Zprávy

0:00
/
0:00

Česko zpřísnilo kvůli teroristické hrozbě bezpečnost na železnici

Česká železnice dnes zpřísnila bezpečnostní opatření kvůli možné hrozbě teroristického útoku na železniční dopravu v Evropě. ČTK to řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský. Konkrétní podobu opatření neupřesnil s tím, že po jejich zveřejnění by přestala být účinná. Podle německého deníku Bild hrozí například sabotáže kolejí a elektrického vedení, ale také výbušniny na vysokorychlostních trasách, v tunelech nebo přímo ve vlacích. Varování má údajně pocházet z rozhovoru mezi vysoce postavenými členy Al-Káidy.

Podle mluvčího BIS Jana Šuberta nemá česká kontrarozvědka od zahraničních partnerů informace o tom, že by se případné nebezpečí mělo týkat právě ČR. Možné riziko pro Česko podle něj vyplývá pouze z toho, že země je členem euroatlantické civilizace, součástí široké mezinárodní protiteroristické koalice, členem NATO a přítelem USA. Konkrétní poznatky o hrozícím nebezpeční nemá ani policie.

ODS zřejmě nepodpoří rozpuštění Sněmovny

Poslanci ODS v úterý zřejmě nepodpoří rozpuštění Sněmovny. Podle místopředsedkyně strany Miroslavy Němcové jim vedení doporučilo hlasovat pro, pokud budou schváleny některé zákony. A to se nestalo, dodala Němcová. I přesto by pro rozpuštění Sněmovny mohlo být potřebných 120 hlasů, protože podle dřívějších informací návrh podpoří poslanci ČSSD, TOP 09 a KSČM, kteří mají dohromady 122 hlasů. Němcová novinářům řekla, že širší vedení strany zřejmě nebude poslancům doporučovat, jak mají v úterý hlasovat. Připomněla také, že ODS žádala o to, aby schůze k rozpuštění Sněmovny byla přerušena až do 3. září tak, aby se poslanci mohli případně vypořádat i s tím, pokud by Senát některé předlohy vrátil.

Preference ODS jsou podle ppm factum jen na šesti procentech

Preference ODS, dříve nejsilnější vládní strany ODS, jsou podle ppm factum nyní jen na šesti procentech. Srovnatelný výsledek mají zemanovci a také politické hnutí ANO podnikatele Andreje Babiše. Vyplývá to z výsledků šetření, které agentura provedla pro Babišovo hnutí. Největším sympatiím voličů se podle průzkumu nadále těší ČSSD před TOP 09 a KSČM. Sociální demokraté v žebříčku preferencí vyhráli s 21 procenty, TOP 09 měla deset procent a komunisté o procento méně. Preference nepředstavují předpokládaný výsledek stran v samotných volbách, tento volební model ale agentura neuvedla. Zájem o neparlamentní strany podle ppm factum souvisí s tím, že naprostá většina občanů (95 procent) považuje za potřebnou výraznou změnu na politické scéně. "Z aktuálního šetření vyplývá, že se lidé znovu obracejí na nová politická uskupení, zatímco důvěra ve stávající parlamentní strany oslabuje," uvedla agentura. Upozornila také, že čtvrtina voličů je nerozhodnutých a desetina by žádnou politickou stranu nevolila. Agentura zdůraznila, že i když šetření prováděla pro Babišovo hnutí, provedla sama sběr dat a vyhodnocení výsledků a garantuje tak správnost a nezávislost zjištění. Dotazování uskutečnila telefonickým dotazováním od 12. do 16. srpna na reprezentativním vzorku 1002 českých voličů.

ČSSD dá na kampaň až 90 milionů korun, program představí 6. září

Sociální demokraté počítají s tím, že za předvolební kampaň neutratí více než 90 milionů korun. Až 70 milionů může využít stranické ústředí, dalších až 20 milionů pak kraje, polovinu částky však musejí dát ze svého. Na volební kampaň se připravují i ostatní strany. Například TOP 09 na ni chce dát do 50 milionů korun, lidovci 30 až 35 milionů. ODS zatím žádnou částku neoznámila, komunisté by o ní měli rozhodnout ve čtvrtek. Zatím předpokládají, že se vyšplhá na několik desítek milionů korun.

