Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Letounu s Nečasem prasklo na cestě do Moskvy čelní sklo

Vládnímu letounu s premiérem Petrem Nečasem na cestě do Ruska prasklo čelní sklo. Airbus A319 druhou polovinu letu absolvoval ve snížené výšce a bezpečně přistál v Moskvě. Všichni cestující i posádka jsou v pořádku. Závada se na stroji objevila zhruba v polovině letu nad územím Běloruska. Ministerský předseda piloty a posádku pochválil za odvedenou práci. Práci posádky ocenil i v telefonickém rozhovoru s ministrem obrany Vlastimilem Pickem. Cesty se účastní i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) a desítky podnikatelů. Ti se však do Ruska vydali v jiném letadle. Zatím není rozhodnuto, jakým letounem se delegace bude přesouvat po Rusku a jak se vrátí do České republiky.

Spor o velvyslance se podle Schwarzenberga může protáhnout

Spor s prezidentem Milošem Zemanem o jmenování velvyslanců se podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga může protáhnout. Šéf diplomacie kvůli tomu požádal současné ambasadory, aby setrvali na svých místech. Hlava státu svým otálením porušuje ústavní povinnosti, řekl Schwarzenberg v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce. Prezident se s ministrem dostal do sporu brzy po nástupu do své funkce. Nejistota panuje konkrétně u obsazení diplomatických míst na Slovensku či v Rusku. Podle ministra toto otálení pozici České republiky u zahraničních partnerů nijak nezlepšuje.

Schwarzenberg hájí českou výjimku k lisabonské smlouvě

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nadále hájí takzvanou českou výjimkou k lisabonské smlouvě, kterou v minulosti prosadil tehdejší prezident Václav Klaus. Evropský parlament v tomto týdnu doporučil členským státům, aby se výjimkou nezabývaly, a nechce proto svolávat konvent, který by ji zahrnul do evropských smluv. Schwarzenberg v České televizi řekl, že osloví premiéra Petra Nečase s otázkou, co s výjimkou dál udělat.

ČSSD téměř vylučuje koalici s pražskou ODS

Předseda zastupitelského klubu pražské ČSSD Miroslav Poche "téměř stoprocentně" vyloučil vznik koalice sociálních demokratů s TOP 09 na pražské radnici. Uvedl to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Odmítl také tvrzení exprimátora Svobody (ODS), že by se pražská ČSSD nechala při jeho odvolání využít k mocenskému boji. Proti utvoření pražské koalice s TOP 09 se už v pátek vyslovil předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Uvedl, že vstup do koalice v hlavním městě pro ČSSD rozhodně není prioritou.

Exprimátor Svoboda: Pražská ODS je jednotná

Odvolaný primátor Bohuslav Svoboda (ODS) trvá na tom, že pražští občanští demokraté jsou jednotní a nehrozí jim rozštěpení. Jako "řádní členové ODS" podle něj budou postupovat i ti členové strany, kteří zůstali v dozorčích radách dopravního podniku a Obecního domu, odkud byli jejich spolustraníci odvoláni. Svoboda to uvedl v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Tvrzení Svobody o jednotě v pražské ODS však zpochybnilo Oblastní sdružení ODS v Praze 10, které v pátek schválilo usnesení, v němž kvůli odchodu občanských demokratů z pražské rady požaduje rezignaci šéfa strany a premiéra Petra Nečase i celého vedení pražské ODS včetně Svobody.

Plzeňská práva doplní údaje k žádosti o akreditaci

Plzeňská práva dodají v pondělí Akreditační komisi (AK) doplňující údaje k žádosti o akreditaci magisterského studia, které si komise vyžádala. Rozhodovat o osudu fakulty bude komise 17. až 19. června. Fakulta předloží hlavně kopie všech přihlášek učitelů fakulty o habilitaci. Komise požaduje, aby fakulta dokázala, že je schopna zajistit generační výměnu profesorů a docentů. Musí vytvářet silné jádro mladých docentů, aby si nemusela najímat pracovníky zvenčí. Podle rektorky předložila univerzita komisi novou koncepci fakulty, podle níž by místo 450 magistrů ročně přijímala 250. Dnes na ní studuje v magisterském programu 1048 studentů a 250 v bakalářském. O novou akreditaci s možností nabírat studenty si fakulta, kterou na podzim 2009 poškodila aféra s rychlostudiem, podivným přijímáním studentů a udělováním titulů, požádala loni 3. prosince.

