Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Medveděv: Ruská dostavba Temelína přinese Česku až 156 miliard Kč

Investice ve výši až šest miliard eur (až 156 miliard korun) získá podle ruského premiéra Dmitrije Medveděva český průmysl, pokud v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín zvítězí nabídka rusko-českého konsorcia. Medveděv to řekl v Moskvě novinářům po setkání s Petrem Nečasem. Předseda ruské vlády před novináři vyjádřil své přesvědčení, že rozhodnutí o vítězi temelínského tendru bude "transparentní a objektivní". Nečas po schůzce se svým ruským protějškem prohlásil, že takové ujištění Medveděvovi dal. O dostavbu jihočeské jaderné elektrárny nyní mají zájem rusko-české konsorcium firem Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress a japonsko-americká společnost Westinghouse. Zájemci o dostavbu nyní dokončují své cenové nabídky.

Nečas: V Rusku je velký potenciál pro české investice

Česká republika vidí v Rusku podle premiéra Petra Nečase (ODS) velký prostor pro české investice. ČR zároveň uvítá ruské investice v Česku. Nečas to řekl při setkání se svým protějškem Dmitrijem Medveděvem v rezidenci v Gorkách u Moskvy. Medveděv podle agentury ITAR-TASS navrhl Nečasovi odstranit investiční nevyváženost v hospodářských vztazích. Projevuje se podle ruského premiéra tím, že v Rusku je českých investic mnohem víc, než ruských v České republice. Vcelku je ale Medveděv s úrovní obchodních vztahů spokojen. "Obchodní výměna dosahuje hranice deseti miliard dolarů a roste prakticky každoročně," upozornil. Českého premiéra na cestě doprovází ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a na 80 českých podnikatelů, kteří plánují v Rusku uzavřít kontrakty úhrnem za miliardy korun.

Během své návštěvy v Moskvě premiér Nečas také zkritizoval čin ruské punkové skupiny Pussy Riot. Její členky nejsou podle něj žádnými bojovnicemi za svobodu a lidská práva. Zneuctily podle něj pravoslavný chrám a byly za to přísně potrestány. Novináři by ale neměli vytvářet falešné modly. O jeho prohlášení informovalo Rádio Svoboda. Představitelé nevládních organizací považují Nečasova slova za nešťastná. Uvedl to například Štěpán Pánek z humanitární organizace Člověk v tísni. Nečasovo prohlášení se nelíbí ani některým politikům.

Nečas: EU a Rusko usnadní vízový režim možná už v červnu

Dohoda mezi Evropskou unií a Ruskem o usnadnění vízového režimu by mohla být uzavřena na červnovém summitu EU a Ruska v Jekatěrinburgu. Agentuře Interfax to řekl český premiér Petr Nečas. Jekatěrinburg bude vrcholné setkání hostit 3. a 4. června. Interfax uvedl, že ruský stálý zástupce při EU Vladimir Čižov bude s evropskými diplomaty o vízových problémech v Bruselu jednat ještě před jekatěrinburským summitem. Problém patří v Rusku k diplomatickým prioritám, Kreml absenci bezvízového režimu označuje za vážnou překážku mezilidských a obchodních kontaktů.

Vládní speciál stále není opraven, Nečas poletí s podnikateli

Vládní speciál, kterému v neděli cestou z Prahy do Moskvy prasklo sklo v pilotní kabině, stále není opraven. Premiér Petr Nečas proto bude v cestě po Rusku pokračovat druhým vládním letadlem spolu s podnikatelskou delegací. Podle mluvčího vlády Jana Hrubeše nebyl program několikadenní cesty změněn, s opraveným letadlem se zatím počítá alespoň pro cestu delegace zpět do České republiky. Airbusu A319 s premiérem na palubě asi v polovině letu do Moskvy praskla vrchní krycí vrstva skla jednoho z oken v pilotní kabině. Piloti se nejprve chystali na nouzové přistání, nakonec ale stroj druhou polovinu letu absolvoval ve snížené výšce a bezpečně přistál v Moskvě. Nikomu se nic nestalo. Mluvčí generálního štábu české armády Jana Růžičková uvedla, že opravu čelního skla vládního letounu řeší přímo v Rusku zastoupení společnosti Airbus.

