Zprávy

0:00
/
0:00

Soud v kauze MUS ve Švýcarsku bude rozdělen na dvě části

Proces ve Švýcarsku v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) bude pokračovat. Soudce však rozhodl celou kauzu rozdělit na dvě části. Jedna se bude dál týkat tří obžalovaných, kteří se v pondělí dostavili k soudu, tedy Jiřího Diviše, Marka Čmejly a Petra Krause. Nepřítomní Antonín Koláček, Oldřich Klimecký a Belgičan Jacques de Groote pak dostanou nové předvolání na 10. června. Soudce zdůraznil, že tribunál se bude muset dozvědět i důvody absence obžalovaných. Důvody, které předložili jejich advokáti, označil za nedostatečné. Soud už dopoledne zastavil řízení proti Měkotovi. Jeho účty ve Švýcarsku ale zůstávají nadále zablokovány. Švýcarské úřady zablokovaly obžalovaným začátkem roku 2008 asi stovku účtů s 660 miliony švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun). Soud jako pozorovatelé sledují dva právníci vyslaní českou vládou. Česká republika ale není součástí obžaloby, protože propásla lhůtu, kdy tak mohla učinit.

ČT: U výslechu kvůli Mostecké uhelné byl i Zeman

Česká protikorupční policie provádí vlastní vyšetřování kolem kauzy MUS. Podle České televize už v únoru vyslechla i prezidenta Miloše Zemana. Právě Zemanova vláda privatizovala část akcií společnosti. Současný prezident však při výslechu odmítl, že by na tom stát prodělal. "Rozhodujícím kritériem byla cena. Vládu k jejímu rozhodnutí vedlo to, že Appian Group nabídla cenu o 30 procent vyšší, než byla cena akcií na trhu," citovala ČT z výpovědi Zemana na protikorupční policii. Česká policie vyšetřuje šestici exmanažerů společnosti. Viní je z toho, že při ovládnutí MUS způsobili státu škodu za 1,7 miliardy korun. Zeman však tuto částku při výslechu označil za absurdní.

Sdružení: Za opencard by se mělo zodpovídat minulé vedení Prahy

Z kauzy předražené opencard by se měli zodpovídat pražští politici, kteří před lety stáli u jejího zrodu. Tvrdí to občanské sdružení Veřejnost proti korupci, které kvůli tomu podalo podnět nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Členka sdružení, právnička Hana Marvanová na tiskové konferenci řekla, že by měl Zeman prověřit postup žalobců. Policie se kauzou opencard zabývá už několik let. Žalobě čelí pět úředníků. Nedávno byla obviněna nynější rada v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) a další zaměstnanci magistrátu. Politici, za jejichž vedení karta Pražana za více než miliardu korun vznikla, se ale odpovědnosti vyhýbají, upozornilo sdružení. Podle Marvanové hrozí promlčení.

Česká republika nabízí Polsku letouny L-159

Česká republika chce do Polska dodávat letouny L-159, účastní se polského tendru na výcvikové letouny. Na dotaz ČTK to ve Varšavě řekl premiér Petr Nečas, který se sešel se svým polským protějškem Donaldem Tuskem. Mluvili spolu o větší spolupráci v oblasti hospodářství, energetiky i obrany. "Nabídka letounů L-159 má plnou podporu české vlády, jsme připraveni poskytnout případně pro výcvik i letadla, která má ve svém vlastnictví armáda České republiky, včetně zpracování příslušných výcvikových programů," řekl Nečas. Podle premiéra se delegace bavily také o další možné spolupráci v oblasti obrany, zmínil i nabídku mobilního protiletadlového radiolokátoru.

ČT: ČSSD chce zveřejňovat žádosti o církevní restituce

Poslanci ČSSD chtějí předložit zákon, který by státu přikázal odkrýt nároky církví v rámci restitucí. Obcím například vadí, že nevědí, zda si o pozemky v jejich okolí církve zažádaly, nebo ne. Podle České televize by předlohu podpořila většina Sněmovny, proti je TOP 09 a ODS. Státní pozemkový úřad zatím obdržel 198 žádostí o navrácení církevního majetku, jde celkem o 9411 pozemků a 29 staveb. Je mezi nimi například Santiniho chrám na Zelené Hoře a část areálu Sázavského kláštera. Ministr zemědělství Petr Bendl (ODS), pod jehož resort Státní pozemkový úřad spadá, ale pro zveřejňování žádostí církví není. "Zveřejňovat přání, nikoliv fakta, mi přijde jako matení veřejnosti, která by tím byla zbytečně znepokojována," uvedl.

