Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Osvobození Ostravy si připomněl i prezident Klaus

Osvobození Ostravy Rudou armádou si v sobotu s více než tisícovkou občanů u památníku v Komenského sadech připomněl také prezident Václav Klaus. Podle Klause by lidé neměli zapomínat na význam operace pro ukončení druhé světové války: "Mějme na paměti, že bez takovýchto vítězství a s nimi neoddělitelně spojených lidských obětí by nebylo nejen naší dnešní svobody, ale s největší pravděpodobností ani naší národní existence." Uvedl to v souvislosti s pokusy přehodnocovat historii či ji pod různými záminkami přepisovat, které se objevují v poslední době. Ostravská operace byla největší vojenskou akcí druhé světové války na území tehdejšího Československa. Trvala 57 dní a během osvobozovacích bojů padlo více než 1100 sovětských vojáků, tři příslušníci první československé tankové brigády a téměř 390 civilistů. Padlí byli nejprve pochováváni před Novou radnici a na různých místech v jednotlivých čtvrtích města. O rok později byly jejich ostatky uloženy v Památníku osvobození. Tento památník má pro Ostravu podle jejího primátora Aleše Zedníka výraznou symboliku, je místem nářků i díků. Připomínka 60 let od konce světové války odpoledne vyvrcholila na mošnovském letišti rekonstrukcí tankového boje během Ostravské operace.

V ČSSD začne fungovat levicová frakce

Levicová frakce ČSSD, jejíž zrod byl avizován již na velikonočním sjezdu strany, začne fungovat od 14. května. Mladé frontě Dnes to potvrdil jeden z iniciátorů poslanec Jan Kavan. K frakci se hlásí například i bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas, velký kritik současného předsedy strany Stanislava Grosse. Kavan popírá, že by mohlo jít o zárodek možného budoucího štěpení ČSSD, šéf poslanců strany Michal Kraus však označuje chystaný vznik frakce za velmi "nešťastný krok". Naopak ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach chce s frakcí spolupracovat. Její přínos vidí v tom, že bude názory levicového křídla ČSSD více slyšet. Nový premiér Jiří Paroubek tvrdí, že nemá žádný důvod obávat se rozštěpení poslaneckého klubu a toho, že by vznik frakce mohl ovlivnit výsledek hlasování o důvěře vládě. Právě Jan Kavan ale patří ke skupince poslanců ČSSD, kteří s vyslovením důvěry nové vládě váhají. Frakce chce podle svého úvodního prohlášení zabránit vyklizení levicových pozic komunistům. Její členové také nechtějí zklamat voliče sociální demokracie a dostat stranu do izolace. Frakce odmítá liberální reformy na úkor chudších vrstev obyvatelstva a privatizaci veřejných služeb.

Parkanová varuje před odvoláním Benešové

Předsedkyně ústavněprávního výboru sněmovny Vlasta Parkanová svolá příští týden mimořádné jednání, na které předvolá ministra spravedlnosti Pavla Němce a pozve nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou. Parkanová varuje před ukvapeným odvoláním Benešové. Nevyloučila možnost, že by to ovlivnilo její rozhodování při hlasování o důvěře vládě. Vztahy mezi Němcem a Benešovou jsou vyhrocené kvůli jejich rozdílným názorům na působení žalobců v některých sledovaných kauzách. Nejvyšší státní zástupkyně a ministr spravedlnosti se přou kvůli tomu, do jaké míry může ministerstvo zasahovat do práce státních zastupitelství. Spor se vyhrotil zejména kvůli rozdílnému postoji v kauzách exministra informatiky Vladimíra Mlynáře a katarského prince Hámida bin Abdal Sáního. Benešová ministerstvu vytýká, že poškodilo Mlynáře, když zveřejnilo informace o jeho připravovaném stíhání v kauze Testcom servis. Nejvyšší státní zástupkyně se také domnívá, že Němcův úřad chce ovlivnit vyšetřování svého postupu v kauze vydání katarského prince do vlasti. Princ je stíhán za pohlavní zneužívání. O ovlivňování podle Benešové hovoří i úřední záznam. Němec s jejím vyjádřením nesouhlasí. Premiér Jiří Paroubek řekl, že se ministr Němec příští týden s nejvyšší státní zástupkyní sejde, aby všechny sporné kauzy osobně konzultovali.

