Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Zemanovci by chtěli na kandidátky členy Rusnokovy vlády

Strana práv občanů - zemanovci chce získat na kandidátky pro předčasné sněmovní volby co nejvíce členů úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Jde o odborníky na svých místech, řekl serveru iDnes.cz šéf strany Zdeněk Štengl. Ten by stál i o kandidaturu kancléře prezidenta Miloše Zemana a svého předchůdce v čele SPOZ Vratislava Mynáře. Rusnokovu vládu jmenoval Zeman jako "vládu odborníků". Někteří její kritici ji označují za kabinet prezidentových přátel nebo vládu SPOZ.

Rusnok nevyloučil možnost přijetí zákonů i po rozpuštění Sněmovny

Premiér Jiří Rusnok nevyloučil možnost, že po rozpuštění Sněmovny bude muset Senát na návrh vlády přijímat zákonná opatření, pokud bude nezbytné schválit nějakou důležitou normu. Po schůzce se šéfem Senátu Milanem Štěchem (ČSSD) uvedl, že by to mělo být ve výjimečném případě. Poslanci budou rozhodovat o rozpuštění dolní komory příští úterý. Nová Sněmovna by pak začala fungovat až po předčasných volbách. Do té doby by mohl přijímat zákonná opatření jen Senát, Sněmovna by je pak měla také projednat. Přijímání zákonných opatření bude prý Rusnok se Štěchem koordinovat, zřídí "rychlou informační linku".

Zahraniční mise přišly loni armádu asi na 1,55 miliardy korun

Zahraniční mise české armády stály loni zhruba 1,55 miliardy korun. Výdaje byly asi o 152 milionů nižší než v předchozím roce. Zahraniční mise byly loni původně rozpočtovány zhruba na 1,72 miliardy korun. Po rozpočtových změnách měly přijít na 1,57 miliardy, nakonec byly ještě o něco levnější. Dalších asi 5,9 milionu korun ale stálo působení českých vojáků z velitelských struktur NATO v zahraničních operacích. Afghánská mise měla loni stát přibližně 1,62 miliardy, potom se rozpočet snížil na 1,47 miliardy. Skutečná cena činila 1,45 miliardy korun. Dalších asi 24,1 milionu loni stála ochrana českého zastupitelského úřadu v Kábulu. Druhým nejnákladnějším kontingentem bylo hlídání vzdušného prostoru v Pobaltí s náklady 40,7 milionu proti předpokládaným 30 milionům korun. Značně poklesly náklady na misi KFOR v Kosovu; zatímco ještě předloni činily 191,1 milionu korun, loni za ni armáda dala celkem 13,7 milionu.

Duka: Zástupci katolické církve podali většinu žádostí o majetek

Zástupci římskokatolické církve podali převážnou většinu žádostí na navrácení majetku, řekl pražský arcibiskup Dominik Duka po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem. Hovořili o tom, jak restituce budou pokračovat po pádu Rusnokovy vlády a nástupu kabinetu nového po pravděpodobných předčasných volbách. Duka během schůzky zdůrazňoval nutnost zachování kontinuity restitucí, aby se stihly všechny zákonné termíny. Katolická církev stihla zatím požádat o vydání více než 11.000 pozemků, někteří církevní hodnostáři si ale v Katolickém týdeníku stěžovali na průtahy. Stát vyjednal církevní narovnání se 17 církvemi a náboženskými společnostmi, součástí je i postupné odstřižení placení duchovních ze státního rozpočtu. Církve mají podle schváleného zákona od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci.

Kuba zpochybnil ambice Němcové stanout v čele ODS

První místopředseda ODS Martin Kuba, který po rezignaci Petra Nečase stranu řídí, zpochybnil ambice své kolegyně Miroslavy Němcové stanout v čele občanských demokratů. Ve sdělení pro ČTK Kuba uvedl, že na kongresu před devíti měsíci to byl on, kdo v souboji s Němcovou uspěl při rozhodování o pozici prvního místopředsedy. Němcová sobotní Mladé frontě Dnes řekla, že by chtěla vést stranu do voleb, zároveň nepovažuje za dobrou dvojkolejnost ve vedení strany. Kuba uvedl, že ODS musí hrát jako tým.

Strana je podle politologů v krizi. Její dva poslanci zavinili pád koaliční většiny 101 hlasu ve Sněmovně, když nehlasovali proti důvěře úřednické vládě Jiřího Rusnoka. V reakci na to se v dolní komoře zformovala ústavní většina pro rozpuštění Sněmovny. Průzkumy volebních preferencí z posledních měsíců ODS zpravidla přisuzují výsledek pod 15 procenty hlasů.

