Zprávy

0:00
/
0:00

ÚS svolal na 29. května jednání o církevních restitucích

Ústavní soud (ÚS) svolal první veřejné jednání o návrhu směřujícím proti církevním restitucím. Plénum zasedne 29. května za účasti politiků, kteří požadují zrušení celého zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Termín jednání soud zveřejnil na svých webových stránkách. Veřejné jednání soud obvykle svolává v okamžiku, kdy už má plénum za sebou několik debat o tématu na svých pravidelných zasedáních. Při veřejném jednání si soudci vyslechnou názory účastníků řízení. Soud postupně dostal tři návrhy na zrušení zákona o církevních restitucích. První podala z iniciativy Věcí veřejných skupina senátorů, druhý poslanci ČSSD a třetí zákonodárci KSČM s podporou části sociálních demokratů. Druhý a třetí návrh soud formálně odmítl, bude se věcně zabývat tím prvním. Všichni stěžovatelé však jsou účastníky řízení se všemi procesními právy a s možností uplatnit své argumenty.

Švýcarský soud probíral výslechy ministrů Zemanovy vlády

O bezmála tři roky starém výslechu někdejšího českého premiéra Miloše Zemana a ministrů jeho vlády se hovořilo při dopoledním jednání soudu ve švýcarském městě Bellinzona, který řeší obžalobu proti exmanažerům Mostecké uhelné společnosti (MUS). Nynější prezident Zeman a 15 ministrů jeho vlády z konce 90. let byli vyslechnuti v Praze v září 2010. Středeční zasedání soudu provázela ostrá slova především ze strany obhajoby. Podle prokurátorky Grazielly de Falco Haldemannové při výslechu Zeman řekl, že nevěděl, že by prostředky na nákup zbytku akcií MUS byly vyvedeny z této společnosti. Zeman prý ale při výslechu prohlásil, že kdyby se něco takového prokázalo, tak by byl jen rád, že by pomohl odhalit podvod. Zmíněné výslechy vedené českou policií za účasti zástupců švýcarské prokuratury se mimo jiné týkaly prodeje druhé části akcií MUS, které Zemanova vláda v červenci 1999 schválila. Podle obžaloby je prodala společnosti Investenergy nevýhodně (za 650 milionů korun).

Zemanovými kandidáty do ÚS jsou Šimáčková, Výborný a David

Prezident Miloš Zeman má další tři kandidáty na doplnění Ústavního soudu (ÚS). Jsou jimi soudkyně Nejvyššího správního soudu Kateřina Šimáčková, bývalý politik a dosavadní člen ÚS Miloslav Výborný a soudce Nejvyššího soudu v Brně Ludvík David. Zeman se s kandidáty sešel v úterý na Hradě, informovala jeho mluvčí Hana Burianová. Prezidentovy návrhy schvaluje Senát. Výborný je členem Ústavního soudu již nyní. Mandát mu ale v červnu vyprší. Ústava však nezakazuje opakování mandátu. Prezident Zeman jmenoval první tři nové soudce Ústavního soudu na začátku května. Stali se jimi Milada Tomková, která ze Zemanových rukou převzala jmenovací dekret místopředsedkyně soudu, Jaroslav Fenyk a Jan Filip. Soud je tak opět kompletní, předtím měl jen 12 členů.

Prezident podepsal zákonnou regulaci anonymních akcií

Prezident Miloš Zeman podepsal zákon regulující anonymní akcie. Firmy je budou muset zapsat do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Informovala o tom jeho mluvčí Hana Burianová. Sněmovna zákon chválila 7. května. Zapsání akcií do centrálního depozitáře i jejich uložení v listinné podobě u bank zajistí podle ministerstva spravedlnosti možnost identifikovat vlastníka. Toho budou moci využít policisté, žalobci, soudci či zadavatelé veřejných zakázek a poskytovatelé dotací. Anonymní akcie nejsou ve světě obvyklé, podle dostupných informací existují kromě České republiky pouze na tichomořských Marshallových ostrovech a v ostrovní republice Nauru.

