Zprávy

ČR znepokojil vývoj v Egyptě a vyzývá k zastavení násilí

Česká republika je velmi znepokojena vývojem v Egyptě a použitím násilí proti demonstrantům. Ministerstvo zahraničí vyzvalo k zastavení násilných činů a návratu k politickému dialogu, který by vedl k demokratickým reformám. Krvavé středeční srážky mezi egyptskými vládními oddíly a přívrženci svrženého prezidenta Muhammada Mursího si vyžádaly nejmíň 525 obětí, přes 3700 Egypťanů bylo zraněno. Incidenty zasáhly i pobřežní oblasti Rudého moře - ve středu v Hurgadě zahynul člen Muslimského bratrstva. Češi začínají rušit zájezdy do Egypta, kde jsou naneurčito uzavřeny turistické památky včetně pyramid v Gíze. Nadále platí upozornění diplomacie, že turisté nemají opouštět turistické resorty a jezdit do rizikových míst.

V Egyptě platí výjimečný stav. Cestovní kanceláře kvůli nepokojům v Egyptě registrují první storna pobytových zájezdů k Rudému moři, zájem lidí o last minute zájezdy do egyptských letovisek ale neklesá. Někteří operátoři nabízejí bezplatnou výměnu destinace, jiné omezení kapacity letů do Egypta.

Firma Pegas zastavila kvůli nepokojům v Egyptě provoz v továrně u Káhiry

Výrobce netkaných textilií PEGAS NONWOVENS zastavil kvůli nepokojům v Egyptě provoz v závodě u Káhiry. Podle firmy jde o preventivní opatření. V továrně Pegasu pracuje sto zaměstnanců, 15 z nich jsou Češi. Mluvčí firmy Ondřej Kouřil ČTK řekl, že jsou v bezpečí v místech, kde je absolutní klid. Firma na konci ledna dokončila hrubou montáž výrobní technologie v novém závodě poblíž Káhiry. Výroba postupně nabíhá už několik týdnů. Zastavení výroby je podle Kouřila preventivní.

Čech v Hurgadě žádá, aby mohl kvůli situaci v Egyptě vycestovat

Český turista, jehož žena a dcera před více než dvěma týdny zemřely v Hurgadě, žádá úřady, aby mu vzhledem k situaci v zemi povolily vycestovat. Uvedla to mluvčí českého ministerstva zahraničí Johana Grohová. Český turista se chce již od počátku vrátit do České republiky, nyní ale svou žádost poprvé spojil právě s vyhrocením násilí v Egyptě. Češky byly nejspíš otráveny, výsledky pitvy v Egyptě ale stále nejsou známy. Muž musí v Egyptě zůstat, aby byl k dispozici při vyšetřování. Byl mu již vrácen pas, nesmí ale po dobu dvou měsíců vycestovat ze země.

Mynář: Zeman jmenuje s dalšími velvyslanci i Klausovou a Remka

Prezident Miloš Zeman jmenuje v balíku s dalšími velvyslanci i bývalou první dámu Livii Klausovou a někdejšího kosmonauta a současného europoslance Vladimíra Remka. Jména budoucích ambasadorů na Slovensku a v Rusku, o nichž se dlouho spekulovalo, dnes ČTK a České televizi potvrdil Zemanův kancléř Vratislav Mynář. Termín, kdy jmenováni budou, ale neprozradil. Zeman měl v minulosti spor o diplomaty s exministrem Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Zeman otálel s podpisy pod návrh některých velvyslanců kvůli tomu, že chtěl mít velvyslankyní v Bratislavě manželku svého předchůdce Klausovou a do Ruska prosazoval kosmonauta a europoslance za KSČM Remka. Schwarzenberg to odmítal. Klausová i Remek Zemana na začátku roku podpořili v prezidentské volbě, v níž byl Zemanovým soupeřem právě Schwarzenberg.

Do ČR v září přijede vůdkyně barmské opozice Su Ťij

Do Česka poprvé přijede vůdkyně barmské opozice a poslankyně parlamentu Do Aun Schan Su Ťij. Nositelka Nobelovy ceny za mír navštíví v září konferenci Forum 2000. Su Ťij byla na konferenci zvána pravidelně, ale nemohla přijet kvůli věznění. ČTK to dnes oznámila Nadace Forum 2000. Mluvčí Hradu Hana Burianová ČTK sdělila, že na žádost Su Ťij přijme barmskou političku i prezident Miloš Zeman. Nadace Forum uvedla, že letošní 17. ročník konference se bude věnovat společnostem v přerodu. Téma podle nadace vychází z odkazu zakladatele Fora 2000 a bývalého prezidenta Václava Havla, který zasvětil svůj život boji za svobodu a lidskou důstojnost tváří v tvář represivnímu režimu. Na konferenci se očekává například také tibetský duchovní vůdce dalajlama.

