Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Krizový štáb: Hrozí další povodně, pády stromů a sesuvy půdy

Na celém území Čech hrozí podle Ústřední povodňové komise další záplavy. Podle předpovědi má znovu pršet a území zasáhne také silný vítr, který může vyvracet stromy. Krizový štáb varuje, že půda je již nasycená vodou a hrozí její sesuvy. Novinářům to řekl premiér Petr Nečas po jednání štábu a komise. Podle něj mohou být další záplavy velmi rychlé. Intenzita komplikací by ale neměla být taková jako v předešlých dnech. Podle Nečase nicméně nelze vyloučit, že se může velká voda objevit tam, kde byl dosud klid. Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy komise doporučuje hasičům a krajským úřadům, aby vyrozuměli i obce, kde záplavy dosud nebyly, že povodňová situace může nastat i tam.

Úseků řek na stupni ohrožení je už jen jedenáct

Hladiny a průtoky řek klesají, úseků toků na nejvyšším povodňovém stupni, tedy ohrožení, je už jen 11. Jde hlavně o části Vltavy a Labe. V pátek byl stupeň ohrožení na 13 úsecích. Navíc byl dnes kolem 01:00 odvolán stav extrémního povodňového ohrožení na Kamenici v Hřensku. Ubývá rovněž silnic, které jsou kvůli záplavám uzavřené, a energetikům se daří postupně obnovovat dodávky proudu. Po 10:00 bylo na nejvyšším stupni povodňové aktivity pět úseků Vltavy a tři části Labe a dále Kamenice v Hřensku na Děčínsku, Nežárka v Hamru na Táborsku a Nová řeka v Mláce na Jindřichohradecku. Vltava se drží na stupni ohrožení konkrétně na jihu Čech ve Vyšším Brodě a Českém Krumlově, ve středních Čechách ve Vraném a Praze-Chuchli a na severu Čech ve Vraňanech na Mělnicku. Labe je na nejvyšším stupni v Mělníku, Ústí nad Labem a Děčíně.

Na jihu platí ohrožení už jen na třech řekách

V Jihočeském kraji platí podle Povodí Vltavy třetí stupeň povodňové aktivity už jen na třech řekách, a to v úsecích, kde vodohospodáři regulují odtok vody z přehrad. Jde o Vltavu pod Lipnem, Novou řeku a Nežárku v povodí rybníka Rožmberk. Na druhý stupeň klesla už i řeka Lužnice na dolním toku od Klenovic po Bechyni. Na dvojce je také Blanice v Heřmani, Otava v Písku už je na jedničce. Na lipenské přehradě byl od pátku zvýšen odtok na 130 metrů kubických za vteřinu, v neděli by měl být volný retenční prostor. Prudce klesla hladina v Husinci na Prachaticku, odtok byl večer snížen z 26 na 15 metrů krychlových. Záplavy na jihu Čech postihly přes 90 obcí. V postižených obcích pokračuje úklid.

Bagry odstraňují rizikové části hráze říčanského rybníka

V Říčanech u Prahy odstraňují bagry rizikové části hráze Mlýnského rybníka, která v minulých dnech začala prosakovat. Na opatření se radnice dohodla s pražským magistrátem, řekl starosta Vladimír Kořen. Cílem je zabránit protržení hráze při případné druhé povodňové vlně. Taková situace by mohla ohrozit i obyvatele Prahy. U stavidla pětihektarového rybníka, který byl v minulých dnech upuštěn, je vymletý svah a město se bojí, že by se při dalších povodních mohl sesunout. Práce začaly v pátek a potrvají nepřetržitě během celého víkendu. Mlýnský rybník je součástí protipovodňové ochrany hlavního města. Pomáhá regulovat množství vody v Rokytce na území Prahy. Radnice ho v minulých dnech upustila, obává se ale další vody, která by mohla přitéci. Praha podle Kořena na práce vyčlenila dva miliony korun, se situací v Říčanech se byl v pátek na místě seznámit zastupující pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) se zástupci krizového štábu pražského magistrátu.

