Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Europoslanci chtějí "rychlé prověření" politického vývoje v Česku

Místopředseda Evropského parlamentu Othmar Karas a šéf tamního zahraničního výboru Elmar Brok chtějí, aby Evropská komise "rychle prověřila", zda vznik vlády v České republice neodporuje unijním hodnotám. Informovala o tom agentura APA. Oba europoslanci se domnívají, že vláda bez podpory parlamentu podkopává nejen stabilitu země, ale také nerespektuje principy lisabonské smlouvy. Prezident Miloš Zeman jim vzkázal, že by se měli nejprve seznámit s českou ústavou. Zeman v Červeném Kostelci na Náchodsku připomněl, že podle ústavy prezident jmenuje předsedu vlády, který sestavuje kabinet. Vláda pak musí do 30 dnů od jmenování požádat Sněmovnu o důvěru.

Exposlanci ODS Šnajdr, Tluchoř a Fuksa budou propuštěni z vazby

Exposlanci ODS Marek Šnajdr a Petr Tluchoř patrně nebudou souzeni za údajné dohody o rezignaci výměnou za "trafiky". Nejvyšší soud (NS) je podle mluvčího Petra Knötiga vyňal z pravomoci orgánů činných v trestním řízení. Ivan Fuksa, třetí z vazebně stíhaných exposlanců, se na Nejvyšší soud neobrátil, postoj NS by se však měl analogicky promítnout i v jeho případě. Podle Tluchořova advokáta Marka Nespaly Nejvyšší soud rozhodl, že politické jednání nemůže založit trestní odpovědnost. Exposlanci budou propuštěni z vazby. Z rozhodnutí Nejvyššího soudu o vynětí exposlanců z pravomoci policie a státních zástupců podle olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana nevyplývá, že by nebylo možné trestní stíhání vést.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu podle ČSSD nic nemění na tom, že v případu šlo o politickou korupci a že je z ní vinen bývalý premiér Petr Nečas (ODS). ČTK to řekl šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska musí někdo za "zvůli" v případu nést odpovědnost. Kalousek, který v případu také vypovídal, prý nikdy nepochyboval o tom, že exposlanci za své jednání nemohou být stíháni. Podle bývalého premiéra Petra Nečase musí nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman po rozhodnutí Nejvyššího soudu okamžitě odebrat kauzu okolo jejich údajného uplácení Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová podle něj musí okamžitě podat návrh na kárné řízení se státními zástupci Ivem Ištvanem a Rostislavem Bajgerem.

Exposlanci ODS Šnajdr, Tluchoř a Ivan Fuksa se po rebelii proti vedení své strany vzdali poslaneckého mandátu. Umožnili tak schválení daňového balíčku bývalé vlády Petra Nečase. Fuksa a Šnajdr poté získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem. Policie v tom spatřuje formu korupce.

Haškovy podmínky pro Rusnokovu vládu ČSSD nesdílí

Trojice podmínek pro podporu úřednické vlády, o nichž v pondělí večer hovořil premiér Jiří Rusnok s místopředsedou ČSSD Michalem Haškem, je osobním názorem druhého muže sociální demokracie, nikoliv oficiálním postojem strany. Uvedli to Hašek i předseda strany Bohuslav Sobotka. O schůzce informovala Mladá fronta Dnes, podle níž Hašek Rusnokovi předložil podmínky ČSSD. Místopředseda největší parlamentní strany jednal podle svých slov s Rusnokem jako šéf Asociace krajů ČR především o páteční společné schůzce vlády a hejtmanů. Ministerský předseda se ho během setkání zeptal také na nadcházející hlasování o důvěře kabinetu. Hašek mu prý zopakoval, že ČSSD usiluje o předčasné volby. Podle Sobotky se o postoji strany bude jednat až v případě, že se nepodaří rozpustit Sněmovnu. Hlasovat se bude ve středu, rozpuštění dolní komory ale není pravděpodobné. Další postup bude předsednictvo sociální demokracie diskutovat v pátek.