Müllerová očekává, že senátní návrh na zrušení sKaret projde

Ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) očekává, že Sněmovna přijme opoziční senátní novelu na zrušení sociálních karet. Její úřad připravil podklady pro poslance a chystá i opatření na přechodnou dobu po ukončení projektu. Dodala, že její úřad zrušení projektu nenavrhoval, pouze připravuje podklady pro poslance a spolupracuje s nimi na případných návrzích změn senátní novely. Zastavení celého systému doporučil Müllerové kabinet. Dvakrát mu sice předložila návrhy změn pravidel používání sKaret, ale neuspěla. Jedná o tom i s Českou spořitelnou, která projekt provozuje. Sociální karty od počátku kritizuje rada postižených. Výhrady měl ombudsman i ochránci soukromí. Po ukončení systému volá opozice. Kloní se k němu i vládní ODS a LIDEM, TOP 09 je proti.

Ministerstvo práce pošle sociálním službám další půl miliardy

Ministerstvo práce pošle sociálním službám dalších 500 milionů korun. Sumu našlo ve svém rozpočtu, na jejím uvolnění se dohodlo s ministerstvem financí. Poskytovatelé by peníze měli dostat v červenci. Novinářům to řekla ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09). Provozovatelé si stěžovali na nedostatek financí. Varovali, že budou muset služby pro postižené, seniory a další potřebné omezit či uzavřít. Podle ní provozovatelé žádali o miliardu korun. Nyní je prý prostor pro „další donátory", financování má být vícezdrojové, podotkla Müllerová. Ministerstvo práce rozdělilo letos na služby pro seniory, postižené a další potřebné 6,05 miliardy korun. Je to o 360 milionů méně než loni. Důvodem byly úspory.

Pražská ČSSD předložila TOP 09 podmínky pro spolupráci

Sociální demokraté předložili na pondělním jednání pražské TOP 09 téměř tři desítky podmínek pro případnou spolupráci obou stran na pražském magistrátě. TOP 09 z nich ale třetinu odmítá a o třetině je ochotná dále vyjednávat. Strany se znovu setkají ve čtvrtek, kdy TOP 09 předá ČSSD odpověď. Novinářům to řekli zástupci TOP 09 a ČSSD. TOP 09 vadí například požadavek ČSSD, aby v dozorčí radě dopravního podniku (DPP) seděli zástupci všech zastupitelských klubů. Také záměr odkoupit zbylé podíly v Pražské plynárenské a Pražských službách, který sociální demokraté odmítají, je prý pro TOP 09 klíčový. Socialisté zase nechtějí ustoupit z požadavku na nezdražování jízdenek v MHD nebo zachování cen vodného a stočného. ČSSD zároveň uvedla, že v žádném případě nevstoupí do koalice s ODS ani s TOP 09. Nová rada hlavního města by měla být známa do 6. června, kdy pokračuje přerušené čtvrteční jednání zastupitelstva hlavního města. To bylo přerušeno poté, kdy v radě skončil exprimátor Bohuslav Svoboda (ODS) a další zástupci ODS, čímž se rozpadla dosavadní koalice TOP 09 a ODS.