Armáda zdvojnásobila počet vojáků k pomoci při povodních

Armáda od sobotního rána zdvojnásobila počet vojáků nasazených při povodních na 340. Vojáci jednak pomáhají odklízet následky záplav, ale také například staví humanitární základnu pro ubytování evakuovaných i záchranářů. Po poklesu vody je armáda připravena poslat dalších 300 vojáků do Ústeckého kraje a celkem může nasadit až 2000 lidí. Například vojáci ze samostatné záchranné roty 15. ženijní brigády z Rakovníka odčerpávají ve Vojkovicích na Mělnicku vodu a vyklízejí zatopené domy. V pražských Lahovicích a Lahovičkách dále pracuje 64 vojáků z Hradní stráže a do pražské Zbraslavi vyrazilo 20 vojáků z Posádkového velitelství Praha.

Ústí n.Labem se pro pěší otevřel most Edvarda Beneše

V Ústí nad Labem se pro pěší otevřel most Edvarda Beneše. Na místech, kde již voda opadla, začaly úklidové práce. Hasiči čerpají vodu ze zaplavené haly hlavního nádraží. Informoval o tom mluvčí ústeckého magistrátu Karel Rouč. Hladina řeky tu ve 12:40 dosahovala 878 centimetrů, to je o necelé dva metry méně než při kulminaci v noci na čtvrtek. Zprovoznění mostu znamená opětovné propojení centra města se zaplavenou čtvrtí Střekov. Ve městě byly kvůli povodni uzavřené oba silniční mosty, spojnici mezi centrem a Střekovem provizorně zajišťuje železnice. Své domovy muselo ve městě opustit na 3700 lidí. Někteří z nich už se začali v pátek vracet do lokalit, které voda nakonec nezasáhla.

V Ústeckém kraji je celkem šest případů rabování

Policie v Ústeckém kraji od začátku povodní zaznamenala šest případů rabování. Pět pachatelů dopadla, v jednom případě dál pátrá. Všechny případy se týkají drobných krádeží či pokusů o vloupání. Například dva muži kradli v ústecké čtvrti Krásné Březno naftu z dodávky. Policisté v Lovosicích u Lovochemie zadrželi 24letého muže, který se v zátopové oblasti vloupal do dílny. Všem pachatelům hrozí vězení od dvou do osmi let. Na 450 policistů střeží čtyřiadvacet hodin denně 130 míst. ČTK to řekl krajský policejní ředitel Tomáš Lansfeld. Situaci v zaplavených oblastech monitoruje vrtulník s termovizí. Na sever Čech přijede o víkendu pomoci více než stovka policistů z pořádkových jednotek z Prahy, Plzně a Ostravy. Policisté zůstanou na místech postižených povodní, jak dlouho to bude nutné.

Plný provoz pražského metra se obnoví v neděli v 15:00

Pražský dopravní podnik obnoví plný provoz metra již v neděli v 15:00. Soupravy metra budou zastavovat ve všech stanicích, kolem vestibulů ale i nadále zůstanou protipovodňové zábrany. Cestující budou procházet vstupy v těchto bariérách. Uvedl to ředitel podniku Milan Křístek. V neděli podle něj postupně zmizí náhradní autobusové linky a také vyhrazené pruhy pro tyto autobusy. Od pondělí začne na žádost Prahy 6 znovu jezdit MHD v Podbabě. Spuštěn bude plný provoz lanovky na Petřín, která dosud nezastavovala ve stanici Nebozízek. Zpřístupněn by měl být Karlův most. Tramvajová linka číslo 17 bude kvůli uzávěrám na nábřeží i nadále jezdit odklonem.

Policie našla tělo ženy, která spadla do Podkrušnohorského přivaděče

Policie nalezla tělo 35leté ženy, která ve středu spadla ve Vysoké Peci na Chomutovsku do Podkrušnohorského přivaděče. Žena chtěla zřejmě zachránit svého psa, který skočil do vody. Její tělo bylo nalezeno u vpusti do Kyjické přehrady bez známek života. Policie kvůli ženě vyhlásila velkou pátrací akci, do které se ve středu zapojil policejní vrtulník, potápěči, hasiči, strážníci městské policie a policejní hlídky. Pátrání pokračovalo i ve čtvrtek, kdy prostor prohledávali potápěči a policisté na člunech. Hledání pokračovalo v okolí Kyjické přehrady, kde policisté tělo nalezli. Přivaděč Ohře-Bílina je soustava kanálů, která podkrušnohorské povrchové doly chrání před povodněmi.