Zeman: Fischer by měl být transparentní v otázce splacení dluhů

Ministr financí Jan Fischer by měl být co nejvíce transparentní v otázce původu peněz, díky nimž uhradil dluhy z neúspěšné prezidentské kampaně. Novinářům to v Červeném Kostelci řekl prezident Miloš Zeman. Podle něj je záležitostí Fischera a předsedy úřednické vlády Jiřího Rusnoka, jak se k problému původu peněz postaví. Fischer se stal nejkontroverznější postavou úřednické vlády poté, co na jeho účet začátkem července přišlo několik darů v řádu milionů korun. Rychlý příliv peněz vyvolal řadu spekulací. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se nechal slyšet, že by měl Fischer ve vládě skončit. Řada politických stran ministra financí vyzvala, aby původ peněz uspokojivě vysvětlil. Fischer se hájí tím, že financování jeho kampaně bylo zcela průhledné.

Kohout odvolal generálního sekretáře Plíška a šéfku své sekce

Nový šéf české diplomacie Jan Kohout odvolal vrchní ředitelku sekce ministra zahraničí Kateřinu Weissovou a generálního sekretáře ministerstva Jaromíra Plíška. Uvedla to mluvčí ministerstva Johana Grohová. Funkci za Weissovou dočasně přebral první náměstek ministra Jiří Schneider. Weissová nastoupila spolu se Schwarzenbergem. Spekulovalo se o tom, že by mohla být v budoucnu velvyslankyní v Británii, to je ale nyní nepravděpodobné. Pozice generálního sekretáře zůstává zatím prázdná. Plíšek měl podle původních plánů Schwarzenberga vyjet na Slovensko jako velvyslanec. Tam ale prezident prosazuje manželku bývalé hlavy státu Livii Klausovou. Předseda úřednické vlády Jiří Rusnok už dal najevo, že s tímto jménem problém nemá. Podle všeho má podobný názor i Kohout, takže Plíškovy šance už jsou zřejmě téměř nulové. O tom, že by Weissová a Plíšek by mohli být odvoláni, minulý týden spekulovalo Právo. Kohout uvedl, že bude měnit nejbližší spolupracovníky.

Janoušek před soudem odmítl, že by ženu autem srazil úmyslně

Lobbista Roman Janoušek, který čelí obžalobě z pokusu o vraždu kvůli sražení ženy autem v opilosti, před pražským městský soudem pouze přečetl své prohlášení. Na otázky soudu i státní zástupkyně odmítl odpovídat. Po přečetní svého prohlášení opustil soudní místnost. Požádal také o konání dalšího jednání bez jeho přítomnosti. U soudu uvedl, že ženu nesrazil úmyslně. Omluvil se jí také, své jednání označil za chybu. Obžaloba ho kvůli loňské dopravní nehodě viní z pokusu o vraždu a z ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu až osmnáctileté vězení. Před soudem vypovídala i žena, kterou Janoušek srazil. Uvedla, že považuje finanční kompenzaci za dostačující. Podle oficiálních informací dostala 900.000 korun. Přiznala ale také, že určité zdravotní komplikace stále přetrvávají. Incident se stal 23. března loňského roku ve Vyskočilově ulici v Praze 4.

Vyvadil podal na Kalouska trestní oznámení kvůli Torubarovovi

Advokát Jiří Vyvadil podal trestní oznámení na bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) kvůli způsobu, jímž chtěl zabránit odletu letadla s ruským podnikatelem Alexejem Torubarovem. Kalousek před letadlo nechal postavit cisternu. Podle někdejšího poslance a senátora za ČSSD Vyvadila šlo o obecné ohrožení, Kalousek se ale podle něj mohl dopustit například i zneužití pravomoci. Za "pravděpodobné spolupachatele" označil Vyvadil v trestním oznámení bývalé ministry Karla Schwarzenberga (TOP 09), Jana Kubiceho, Zbyňka Stanjuru (ODS) a případně expremiéra Petra Nečase (ODS). Torubarov byl v Rusku obviněn z vydírání důstojníka tajné služby a podvodů, sám naopak tvrdil, že jej vydírala ruská tajná služba, policie a mafie. V České republice žádal o azyl, ale na základě mezinárodního zatykače skončil ve vazbě. Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pak rozhodl o vydání, jemuž se 2. května na poslední chvíli snažilo zabránit několik členů vlády, včetně Kalouska.