Ústavní soud znovu řeší platy v justici

Ústavní soud (ÚS) se znovu zabývá soudcovskými platy. Návrh na zrušení současné právní úpravy dostala jako zpravodajka na starost Milada Tomková, nová místopředsedkyně soudu. Podle neoficiálních informací se ale Tomková cítí podjatá, sama se otiž v minulosti se státem soudila o část mzdy. Plénum tedy musí nejprve rozhodnout, zda se místopředsedkyně problematikou smí zabývat. Návrh směřující proti klíčovým ustanovením zákona o platu soudců podal v pátek Městský soud v Brně. Návrh zpochybňuje způsob výpočtu platové základny, která podle poslední novely činí 2,75násobek průměrné nominální měsíční mzdy v nepodnikatelské sféře za předminulý kalendářní rok. Představitelé justice dlouhodobě prosazují návrat platové základny k trojnásobku oproti průměrné mzdě státních zaměstnanců.

Právo: Hrad uváděl vyšší počet zaměstnanců, zvyšoval si tím platy

Kancelář prezidenta republiky uváděla v uplynulých letech vyšší počet zaměstnanců, čímž zvyšovala platy, píše Právo. Podle tabulek dělalo v roce 2012 na Hradě 114 lidí, ve skutečnosti jich bylo 87. Průměrná mzda se tak vyšplhala na 47.357 Kč. Podle ministra financí Miroslava Kalouska je takový postup zákonný, ale není etický.

NKÚ našel v dotacích na podporu zaměstnanosti chyby za 140 mil.Kč

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zkontroloval dotace na podporu zaměstnanosti v hodnotě 3,7 miliardy korun a našel v nich nedostatky za 140 milionů korun. Kontroloři prověřili 29 konkrétních projektů a závažné chyby objevili u šesti z nich. Chybovaly prý ministerstvo práce a sociálních věcí i úřady práce. Informovala o tom mluvčí NKÚ Olga Málková. NKÚ se zaměřil na operační program Lidské zdroje a zaměstnanost, konkrétně na takzvanou aktivní politiku trhu práce. Podle ní mělo s pomocí dotací vzniknout 33.000 pracovních míst. Ministerstvo podle NKÚ špatně nastavilo některé podmínky pro čerpání dotací, například pro grantové projekty na zvýšení zaměstnatelnosti nezaměstnaných nebo lidí ohrožených na trhu práce. Chybovali údajně i příjemci dotací.

Oprava nemocnice Náchod se zdrží, peníze EU nebudou

Královéhradecký kraj se při miliardové přestavbě a modernizaci Oblastní nemocnici Náchod nově obejde bez dotace z fondů EU. Bude ji financovat z vlastních zdrojů a z úvěru. Proti původním plánům se dokončení stavby posune asi o rok a půl na přelom let 2016 a 2017 místo dosud uvažované poloviny roku 2015. Novinářům to řekl hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Kraj minulý týden zrušil přes rok trvající tendr na přestavbu nemocnice. Zdůvodnil to nejasným financování z EU, napjatými termíny dokončení a výhradami ÚOHS k tendru. Přestavba zchátralé a nevyhovující nemocnice podle France zůstává krajskou prioritou a vedení kraje chce projekt zahájit. Podle původních představ měl kraj miliardový náklad přestavby hradit 400 miliony korun z dotace EU, zbytek měl být úvěr 600 milionů korun. Úvěr podle France zůstává v platnosti. Kraj k němu přidá 70 milionů korun z krajské rezervy a po dalších 100 milionech ročně pro projekt vyjme v letech 2014 až 2015 z peněz na investice.

Vydání Dahlgrena by bylo prvním vydáním Američana do ČR

Do České republiky nebyl dosud nikdy vydán americký státní příslušník. Ministerstvo spravedlnosti přesto věří, že žádosti o vydání Kevina Dahlgrena, který je obviněn z čtyřnásobné vraždy v Brně, USA vyhoví. Sdělil to ředitel tiskového odboru Robert Schuster. Policie Dahlgrena viní z vyvraždění jeho příbuzných v Brně-Ivanovicích. Svědci hovoří o tom, že Američan usmrtil blízké, u nichž asi dva týdny bydlel, nožem. Americká soudkyně muže v pátek poslala do vazby. V případě, že by americké úřady žádosti o vydání vyhověly, hrozí obviněnému u českého soudu až doživotní trest. Pokud by Spojené státy Dahlgrena nevydaly, samy by ho v souvislosti s brněnskou čtyřnásobnou vraždou pravděpodobně nesoudily. Uplatňují totiž zásadu teritoriality, tedy požadavek, aby trestný čin byl spáchán na jejich území.

