Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Experti: Předčasné volby by české ekonomice spíše prospěly

Předčasné volby by podle ekonomů české ekonomice spíše prospěly. Současná vláda se podle nich utápí ve vlastních problémech a nedokáže provádět potřebné změny a reformy, které by hospodářství pomohly. Před volbami by však měl kabinet podle analytiků ještě dokončit privatizaci Českého Telecomu. "Země především potřebuje akceschopnou vládu, která má podporu parlamentu. Současná koalice nebyla schopna prosadit řadu klíčových reforem ani před vypuknutím své krize," uvedl hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Současná vláda by se navíc podle analytiků nepustila do reforem, ani kdyby nynější vnitřní spory překonala. "Přes oficiální rétoriku je poslední rok před volbami obdobím, kdy se nedělají zásadní reformy. Zkrácením poziční hry před volbami bychom se tak mohli dočkat klíčových reforem dříve, ať již budou volební výsledky jakékoli," uvedl hlavní ekonom Patria Online David Marek. Podle Markéty Šichtařové z Next Finance je u předčasných voleb alespoň malá naděje, že příští vláda bude silnější a dokáže něco prosadit. "Je v podstatě jedno, jestli nová vláda bude spíš levicově nebo spíš pravicově orientovaná. Důležité je, aby vláda byla silná," řekla Šichtařová.

Distributoři, pojišťovny i lékárníci žádají Emmerovou o oddlužení VZP

Distributoři léků, zdravotní pojišťovny i lékárníci požádali ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou, aby oddlužila Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Kvůli pozdním platbám od VZP dluží nemocniční a veřejné lékárny za léky dodavatelům tři miliardy. "Vyžadujeme oddlužení, protože čekat na systémové kroky si nemůžeme dovolit," řekl po jednání s ministryní předseda Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý. Pokud ministryně situaci rychle nevyřeší a dluhy porostou dál, nezbude podle Suchého distributorům nic jiného, než aby začali dodávat nemocnicím za hotové. "Je třeba přijmout nesystémová opatření, k tomu patří i oddlužení," potvrdila ředitelka VZP Jiřina Musílková. Na setkání padla částka čtyři miliardy, oddluženy by mohly být i některé zaměstnanecké pojišťovny. Václav Šebor z tiskového oddělení ministerstva řekl, že na pondělní schůzce se žádné oddlužení nedomluvilo. Znovu se všichni zúčastnění sejdou na přelomu dubna a května.

Prezident dal zelenou přenositelnosti mobilních čísel

Prezident Václav Klaus podepsal zákon o elektronických komunikacích. Ten mimo jiné předpokládá zavedení přenositelnosti telefonních čísel na mobilních telefonech. Lidé si tak budou moci ponechat číslo svého mobilního telefonu, i když změní operátora. S přenositelností však zákazníci mohou počítat až v příštím roce. Zákon totiž nabude účinnosti nejdříve v květnu a operátoři potom budou mít na spuštění služby osmiměsíční přechodné období. Náklady na zavedení přenositelnosti, která již dva roky funguje v pevných sítích, odhadli mobilní operátoři za celý trh na desítky milionů eur. V tuzemsku je nyní přes deset milionů aktivních mobilních čísel. Podle operátorů přenositelnosti využije maximálně jen několik procent uživatelů. Norma, která nahradí současný telekomunikační zákon, by měla posílit konkurenci v tuzemských telekomunikacích a sladit podmínky podnikání s legislativou EU.

Rejžek se nemusí omluvit Vondráčkové

Ústavní soud vyhověl hudebnímu kritikovi a publicistovi Janu Rejžkovi, který si stěžoval na verdikt pražského vrchního soudu. Ten rozhodl, že se Rejžek musí omluvit Heleně Vondráčkové za výrok, že zpěvačka za svůj polistopadový profesionální návrat na scénu zřejmě vděčí kontaktům s mafiány, kteří ji v 70. a 80. letech prosazovali v médiích. Nejvyšší soud rozsudek v červnu 2003 potvrdil. Oba verdikty ale ÚS zrušil. "Vrchní i nejvyšší soud nerespektovaly právo na svobodu projevu," uvedl ústavní soudce František Duchoň. Platí tak zatím verdikt městského soudu, podle něhož se Rejžek omluvit nemusí. Vrchní soud bude rozhodovat znovu, ovšem je pro něj závazný verdikt Ústavního soudu. Publicista se již kvůli hrozbě pokuty Vondráčkové omluvil osobním dopisem a omluvou v denících.

