsob pomoci. "Jsme v kontaktu například s chilským ministerstvem zemědělství a životního prostředí. Hledáme optimální formu pomoci při nápravě škod," poznamenal Kolář. Na obnově porostů národního parku by se podle něj mohli podílet i čeští experti. Na českou ochotu podílet se na kompenzaci poukázal také list El Mercurio. S odvoláním na českého konzula v Chile Štěpána Zajace napsal, že Česká republika vyjádřila ochotu k nějakému typu odškodnění. Konzul uvedl, že situaci je zapotřebí právně analyzovat, protože událost zavinila soukromá osoba, což ztěžuje českému státu, aby převzal materiální zodpovědnost. Kolář upozornil, že Šmiták dodržel všechny předpisy a žádného přestupku se během táboření nedopustil. Chilský tisk však napsal, že turista tábořil na nevhodném místě a převrhl plynový vařič, který zapálil okolní porost. Provinilec zaplatil pokutu asi 200 dolarů (4500 Kč) a opustil Chile.

Olomoucký orloj čeká rekonstrukce

Téměř dvě desítky figurek z olomouckého orloje, který obdivují v centru města zástupy turistů, by se měly dočkat rekonstrukce. Podle zástupců vedení města jsou ve špatném stavu a je již nejvyšší čas pro zásah odborníků. Jejich opravu odhadl jeden z náměstků primátora na téměř půl milionu korun. Na orloji je potřeba opravit celkem 16 figurek. Podle odborníků, kteří stav sošek mapovali již dříve, se náklady na rekonstrukci jedné z nich vyšplhají až na 30.000 korun. Sošky z olomouckého orloje pocházejí z doby renovace, které se v roce 1955 ujal Karel Svolinský, jež dal technické památce současnou podobu. Zatímco hodinový stroj z roku 1898 zůstal nedotčený, církevní motivy nahradily figurky zpodobňující například pracujícího dělníka. Olomoucký orloj je společně s orlojem na Staroměstském náměstí v Praze jedinou památkou svého druhu v celé České republice.

V Tatrách zasypala lavina dva české snowboardisty

Český snowboardista zahynul dnes odpoledne pod lavinou, která spadla v Malé Studené dolině ve Vysokých Tatrách. Druhý zasypaný Čech se zachránil. ČTK to sdělil ředitel Horské záchranné služby Jozef Janiga. Jde o druhou letošní oběť Vysokých Tater z České republiky. Podle Janigy se neštěstí stalo nedaleko Téryho chaty. Jednomu z mladíků se podařilo z laviny vyprostit a za pomoci chatařky přivolat záchranáře. K záchranné akci okamžitě odstartoval vrtulník z Popradu se čtyřmi záchranáři a dvěma lavinovými psy. Do hledání se celkem zapojilo 12 záchranářů se sedmi psy, kteří dvacetiletého mladíka našli zasypaného pod lavinou po třech hodinách. "Bohužel už nejevil známky života," řekl Janiga. Podle ředitele Horské záchranné služby zatím není možné určit, proč lavina spadla. Dodal, že mladíci se pohybovali v terénu, kde obyčejně velké laviny nepadají.

Matějskou pouť navštívilo v chladném počasí jen pár stovek lidí

První den Matějské pouti poznamenalo chladné počasí. Teplota těsně kolem bodu mrazu neodradila od návštěvy nejslavnější pražské pouti jen pár stovek lidí. Většina atrakcí v areálu holešovického Výstaviště zůstala poloprázdná. Moc na tom nezměnilo ani naléhavé ujišťování z amplionů, že nebude litovat ten, kdo si koupí lístek na kolotoč, houpačky či horskou dráhu. Dopoledne byla návštěvnost slabá. Lidé se začali trousit až po obědě. "Teď už to docela jde, přišlo už možná kolem čtyř stovek lidí," řekl ČTK jeden z kontrolorů vstupenek dvě hodiny po poledni. Úspěšní nebyli v mrazivém dni ani prodavači ledové tříště a zmrzliny. Návštěvníci zachumlaní do šál se stahovali se stánkům s horkým jídlem a nápoji. Děti snad nejvíce nadchla jízda na teplém hřbetě poníků.

Milovníkům piva nestačí stovky nabízených značek, vaří si ho sami

Řadě tuzemských milovníků piva nestačí stovky značek, které nabízejí tuzemské hospody a obchody, a s různým úspěchem se snaží vyrobit pivo doma sami. Počet vyznavačů tzv. homebrewingu v Česku stoupá, ale zdaleka se neblíží situaci třeba v USA, kde je na 10.000 registrovaných domácích pivovarníků, řekl ČTK Jan Kočka ze serveru Světpiva.cz. Příznivci domácího vaření piva se v sobotu sešli v pražské hospodě V cípu, aby se formou ochutnávek, přednášek a diskuzí dozvěděli něco nového. K ochutnání bylo připraveno například brněnské 12procentní světlé nefiltrované pivo bez pasterizace, pivo Večerníčkova pomsta vařené ze sladových a chmelových extraktů či dva vzorky vařené z mladinových extraktů firmy Coopers. Rozsah používaných ingrediencí a technologického vybavení se u jednotlivých vyznavačů homebrewingu liší. Někdo si vystačí třeba jen s hrncem a plotnou. Někteří se ponořili do odborných knih, další zastávají názor, že nejlepší je "metoda pokusů a omylů". Praha má osm brewpubů, tedy hospod s vlastním pivem: U Fleků, Novoměstský pivovar, Pivovarský dům, Svatý Norbert, Richter Pub, U Bezoušků, Chýně a posledním je U medvídků, kde je oficiální zahájení plánováno na březen.

Počasí

Noc má být většinou zatažená se sněžením. Teploty klesnou na -4 až -8 stupňů. V neděli čekáme nejprve zataženo se sněžením, teploty -7 až -3 stupňů.