Zprávy
Zeman: Řešením pro Blízký východ nemá být nová mnichovská dohoda
Řešením izraelsko-palestinského konfliktu nemá být nová mnichovská dohoda v neprospěch Izraele. Prezident Miloš Zeman se na tom shodl s ministryní spravedlnosti židovského státu Cipi Livniovou. Hlavní izraelskou vyjednávačku s Palestinci ujistil, že věří v dohodu obou znesvářených stran. Zeman to českým novinářům řekl v Jeruzalémě na závěr svého programu. Dohoda mezi Izraelem a Palestinou se podle českého prezidenta musí týkat vytýčení vzájemných hranic a židovských osad na západním břehu Jordánu a řešit problém palestinských uprchlíků.
Český prezident před cestou do Izraele pobouřil palestinské představitele prohlášením, že by se české velvyslanectví mohlo přestěhovat z Tel Avivu, kde má své ambasády většina zemí, do sporného Jeruzaléma. Při návštěvě židovského státu nicméně uvedl, že by se tak mělo stát až po uzavření míru na Blízkém východě. V úterý Zeman navštívil Olivetskou horu a Getsemanskou zahradu. Od místního duchovního dostal darem olivovou ratolest. Později zamířil ještě k tradičně navštěvované památce, Zdi nářků, kde postál a zapsal se do pamětní knihy. Zeman na závěr úterního programu povečeřel s českými a izraelskými byznysmeny.
Ministerstvo financí rozšířilo trestní oznámení v kauze MUS
Ministerstvo financí rozšířilo trestní oznámení v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí úřadu Ondřej Šrámek. Ministerstvo nově argumentuje tím, že obvinění firmu kontrolovali už o rok dříve, než veřejně prohlašovali. Tato informace prý přitom měla zásadní význam pro výši nabízené kupní ceny zaplacené ČR za její majetkový podíl ve firmě a také vliv na rozhodování české vlády. Bývalí manažeři a majitelé MUS Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus čelí obvinění ze zneužití informace a postavení v obchodním styku a z podvodu při privatizaci firmy v roce 1999. Svým jednáním údajně vylákali od ČR akcie za zjevně nepřiměřenou kupní cenu. Podle žalobce tím státu způsobili škodu přes 1,6 miliardy korun.
Nezaměstnanost v září stoupla na 7,6 procent
Míra nezaměstnanosti v Česku se v září zvýšila na 7,6 procenta ze srpnových 7,5 procenta. Úřad práce evidoval 557.058 uchazečů o zaměstnání, z toho 541.847 lidí ve věku 15 až 64 let, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce. Uvedlo to ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Celkový počet uchazečů o zaměstnání v září stoupl proti předchozímu měsíci o 3973 osob. Meziročně se zvýšil o 63.890 lidí. Analytici podobný vývoj očekávali. Nezaměstnanost podle nich kvůli konci sezonních prací poroste, i když údaje z ekonomiky naznačují oživení. Zlepšení přijde až příští rok.
V kampani chyboval dle senátního výboru každý prezidentský adept
Zákonná pravidla financování volební kampaně zcela nedodržel žádný z devíti kandidátů na prezidenta, uvedl senátní mandátový a imunitní výbor. Prohřešky ale nebyly zásadní, řekl novinářům předseda výboru Jiří Oberfalzer (ODS). Podle něj se však audit nezabýval možným financováním mimo transparentní účet, ale pouze údaji, které obdržel od kandidátů. Prezidentským adeptům, ačkoli chybovali, nehrozí žádný postih, neboť zákon nic takového nepředpokládá.
Firmy z daňových rájů vyhrály veřejné zakázky za 153 miliard Kč
Firmy s vlastníky z daňových rájů za posledních pět let vyhrály v ČR veřejné zakázky za nejméně 153 miliard korun. Z evropských fondů si rozdělily přes šest miliard Kč, z čehož vyčerpaly více než 3,3 miliardy korun. Vyplývá to ze společné analýzy Transparency International a poradenské společnosti Bisnode. Z veřejných prostředků do firem s vlastníky z daňových rájů a anonymních společností za pět let přiteklo celkem nejméně 200 miliard korun. Na 97 procent finančního objemu veřejných zakázek, tedy zhruba 152 miliard korun, získaly společnosti s majiteli z Nizozemska, Kypru a Lucemburska. Daňové úniky se v těchto případech odhadují na jednotky miliard korun. Ze sledovaného vzorku firem má nejméně jedno procento přímou vazbu na politicky aktivní osobu.
