Zprávy

0:00
/
0:00

Záplavy mají už 10 obětí, u V. Brodu se utopili dva vodáci

Povodně v Česku už mají desátou oběť. Na vltavském jezu u Herbertova na Českokrumlovsku se převrátil raft s pěti mladíky, dva z nich se utopili. Po zasedání Ústředního povodňového štábu to řekl policejní prezident Martin Červíček. Vodáci byli podle něj opilí. Prvního utonulého hasiči vyprostili pár metrů pod jezem v Herbertově. Tělo druhého muže unášel proud řeky několik stovek metrů, než se jej záchranářům podařilo dostat z vody. Pětici vodáků bylo kolem 30 let.

Protipovodňová opatření musí zůstat zachována, bude znovu pršet

Ústřední povodňová komise nařídila zachovat protipovodňová opatření v nynějším stavu. Meteorologové totiž očekávají intenzivní srážky, a to zejména v Čechách. Vodohospodáři mají tvořit rezervy na přehradách. Po zasedání ústředního krizového štábu to řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Nařízení platí ihned a až do odvolání. V neděli se ojediněle vyskytnou intenzivní srážky, a to zejména v Čechách. Srážek za 24 hodin může být kolem 35 milimetrů. V pondělí se čeká déšť nebo přeháňky, zpočátku místy bouřky. "Předpokládané množství srážek je pět až 25 mm, ale zejména v Čechách až kolem 40 milimetrů," informovala náměstkyně Českého hydrometeorologického ústavu Pavla Skřivánková.

Orlík má dost prostoru na zadržení další vody

Orlická přehrada, která je největším vodním dílem v Česku, se připravuje na případné další srážky, jež předpověděli meteorologové. V současnosti má vytvořený dostatečný prostor pro další zadržování vody, řekl vedoucí hrázný Pavel Melichar. Letošní povodeň měla podle něj rychlejší nástup než katastrofální záplavy v roce 2002, na celkové hodnocení je ale ještě brzy. Z orlické nádrže v současnosti odtéká 1300 metrů krychlových na sekundu, na začátku snižování hladiny to bylo kolem 1700 kubíků. Přehrada se nyní dostala minimálně dva metry pod hranici ochranného neboli retenčního prostoru, který je úplně nahoře a slouží k zachycení vody při povodni. Ochranný prostor má na Orlíku výšku 2,4 metru.

Labe v Ústí kleslo o metr, první evakuovaní se vracejí domů

Labe v Ústí nad Labem už kleslo o metr. Řeka kulminovala v noci na čtvrtek, když hladina dosáhla 10,72 centimetru, v pátek po 16:00 už byla o metr níž. Řekou se však stále valí více než 3000 metrů krychlových vody za sekundu. Do svých domů se přesto mohli vrátit první evakuovaní obyvatelé. Uvedla to mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová. Své domovy muselo ve městě opustit na 3700 lidí. Pokles Labe umožnil podle ní také zprovoznit pro městskou hromadnou dopravu Tovární ulici. Naopak uzavřeno muselo být romantické Bertino údolí, půda je podmáčená a hrozí tam pád stromů. V centru Ústí už začalo odklízení protipovodňových zábran v místech, kam voda nedosáhla. Město shromažďuje úklidové a hygienické prostředky, techniku a další materiály nutné při odklízení škod v lokalitách zasažených povodní, uvedla Macová. Dobrovolníky koordinuje krizový štáb tak, aby jejich zapojení do úklidových prací bylo co nejefektivnější.

Strakonická ulice spojující Prahu s jihem Čech je opět otevřena

Strakonická ulice spojující Prahu s jihem Čech byla opět otevřena. Ovšem na silnici mají kvůli záplavám stále zakázán vjezd auta s váhou nad šest tun. Řekli to pracovníci pražské Technické správy komunikací (TSK). Strakonická byla neprůjezdná od pondělního rána, od středy po ní mohly jezdit alespoň autobusy MHD. Kromě toho se ráno v Praze otevřela i ulice Generála Šišky, uzavřeno je ovšem v metropoli stále přes čtyři desítky ulic a v celé ČR 111 úseků silnic. Metro, které bylo v posledních dnech také částečně uzavřeno, jezdí v metropoli od dnešního rána po celé délce všech tras. Některými stanicemi však soupravy projíždějí bez zastavení. Na lince A jsou to stanice Staroměstská a Malostranská, na lince B Florenc, Křižíkova, Invalidovna a Palmovka a na lince C Florenc, Vltavská a Nádraží Holešovice.