Lidovce nadále povede dosavadní předseda Pavel Bělobrádek

Lidovce nadále povede jejich dosavadní předseda Pavel Bělobrádek. Do čela strany ho zvolili kandidáti celostátního sjezdu KDU-ČSL v Olomouci. Bělobrádek při volbě předsedy neměl protikandidáta a získal 244 z 272 odevzdaných hlasů. Znovuzvolený šéf chce příští rok vrátit stranu do Poslanecké sněmovny. Prvním místopředsedou KDU-ČSL byl zvolen Marian Jurečka, který tento post zastával i před sjezdem. Lidovecký sjezd navštívil prezident Miloš Zeman, který ocenil Bělobrádkovu odvahu, s jakou se v roce 2010 chopil vedení strany. KDU-ČSL Zeman poté doporučil, aby ve svém programu nekladla důraz například na progresivní zdanění, což je vlajková loď programu ČSSD, či církevní restituce, jež jsou zase erbovním znamením TOP 09. Lidovci by podle Zemana měli mít svoje vlastní nosné téma, které prezident zatím postrádá.

Týden: Bývalý právník Hradu Hasenkopf nastoupí k advokátu Láskovi

Bývalý právník Hradu Pavel Hasenkopf nastoupí do kanceláře advokáta Václava Lásky. Uvedl to server Týden.cz. Láska je bývalý policejní vyšetřovatel, řadu let působil v Transparency International a angažoval se třeba v kauze sporných zakázek pražského Dopravního podniku. Hasenkopf byl hradním kancléřem Vratislavem Mynářem v dubnu označen za spoluautora lednové amnestie, a následně propuštěn. Hasenkopf se chce s Mynářem kvůli propuštění z prezidentské kanceláře i označení za spoluautora amnestie soudit. Láska serveru potvrdil, že Hasenkopf u něj nastupuje jako koncipient.

Titul Pivo ČR získal světlý ležák z pivovaru Starobrno

Nejlepší světlý ležák vaří pivovar Starobrno, nejlepší tmavý ležák Tradiční pivovar v Rakovníku. Jejich sládkové si odvezli ze Slavností piva v Českých Budějovicích titul Pivo České republiky. O nejvyšší metu na výstavišti soutěžilo celkem 50 pivovarů, do soutěže přihlásily přes 300 vzorků. Na 17. ročníku Slavností piva je celkem 90 vystavovatelů. Součástí slavností bylo také vyhlášení výsledků sedmého ročníku soutěže Chutná hezky Jihočesky, kterou vyhlašuje jihočeská agrární komora. Užívat tuto značku může dalších 26 výrobců regionálních potravin.

Víkend otevřených zahrad láká na běžně nepřístupná místa

Na mnoha místech v České republice se o víkendu koná Víkend otevřených zahrad. Lidé se mohou podívat i do zahrad, kam se běžně nedostanou. Veřejně přístupné zahrady pak připravují množství různých programů. Centrálním místem jsou při čtvrtém ročníku akce Palácové zahrady pod Pražským hradem, které nabídnou i prohlídku svého podzemí. Naopak uzavřené zůstávají pro návštěvníky pražské parky, které zatopila povodeň nebo byly podmáčené po deštích z minulých dní. Nemůže se tedy jít třeba do Stromovky nebo na Petřín. Seznam míst, která lze navštívit v celé ČR, je na adrese www.vikendotevrenychzahrad.cz. V prvním roce se do akce zapojily tři zahrady v České republice, ve druhém už 34 zahrad a v roce loňském to bylo téměř 70 objektů. Po celé republice je navštívilo 3900 návštěvníků.

Češi v Iráku zrenovují největší zděnou klenbu na světě

Významná irácká památka a největší zděná klenba na světě desítky let chátrala, nyní má k její obnově přispět česká stavební firma Avers. Renovace pozůstatků bývalého perského města Ktésifón pro ni nepředstavuje výzvu jen z hlediska stavebního, ale také administrativního a bezpečnostního. Kontrakt firmy s Irákem dosahuje pěti milionů dolarů. Klenutý oblouk Ták Kasrá, který leží asi 30 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu u města Madáín, postavili Peršané v polovině šestého století. Rozměry stavby, která se stala součástí palácového komplexu, dosáhly 48 metrů na délku a 24 na šířku. Výška klenby v nejvyšším bodě je 37 metrů. Renovaci povede český stavbyvedoucí, kterému bude pomáhat několik specialistů z Česka.