Úřad potvrdil pokutu za únik snímků Ratha z vazby

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) potvrdil Vězeňské službě pokutu 50.000 korun v souvislosti s únikem fotografií vazebně stíhaného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD). Do vězeňského informačního systému, a tedy i k osobním údajům vězňů, měli podle ÚOOÚ nesprávně přístup všichni zaměstnanci. ČTK to sdělila mluvčí úřadu Hana Štěpánková. Fotografie vazebně stíhaného Ratha i jeho sedmi spoluobviněných z věznice v Litoměřicích loni zveřejnil deník Blesk. V souvislosti s únikem snímků odvolal tehdejší ředitel Vězeňské služby Jiří Tregler ředitelku odboru informatiky Lenku Stupkovou. Za nesprávné nastavení přístupových práv ve vězeňském informačním systému uložil ÚOOÚ Vězeňské službě pokutu, Vězeňská služba se ale proti tomuto rozhodnutí bránila podáním rozkladu. Předseda úřadu Igor Němec však nyní tento rozklad zamítl.

Soud zamítl žalobu na ČSOB o vrácení poplatku za správu úvěru

Obvodní soud pro Prahu 5 zamítl žalobu na ČSOB o vrácení poplatku za správu úvěru. Ve sporu šlo o vrácení poplatku 1100 Kč za správu úvěru ke spotřebitelskému úvěru sjednanému v roce 2011. Soud podle banky v odůvodnění rozhodnutí konstatoval, že žalobkyně vstoupila do smluvního vztahu s ČSOB dobrovolně a o výši poplatku, stejně jako o výši dalších plateb, byla informována. Podle zástupců iniciativ, které bojují za vrácení těchto poplatků, nešlo o jejich klienta a neví se, o co v tomto případě konkrétně šlo. O vrácení poplatků za vedení hypotéky nebo spotřebitelského úvěru žádá 310.000 klientů bank, které zastupují servery Poplatkyzpět.cz, Bankovnípoplatky.com a Jdeto.de. První žaloby na banky plánuje podat v červnu.

V Ostravě se zřítila část domu

V Ostravě se zřítila část neobývaného třípodlažního objektu. Podle policie bylo na místě šest lidí, nikoho z nich sutiny ale nezranily. Hasiči v objektu zasahovali už ve čtvrtek, kdy spadla jedna část domu, řekl ČTK mluvčí hasičů Petr Kůdela. Tato část se zřejmě zřítila po předchozím poškození zdiva a krádeži železných profilů. Policisté v souvislosti s tím už zahájili úkony trestního řízení pro přečin poškození cizí věci. "Na místě tehdy strážníci zjistili podezřelou osobu, která nesla kovový profil," řekla Holčáková a doplnila, že další dva lidé z místa podle ní utekli.

Praha prý bude letos jedním z nejnavštěvovanějších měst Evropy

Praha bude letos jedním z deseti nejnavštěvovanějších měst v Evropě. Vyplývá to ze studie společnosti MasterCard, kterou firma zveřejnila na svých internetových stránkách. V metropoli ČR se letos podle jejích odhadů ubytuje 4,4 milionu zahraničních návštěvníků. První desítce nejnavštěvovanějších evropských destinací pro letošní rok vévodí Londýn a Paříž. Třetí místo s předpokládanými 10,4 miliony zahraničních turistů obsadil Istanbul. Praha evropskou desítku z hlediska počtu zahraničních návštěvníků, kteří se zde rozhodnou ubytovat, uzavírá.