Zeman si prohlédl pražské Lahovice

Prezident Miloš Zeman navštívil pražské Lahovice postižené povodní. Na místě si prohlédl zatopený dům a hovořil s obyvateli. Na začátku týdne uvedl, že nechce "ostentativně" létat nad postiženými oblastmi. V pátek se do jednoho ze zatopených míst vypravil. V místě při odstraňování následků velké vody pomáhá také Hradní stráž. Podle informací generálního štábu armády dnes v Lahovicích a Lahovičkách pomáhá 64 vojáků z Hradu. O jejich vyslání na pomoc postiženým rozhodl prezident už počátkem týdne, ve středu jeho krok kontrasignoval premiér Petr Nečas (ODS). Tomu Zeman poslal právní stanovisko, podle kterého byl podobný krok zbytečný a jen nasazení členů Hradní stráže zdržel. Lahovice, Lahovičky a Závist na jižním okraji Prahy byly nynější povodní zcela zatopeny. Obyvatelé byli evakuováni už v noci na pondělí.

EK unijní pomoc po záplavách může dorazit letos

Evropská unie bude schopna státům postiženým nynějšími povodněmi vyplatit z evropského Fondu solidarity ještě letos náhradu části škod. Uvedla to mluvčí komise Shirin Wheelerová poté, co eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandowski uvedl, že ve fondu nyní už není dost peněz. Fond solidarity Evropské unie vznikl v roce 2002 po ničivých záplavách, které tehdy postihly střední Evropu, včetně ČR. Není určen na rychlou pomoc, ale na pozdější uhrazení části škod. Postižené země musí požádat o pomoc z Fondu solidarity do deseti týdnů. Škody musí přesáhnout hranici 0,6 procenta jejich hrubého národního důchodu. V případě ČR je to 872 milionů eur (22 miliard korun).

Nečas: Škody po povodních půjdou do desítek miliard

Na desítky miliard korun se mohou podle premiéra Petra Nečase (ODS) vyšplhat škody po nynějších povodních. Předseda vlády ale zdůraznil, že jakékoliv součty jsou nyní předčasné, povodeň totiž stále trvá. Evidentní podle něj je, že nejpostiženější bude povodí Vltavy a povodí Labe. "Je evidentní, že to budou částky v miliardách, pravděpodobně nelze bohužel vyloučit, že to bude dvouciferné číslo v miliardách, nebudou to tedy stovky milionů," řekl Nečas po jednání Ústředního krizového štábu a Ústřední povodňové komise. Česká asociace pojišťoven ve čtvrtek ve svém předběžném odhadu hovořila o škodách za asi 7,5 miliard korun a přibližně 96.000 pojistných událostech.

Pojišťovny mají přes 10.000 povodňových škod za více než miliardu

Pojišťovny mají již nahlášeno přes 10.000 povodňových škod v objemu výrazně převyšujícím miliardu korun. Pojistné události nahlášené klienty rychle přibývají, jejich velký nárůst se čeká po víkendu, kdy se lidé budou vracet do svých domů a bytů či navštíví své poškozené chaty a chalupy. Pojišťovny již řadu škod vyřešily, likvidátoři budou pracovat v kalamitním režimu v sobotu i neděli.

Předběžné škody na silnicích a železnicích přesáhly miliardu Kč

Povodňové škody na silnicích a železnicích přesáhly podle předběžných odhadů miliardu korun. Škody na dálnicích, rychlostních silnicích a silnicích 1. tříd dosáhly 350 milionů Kč. Investici 680 milionů korun si vyžádají opravy poškozených železničních tratí. Po jednání povodňového krizového štábu a ústřední povodňové komise to řekl ministr dopravy Zbyněk Stanjura. Předběžné odhady škod jsou tak mnohonásobně nižší než při ničivých povodních z roku 2002. Kompletní zatím není součet škod na silnicích nižších kategorií, které spravují jednotlivé kraje. Ministerstvo dopravy má zatím k dispozici žádosti o dvě zálohové platby z Jihočeského a Středočeského kraje v celkové výši překračující 400 milionů korun. Obcím a městům je ministerstvo dopravy připraveno na odstraňování škod poskytnout pomoc nejen finanční, ale i ve formě odborného posouzení míry poškozených dopravních staveb. První peníze na opravy by měl úřad začít uvolňovat zkraje příštího týdne. K dispozici má zhruba 3,3 miliardy korun.

