Zprávy

0:00
/
0:00

Záplavy mají zřejmě osmou oběť, evakuovalo se na 9000 lidí

Ničivé záplavy v Česku pokračují a mají další oběti. Mrtvý člověk byl nalezen v řece Malé Labe ve Strážném na Trutnovsku. Mohlo by jít o další oběť záplav, povodně si do té doby vyžádaly zřejmě sedm lidských životů. Pohřešují se dále čtyři vodáci. Hasiči už evakuovali téměř 9000 lidí. Stav ohrožení trvá zhruba na 35 místech českých řek, v Mělníku u soutoku Labe a Vltavy platí extrémní stupeň ohrožení. Z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyplývá, že zatímco hladiny Vltavy a jejích přítoků většinou klesají a postupně se na těchto tocích snižují také průtoky, na Labi od jeho soutoku s Vltavou hladina i průtok roste. Hladina v Mělníce měla v úterý večer dostoupit 950 cm a průtok 4000 metrů krychlových za sekundu, uvedl ČHMÚ. V Ústí nad Labem se předpokládá vzestup na maxima ve středu večer, hladina by měla vystoupat na 11,1 až 11,5 metru a průtok až na 4300 m3/s. V úterý kolem 16:00 zde byla hladina skoro na deseti metech a průtok byl těsně pod 3000 m3/s. V hlavním městě je podle meteorologů Vltava po kulminaci a velmi zvolna klesá zároveň se snižováním hladiny na Berounce a také kvůli poklesu řízeného odtoku z Vltavské kaskády. Vodoměrná stanice v pražské Chuchli kolem 16:00 hlásila pětimetrovou hladinu a průtok těsně pod 3000 m3/s. Proti ranní kulminaci v Praze tak hladina klesla zhruba o 40 centimetrů a průtok téměř o 300 m3/s.

V Ústeckém kraji muselo opustit domov zhruba 6000 lidí

V Ústeckém kraji muselo opustit domov zhruba 6000 lidí. Evakuace končí na Litoměřicku, z bytů a domů odchází ještě obyvatelé Ústí nad Labem a Děčína. Novinářům to po jednání krizového štábu řekl hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM). Povodně si v regionu zatím nevyžádaly žádnou oběť ani těžké zranění. V plné pohotovosti jsou všechny složky záchranného integrovaného systému. V noci museli záchranáři pomoci lidem, které objevili v ubytovně v Mlékojedech na Litoměřicku. Podle informací z místa někteří lidé nechtěli ubytovnu opustit. Prioritou je podle hejtmana kromě evakuace lidí zachování v provozu posledních dvou mostů přes Labe v kraji. Uzavřeny jsou už oba silniční mosty přes řeku v Ústí nad Labem, spojnice břehů v Děčíně i starý most v Litoměřicích.

V Zálezlicích se protrhla hráz, obec opustily asi dvě stovky lidí

Velká voda v Zálezlicích kulminovala. Zaplavena zůstala většina části Kozárovice a třetina Zálezlic. Hladina může vzrůst jen o centimetry. Evakuováno muselo být 80 lidí, dalších asi 120 odešlo samo, řekla manželka starosty Zdeňka Čížková. Obec je podle ní odříznutá od okolního světa. Provizorně postavená hráz se začala protrhávat už během pondělí. Obec nechala osmimetrovou díru ve valu zavést zeminou a místo se snažila zabezpečit. Večer ale hráz velkému tlaku vody neodolala.

Lužec nad Vltavou bojuje s povodní, z obce už odešlo přes 600 lidí

V Lužci nad Vltavou na Mělnicku se protrhl Vraňansko-hořínský plavební kanál. Byla nařízena dobrovolná evakuace, při které obec opustila asi polovina obyvatel. Řekla to pracovnice obecního úřadu. V obci podle dostupných informací z internetu žije přes 1400 lidí. Hladina řeky je podle pracovnice jen o málo nižší než při povodních v roce 2002, které obec také zasáhly. Zatím nebyla vyhlášena povinná evakuace. "Zatím se hladina v kanálu a obci drží na stejné výši. Podle mě je tak půlka obce pryč a ze zaplavených oblastí jsou všichni pryč," uvedla pracovnice obecního úřadu. Podle dostupných informací odešlo už 620 lidí.

