Zprávy
Sudetští Němci chválili Nečase a vyzývali k pohřbení dekretů
Převážně chvála na adresu Česka a především premiéra Petra Nečase zněla tento víkend na 64. sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Augsburgu. Sudetští Němci se ale zároveň znovu ohradili proti takzvaným Benešovým dekretům. Jejich předák Bernd Posselt tyto dekrety nazval "zombie" a vyzval Čechy, aby je společně se sudetskými Němci pohřbili. Kritiky se dočkal i nový český prezident Miloš Zeman za své kontroverzní názory na minulost. Účastníci každoročního srazu příslušníků německé menšiny vysídlené po druhé světové válce z Československa oceňovali Nečase hlavně za jeho únorový projev v Mnichově, kde český premiér zopakoval pasáž z česko-německé deklarace z roku 1997 vyjadřující lítost Česka nad příkořím způsobeným sudetským Němcům poválečným odsunem. Právě za narovnání politických vztahů mezi Čechy a Bavory v posledních letech sudetští Němci vyznamenali svou Evropskou cenou Karla IV. šéfa bavorské vlády a svého patrona Seehofera. Ten se ve svém proslovu na závěr augsburského sjezdu zdůraznil, že "vyhnání je bezprávím a bezprávím zůstane".
Cenu od sudetských Němců dostal také český dokumentarista David Vondráček za své filmy, v nichž bez obalu pohlíží na dramatické události v poválečném Československu spojené s násilím vůči německé menšině. V sobotu převzal nepravidelně udělovanou sudetoněmeckou cenu za lidská práva. V děkovné řeči odmítl princip kolektivní viny a vysídlování na jeho základě, a to nejen v případě poválečného odsunu Němců, ale i v dalších konfliktech moderní éry. Kriticky, i když notně diplomaticky se představitelé sudetských Němců naopak vyjádřili o prezidentovi Zemanovi, který na sebe již dříve upozornil řadou příkrých výroků vůči vysídleným Němcům.
Zeman v Terezíně varoval před podléháním manipulaci
Prezident Miloš Zeman na Terezínské tryzně varoval před podléháním jakékoli manipulaci. Necháme-li sebou manipulovat, budeme se chovat jako ovce, řekl na vzpomínkové akci k uctění obětí nacistické perzekuce. Připomněl v této souvislosti totalitní diktatury nacistického Německa i stalinského Ruska. S kritikou zpochybňování poválečného odsunu Němců z českého pohraničí vystoupil na tryzně předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Zeman upozornil na tehdejší účinnou nacistickou propagandu a také na to, že ve 30. letech minulého století odjíždělo mnoho intelektuálů do Ruska a až na výjimky se vraceli oslněni tamější Potěmkinovou vesnicí. Vodička už v dubnu kritizoval premiéra Petra Nečase (ODS), který se při únorové návštěvě Bavorska omluvil za odsun Němců na konci války. Terezínská tryzna je pravidelné setkání k uctění památky lidí, kteří trpěli v represivních zařízeních v době nacistické okupace - v terezínském ghettu, policejní věznici pražského gestapa v Malé pevnosti a v koncentračním táboře v Litoměřicích. Koná se každoročně už od konce druhé světové války.
V pondělí končí v ČR pravidelná mise Mezinárodního měnového fondu
V pondělí skončí pravidelná každoroční povinná mise Mezinárodního měnového fondu v České republice. Ta se v ČR zabývá vývojem v rozpočtové a měnové oblasti, vývojem finančního sektoru a strukturálními změnami. V loňském roce mise představila na závěr své činnosti novou prognózu tuzemského ekonomického vývoje. Podle ní měl loni hrubý domácí produkt stagnovat a letos ekonomika růst o dvě procenta. Loni ekonomika podle dostupných čísel klesla o 1,2 procenta a letos analytici většinou čekají rovněž pokles. Mise MMF dále loni konstatovala, že česká ekonomika je v dobré kondici, má silné základy včetně velice dobré úrovně řízení dluhu veřejných rozpočtů. Do budoucna je podle MMF nutné, aby se vláda zaměřila na udržení makroekonomické stability a aby zajistila udržitelnost veřejných financí.