V Thajsku byla identifikována už šestá česká oběť cunami

V Thajsku byla v těchto dnech identifikována další česká oběť prosincového zemětřesení v Asii. Žena, jejíž totožnost potvrdily testy DNA, je tak šestou identifikovanou obětí cunami z České republiky. Nejprve byla identifikována čtyřiadvacetiletá česká turistka na thajském ostrově Pchúket, jejíž ostatky domů přepravilo armádní letadlo na počátku letošního roku. Za dva měsíce experti určili další tři těla. Pátá česká oběť cunami byla identifikována na Srí Lance počátkem dubna. Nyní, čtyři měsíce po neštěstí, se podařilo potvrdit totožnost šesté oběti. Z celkového počtu osmi pohřešovaných Čechů se zatím nepodařilo najít nebo identifikovat ještě dva. Podle ministerstva zahraničí je u pohřešovaných Čechů jen minimální naděje, že přírodní katastrofu přežili. Muž a žena zmizeli na thajském ostrově Phi Phi, kde byli na společné dovolené. Ničivé zemětřesení a následná vlna cunami zabily v oblasti Indického oceánu na konci loňských vánočních svátků kolem 300.000 lidí, z nichž velká část pochází z Indonésie. Česká republika zprvu neměla informace o více než třiceti svých občanech, většina z nich se ale postupně ozvala.

Na Berounsku se zřítilo malé letadlo

Mezi obcemi Újezd a Osek na Berounsku se v sobotu dopoledne zřítilo malé sportovní letadlo. Na jeho palubě letěli dva lidé. Jeden z nich byl se zlomenou nohou převezen do hořovické nemocnice. Druhý utrpěl velmi vážná mnohočetná zranění, vrtulník ho převezl do nemocnice v Plzni. Středočeská policejní mluvčí Soňa Budská uvedla, že šlo o motorové dvoumístné letadlo Zlín, jehož majitelem je Aeroklub ČR. Dosud není jasné, kdo z obou pasažérů pilotoval ani co bylo příčinou neštěstí. Podle mluvčího Ústavu pro zjišťování technických příčin leteckých nehod Josefa Procházky vzlétl letoun z Letkova u Plzně a směřoval do Letňan. Pravděpodobně kvůli technické závadě se pilot pokusil na poli u Újezda nouzově přistát. Havarovaný stroj budou zkoumat experti.

Na Šumpersku se zřítil větroň, pilot nehodu nepřežil

Na Šumpersku se v sobotu odpoledne u obce Hraběšice zřítil větroň. Jeho pilot pád nepřežil. "Případ jsme začali vyšetřovat, příčiny nehody zatím neznáme," řekl operační důstojník šumperské policie. Podle ředitele záchranné služby Iva Mareše nehodu nepřežil devatenáctiletý mladík. Lékař už mu nemohl nijak pomoci. Muž utrpěl těžká poranění hlavy, břicha a končetin.

Lidé se v Letňanech rozloučili s Migy

Na letišti v Praze - Letňanech proběhl tuto sobotu Den migů. Piloti a veřejnost se tak rozloučili se sovětskými stíhačkami Mig-21, které až dosud sloužily české armádě. "Poslední rozloučení" s migy navštívily podle pořadatelů řádově tisícovky lidí. Přišli piloti, nadšenci vojenského letectví i rodiny s malými dětmi. Nad hlavami návštěvníků se dvakrát přehnaly dva z osmi posledních letounů MiG-21, poté se stíhačky vrátily na svou mateřskou základnu v Čáslavi. Velkou pozornost na sebe poutal historický stroj MiG-21 F13, na němž létal první československý kosmonaut Vladimír Remek. Kromě legendárních stíhaček se představili rovněž nejlepší čeští civilní a vojenští letci a výsadkáři s vrtulníky a akrobatickými letouny. Návštěvníci mohli také obdivovat výstavu cvičných a ultralehkých letadel. Letouny sovětské výroby ve výzbroji české armády od června nahradí gripeny.