Sněmovna podpořila daňové změny související občanským zákoníkem

Sněmovna v prvním čtení podpořila zákon zavádějící daňové změny, které souvisejí s přijetím nového občanského zákoníku. Změny mají začít platit stejně jako zákoník od ledna příštího roku. Návrh zákona nezvyšuje daňové zatížení, naopak ho v některých případech snižuje, zdůraznil ministr financí Miroslav Kalousek. Návrh například stanoví, že lhůta pro osvobození daně z příjmu při prodeji cenných papírů u fyzických osob se prodlouží ze šesti měsíců na tři roky. Návrh ruší zákon o dani dědické, darovací a z převodu nemovitosti. Daň z převodu nemovitostí upraví nový zákon, který poslanci také podpořili. Daň dědická a darovací bude transformována do daní z příjmů při zachování současných osvobození. Navrhuje se také zrušit zaměstnanecký paušál 250 korun měsíčně, který měl původně nahradit zrušení daňového zvýhodnění stravenek. Protože poslanci při schvalování daňové reformy stravenky zachovali a vložili do zákona i paušál, navrhuje ministerstvo financí paušál opět zrušit.

Sněmovna schválila možnost registračních značek na přání

Sněmovna schválila novelu, která umožní od roku 2015 mimo jiné vydávat registrační značky na auta na přání a zjednodušuje registraci aut. Zpřísňuje také požadavky na stanice technické kontroly. Novelu dostane k projednání Senát. Registrační značky na přání nebudou smět obsahovat vulgární a hanlivé výrazy nebo například zkratku některého úřadu. Jedna taková tabulka by měla stát 5000 korun, takže dvě značky na auto vyjdou jeho vlastníka na 10.000 korun. Z původního vládního návrhu poslanci podle doporučení hospodářského výboru vypustili výslovný zákaz stáčení tachometrů. Ministerstvo dopravy argumentuje tím, že tento nešvar lze postihnout už jinými existujícími předpisy.

Sněmovna schválila zákon, který má lákat investiční společnosti

Sněmovna schválila nový zákon o investičních společnostech a investičních fondech, který má do Česka přilákat investiční společnosti. Zákon má vytvořit systém podmínek, které by po vzoru Lucemburska nebo Švýcarska zatraktivnily české právní prostředí pro podnikání jak tuzemských, tak zahraničních fondů. Předlohu nyní dostane k projednání Senát. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) řekl již dříve, že vláda vzala tuto novelu jako příležitost vytvořit přátelské prostředí pro investiční společnosti a slibuje si od ní zájem investorů umístit v tuzemsku své sídlo. Hlavní přínosy nového zákona spočívají v rozlišování mezi aktivitami investičních společností a v nastavení odpovědnosti za tyto aktivity, ve snížení administrativy spojené se správou fondů, v odstupňování dohledu České národní banky a regulace podle typu obhospodařovatelů fondů a v rozšíření okruhu právních forem investičních fondů.

Sněmovna schválila státní záruku pro ČNB za úvěry pro MMF

Sněmovna schválila vládní návrh na vystavení záruky ve prospěch České národní banky za půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu. Půjčka MMF má sloužit na pomoc eurozóně. Záruka má pokrýt půjčky 2,53 miliardy eur, tedy asi 64 miliard korun, a to včetně úroků. Návrhem se nyní bude zabývat Senát. Cílem půjčky určené na pomoc eurozóně je rychlé zvýšení volných peněz fondu v době krize. Ministerstvo financí navrhlo poskytnout půjčku z devizových rezerv ČNB. Česká národní banka souhlasila za podmínky poskytnutí státních záruk a kompenzací. Bankovní rada přitom zdůraznila, že půjčku vládě nedoporučuje. Vláda připouští, že pokud by MMF půjčku nesplatil, musel by stát České národní bance zaplatit ze státního rozpočtu.

Sněmovna schválila poštovní novelu TOP 09 o pobočkách

Sněmovna schválila poslaneckou novelu, podle níž by minimální počet poštovních poboček jednotlivých poštovních firem měla určovat svým nařízením vláda na návrh Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Předloha by měla být podle jednoho z předkladatelů Jana Husáka (TOP 09) pojistkou proti možnému živelnému rušení poštovních poboček hlavně na venkově. Česká pošta už dříve uvedla, že má vlastní představu o poštovní síti a stanovený počet poboček by brala jen jako opravdu minimální hranici, ke které se zřejmě ani v budoucnu nepřiblíží. Pošta má v současnosti přes 3200 poboček.