Obvinění ze sobotního napadení v Duchcově jsou ve vězení

Čtyři muži, které policie obvinila ze sobotního napadení dvou mužů v Duchcově, jsou ve vězení. Jeden si od pondělka odpykává trest, ostatní tři jsou ve vazbě. Rozhodl o tom teplický soud. Čtveřice napadla dva muže po sobotní protiromské akci, která se v Duchcově konala. Je trestně stíhána pro přečiny výtržnictví a rasově motivované ublížení na zdraví a násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Za to jim hrozí až pět let odnětí svobody. Nejmladší zadržený je kromě uvedených trestných činů podezřelý také z přečinu hanobení rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. V sobotu dopoledne totiž podle policie verbálně napadl v duchcovské ordinaci lékařku a zdravotní sestru, a to nejen vulgarismy, ale také rasistickými nadávkami.

Rusko chce splatit ČR zbytek dluhu z dob SSSR

Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil ministerstvu financí, aby dojednalo s Českem splacení zbývajícího dluhu osmi milionů dolarů (159,2 milionu korun). Ten má Moskva u Prahy ještě z dob existence Sovětského svazu. Ruská strana chce údajně závazek splnit jednorázovou platbou 80 procent celkové sumy, což je 6,5 milionu dolarů (asi 130 milionů korun). Po vyrovnání tohoto dluhu by měly být veškeré pohledávky Prahy vůči Moskvě považovány za vyřízené. Ruský dluh vůči České republice na přelomu století podle dostupných údajů dosahoval částky přes tři miliardy dolarů. Vznikl v době, kdy Československo investovalo do plynovodů a rafinérií v bývalém SSSR. Moskva měla platit ropou a plynem, s rozpadem Sovětského svazu z toho ale sešlo. Někdejší vláda premiéra Miloše Zemana naprostou většinu dluhu prodala společnosti Falkon Capital za přibližně 750 milionů dolarů, podle některých expertů nepříliš výhodně. Poslední splátku od Falkon Capital obdrželo české ministerstvo financí loni v létě.

Polský Weglokoks prý zvažuje koupi koksovny od NWR

Polský obchodník s uhlím Weglokoks zvažuje koupi koksovny Svoboda od české uhelné společnosti New World Resources Plc. (NWR), která se potýká s klesajícími cenami i poptávkou od oceláren. Uvedla to polská média. NWR se snaží prodat část svého majetku a snížit náklady, investice a počet zaměstnanců, s cílem ušetřit 100 milionů eur (2,6 miliardy Kč). "Pozorně sledujeme trh, analyzujeme nové podnikatelské oblasti, které by nám mohly pomoci v rozvoji skupiny," řekl generální ředitel Weglokoks Jerzy Podsiadlo. Firma ale podle něj v současnosti jednání o převzetí koksovny Svoboda nevede. Kromě státní firmy Weglokoks, která je určená k privatizaci, se o majetek NWR zajímá podle listu také další polská firma, uhelná společnost JSW. Společnost na počátku tohoto měsíce uvedla, že zvažuje nabídku na některý těžařský a koksárenský majetek NWR.

Nošovický Hyundai loni zvýšil zisk, poprvé pošle peníze do Koreje

Nošovická automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech z loňského zisku poprvé korejskému koncernu Hyundai vyplatí dividendu. Svému majiteli pošle 605 milionů korun ze zisku sedm miliard Kč. Zbytek loňského zisku firma nechá nerozdělený, pět procent půjde do rezervního fondu. Vyplývá to z údajů v obchodním rejstříku a informací serveru iDnes.cz. Zisk nošovické automobilky po zdanění loni meziročně stoupl na více než dvojnásobek z 2,9 miliardy na 7,01 miliardy korun. Tržby vzrostly o třetinu na 92 miliard korun. Dalším českým automobilkám loni zisk klesal. Mladoboleslavské Škodě Auto se zisk po zdanění snížil o 4,5 procenta na 15,4 miliardy korun. Tržby ale stouply o čtyři procenta na 262,6 miliardy korun. Kolínské automobilce TPCA, která je společným podnikem firem Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroën, loni klesl zisk před zdaněním o 52 milionů na 319 milionů korun. Tržby se snížily o 14 procent na 34 miliard Kč.