Naučná stezka propojí třebíčské památky zapsané na seznam UNESCO

Třebíč připravuje otevření naučné stezky Po stopách opatů a rabínů. Propojí místní památky - baziliku svatého Prokopa a židovské město se hřbitovem - zapsané do seznamu památek UNESCO. Stezka vzniká z praktické potřeby pomoci turistům s orientací v uličkách bývalého židovského ghetta. V Třebíči by se mělo příští rok vyměnit všechno orientační značení, které by mělo být sjednocené a mělo by odpovídat grafickému manuálu města. Třebíčské židovské památky navštíví podle údajů z turistických informačních center ročně kolem 40.000 turistů.

NP Šumava chce za 165 mil. Kč postavit dvě návštěvnická centra

Šumavský národní park chce letos začít stavět dvě nová návštěvnická centra. Lidé v několikahektarových areálech budou moct sledovat volně se pohybující jeleny, divoká prasata nebo vlky. Jedno centrum vznikne u Kvildy na Prachaticku, druhé u Srní na Klatovsku. Náklady na výstavbu obou objektů činí 165 milionů korun, řekl vedoucí zoologického programu Správy Národního parku Šumava Miloš Juha. Centrum v Srní bude zaměřeno na život vlků. V posledních letech se na Šumavu vrátili, ale vzhledem k jejich plachosti je prakticky nemožné spatřit je volně v lese. Návštěvníci se v nových střediscích také dozvědí informace o ekologické výchově, energetické úspoře budov nebo čerpání z obnovitelných zdrojů.

Cenu Franze Kafky letos dostane Amos Oz

Letošním laureátem mezinárodní literární Ceny Franze Kafky se stal izraelský spisovatel Amos Oz. Sdělila to Daniela Uherková z pořádající Společnosti Franze Kafky. Podle ní Amos Oz přicestuje na konci října s manželkou do Prahy, aby se účastnil tradičního ceremoniálu předávání ceny na Staroměstské radnici. Cenu Franze Kafky uděluje kafkovská společnost od roku 2001. Jejím posláním je ocenění výjimečné literární tvorby současného autora, jehož dílo oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu, tak jako dílo Franze Kafky, jednoho z největších autorů moderní světové literatury. Dosavadními nositeli této jediné mezinárodní literární ceny, která se udílí v Česku, jsou například Philip Roth, Elfriede Jelineková, Harold Pinter, Haruki Murakami, Yves Bonnefoy, Peter Handke nebo Václav Havel; loni ji dostala Daniela Hodrová.

Při oslavách věrozvěstů vyvěsí bezmála 550 radnic vlajku Moravy

V den oslav věrozvěstů a duchovních patronů Moravy svatého Cyrila a Metoděje, který připadá na 5. července, vyvěsí 550 radnic moravskou vlajku. Akce se uskuteční počtvrté jako připomínka kultury, tradic a historie Moravy. Ve srovnání s loňskem se počet radnic zvýšil o 150. Zlatočervenou vlajku, doplněnou o moravskou orlici, vyvěsí letos nově například města Frenštát pod Radhoštěm, Kunovice, Hluk a Uherský Ostroh na Uherskohradišťsku, dále Jevišovice na Znojemsku nebo Vidnava na Jesenicku. Tradičně dlouhý seznam vinařských obcí rozšíří Šakvice a Tvrdonice na Břeclavsku. Brněnská rada schválila vyvěšení vlajky minulý týden. "Brno si vyvěšením připomene moravskou historii, kulturu a folklor," řekl primátor Roman Onderka (ČSSD).