Za zesnulé Romy se v Letech pomodlil kardinál Duka

Kardinál Dominik Duka a zhruba stovka dalších lidí si v Letech na Písecku připomněli při pietním aktu romské oběti nacismu. Památku Romů zemřelých za druhé světové války v místním sběrném táboře uctili například i americký velvyslanec Norman Eisen. Akce se však nezúčastnil žádný přední představitel české politické scény. Českou vládu na pietním aktu zastupovala zmocněnkyně Monika Šimůnková. Duka pronesl u památníku modlitbu za oběti válečného holokaustu. Tábor v Letech byl otevřen v srpnu 1940 jako kárný pracovní. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů.

Začalo testování žáků 5. a 9. tříd, některým rodičům se nelíbí

Na školách začala generálka testování žáků 5. a 9. tříd, děti na počítačích napsaly asi 10.000 testů. Novinářům to řekl Kamil Melichárek z České školní inspekce, která pokusné testování druhým rokem pořádá. Testování žáků potrvá do 7. června, testy z češtiny, angličtiny a matematiky bude psát přes 170.000 dětí na 3762 základních školách a víceletých gymnáziích. Testy jsou letos o třetinu až polovinu delší než loni, v minulém roce zvládly lehčí variantu testů dvě třetiny školáků. Do příštího roku by mělo ministerstvo školství rozhodnout, zda budou testy povinné. Tříletý projekt vyjde na 300 milionů korun, samotné testování stojí 92 milionů.

Zájem o spořicí dluhopisy je obdobný jako u předchozích emisí

Od tohoto pondělí až do konce května si mohou lidé objednat spořicí dluhopisy v celkové hodnotě 20 miliard korun. Dluhopisy se objednávají na téměř 1400 vybraných pobočkách České spořitelny, ČSOB, Komerční banky a České pošty. MF ale upozornilo, že termín může zkrátit. Podle České spořitelny je zájem obdobný jako u předchozích emisí dluhopisů. Podle mluvčí ČSOB Pavly Hávové byl však zájem ve srovnání s podzimní emisí dluhopisů nižší. Loni na počátku listopadu evidovalo ministerstvo financí za den a půl prodeje dluhopisů objednávky za 8,1 miliardy Kč, před rokem na jaře to bylo 3,8 miliardy Kč. První konkrétní údaje o objednávkách v rámci jarní emise zveřejní ministerstvo v úterý. Dluhopisy jsou k dispozici pro občany ČR i cizince. Zakoupit si je mohou také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti, zahraniční neziskové společnosti, kraje, města a veřejné vysoké školy. Nově budou majitelé z výnosů těchto dluhopisů platit daň 15 procent. Dříve vydaných dluhopisů se to netýká.

MZ využije peníze EU na onkologické programy

Ministerstvo zdravotnictví využije evropské peníze na plánovanou elektronizaci českého zdravotnictví až v letech 2014 - 2020, protože by je nyní vyčerpat nestihlo. Řekl to náměstek Petr Nosek. Peníze původně určené na elektronizaci dostanou nyní onkologická centra. EU s tím podle něj souhlasí. V rámci výzvy na roky 2014 až 2020 by české zdravotnictví mohlo podle Noska dostat z EU osm miliard korun, to je ale pro všechny projekty. Změna elektronické dokumentace dostane v horizontu více let stovky milionů korun. Ministerstvo chce propojit existující data o pacientovi, která jsou v nemocnicích, ambulancích či laboratořích. V tom se liší od projektu elektronických zdravotních knížek IZIP, který soustřeďuje data o jednotlivých pojištěncích Všeobecné zdravotní pojišťovny v jedné databázi IZIP.

ÚOHS potvrdil třímilionovou pokutu pro ministerstvo vnitra

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil třímilionovou pokutu pro ministerstvo vnitra. Ministerstvo neuchovalo dokumentaci k tendru na licence k výplatě sociálních dávek. Úřad zakázku zahájil jako centrální zadavatel v roce 2008. Úřednící ministerstva dosud tvrdili, že jejich postupem nikomu nevznikla škoda, znemožněn nebyl ani přezkum tendru. Podle ÚOHS ale zadavatelé musejí uchovávat dokumentaci o veřejné zakázce pět let od uzavření smlouvy s vítězem tendru.