Vlastníci nemovitostí budou lépe informováni o změnách v katastru

Vlastníci nemovitostí budou důsledněji informováni o změnách v zápisech jejich domů nebo pozemků do katastru. Měli by tak být lépe ochráněni před podvodnými převody svých nemovitostí. Zákon o katastru nemovitostí, který po senátních úpravách schválila Sněmovna na začátku srpna, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Katastrální úřad může vklad do katastru provést až 20 dnů po informování vlastníka nemovitosti o tomto kroku, čímž mu dá čas na případné námitky. Informaci mu musí zaslat do 24 hodin. Tím by se mělo zamezit případům, kdy by účastník řízení například zneužil nebo padělal plnou moc k zastupování vlastníka nemovitosti, nebo se za něj vydával. Takových případů, kdy se za vlastníka vydával třeba nájemce, je zhruba 60 ročně na milion změn v katastru.

Nový katastrální zákon souvisí s přijetím nového občanského zákoníku. Do katastru se má nově zapisovat 15 nových věcných práv k nemovitostem, která dosud neexistovala a která zavedl nový občanský zákoník. Nově se má zapisovat také právo stavby, které umožňuje postavit stavbu na cizím pozemku, nebo pacht. Katastr má nově pro účely státu a realitního trhu evidovat také údaje o cenách nemovitostí. Zpřísnit se má rovněž přezkum listin dokládajících právní vztah k nemovitostem.

Prezident podepsal novelu rozpočtu, navyšuje kapacitu EGAP

Prezident Miloš Zeman podepsal změnu zákona o státním rozpočtu na letošní rok, která umožňuje navýšit pojistnou kapacitu Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) o deset miliard korun na 280 miliard korun. Informovala o tom mluvčí prezidenta Hana Burianová. Novela neobsahuje zásadní změny schváleného rozpočtu, nemění jeho příjmy, ani výdaje. Změna umožní EGAP financovat více obchodních případů. Bývalá koaliční vláda Petra Nečase navrhla zvýšení pojistné kapacity kvůli vyšší poptávce českých vývozců po pojištění. Poptávka firem podle vlády vzrostla v důsledku několika rozsáhlých mnohamiliardových obchodů.

Podle Ratha je přístup soudu k obžalovaným nerovný

Před Krajským soudem v Praze opět vypovídá poslanec David Rath (dříve ČSSD) obžalovaný s dalšími deseti lidmi z údajné korupce. Jeho promluva navazuje na přerušení z minulého týdne, kdy se omluvil kvůli únavě. Svou řeč začal námitkami vůči soudu, stěžoval si na to, že přístup soudu je nerovný. Vadí mu, že nemá dost času na porady se svými dvěma advokáty, Romanem Jelínkem a Adamem Černým. Soudce Robert Pacovský odpověděl, že se vše děje v souladu s trestním řádem. Rath s ním nesouhlasil a uvedl, že například obviněná Ivana Salačová, která hovořila před ním, měla možnost v klidu vše probrat s právníky, zatímco Ratha vždy odvede vězeňská eskorta do cely pro vazebně stíhané a může mluvit s advokáty až v krátkosti v soudní síni.

Rath začal u soudu popisovat vztahy mezi lidmi, kteří se objevují v odposleších. Ve své dnešní řeči se taky věnoval detailně zakázkám středočeských nemocnic. Rath je prý chtěl zmodernizovat co nejdřív a proto se nestaral o to, která firma vyhraje. V tomto případě je bývalý hejtman obžalovaný spolu s dalšími lidmi kvůli korupci a machinacím s tendry.

Parkanové vazba nehrozí, žalobce prý jen nahlas uvažoval

Bývalé ministryni obrany a poslankyni Vlastě Parkanové, která je obviněná v kauze nákupu letounů CASA pro armádu, vazba za zveřejnění výslechů nehrozí. Dozorový státní zástupce Jan Kořán sice odpoledne prohlásil, že policie zvažuje uvalit na exministryni vazbu kvůli možnému ovlivňování svědků, po několika hodinách ale svůj výrok usměrnil. V prohlášení, které ČTK zaslal, uvádí, že podání návrhu na vzetí Parkanové do vazby prakticky vylučuje.