Zabil jsem čtyři lidi, napsal prý Američan v SMS

Američan Kevin Dahlgren, který je podezřelý z vraždy čtyřčlenné rodiny v Brně, se údajně k činu přiznal v SMS zprávě zaslané své rakouské kamarádce. "Zabil jsem čtyři lidi, jsem teď na cestě do Vídně," stálo prý ve vzkazu, který mladý muž napsal během cesty z Brna na vídeňské letiště, odkud pak odletěl do USA. O obsahu SMS psal rakouský server Krone.at s odvoláním na české vyšetřovatele. Oběťmi vraždy se stali ve středu manželé a jejich dva téměř dospělí synové, kteří bydleli v Brně-Ivanovicích. Dahlgren byl jejich příbuzný. Do Brna přijel počátkem května.

Hostem Pražského jaro je Garrick Ohlsson

Největší událostí na dnešním festivalu Pražské jaro je recitál světoznámého amerického klavíristy Garricka Ohlssona, který patří k oblíbeným hostům pražských koncertních pódií. Svědčí o tom i zájem o jeho koncert v Rudolfinu, který se vyprodal mezi prvními. Ohlsson před dvěma lety dokonce v Praze prohlásil, že v žádném jiném městě nehrál tolikrát jako zde, s výjimkou New Yorku.

Ovace na Pražském jaru získala pěvkyně Denokeová

Poprvé a s velkým úspěchem zazpívala v Praze uznávaná německá sopranistka Angela Denokeová. Operní galakoncert se v sobotu na festivalu Pražské jaro pořádal k poctě skladatele Richarda Wagnera. Ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu doprovodili pěvkyni Pražští symfonikové. Za dirigentským pultem stanul britský dirigent Graeme Jenkins. Orchestr v několika skladbách doplnil Kühnův smíšený sbor.

V Ostravě se svým bandem vystoupí americký skladatel Philip Glass

V Ostravě se svým bandem The Philip Glass Ensemble v srpnu vystoupí slavný americký skladatel Philip Glass. Půjde o jeho první vystoupení v Česku. Vystoupí na festivalu Ostravské dny nové hudby, které slouží ke vzdělávání soudobých autorů. Festival se bude konat posedmé od 12. do 31. srpna. Akce se zúčastní umělci z České republiky, Číny, Jižní Afriky, Kanady, Lotyšska, Maďarska, Nizozemí, Německa, Iránu, Irska, Izraele, Polska, Slovenska, Španělska, USA a Velká Británie. Koncert proběhne v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích.

Ostravská muzejní noc přilákala 30.000 lidí

Ostravská muzejní noc přilákala v sobotu téměř 30.000 lidí. Zájemci mohli do nočních hodin navštívit celkem 33 institucí. Nevětší zájem měli o noční prohlídku areálu Dopravního podniku Ostrava. Hodně lidí zamířilo také do areálu Miniuni - svět miniatur. Více než 1500 návštěvníků přivítaly také Dolní oblast Vítkovice, Galerie výtvarného umění v Ostravě, Hasičské muzeum města Ostravy, Radnice města Ostravy nebo výstava Šangri-la. Do projektu se letos zapojila i Hvězdárna a planetárium Johana Palisy v Ostravě-Krásném Poli, která je pro veřejnost kvůli rekonstrukci delší dobu uzavřena. Ostravská muzejní noc 2013 byla součástí Festivalu muzejních nocí, který zaštiťuje Asociace muzeí a galerií ČR.

Vlčnovem projela tradiční Jízda králů

Vlčnovem na Uherskohradišťsku projela tradiční Jízda králů. S růží v ústech v jejím čele jel na koni jedenáctiletý Ondřej Darek Franta, letošní vlčnovský král. Za obrovské účasti návštěvníků z širokého okolí i s ciziny se jízda letos jela podruhé poté, co byl tento lidový obyčej předloni zapsán na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Den podstávkových domů otevřel turistům skanzen v Pertolticích

Den podstávkových domů otevřel návštěvníkům jedinečné památky lidové architektury. Jsou k vidění ve vznikajícím skanzenu v Pertolticích na Frýdlantsku. Další stovka podobných staveb je v české, německé i polské části Euroregionu Nisa. Akce se uskutečnila už podeváté a zájem o ni stále roste. V Pertolticích si mohli návštěvníci prohlédnout hrázděné stavení z konce 18. století, takzvaný Haslerův dům, kde je zemědělské muzeum s dobovou expozicí, ukázkami obyčejů a řemesel. Podstávkové domy vznikly pravděpodobně už v 15. a 16. století. Liberecký kraj má na svém území i další cenné ukázky této architektury. Mezi nejznámější patří Dlaskův statek u Turnova na Semilsku, Vísecká rychta v Kravařích na Českolipsku a rodný dům malíře Josepha Führicha v Chrastavě.