UVDL: Stát stále nepřijal opatření proti černému trhu s alkoholem

Ani do roka od vypuknutí metanolové aféry, při níž zemřely více než čtyři desítky lidí, nebudou zřejmě přijata účinná opatření, která by zabránila opakování podobné tragédie, uvedli na tiskové konferenci zástupci Unie výrobců a dovozců lihovin (UVDL). Ti dnes adresovali orgánům státní správy výzvu, v níž požadují zrychlení legislativního procesu a zpřísnění podmínek pro výrobu a prodej tvrdého alkoholu. Unií navrhovaná opatření mají eliminovat černý trh s alkoholem a zabránit daňovým únikům. Mají také chránit zdraví a životy lidí a zamezit poškozování poctivých výrobců a prodejců lihovin. Mezi šesti požadovanými body likérky kromě zrychlení legislativního procesu zařadily také zvýšení sankcí při porušení živnostenského zákona a snížení maximálního objemu spotřebitelského balení lihovin ze současných šesti na jeden litr. Požadují také povinné označování balení větších než 0,06 litru kontrolní páskou, povinnou minimální kauci pro distributory alkoholu ve výši pěti milionů korun a zveřejňování stavu sankcí a výroby ve firmách, v jejichž prostorech se našel nelegální líh.

NKÚ: Náklady na mýtné dosáhly poloviny výnosů, smlouva je nevýhodná

Náklady na vybudování a provoz elektronického mýtného odčerpaly v prvních pěti letech polovinu jeho výnosů. Vyplývá to ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo dopravy také uzavřelo smlouvu o zvýšení odměn pro generálního dodavatele, které bylo nevýhodné pro stát, dodal NKÚ. Mýtné pro stát smluvně provozuje firma Kapsch. Výběr mýtného sice svůj účel splnil, ale stalo se tak za cenu vysokých nákladů a významného zvýšení ceny za užívání zpoplatněných komunikací, napsal NKÚ. V letech 2007 až 2011 se na mýtném vybralo 31,3 miliardy korun, ale náklady na jeho výběr dosáhly 15,6 miliardy. Náklady na jeho výběr tak dosáhly téměř 50 procent vybrané částky, zatímco u časových kuponů to bylo jen 7,4 procenta, upozornil úřad. Důvodem jsou podle kontrolorů mimo jiné nižší sazby mýtného pro vozy emisní třídy Euro V a s nimi související výdaje. Jejich dopad vyčíslilo Ředitelství silnic a dálnic na 685 milionů v roce 2011 a pro rok 2012 ho odhadlo na 815 milionů.

Moody's zhoršila výhled ČEZ na negativní kvůli cenám elektřiny

Ratingová agentura Moody's zachovala energetické společnosti ČEZ známku A2, zhoršila ale výhled ze stabilního na negativní. Moody's to uvedla v tiskové zprávě s tím, že důvodem pro zhoršení výhledu je dlouhodobý pokles cen elektřiny na burzách.Od roku 2011 klesla cena ročního kontraktu na megawatthodinu elektřiny z 55 eur na méně než 40 eur. Ratingová agentura uvedla, že před současným propadem cen je ČEZ do jisté míry chráněn, protože už prodal 94 procent své plánované výroby v letošním roce. Od příštího roku však podle Moody's začnou klesající ceny elektřiny dopadat na finanční výsledky ČEZ ještě výrazněji.

Tuzemské UniCredit Bank klesl čistý zisk o pětinu na 552 mil. Kč

Tuzemské UniCredit Bank klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o pětinu na 552 milionů korun. Pokles zisku ovlivnily jednorázové výnosy v prvním čtvrtletí 2012, uvedla banka. Vklady klientů UniCredit Bank meziročně stouply o 8,1 procenta na 191,6 miliardy Kč, poskytnuté úvěry se zvýšily o 8,5 procenta na 193 miliard korun. UniCredit Bank činnost zahájila na českém trhu v listopadu 2007. Vznikla integrací HVB Bank a Živnostenské banky.