Ve volbách půjde podle Karla Schwarzenberga /TOP 09/ o obranu demokracie

Hlavním tématem nastávající volební kampaně bude střet s prezidentem Milošem Zemanem a jeho pokusem zneužívat ústavu. Prohlásil to předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro rakouský týdeník Profil. Podle Schwarzenberga jde o obranu parlamentní demokracie v České republice. Schwarzenberg se vyjádřil i ke skandálům v České republice a Rakousku, včetně aféry, která vedla k pádu vlády Petra Nečase. Schwarzenberg se domnívá, že korupce je v Česku rozšířenější než v Rakousku, protože v Česku se prý děje "bezostyšněji". Korupční případy v Rakousku zas podle něj ukazují, že země "není ukotvena v západním táboře", ale ve střední Evropě - společně s Čechy, Slováky, Poláky či Maďary.

Václav Klaus nechystá návrat do politiky, řekl jeho spolupracovník Ladislav Jakl

Exprezident Václav Klaus návrat do politiky nechystá, uvedl jeho dlouholetý spolupracovník Ladislav Jakl. Na politické scéně není momentálně subjekt, který by mu za to stál, napsal Jakl na dotaz ČTK. O možném návratu Klause se v poslední době spekuluje. Například část členů ODS by si přála, aby se do strany, kterou zakládal, ale nakonec opustil, vrátil nebo s ní aspoň spolupracoval. Klaus návrat do ODS odmítl. Podle aktuálního průzkumu agentur Median a STEM/MARK pro Českou televizi si Klausův návrat do politiky nepřejí skoro tři čtvrtiny lidí. Deník Právo dnes napsal, že Klaus nějaké zapojení do stranického soutěžení zvažuje a že se chce rozhodnout na základě toho, zda se v úterý rozpustí Sněmovna a zda budou předčasné volby. Klaus by se prý mohl angažovat například v Suverenitě Jany Bobošíkové.

ČT: ČSSD chce, aby Rusnokova vláda prosadila daň z dividendy

ČSSD žádá po vládě Jiřího Rusnoka, aby pomocí zákonných opatření v Senátu prosadila placení daně z dividendy. Nulová daň z akciových výnosů měla začít platit od ledna. Podle sociálních demokratů by tím ale státní rozpočet přišel o miliardy. Ministr financí v demisi Jan Fischer je ochotný zákonné opatření předložit, informovala Česká televize (ČT). Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce chtějí sociální demokraté k prosazení daně z dividendy využít své většiny v Senátu. Nulová daň z akciových výnosů je součástí rozsáhlých změn daňových zákonů, které souvisí s přijetím nového občanského zákoníku a v minulém týdnu je schválila Sněmovna. Projít ale musí ještě Senátem.

Ministr Jan Kohout navštíví Slovensko, sejde se s Miroslavem Lajčákem

Ministr zahraničí v demisi Jan Kohout navštíví v úterý Slovensko. Na první takové cestě se sejde se svým slovenským protějškem Miroslavem Lajčákem. Na webu o tom informovalo ministerstvo zahraničí. Hlavním tématem schůzky mají podle úřadu být aktuální otázky česko-slovenských vztahů, spolupráce v rámci visegrádské čtyřky, problematika EU, západního Balkánu a Východního partnerství. Jedním z témat, které se přinejmenším v Česku v poslední době opakovaně diskutovalo, byla otázka jmenování nového českého diplomatického zástupce v Bratislavě. Po sporech prezidenta Miloše Zemana s bývalým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) nakonec vláda Jiřího Rusnoka schválila vyslání bývalé první dámy Livie Klausové.

Exim tours urychluje stahování českých turistů z Egypta

Cestovní kancelář Exim tours urychluje stahování českých turistů z Egypta. Obává se zhoršení bezpečnostní situace ke konci týdne zejména v Hurgadě. Poslední turisté by měli přiletět ve čtvrtek. "V návaznosti na poslední vývoj situace v Egyptě jsme urychlili stahování klientů ze všech letovisek, tak abychom v pátek 23. srpna, kdy se po motlitbách očekávají velké nepokoje, neměli v Egyptě jediného klienta," řekl marketingový ředitel CK Stanislav Zíma.