V Mikulčicích skončily oslavy příchodu věrozvěstů

V Mikulčicích na Hodonínsku v neděli skončily třídenní oslavy 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Nedělní program navštívily zhruba tři tisícovky lidí. Celkem jich bylo za tři dny přes šest tisíc. ČTK to řekl vedoucí památníku Slovanské hradiště v Mikulčicích František Synek.

Brněnské divadlo bude hrát na střeše nádraží

Na střeše Ústředního autobusového nádraží Zvonařka odehraje svou novou inscenaci brněnské divadlo D'Epog. Představení nazvané Sólo pro toho, kdo je nejblíž čerpá inspiraci od současných českých a moravských básníků. V představení zazní úryvky z děl Petra Hrušky, Pavla Kolmačky a Karla Šiktance. Premiéra bude 1. června, repríza následuje o den později. Soubor D'Epoq v minulosti hrál svá představení třeba v tržnici Malá Amerika, plaveckém bazénu za Lužánkami, kostele svatého Josefa a bývalé továrně Vlněna.

V Brně začala přehlídka ohňostrojů

První ohňostroj festivalu Ignis Brnunensis vidělo v sobotu večer v areálu brněnského výstaviště 12.000 lidí. Dalších 30 tisíc show české skupiny Theatrum pyroboli přihlíželo z jiných částí města s výhledem na výstaviště. Sobotní ohňostroj byl nesoutěžní. Soutěž otevře až představení české skupiny Tarra pyrotechnik. O ocenění budou bojovat ještě německá společnost Pyro produkt, švýcarská skupina Sugyp, která tradičně pořádá ohňostroje ve Spojených arabských emirátech, a polská Surex. Soutěžní vystoupení se uskuteční na hladině Brněnské přehrady. Přehlídku uzavře 15. června epilog v podání české skupiny Flash Barrandov na hradě Špilberk.

V Jeseníkách soutěžili záchranáři

Mezinárodní klání záchranářů z celého světa s názvem Rallye Rejvíz, které se odehrávala v týdnu v Jeseníkách, vyhrály v zahraniční části týmy z Maďarska a Austrálie. Národní části dominovali záchranáři z Thomayerovy nemocnice a ze zdravotnické záchranné služby v Boskovicích. Letos se klání zúčastnilo zhruba 90 lékařských a nelékařských záchranářských týmů ze dvou desítek zemí z celého světa. Organizátoři klání se přitom inspirovali příklady z praxe, řekl mluvčí závodu Jiří Pavlík.

Dobrovolníci vyčistili o víkendu řeku Moravu od odpadů

Přes 120 velkoobjemových pytlů s odpadem vytáhli ochranáři o víkendu při letošním čištění řeky Moravy v Litovelském Pomoraví. Řeka prošla očistou během tradiční akce s názvem Pet, která se letos uskutečnila pošesté. Ochranáři společně s vodáky vytahali z koryta řeky protékající národní přírodní rezervací pet lahve, igelity i pneumatiky. Řekl to Michal Krejčí z Unie pro řeku Moravu. Do akce se o víkendu zapojilo na pětadvacet vodáků. Akci podporuje také Správa CHKO Litovelské Pomoraví, jejíž příspěvek pokrývá přímé náklady na akci.

Roste zájem o příměstské dětské tábory

Více než měsíc zbývá do začátku letních prázdnin, ale mnohé dětské tábory už mají plně obsazeno. Roste zájem zvláště o takzvané příměstské tábory, kdy děti každý den vyrážejí na výlety či hry, ale přespávají doma. Takové tábory jsou totiž levnější. Děti mohou třeba jezdit na koních, hrát divadlo nebo absolvovat "univerzitu". V celé republice jsou v nabídce stovky letních dětských táborů. V minulosti jasně převažovaly tábory pobytové nad příměstskými, ale v některých regionech se již poměr obrací. Důvodem je podle pořadatelů hlavně stále špatná ekonomická situace, která nutí rodiče k šetření. A právě příměstské tábory stojí často jednu dvě tisícovky, kdežto pobytové mnohdy několikrát více.