Na záplavová konta lidé a firmy už poslali skoro 22 milionů

Zvláštní záplavová konta rostou denně o miliony korun a je na nich už nejméně 21,8 milionu korun. Nejvíce eviduje nezisková organizace Člověk v tísni, a to 11,7 milionu korun. Distribuovala již úklidové prostředky. Přispívají jak drobní dárci na účty a přes dárcovské sms, tak velké firmy. Český červený kříž (ČČK) na účtu shromáždil dosud skoro 1,5 milionu korun. Do zaplavených míst poslal díky materiálním darům společností osm kamionů pomoci. Organizace Adra uvedla, že díky DMS a účtu shromáždila kolem čtyř milionů korun. Poskytla čistící prostředky, lopaty, košťata, rukavice, kýble a další potřeby na odklízení za 300.000 korun lidem na Nymbursku a Českobudějovicku. Další kamion materiální pomoci a potravin míří na Litoměřicko. Na záplavovém kontě Diakonie Českobratrské církve evangelické je 2,6 milionu. V současnosti diakonie organizuje též sbírku uvnitř církve. Katolické Charitě ČR věnovali lidé 2,1 milionu korun. Ve Zlínském kraji charita Valašské Meziříčí organizuje sbírku věcí pro uklízení napáchaných škod v zatopených částech republiky. Nabídka pomoci přichází rovněž ze zahraničí. Oznámily ji nejen sousední státy, ale například i Kanada.

Nadační fond Českého rozhlasu zřídil speciální povodňové konto určené pro pomoc lidem, které zasáhla velká voda. Sbírka se jmenuje Pomáhejte s námi. Číslo účtu je 888 444 666/0300.

MF odpustí firmám a podnikatelům postiženým povodněmi daně

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) oznámil, že odpustí daň z příjmu za letošní rok podnikatelům i firmám postiženým povodní. Daň ministerstvo odpustí do výše škod. Ministr rovněž odpustí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), které byly poškozeny záplavami, zálohy na daň splatné již 15. června, případné také penále. V platnost opatření vstoupí vyhlášením ve Finančním zpravodaji příští týden. Výši škod musí firmy a podnikatelé doložit finančnímu úřadu při podání daňového přiznání. Ocenění musí být vypracováno pojišťovnou nebo znalcem. Na daních z příjmu firem vybral stát loni podle údajů ze státního závěrečného účtu celkem 128 miliard korun. Od podnikatelů a dalších samostatně výdělečných činných lidí vybral stát celkem 4,7 miliardy korun. Část z těchto peněz získal státní rozpočet a část rozpočty krajů i obcí.

MPO poskytne vytopeným firmám 400 mil. Kč

Na podporu malých a středních podniků a živnostníků postižených povodněmi připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) opatření v objemu 400 milionů korun, částka může být ještě zvýšena. Půjde o dotace na obnovu zničeného majetku, zvýhodnění úvěrů a záruky za úvěry na obnovu provozu a zásob. Jedním z největších problémů po minulých povodních totiž podle ministra Martina Kuby bylo, že živnostníci a malé podniky museli ukončit svou činnost z důvodu výpadku příjmů a nedostatku prostředků na rychlou obnovu provozu. Na dotace na obnovu zničeného majetku MPO uvolní 50 milionů korun. Podnikatelé budou moci o dotace žádat na všech regionálních kancelářích agentury CzechInvest a na pobočkách Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Malé podniky také budou moci žádat o příspěvek k zaručovanému úvěru od ČMZRB. Celkem na tyto příspěvky půjde dalších 50 milionů korun. ČMZRB také bude poskytovat záruky za úvěry, v objemu až 300 milionů korun, pro firmy postižené povodní a to na pořízení a rekonstrukci dlouhodobého hmotného majetku a zásob. Zaručovány mohou být úvěry do 20 milionů korun.