Vítkovice budou v Pákistánu modernizovat válcovnu
Skupina Vítkovice Machinery Group bude v Pákistánu modernizovat válcovnu za 32 milionů eur (818 milionů korun). Kontrakt je už podepsaný, pákistánská strana složila zálohu. Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně řekl Vlastimil Kaplarczyk, obchodní ředitel společnosti Vítkovice Mechanika, která má jednu z největších zakázek skupiny na starost. Podle něj skupina začne na zakázce pracovat patrně začátkem listopadu. Stroje musí dodat do 18 měsíců.
Exportní banka loni podpořila obchod s Ruskem 26 miliardami korun
Česká exportní banka (ČEB) loni podpořila 54 obchodních transakcí mezi českými a ruskými podniky v hodnotě 26 miliard korun. Ve vzájemných obchodech výrazně narůstá podíl menších a středních podniků, proto ČEB postupně uzavírá smlouvy s komerčními bankami, aby byla klientům v regionech blíž. Sídlí totiž jen v Praze, řekl náměstek generálního ředitele banky Michal Bakajsa. "Rusko je pro Česko jedním z hlavních cílů vývozu, proto se snažíme export podporovat. Dříve jsme v naší činnosti menší a střední podniky prakticky neobsluhovali, ale to se rychle mění. Proto se snažíme vycházet těmto podnikům co nejvíce vstříc," vysvětlil Bakajsa. Největší podíl na exportu do Ruska má stále strojírenská výroba, loni to bylo 57 procent. Energetika a zařízení činily 36 procent a Bakajsa odhaduje, že tento podíl bude nadále růst. Ostatní odvětví mají na vývozu zcela zanedbatelný podíl.
Obrat obchodu Česka a Turecka může být letos rekordní
Vzájemný obrat obchodu mezi Českem a Tureckem by letos mohl být rekordní a přesáhnout tři miliardy dolarů (56,4 miliardy korun). V blízké budoucnosti by dokonce mohl vystoupat až ke čtyřem miliardám dolarů. Svaz průmyslu a dopravy ČR vnímá silný zájem na vzájemném obchodě i investicích, uvedl na Česko-turecké konferenci na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně prezident svazu Jaroslav Hanák. Turecko je letos partnerskou zemí strojírenského veletrhu. Loni činil obrat vzájemného obchodu 2,8 miliardy dolarů, před pěti lety před nástupem ekonomické krize o miliardu méně.
Pražští radní schválili stavbu metra D za skoro 25 miliard Kč
První úsek trasy metra D povede z Pankráce do Písnice a vyjde na 24,69 miliardy korun. Jeho výstavbu schválili radní hlavního města Prahy. Město získat na výstavbu peníze z evropských fondů. Řekla to mluvčí magistrátu Tereza Králová. Kdy metro začne jezdit zatím není jasné, pokud by ale Praha získala příští rok příslib peněz z EU, mělo by to být do roku 2022. Nová trasa má měřit přes deset kilometrů a obslouží několik sídlišť v oblasti Krče, Lhotky, Libuše, Nových Dvorů a Písnice. Odlehčit by měla lince C.
Policie znovu obvinila Ratha, stíhá i stavební firmu Metrostav
Policie obvinila v kauze někdejšího poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) i největší českou stavební firmu Metrostav. Nová obvinění přibyla také bývalému středočeskému hejtmanovi Rathovi a údajně i jeho dalším spoluobžalovaným - někdejšímu poslanci Petru Kottovi a exšéfce kladenské nemocnice Kateřině Pancové. Metrostav spojitost s případem odmítá. Podle serveru Lidovky.cz obvinění míří i na generálního ředitele Metrostavu Pavla Piláta a obchodního náměstka firmy Jiřího Anděla. Policie celkem osm firem a devítku lidí stíhá pro přijetí úplatku, podplacení, poškození finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. "Trestná činnost měla být páchána převážně na území Středočeského kraje a zdejší státní zastupitelství ve věci vykonává dozor vzhledem k výši škody, která v jejím rámci mohla být způsobena finančním zájmům Evropské unie," uvedlo Vrchní státní zastupitelství v Praze na svém webu.