Pražskému kongresovému centru chybí miliony korun na investice

Kongresové centrum Praha (KCP) nemůže kvůli nedostatku peněz investovat do obnovy svého vybavení a přichází tak ročně o pořadatelství desítek kongresů. Na vnitřní investice chybí 500 až 700 milionů korun. Řekl to ředitel KCP Michal Kárník. Celkový dluh KCP je 1,85 miliardy korun. KCP podle něj schází i nové výstavní plochy. V budově centra je nyní zhruba 13.000 metrů čtverečních výstavní plochy. Poslední rekonstrukce se v budově uskutečnila v souvislosti s pořádáním zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000. Právě v souvislosti s rekonstrukcí se dostalo KCP do problémů. Vláda tehdy slíbila proplatit opravy, dosud však dluh z rekonstrukce splácí centrum samo. Praha jako vlastník KCP nyní po vládě chce, aby bylo navýšeno základní jmění a ministerstvo financí získalo podíl 70 procent.

Ekologové: Stavba větrné elektrárny jde proti mezinárodní smlouvě

Ekologové kritizují ministerstvo životního prostředí (MŽP) za to, že povolilo stavbu 18 větrných elektráren v chráněné ekologicky významné lokalitě Natura 2000 u Moldavy na Teplicku. Dotčené území se Česko zavázalo chránit mezinárodní smlouvou. MŽP vydalo souhlasné stanovisko se stavbou větrného parku o instalovaném výkonu 54 megawattů v dubnu, stanovilo si ale 120 podmínek. Kritici z Česka i Německa poukazují na negativní vliv záměru jak na přírodu, tak na turistický potenciál Krušných hor. Ministerstvo po investorovi projektu, společnosti EP Renewables, mimo jiné požaduje, aby nadměrné díly pro stavbu větrníků dopravovala na místo vrtulníkem, a tím zamezila kácení lesů v okolí přístupových silnic. Z důvodu ochrany ptáků žijících v okolí také nebude možné elektrárny stavět v zimním období a v období od dubna do konce července.

Břeclavský Otis vyrobí eskalátory pro Londýn a Stockholm

Břeclavský výrobce výtahů a eskalátorů Otis získal dva významné kontrakty v zahraničí. Za zhruba 1,5 miliardy korun vyrobí eskalátory pro metro v Londýně a Stockholmu. Zakázka pro Londýn za více než miliardu je největší v historii podniku. Řekl to ředitel břeclavského závodu Ladislav Zeman. Kontrakt pro londýnské metro je celkem na 107 eskalátorů. Životnost jednotlivých kusů přitom bude v řádu desítek let. První eskalátory jsou už ve výrobě. Zakázka skončí v roce 2022. Pro metro ve Stockholmu firma vyrobí celkem 65 eskalátorů. Budou směřovat do dvou stanic podzemní dráhy. V obou případech jde o uzly metra švédského hlavního města. Objem tendru činí asi půl miliardy korun. Stavět je firma začne v prvním kvartále letošního roku, kontrakt vyprší v roce 2016. Skupina Otis, do které patří i břeclavský závod, je největší výrobce výtahů, eskalátorů, pohyblivých chodníků a dalších vertikálních dopravních systémů na světě. Zaměstnává kolem 60.000 lidí.

Obrat trhu s e-knihami letos vzroste na 90 mil. Kč

Češi letos za elektronické knihy utratí 90 milionů korun, podíl elektronických knih na knižním trhu stoupne na 1,5 procenta. Odhaduje to zakladatel a provozovatel největšího tuzemského obchodu s e-knihami Palmknihy.cz Jiří Vlček. Podle něj by v roce 2015 měl už podíl elektronických knih na trhu dosáhnout 15 procent a obrat trhu se přiblíží jedné miliardě korun. Prodeje elektronických knih letos zaznamenaly další velký nárůst a v prvních čtyřech měsících letošního roku rostou o stovky procent meziročně. Jenom Palmknihy.cz letos prodaly zatím 42.000 elektronických knih.