Recidivista dostal za pokus o vraždu policisty 13,5 roku vězení

Pětapadesátiletý recidivista Josef Duchoň má jít za pokus o vraždu jednatřicetiletého policisty na 13,5 roku do věznice se zvýšenou ostrahou. V hlavním líčení o tom rozhodl středočeský krajský soud. Podle něj chtěl Duchoň loni při vykrádání chat v Chodouni na Berounsku výstřelem z revolveru usmrtit Oskara Rácze, který ho zatýkal. Střelil ho prý do boku, střela se ale nikdy nenašla. Případ bude mít ještě dohru u pražského vrchního soudu. Duchoňův obhájce Jaroslav Ortman totiž podal odvolání. Jeho klient nesouhlasí s uznáním viny ani trestem. Duchoň nebyl vyhlášení rozsudku přítomen. Už na počátku líčení oznámil, že se nehodlá podílet na vlastním pohřbu. Státní zástupce se práva odvolání vzdal.

Nejvyšší soud potvrdil odvolání žalobkyně Blažkové z funkce

Kárný senát Nejvyššího soudu potvrdil odvolání karlovarské státní zástupkyně Zuzany Blažkové z funkce. Blažková je podezřelá z neoprávněného zasahování do vyšetřování případu karlovarského policisty Jana Budíka. Kárný senát pražského vrchního soudu ji odvolal z funkce loni v listopadu, její obhájce Tomáš Sokol podal odvolání, které ale Nejvyšší soud zamítl. Blažková se k rozhodnutí odmítla vyjádřit. "Dlouho jsme to zvažovali. Ale pokud by dále působila ve funkci státní zástupkyně, vzbuzovalo by to pochybnosti o její objektivitě i v jiných případech," uvedl soudce Stanislav Rizman. Podle kárného senátu Blažková nejednala zkratkovitě, ale s jednoznačným cílem pomoci stíhanému Budíkovi. "Jako zkušená státní zástupkyně velmi dobře poznala situaci, ve které se nacházela," uvedl Rizman. Budík byl obžalován z poštovní loupeže, kvůli nedostatku důkazů byl osvobozen. Podle soudu kriminalisté během vyšetřování nepostupovali správně a manipulovali s důkazy ve prospěch obžalovaného Budíka. Čtyři policejní důstojníky, mezi nimi také Budíkova otce a tehdejšího náměstka ředitele karlovarské policie Vladimíra Budíka, za to sokolovský soud v březnu potrestal podmíněnými tresty a zákazem činnosti v ozbrojených složkách.

Řidič záchranky měl 2,5 promile alkoholu v krvi

Zlínská policie zadržela v neděli po poledni třiatřicetiletého řidiče záchranné služby, který měl v krvi 2,55 promile alkoholu. Sanitka vyjížděla k těžkému zranění ve Vizovicích na Zlínsku. Během jízdy do Vizovic volal ze sanitky lékař, že se řidiči udělalo nevolno, ať ke zraněnému vyšle záchranná služba další vůz. Posádka na místo zranění přesto dorazila. Tam z řidiče cítili policisté alkohol a provedli dechovou zkoušku. Ředitel záchranné služby Zlínského kraje Jiří Pudil uvedl, že řidič jej požádal o rozvázání pracovního poměru dohodou k 21. březnu, čemuž Pudil vyhověl. K případu se ředitel záchranky nemůže podle svých slov více vyjadřovat do chvíle, než od policie získá oficiální zprávu, kde by pozitivní dechovou zkoušku na alkohol v krvi řidiče potvrdila také krevní zkouška.

Česká koruna kolísá

Česká měna zahájila obchodování v novém týdnu se značnými výkyvy. Od rána nejdříve oslabila téměř o 50 haléřů na 30,23 Kč/EUR, odpoledne však vývoj otočila a končí na 30 korunách za euro. Vůči dolaru koruna oslabila asi o 30 haléřů na 22,72 Kč/USD. Podle ekonomů nemá oslabování koruny opodstatnění v ekonomice. Ztráty koruny odpovídají celosvětovým zmatkům na devizových trzích. Další středoevropské měny v pondělí oslabovaly ještě výrazněji. Důvodem je pokračující odchod investorů ze střední Evropy a jejich přechod na americké trhy. Tomuto vývoji by mohly dále pomáhat spekulace či naděje některých investorů, kteří sázejí na zrychlení tempa zvyšování úrokových sazeb v USA. O úrocích bude v úterý rozhodovat americká centrální banka.