Exprimátor Bém nedorazil k soudu, hrozí mu za to pokuta
Bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS) bez omluvy nedorazil k hlavnímu líčení v kauze opencard. Pražský městský soud přitom jednání svolal jen kvůli jeho výslechu. Předseda soudního senátu exprimátora následně kontaktoval telefonicky. Bém mu sdělil, že se domníval, že je předvolán až na středu. Někdejšímu prvnímu muži pražského magistrátu za to hrozí pokuta až 50.000 korun. Soud s pěti bývalými úředníky magistrátu začal v druhé polovině září. Státní zástupkyně viní bývalého šéfa odboru informatiky Ivana Seyčka a další čtyři muže z toho, že v letech 2006 a 2007 uzavřeli pro Prahu nevýhodné smlouvy, čímž městu způsobili škodu v řádu desítek milionů korun. Obžaloba tvrdí, že tím porušili závazná pravidla hospodářského styku a povinnosti při správě cizího majetku.
Nobelova cena za Higgsův boson oceňuje práci i českých vědců
Ačkoli není existence Higgsova bosonu s absolutní jistotou prokázána, čeští fyzici nepochybují, že letošní Nobelova cena za fyziku měla putovat právě objevu této nové subatomární částice. Podle očekávání ji získali britský fyzik Peter Higgs a belgický vědec François Englert. Ocenění má význam i pro českou vědu, protože v mezinárodním týmu, jenž se na objevu podílel, byli i Češi. Oceněny byly zároveň i týmy experimentů ATLAS a CSM z Evropské laboratoře jaderného výzkumu (CERN) ve Švýcarsku, kde pracují špičkoví odborníci z Česka. Přední čeští fyzikové, kteří s CERN spolupracují, se sešli v budově Akademie věd v Praze, kde s napětím sledovali přímý přenos z vyhlášení ze Stockholmu. Češi se na výzkumu podílejí přes 20 let.
České velvyslanectví v Moskvě loni vydalo 320.000 víz
České velvyslanectví v Rusku loni vydalo 320.000 víz pro ruské občany a dobu vyřízení žádosti snížilo na dva až tři dny. Podle chargé d´affairs Martina Klučara lze vydat i vízum na rok či dva a také pro opakované vstupy, což má pomáhat obchodním stykům českých a ruských podniků. Obrat obchodu s Ruskem byl loni nejvyšší v české historii a cílem české administrativy je dále jej zvyšovat, řekl Klučar na konferenci na brněnském Mezinárodním strojírenském veletrhu. Loni dosáhl obrat vzájemného obchodu 273 miliard korun, téměř o 40 miliard více než předloni. České velvyslanectví provozuje v Rusku již 17 vízových center a 125 kanceláří, aby bylo vydávání víz co nejefektivnější.
České centrum v Mnichově povede bývalý ředitel Národního divadla Černý
Bývalý ředitel Národního divadla Ondřej Černý bude od začátku příštího roku ředitelem Českého centra v Mnichově. Vystřídá současnou ředitelku Zuzanu Jürgensovou. Potvrdila to mluvčí Českých center Petra Jungwirthová. Od letošního ledna Černý pracuje znovu v Institutu umění - Divadelním ústavu, jehož byl dříve ředitelem. Černý dramaturgicky spolupracuje s Pražským divadelním festivalem německého jazyka a je korespondenčním členem Saské akademie umění. Od dubna 2007 stál v čele Národního divadla, odkud ho loni v září náhle odvolala tehdejší ministryně kultury Alena Hanáková.
Nejvyšší soud: Potomci zastřeleného Němce odškodnění nezískají
Potomci německého policisty, kterého v roce 1953 zastřelil československý agent, prohráli spor o odškodnění. Jejich dovolání zamítl Nejvyšší soud. Od českého ministerstva obrany a dvou fyzických osob žádali dohromady přibližně čtyři miliony korun plus úroky. U pražských soudů však s nárokem na odškodnění neuspěli, přestože střelec František Korbel byl už v roce 1998 odsouzen za vraždu na tři roky nepodmíněně. Obvodní soud pro Prahu 6 žalobu o náhradu škody zamítl v roce 2010, brzy poté stejně rozhodl Městský soud v Praze. Oba soudy kauzu řešily podle dobového německého práva, které obsahovalo třicetiletou promlčecí lhůtu. Potomci zastřeleného polcisty s tím ale nesouhlasí. Období komunistické totality podle nich nelze započítávat do promlčecí doby - tehdejší orgány okolnosti činu i totožnost střelce utajovaly.