Exim tour kvůli zrušeným zájezdům do Egypta předpokládá ztrátu asi 40 milionů korun. Jen repatriační lety vyjdou na 10 milionů, řekl šéf CK. Český letecký dopravce Travel Service vyčíslil ztrátu na trzích v ČR, Slovensku, Maďarsku a Polsku kvůli nepokojům v Egyptě na půl miliardy Kč. České cestovní kanceláře zrušily nejbližší zájezdy do Egypta v pátek, kdy ministerstvo zahraničí vyzvalo občany, aby do země kvůli nepokojům nejezdili.

NKÚ: Některé protipovodňové stavby za státní peníze nechrání

Některé protipovodňové stavby financované státem před záplavami vůbec nechrání. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), informovala mluvčí úřadu Olga Málková. Kontroloři prověřili 33 akcí z let 2007 až 2012 dohromady za 2,6 miliardy korun ze dvou dotačních programů, které spravuje ministerstvo zemědělství. NKÚ se zabýval programy Podpora prevence před povodněmi II, jehož výdaje mají být po ukončení 11,5 miliardy korun, a Podpora obnovy, odbahnění a rekonstrukce rybníků a výstavby vodních nádrží, ze kterého má být poskytnuta částka přesahující tři miliardy. Ministerstvu zemědělství vytýkají kontroloři hlavně vágnost při stanovení cílů a vlastností projektů protipovodňové ochrany.

Karlovarský kraj schválil zaplacení korekcí ROP Severozápad

Zastupitelé Karlovarského kraje schválili zaplacení korekcí za Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Kraj má zaplatit 308 milionů z celkových 1,6 miliardy korun plošných korekcí, které programu vyměřila jako pokutu Evropská komise za chyby v projektech. Na zaplacení korekcí Karlovarskému i Ústeckému kraji půjčí stát. Půjčku státu budou kraje splácet do roku 2020. Také ústečtí krajští zastupitelé schválili zaplacení korekcí. Do roku 2020 musí kraj zaplatit 598 milionů korun. Komise už obnovení programu povolila, do roku 2015 by ROP Severozápad mohl rozdělit ještě asi 6,5 miliardy korun.

Do prvních tříd jde o 7000 dětí více než loni, středoškoláků ubývá

Do prvních tříd v září nastoupí o 7000 víc dětí než loni, celkem do lavic základních škol usedne 833.000 žáků. Zatímco na základní školy pomalu doléhá babyboom posledních let, středoškoláků ubývá. V tomto školním roce jich bude o 19.000 méně než v předchozím roce. Uvedlo to ministerstvo školství.Počet prvňáčků roste už několik let, v tomto roce jich bude celkem 112.000. Zatímco na prvním stupni je přes půl milionu dětí, na druhém jen 324.000.

Obyvatelé velkých měst za posledních deset let výrazně zestárli

Obyvatelé velkých měst v Česku za posledních deset let výrazně zestárli. V krajských metropolích žije mnohem víc seniorů než dětí. Zatímco v zemi připadá na stovku chlapců a děvčat 113 lidí nad 65 let, v pěti krajských městech je to přes 140. Pod celorepublikovým průměrem jsou jen dvě krajská města. Podobné je to i s průměrným věkem, který v ČR dosáhl 41,3 roku. Ve třech sídlech krajů překročil už 43 let. Vyplývá to z demografické ročenky měst, kterou zveřejnil Český statistický úřad. Česká společnost postupně stárne a osob nad 65 let přibývá.

Před deseti lety byla nejstarším městem v zemi Praha. První příčku teď obsadily Karlovy Vary. Tamní obyvatelé zanedlouho oslaví v průměru 44. narozeniny. V roce 2003 jim bylo průměrně 41,4 roku. Přes 43 let je v průměru i lidem ve Zlíně a Hradci Králové. Nejmladším krajským městem je Ústí nad Labem. Jeho průměrnému obyvateli či obyvatelce je 40,8 roku. Před deseti lety mu ale bylo 38,8 roku.