Sněmovna schválila lepší postavení klientů mobilních operátorů

Sněmovna schválila novelu skupiny poslanců TOP 09, která má zlepšit postavení klientů mobilních operátorů. Například při předčasném ukončení smlouvy na dobu určitou by klient doplatil jen část peněz. Z návrhu zákona vypadl výslovný zákaz sjednávání pokut za předčasné ukončení smluv na dobu určitou. Novela má také usnadnit vstup virtuálních operátorů na trh a posílit tak konkurenci. Poslanci předlohu přijali v mírnější podobě ve srovnání s původním návrhem. Schválená novela také počítá s tím, že operátoři by měli jeden až tři měsíce před prodloužením smlouvy upozornit zákazníka na možnost ukončení závazku.

Sněmovna schválila kauce 20 milionů Kč pro obchodníky s benzinem

Sněmovna schválila novelu zákona o pohonných hmotách, která má omezit daňové úniky při obchodování s benzinem a naftou. Zavádí hlavně dvacetimilionové kauce pro obchodníky. Podle ministra financí Miroslava Kalouska se daňové úniky odhadují na pět až osm miliard korun ročně. Novela má zabránit zejména tzv. karuselovým podvodům, kdy se pohonné hmoty přeprodávají mezi řetězcem účelově založených firem. Kauce má ztížit zakládání těchto firem. Generální ředitel Generálního finančního ředitelství ČR Jan Knížek již dříve uvedl, že řetězce, přes které se podvody odehrávají, obsahují třeba až 70 nastrčených firem. Daňoví podvodníci by tak za každou z nich museli složit dvacetimilionovou kauci.

Stát bude zřejmě moci čerpat peníze ze státních podniků

Státní rozpočet bude zřejmě moci odčerpat až miliardy korun ročně ze státních podniků, například Lesů ČR. Umožňuje to vládní novela, kterou Sněmovna schválila. Současná právní úprava použití peněz ze státního podniku ve prospěch státního rozpočtu neumožňovala. Novelu dostane k projednání Senát. Zakladatel státního podniku bude mít podle novely právo rozhodnout, že podnik bude muset vytvořit a spravovat zcela nový fond zakladatele. Zakladatel pak bude rozhodovat o tom, jakou část zisku podnik do fondu převede, a podnik to bude muset splnit. O použití těchto peněz bude smět zakladatel rozhodnout až po předchozím souhlasu vlády. Poslanci schválili pozměňovací návrh Jiřího Papeže (ODS), který rozšiřuje možnost převádět do fondu zakladatele i peníze z nerozděleného zisku z minulých let a z podnikových fondů. V Česku funguje 25 ekonomicky aktivních státních podniků. Navrhovaná úprava se podle materiálu vedle Lesů ČR dotkne pěti dalších státních firem. Jsou jimi Státní tiskárna cenin, Česká pošta, Řízení letového provozu, Vojenské lesy a statky a národní podnik Budějovický Budvar.

Strany ve Sněmovně chtějí odtajnit vlastníky solárních elektráren

Představitelé sněmovních stran se shodli na tom, že předloží návrh zákona, který rozkryje vlastníky solárních elektráren. Na vytvoření parlamentní vyšetřovací komise, kterou žádali sociální demokraté, se ale nedohodli. Novináře o tom informovali předsedové poslaneckých klubů ODS, ČSSD, TOP 09, KSČM a VV spolu s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou a jeho stínovým kolegou Milanem Urbanem. Nové poznatky by mohly pomoci i týmu, který vytváří prezident Miloš Zeman. Ten nedávno dotace na solární energii označil za největší tunel v českých ekonomických dějinách a zástupcům ministerstva vnitra, Bezpečnostní informační služby, nejvyššího státního zastupitelství, Nejvyššího kontrolního úřadu a Energetického regulačního úřadu proto navrhl vytvoření vyšetřovací komise.