Italský soud ukončil spory o značku ve prospěch Budvaru
Italský Nejvyšší soud ukončil dva spory o ochrannou známku, které vyvolala společnost Anheuser-Busch InBev (ABI). Definitivně rozhodl ve prospěch Budějovického Budvaru a jeho italských importérů. Soud zakázal společnosti ABI používat v Itálii značku Budweiser, prohlásil jejich značku za klamavou a vymazal ji z registru ochranných známek. ABI musí v Itálii ukončit prodej piva Budweiser. Budějovický Budvar se naopak může do Itálie vrátit se svou tradiční značkou Budweiser Budvar a očekává nárůst prodeje. Sdělil to mluvčí pivovaru Petr Samec. "Je to skvělé vítězství. Jedná se pravděpodobně o nejtvrdší prohru společnosti ABI ve více než 100 let trvající globální válce o značku Budweiser," řekl ČTK ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček.
Reforma psychiatrie počítá s komunitními centry duševního zdraví
Ustavení komunitních Center duševního zdraví je jedním z hlavních bodů strategie reformy psychiatrie, kterou představili ministr zdravotnictví Martin Holcát a bývalý a současný předseda České psychiatrické společnosti profesor Jiří Raboch a Martin Hollý. Zásadní podle nich je, že péče má být poskytována blíže pacientovi, v jeho přirozených podmínkách. Profesor Raboch uvedl, že psychiatrických pacientů dlouhodobě přibývá, loni se jich v ČR léčilo 650.000. Podle řady průzkumů je stav péče o duševní zdraví v ČR v některých aspektech horší než u ostatních států západní a severní Evropy. Na tuto péči jde v ČR méně peněz než v EU. Navrhovaná Centra duševního zdraví budou regionálně vázaná a soustředí se na péči o pacienty trpící vážnou duševní nemocí, kteří dosud musejí být v péči velkých ústavů. Další téma reformy je destigmatizace, cílem také je zlepšit spokojenost uživatelů péče a zlepšit spolupráci mezi psychiatrií a ostatní medicínou.
Pražský vrch Petřín se stane do konce října přírodní památkou
Pražský vrch Petřín se stane přírodní památkou. Na jednání o tom rozhodli radní hlavního města. Ochrana Petřína by měla začít platit do konce října a pomůže lépe chránit zdejší zeleň. Řekla to mluvčí magistrátu Tereza Králová. Na Petříně bude zakázáno umísťovat a povolovat zde stavby a zařízení, provádět změny staveb a terénní úpravy, záměrně rozšiřovat geograficky nepůvodní druhy živočichů a rostlin, včetně výsadeb geograficky nepůvodních druhů stromů a jezdit na kole a na koni mimo cesty, což budou mít povoleno pouze strážníci městské policie. Petřín je 327 metrů vysoký vrch v centru Prahy. V minulosti nesl hned několik jmen: Petřín, Hora, Kopec nebo Vrch svatého Vavřince. Na jeho vrcholu je Petřínská rozhledna, bludiště a kaple svatého Vavřince.
Školu v Himalájích předávají čeští dobrovolníci po letech místním
Sluneční školu v Himalájích, kterou před pěti lety postavili čeští dobrovolníci, nyní předávají do správy místním lidem. Obyvatelé indického Kargyaku nyní budou muset hospodařit a vydělat si na provoz školy sami. Unikátní projekt umožnil výuku i v extrémních podmínkách, kromě vzdělání zde dobrovolníci z občanského sdružení Surya pracovali také na zlepšení hygienických podmínek. Sdělil to předseda spolku Jan Tilinger. Čeští dobrovolníci působí v oblasti od roku 2006, výstavba solárně vytápěné, energeticky nezávislé budovy školy v nadmořské výšce 4200 metrů jim zabrala dva roky. Škola byla postavena z peněz soukromých dárců, ročně stál provoz kolem 1,2 milionu korun. Ve škole učili vždy dva čeští dobrovolníci, celkem se jich tu vystřídalo více než 30. Zároveň jim pomáhali indičtí a tibetští kantoři. Nyní, když se nebudou muset platit náklady na cestu a pojištění českých dobrovolníků, odhal Tilinger výdaje na zhruba 900.000 korun.