Prague Food Festival i v dešti přilákal 18.000 lidí

V Královské zahradě Pražského hradu vyvrcholil třídenní kulinářský festival. I přes nepřízeň počasí na něj podle organizátorů zavítalo kolem 18.000 příznivců. Mohli tu u 42 stánků vidět při práci desítky šéfkuchařů předních českých restaurací a ochutnat jejich speciality. Loňskou kuriozitou bylo hmyzí menu a také letos restaurant hotelu Yasmin nabízel mladého štíra s rukolovým salátem. Došlo i na saranče s bulgurem, šváby s restovanou pancettou a cvrčky v mangovém chutney. Na festivalu se konaly také kurzy a workshopy. Zájemci se například naučili připravovat thajskou polévku Tom Yam, filátko ze pstruha s chřestem, degustovali vína a viděli sabráž neboli otevření láhve šampaňského šavlí.

Na Euro bike přijely 4 tisíce motorek

Návštěvnost motoristické akce Euro Bike Fest v Pasohlávkách na Břeclavsku letos mírně poznamenalo chladné a deštivé počasí. Přesto na čtyřdenní festival zavítalo 8000 lidí, přijelo na 4000 motorek z Česka, Slovenska, Polska, Maďarska, Rakouska, Německa nebo Švýcarska.

Ze sportu:

Fotbalisté Znojma poprvé ve své historii postoupili do první ligy. Jihomoravané v utkání 29. kola druhé ligy porazili doma Most 3:0 a dvě kola před koncem soutěže mají jistotu, že neskončí v tabulce hůře než druzí. Znojemští však zatím nevědí, kde budou nejvyšší soutěž hrát, neboť jejich stadion nesplňuje prvoligové parametry.

Závod Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě vyhrála v elitní kategorii žen Slovinka Tanja Žakeljová před Polkou Majou Wloszczowskou a Catharine Pandrelovou z Kanady. Nejlepší z českých závodnic Kateřina Nash dnes dojela na sedmém místě.

První kvalifikaci na Velkou pardubickou vyhrál překvapivě desetiletý hnědák Bremen Plan. Ve Velké ceně města Pardubice na 5800 metrů o 300.000 korun zvítězil svěřenec trenéra Stanislava Popelky ze stáje Nýznerov svým typickým způsobem start - cíl.

Petra Cetkovská se na grandslamovém Roland Garros dočkala po téměř roce výhry na okruhu WTA Tour. Česká tenistka, jež se teprve minulý týden vrátila po dlouhodobém zranění nohy, porazila na pařížské antuce v prvním kole za necelou hodinu 6:0 a 6:2 Rusku Olgu Pučkovovou.

Tenistka Květa Peschkeová vyhrála na antukovém turnaji v Bruselu čtyřhru s Němkou Annou-Lenou Grönefeldovou a společně získaly po půl roce druhý titul. Bývalá česká reprezentantka přidala do své sbírky v 37 letech už 25. deblovou trofej, mezi nimiž je i wimbledonský triumf z roku 2011.

Tenistka Lucie Hradecká se po finálové účasti na turnaji ve Štrasburku vrátila do první stovky světového žebříčku. Česká fedcupová reprezentantka navzdory tomu, že ani v šestém zápase o titul v kariéře neuspěla, poskočila v pořadí WTA o 25 míst na 87. pozici.

Atleti Dukly Praha vyhráli skupinu B Poháru mistrů evropských zemí a postoupili mezi elitu. V Dubnici nad Váhom nasbírali čeští šampioni 112 bodů i díky vítězstvím v osmi disciplínách z dvaceti, spolu s nimi postoupil do skupiny A izraelský klub Maccabi Tel Aviv se 102 body.

Kordista Jiří Beran obsadil druhé místo na turnaji Světového poháru v Buenos Aires a těsně nezopakoval životní výsledek, který se mu povedl před sedmi lety právě v argentinské metropoli. Jednatřicetiletý šermíř prošel v konkurenci 149 soupeřů podruhé v kariéře až do finále, kde podlehl o jediný bod 14:15 olympijskému vítězi Rubenu Limardovi z Venezuely.

Počasí:

Zataženo s deštěm, teploty 11 až 15 stupňů C.

Až na druhý stupeň povodňové aktivity ze tří mohou podle meteorologů vystoupat hladiny řek v západních Čechách. Varování před vzestupem hladin v Plzeňském kraji, které vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), platí od 18:00 až do úterních 06:00. Druhý stupeň se však na řekách objeví zřejmě jen ojediněle a také nejnižšího stupně, tedy povodňové bdělosti, dosáhnou toky jen místy.