Parkanová ve středu na svém webu zveřejnila záznamy výpovědí všech svědků i obviněných, svůj krok neodůvodnila. Svědci, jejichž totožnost byla odhalena, se pak dnes sami ozvali žalobci a stěžovali si. O nákupu letadel CASA rozhodla vláda Mirka Topolánka v roce 2009. Nákup byl od počátku mnohými odborníky i médii kritizován jako předražený.

Češi pomáhají při humanitárních katastrofách v cizině

Při humanitárních katastrofách v cizině pomáhaly už stovky Čechů. Na pomoc lidem po přírodních pohromách, po válečných konfliktech či po jiných krizích z Česka putovaly stamiliony korun. Novinářům to řekli zástupci velkých českých charitativních organizací při příležitosti Světového humanitárního dne, který připadá na 19. srpna. Podle Vladislava Vika z Charity ČR je česká humanitární pomoc v mezinárodním kontextu vnímána jako velmi dobrá. I z bývalého východního bloku jsou Češi nejaktivnější. České humanitární organizace působily či dosud působí po zemětřesení na Haiti, v Asii po cunami, v Afghánistánu, po záplavách v Barmě či v oblasti Afrického rohu. Jsou i v Sýrii, kterou sužuje válečný konflikt. Finance na projekty získávají organizace většinou od ministerstva zahraničí. To v posledních letech na humanitární pomoc vydává ročně 73 milionů korun.

Zemanovci chtějí, aby jejich moravskoslezským lídrem byl Pecina

Strana práv občanů - zemanovci (SPOZ) požádá ministra vnitra Martina Pecinu, aby byl jejím lídrem pro sněmovní volby v Moravskoslezském kraji. Novinářům to po jednání politické rady strany řekl předseda SPOZ Zdeněk Štengl. Bývalý předseda strany a hradní kancléř Vratislav Mynář před jednáním uvedl, že SPOZ chce ke kandidatuře ve svých barvách přesvědčit i premiéra Jiřího Rusnoka, podle Štengla to však politická rada SPOZ neprojednávala. "Oslovíme s nabídkou všechny ministry mimo těch, kteří budou kandidovat za jinou stranu, nebo kteří kandidaturu odmítli," řekl Štengl. "Jako prvního oslovíme s nabídkou kandidovat v Moravskoslezském kraji jako lídra Martina Pecinu," doplnil. Pecina už dříve uvedl, že by nabídku přijal.

ODS v Praze 10 se důrazně postavila za odvolaného Hrdličku

Vedení ODS v Praze 10 se důrazně postavilo za Tomáše Hrdličku, kterého vedení občanských demokratů v pátek vyloučilo ze strany. Vyloučení označilo za nedemokratické a za přímý útok na demokratické základy státu. Po smírčím výboru strany chce, aby rozhodnutí přezkoumal. Jinak se chce ODS Prahy 10 obrátit na soud. Vyplývá to z usnesení oblastní rady ODS Praha 10, které má ČTK k dispozici. Hrdličku, který byl členem strany právě v Praze 10, vyloučila výkonná rada ODS v pátek na návrh pražské regionální rady. A to společně s poslancem Janem Floriánem, který nehlasoval s klubem ODS proti důvěře vládě Jiřího Rusnoka. Vyloučení Hrdličky, který bývá označován za šedou eminenci pražské politiky, navrhl předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda. Zdůvodnil to tím, že Hrdlička dlouhodobě občanské demokraty poškozuje.

Oprava D1 u Velké Bíteše pokračuje

Rekonstrukce dálnice D1 u Velké Bíteše na Vysočině pokračuje. Firma OHL ŽS na ni poslala desítky dělníků. Cena za práce by se měla zvýšit asi o pět až šest milionů korun, což odpovídá zhruba jednomu procentu hodnoty zakázky, řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Kvůli devítikilometrovém úseku dálnice vedou stát a vítěz tendru několikaměsíční spory. OHL ŽS na úseku několik týdnů nepracovala. Na místo se vrátila koncem července den poté, co ji ministr dopravy Zdeněk Žák vyzval k okamžitému obnovení práce, jinak jí investor vypoví smlouvu. V posledních týdnech ale měla OHL ŽS na místě jen minimum mechanizace. Dnes je podle Neřolda na místě asi 30 až 40 dělníků a zhruba 20 kusů těžké techniky.