Zoo kvůli povodním postaví nový pavilon goril

Pražská zoo postaví nový pavilon goril, kvůli hrozícím záplavám bude stát v horní části zahrady. Novinářům to řekl ředitel zoo Miroslav Bobek, který o tom jednal s pověřeným primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09). Stavba může vyjít na desítky miliónů, zoo chce část peněz získat sbírkou. Celkově prý ale škody po povodni nejsou v zoo tak velké, jak se původně očekávalo. Prvotní odhady byly 160 miliónů korun. Pavilon goril byl stejně jako pavilon velkých kočkovitých šelem postaven v devadesátých letech. Oba vyplavila velká voda už při ničivých povodních v roce 2002. Kvůli následkům povodní v roce 2002 už zoo přestěhovala do horní části hrochy a slony. Nový sloninec se otevřel letos na jaře a vyšel na půl miliardy.

Poslanci ČSSD nepodpoří zákon o rozpočtové odpovědnosti

Sociální demokracie v příštím týdnu ve Sněmovně nepodpoří ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti. Poslancům takový postoj jednomyslně doporučilo vedení ČSSD. Na tiskové konferenci o tom informoval předseda strany Bohuslav Sobotka, který je přesvědčen, že poslanci ČSSD budou doporučení respektovat.

Insolvenční řízení proti ČSSD končí

Insolvenční řízení proti ČSSD končí. Odvolací Vrchní soud v Praze odmítnul insolvenční návrh právníka Zdeňka Altnera, který chce po sociálních demokratech údajný dluh 250 milionů korun. Sdělil to místopředseda strany pro hospodaření Martin Starec. Altnerův návrh zamítl již loni pražský městský soud, vrchní soud se nyní s jeho postupem ztotožnil. Soudy ve svém zdůvodnění mimo jiné napsaly, že insolvenční návrh považují za nedostatečný, nesrozumitelný a zjevně bezdůvodný. Právník se s ČSSD už více než deset let soudí o odměnu za úspěšné zastupování strany ve sporu o Lidový dům. Tato nemovitost v pražské Hybernské ulici byla sídlem sociálních demokratů od roku 1907, po únoru 1948 převzali Lidový dům komunisté. Po roce 1989 chtěla ČSSD objekt zpátky, od roku 1993 se o něj soudila se státem a definitivně jej získala v lednu 2000, kdy Ústavní soud potvrdil právní kontinuitu ČSSD.

Podle Schwarzenberga se ve vztahu s Ázerbájdžánem tragédie nekoná

Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) se žádná "tragédie" ve vztahu s Ázerbájdžánem kvůli jeho slovům o nedemokratičnosti této země nekoná. Prezident Miloš Zeman, s nímž řeší již několikátý spor, jej prý kritizuje kvůli protivenství vůči české diplomacii. Za kritikou hlavy státu podle Schwarzenberga stojí "jisté protivenství ze strany prezidenta republiky vůči ministerstvu zahraničí". Šéf české diplomacie označil v březnu autoritářský režim prezidenta Ilhama Alijeva za "solidní rodinnou diktaturu". Zeman, který ve čtvrtek na Hradě přijal velvyslance Ázerbájdžánu, jeho slova odsoudil. "Neuvážené výroky" podle hlavy státu brání českým firmám v uzavírání kontraktů a vedou k pozastavení či odložení kontraktů dosavadních.

Průmyslová výroba se v dubnu přehoupla do růstu půl procenta

Průmyslová výroba v dubnu meziročně reálně vzrostla o půl procenta po březnovém revidovaném poklesu o 6,1 procenta. Meziměsíčně po vyloučení sezónních vlivů byla nižší o 0,7 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 5,8 procenta, informoval Český statistický úřad. Předtím meziroční produkce naposledy rostla loni v říjnu. V dubnu přispěla k meziročnímu růstu nejvíce výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků, výroba elektrických zařízení a výroba strojů a zařízení. Nejvíce naopak klesla výroba výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení a výroba základních kovů, hutní zpracování a slévárenství.