Výroba silničních vozidel v pololetí meziročně klesla o 12,8 pct

Výroba silničních vozidel v ČR za první pololetí meziročně klesla o 12,8 procenta. Celkem bylo 589.076 vozidel, uvedlo Sdružení automobilového průmyslu Auto Sap. Pokles produkce ve srovnání s rokem 2012 zaznamenali všichni tuzemští výrobci osobních vozů - Škoda, nošovický Hyundai a kolínská TPCA. Osobní auta představují převážnou většinu silničních vozidel vyrobených v ČR. V prvním pololetí jejich produkce poklesla o 13,09 procenta. Méně se v ČR vyrobilo i autobusů, motocyklů a výrazně klesla i výroba nákladních vozidel.

Škoda Auto začala prodávat elektrokolo

Na rostoucí oblibu elektrokol zareagovala i automobilka Škoda Auto, která svou nabídku bicyklů rozšířila i o kolo poháněné elektřinou. Kola s přídavným elektromotorem se těší rostoucí popularitě, ročně podle odhadů roste jejich prodej v ČR o třetinu. To z Mladé Boleslavi se jmenuje Green E Line a bude stát 65.990 korun. Automobilka nabízí celkem deset modelů kol, oznámila to v tiskové zprávě. Škodou nabízené modely vychází z kol produkovaných jinými výrobci, v případě elektrokola rakouskou KTM.

Pojišťovny letos odhalily o desítky procent více podvodů

Detektivové pojišťoven odhalili v prvním pololetí pojistných podvody za stovky milionů korun, což bylo o několik desítek procent více než ve stejném období loni. Vyplývá to z ankety mezi tuzemskými pojišťovnami. Stále dominují podvody v pojištění aut, objevily se již podvody u povodňových škod. Pokračuje trend vyššího počtu podvodů v menším objemu. Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí. Za prvních šest měsíců letošního roku odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody v celkovém objemu 240 milionů korun, což je o 22 procent více než ve srovnatelném období roku 2012, kdy na pojistných plněních zachránili 196 milionů korun. V porovnání s prvním pololetím roku 2011 pak tento výsledek představuje dokonce 60procentní nárůst.

O budoucnosti Dolu Paskov se rozhodne během několika týdnů

O budoucnosti Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku se rozhodne během několika týdnů. OKD chce snížit náklady jeho provozu. Uzavření není jedinou variantou, počítá se i s částečným dotěženým ložiska. Po setkání se zaměstnanci a odbory to novinářům řekl generální ředitel OKD Ján Fabián. Společnosti New World Resources (NWR), která vlastní těžební firmu OKD, se nepodařilo důl, jenž údajně po provozní stránce patří k nejdražším na světě, prodat. Nenašel se zájemce. Vedení společnosti nyní řeší další postup. Uzavírání dolu velikosti Paskova podle zdrojů deníku E15 může přijít na 800 milionů až 1,3 miliardy korun a celý proces může trvat i déle než rok. O možném odkoupení dolu za symbolickou částku by mohlo uvažovat vedení frýdecko-místeckého magistrátu. Na jednání to řekl primátor města Michal Pobucký.

Server Seznam.cz koupil třetinu firmy Borgis, která vydává deník Právo

Internetová společnost Seznam.cz koupila od podnikatele Zdeňka Porybného 33,6 procenta firmy Borgis, která vydává celostátní deník Právo a dodává zpravodajský obsah pro portály Novinky.cz, Super.cz a Sport.cz. Jde o vyvrcholení desetileté spolupráce, uvedl Seznam v tiskové zprávě. Finanční podmínky prodeje neuvedl. Akciová společnost Borgis byla založena v roce 1990 a její hlavní činností je vydávání a tisk třetího nejčtenějšího českého celostátního deníku Právo.