Soud nařídil exekuci proti majiteli Přednádraží

Soud zahájil exekuci proti majiteli domů v ostravském ghettu Přednádraží, firmě Domy Přednádraží, s.r.o. Rozhodl tak na návrh Ostravských vodáren a kanalizací, dluh činí několik set tisíc korun. Situace spěje k dražbě, uvedla v tiskové zprávě exekutorská komora. Problematická situace v Přednádraží trvá od loňského léta, kdy stavební úřad rozhodl, že obyvatelé musejí lokalitu opustit, protože domy jsou nebezpečné. Většina lidí z místa odešla, ale někteří v domě číslo osm dodnes bydlí. Zájem o lokalitu znovu ožil před několika dny, kdy majitel objektů s lidmi podepsal nové nájemní smlouvy. Nedokázal se však dohodnout se stavebním úřadem, aby obývaný dům přestal katastr vést jako takzvanou jinou stavbu, ale vedl ho jako bytový dům. Lidé by tak mohli mít nárok na příspěvek na bydlení. Majitel objektů Oldřich Roztočil pak lidem oznámil, že se musí vystěhovat, což většina neučinila.

Pražské letiště hodinu nepřijímalo lety kvůli závadě letadla

Pražské Letiště Václava Havla v pondělí odpoledne zhruba hodinu nepřijímalo lety. Přerušení provozu způsobila poškozená pneumatika letounu ruské letecké společnosti Aeroflot. Na náhradní letiště například v Drážďanech nebo v Pardubicích bylo v důsledku závady odkloněno celkem osm letů. Uvedla to mluvčí letiště Eva Krejčí.

Únik plynu poblíž hlavního nádraží omezil dopravu na magistrále

Poblíž pražského hlavního nádraží unikal několik desítek minut plyn, z potrubí někdo odmontoval kohout. Pražská plynárenská únik zastavila. S nynější kontrolou plynového potrubí po výbuchu v Divadelní ulici to ale podle mluvčího plynáren Miroslava Vránka nijak nesouvisí. Únik omezil dopravu na magistrále, plyn rozháněli hasiči, jak vyplývá z informací policie a hasičů. Kromě pražských zasahovali hasiči Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Kvůli úniku byl uzavřen pravý jízdní pruh na magistrále, vyplývá z informací policie na webu Jednotného systému dopravních informací. Cestující na pražském hlavním nádraží únik neohrožoval, uvedl mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

Speleologové zpřístupní suché dno propasti Macochy vozíčkářům

Speleologové zpřístupní suché dno propasti Macocha v Moravském krasu vozíčkářům. První z nich by se do těchto míst měli dostat v lednu příštího roku. Ještě před tím bude ale nutné v podzemí vyhloubit 17 metrů dlouhou chodbu. Řekl to vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. Projekt přijde na zhruba milion korun. Cesta na dno vede z Pustého žlebu přes Punkevní jeskyně. Pokračuje dvěma schodišti a úzkou chodbou, kterou vozíčkáři nezdolají. Proto pro ně vznikne speciální chodba. Zatím se vozíčkáři mohou dostat jen do Předního dómu a případně se projet lodičkami v podzemí po říčce Punkvě.

Velkých šelem v Beskydech ubývá

Velkých šelem v Beskydech ubývá. Hlavním problémem je podle ochránců přírody pytláctví. Mapování na přelomu února a března ukázalo, že zde žije asi deset rysů a tři vlci, výskyt medvěda se podle stop prokázat nepodařilo, informovala Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Loni ochranáři našli stopy pěti vlků, pohyb medvěda zaznamenaly fotopasti. Velké šelmy jsou podle ochránců nenahraditelné pro zachování přírodní rovnováhy v lesích. Zabraňují přemnožení velkých býložravců, kteří by jinak postupně zničili vegetaci. CHKO Beskydy byla v roce 2004 zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem.

Národní muzeum vypsalo tendr na rekonstrukci hlavní budovy

Národní muzeum (NM) vypsalo tendr na rekonstrukci své historické budovy. Vypsání veřejné zakázky formou otevřeného výběrového řízení schválila vláda a následně i ministerstva financí a kultury. Otevření obálek uchazečů s nabídkami se předpokládá do konce srpna. Budova si i po rekonstrukci zachová původní tvář, kterou jí vtiskl architekt Josef Schulz. Uvnitř ale bude moderní výstavní komplex, odpovídající trendům třetího tisíciletí. Jedním z významných prvků rekonstrukce je podzemní tunel, který historickou budovu propojí se sousední Novou budovou NM. Oprava budovy, která je od léta 2011 vyklizená a uzavřená, bude stát téměř tři miliardy korun včetně DPH. Peníze půjdou ze státního rozpočtu z kapitoly ministerstva kultury v rámci Programu péče o národní kulturní poklad. Přípravná fáze stála 548 milionů korun. Šlo o náklady na stěhování, sanace, dokončování depozitářů v Terezíně i úpravy Nové budovy. Předpokládaná lhůta stavby je 42 měsíců.