Od 10. června se bude pracovat na dalším úseku dálnice D1

Od pondělí 10. června se začne v rámci oprav dálnice D1 pracovat na dalším úseku mezi Loktem a Hořicemi. Silničáři v místě začnou rozšiřovat těleso komunikace, částečně tak bude uzavřený pravý a odstavný pruh ve směru z Brna do Prahy. Uzavírka potrvá do 21. července. V obou směrech by měly být zachovány dva pruhy, budou ale užší a bude omezena rychlost na maximálních 80 kilometrů v hodině. Ve směru na Prahu zůstane jeden jízdní pruh, druhý jízdní pruh se přes svodidla převede do protisměru, kde pro opačný směr zůstanou další dva užší pruhy, uvedlo v materiálu ke chválení uzavírky ministerstvo dopravy. V rámci této fáze oprav by měly zůstat v provozu všechny dotčené sjezdy z dálnice. O víkendu by se rovněž měla uskutečnit první kompletní dvanáctihodinová uzavírka dálnice, kterou si vyžádá demolice mostu v úseku mezi Humpolcem a Jihlavou. Od sobotních 20:00 do nedělní 08:00 bude nutné tento úsek objíždět přes Havlíčkův Brod.

Odvolací soud potvrdil Bartákovi 14 let

Za znásilnění, vydírání a sexuální nátlak si lékař Jaroslav Barták odsedí 14 let ve vězení. Potvrdil to Vrchní soud v Praze, který zamítl lékařovo odvolání. Rozsudek je tak pravomocný. Barták vyžadoval po svých asistentkách sex jako součást práce. Hájil se tím, že žádné ženě vědomě neublížil, naopak prý byl vůči nim galantní a choval se gentlemansky. Barták v letech 2006 až 2011 napadl deset asistentek a matce jedné z nich vyhrožoval. Soudy lékaři uložily souhrnný trest za šest znásilnění, pět případů vydírání a také za sexuální nátlak, nebezpečné vyhrožování a manipulaci s omamnými látkami. Podle státní zástupkyně v několika případech způsobil ženám těžkou újmu na zdraví.

Putna dostane profesorský dekret v Karolinu, možná ještě v červnu

Akademik Martin C. Putna dostane profesorský dekret v Karolinu a jmenován by mohl být do konce června. Po jednání České konference rektorů to řekl rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl. Literárního historika Putnu z UK prezident Miloš Zeman odmítal jmenovat profesorem kvůli jeho vystupování na veřejnosti. Později Zeman se jmenováním souhlasil, ovšem nepředá Putnovi dekret osobně, ale prostřednictvím ministra školství. Podle Hampla je pouze jasné, že dekret Putna dostane až po 11. červnu, kdy Zeman jmenuje ostatních 65 profesorů. Pětašedesát kandidátů na nejvyšší akademický titul včetně Putny předložil Hradu ministr školství, jednoho pak ministerstvo obrany, pod které spadá Univerzita obrany. Profesory navrhují vědecké rady po odborně velmi náročném profesorském řízení. Zeman uvedl, že mu vadil Putnův transparent s nápisem "Katolické buzny zdraví Bátoru", s nímž akademik přišel na pochod hrdosti sexuálních menšin Prague Pride.

Dny Jeruzaléma se v Praze uskuteční od 13. do 22. června

Přehlídkou divadla, tance, hudby, filmu, výtvarného umění i gastronomie budou od 13. do 22. června Dny Jeruzaléma v Praze. Rozsahem, šíří záběru, tematickou a žánrovou pestrostí navážou na loňské úspěšné Dny Prahy v Jeruzalémě. Budou vůbec první reprezentativní a ucelenou přehlídkou izraelské kultury a Jeruzaléma za hranicemi země. České publikum bude mít příležitost poznat největší izraelskou metropoli, město tří světových náboženství, jako místo, ve kterém žijí a baví se mladí lidé, jako inspirativní prostředí, ze kterého vzešli umělci a soubory špičkové úrovně. Podle jeho mluvčí Anny Duškové Činčerové ze společnosti 2media bude k nejvýraznějším hostům patřit bývalý voják z pásma Gazy Yehuda Braun, který představí projekt White Soldier. Po odchodu z armády realizuje neobvyklé performance - v uniformě a nabarvený na bílo prochází Jeruzalémem a natáčí různé reakce lidí.