Na protipovodňová opatření letos půjde 1,1 mld.Kč

Česká republika vydala loni na zdokonalení protipovodňových opatření 946 milionů korun. Dalších 1,68 miliardy korun dalo ministerstvo zemědělství na obnovu poškozeného vodohospodářského majetku po povodních v roce 2002. Letos na prevenci před záplavami hodlá vydat přibližně 1,1 miliardy korun. Přibližně stejně vynaloží na pokračování obnovy postižených oblastí. V pondělí o tom na hrázi Orlické přehrady informoval mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa. Podotkl, že od povodní 2002 do roku 2006 stát na prevenci před záplavami uvolní celkem 4,15 miliardy korun. Čtyřiceti procenty se podle něj na obnově vodohospodářského majetku podílela Evropská investiční banka. Česká republika si chce podle dřívějšího prohlášení ministra zemědělství Jaroslava Palase půjčit od Evropské investiční banky na likvidaci škod na státním vodohospodářském majetku šest miliard korun. Škody na vodohospodářské infrastruktuře dosáhly po záplavách v roce 2002 celkem 4,7 miliardy korun. Záplavy postihly nejvíce státní podnik Povodí Vltavy, kterému způsobily ztráty za 2,1 miliardy Kč. Ministerstvo zemědělství vytvořilo proto zvláštní podprogram, jehož cílem je obnova základní funkce koryt vodních toků a vodních děl. V roce 2003 uvolnila z rozpočtu jako kompenzaci vodohospodářů za povodně 1,3 miliardy korun.

Plocha vinic v Česku je dostatečná

V České republice bude až 19.261 hektarů vinic a jejich výměra je dostatečná. Na konferenci o vinohradnictví a vinařství to uvedl šéf Sdružení znojemských vinařů Jaromír Čepička. Plochu více než 19 tisíc hektarů by domácí vinice měly dosáhnout do dvou let, kdy by vinaři měli osázet dosud nevyužívaných 936 hektarů. Předpokládaná plocha vinic v zemi podle Čepičky zahrnuje konečný stav vinic registrovaných, dále 551 hektarů vinic vyklučených k nové výsadbě a 385 hektarů dvouprocentního zvýšení ploch, které České republice povolila EU. Podle zjištění Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského se vinařství věnovalo k 31. prosinci loňského roku 18.292 pěstitelů. Pro výsadbu nových vinic se v posledních třech letech spotřebovalo za rok průměrně šest milionů kusů révových sazenic, z toho asi 1,2 milionu pocházelo z domácí produkce. Nejvíce zastoupenými odrůdami v nových výsadbách jsou podle Čepičky Frankovka, Rulandské modré, Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Zweigeltrebe, Sauvignon, Chardonnay, Svatovavřinecké, Modrý Portugal a Tramín červený. Na Znojemsku se uplatnily Veltlínské zelené a Müller-Thurgau.

Ochránci zvířat chtějí zakázat jejich transport přes Česko

Zhruba padesát ochránců zvířat se během pondělního protestního pochodu Prahou dožadovalo zákazu transportu koní na evropská jatka přes Českou republiku. Petici proti tomu, aby přes české území přejížděly kamiony plné trpících zvířat, podepsalo 20 000 lidí. Účastníci pochodu ji předali ministerstvu zemědělství. To by podle nich mohlo omezit průjezdy kamionů s živým nákladem po vzoru Rakouska. Transport přes Česko se týká hlavně koní z Polska a Litvy. Ročně pošlou podle ochránců zvířat tyto dvě země na jatka do Belgie, Itálie a Francie až 30.000. Cesta zvířat na jatka může trvat až pět dní, koně během nich projedou trasu dlouhou 2500 kilometrů. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna Česko po vstupu země do EU podmínky pro přepravu zvířat zpřísnilo na evropský standard. "Můžeme kontrolovat, zda vybavení kamionů odpovídá předpisům, zda zvířata odpočívají, dostávají dostatečně pít," řekl Duben. Zpřísnění evropské legislativy by podle něj čeští veterináři přivítali. Ročně podle ochránců zvířat projedou Evropu na cestě na jatka desítky milionů zvířat. "Jsou často vezena tisíce kilometrů, namačkaná, hladová, žíznivá, zraněná nebo již mrtvá," uvedl mluvčí sdružení Ochránci hospodářských zvířat Michal Kolesár. Zvířata jsou podle něj převážena jen proto, že Evropská unie transporty zvířat dotuje.

Srážka sedmi aut zablokovala dálnici D1 u Ostrovačic

Na dvě hodiny v pondělí před polednem zablokovala dálnici D1 u Ostrovačic na Brněnsku hromadná nehoda sedmi aut. Při kolizi utrpěl osmačtyřicetiletý muž těžké zranění. Nehoda vznikla po technické závadě na jednom z kamionů. "Za srážku mohou řidiči, kteří nedodržovali bezpečnou vzdálenost," řekla jihomoravská policejní mluvčí. Způsobená škoda nebyla vyčíslena. Krátce před druhou byl jeden jízdní pruh ve směru na Brno zprůjezdněn.