Salačová u soudu: Firmy dělaly ve výběrových řízeních "křoví"

Krajský soud v Praze pokračuje ve výslechu podnikatelky Ivany Salačové v kauze poslance Davida Ratha (dříve ČSSD) a dalších deseti lidí obviněných z údajné korupce při zadávání veřejných zakázek. Salačová odpovídá na dotazy advokátů, kteří kladou otázky týkající se podrobností o veřejných zakázkách na opravu zámku Buštěhrad a gymnázia Hostivice. Uvedla například, že předem domluvené firmy dělaly ve výběrových řízeních "křoví", aby tendr vypadal navenek v pořádku. Salačová se jako jediná přiznala ke korupci a má zatím pozici spolupracující obviněné, proto by mohla dostat nižší trest. Salačová se již dříve soudu přiznala, že vyráběla fiktivní faktury. Uvedla také, že středočeské zakázky na opravu zámku Buštěhrad a Gymnázia Hostivice byly předem domluvené, aby je vyhrála určitá firma.

NKÚ: Náklady ministerstev na externí služby vzrostly až o 90 pct

Až o 90 procent vzrostly za poslední dva roky náklady některých ministerstev na externí právníky či poradce. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstva si například nechávala zpracovávat návrhy zákonů nebo zajištění tendrů, ačkoli měla desítky zaměstnanců, kteří to mohli udělat sami. Úřad porovnával třeba výdaje za konzultační, poradenské a právní služby, školení zaměstnanců, překlady, odbornou literaturu nebo nákupy nábytku a vybavení. Zaměřil se na náklady ministerstev životního prostředí (MŽP), průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstva pro místní rozvoj (MMR) v letech 2011 a 2012.

Nejdelší recese podle analytiků zřejmě skončila

Česká ekonomika se podle odhadů ekonomů zřejmě ve druhém čtvrtletí vymanila ze své nejdelší recese, která trvala šest čtvrtletí. Ve druhém letošním čtvrtletí totiž podle ekonomů stoupl mezičtvrtletně hrubý domácí produkt v průměru o 0,6 procenta. Český statistický úřad zveřejní předběžný odhad HDP za 2. čtvrtletí ve středu. V prvním čtvrtletí ekonomika mezičtvrtletně klesla o 1,3 procenta, což byl za dobu trvání recese největší propad. Meziročně ekonomika tehdy klesla o 2,4 procenta. Pro druhé čtvrtletí ekonomové čekají meziroční propad o více než procento. S negativními dopady nejdelší novodobé recese se ale bude česká ekonomika potýkat přinejmenším do poloviny příštího roku.

O Novou zelenou úsporám je zájem, lidé chtějí čtvrt miliardy

O dotace z programu Nová zelená úsporám je obrovský zájem. Během prvního dne podalo žádost 1213 zájemců, kteří chtějí celkem 275 milionů korun. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP) Matyáš Vitík. Dnešek je přitom prvním dnem, kdy mohou zájemci o dotaci v první výzvě programu Nová zelená úsporám, která je zaměřena na podporu ekologického bydlení v rodinných domech, podávat své žádosti. MŽP na podporu vyčlenilo miliardu korun, dalších 800 milionů plánuje přidat z emisních povolenek a od úřednické vlády v demisi má slíbenu jednu až dvě miliardy korun z prostředků státního podniku Lesy ČR. Zvýhodněny jsou v programu domácnosti postižené záplavami, kterým stát slibuje až dvacetiprocentní slevu na všechny typy daných opatření.

Další úsek D1 čeká o víkendu úplná uzavírka kvůli bourání mostů

Na dálnici D1 se budou bourat dva další mosty, a to u Psár a Šternova na Benešovsku. Silnice kvůli tomu bude uzavřena od sobotních 20:00 do nedělních 10:00 v úseku mezi 41. a 49. kilometrem. Úplná uzavírka pro nákladní dopravu nad 12 tun začne o hodinu dříve, sdělilo ČTK ministerstvo dopravy.

V obci Straky na Nymbursku zatkla policie dva ozbrojené muže

Policie zatkla dva ozbrojené maskované muže na zahradě domu v obci Straky na Nymbursku. ČTK to řekla mluvčí nymburské policie Petra Potočná. Policie do obce přijela na základě oznámení ženy, která na zahradě domu viděla ozbrojeného muže. Akce se zúčastnila i zásahová jednotka. Zadržení měli u sebe dlouhou střelnou zbraň. Policisté případ vyšetřují. Podle místních v domě bydlí rodina právníků, kterou moc neznají, protože se v obci ukazují jen zřídka. Policie zatím nesdělila, z jakého trestného činu by bylo možné zadržené muže podezřívat.