Turisty šidí podle inspekce každý třetí obchod či restaurace

Téměř každý třetí obchod či restaurace šidí během turistické sezony zákazníky. Vyplývá to z kontrol České obchodní inspekce (ČOI) za druhé čtvrtletí letošního roku. Nejčastěji obchodníci špatně účtují výrobky a služby a nedodržují míry nápojů a váhy pokrmů. Nejvíce problémů odhalili inspektoři v Praze a středních Čechách. Inspekce se při kontrolách zaměřila na místa vyhledávaná turisty a hlavně sezonní prodejce a poskytovatele služeb. U více než 30 procent z celkových 249 kontrol našla chyby. Velmi dobře naopak vyšly z prověrek ČOI sportoviště, hrady a zámky, koupaliště a ubytovací zařízení. Na základě zjištěných nedostatků uložila ČOI zatím 50 pokut dohromady za 73.000 korun, ale některá správní řízení ještě neskončila.

Pojišťovny evidují po letních bouřkách 20.300 škod za 1,2 mld. Kč

Pojišťovny evidují po letních bouřkách 20.294 nahlášených pojistných událostí za celkem 1,2 miliardy Kč. Klienti podle jejich odhadů nahlásí 25.000 škod za celkem 1,5 miliardy korun. Nejvíce zasaženými regiony jsou Jižní Čechy, Vysočina a Liberecko. ČTK o tom informovala Česká asociace pojišťoven. Bouřka udeřila o poslední červencové neděli a pak přesně za týden znovu. Blesky, kroupy a velké přívaly vody způsobily podle asociace zejména škody na domech. Nejčastěji klienti hlásí zatopené sklepy nebo zahrady, poškozené omítky a střešní krytiny, rozbitá okna, bazény, zahradní altánky. Pojišťovny registrují téměř 2000 poškozených vozidel.

Prahu čeká průvod hrdosti homosexuálů, do ulic jsou i odpůrci

Česko čeká v sobotu už třetí průvod hrdosti homosexuálů, jímž vyvrcholí třetí ročník festivalu Prague Pride. Pořadatelé počítají s tím, že by se karnevalového pochodu centrem Prahy mohlo zúčastnit minimálně 15.000 lidí. Vydají se z ulice Na Příkopě směrem na Letnou. Do ulic ve středu metropole se chystají ale také odpůrci přehlídky, která se zaměřuje na život gayů, leseb, bisexuálů a translidí. "Doufám, že to bude stejně jako v minulých letech, kdy protesty probíhaly pokojně. My nikoho neomezujeme a ani letos nebudeme. Náš průvod je rozhodně průvod zábavy a radosti," řekl ČTK prezident festivalu Czeslaw Walek. Podle něj se zdá, že protesty proti festivalu a průvodu postupně slábnou a ubývá jich.

Na chlapce spadla betonová část objektu, v nemocnici zemřel

V Louce u Litvínova se ve středu na malého chlapce zřítila betonová část rozbořeného objektu. Dítě bylo vrtulníkem transportováno do nemocnice, kde ale svým zraněním podlehlo. ČTK to řekla severočeská policejní mluvčí Alena Bartošová. Podle serveru Novinky.cz bylo chlapci šest let. Podle webu Novinky.cz se neštěstí stalo ve zdevastovaných garážích, jejichž vlastníkem je radnice. Server uvádí, že cesta k nim byla zahrazená betonovými kvádry, na zákaz vstupu navíc upozorňovaly cedule.

Zemědělský stroj přejel na Bruntálsku holčičku, ta zemřela

Zemědělský stroj ve čtvrtek krátce před polednem na Bruntálsku přejel ještě ne šestiletou holčičku. Dívenka na místě zemřela. Řidič nakladače v hale překládal uskladněné zrní. "Při couvání mu pod kola vběhlo dítě, které přejel. Tato ještě ne šestiletá dívenka na následky svých zranění na místě zemřela," uvedl mluvčí.