Židovský festival v Olomouci představí výstavu o Židech v Krakově
Řada filmových projekcí, koncertů a besed doprovodí Dny židovské kultury, které v Olomouci začnou ve středu a potrvají do 18. října. Téma letošní přehlídky zní Před katastrofou... a dnes. "Festivalem bychom chtěli poukázat na to, že židovská kultura byla vždy nedílnou součástí života v Olomouci a že po tragédii holocaustu definitivně nezmizela, ale v nějaké formě dál žije. Dokazuje to i naše intenzivní spolupráce se Židovskou obcí v Olomouci," řekl dramaturg festivalu Alexandr Jeništa. Židovskou přehlídku otevře výstava s názvem Svět před katastrofou - Krakovští Židé mezi světovými válkami, která představí na černobílých fotografií střípky každodenního života židovské komunity v Krakově. Součástí výstavy je i doprovodný program včetně přednášky, promítání dokumentárního filmu PO - LIN a čtení z deníku dospívajícího židovského chlapce Ryszarda Apteho, který si ho psal v Krakově letech 1931 až 1941.
České filmy všech žánrů jsou hosty na podzimních festivalech
Na více než desítce podzimních filmových festivalů v zahraničí se objeví filmy českých režisérů. Prezentace začaly koncem září v New Yorku a Vancouveru, pokračují v Pusanu, Londýně, Chicagu i Varšavě. Největší zastoupení mají české filmy na varšavském festivalu, jehož 29. ročník se uskuteční od 11. do 20. října. Do soutěže bylo vybráno psychologické drama Zdeňka Tyce Jako nikdy. Německý DOC Leipzig uvede celovečerní české dokumenty Roura a snímek Heleny Třeštíkové o Lavičkovi. Dánský East by SouthEast uvede Jiráského Poupata a Ondříčkův snímek Ve stínu.
Dokument o Věře Čáslavské získal třetí zahraniční ocenění
Na jubilejním desátém ročníku ruského festivalu sportovních filmů Atlant, který se konal v Lipetsku, získal autorský dokument Olgy Sommerové o gymnastce Věře Čáslavské Věra 68 druhou cenu v kategorii Sport a osobnost. Koprodukční projekt České televize a společnosti Evolution Films si tak po zvláštním uznání z Milána a hlavní ceně v kategorii dokumentů ze Šanghaje připsal své třetí zahraniční ocenění. Celovečerní dokument, který na jaře zvítězil ve své kategorii na plzeňském festivalu Finále, se objevil v českých kinech loni v květnu. Hlavní postavou je olympijská vítězka Věra Čáslavská, držitelka 140 medailí, z toho sedmi zlatých a čtyř stříbrných z olympiád.
Výstava ve Vile Čerych připomíná natáčení Havlova Odcházení
Ve Vile Čerych v České Skalici na Náchodsku otevřeli stálou výstavu, která připomíná natáčení snímku Odcházení v režii Václava Havla. Výstava bude přístupná během kulturních akcí. Filmaři natáčeli film v zahradě vily v létě 2010. Spisovatel, dramatik a bývalý prezident Václav Havel (5. října 1936 až 18. prosince 2011) natočil snímek Odcházení podle své stejnojmenné divadelní hry, kterou v květnu 2008 uvedlo v režii Davida Radoka pražské Divadlo Archa.
Sport:
Český motocyklista Karel Abraham odstoupil plánovanou operaci levého ramene, které si poranil v říjnu při pádu v tréninku na Velkou cenu Indianapolis. Při tříhodinovém zákroku si účastník mistrovství světa královské kategorie MotoGP nechal vyjmout titanovou destičku, kterou mu lékaři v USA voperovali v dubnu pro zpevnění zlomené pravé klíční kosti.