Situace v Křešicích je už nyní horší než při povodni v roce 2006

Situace v Křešicích na Litoměřicku je už nyní horší než při povodních v roce 2006. Hladina Labe má ještě dál stoupat, nejspíš se přiblíží stavu při povodni z roku 2002. Řekl to starosta obce Václav Kovařík. Téměř celé Křešice jsou už podle něj zaplavené. Dodal, že hladina Labe tu v roce 2002 vyšplhala do výše 10,35 metru. Nyní je asi na 760 centimetrech. Zhruba 1000 lidí se podle starosty evakuovalo disciplinovaně. Asi 40 lidí z Křešic je ubytovaných v sousedních Polepech. Evakuován byl i obecní úřad, přesunul se do Zahořan, kde je štáb hasičů. Opustit své domovy v Křešicích odmítlo na vlastní nebezpečí 71 lidí v 34 objektech.

Kamenice ve Hřensku stoupla na úroveň 50leté vody

Hladina řeky Kamenice ve Hřensku stoupá na úroveň 50leté vody. Extrémní stupeň nebezpečí meteorologové v obci na soutoku Labe a Kamenice vyhlašují na 275 centimetrech. Této úrovně dosáhla Kamenice podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v úterý v 16:00. Někteří lidé se z obce už evakuovali, starosta Jan Havel ale v pondělí tvrdil, že nechce nikoho nutit. Hřensko je se 115 metry nad mořem nejníže položenou obcí v České republice, kvůli své poloze na soutoku řek se s povodněmi potýká často.

Odtok z Vltavské kaskády je snižován o dalších 300 m3/s

Povodí Vltavy postupně snižuje na pokyn ministra zemědělství Petra Bendla odtok z Vltavské kaskády o dalších 300 metrů krychlových za sekundu. Již po poledni byl odtok snížen o 100 metrů krychlových za sekundu. Snížení odtoku má podle Bendlova záměru před zaplavením ochránit Ústí nad Labem a další města na Labi. Za současného odtoku, který v Praze na Vltavě představuje zhruba 3000 metrů krychlových za sekundu, podle ministerstva hrozí, že voda překoná ústecké protipovodňové zábrany a zatopí prakticky celé město. Podle ředitele Dolního Labe Jindřicha Zídka by snížení odtoku vody z Vltavské kaskády mohlo pomoci Mělníku. V Ústí nad Labem se ale nejspíš příliš neprojeví. Snížit odtok z kaskády umožňují podle MZe mimo klesající hladiny přítoků Vltavy i skutečnost, že v jižních a středních Čechách přestalo pršet.

Hladiny řek v hradeckém kraji dál postupně klesají

Hladiny vodních toků v Královéhradeckém kraji postupně klesají, třetí stupeň povodňové aktivity platí v kraji jen na Cidlině v Novém Bydžově, první stupeň zůstává na Úpě ve Zlíči. Dnes by v kraji nemělo výrazně pršet a vodohospodáři v Královéhradeckém kraji předpokládají pozvolné poklesy vodních stavů, sdělil Jiří Petr z vodohospodářského dispečinku Povodí Labe v Hradci Králové. Díky poklesu průtoků vody v Labi přešly přehrady Labská a Les Království na normální provoz. Povodeň v hradeckém kraji zatím nejvíce udeřila v neděli časně ráno v Podkrkonoší, kde se rozvodnily přítoky horního Labe. Velká voda nejvíce zasáhla Hostinné a Rudník, kde bylo třeba evakuovat 45 rodin. V Jaroměři na Náchodsku, kde voda v noci na pondělí rozštěpila pilíř historického mostu z 19. století a do vody se zřítila železná lávka, se v pondělí večer podařilo zřícenou lávku vytáhnout.