Asistenti prevence kriminality by na sídlišti Máj měli být od září

Asistenti prevence kriminality by měli na českobudějovickém sídlišti Máj začít pracovat v září. V pátek končí termín pro podání přihlášek do výběrového řízení o tuto pozici. Komise pak vybere čtyři uchazeče na nově vzniklé místo, řekl mluvčí českobudějovické městské policie Václav Sup. Asistenti prevence kriminality by měli pomáhat zklidnit situaci na sídlišti Máj, kde se na přelomu června a července konalo několik protiromských demonstrací. Na sídlišti bydlí přes 20.000 obyvatel, žije zde také patrně nejvíce zástupců romské menšiny ve městě. Asistenti prevence kriminality budou chodit na pochůzky se strážníky. Výběrového řízení se mohou zúčastnit jen lidé žijící v dané lokalitě.

Vlak Lustig odjíždí na turné po Slovensku

Z pražského nádraží Bubny vyjede Vlak Lustig, speciálně upravený vlak, ve kterém se hraje divadlo a konají se výstavy. Jde o symbolickou připomínku nacistických transportů křižujících Evropou během druhé světové války. Vlak odjede na turné po slovenských nádražích, která budou akci hostit od 20. do 27. srpna, uvádí webová stránka projektu.

Projekt Vlak Lustig aneb Vlak naděje je součástí festivalu židovské kultury Devět bran 2013. Hlavním mottem tohoto ročníku festivalu je slovenská židovská kultura. Hlavním bodem programu je ale uvádění hry Arnošta Lustiga Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou, které se bude konat ve speciálně upraveném divadelním vlaku přímo na perónech vybraných slovenských nádraží.

Český rozhlas připomene Pražské jaro i srpen roku 1968

Český rozhlas u příležitosti 45. výročí srpnových událostí odvysílá další díl rozhlasového projektu Rádio Retro, tentokrát věnovaný roku 1968. Připomene v něm pořady, v nichž vystupují osobnosti politiky i kultury a které ukazují na změnu nálady tehdejší společnosti. ČTK o tom informovala ředitelka odboru komunikace a vnějších vztahů Zora Karmazín Blümlová. Posluchači se mohou setkat například s Arnoštem Lustigem, Karlem Kynclem, Jindřiškou Smetanovou, Jiřinou Štěpničkovou, Jiřím Grossmannem, Miloslavem Šimkem a Luďkem Nekudou, s filozofem Jiřím Hermachem, spisovatelem a dramatikem Františkem Pavlíčkem, s Věrou Čáslavskou či Janem Třískou. Projekt Rádia Retro má za sebou květnové a červnové vysílání k letošnímu 90. výročí působení rozhlasu v zemi.

Fotograf Koudelka daroval Uměleckoprůmyslovému muzeu své snímky

Fotograf Josef Koudelka potvrdil podpisem smlouvy Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze (UPM) svůj záměr darovat České republice soubor 537 fotografií, který reprezentuje jeho celoživotní dílo. ČTK to řekla mluvčí muzea Jana Ulipová. První část souboru by měla být do Prahy přivezena během šesti měsíců. Druhá část je součástí retrospektivních výstav a bude do Prahy převezena po jejich skončení. Hodnota sbírky činí podle odborníků desítky milionů korun. Darovaná kolekce je podle muzea velmi významný soubor fotografií. Mnohé z nich jsou unikátní vintage printy, tedy původní dobové autorské zvětšeniny, některé existují pouze v jedné kopii a nelze je již znovu nahradit. Přestože Koudelkovo dílo dnes patří na mezinárodním uměleckém trhu k vysoce oceňovaným, hodnota mnoha fotografií je považována za nevyčíslitelnou. Josef Koudelka patří k nejvýznamnějším světovým fotografům, od roku 1974 je členem agentury Magnum Photos. Letos 10. ledna oslavil pětasedmdesáté narozeniny. Má české a francouzské občanství. Je držitelem řady významných ocenění udělených v ČR i v zahraničí.