Tisíce diváků navštívily leteckou show v Plasech

Létající cirkus v sobotu přilákal tisíce diváků na leteckou show do Plas na Plzeňsku. V komponovaném programu předváděli letci vzdušné bitvy z první a druhé světové války, na zemi se uskutečnily dobové scény s pozemním personálem a vozidly. Na show nechyběly ani seskoky parašutistů. "Velkou pozornost vzbudil svými kousky například pilot tryskového letadla Albatros, které dříve sloužilo jako výcvikový letoun pro piloty. Podívanou doplnil i záchranářský vrtulník Sokol. Jeho osádka předváděla různé ukázky záchrany lidí - například slaňování a podobně," řekl jeden z hlavních organizátorů Zdeněk Levý. Podobný program se uskuteční v Plasech i v neděli.

Vojenské veterány připomněly ve Vsetíně druhou světovou válku

Ukázkou historických vojenských vozidel začaly v sobotu ve Vsetíně oslavy, které se ve městě konají u příležitosti 60. výročí konce druhé světové války. Na náměstí vzniklo i menší historické vojenské ležení. V budově radnice si lidé prohlédli výstavu předmětů, tiskovin a fotografií z války. Oslavy ve Vsetíně vyvrcholí v neděli 8. května ekumenickou bohoslužbou za padlé vojáky. V den osvobození Vsetína, ve středu 4. května, se tu uskuteční několik vzpomínkových akcí. Za války vzniklo ve městě postupně několik odbojových skupin, z nichž nejvýznamnější byla skupina Josefa Sousedíka. Její členové navázali spolupráci se skupinou Clay napojenou na exilovou vládu v Londýně a později s první československou partyzánskou brigádou Jana Žižky, která přešla na Moravu v době Slovenského národního povstání. Vsetín 4. května osvobodily oddíly 1. československého armádního sboru pod velením generála Karla Klapálka.

V Brně začala streetparty, čeká se až 1500 lidí

V Brně začala streetparty, která má dát prostor alternativní kultuře a je pojata i jako protest proti zbrojařskému veletrhu Idet. Akce vyvrcholí večer pochodem městem. Organizátoři předpokládají účast až 1500 lidí. Streetparty monitorují policisté. "Setkání se zatím obešlo bez problémů. V ulicích máme desítky policistů, kteří jsou připraveni při sebemenších výtržnostech okamžitě zasáhnout," řekl v sobotu po poledni policejní mluvčí. Náměstí je ozvučeno soundsystémy a mladým lidem hraje také živá hudba. Je tu umístěno kolem 20 informačních stánků různých ekologických hnutí a sdružení, která se zabývají dodržováním lidských práv. Zbrojařský veletrh Idet, proti kterému mladí lidé protestují, se uskuteční příští týden. V neděli se bude konat v Brně také pochod neonacistů. Policie se připravuje na případné konflikty. Kvůli anarchistům a neonacistům mají o tomto víkendu službu stovky policistů.

Policisté rozpustili nepovolenou technoparty na Nymbursku

Nepovolenou technoparty u Osečka na Nymbursku policisté tuto sobotu rozpustili. Na soukromou louku u dálničního mostu přes Labe se od pátečního odpoledne sjelo na 300 lidí. Když je starosta vyzval k opuštění pozemku, začali se rozjíždět. Zhruba polovina lidí uposlechla hned, další se začali rozjíždět za asistence policie. Podobnou technoparty a dvě menší hudební produkce prakticky na stejném místě nebo v jeho blízkosti Oseček zažil už loni. Pořadatelé si pozemek vybírají zřejmě pro jeho snadný přístup z dálnice.