Český tenista Tomáš Berdych se ve druhém kole turnaje v Šanghaji utká se Španělem Felicianem Lópezem. Čtvrtý nasazený hráč, jenž v sobotu v Pekingu vzdal kvůli zranění zad semifinálový zápas s jeho krajanem Rafaelem Nadalem, měl na úvod podniku série Masters volný los.
S turnajem v Linci se rozloučila poslední česká tenistka ve dvouhře. Jednadvacetiletá Kristýna Plíšková prohrála se čtvrtou nasazenou Carlou Suárezovou Navarrovou ze Španělska 2:6 a 3:6.
Hokejisté New Jersey v dramatickém pondělním utkání NHL podlehli v Edmontonu 4:5 po samostatných nájezdech. V základní hrací době se za poražené Devils, kteří v zápase promarnili vedení 3:0, poprvé v sezoně trefili Jaromír Jágr i Patrik Eliáš. Jágr otevřel skóre utkání a Eliáš po obratu Oilers zachránil hostům v závěrečné minutě gólem v oslabení alespoň bod.
Hokejisté Lva Praha prohráli v Kontinentální lize s ambiciózním Metallurgem Magnitogorsk 3:4 v prodloužení, když o výhru přišli čtyři sekundy před koncem normální hrací doby. V prodloužení duel rozhodl v přesilové hře obránce Chris Lee.
Čeští tenisté budou po roční pauze opět hrát Hopmanův pohár. Na soutěži smíšených družstev se představí Petra Kvitová s Radkem Štěpánkem. Aktuálně sedmá hráčka světového žebříčku soutěž v roce 2012 vyhrála ve dvojici s Tomášem Berdychem, Štěpánka čeká premiérový start. Čeští reprezentanti budou na tradičním podniku, který je považován za neoficiální mistrovství světa smíšených dvojic, nasazeni jako číslo pět.
Tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová postoupila na turnaji v Ósace do druhého kola a zahraje si o své letošní první čtvrtfinále. Stoosmá hráčka světového žebříčku se dostala do hlavní soutěže z kvalifikace a v prvním kole porazila 6:2, 6:2 Hsieh Su-Wei z Tchaj-wanu. Její příští soupeřkou bude Američanka Vania Kingová, jež vyřadila turnajovou čtyřku Flavii Pennettaovou z Itálie. Druhá Češka v Japonsku Petra Cetkovská vypadla. Cetkovská bojovala tři sety s Polonou Hercogovou, nakonec však Slovince podlehla 4:6, 7:5 a 1:6.
Vedení fotbalové Příbrami potvrdilo úterní odvolání trenéra Františka Straky. Novým koučem dvanáctého týmu první ligy byl jmenován Petr Čuhel, který v Příbrami už působil v sezoně 2008/09. Jeho úkolem je během podzimu vypracovat zprávu o výkonnosti hráčů, podle níž se klub v zimě rozhodne, se kterými fotbalisty se rozloučí. Straka přišel do Příbrami v březnu, kdy byl středočeský klub na dně tabulky. Pětapadesátiletý kouč splnil úkol a zachránil tým v soutěži, když nakonec dotáhl Příbram až na jedenáctou příčku.
Desetinásobní čeští basketbaloví šampioni z Nymburka vykročili do nové ligové sezony jasným vítězstvím v Ústí nad Labem. V předehrávce 15. kola NBL vyhráli 99:54. Roli favorita účastníci Eurocupu i VTB ligy potvrzovali hned od začátku, hlavně na doskoku, a první čtvrtinu vyhráli 18:8.
Už pojedenácté pojede žokej Josef Bartoš Velkou pardubickou. Pro dvojnásobného vítěze slavného překážkového dostihu je závod něco jako mistrovstvím Evropy a letos patří s Trezorem znovu k favoritům.
Počasí ve středu:
Zpočátku polojasno, později oblačno až zataženo, ojediněle i se slabým deštěm. Teploty 13 až 17 stupňů, na severovýchodě až 19 stupňů Celsia.
V Moravskoslezském kraji jsou zhoršené rozptylové podmínky. Téměř na všech měřicích stanicích v regionu je překročen imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Na většině stanic se navíc situace během dne ještě zhoršila a naměřené hodnoty se navýšily. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).