Český student vyhrál světovou soutěž v psaní dopisů o vodě

V mezinárodní soutěži v psaní dopisů na téma voda, kterou pořádala Organizace spojených národů (OSN), zvítězil český student. Informační centrum OSN uvedlo, že patnáctiletý Daniel Korčák uspěl v konkurenci asi 1,5 milionu mladých soutěžících do 15 let věku. Téma 42. ročníku každoroční dopisové soutěže bylo "Voda jako drahocenný zdroj". Soutěže se zúčastnili studenti z 60 zemí světa. Ostravský student pojal svůj soutěžní příspěvek jako dopis řece Odře, v jejíž blízkosti žije. Popsal v něm přírodu kolem ní prostřednictvím zdařilých metafor. Dopis napsal v angličtině, jejíž úroveň byla velmi vysoká.

Otužilci překonali Beringův průliv, pokořili tak světový rekord

S až čtyřmetrovými vlnami, silnými mořskými proudy, mlhou a vodou o teplotě tří stupňů Celsia se na více než sto kilometrové trati popasovala skupina otužilců, které se před několika dny jako první na světě podařilo přeplavat Beringův průliv. Mezinárodní výprava překonala trasu z Čukotky na Aljašku za šest dnů a nocí, řekl v rozhovoru s ČTK jediný český účastník štafety Zdeněk Tlamicha. Sportovní výkon čeká zápis do Guinessovy knihy rekordů. V průlivu oddělujícím Tichý oceán od Severního ledového oceánu panují drsné klimatické podmínky. Výpravy se účastnila asi šedesátka mužů a žen z celého světa, každý z nich měl ve štafetě bez neoprenů s bójkou uvázanou kolem pasu plavat dvakrát. Někteří ale fyzicky i psychicky vypjatou situaci nezvládli. Postupně se tak skupina zúžila na zhruba dvacítku nejsilnějších. Tlamicha se do rozbouřeného ledového moře potopil celkem desetkrát, vždy na deset až 15 minut.

Český otužilec, který se živí jako policista, několik dnů po návratu plánuje další výpravu. Tentokrát se chce s dalšími českými otužilci pokusit přeplavat ruský Bajkal.

Ze sportu:

Atletičtí mistři světa Zuzana Hejnová s Vítězslavem Veselým dorazili domů ze "zlatého" světového šampionátu v Moskvě. Na pražském letišti se dočkali série dalších gratulací od rodinných příslušníků i kamarádů. A oba také dostali speciální červené boty, na nichž jsou vyobrazeny jejich výkony, které je v ruské metropoli vynesly až na světový trůn. Překážkářka Hejnová i oštěpař Veselý netajili, že poslední dny pro ně byly dost hektické, na velké oslavy ale prý ještě čas nebyl. Oba šampioni také mají odlišné plány na nejbližší období: zatímco Hejnová, letošní suverénka na 400 metrů překážek, už ve čtvrtek zamíří na mítink do Stockholmu uzmout 12. vítězství v sezoně a udržet tak ohromující sérii neporazitelnosti, Veselý bude rehabilitovat se zraněným kolenem. Zopakoval, že nejdříve se k závodění vrátí 6. září v Curychu při sérii Diamantové ligy, kterou svěřenec trojnásobného olympijského vítěze Jana Veselého vede.

Osmileté panování Filipa Ospalého republikovým šampionátům v olympijském triatlonu skončilo. Bývalý mistr Evropy, který má na kontě celkem deset domácích titulů, nedělní závod v Lipně nad Vltavou kvůli defektu na kole nedokončil. Zlatou medaili poprvé v kariéře vybojoval Jan Čelůstka, mezi ženami získala druhý titul Jana Jiroušková.

Český cyklista Zdeněk Štybar vyhrál díky triumfu v závěrečné etapě Eneco Tour. Dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu si tak v nizozemsko-belgickém závodě elitního seriálu World Tour připsal největší úspěch v kariéře od přechodu na silnici.

Motocyklista Karel Abraham po pátečním těžkém pádu vynechá závod mistrovství světa MotoGP v Indianapolisu. Nechce riskovat zhoršení zdravotního stavu, aby byl fit pro domácí Grand Prix za týden v Brně. Bolí ho hlavně levé rameno. Pro body si v nejslabší kubatuře Moto3 dojel díky desáté pozici Jakub Kornfeil.

Počasí:

Bude zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C. Meteorologové varují před silnými bouřkami.