Ve francouzském Rouenu probíhá přehlídka české kultury

Výstava fotografií Bohdana Holomíčka zahájila v pátek večer oficiálně týdenní přehlídku pražské kultury v severofrancouzském Rouenu. Správní středisko regionu Haute-Normandie si vybralo Prahu jako první etapu cyklu nazvaného Babylon Evropa, ve kterém chce předvést kulturu evropských metropolí. Až do 5. května se v Rouenu představí na šedesát českých umělců, hlavně divadelníků, ale také tanečníků a hudebníků. Během přehlídky, která byla nazvána Zoom na pražskou tvorbu, vystoupí Divadlo Na zábradlí s hrou Davida Gieselmanna Pan Kolpert, Činoherní klub zahraje Molierova Misantropa, další večer bude věnován tanci v podání skupiny Bakarabia. Docela velké divadlo vystoupí kromě zahajovacího představení Carmen ještě se svou verzí Labutího jezera. V dalších ročnících Babylonu Evropa chce Rouen předvést například Madrid, Berlín nebo Sofiu.

Pro podpis spisovatele Coelha si přišly stovky čtenářů

Jeden z nejprodávanějších autorů současnosti, brazilský spisovatel Paulo Coelho, podepisoval tuto sobotu v pražském paláci Luxor svou novou knihu Záhir. Její český překlad vyšel téměř souběžně s originálem, prodává se od 4. dubna. Pro Coelhův podpis si přišly stovky čtenářů. Slavný spisovatel byl v Praze již v roce 1998. I tehdy ho k návštěvě pozvalo nakladatelství Argo, které vydalo všechny jeho knihy. Za svou literární činnost byl Coelho mnohokrát vyznamenán. V roce 1996 jej francouzský ministr kultury jmenoval rytířem Řádu umění a literatury. K nejznámějším románům patří Valkýry, Při řece Piedra jsem usedl a plakal a román Alchymista. I když se Coelho dlouho bránil zfilmování svých románů, připravuje se převedení Alchymisty na plátno.

V Karlových Varech začala lázeňská sezóna

Papežský nuncius v Česku Diego Causer v sobotu v Karlových Varech posvětil léčivé prameny, a zahájil tak lázeňskou sezonu. Slavnostnímu aktu přihlížely stovky lidí. Svěcení pramenů vyvrcholilo mší v chrámu svaté Maří Magdaleny. Program pokračoval tradičním průvodem zakladatele města, krále Karla IV. Jeho trasa vedla od hotelu Thermal na Divadelní náměstí. Návštěvníky čekal ještě podvečerní zábavní pořad na vrchu Sokolák a galavečer v Grandhotelu Pupp. V neděli v prostorách Mlýnské kolonády proběhne komponovaný pořad nazvaný Pramenění. Bude vyprávět příběh nemocného artisty, který na chůdách obejde všech 12 karlovarských léčivých pramenů, z každého z nich se napije a nakonec se uzdraví. Karlovy Vary loni navštívilo nejvíc turistů za posledních devět let. Do největších českých lázní přicestovalo zhruba 74.000 lidí. Nejvíce turistů přijelo opět z Ruska a Německa. Na celkovém počtu návštěvníků se podíleli takřka 67 procenty.

V Rožmitále vznikne Centrum celoživotního vzdělávání

Nevyužívaná budova v sousedství radnice v Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku se přemění v Centrum celoživotního vzdělávání. Mělo by být dokončeno do července příštího roku. Přestavba a vybavení domu bude stát téměř 18 milionů korun. Město na ni dostalo dotaci 14,4 milionu korun z evropského fondu. Dalších 1,4 milionu korun poskytlo ministerstvo pro místní rozvoj a zbylých 2,1 milionu korun doplatí město z vlastních zdrojů. V novém zařízení vznikne informační centrum, přestěhuje se do něj Městská knihovna manželů Tomanových, bude v něm veřejný internet a přednáškové sály.

V archeoskanzenu v Modré pěstují původní plodiny

Studenti v archeologickém skanzenu v Modré na Uherskohradišťsku pěstují více než tři desítky plodin, které dříve rostly na území Velké Moravy. Letos na jaře zde poprvé zaseli například ječmen, špaldu, len a mák bílý. V létě a na podzim sklidí také česnek medvědí a dobromysl. Část sklizně využije skanzen při různých akcích, kde hospodáři předvedou například vaření starých slovanských jídel. "Políčka jsou součástí sídlištního hospodářského areálu v archeoskanzenu. Nachází se v těsné blízkosti domků, které jsou kopiemi původních obydlí Slovanů," řekl správce skanzenu Lubomír Sláma. Na výběru plodin se kromě pracovníků skanzenu podíleli také odborníci z oddělení archeobotaniky z Jihočeské univerzity. Kromě slavnostního otevření políček se ve skanzenu konal také první květinový jarmark. Součástí programu bylo také stavění máje a vystoupení folklorních souborů.