Počet odcizených vozidel v Česku stagnuje

Počet krádeží pojištěných vozidel a jejich vybavení v posledních letech stagnuje. Vyplynulo to ze statistiky klientského centra České pojišťovny. Nejvíce škod způsobují zloději motoristům v Praze, nejbezpečněji se mohou cítit majitelé vozů v jižních Čechách. Počty krádeží rostou na jaře, naopak v létě dávají zloději přednost vykrádání chat a bytů. Ostatní pojišťovny ovšem zaznamenaly nárůst odcizení automobilů.Podle mluvčí ČSOB Pojišťovny Kateřiny Kamerské také trvale narůstají náklady na pojistná plnění za odcizená vozidla. Důvodem je to, že cena odcizených vozidel stoupá a mírně roste i počet odcizených vozidel. Zloději si nejvíce oblíbili domácí značku automobilů. Škoda figuruje ve statistikách České pojišťovny v 1211 případech, 406krát si zloději vybrali Volkswagen, 99krát Ford, více než 70krát Peugeot, Mercedes a Audi, přes 60krát pak Renault a Opel. Alfa Romeo se stala objektem krádeže osmkrát a vždy v Praze - jedenkrát to bylo kuriózně před jednou z pražských věznic," informoval mluvčí největší domácí pojišťovny.

Studna v Bolívii, na niž pořádala česká charita sbírku, je hotová

Studna v bolivijské vesničce, na niž pořádala plzeňská diecézní charita sbírku, už dává vodu. Zbývá dobudovat rozvody do školního internátu, v němž bydlí některé děti z projektu Diecézní charity v Plzni Adopce na dálku. Voda ovšem slouží nejen internátu, ale celé vesnici San Francisco de Moxos v departmentu Beni. V období sucha je v regionu nedostatek kvalitní vody. Místním pak nezbývá než používat povrchovou vodu z řek a stojatých vod, jež je často hygienicky závadná. Vedení internátu se proto rozhodlo vybudovat asi 90 metrů hlubokou vrtanou studnu, která by zajistila dostatek pitné vody po celý rok. Plzeňská charita vyhlásila loni v květnu sbírku. Sešlo se na ní 90.000 korun. Projekt adopce bolivijských dětí na dálku provozuje charita už třetí rok. Čeští dárci nyní přispívají na vzdělání 140 bolivijských dětí z nejchudších rodin. Loni rozšířila charita projekt adopce na dálku o další jihoamerickou zemi, Paraguay. Projekt zde nazývá Kmotrovství bez hranic. Prvních 18 paraguajských dětí už má v Čechách své kmotry.

Matějskou pouť navštívil rekordní počet handicapovaných dětí

Matějská pouť během pondělí zažila rekordní návštěvu handicapovaných dětí. Bezplatného vstupu na atrakce využilo podle organizátorů zhruba 15.000 zdravotně handicapovaných či jinak znevýhodněných dětí. Do hlavního města přijelo více než 300 autobusů, které přivezly děti i dospělé ze sociálních ústavů, dětských domovů a azylových domů. Řada z návštěvníků byla až z Moravy. Největší zájem byl o autodráhy, obří vodní dráhu a hydraulický megakolotoč. Přestože návštěvníci museli mnohdy překonávat značné zdravotní handicapy, nestal se žádný úraz. Pouze jedna žena dostala epileptický záchvat, v relativně dobrém stavu ji však odvezla sanitka. Handicapované děti mají možnost zdarma se pobavit na Matějské pouti již 14 let.

Na festivalu Pražské jaro vystoupí i skupina bratří Ebenů

Na programu květnové mezinárodní hudební přehlídky Pražské jaro, věnované převážně klasické hudbě, bude letos i jazz, etnická hudba a folk. Koncert populární skupiny bratří Ebenů ohlášený na 18. května je již nyní téměř vyprodán. Řadí se tak s úvodním a závěrečným symfonickým koncertem a s recitálem Dagmar Peckové mezi několik předem nejžádanějších. "To už není festival, to je instituce - takže vystupovat v kontextu dalších jmen, která najdete na programu, je velká zodpovědnost. A cítíme určitou zodpovědnost i vůči rodičům," řekl moderátor a hudebník Marek Eben, jehož otcem je skladatel a pianista Petr Eben. Ten stál v první polovině 90. let v čele festivalového výboru. Marek Eben je autorem většiny písniček sourozenecké skupiny, která bývá označována za nejzvláštnější v historii české populární hudby. V jejich hudbě se od konce sedmdesátých let, kdy vstupovali na scénu, prolínají vlivy klasiky, folku, rocku a jazzu s prvky hudebního humoru. Natočili zatím tři alba. Po dvanáctileté pauze začali opět vystupovat v roce 2002. Koncert této trojice na Pražském jaru se uskuteční v netradičním prostředí - v prodejně aut oficiálního dopravce festivalu.