NSZ zamítlo přezkum postupu policie v kauze nákupu letounů CASA

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zamítlo návrh právníka exministryně obrany Vlasty Parkanové na přezkum postupu policie při vyšetřování nákupu letounů CASA pro českou armádu. Advokát obviněné exinistryně Tomáš Sokol podal k přezkumu podnět, protože mu policie nechtěla ukázat část spisu, konkrétně žádosti o právní pomoc ze zahraničí. Podle mluvčí NSZ Heleny Markusové nebyl podnět důvodný. Parkanová v době rozhodování vlády o nákupu strojů působila jako ministryně obrany. Protikorupční policie ji od loňského července stíhá ze zneužití pravomoci veřejného činitele, podle vyšetřovatelů nenechala zpracovat nezávislý posudek na cenu letounů pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla státu škoda 658 milionů korun.

Soud rozpustil republikánskou stranu

Nejvyšší správní soud (NSS) rozpustil Sdružení pro republiku - Republikánskou stranu Československa (SPR-RSČ). Vyhověl tak návrhu vlády. Důvodem jsou nedodané výroční finanční zprávy za roky 2006 až 2011. NSS už před třemi lety pozastavil republikánům činnost. Strana měla možnost zprávy doplnit, ale neudělala to. Soud rozpustil také další subjekt řazený na krajní pravici - Národní stranu. Proti rozhodnutí NSS neexistují řádné opravné prostředky. SPR-RSČ patřila od počátku 90. let až do roku 1998 k parlamentním stranám, poté se vliv republikánů zmenšoval. Strana vedená Miroslavem Sládkem proslula například extremistickou rétorikou a obstrukcemi při schůzích sněmovny. Sládek sám třikrát neúspěšně kandidoval na prezidenta. V programu strany se objevovaly nacionalistické a xenofobní názory.

Martinec končí v čele protikorupční policie

Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec končí ve své funkci. Rezignovat se rozhodl v druhé polovině dubna po sporu s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, podle níž ji chtěl elitní policejní útvar poškodit. To sice Martinec odmítl, uvedl však, že si další spolupráci s Bradáčovou nedokáže představit. Jeho nástupce zatím znám není, termín pro podání přihlášek do poptávkového řízení na místo ředitele skončí 20. května. Martinec zřejmě zůstane u policie, policejní prezident Martin Červíček totiž nedávno prohlásil, že by jej chtěl ve vedení Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. Podle Červíčka by měl, zřejmě jako náměstek, pomoci současnému řediteli úřadu s některými systémovými změnami, které vedení sboru chystá.

Blažek podal stížnost ve prospěch Kuly a Steinera

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podal stížnost pro porušení zákona v kauze bývalého šéfa vězeňské služby Luďka Kuly a někdejšího náměstka ministra spravedlnosti Františka Steinera, které protikorupční policie viní z nevýhodného nákupu budovy ve Vidnavě pro detenční ústav. Podle ministra byl případ nezákonně odňat Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 2 a přidělen žalobcům z Prahy-západ. Navrhuje proto, aby Nejvyšší soud toto rozhodnutí i další kroky státních zástupců zrušil. Policie muže loni obvinila z porušování povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání pravomoci veřejného činitele, za což jim hrozí až deset let vězení. Podle detektivů věděli, že objekt bývalého kláštera ve Vidnavě je naprosto nevhodný k tomu, aby v něm vězeňská služba zřídila ústav zabezpečovací detence. Budova je prý umístěna v odlehlé lokalitě, je stará, stavebně nevhodná a v místě je nedostatek odborného personálu.

V maturitním testu z matematiky propadla pětina studentů

V maturitním testu z matematiky letos propadla pětina studentů, v testu z cizího jazyka pak 2,6 procenta a z češtiny 1,9 procenta studentů, kteří se ke zkoušce dostavili a maturovali v řádném termínu. Uvedlo to ministerstvo školství. Z 90.500 studentů, kteří měli maturovat poprvé, se ke zkouškám nedostavilo asi 11 procent z nich. Vysokou neúspěšností v matematice se prý ministerstvo intenzivně zabývá. Výsledky jsou horší než minulý rok, loni přitom byly zkoušky ve dvou verzích obtížnosti. Letošní úroveň maturit odpovídá loňské nižší náročnosti. Výsledky testů dostaly školy ve středu, studenti se je dozví nejpozději ve čtvrtek, kdy jim také začíná ústní část zkoušek. Proti výsledkům testů se mohou maturanti odvolat na ministerstvo školství, a to nejpozději do 5. června.