Jeskyně připravuje expozici o pravěkých zvířatech

Pracovníci správy jeskyně Turold u Mikulova na Břeclavsku vytvoří v nejbližších dnech pro turisty stálou expozici o pravěkých zvířatech. Přímo v podzemí budou vystaveny části kostí mamuta, pratura a medvědů, které speleologové při bádání v podzemí našli před rokem. Součástí expozice budou i panely, které jednotlivá pravěká zvířata představí. Turold v neděli zahájí teprve svoji druhou sezonu. Jeskyně byla loni v létě veřejnosti zpřístupněna po 35 letech. V první sezoně si ji prohlédlo 20.000 lidí. Podzemí u Mikulova budou moci zájemci navštívit až do listopadu. Na jižní Moravě je pět veřejnosti přístupných jeskyní. I když se ve většině z nich našly ostatky pravěkých zvířat, v podzemí jim zatím není věnována žádná výstava.

V Liberci oslavili 100 let autoklubu

Jízdou zhruba 80 historických vozů začaly v sobotu oslavy 100. výročí založení prvního autoklubu v Liberci. Automobily z 30. až 80. let vyrazily od zámku v Sychrově do pivovaru v Liberci-Vratislavicích. Byly mezi nimi předválečné vozy Tatra 12 nebo Ford A a další slavné značky, jako Porsche, Fiat a Mercedes. "V cíli v pivovaru jsme pro majitele historických automobilů připravili jízdu zručnosti. Mohli se také podívat do našeho motoristického muzea, kam jsme umístili nové exponáty," řekl pořadatel z libereckého sdružení Automuzeum CZ Milan Bumba. Mezi vozy Praga Alfa z roku 1923 nebo o 13 let mladší Škodu Rapid přibylo například torzo závodní Jawy 250 slavného československého jezdce Františka Šťastného. Pochází ze začátku 60. let. Muzeum obohatil i laické veřejnosti naprosto neznámý ruský motocykl Vostok z 80. let a velocipedy. Sto let od založení autoklubu si motorističtí nadšenci v Liberci připomenou během letošního roku ještě dalšími akcemi.

Lanovka na Sněžku se opět rozjela

Sedačková lanová dráha na nejvyšší českou horu Sněžku se v sobotu po měsíční pravidelné jarní revizi a údržbě opět rozjela. Podle jízdního řádu lanovka začíná jezdit každý den v 08:00 a dál jezdí v hodinových intervalech. Poslední návštěvníci se mohou svézt v 19:00. Ceny jízdného se od loňské sezóny nezměnily, dospělí platí za jízdu až na vrchol 150 korun a dítě do deseti let 80 korun. Visutá lanovka, která je v majetku Pece pod Sněžkou, začala jezdit v roce 1949 nejprve na Růžovou horu, o rok později bylo možné vyjet až na vrchol. Jízda z dolní stanice, která leží v nadmořské výšce 890 metrů, do horní stanice v 1594 metrech trvá zhruba 25 minut. Ročně služeb lanovky využije kolem 200.000 turistů, z toho zhruba polovina se nechá vyvézt až na Sněžku. Za dobu své existence dráha na vrchol vyvezla přes 6,5 milionu lidí.