Nádraží Bubny bude místem vzpomínky na židovské transporty

Pražské nádraží Bubny se před více než půl stoletím stalo místem nástupu do židovských transportů. Nedaleko stanice stávalo seřadiště a ještě dnes tu je budova, symbolická poslední stanice, odkud téměř 50.000 lidí bylo deportováno na smrt. Společnost Památník ŠOA tu od 4. do 20. června připraví expozici, která zahájí řadu navazujících akcí s tematikou holokaustu. Doplní ji koncerty, vzdělávací projekty, diskuse, živá čtení a setkání s pamětníky. Pro návštěvníky výstava začne už na místě, kde se transporty registrovaly, tedy pár minut chůze od nádraží. Před dnešním Parkhotelem vyroste zvláštní plakátovací plocha s návrhy sochy Aleše Veselého plánované právě pro toto místo. V nádražní budově si příchozí prohlédnou dobové jízdní řády s fragmenty z průkazových fotografií lidí, kteří se z transportů nevrátili. Pro zřízení památníku vznikla obecně prospěšná společnost, kterou reprezentují vedle dokumentaristy Pavla Štingla i herec, pedagog a senátor Tomáš Töpfer, malíř, sochař a pedagog Jaroslav Róna a tajemník Federace Židovských obcí Tomáš Kraus.

V Praze začíná světový romský festival Khamoro, potrvá do neděle

Prahu ovládnou romská hudba a tanec. Začíná světový romský festival Khamoro neboli Slunce, který potrvá do neděle. Patnáctý ročník nabídne návštěvníkům nejen tradiční i současnou romskou muziku, ale i taneční semináře, výstavu, bohoslužbu, promítání filmů či už tradiční průvod účinkujících v kostýmech centrem metropole. Přehlídku pořádá sdružení Slovo 21. První den vyplní promítání filmu a koncert gypsy jazzu. O oficiální zahájení se postará ekumenická bohoslužba za pokojný život Romů, která začne v pražském kostele svatého Martina ve zdi. Zazní romské modlitby i hudba, vystoupí romští duchovní.

Ze sportu:

Fotbalisté Plzně si porážkou 1:2 s Libercem zkomplikovali cestu za titulem, stále ale mají situaci ve svých rukou. Pokud v sobotu v posledním kole zvítězí v Hradci Králové, budou slavit. Remíza jim stačit nemusí, za určitých okolností by se mohl dokonce hrát dodatečný zápas o titul. Na takovou situaci je připravena i FAČR. Kdyby na variantu "superfinále" skutečně došlo, hrálo by se na neutrální půdě zřejmě až po kvalifikačním utkání ČR - Itálie, které je na programu 7. června.

Znojemský fotbalový klub společně s dalšími čtyřmi celky z druhé ligy nezískal licenci, která je nutná pro působení v další sezoně. Znojmo si přitom o víkendu poprvé v historii zajistilo postup do první ligy. Informovala o tom Fotbalová asociace ČR. Znojmo se stejně jako Bohemians Praha, Pardubice, Most a Čáslav může proti verdiktu licenční komise odvolat.

Český tenista Lukáš Rosol postoupil na Roland Garros do druhého kola. Na úvod pařížského grandslamu porazil Španěla Pereho Ribu 6:3, 6:4 a 6:4.

Tenista Radek Štěpánek skončil třetí rok po sobě už v prvním kole grandslamového Roland Garros. Český hráč nestačil na osmnáctiletého Australana s řeckými předky Nicka Kyrgiose a s aktuální juniorskou jedničkou prohrál po třech zkrácených hrách 0:3 na sety.

Tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová vypadla z grandslamového French Open v 1. kole, se Srbkou Bojanou Jovanovskou prohrála hladce 3:6 a 2:6. I Karolína Plíšková prohrála v 1. kole grandslamového Roland Garros se Španělkou Garbine Muguruzaovou 6:4, 5:7 a 3:6.

Španělský tenista Albert Montaňés by mohl být největší hvězdou pražského challengeru. Čerstvý vítěz antukového turnaje ATP v Nice a sedmačtyřicátý hráč světa je přihlášen do turnaje Prague Open 2013 by Advantage Cars, který se hraje v novém termínu od 10. do 16. června.