Ve vědecké radě ÚSTR jsou Prečan či Pithart

Nová vědecká rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) bude zatím mít 12 členů. Mimo jiné se do ní vrátil historik Vilém Prečan, který z ní odešel v roce 2010. Mezi členy jsou dále politik a historik Petr Pithart (KDU-ČSL), ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Oldřich Tůma či francouzská historička žijící ve Vídni Muriel Blaiveová. Kandidáty předložila ředitelka ÚSTR Pavla Foglové hlavní radě úřadu a ta je schválila pěti hlasy. Zdržela se Naděžda Kavalírová. Patnáctičlenné osazenstvo předchozí rady v dubnu kompletně rezignovalo na protest proti nástupu Foglové a odvolání jejího předchůdce Daniela Hermana. Mezi odstoupivšími členy byli kardinál Miloslav Vlk, historici Michal Lukeš, Ladislav Bukovszky či šéf Ústavu národní paměti ve Varšavě Lukasz Kamiński.

Havlovu cenu dostaly kubánské disidentky i syrský karikaturista

Nadace Human Rights Foundation (HRF) udělila ceny Václava Havla za kreativní disent syrskému karikaturistovi Alímu Ferzatovi, kubánskému opozičnímu hnutí Dámy v bílém a severokorejskému prodemokratickému aktivistovi Pak Sang-hakovi. Předávání cen pojmenovaných po českém exprezidentovi proběhlo v norské metropoli Oslu na závěr třídenní konference o lidských právech Oslo Freedom Forum. Ocenění předávali bývalý rumunský prezident Emil Constantinescu a norský herec Pål Sverre Hagen.

Česko zůstává v recesi, HDP klesl mezičtvrtletně o 0,8 pct

Česká ekonomika klesá šest čtvrtletí v řadě a zůstává tak v recesi, která je nejdelší za dobu existence ČR. Hrubý domácí produkt podle předběžných údajů Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí klesl mezičtvrtletně o 0,8 procenta a meziročně o 1,9 procenta. Důvodem prohlubujícího se poklesu byly mimo jiné snižující se zahraniční poptávka a nerovnoměrný výběr daní. Výsledek je výrazně horší, než čekali analytici. ČSSD a odbory uvedly, že za poklesem jsou také chybné kroky vlády. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) není vývoj HDP překvapivý. "Je to očekávané. Jisté oživení lze očekávat až ve druhé polovině roku," řekl ministr ČTK. Predikce podle něj ukazují trvalý růst až v roce 2014.

ČNB: Běžný účet v březnu spadl do schodku 35,8 miliardy Kč

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem veškerých ekonomických transakcí tuzemské ekonomiky se zahraničím, se v březnu přehoupl do schodku 35,8 miliardy korun. Výsledek ovlivnila záporná bilance výnosů a běžných převodů. Údaje zveřejnila Česká národní banka. V únoru běžný účet vykázal přebytek 27,7 miliardy korun.

ERÚ: Podpora obnovitelných zdrojů je nad možnosti ekonomiky

Současný systém podpory obnovitelných zdrojů přináší náklady, které jsou nad síly české ekonomiky. Na konferenci o energetickém trhu to řekla předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková. Letos na podporu obnovitelných zdrojů půjde celkem 44,4 miliardy korun, podle ERÚ tyto náklady v dalších letech ještě vzrostou, protože podle zákona je nutné částku každoročně indexovat o dvě procenta. "Je to zátěž na dalších 20 let a my na tyto zvyšující se náklady určitě nemáme," zdůraznila. ERÚ se podle Vitáskové snaží jednat se zákonodárci o úpravě podpory obnovitelných zdrojů, aby se škody snížily na co nejmenší úroveň.