Do babyboxu v Hloubětíně byl odložen novorozený chlapec

Do babyboxu v pražském GynCentru v Hloubětíně v pátek po poledni někdo odložil čerstvě narozeného chlapečka. Je to už pětaosmdesáté dítě, které se v Česku v takovéto schránce našlo. Informoval o tom předseda sdružení Babybox pro odložené děti - Statim Ludvík Hess. Podle něj se dítě pravděpodobně narodilo v těsné blízkosti hloubětínského GynCentra. "Chlapeček byl do babyboxu odložený zcela nahý, ještě mokrý a od mázku," dodal Hess. Nalezenému hošíkovi dal jméno Petr Štěpán - Pícha. Hloubětínská schránka na odložené děti byla první v republice. Začala fungovat 1. června 2005. Od té doby zachránila život už 18 děvčatům a chlapcům, dodal Hess. V Česku funguje podle webu sdružení Statim už 56 babyboxů. Výbor OSN pro práva dítěte v minulosti Česko za babyboxy kritizoval. Před dvěma lety doporučil, aby stát tento projekt co nejdřív zrušil.

Kennedyho centrum ocení Červenou, Koženou, Bělohlávka a Komárka

Zlaté medaile za zásluhy na poli umění od amerického Mezinárodního výboru Kennedyho centra pro umění (KCICA) převezmou v sobotu v Lobkowiczkém paláci v Praze umělci Soňa Červená, Magdalena Kožená, Jiří Bělohlávek a mecenáš Karel Komárek Jr. Slavností vyvrcholí zasedání výboru v rámci každoročního summitu, který se v Praze koná od 4. června. Významné ocenění udělované předním světovým uměleckým osobnostem v minulosti získali například Plácido Domingo, Pedro Almodóvar či Jeremy Irons. Za pořadatele i o tom informovala Silvie Marková. Vedle trojice umělců převezme Zlatou medaili také filantrop a mecenáš, podnikatel Karel Komárek Jr. z investiční skupiny KKCG, který medaili vnímá jako ocenění za dlouhodobou podporu unikátních uměleckých projektů, jako jsou hudební festivaly Dvořákova Praha a Struny podzimu.

ratias Agit dostává Kožená, Dokoupil či Charita ČR

Za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí ocenilo letos ministerstvo zahraničí 13 osobností a neziskovou humanitární organizaci Charita ČR. Mezi oceněnými je například pěvkyně Magdalena Kožená či kněz, koordinátor duchovní služby pro krajany v USA Petr Esterka či malíř Jiří Georg Dokoupil. Ocenění putuje vedle ČR do dalších 11 zemí. S laureáty se setkal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a předal jim ocenění v podobě křišťálové zeměkoule od akademického malíře Zdeňka Petra, diplom a odznak. Cenu Gratias Agit udělují čeští ministři zahraničí od roku 1997 lidem, kteří se svou prací zasloužili o "věhlas českých rukou a myšlenek". Laureáty jsou čeští krajané, kteří žijí v různých částech světa a šíří věhlas rodné země, a také přátelé České republiky a význačné osobnosti, které nezištně podporují přátelské vztahy mezi svými zeměmi a naší vlastí.

Vavrouškovu ekologickou cenu dostali manželé Jongepierovi

Za ochranu přírody v rezidenci pražského primátora na Mariánském náměstí obdrželi Cenu Josefa Vavrouška botanici a ekologové Ivana a Jan Jongepierovi z jihomoravského Veselí nad Moravou. Odborná porota je ocenila zejména pro jejich úsilí o ochranu luční biodiverzity, které se věnují celý profesní život. Vyhlášení cen za rok 2012, jež udělují Nadace Partnerství a Nadace Charty 77, se pořádalo u příležitosti Světového dne životního prostředí. Porota podle Indiry Bornové z Nadace Charty 77 letos vybírala ze 13 nominovaných osobností, jejichž profil byl z profesního hlediska velmi rozmanitý. Mezi nominovanými byli například expert na energetiku Edvard Sequens, ekologický aktivista Miroslav Patrik nebo českolipský dětský psycholog Miroslav Hudec.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté mají před sebou zápas pravdy. Proti vicemistrům Evropy z Itálie potřebují v pátek doma zvítězit, aby se vrátili do boje o účast na mistrovství světa. Pokud by ztratili další body, jejich šance na postup už by byly spíše teoretické.

Trenér fotbalistů Itálie Cesare Prandelli na tiskové konferenci prozradil základní sestavu na páteční zápas s Českou republikou. V jedenáctce lídra kvalifikační skupiny o postup na mistrovství světa 2014 nechybí největší hvězdy jako Gianluigi Buffon, Giorgio Chiellini, Andrea Pirlo, Daniele De Rossi nebo Mario Balotelli.