Hrad: Zeman se chce kvůli Putnovi sejít s Hamplem
Prezident Miloš Zeman čeká na avizovaný dopis od rektora Univerzity Karlovy Václava Hampla, který se má týkat literárního historika Martina C. Putny, a poté ho požádá o schůzku. Zeman nechce jmenovat Putnu profesorem, podle České televize se Zemanovi nelíbí Putnova účast na pochodu homosexuálů Prague Pride. Mluvčí Hradu Hana Burianová k důvodům Zemanova postoje uvedla, že prezident nechce řešit spor přes média. Prezident svým krokem pobouřil akademickou obec i řadu politiků. Hampla prezidentův postoj neakceptovat návrh na jmenování Putny profesorem nemile překvapil, už v pátek uvedl, že písemně žádá hlavu státu o zevrubné vysvětlení k záležitosti. Zemanův postoj vyvolal pozdvižení. Exprezident Václav Klaus míní, že asi jde o spor o to, jak se má vykládat výraz "prezident jmenuje" uvedený v ústavě a dalších zákonech. Také Putna považuje celý spor za spor kompetencí. Doufá, že se vyřeší mezi rektorátem, ministerstvem školství a prezidentem.
TOP 09 v Praze vážně počítá s vypovězením koaliční smlouvy s ODS
Pražská koalice ODS a TOP 09 by mohla v příštím týdnu skončit. O možnosti vypovězení koaliční smlouvy uvažuje TOP 09. Nabídky k vytvoření nové koalice má prý už dlouho od sociálních demokratů. Řekl to náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09) v diskusním pořadu České televize. "Minimálně budeme jednat o změně, tedy v podstatě ji (koaliční smlouvu) budeme muset vypovědět. Je to tak," uvedl Hudeček. On sám je prý ale stále přesvědčen o tom, že problémy jsou řešitelné a o koalici stále vyjednává. Stranické vedení je podle něj s možným koncem pražské koalice srozuměno. Podle Hudečka se stále uvažuje o přerozdělení odpovědnosti radních u jednotlivých oblastí, především v dopravě. "I toto může teoreticky pomoci, jenom to přerozdělení," podotkl náměstek primátora. TOP 09, která v Praze v roce 2010 vyhrála komunální volby, má podle něj nabídku na vytvoření nové koalic z minulosti už také ze strany ČSSD. Koalici s někým jiným než s ODS by přitom TOP 09 v Praze "už dávno uzavřela", pokud by byla méně seriózní partner. Budoucí koalice se podle Hudečka musí shodnout na řešení problémů, jako jsou například nutná reorganizace magistrátu a zlepšení hospodaření s majetkem města, vypovězení smlouvy o nákupu nových tramvají pražským dopravním podnikem, financování a dostavba tunelu Blanka a řešení situace okolo Pražské plynárenské či u Pražských služeb.
Stavebnictví se propadá do stále hlubší krize, končí menší firmy
Stavební firmy v Česku ničí už čtvrtým rokem trvající krize v odvětví. Končí řada zejména menších firem, které nemají finanční rezervy. Jiné musí propouštět. Podle zástupců některých společností za současný stav mohou nízké ceny a skutečnost, že zakázky vyhrávají firmy, které pracují za méně, než jsou skutečné náklady. Problémem je také nedostatek státních zakázek. Velké podniky se snaží krizi bránit posilováním svých aktivit v zahraničí. Podle šéfa plzeňské pobočky Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR Jana Muziky klesly během čtyř let v celé ČR výkony v dopravním stavitelství o 30 procent a v pozemním až o 20 procent. Stavebnictví navíc opouští stovky zaměstnanců, kteří už se budou těžko shánět, a do škol se hlásí stále méně mladých. Mnoho majitelů firem tvrdí, že se dnes u zakázek řeší jenom cena. Vítězné firmy pak podle mnohých mají s nabízenou nízkou cenou jen dvě možnosti - práci provést nekvalitně nebo nezaplatit svým dodavatelům. O přežití bojují firmy v celé ČR. Například v Libereckém kraji uskutečnily loni dvě desítky stavebních firem s více než 50 zaměstnanci zakázky za 3,279 miliardy korun, ve srovnání s rokem 2009 je to ale pokles o více než 40 procent. Ve Středočeském kraji se firmy místo velkých developerských projektů musejí spokojit s menšími zakázkami.