Část odvodů ze sázek zřejmě dostane Český olympijský výbor

Část odvodů z kurzových sázek a číselných loterií asi dostane přímo Český olympijský výbor (ČOV) na podporu sportu. Počítá s tím poslanecká novela loterijního zákona, kterou Sněmovna schválila. Předlohu nyní dostane k projednání Senát. U kurzových sázek a číselných loterií se odvody mají snížit o stanovenou slevu, která nesmí překročit čtvrtinu odvodů. Odvody by se tak měly snížit z 20 na 15 procent a zbylých pět procent by provozovatelé her měli podle již dříve uzavřené dohody poskytnout jako dar ČOV na sport. Podle odhadů by takto olympijský výbor mohl získat ročně 320 až 400 milionů korun. Změna zákona počítá s platností od příštího roku. Novela má v duchu úprav sněmovního rozpočtového výboru a připomínek vlády rovněž zlepšit pravidla kontroly odvodu části výtěžku na sport.

Od července se omezí dálkové vlaky

Od 1. července přestanou jezdit některé málo využívané rychlíky a další spoje se omezí. Kvůli rostoucím cenám energií a dalších nákladů na ně ministerstvo dopravy nemá peníze. Cestující například přijdou o nedělní rychlík z Prahy do Třince a páteční spoj v opačném směru nebo o noční rychlík z Plzně do Chebu. Celkový objem dálkové rychlíkové dopravy se po úpravách omezí o 0,76 procenta. Mezi nejztrátovější dálkové tratě patří spojení od hranic s Německem přes Děčín, Ústí nad Labem, Prahu, Brno k hranicím se Slovenskem a Rakouskem, na kterém v roce 2010 ministerstvo Českým drahám doplácelo 625 milionů korun.

KRNAP chce zvětšit nejpřísněji chráněnou část Krkonoš

Správa Krkonošského národního parku (KRNAP), který si v pátek připomene 50. výročí svého založení, chce zvětšit nejpřísněji chráněnou první zónu parku. Měla by se rozšířit ze současných 4503 hektarů téměř na 7000 hektarů. Řekl to mluvčí správy parku Radek Drahný. KRNAP chce také rozšířit druhou zónu parku, ale zmenší se třetí zóna. Správa KRNAP nyní dokončuje stavbu environmentálního centra, které by mělo začít fungovat letos v září. V budově za zhruba 90 milionů korun chce správa nabízet různé akce pro veřejnost. Dalším velkým stavebním projektem je rekonstrukce Krkonošského muzea ve Vrchlabí, které sídlí v budově bývalého kláštera. Správa parku v posledních letech investovala desítky milionů korun do obnovy turistických cest na území parku. Opravená je například cesta na Sněžku Obřím dolem či takzvaná Jantarová cesta u Luční boudy.

Na festivalu Pražské jaro se představí John Malkovich

V rámci 68. ročníku Pražského jara se v Hudebním divadle Karlín představí americký herec, režisér a producent John Malkovich. Diváci ho uvidí v hlavní roli Casanovy v komorní zpěvohře Giacomo Variations na text Michaela Sturmingera a s využitím scén z oper Wolfganga Amadea Mozarta. S Malkovichem mimo jiné vystoupí litevská herečka Ingeborga Dapkunaitéová známá například z filmu Nikity Michalkova Unaveni sluncem. Oba představitelé hlavních rolí Casanovy a Isabelly čeká činoherní i pěvecká role. Na letošním Pražském jaru bude představení uvedeno v karlínském divadle ještě 16. června. V The Giacomo Variations zazní i řada árií z Mozartových oper. Hudební složku má na starosti Martin Haselböck, rakouský dirigent, pedagog, skladatel a varhaník. Sturminger zpracoval motivy z života pověstného milovníka žen, ale také spisovatele a diplomata, dramatickým i humorným způsobem. Někdejší bouřlivák se na sklonku života ohlíží za svým osudem a pronásleduje ho strach z toho, že zemře, aniž by pochopil smysl svého žití.