Pohřeb žen, které zemřely v Egyptě, bude ve středu

Policie stále ještě nezná výsledky pitvy žen, které za zatím nevyjasněných okolností zemřely během dovolené v Egyptě. Pohřeb šestatřicetileté matky a její osmileté dcery bude v úzkém kruhu rodiny ve středu. Informovali o tom mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková a pracovník pohřební služby, která obřad zajišťuje. Těla ženy a její dcery byla převezena do Ostravy ve čtvrtek. V pátek soudní znalci ostravského Ústavu soudního lékařství provedli pitvy. Ty nařídili moravskoslezští kriminalisté, kteří sami začali okolnosti úmrtí prověřovat. Nyní se čeká především na výsledky toxikologických rozborů. Holčáková už dříve uvedla, že výsledky by měly být známy do konce tohoto týdne.

Čecha v Indii obvinili, trestný čin ale zatím nespecifikovali

Indická policie obvinila českého turistu, který se podle dosavadních zpráv indických médií přiznal k vraždě české přítelkyně. Policisté případ vedou jako vraždu, muž byl ale obviněn z trestného činu bez dalšího upřesnění, o jaký druh trestného činu by mělo jít. Pro ČTK to uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. V nejbližších dnech by měli devatenáctiletého Čecha převézt do vazební věznice. Tělo české turistky bylo nalezeno minulou středu v hotelu v západoindickém státě Góa. Před smrtí byla podle indických médií vystavena surovému násilí a měla větší počet bodných a řezných ran. Jak ale uvedla Grohová, česká strana zatím žádný podobný záznam z pitevního protokolu nemá k dispozici.

Policie loni odposlouchávala o osm procent více telefonních linek

Policie v loňském roce odposlouchávala o osm procent více telefonních linek než v roce 2011. Loni detektivové monitorovali přes 6200 linek, na kterých zachytili komunikaci téměř čtyř tisíc lidí. Policie v roce 2012 také sledovala o 17 procent více lidí a věcí ve srovnání s předchozím rokem. Vyplývá to z analýzy policejního prezidia, kterou ve středu projedná vláda a kterou má ČTK k dispozici. Nejvíce odposlechů nasadila Národní protidrogová centrála a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu - každý z útvarů přes tisícovku. Kromě drogové kriminality policisté odposlechy nejvíce využívali při rozkrývání vražd, loupeží či vydírání.

V chorvatských horách se těžce zranil český horolezec

Český horolezec byl vážně zraněn v chorvatském Národním parku Paklenica v pohoří Velebit. K neštěstí došlo krátce po poledni u masívu Anića kuk vysokého přes 700 metrů, který je oblíbený mezi horolezci. Jak napsal chorvatský deník Večernji list, muž visel několik hodin na laně, než ho chorvatská horská služba zachránila. Další podrobnosti, jak k nehodě došlo, už ale neuvedl. Podle chorvatské policie horská služba zachránila rovněž i českou horolezkyni, která po masívu lezla spolu s Čechem. Jak uvedl v pondělí večer pro ČTK český konzul ve Splitu, od chorvatské strany zatím žádnou informaci o zraněných Češích neobdržel.

Podle Rusnoka je řešení situace v Národním divadle prioritou

Podle premiéra Jiřího Rusnoka je řešení situace v Národním divadle jednou z priorit jeho vlády. Uvedl to po setkání s odvolaným a po protestech umělců znovu jmenovaným ředitelem první české scény Janem Burianem. ČTK to sdělil mluvčí vlády Jan Hrubeš. Rusnok dále řekl, že jej celá situace, jejíž geneze začala již za minulé vlády, mrzí. Zároveň Rusnok poděkoval dramatiku Pavlu Kohoutovi, který se v emotivně vyhrocené atmosféře podle něj osvědčil jako "velmi dobrý mediátor". Kritická je nadále situace v činohře, kde dala na protest proti odvolání Buriana zhruba polovina souboru výpověď.