Nejlepší Češi Roman Šebrle a Adam Sebastian Helcelet na startu kvůli zdravotním problémům nebudou, o vítězství na víkendovém vícebojařském mítinku v Kladně tak svedou souboj Bělorus Andrej Kravčenko, Kazach Dmitrij Karpov a mladý talentovaný Srb Mihail Dudaš. Favoritkami sedmiboje na TNT Express Meetingu jsou Polka Karolina Tymiňská a Hanna Melnyčenková, kterým bude sekundovat česká rekordmanka Eliška Klučinová.

České basketbalistky v přípravě na mistrovství Evropy prohrály na turnaji v Karlových Varech s Lotyšskem 63:65 košem vteřinu před koncem. Postarala se o něj bývalá hráčka USK Praha Jelena Babkinová. Pro Češky to byla třetí porážka v přípravě ze šesti zápasů, v pátek je znovu v Karlových Varech čeká generálka na šampionát proti Rusku, které dnes porazilo Čínu 103:72.

České tenistky Hlaváčková s Hradeckou prohrály v semifinále čtyřhry na grandslamovém French Open s Ruskami Vesninovou a Makarovovou 4:6 a 5:7.

Tenista Radek Štěpánek postoupil na challengeru v Prostějově do finále. Rusa Tejmuraze Gabašviliho dnes porazil po téměř tříhodinové bitvě 7:5, 6:7 a 7:5. V posledním setu Štěpánek prohrával už 1:4, ale nakonec si zajistil šanci bojovat o své třetí prvenství na prostějovském turnaji.

Disciplinární komise Fotbalové asociace ČR potrestala finalisty Poháru České pošty pokutou za řádění fanoušků. Mladá Boleslav i Jablonec musí shodně zaplatit 50 tisíc korun. Potrestána byla rovněž FAČR jako pořadatel, jelikož by však pokutu 200 tisíc korun platila sama sobě, komise doporučila výkonnému výboru FAČR dát peníze do fondu solidarity na pomoc povodněmi postižených klubů.

Čeští fotbalisté do 19 let si na evropském šampionátu nezahrají. Svěřenci Josefa Csaplára po úterní vysoké porážce 0:5 od Dánska prohráli v elitní kvalifikační skupině v Portugalsku s domácím výběrem 1:4 a před závěrečným soubojem s Bulharskem už ztratili naději na postup. Na šampionát se dostane jen vítěz skupiny.

Český koulař Ladislav Prášil přišel o jeden centimetr o stupně vítězů na mítinku Diamantové ligy v Římě. Bronzový medailista z halového mistrovství Evropy poslal v římské metropoli kouli do vzdálenosti 20,28 cm a skončil těsně čtvrtý.

Lev Praha podepsal roční smlouvu s útočníkem Tomášem Kubalíkem, na kterého získal práva ve čtvrtek od Novosibirsku. Třiadvacetiletého odchovance plzeňského hokeje čeká premiéra v Kontinentální lize.

Český fotbalista Jan Morávek začal jednat s Augsburgem o prodloužení smlouvy. Stávající kontrakt třiadvacetiletému záložníkovi skončí příští rok v červnu, německý klub ho však podle magazínu Kicker chce udržet až do roku 2015.

Český hokejista Aleš Hemský možná v létě odejde z Edmontonu. Nový generální manažer kanadského celku NHL Craig MacTavish prohlásil, že chystá velké změny, které by se podle serveru tsn.ca měly dotknout nejen devětadvacetiletého útočníka, ale i dalšího zkušeného hráče Oilers kapitána Shawna Horcoffa.

Po jedenácti letech vyvrcholí ragbyová extraliga finálovým soubojem mezi Tatrou Smíchov a Pragou, které přípravu na sobotní zápas zkomplikovaly povodně. Její hřiště ve Vysočanech totiž zalila voda z rozvodněné Rokytky.

Počasí:

V sobotu by mělo být jen zpočátku přechodně polojasno, během dne na většině území přeháňky, místy i bouřky, někde s intenzivními srážkami. Hrozí stoupání hladin, hlavně menších toků. Maximální teploty mezi 20ti a 24ti stupňů. Vítr bude v bouřkách zesilovat.