V Jihočeském kraji stále hrozí záplava Veselí nad Lužnicí

Velká voda v Jihočeském kraji stále hrozí Veselí nad Lužnicí. Hladina Nežárky na soutoku s Lužnicí ve městě na Táborsku by měla kulminovat ve středu odpoledne nebo večer. Povodí Vltavy se snaží zadržet vodu z Lužnice v rybníku Rožmberk, aby tím snížilo její přítok do Veselí. Novinářům tom řekli členové krajské protipovodňové komise. Největší český rybník se bude plnit vodou. Povodí s touto variantou předem počítalo, proto nechalo v Rožmberku volnou kapacitu sedm milionů krychlových metrů. Podle předpovědi hydrologů lze ale očekávat, že do Rožmberku bude postupně přitékat méně vody. Volná kapacita rybníku by se pak nezaplnila tak rychle. Zídek uvedl, že manipulace s Rožmberkem je jediným krokem, jak ovlivnit situaci ve Veselí nad Lužnicí. Nežárka, která městem také protéká, regulovatelná není. Hladina ostatních řek a toků v Jihočeském kraji mírně opadá. Povodí Vltavy v minulých dnech regulovalo stav na nádržích Lipno, Římov a Husinec. Podle Zídka tím výrazně snížilo kulminační průtok a pomohlo zamezit většímu vylití řek z koryt.

Hradní stráž zatím při povodních zatím nepomáhá, další vojáci pracují

O nasazení Hradní stráže na likvidaci následků povodní zatím ústřední krizový štáb nepožádal. ČTK to řekla mluvčí Pražského hradu Hana Burianová. Prezident Miloš Zeman v pondělí nabídl 60 členů Hradní stráže k pomoci při záplavách. V Praze je stále nasazeno 300 vojáků. Část z nich pracuje ve Stromovce, kde prosakuje voda. Podle Burianové jsou členové Hradní stráže v kasárnách a čekají na pokyn ústředního krizového štábu. V Praze mezitím Vltava kulminovala. Hlavní povodňová vlna se šíří dále na sever.

Kvůli záplavám bylo v úterý uzavřeno 123 silnic, jejich počet klesá

Kvůli záplavám bylo v Česku v úterý v poledne neprůjezdných 123 úseků silnic. Silnice jsou většinou zaplavené. Uzavírky silnic se postupně přesouvají ze Středočeského kraje směrem na sever Čech do Ústeckého kraje a jejich počet mírně klesá. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic. U velké části plánují správci zprovoznění nebo ve středu po odchodu povodňové vlny. V Děčíně jsou uzavřeny dvě komunikace I/13 a I/62. Kvůli stavbě protipovodňové ráze byla uzavřena i silnice 1/15 v Lovosicích a v sousedních Litoměřicích musel být uzavřen Tyršův most přes Labe. Uzavřený je od rána mimo jiné 19 kilometrový úsek levobřežní silnice I. třídy číslo 30 mezi Lovosicemi a Ústím nad Labem.

ČEZ kvůli povodním vyhlásil ve čtyřech okresech stav nouze

Energetická společnost ČEZ vyhlásila kvůli povodním v okresech Mělník, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín stav nouze. ČEZ Distribuce nemůže na tomto území garantovat plynulé dodávky elektřiny, sdělil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. ČEZ se podle něj bude snažit omezovat dodávky elektřiny jen v nezbytně nutném rozsahu, aby zabránil ohrožení zdraví a majetku. Už v pondělí vyhlásila stav nouze na svém distribučním území Pražská energetika (PRE), která k úternímu poledni evidovala zhruba 4000 odběrných míst bez dodávky elektřiny.

Praha kvůli vandalům vydala zákaz přístupu k povodňovým bariérám

Praha zaznamenala několik případů, kdy lidé u rozvodněné Vltavy šplhali po protipovodňových zábranách nebo se bariéry dokonce pokoušeli rozebírat. Ohrožovali tak sami sebe i své okolí. Rada proto zakázala do těchto míst vstup. Zákaz se týká Prahy 1, 7 a Troji. Vltava v Praze v úterý ráno kulminovala, přesto se stále drží na třetím, nejvyšším povodňovém stupni. Hráze jsou vystavěny do takové výše, aby odolaly stoleté vodě.