Plavkyně Petra Chocová vytvořila o víkendu na Velké ceně Slovenska v Bratislavě druhý letošní český rekord. Závod na 100 metrů prsa vyhrála v času 1:08,08 minuty, čímž vlastní dva roky staré maximum překonala o 32 setin sekundy.

Pětice českých reprezentantů se představí na nadcházejícím mistrovství Evropy v boxu, které se od soboty uskuteční v běloruské metropoli Minsku. Hlavní hvězdou výpravy bude účastník olympijských her v Londýně a domácí amatérská jednička Zdeněk Chládek.

Český útočník Libor Kozák slaví s fotbalisty Lazia Řím zisk Italského fotbalového poháru. Ve finále se sice nejlepší střelec tohoto ročníku Evropské ligy na hřiště nedostal, jeho tým ale zdolal AS Řím 1:0 a evropskou soutěž si zahraje i v příštím ročníku.

Atleti Dukly Praha vyhráli skupinu B Poháru mistrů evropských zemí a postoupili mezi elitu. V Dubnici nad Váhom nasbírali čeští šampioni 112 bodů i díky vítězstvím v osmi disciplínách z dvaceti. Ženy USK Praha obsadily ve skupině A v Portugalsku čtvrté místo a udržely se.

Čeští juniorští veslaři získali na mistrovství Evropy u Minsku tři medaile. Pro stříbro si na nové dráze nedaleko běloruské metropole dojeli Jakub Starnovský a Lukáš Helešic na dvojce bez kormidelníka, bronz mají skifař Štěpán Havlíček a posádka párové čtyřky Pavlína Zapletalová, Mariana Kárová, Radka Novotníková a Anna Žabová.

Basketbalisté Nymburka mohou slavit 10. ligový titul v řadě už ve středu, protože Prostějov kvůli nedostatku hráčů požádal o zkrácení finálové série jen na tři zápasy. Původně se mělo hrát na čtyři vítězství, tedy i ve čtvrtek opět na Hané. Nedělní druhý zápas odehráli Orli pouze se šesti hráči a opět jasně prohráli (49:73).

Český hokejový útočník Martin Frk získal s Halifaxem v zámoří juniorský Memorial Cup. Šampion QMJHL v nedělním finále v Saskatoonu porazil vítěze WHL Portland 6:4 a v 95. ročníku dosáhli Mooseheads poprvé v klubové historii na prestižní trofej.

Mezinárodní atletický mítink v Turnově se opět potýká s nedostatkem financí, přesto na startu hlavní disciplíny hodu diskem v úterý bude bronzový olympijský medailista z Londýna Estonec Gerd Kanter a přijedou i další hvězdy. Memoriál Ludvíka Daňka, který se v roce 2010 kvůli ekonomické krizi nekonal, je zároveň druhým mítinkem druhého kola tuzemské atletické extraligy a uvidí také několik českých špiček.

České reprezentantky získaly na mistrovství světa v kuželkách bronzové medaile. Na šampionátu v Zalaegerszegu podlehly v semifinále Rumunsku, titul obhájily domácí Maďarky.

Úterní jubilejní 20. ročník exhibičního závodu Pražské schody bude mít hvězdné obsazení. Ve startovním poli více než čtyř desítek jezdců na horských kolech je i trio olympijských vítězů - Jaroslav Kulhavý a Francouzi Miguel Martinez s Julienem Absalonem. Největší otazník byl po nedělním závodě Světového poháru nad startem Kulhavého, který měl v Novém Městě na Moravě nepříjemný pád. I on by ale v Praze měl jet.

Počasí:

V úterý bude oblačno až polojasno, postupně místy s přeháňkami. Teploty 16 až 20 stupňů.

Na některých místech na Šumavě napadl sníh. Na vrcholu hory Velký Javor, která je na německém území, naměřili meteorologové třiceticentimetrovou vrstvu sněhu. Jde o nejchladnější květen na Šumavě za posledních 22 let.