Záložna Metropolitní spořitelní družstvo má zablokované účty
Záložna Metropolitní spořitelní družstvo nemůže vyplácet vklady klientů, všechny peníze jí zablokovalo Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Praze. Záložna proti opatření podala stížnost. O podezřelých operacích týkajících se záložny informoval policii Finanční analytický útvar ministerstva financí, řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Na účtech podle něj byla zajištěna více než miliarda korun. Na krok VSZ vůči záložně upozornil server Akluálně.cz. Záložna již předložila Vrchnímu státnímu zastupitelství stížnost proti zajišťování peněz. Takový postup je podle ní nad rámec opatření ze strany České národní banky (ČNB), která záložně již dříve zakázala přijímat jakékoliv nové vklady. Podle kampeličky jsou všechny vklady klientů ze zákona pojištěny do výše 100.000 eur (zhruba 2,6 milionu korun). Již v pondělí Aktuálně.cz informovalo o tom, že Metropolitní spořitelní družstvo přestalo přijímat nové členy. Od pondělí také nepřijímalo nové vklady a neposkytovalo úvěry.
ČSÚ: Spotřeba vody v ČR loni dále klesala, platby za ni vzrostly
V Česku loni pokračoval několik let trvající pokles spotřeby vody. Lidé přesto za její odběr kvůli zdražení zaplatili více peněz než o rok dříve. Zatímco celkový objem fakturované vody se snížil o 1,1 procenta na 481 milionů metrů krychlových, výběr vodného a stočného vzrostl zhruba o čtyři procenta na 29,7 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český statistický úřad. Průměrná spotřeba vody zahrnující také spotřebu podniků či úřadů klesla o více než dva litry na 133,7 litru na osobu denně. U samotných domácností tento ukazatel klesl zhruba o jeden litr na 87,9 litru. Obyvatelé Prahy spotřebovávají téměř o 30 procent více vody, než činí celorepublikový průměr. Kromě domácností omezovali loni odběr vody zejména zemědělci, kteří jí odebrali o 14,6 procenta méně, a průmysl odběr snížil o 3,3 procenta. Češi začali šetřit vodou po jejím skokovém zdražení v 90. letech minulého století. Za posledních 20 let klesla denní spotřeba vody na osobu o více než třetinu.
Zástupci obcí a církví chtějí společně obnovit venkov
Memorandum o spolupráci církví a obcí podepsali v Arcibiskupském paláci v Praze kardinál Dominik Duka a zástupci některých církevních a místních organizací. Zavázali se ke spolupráci na sociálních, charitativních nebo vzdělávacích projektech. Společně chtějí také usilovat v budoucím programovém období 2014 až 2020 o sjednocení a zjednodušení žádostí o finanční prostředky z fondů Evropské unie. Cílem memoranda s názvem Venkov jako místo sociálního smíru a duchovního rozvoje je podle signatářů zajistit na venkově rozvoj takových činností, které povedou k osvobození jeho obyvatel od pocitu bezvýznamnosti, a to díky jejich zapojení do rozvojových aktivit.
Při úklidu Jizerských hor nasbírali dobrovolníci kontejner odpadu
Minimálně jeden velkoobjemový kontejner zaplní odpadky, které o víkendu nasbírali dobrovolníci při úklidu Jizerských hor. Na jedné cestě pro pěší dokonce našli opuštěnou plastovou židli. Řekla to ředitelka pořádající Společnost pro Jizerské hory Kateřina Bednářová. Po zimě podle ní našli také dost odpadků po běžkařích, hlavně plastové lahve nebo obaly od sušenek. Žádný z běžkařů tam ale tentokrát nenechal staré či rozbité lyže po skončené sezoně. V horách ale někdo zanechal dva kočárky. Úklid kolem turistických cest pořádá Společnost pro Jizerské hory vždy po zimní a letní turistické sezoně. I tentokrát se zapojily řádově stovky dobrovolníků. Akce Ukliďme Jizerky se koná od roku 1999. Zájemců, kteří se do úklidu zapojují, přibývá a rozšiřuje se i oblast, která se čistí. V minulosti byly trasy dané, v posledních letech si ale mohou lidé sami rozhodnout, kam zamíří. Organizátorům musí jen dát vědět, kde pytle zanechali. Společnost pro Jizerské hory je bude svážet v příštím týdnu.