Hudeček: Povodně v Praze vyjdou podle odhadů na stovky milionů

Povodně v Praze budou podle odhadů stát stovky milionů korun. Jde o předběžný odhad nákladů i povodňových škod, řekl po jednání krizového štábu zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Největší finanční ztráty podle něj způsobila velká voda v zoo, která je ze třetiny zaplavená. Nejvážnější situace je podle krizového štábu v Lahovicích, Modřanech, v Libni a také na Zbraslavi. Evakuováno bylo doposud zhruba 750 lidí, z toho nejvíc z Modřan. Těm, kteří přišli o střechu nad hlavou, nabídne Praha náhradní byty. Uvolnila jich pro tuto situaci asi stovku. Praha požádala o pomoc ministerstvo financí.

Nečas: Stát dá na povodňové škody 5,3 miliardy korun

Na odstranění škod po záplavách v obcích a městech by mělo jít 5,3 miliardy korun, oznámil premiér Petr Nečas (ODS). Z toho čtyři miliardy korun jsou podle něj připraveny v letošním státním rozpočtu a 1,3 miliardy půjde z fondu dopravní infrastruktury na opravy silnic a železnic. Nečas to uvedl při prohlídce poničených středočeských Zálezlic. Ministerský předseda počítá také s tím, že vláda bude žádat o příspěvek z evropského Fondu solidarity, který je určen na zmírnění škod po přírodních pohromách. Částku vláda upřesní poté, co bude jasnější výše škod. Fond solidarity vznikl v roce 2002 po ničivých záplavách, které tehdy postihly střední Evropu, včetně České republiky. Evropská unie dala najevo, že je připravena ČR, Německu a Rakousku pomoci. V sedmi českých krajích platí kvůli velké vodě stav nouze. Vláda už oznámila, že na akutní pomoc obce dostanou 300 milionů korun. Nečas také zmínil, že lidé, které živel připravil o majetek, mají nárok na pomoc ve výši až na patnáctinásobku životního minima. Maximálně se podle premiéra jedná o 51.000 korun.

Nečas mluvil se saským premiérem o povodni a čerpání peněz EU

Česká republika bude při čerpání prostředků z evropského Fondu solidarity spolupracovat se Saskem a Bavorskem, dohodli se na tom telefonicky premiér Petr Nečas (ODS) a předseda saské vlády Stanislaw Tillich (CDU). EU už v pondělí dala najevo, že ČR, Rakousko i Německo by měly mít nárok na unijní pomoc. Fond solidarity hradí část škod způsobených živelními pohromami. Státy mají deset týdnů na vyčíslení škod a na podání žádosti o pomoc, kterou pak musí schválit Evropský parlament i členské státy unie. Aby země mohly požádat o pomoc z tohoto fondu, musí škody přesáhnout určitou hranici související v zásadě s jejich hrubým národním důchodem. V případě ČR je to 872 milionů eur (22 miliard korun). Oba politici spolu hovořili také o koordinaci protipovodňových opatření na Labi.

Pojišťovny zvýšily odhad povodňových škod na miliardy Kč

Pojišťovny zvýšily odhad povodňových škod, jsou jich desítky tisíc v hodnotě miliard korun. Nejvíce škod mají hlášeno ze středních Čech. Jde zejména o zatopené sklepy, zahradní domky a garáže, ale evidují i zcela vyplavené domy, zatopené automobily či škody zemědělců. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami. Ty již zahájily výplatu prvních škod. Například Česká pojišťovna s ohledem na aktuální situaci zdvojnásobila odhad předpokládaných škod a očekává nyní až 40.000 nahlášených škod klientů v řádech miliard korun. Nejpostiženějším regionem jsou v tuto chvíli střední Čechy, odkud je zatím hlášena více než polovina všech škod, a dále jižní Čechy a Praha.

Kriminalisté zaznamenali již čtyři případy rabování

Policie zaznamenala již čtyři případy rabování v souvislosti s povodněmi, z toho dva ve Středočeském kraji, jeden v Ústí nad Labem a jeden v Praze. Zadržení podezřelí jsou podle policejního prezidenta Martina Červíčka zejména recidivisté. Za rabování hrozí až osm let vězení. Policisté ve třech případech zadrželi údajného pachatele. Podle Červíčka jsou kvůli hrozbě rabování v ulicích dva tisíce policistů navíc. Posílení se týká zejména nočních hodin. Situaci ale komplikuje přes 150 uzavřených silnic. Červíček také uvedl, že policie dosud zaznamenala sedm obětí povodní a čtyři lidi záchranáři stále pohřešují.