Sparta sahá po ligovém titulu

Fotbalisté pražské Sparty mají na dosah svůj 33. mistrovský titul. Zvítězili v Olomouci 2:0, a pokud druhé Teplice v pondělí nezvítězí na půdě Slavie, bude letenský tým pět kol před koncem soutěže už jistým mistrem. Sparta k výhře v Olomouci nakročila ve 44. minutě, kdy se přesně trefil záložník Lukáš Zelenka. V 66. minutě olomouckou zkázu dokonal domácí stoper Martin Hudec, který si vstřelil vlastní gól. A to ještě sedm minut před koncem neproměnil penaltu sparťan Jun, nejlepší střelec ligy. Sparťanský kouč Jaroslav Hřebík v Olomouci částečně obměnil svoji oblíbenou sestavu: distancovaného Matušoviče na levém kraji zálohy nahradil Urbánek a do útoku se místo nejlepšího ligového kanonýra Juna postavil Pacanda.

Na soupisku na úvod hokejového šampionátu se nevešli Hlaváč a Vrbata

Útočníky Jana Hlaváče a Radima Vrbatu nezařadil trenér české hokejové reprezentace Vladimír Růžička na soupisku týmu pro základní skupinu mistrovství světa. Zatímco o Vrbatově pozici "čekatele" se rozhodlo již v průběhu přípravy, Hlaváč vypadl ze základní sestavy až po posledním přípravném utkání proti Kanadě. Velmi dobrým výkonem se na jeho místo posunul Petr Průcha. Již dříve bylo rozhodnuto, že na soupisce pro tři utkání základní skupiny budou tři brankáři, osm obránců a dvanáct útočníků. Po těchto zápasech ale bude opět vybírat ze všech hráčů. Podle Růžičky nejsou Vrbata s Hlaváčem nejsou bez šance na prosazení se do sestavy ve druhé části turnaje.

Tenistka Šafářová v Estorilu postoupila do finále turnaje WTA

Tenistka Lucie Šafářová si poprvé v kariéře zahraje finále turnaje WTA. Osmnáctiletá brněnská hráčka vyřadila v portugalském Estorilu třetí nasazenou Giselu Dulkovou z Argentiny po setech 7:6 a 6:0. Její soupeřkou v boji o titul bude v neděli Číňanka Li Na. Šafářové patří 154. místo ve světovém žebříčku, a proto musela v Estorilu absolvovat kvalifikaci. Na rozdíl od předchozích výher nad Virginií Ruanovou-Pascualovou, Michaellou Krajicekovou a Marianou Diazovou-Olivaovou jí však na postup do finále stačily pouze dva sety.

Enge po nehodě v kvalifikaci nejel závod v Japonsku

Tomáš Enge po nehodě v páteční kvalifikaci nestartoval v sobotním závodu automobilového seriálu Indy Racing League (IRL) v Japonsku. Na trať v Motegi jej nepustil vrchní lékař formulových soutěží. Enge chtěl v Japonsku protrhnout smůlu, protože předchozí tři závody nedokončil. Jeho snaha však skončila v pátek hned v úvodním kvalifikačním kole, když ve čtvrté zatáčce krátce po výjezdu z boxů vjel do ochranné bariéry. Po nehodě se podrobil vyšetření v nemocnici.

V Plzni se Běhu Terryho Foxe zúčastnilo 1500 lidí

V sobotu se Běhu Terryho Foxe v Plzni zúčastnilo 1500 lidí a na výzkum rakoviny se při něm vybralo téměř 60.000 korun. Akci pořádala Západočeská univerzita v Borském parku. Podle mluvčí univerzity Jarmily Smazalové nebyly překážkou účasti ani kočárky, kola, vysoký věk nebo zdravotní handicap. Závodu se zúčastnili malí klienti z Ústavu sociální péče pro tělesně postiženou mládež ve Zbůchu, vozíčkáři z Plzeňska i dospělí z Ústavu sociální péče Jitřenka. V Plzni se zúčastnilo ve všech 11 ročnících běhu přes 15.000 lidí a vybralo se přes 770.000 korun. V celé zemi v minulých letech běželo Běh Terryho Foxe zhruba 600.000 lidí. Na konto výzkumu rakoviny přispěli zhruba 21 miliony korun. Tradici běhů založil Kanaďan Terry Fox, který ovšem boj s rakovinou v roce 1981 prohrál.

A na závěr ještě krátce o počasí?

V noci i zítra bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky, odpoledne i bouřky. Nejnižší noční teploty 12 až 8, denní vystoupí na 20 až 24 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.