Central Group má zájem o Tančící dům

Developer Central Group chce za čtvrt miliardy korun koupit pražský Tančící dům. Chtěl by ho přeměnit na muzeum architektury a designu. Nabídku společnost oficiálně zveřejnila toto pondělí. Stavbu nyní vlastní společnost CBRE Global Investors. "Tančící dům je unikátní stavba na unikátním místě. Určitě si zaslouží jiné využití než současné kanceláře. Měla by se otevřít pro veřejnost. Pokud ji odkoupí naše společnost, ve spolupráci s odborníky bychom zde chtěli zřídit muzeum moderní architektury a designu," prohlásil šéf Central Group Dušan Kunovský. Změna funkce budovy z kancelářského využití na výstavní prostory však podléhá odsouhlasení autorů návrhu a projektu - architektů Franka O. Gehryho a Vlada Miluniće. Developer přesto očekává, že by autoři se změnou využití a s tím souvisejícími nutnými stavebními úpravami mohli souhlasit.

Výzkum: ČR patří v EU k zemím, co nejmíň diskriminují homosexuály

Česko patří v EU k zemím, kde se gayům, lesbám, bisexuálům a translidem (LGBT) žije nejlépe. Přesto tu diskriminaci či obtěžování kvůli své orientaci v posledním roce zažilo 36 procent dotázaných. Mnozí ji však přitom tají. V práci o ní otevřeně mluví jen 11 procent lidí. Vyplývá to z výzkumu Agentury EU pro základní práva (FRA). Na coming out neboli na zveřejnění sexuální orientace se zaměřuje i letošní festival Prague Pride, který začal v Praze.

Autoři průzkumu se loni vůbec poprvé ptali na životní podmínky a zkušenosti s okolím samotných gayů, leseb, bisexuálů a translidí ve všech 27 tehdejších členských státech a v Chorvatsku, které se přičlenilo letos. Podle výsledků se Česko řadí k nejtolerantnějším zemím EU ke komunitě LGBT, jako jsou Nizozemsko, Dánsko, Lucembursko, Belgie či severské státy.

V Brně začal kytarový festival, zahrál Španěl Guzman

Koncertem španělského flamenkového kytaristy Oscara Guzmana začal v Brně na hradu Špilberk 22. ročník Mezinárodního kytarového festivalu Brno. Na koncert přišlo více než 700 lidí. Guzmana doprovodila skupina složená z předních tanečníků a hudebníků z Andalusie, místa původu flamenka. Guzman v Brně hrál už v roce 2004. V programu je i řecká kytaristka Eleftheria Kotzia, která vyučuje v Londýně. Z britských ostrovů do Brna přijede i Skot Matthew McAllister. Závěr festivalu bude v sobotu patřit Polákovi Marcinovi Dyllovi. Podle odborníků patří k nejvýznamnějším kytaristům současnosti. Na svém kontě má 19 prestižních cen z kytarových soutěží.

Lidovky.cz: V Paříži zemřela česká beatnická básnířka Čerepková

Ve věku 67 let zemřela v Paříži česká beatnická básnířka Vladimíra Čerepková. Uvedl to dnes server Lidovky.cz, který o jejím úmrtí informoval nakladatel Viktor Stoilov. Slovník české literatury Čerepkovou řadí po boku Václava Hraběte a Inky Machulkové k nejvýraznějším představitelům české podoby beatnické poezie spojené s poetickou vinárnou Viola. Čerepková žila ve Francii od roku 1969.

Festival Prázdniny v Telči navštívilo skoro 10.000 lidí

Koncertem skupiny Druhá tráva, s níž vystoupil americký hráč na foukací harmoniku Charlie McCoy, v neděli vyvrcholil 31. ročník festivalu Prázdniny v Telči. Během 17 dnů se představila více než stovka kapel, prodáno bylo téměř 10.000 vstupenek. Koncerty měly sice o něco menší návštěvnost než dříve, ale o to víc lidi do města přivedl doprovodný program s divadlem, tvůrčími dílnami, prodejními stánky a happeningy. Jedním z vrcholů festivalu bylo vystoupení australského kytaristy Th. Emmanuela a souboru Hradišťan.

Do Šumperka se sjeli divadelní ochotníci

Přes pět desítek mladých amatérských divadelníků z celé republiky i ze Slovenska se v Šumperku zapojilo do divadelních dílen. Spolupracuje tam s nimi několik režisérů, scénáristů i herců. V letošním ročníku divadelních dílen se jim stala inspirací Markéta Lazarová či Moliére, nechybí však ani téma cirkusového světa. Zkušenosti letos přijel do Šumperka předat mladým divadelníkům ve věku od 18 let například režisér a pedagog Pavel Khek, divadelní a filmový režisér Patrik Lančarič, mim a herec Juraj Benčík a režiséři Václav Klemens a Vojtěch Štěpánek. Divadelníci budou po celý týden pracovat v pěti dílnách, kde se seznamují s netradičními obory a tendencemi amatérského divadla či s prací výrazných osobností české i zahraniční divadelní sféry.