Ekonomika ČR v hluboké recesi, zpřesněné údaje o HDP jsou horší

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 1,1 procenta. Ve zpřesněném odhadu, který je o 0,3 procentního bodu horší než předběžný, to Český statistický úřad (ČSÚ). Proti prvnímu čtvrtletí roku 2012 se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 2,2 procenta. Ekonomika ČR klesá již šest čtvrtletí v řadě a zůstává tak v recesi, která je nejdelší za dobu existence ČR. Vývoj HDP podle ČSÚ negativně ovlivnily daně z produktů, jejichž objem byl nižší meziročně o 2,5 procenta a mezičtvrtletně dokonce o 5,4 procenta. Pokles byl do značné míry důsledkem předzásobení tabákovými výrobky, neboť mimořádně vysoký výnos z příslušné spotřební daně ve čtvrtém čtvrtletí předznamenal značně podprůměrný příjem v prvním.

Veřejných zakázek se loni zadalo za půl bilionu

V Česku se loni zadalo 10.662 veřejných zakázek za celkem 501 miliard korun, což je meziročně o dvě miliardy více. V porovnání s rokem 2010 však šlo o propad o 93 miliard korun. Největší podíl měly loni stavební práce, které s z celkového trhu veřejných zakázek představují 42 procent. Veřejné zakázky se loni na hrubém domácím produktu podílely 13 procenty. Vyplývá to z Výroční zprávy o stavu veřejných zakázek v ČR za rok 2012, kterou ve středu projedná vláda.

Prezident jmenoval Sládečka soudcem Ústavního soudu

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval novým soudcem Ústavního soudu Vladimíra Sládečka. Profesor právnických fakult v Praze a Olomouci Sládeček nahradí ústavního soudce Miloslava Výborného, kterému v pondělí vypršel mandát. Zeman poznamenal, že Sládečkovým jmenováním končí výmluvy, že Ústavní soud je před kolapsem kvůli personální krizi. Profesor Sládeček, který je expertem na správní právo, nemá pouze akademickou minulost - u Ústavního soudu už působil v úloze asistenta soudce.

Colloredo-Mansfeldová nedosáhla obnovy řízení ve sporu o Opočno

Kristina Colloredo-Mansfeldová nedosáhla obnovy řízení ve sporu o zámek Opočno na Rychnovsku a další nemovitosti. Nejvyšší soud odmítl její dovolání proti nepříznivým rozhodnutím Okresního soudu v Rychnově nad Kněžnou a Krajského soudu v Hradci Králové z let 2008 a 2012. Klíčovým novým důkazem, kvůli kterému Colloredo-Mansfeldová požadovala obnovu řízení, byl výpis z Almanachu židovské šlechty z roku 1913. Výpis údajně dokazoval, že babička Colloredo-Mansfeldové byla židovského původu a že konfiskace šlechtického majetku nacisty v roce 1942 měla rasové pozadí. Podle Nejvyššího soudu ale nejde o důkaz, který by mohl Colloredo-Mansfeldové přinést příznivější rozhodnutí. Kristina Colloredo-Mansfeldová se vydání zámku domáhá od roku 1991 a během sporů se celý areál na čas dokonce vrátil do jejího vlastnictví. Ústavní soud ale poté vrátil spor na začátek a soudy v Rychnově nad Kněžnou a Hradci Králové přiřkly zámek opět státu.

Firmám hrozí zastavení obchodů v Ázerbájdžánu

Českým firmám údajně hrozí zastavení rozjednaných obchodů v Ázerbájdžánu kvůli diplomatické roztržce. ČTK to řekl hradní kancléř Vratislav Mynář po rozhovoru s ázerbájdžánským velvyslancem. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg označil již v březnu tamní vládnoucí klan za "rodinnou diktaturu".