Noc v Praze na Letné bude patřit literatuře

Na několika místech sedmé pražské části začne Noc literatury. Lidé si budou moci opět na netradičních místech poslechnout úryvky z knížek, které budou číst známí herci. Kromě Prahy se bude číst také v devíti dalších městech České republiky a v zahraničí. Číst se dnes bude až do 23:00 například v Lapidáriu, kostele sv. Klimenta, Studiu Kostelní, v divadle Alfred ve dvoře, architektonickém ateliéru ARCHIP, Divus Prager Kabarettu, Národním technickém muzeu, Moderní galerii AVU na kraji Stromovky, ve Veletržním paláci nebo v pavilonu Expo 58. Na všech místech zazní ukázky z nových překladů románů současných evropských autorů - Thomase Glavinice, Pétera Esterházyho, Arthura Japina, Michala Witkowského a dalších, včetně letošních nováčků z Litvy a Slovenska. Úryvky z knih budou číst například Lukáš Hlavica, Karel Dobrý, David Prachař, Vanda Hybnerová, Matěj Hádek, Vojtěch Kotek nebo Roman Zach.

V Praze začínají Svatojánské slavnosti Navalis

Slavnostní mše v katedrále sv. Víta a následné Svatojánské procesí na Karlův most zahájila 5. ročník Svatojánských slavností Navalis. Svátek Jana Nepomuckého, patrona dobré pověsti a všech vodohospodářů, až do čtvrtka nabídne například regatu historických a dračích lodí, barokní vodní koncert na Vltavě v podání Capella regia Praha pod vedením Roberta Huga nebo poutní plavbu do Svatojánských proudů. Navalis navazují na původní barokní tradici. Oslavy se konají na několika místech, vedle katedrály sv. Víta také přímo na hladině Vltavy. Slavnosti na vodě doplňují liturgickou část oslav, jejímž vrcholem je v předvečer svátku Jana Nepomuckého mše celebrovaná kardinálem Dominikem Dukou v katedrále sv. Víta.

V Praze o víkendu hostuje Slovenské národní divadlo

Ke dvěma pohostinským představením přijede o víkendu do Prahy činohra Slovenského národního divadla z Bratislavy. Na jevišti Stavovského divadla uvedou její členové nejprve 18. května Aischylovu Oresteiu a o den později dramatický příběh Horace McCoye Koně se také střílejí. V režii Rastislava Balleka se v inscenaci Oresteia objeví například hostující Michal Šoltész, Ivana Kuxová, Anna Javorková, Robert Roth, Táňa Pauhofová a Szidi Tobias. Hra Koně se také střílejí odhaluje na pozadí tanečního maratonu, ve víru příjemné hudby a tance, podstatné otázky o smyslu života, i o tom, jak ho přežít. V režii Martina Huby se představí Táňa Pauhofová, hostující Jakub Rybárik, Ľuboš Kostelný, Tomáš Maštalír, Zuzana Fialová a další členové slovenské první scény.

Výstava VIP sklo ukazuje nejnovější sklářské techniky

Rozmanitost sklářských technik i současných uměleckých přístupů ke sklu představuje výstava VIP sklo v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu. Díla od téměř stovky uznávaných i začínajících sklářů z celého světa pocházejí z XI. Mezinárodního sklářského sympozia IGS, jehož se loni v říjnu zúčastnili v Novém Boru. Jde o jednu z největších akcí svého druhu na světě. Muzeum nabídne tvorbu umělců čtyř generací, kromě Česka ze dvou desítek zemí, jako jsou například Japonsko, Čína, Spojené státy, Mexiko, Rusko, Libanon a Izrael. V pražské expozici je každý autor zastoupen jedním až dvěma díly. Po ukončení výstavy zůstanou některá díla v majetku Nového Boru. Tamní radnice podle starosty Jaromíra Dvořáka už chystá na rok 2015 další sympozium.

Zemřel literární historik Miloš Pohorský

Ve věku 84 let zemřel v Praze 11. května literární historik a editor Miloš Pohorský. Pohorský se celý život zabýval dějinami novodobé české literatury, od počátku 60. let se věnoval i literární kritice a od poloviny 70. let bohaté činnosti ediční. Byl redaktorem akademických Dějin české literatury a sám napsal celou řadu studií o literatuře 19. a 20. století. Na vysokých školách také vyučoval dějiny české literatury, spolupracoval s nakl. Čs. spisovatel, s rozhlasem i filmem. Poslední rozloučení se uskuteční v pátek 17. května od 15:00 v malé obřadní síni strašnického krematoria v Praze.