V přehradě Seč hynou úhoři asi kvůli nedostatku kyslíku ve vodě

V přehradě Seč na Chrudimsku hromadně hynou úhoři. Příčinou je zřejmě nedostatek kyslíku ve vodě způsobený malým přítokem vody a značným teplem, řekl ČTK předseda místní organizace Českého rybářského svazu v Chrudimi Karel Jindřichovský. Podle jeho odhadu by mohlo až 80 procent úhořů v nádrži zahynout. "Ve středu jsme jen na části jedné strany nachytali asi 170 uhynulých úhořů," uvedl Jindřichovský. Podle něj obdobně uhynuli loni úhoři v nádrži Rozkoš na Náchodsku. Na Seči takovou situaci Jindřichovský nepamatuje.

Centrum sklářského umění v Sázavě otevře na začátku roku 2014

Nové Centrum sklářského umění, které vzniká přestavbou sázavské hutě František, zahájí provoz na začátku roku 2014. Nyní tam jsou práce v závěrečné fázi a objekt bude brzy zkolaudován. Náklady na rekonstrukci hutě budou kolem 130 milionů korun, většinu zaplatí EU. Záchranu hutě si vzala za cíl Nadace Josefa Viewegha, která tak chce sklářským výtvarníkům z celé republiky nabídnout prostory a vybavení pro přípravu uměleckých děl. Josef Viewegh, otec spisovatele Michala Viewegha, v sázavských sklárnách pracoval a byl ve městě starostou. Přál si, aby se nejstarší sázavskou huť podařilo zachránit. Založil proto nadaci a v závěti jí odkázal půl milionu korun.

Do Plzně v září přijede přes 1200 archeologů

Více než 1200 archeologů z celého světa bude v Plzni tři dny diskutovat o řadě témat, mimo jiné o vzniku a zániku světových civilizací. Jednomu z ústředních témat současné světové archeologie se bude věnovat sekce Kolaps a regenerace dávných společností, které společně předsedá i přední český egyptolog Miroslav Bárta. Kongres Evropské asociace archeologů, který začíná ve středu 4. září, organizuje katedra archeologie z filozofické fakulty Západočeské univerzity. Na konferenci zazní přes tisíc přednášek.

U Dolních Věstonic vznikne archeopark za téměř sto milionů Kč

U Dolních Věstonic na Břeclavsku bude v roce 2015 otevřen archeopark, který představí tamní vykopávky z dob lovců mamutů. Podle vědců jsou jedinečné. V době kamenné patřila tato lokalita k nejobydlenějším v Evropě, a odborníci ji proto přezdívají paleolitický New York, řekl ředitel muzea v Mikulově Petr Kubín. Vybudování archeoparku přijde na 96,5 milionu korun, přičemž asi 75 procent zaplatí formou dotací Evropská unie. Zachována, zmodernizována a rozšířena zůstane stará expozice v Dolních Věstonicích, která prezentuje archeologický výzkum od dob, kdy v nich v roce 1925 nalezl tým badatele Karla Absolona slavnou Věstonickou venuši. V sousedním Pavlově vznikne nad částí vykopávek nový pavilon.

Mladí lidé opravují zchátralý kostel v zaniklé vsi Pelhřimovy

Dvě desítky mladých lidí z celé republiky opravují gotický kostel v zaniklé vsi Pelhřimovy u Slezských Rudoltic na Bruntálsku. Letní dobrovolnický tábor se tam letos koná už potřinácté. V minulých letech brigádníci opravili například střechu nebo věž, letos se zaměřili na sakristii. ČTK o tom informoval koordinátor Hnutí Duha Jeseníky Ivo Dokoupil. Obec Pelhřimovy ležící na samé hranici s Polskem byla vysídlena na konci 40. let minulého století. Domy byly zbourány, zůstal jen kostel, který během let notně zchátral. Dokoupil uvedl, že v roce 2001 byl chrám tak zarostlý, že byl problém vůbec jej najít.

Světová pantomima si dá sraz ve východočeské Poličce

Na mezinárodní festival pantomimy Mime Fest, který se od 16. do 22. září uskuteční podruhé ve východočeské Poličce, přijedou uznávaní mimové z mnoha evropských zemí i USA. Jeho součástí budou představení v ulicích, produkce pro školy a workshopy, oznámila mluvčí festivalu Markéta Tauerová. "Přivítáme přední profesionály z Česka, USA, Slovenska, Maďarska, Polska a Německa," uvedla mluvčí. Podle jednoho ze zakladatelů přehlídky Radima Vizváryho je cílem akce obnovit zapomenutou slavnou éru české pantomimy, pokračovat v její tradici a vytvořit pro ni platformu. Během týdenního trvání Mime Festu se budou každý večer konat představení pro veřejnost.