Českým paterčatům se daří dobře, dýchají bez podpory

První česká paterčata, která se narodila v neděli ráno v pražské podolské porodnici, jsou všechna ve velmi dobrém zdravotním stavu a již dýchají bez podpory přístrojů. Lékaři postupně zvyšují dávky mateřského mléka. Vzhledem k nezralosti, neboť děti přišly na svět císařským řezem v 31. týdnu, dostávají mléko sondou přímo do žaludku a nadále potřebují doplňkovou infuzi. Čtyři chlapci, Deniel a Michael, Martin a Alex, vážili při narození 1214, 1318, 1340 a 1050 gramů. Jejich sestra Tereza měla porodní váhu 1250 gramů. Celý porod trval něco přes hodinu. Šance na vznik pětičetného těhotenství spontánní cestou je jedna ku 48 milionům. Na celém světě žije 795 paterčat, z nich 134 bylo počato spontánně.

Pražské Divadlo pod Palmovkou možná uzavře až do konce října

Divadlo pod Palmovkou by mohlo být uzavřeno kvůli škodám po povodních do konce prázdnin nebo až do konce října. Řekl to současný ředitel divadla Petr Kracik. V divadle jsou zatopeny veškeré rozsáhlé sklepy a technické vybavení, které zajišťuje provoz divadla. Kracik uvedl, že se už škody pohybují mezi 15 až 20 miliony korun. Uzavřeny jsou i další pražské scény, galerie a muzea. Nehraje se i v Ypsilonce, v Arše a v Dlouhé.

Pražská muzejní noc je kvůli povodním zrušena

Pražská muzejní noc se kvůli povodním ruší a uskuteční se v náhradním termínu, který bude teprve oznámen. Informovala o tom mluvčí Národního muzea Tereza Petáková. Rozsáhlá kulturní akce se v české metropoli měla pořádat již tuto sobotu 8. června. Dohodly se na tom krizové štáby Magistrátu hlavního města Prahy, dopravního podniku hlavního města a pořadatelé akce.

Zatopená pražská zoo otevře ve středu

Částečně zatopená pražská zoo se znovu otevře už ve středu, přístupná ale bude pouze horní část zahrady. Řekl to ředitel zoo Miroslav Bobek s tím, že chce jednat o rozšíření protipovodňové ochrany u zoo. Gorily, kterým voda zatopila pavilon a kterých se dočasně ujme zoo ve Dvoře Králové, se mají stěhovat příští týden. Kvůli záplavám je stále pod vodou většina spodní části zahrady, například pavilon velkých kočkovitých šelem, bazény lachtanů nebo stanoviště plameňáků. Tato zvířata byla evakuována do horní části zoo, skupina goril je stále v protipovodňové věži. Kvůli povodni přišla zoo o dvě čejky a králíky, kteří zůstali zalezlí hluboko v norách. Zahrada chce co nejrychleji obnovit provoz, škody se totiž podle Bobka mohou vyšplhat na zhruba 160 milionů korun. Takovou sumu by prý z fondu investic dávali dohromady velmi dlouho.

Karlovarský festival zahájí Michel Gondry svou Pěnou dní

Zahajovacím snímkem 48. ročníku MFF v Karlových Varech bude 28. června Pěna dní, jehož projekci uvede oscarový francouzský scenárista a režisér Michel Gondry. V hlavních rolích poetického a fantaskního příběhu o schopnosti a odhodlání přinést pro lásku jakoukoliv oběť se objeví Audrey Tautouová a Romain Duris. Na setkání s novináři v Praze to oznámil prezident přehlídky Jiří Bartoška. Přehlídka potrvá do 6. července. V nové festivalové znělce se podle něj objeví držitelka Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii - britská filmová a divadelní herečka Helen Mirrenová, která toto ocenění převzala loni. Podle uměleckého ředitele festivalu Karla Ocha bude domácí kinematografii v hlavní soutěži reprezentovat držitel Zvláštní ceny poroty 2006 za Krásku v nesnázích Jan Hřebejk. Uvede psychologický thriller Líbánky, jímž po Kawasakiho růži a Nevinnosti završil volnou trilogii. V rámci nesoutěžní části hlavního programu tu bude mít premiéru film Alice Nellis s názvem Revival. V čele mezinárodní poroty bude Agnieszka Hollandová, která na velkém plátně představí televizní minisérii Hořící keř.