ČT bude vysílat spoty o objevitelích a vynálezech

Česká televize odvysílá 200 dvouminutových spotů o českých objevitelích a vynálezech. Chce jimi přispět k popularizaci vědy. Seriál, připravený ve spolupráci s projektem na podporu vědecké a technické inteligence Česká hlava, bude vysílat od 4. dubna v 17:50 od pondělí do pátku na prvním programu. Nový projekt představí zajímavé výsledky práce českých vědců, o kterých veřejnost leckdy nemá ani tušení. Čeští programátoři naučili počítač rozpoznat obličej, čeští chemici umí vyrobit miniaturního robota, který cestuje krví, a český objev pomáhá chránit doklady proti padělkům v desítkách zemí. Diváci se dovědí o nových lécích, technologiích a vynálezech, které objevili čeští lidé, ale také o mladých objevitelích. Projekt Česká hlava byl vyhlášen v březnu 2002. Jeho zakladatelé jím reagovali na pokles zájmu o práci ve vědě a výzkumu a na malý společenský kredit těchto profesí. Smyslem projektu i nového televizního seriálu je proto vytvářet povědomí, že země může prosperovat jen tehdy, když dokáže vychovávat vynikající vědce a také je materiálně a společensky ocenit.

Policie vyprostila utonulého vodáka na Sázavě

Policisté za pomoci hasičů vyprostili z vody tělo pětadvacetiletého vodáka, jenž v sobotu kolem poledne zahynul v rozbouřené řece Sázavě na Havlíčkobrodsku. Tělo bylo zaklíněno mezi větvemi. Speciálně vycvičení policisté se museli spustit na laně z vrtulníku, aby se k tělu dostali. Skupina pěti mladých raftařů vyjela na řeku, ačkoliv byl vyhlášen nejvyšší stupeň povodňové aktivity - ohrožení. Dva byli z Královéhradecka, dva z Pardubicka a mrtvý muž z Moravskoslezského kraje z Frýdku-Místku. Po převrácení raftu se čtyřem z nich podařilo zachytit na jednom z ostrůvků, pátý zůstal pod vodou. Zachráněným pomáhaly z řeky dva policejní vrtulníky.

Knecht se vzdal kandidatury na předsedu ČMFS

Z boje o funkci předsedy Českomoravského fotbalového svazu odstoupil Milan Knecht. Bývalý rozhodčí a současný předseda občanského sdružení Rozhodčí proti korupci (ROPROK) se vzdal své kandidatury a bude podporovat nynějšího místopředsedu svazu Pavla Mokrého. Knecht vstoupil do předvolební kampaně loni v prosinci. Podle jeho slov jej k tomu motivovala rozsáhlá korupční aféra v českém fotbale. "Chtěl jsem se podílet na očistě fotbalu," uvedl. Zároveň dal najevo, že pokud kandidaturu ohlásí někdo se stejným záměrem, koho bude považovat za vhodnějšího uchazeče, tak od své kandidatury ustoupí. Tato situace prý nastala, když svůj úmysl kandidovat na funkci předsedy ohlásil Mokrý. "Z dlouhodobé osobní zkušenosti jej znám jako čestného, schopného a bezúhonného člověka, který udělal nesmírně mnoho práce pro český fotbal. Jsem přesvědčen, že má ze všech kandidátů největší předpoklady pro to, aby vrátil českému fotbalu všechno, co za poslední období ztratil," prohlásil Knecht. Jako oficiální kandidáti na předsednickou funkci se dosud zaregistrovali Vlastimil Košťál, Ivan Hašek a Mokrý. Zájem vstoupit do boje projevili také Radek Drulák a šéf 1. FC Brno Vlastimil Sehnal. Kandidaturu zvažuje i další z internacionálů Václav Němeček.

A jaké bude počasí?

Noc má být jasná nebo skoro jasná, k ránu se mohou ojediněle vytvořit mlhy. Teploty klesnou na -3 až -7 stupňů. Přes den čekáme slunečno až polojasno, ráno se ještě mohou udržet mlhy. Teploty vystoupí na 9 až 13, na horách kolem 7 stupňů.