Na Valdštejnské slavnosti přišlo o víkendu 30.000 lidí
Kolem 30.000 lidí zavítalo o víkendu na Valdštejnské slavnosti, které se v novodobé historii ve Frýdlantu na Liberecku uskutečnily pojedenácté. Řekla to mluvčí radnice Alena Švejdová. "Ještě to přesně spočítané nemáme, ale rekord to asi nebude," uvedla. Slavnosti se konají jednou za dva roky. Podle Švejdové mezi vrcholy akce patřil sobotní večerní průvod 500 válečníků s pochodněmi. Velký zájem byl i jednu z novinek slavností, kterou byla sobotní noční prohlídka radnice. Tisíce lidí také sledovaly dvě zhruba hodinové bitvy, v nichž císařské vojsko Valdštejna slavně porazilo Švédy. V sobotu i v neděli mohli diváci obdivovat umění pěchoty, jezdectva či dělostřelectva. Tradičním lákadlem bylo i dobové tržiště, které poprvé nebylo jen na náměstí, ale i v uličkách okolo, v takzvaném zlatém kříži.
Skauti ze třech zemí zvelebovali okolí kostela na Libavé
Přes šest desítek skautů z Česka, Polska a Kanady pracovalo o víkendu ve Staré Vodě ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku na obnově okolí poničeného kostela svaté Anny a svatého Jakuba. Jde o jedinou dochovanou stavbu připomínající někdejší obec Stará Voda, která zanikla v roce 1946. Kostel se poté stal terčem při výcviku sovětské a československé armády. Skauti především z Olomoucka se sjíždějí do Staré Vody na brigády již 19 let. Letos je podle organizátora akce Jana Pečínky doplnili i kolegové z Kanady a Polska. Pracovali na tom, aby se poutní místo, které bylo zdevastované v době totality, po částech probouzelo z trosek. Skauti čistili hřbitov, sekali trávu, zasypávali výtluky na přístupové cestě nebo vysekávali náletové křoviny.
Obraz surrealisty Štyrského Kořeny se prodal za devět milionů Kč
Obraz surrealisty Jindřicha Štyrského s názvem Kořeny se na aukci v Praze na Žofíně prodal za devět milionů korun. I s aukční přirážkou za něj nový majitel zaplatí 10,8 milionu korun. Mnohokrát vystavovaný obraz z roku 1934 patří podle galeristy Martina Kodla ke stěžejním ukázkám surrealismu ze Štyrského vrcholného období. Nejdražším dílem Štyrského, které se prodalo na tuzemské aukci, zůstává obraz s názvem Maldoror vydražený v roce 2009 za 11 milionů korun bez aukční přirážky. Olej Mikuláše Medka Dívka se švihadlem z roku 1957 vyvolávaný za 4,5 milionu korun se prodal za pět milionů korun. Jeden z nejznámějších Medkových obrazů je nejen zmiňován ve všech jeho monografiích, ale on sám je s obrazem ve svém ateliéru opakovaně zachycen na fotografiích. Unikátní byla dražba monumentální práce Theodora Pištěka, vystavená naposledy na autorově retrospektivě ve Veletržním paláci na přelomu roku. Takto rozměrné a významné Pištěkovo dílo se na trhu objevilo poprvé. Obraz z roku 1977 nazvaný Na návštěvě u Harrachů se vyvolával za 1,9 milionu korun a spojuje Pištěkovu precizní malbou s motivem jednoho z nejdražších a nejrychlejších amerických Speedsterů z 30. let, jenž je milovníky veteránů vyhledávaným klenotem. Plátno se prodalo za 2,7 milionu korun, což je podle prodávající galerie rekord za tuzemské vydražené dílo žijícího autora.
Ze sportu:
Plochodrážní Grand Prix České republiky, čtvrtý závod seriálu mistrovství světa, vyhrál britský jezdec Tai Woffinden před Polákem Krzysztofem Kasprzakem a Nickim Pedersenem z Dánska. Čeští zástupci Aleš Dryml a Josef Franc se v Praze na Markétě neprobojovali do semifinále a skončili v závěru startovního pole.