V Příchovicích je nové muzeum Járy Cimrmana

Fiktivní génius Jára Cimrman se konečně dočkal svého muzea v kraji, který je úzce spjat s jeho životem. Otevřeli ho v Příchovicích v Jizerských horách. Z tamního areálu U Čápa lze totiž dohlédnout až do Liptákova. Přímo nad muzeem roste rozhledna - Maják Járy Cimrmana. Stavba muzea a Majáku byla zahájena před dvěma lety podle projektu architekta Martina Rajniše a je ukázkou pro něj tak typické přírodní architektury. Muzeum bylo otevřeno za účasti souboru herců divadla Járy Cimrmana. Je zde i jediná dochovaná podoba údajného Cimrmana. Busta byla ale prý poničena při napařování klobouků a tvář je tak zcela setřená. V muzeu jsou i četné údajné Cimrmanovy vynálezy, návštěvník ale může nahlédnout do kuchyně, školní třídy, dílny nebo poštovny z dob, kdy v nedalekém Liptákově Cimrman údajně žil.

Fanoušci harleye projeli Prahou

V Praze v sobotu oslavili majitelé a příznivci značky motocyklů Harley-Davidson výročí 110 let výroby těchto amerických strojů. Centrem metropole také projela kolem poledne spanilá jízda. Pořadatelé očekávali, že jízdy městem se zúčastní až 5000 lidí. Jízda měla být pokusem o rekord v počtu motocyklů. Předpokládanou účast ale zhatily povodně. Nakonec vyjelo 531 motorkářů. Nejstarší motocykl, který se zúčastnil dnešní vyjížďky, byl vyroben v roce 1941. Součástí oslavy je doprovodný program v Holešovicích a výstava zhruba 60 motocyklů, které ilustrují vývoj legendární značky z Milwaukee. Zahraniční jezdci mají Prahu jako zastávku při cestě na mezinárodní sraz v Římě, který bude největší evropskou akcí v rámci oslav. Zakončen bude požehnáním motorkářům od papeže Františka na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

Ze sportu:

Podle očekávání byl Miroslav Pelta na další čtyři roky zvolen předsedou Fotbalové asociace České republiky. Na valné hromadě v Praze byl jediným kandidátem na funkci. Proti Peltovi, který FAČR vede od listopadu roku 2011, se v české i moravské komoře postavil vždy jediný delegát. V české komoře získal 123 hlasů a dva hlasující se zdrželi, v moravské pak 67 hlasů a dva se taktéž zdrželi.

Dvacetiletý vodní slalomář Jiří Prskavec se stal v Krakově historicky prvním českým mistrem Evropy v kategorii kajakářů. Ve finálové jízdě porazil o 63 setin Švýcara Michaela Kurta. Stříbrný olympijský medailista Vavřinec Hradilek neprojel jednu z branek a obsadil patnácté místo.

Tenista Radek Štěpánek vyhrál potřetí v kariéře prostějovský challenger. Na jubilejním dvacátém ročníku turnaje Czech Open v českém finále porazil o patnáct let mladšího Jiřího Veselého 6:4 a 6:2.

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková vyhrály při své premiéře na Roland Garros čtyřhru juniorek. Sedmnáctileté hráčky dnes ve finále v Paříži potvrdily roli druhých nasazených a porazily ekvádorsko-brazilský pár Domenica Gonzalezová, Beatriz Haddadová Maiaová 7:5, 6:2.

Do konečné nominace českých basketbalistek na mistrovství Evropy ve Francii se překvapivě dostala devatenáctiletá Tereza Vyoralová. Čeká ji první velká akce v dospělé kategorii stejně jako Kateřinu Hindrákovou. Trenér Lubor Blažek naopak z týmu vyřadil Kateřinu Křížovou a účastnici loňských olympijských her Lenku Bartákovou.

Třemi pětkami v prodloužení zařídil Martin Kladiva ragbistům Tatry Smíchov šestý český titul. V dnešním finále porazili městského rivala Pragu 39:20 a po pěti letech se radovali z triumfu v extralize.

Počasí:

Bude oblačno, s přeháňkami, místy se silným deštěm, teploty 21 ž 23 st. C.