Farmáři zatím sklidili jen necelé procento obilí, řepky ještě méně

Zemědělci zatím sklidili jen necelé jedno procento ploch obilí a pouze zanedbatelných 238 hektarů řepkových polí, vyplývá z údajů, které poskytlo ministerstvo zemědělství (MZe). Ve většině regionů nejsou porosty ještě dostatečně zralé a žně mají oproti normálu zhruba dvoutýdenní zpoždění. "Žně v ČR začaly s týdenním zpožděním ve 28. týdnu jako již tradičně na jižní Moravě. Sklízely se především plochy ozimých ječmenů," uvedlo MZe v prvním letošním žňovém zpravodajství. Oproti minulému roku, kdy úrodu na jižní Moravě zdecimovalo sucho a některé porosty nemělo smysl sklízet, se letos hektarové výnosy pohybují mezi 4,5 a pěti tunami. Podíl sklizených ploch řepky zatím dosahuje pouze 0,06 procenta, průměrný výnos se pohybuje okolo tří tun z hektaru.

Praha zastavila plány na opravu Průmyslového paláce za tři miliardy

Praha definitivně ukončila nákladné plány na přestavbu Průmyslového paláce a části areálu Výstaviště, která měla vyjít na více než tři miliardy korun. Rada rozhodla o ukončení smlouvy s architekty z Ciegler Marani Architekts, kteří měli k přestavbě vypracovat projekt za 200 milionů korun. Praha chce najít levnější cestu, jak vyhořelý palác, areál i historické budovy opravit. Návrh počítal nejen s dostavbou paláce, ale i s úpravami okolí památky. Zázemí paláce mělo připomínat pařížský Louvre. Pro Prahu by to ale znamenalo enormní finanční zátěž. Situaci kolem pražského Výstaviště, které je památkově chráněno, řeší Praha už řadu let. Na konci minulého roku se městu podařilo vyvázat se z dlouhodobé a podle některých názorů nevýhodné nájemní smlouvy se společností Incheba. Nájemce areál opustí na konci příštího roku.

Na nové lavičky či rozhledny v národních parcích jde 150 milionů

Na nové lavičky, rozcestníky či rozhledny v národních parcích a chráněných krajinných oblastech vyčlenilo ministerstvo životního prostředí 150 milionů korun. Projekt, který připravil bývalý ministr Tomáš Chalupa (ODS), podepsal jeho nástupce Tomáš Podivínský. Peníze, které ministerstvo uspořilo v rámci svého rozpočtu, jsou určeny k použití během letošního a příštího roku. Tyto opravy a drobná zlepšení návštěvnické infrastruktury si přitom v minulosti hradily parky samy. Nejvyšší částku dostane Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, přes 67 milionů. Národní park Šumava získá 39 milionů, Správa jeskyní téměř 28 milionů, KRNAP skoro osm milionů, Národní park Podyjí přes šest milionů a více než půl milionu korun poputuje do Českosaského Švýcarska.

Český horolezec přežil pád při lezení v Tatrách

Český horolezec ve Vysokých Tatrách přežil asi 30 metrů dlouhý pád. Neštěstí se stalo v masivu Malého Kežmarského štítu, když Čech vypadl během lezení, informovala horská záchranná služba. Horolezec utrpěl při pádu četná poranění. Na pomoc mu přiletěl záchranářský vrtulník. Po prvotním ošetření pacienta převezli do nemocnice v Popradu k další léčbě.

Zemřel loutkoherec ze Spejbla a Hurvínka Miroslav Polák

Po těžké nemoci zemřel v pondělí v jedné z pražských nemocnic dlouholetý člen pražského Divadla Spejbla a Hurvínka Miroslav Polák. Stalo se tak v předvečer jeho 69. narozenin, oznámila ředitelka této populární pražské scény Helena Štáchová. Polák byl po studiích na Divadelní fakultě Akademie múzických umění členem Městského divadla v Kladně. Zúčastnil se loutkohereckých stáží v Tunisku a Maroku. Více než třicet let profesionálního života však prožil v Divadle Spejbla a Hurvínka, kde patřil k předním loutkohercům. Vedle mnoha rolí, které od roku 1982 ztvárnil, byl více než dvě desetiletí interpretem psa Žeryka a také tiskovým mluvčím této scény. Navštívil spolu s ní desítky zemí.