Až rozhodující pátý zápas určí soupeře basketbalistů Nymburka v boji o ligový titul. Ostrava potvrdila pravidlo, že v semifinálové sérii s Prostějovem vyhrává domácí tým a zvítězila 86:66. O druhém finalistovi se rozhodne v úterý na Hané.
Jan Kopecký s vozem Škoda Fabia obsadil druhé místo v Korsické rallye a po pátém dílu zvýšil své vedení v průběžném pořadí mistrovství Evropy. Na domácí půdě zvítězil francouzský jezdec Bryan Bouffier s peugeotem.
Český motocyklista Jakub Kornfeil skončil ve Velké ceně Francie ve třídě Moto3 šestý. I s bolavou kyčlí, kterou si narazil při pádu v sobotním tréninku, na okruhu v Le Mans navázal na páté místo z předchozího závodu ve španělském Jerezu, jímž vyrovnal svůj nejlepší výsledek v mistrovství světa. Pro druhé vítězství v řadě si dojel Španěl Maverick Viňanles a upevnil si vedení v šampionátu.
Plavkyně Petra Chocová má i na prahu nové sezonu výbornou formu. Při Českém poháru v Pardubicích překonala v sobotu na své nejsilnější trati 50 metrů prsa časem 30,71 sekundy český rekord.
Český cyklista Leopold König vyhrál královskou etapu závodu Kolem Kalifornie a dosáhl nejcennějšího úspěchu v kariéře. Pětadvacetiletý jezdec měl nejvíce sil v závěru stoupání na horu Mt. Diablo a zvítězil o sedm sekund před Kolumbijcem Janierem Acevedem.
Český hlavní rozhodčí Antonín Jeřábek se stejně jako před rokem představí ve finálovém zápase hokejového mistrovství světa. Nejlepší arbitr uplynulé extraligové sezony byl společně s Konstantinem Oleninem z Ruska delegován na závěrečný duel šampionátu, ve kterém se večer utkají domácí Švédsko s překvapením turnaje Švýcarskem.
Olympijský vítěz Jaroslav Kulhavý vybojoval na úvod Světového poháru v cross country horských kol v německém Albstadtu třetí místo. Po velké stíhací jízdě v posledním kole nestačil jen na Australana Daniela McConnella a Španěla Sergia Mantecóna. Další český biker Ondřej Cink skončil dvanáctý.
Tenistka Lucie Šafářová obhájila vítězství na turnaji kategorie ITF Sparta Prague Open. Druhá nasazená ve finále s Rumunkou Alexandrou Cadantuovou prohrála první set 3:6, ale další dva získala shodně 6:1.
Český kanoista Martin Fuksa vyhrál v Račicích závod Světového poháru na neolympijské trati 500 metrů. Po sobotních dvou stříbrech na kilometru získal už třetí medaili. Ve finále porazil o více než sekundu Bělorusa Dzjanise Haražu, dvojnásobného mistra světa na této trati. Třetí skončil Kazach Sergej Jemeljanov.
Český tenista Lukáš Rosol vypadl v Düsseldorfu v prvním kole. Pátý nasazený hráč, který na předchozím turnaji ATP v Bukurešti získal první titul v kariéře, prohrál s domácím Danielem Brandsem 4:6 a 3:6.
Výtržnostmi fanoušků při pátečním finále Poháru České pošty v Chomutově mezi Mladou Boleslaví a Jabloncem se bude s největší pravděpodobností zabývat disciplinární komise Fotbalové asociace ČR. Ta si také zřejmě předvolá zástupce obou klubů.
Po úvodním víkendu mistrovství Evropy v závodech tahačů v Misanu figuruje český jezdec David Vršecký na průběžném druhém místě. Na vedoucího Němce Jochena Hahna ztrácí jen dva body. Po sobotním druhém a čtvrtém místě v neděli Vršecký dojel dvakrát třetí.
Počasí v ČR v pondělí:
Bude většinou oblačno, místy přeháňky, zejména na horách, ojediněle bouřky. Na Moravě a ve Slezsku zpočátku až zataženo a místy déšť. Nejvyšší teploty 17 až 21 °C.