Ze sportu:

Čeští hokejisté deklasovali v závěrečném utkání základní skupiny mistrovství světa Norsko 7:0 a v přímém souboji si zajistili postup do čtvrtfinále. V něm se svěřenci trenéra Aloise Hadamczika utkají ve čtvrtek se Švýcarskem, kterému před osmi dny podlehli 2:5. Na nejvyšší výhře národního týmu v sezoně se dvěma góly podílel útočník Tomáš Fleischmann. Tři asistence si připsal útočník Tomáš Plekanec, který stejně jako další čerstvá posila z NHL obránce Marek Židlický nastoupil na turnaji poprvé.

Slovinec Matjaž Triplat bude novým trenérem českých skokanek na lyžích. Před olympijskou sezonou má za úkol tým profesionalizovat a pozvednout, aby se Češky v Soči nehledaly na posledních místech.

Hokejisté Pittsburghu zvítězili i díky 35 zásahům Tomáše Vokouna v úvodním semifinálovém utkání Východní konference 4:1 nad Ottawou. Český gólman, který byl druhou hvězdou zápasu, dovedl tým k výhře i ve svém třetím startu v probíhajícím play off a dosud ve vyřazovacích bojích kryl 101 ze 105 střel.

Šestý tenista světa Tomáš Berdych porazil na úvod turnaje v Římě ve druhém kole Denise Istomina z Uzbekistánu 6:4 a 6:0.

Česká tenistka Petra Kvitová si ve třetím kole turnaje v Římě zahraje se Samanthou Stosurovou. Australskou hráčku v dosavadních čtyřech zápasech vždy porazila, naposledy v únorovém Fed Cupu.

Hned v úvodním kole přišel turnaj kategorie ITF Sparta Prague Open o nejvýše nasazenou tenistku. Jednička Klára Zakopalová se opět potýkala s dýchacími problémy a prohrála s Američankou Irinou Falconiovou 6:4, 6:7, 2:6. Svůj zápas naopak zvládla Lucie Šafářová a po výhře nad Aleksandrou Kruničovou ze Srbska 6:4, 6:3 vykročila v pražské Stromovce za obhajobou titulu.

Favorizovaní basketbalisté Nymburka prošli bez zaváhání do svého jedenáctého ligového finále po sobě, v němž budou usilovat o jubilejní desátý titul v řadě. Ve třetím semifinálovém utkání zdolali Pardubice 90:57 a stejně jako úvodní sérii play off vyhráli 3:0 na zápasy. Východočeši získali bronzové medaile. O finálovém soupeři Nymburka se rozhodne mezi Prostějovem a Ostravou, kde je stav série 1:1.

Bývalý juniorský mistr světa Zdeněk Blatný se stal posilou hokejistů Znojma, které čeká třetí sezona v mezinárodní rakouské lize EBEL. Ve stejné soutěži oblékal dvaatřicetiletý útočník v uplynulých dvou ročnících dres Štýrského Hradce a Vídně.

Český reprezentant Filip Jícha vyhrál s házenkáři Kielu německou ligu. Obhajobu titulu jim zajistila domácí výhra 31:25 nad druhým celkem tabulky Rhein-Neckar Löwen, který je ve dvou zbývajících zápasech nemůže ohrozit.

Pokud město Ostrava v pondělí finančně nepodpoří zadlužený fotbalový Baník, podá vedení klubu návrh na insolvenci. Uvedl to primátor Petr Kajnar (ČSSD). Informaci potvrdila i mluvčí klubu Eva Šimčíková. Uvedla, že když město neodkoupí nemovitosti na Bazalech, kde hráči hrají, vyzve dozorčí rada představenstvo, aby okamžitě připravilo veškeré podklady pro vypracování insolvenčního návrhu.

Počasí:

Ve čtvrtek bude většinou polojasno. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C,