Mikulovský festival bude letos věnován Filipu Topolovi

Festival Eurotrialog v Mikulově na Břeclavsku letos pořadatelé věnují hudebníkovi Filipu Topolovi, který nedávno zemřel. Topol v minulosti na přehlídce opakovaně vystupoval, ať už sólově, nebo s kapelou Psí vojáci. Festival zaměřený na českou a slovenskou "nepopulární hudbu" se letos uskuteční 23. a 24. srpna. Vystoupí tu například skupiny Zrní, Už jsme doma, FruFru a Rolling Stones Blues Cirkus 50. Dějištěm hlavního programu je tradičně amfiteátr letního kina. V Dietrichsteinské hrobce zahraje slovenská kapela Tornado Lue. V Městské galerii vystaví své obrazy výtvarník a muzikant Marek Brodský. Topola tu připomenou snímky fotografa Karla Šustera. V galerii Konvent na mikulovském náměstí bude po dobu festivalu výstava fotek Psích vojáků a Filipa z historie skupiny s důrazem na jejich mikulovské působení.

Archeologové z Plzně vyjedou na první českou expedici na Kavkaz

Vůbec první českou archeologickou expedici na Kavkaz připravují vědci Západočeské univerzity v Plzni. Ještě v červenci odjedou na západní Kavkaz, do lokality pod nejvyšší horou Elbrus. Provádět tam budou výzkum zaměřený na archeologii nomádských kultur raného středověku, zaměří se i na Hedvábnou stezku spojující Asii s Evropou. Uvedl to archeolog univerzity a šéf její filozofické fakulty Pavel Vařeka. Čeští archeologové jedou na Kavkaz na pozvání rektora tamní Karačajevské univerzity. Z bezpečnostních důvodů nebudou sdělovat termín expedice. Spolu s nimi do oblasti pojedou i kolegové z ruské akademie věd.

Sport

Český hokejista Jaromír Jágr přestává věřit, že jako volný hráč najde angažmá v NHL. Jednačtyřicetiletý veterán na svém facebooku uvedl, že to s dalším působením v zámoří "vidí černě". Jágr poslední sezonu v NHL, kterou zkrátila výluka, zahájil v Dallasu a pak v dresu Bostonu došel až do finále Stanley Cupu. Medvědi mu však neprodloužili smlouvu a kladenský rodák se od 5. července s žádným klubem nedohodl. Spekulovalo se přitom o jeho spojení s řadou celků, naposledy s Montrealem a Carolinou.

Na Letenské pláni vznikne v průběhu konání zimních olympijských her v Soči od 7. do 23. února 2014 olympijské městečko. Vybuduje ho Český olympijský výbor (ČOV). Radní hlavního města na svém jednání schválili, že bezplatně půjčí ČOV městské pozemky na Letné. Novinářům to řekl radní Lukáš Manhart (TOP 09).

Česká tenistka Andrea Hlaváčková podobně jako minulý týden v Budapešti překonala i v Bad Gasteinu nástrahy prvního kola. Na rakouské antuce v duelu tenistek z rozhraní první a druhé stovky světového žebříčku porazila hladce 6:3 a 6:1 Řekyni Eleni Daniiliduovou.

Fotbalovou Duklu Praha převzal miliardář Petr Paukner. Majitel společnosti Carbounion byl oficiálně představen jako majoritní vlastník prvoligového pražského klubu, v němž získal 60 procent akcií. Dukla Praha také prodloužila smlouvu s trenérem Lubošem Kozlem, který je v klubu vázán na další tři roky. Dejvický celek chce v následující prvoligové sezoně především obhájit pozice z uplynulých dvou ročníků, kdy shodně skončil na šestém místě.

Česká tenistka Klára Zakopalová bleskově postoupila do druhého kola turnaje v Bastadu. Na švédské antuce v prvním kole jasně přehrála domácí Allen Allgurinovou, které povolila jen dva gamy.

Plavkyně Petra Chocová obsadila na univerziádě v Kazani v závodě na 50 m prsa druhé místo. Šestadvacetiletá reprezentantka tak rozšířila medailovou sbírku české výpravy na tři zlaté, šest stříbrných a sedm bronzových. Chocová nestačila pouze na Julii Jefimovovou, na kterou ztratila 87 setin.

Počasí ve středu:

Bude jasno až polojasno, na horách na severovýchodě při přechodně zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 25 až 29°C.