Plzeň rekonstruuje Loosův byt, vznikne tak kulturní prostor

Plzeň rekonstruuje historicky cenný byt navržený světově uznávaným architektem Adolfem Loosem. Z bývalého bytu Viléma Krause v Bendově ulici číslo 10 bude do příštího roku komorní kulturní zařízení. Projekt vyjde na 4,6 milionu korun. Na úpravy, zahájené v červenci, dohlíží architekt Ludvík Grym. V bytě se zachovala většina zařízení, hlavně v obývacím pokoji a jídelně a vedlejší ložnici. Právě tady vznikne prostor pro pořádání komorních a společenských akcí.

Hodonínská zoo získala bílého lva z Jihoafrické republiky

Zoo v Hodoníně získala vzácnou šelmu, kterou je sedmiměsíční lev jihoafrický. Zástupcům tohoto živočišného druhu se přezdívá bílí lvi, protože mají srst barvy másla. Hodonínská zahrada je první zoo v republice, která je chová. V budoucnu chce pro lva pořídit i partnerku. ČTK to řekla mluvčí hodonínské zahrady Bohuna Mikulicová.

Na festivalu jídla v Litoměřicích návštěvníci ochutnají i hmyz

Hmyz i prvorepublikové recepty ochutnají návštěvníci prvního ročníku festivalu dobrého jídla na výstavišti v Litoměřicích. Pořadatelé ho připravují na konec října. ČTK o tom informoval Lubomír Machoň z pořadatelské agentury DreamPro. Kuchař a cestovatel David Švejnoha, který se snaží propagovat myšlenku hmyzu jako potravy, připraví červy, šváby či sarančata.

Ze sportu:

Čtvrtkař Pavel Maslák postoupil v českém rekordu 44,84 sekundy do finále atletického mistrovství světa. V semifinálovém běhu skončil úřadující evropský šampion těsně třetí za přímo postupujícími Kiranim Jamesem z Grenady a Luguelínem Santosem z Dominikánské republiky, zlepšení vlastního národního maxima o sedm setin jej ale posunulo mezi osmičku finalistů na čas.

Na trati na 400 metrů překážek v Moskvě uspěly i hlavní favoritka Zuzana Hejnová a Denisa Rosolová, které vyhrály své rozběhy a suverénně postoupily do úterního semifinále. Daří se sedmibojařce Elišce Klučinové, která je po třech disciplinách pátá se součtem 2844 bodů a útočí na český rekord, na který má v mezisoučtu náskok 60 bodů.

Tyčkař Jan Kudlička obsadil na mistrovství světa v Moskvě sedmé místo. Přeskočil 575 centimetrů, český rekord 582 už byl nad jeho síly.

Fotbalisté Plzně ve 4. ligovém kole zvítězili v Brně nad Znojmem těsně 1:0 a díky lepšímu skóre se vrátili do čela tabulky, kde mají stejně bodů jako zatím stejně suverénní Sparta. Liberec ve druhém nedělním utkání zdolal také 1:0 Jihlavu, která prohrála třetí ze čtyř odehraných zápasů. Severočeši drží třetí pozici.

Kajakář Jan Vondra si vybojoval poslední volné místo v nominaci na zářijové mistrovství světa ve vodním slalomu v Praze. Právě na kanále v Troji uspěl Vondra ve dvojici víkendových závodů Českého poháru a mistrovství republiky v souboji s Vítem Přinidšem a Zdeňkem Ornstem.

Plavkyně Simona Baumrtová překonala na Světovém poháru v krátkém bazénu v Berlíně další dva české rekordy. Na znakařské stovce skončila v rekordním čase 57,15 sekundy třetí, stejně jako v sobotu na poloviční trati. V polohovém závodu na 100 metrů pak posunula rekord na 1:00,63 a ve finále dohmátla pátá.

České basketbalistky do 16 let vybojovaly stříbrné medaile na mistrovství Evropy. Ve finále ve Varně prohrály 49:54 s neporaženým Španělskem. Získaly tak pro Česko v kategorii kadetek první medaili od roku 2007 a zároveň si zajistily start na mistrovství světa do 17 let příští rok na Slovensku.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, teploty 18 až 22 stupňů Celsia.