V renesanční Telči začaly třídenní Historické slavnosti

V prvorepublikové atmosféře dotvářené dobovým kabaretem, hudbou, módní přehlídkou a výstavou veteránů dnes v Telči na Jihlavsku začaly třídenní Historické slavnosti Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna. Akce připomíná významné osobnosti a události v historii města. Po celé tři dny jsou na programu pouliční divadla, koncerty, dobové tance a vystoupení šermířů. ČTK to řekla Věra Peichlová z městského odboru kultury.

Hrad Velhartice nabídne autentický pohled do středověku

Pohled do středověku v maximálně autentické podobě nabídne o víkendu zájemcům o historii hrad Velhartice na Klatovsku. Koná se zde třetí ročník Štítů stříbrného lva, jedné z nejrozsáhlejších akcí svého druhu v zemi. Po celý víkend obsadí hrad vybudovaný jako rodové sídlo pánů z Velhartic družina Buška z Velhartic, komorníka Karla IV. Před hradem postaví vojenské ležení armáda z první poloviny 14. století. Program nabídne i ukázky středověkých činností a přednášky, řekl kastelán Petr Mejstřík. Návštěvníci hradu se mohou těšit na zástupce řádu Johanitů s vybavením dobového špitálu a ukázkami středověkého lékařství a operací, na středověkou polní kuchyni, stany s dobovým vybavením, zbrojnici, nácvik bojových formací.

Překážkářka Hejnová je mistryní světa v českém rekordu 52,83

Zuzana Hejnová je mistryní světa v běhu na 400 metrů překážek. Ve finále v Moskvě byla první v cíli v českém rekordu 52,83 sekundy a získala pro Českou republiku první zlato na MS po šesti letech. V této sezoně zůstala Hejnová i v jedenáctém závodu neporažena. Za ní doběhly s velkou ztrátou Američanky Dalilah Muhammadová (54,09) a Lashinda Demusová (54,27). Až do dnešního dne vyhrála Hejnová desetkrát za sebou a sérii neporazitelnosti prodloužila i v závodu nejdůležitějším. Letošní světový šampionát byl už přitom její pátý, poprvé byla v Helsinkách v roce 2005 a nejlepším jejím výsledkem na MS byla sedmá pozice z minulého šampionátu v Tegu.

Stoprocentní úspěšnost měli dnes čeští atleti na mistrovství světa v dopoledních kvalifikacích. Do finále postoupili oštěpař Vítězslav Veselý i všichni tři koulaři, v rozběhu na 800 metrů uspěla Lenka Masná. Odpoledne marně bojovala o postup do finále čtvrtkařská štafeta mužů.

Další výsledky ze sportu:

Tenista Tomáš Berdych vstoupil do turnaje v Cincinnati hladkou výhrou nad Finem Jarkkem Nieminenem. Šestý nasazený český hráč zvítězil v utkání druhého kola 6:3, 6:2 za 67 minut a postoupil do osmifinále, v němž se střetne se Španělem Tommym Robredem.

Cyklista Zdeněk Štybar vyhrál třetí etapu závodu Eneco Tour, který se jede v Nizozemsku a Belgii, a v průběžném pořadí se posunul na třetí místo. Vedení udržel Francouz Arnaud Démare, na kterého český jezdec ztrácí jen tři sekundy.

Česká tenistka Petra Kvitová porazila na turnaji v Cincinnati Marinu Erakovicovou z Nového Zélandu 6:4, 6:7, 6:3 a postoupila do třetího kola. V něm si devátá hráčka světa zahraje s vítězkou duelu mezi bývalou jedničkou Caroline Wozniackou z Dánska a Monicou Niculescuovou z Rumunska.

Devatenáctiletá Aneta Lokajová se stala šestou českou plavkyní, která zdolala kanál La Manche. Dokázala to ve středu v čase 10 hodin a 27 minu. Rychlejší byly z českých plavkyň pouze Yvetta Hlaváčová a Lenka Štěrbová. Lokajová dosáhla o minutu lepšího času něž první česká přemožitelka La Manche Ludmila Jelínková.

Počasí

Bude jasno, 22 až 26 stupňů Celsia.