Margaret Parsonsová převezme cenu Artis Bohemiae Amicis

Cenu Artis Bohemiae Amicis - Přátelé českého umění předá ve čtvrtek v Nostickém paláci v Praze ministryně kultury Alena Hanáková ředitelce Filmového oddělení Národní galerie ve Washingtonu Margaret Parsonsové. Ocení tak její zásluhy za dlouhodobou prezentaci české kinematografie v USA. Oznámil to Jan Vondryska z tiskového oddělení ministerstva. Národní galerie ve Washingtonu, která přivítá ročně téměř pět milionů návštěvníků a je ve Spojených státech považována za jednu z nejdůležitějších institucí na poli umělecké prezentace, má v gesci i filmové oddělení. Projekce režisérských retrospektiv, tematických řad, filmových dokumentů i premiéry významných filmových děl často doplňuje přednáškami filmových tvůrců a odborníků. Pokud nabízí díla českých tvůrců, dodává jim místo konání "punc" světově uznávané klasiky. Ocenění Artis Bohemiae Amicis - Přátelé českého umění je udělováno osobnostem, které se zasloužily o šíření dobrého zvuku české kultury a umění doma i v zahraničí.

Ze sportu:

Brankář Petr Čech počtvrté za sebou ovládl fotbalovou anketu Zlatý míč ČR. Jednatřicetiletý gólman Chelsea vyhrál již poosmé v sedmnáctileté historii hlasování. Druhý skončil útočník David Lafata ze Sparty Praha a třetí další reprezentant Vladimír Darida z mistrovské Plzně.

Bývalý reprezentační kapitán Pavel Nedvěd byl vyhlášen nejlepším hráčem v historii samostatné české ligy. Držitel Zlatého míče za rok 2003 byl v anketě Ligové fotbalové asociace zvolen také nejlepším záložníkem nejvyšší soutěže. Slavností vyhlášení proběhlo na galavečeru ve Vinohradském divadle.

Fotbalová reprezentace v kompletním složení absolvovala první a také poslední dvoufázový trénink před pátečním duelem kvalifikace o postup na mistrovství světa proti Itálii. Dopoledne se za spoluhráči vypravil i útočník Matěj Vydra, který o očekávaný duel přijde kvůli poraněnému kotníku.

Výkonný výbor Fotbalové asociace ČR na svém zasedání řešil aktuální události spojené s rozsáhlými záplavami na českém území. Pověřil komisy pro stadiony, aby vypracovala přehled škod mezi kluby, a také zahájil jednání se státem a s UEFA ohledně finanční pomoci při napravování škod.

Českým fotbalistů do 21 let nevyšel vstup do turnaje čtyř zemí na Ukrajině. Mladíci prohráli na úvod v Kyjevě s Rakouskem vysoko 0:3 a ve středu je čeká souboj o třetí místo s poraženým celkem z druhého dnešního utkání mezi domácím výběrem a Slovinskem.

Čeští inline hokejisté prohráli v závěrečném utkání v základní skupině B se Švédskem vysoko 3:11 a skončili v tabulce třetí. Ve čtvrtečním čtvrtfinále čeká svěřence trenéra Petra Hemského od 14:00 Kanada nebo Slovinsko.

Zkušený Radek Štěpánek i mladík Jiří Veselý slavili úspěch na challengeru Czech Open v Prostějově. Oba čeští tenisté zvládli první kolo a hladce zvítězili. Veselý potvrdil letošní formu a sedmého nasazeného Španěla Guillerma Garcíu-Lópeze, 79. hráče světa, zdolal dvakrát 6:2. Daviscupový reprezentant Štěpánek začal výhrou nad Víctorem Estrellou z Dominikánské republiky dvakrát 6:4.

Česká tenistka Lucie Šafářová potvrzuje i na French Open, že se jí letos nadmíru daří ve čtyřhře. Spolu s Ruskou Anastasijí Pavljučenkovovou už letos vyhrály turnaj v Madridu a nyní si zahrají čtvrtfinále Roland Garros.

Fanoušci dostihů navzdory záplavám letos nepřijdou o České derby. Třiadevadesátý ročník klasického rovinového dostihu se uskuteční podle plánu 23. června, místo na zaplaveném závodišti v pražské Chuchli se poběží na Hipodromu Most.

Počasí:

Zítra bude v západní polovině Čech polojasno, během dne oblačno a ojediněle přeháňky. Na ostatním území oblačno až zataženo a místy déšť. Teploty do 18ti stupňů.