Zahajovací koncert 68. ročníku Pražského jara zakončily ovace

Dlouhotrvající potlesk publika doprovodil zahajovací koncert 68. ročníku Pražského jara ve vyprodaném Obecním domě. Nejslavnější tuzemský festival tradičně otevřel cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany, letos v provedení Filharmonického orchestru francouzského rozhlasu pod vedením kanadského dirigenta arménského původu Petera Oundjiana. Zahájení Pražského jara sledoval i prezident Miloš Zeman s manželkou. Kromě Zemana zasedli v sále další představitelé kulturní a politické scény, mezi nimi primátor Bohuslav Svoboda, ministryně kultury Alena Hanáková, pražský arcibiskup Dominik Duka a ministr financí Miroslav Kalousek. Na letošní ročník festivalu je připraveno celkem 45 koncertů. V neděli se jako každý rok před zahájením festivalu uskutečnilo setkání na Vyšehradském hřbitově k uctění památky Bedřicha Smetany.

Aukce soch v Desné vynesla pro postižené 73.000 Kč

Aukce dřevěných soch vytvořených při 12. ročníku řezbářského sympozia v Desné na Jablonecku vynesla letos přes 73.000 korun. Peníze využije jablonecká Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí na provoz takzvaného sociálního automobilu, který zajišťuje každodenní svoz handicapovaných dětí do škol a organizací z Tanvaldu, Desné a Kořenova. Peněz může být víc, sedm soch se neprodalo, zůstávají v zahradě Riedlovy vily a jsou stále na prodej, řekla Lenka Neumannová z Kulturního a informačního střediska v Desné. Sochání motorovou pilou pořádají v Desné od roku 2002. V prvních třech letech byla díla určena na výzdobu města a později i mateřských škol nebo sociálních ústavů, aukce vytvořených plastik se uskutečnila poprvé v roce 2005.

Ze sportu:

Čeští hokejisté prohráli ve svém předposledním zápase v základní skupině mistrovství světa ve Stockholmu s Kanadou 1:2 a až jejich závěrečný souboj s Norskem rozhodne o tom, zda postoupí do čtvrtfinále. Norové v neděli prohráli se Švýcarskem a nevyužili šanci zajistit si postup do bojů o medaile na úkor českého týmu. Oba celky se v úterý utkají o čtvrté místo, které obsadí vítěz zápasu.

Finský obránce Topi Jaakola se stal novou posilou hokejistů Lva Praha. Devětadvacetiletý mistr světa z Bratislavy z roku 2011 působil v uplynulé sezoně v Kontinentální lize v dresu Chabarovsku. O jeho příchodu informoval Lev v tiskové zprávě.

Fotbalisté pražské Sparty se na dva body přiblížili vedoucí Plzni poté, co v nedělním duelu 27. ligového kola porazili Mladou Boleslav 4:0. Letenští tak využili sobotní prohry Plzně se Slavií a znovu zdramatizovali boj o titul. Sparta za výhru vděčí především útočníkovi Davidu Lafatovi, autorovi hattricku, který se 20 letošními zásahy vládne všem kanonýrům. Jednu branku přidal i obránce Jiří Jarošík.

Tenista Radek Štěpánek vypadl na turnaji v Římě v 1. kole. Na italské antuce nestačil na domácího Potita Staraceho a prohrál 6:4, 4:6, 3:6.

Olympijský vítěz David Kostelecký vyhrál v Brně Memoriál Miloslava Bednaříka ve střelbě na trap. V druhém ročníku Memoriálu Bronislava Bechyňského na skeetu byl nejlepší jeho oddílový kolega z Dukly Hradec Králové Petr Málek. Skeet žen vyhrála bronzová medailistka z olympijských her v Londýně Slovenka Danka Barteková, trap ovládla Finka Marika Salmiová.

Domácí tenistky jsou favoritkami turnaje kategorie ITF Sparta Prague Open. Čtvrtý ročník na antuce v pražské Stromovce začne v úterý a na titul myslí nejvýše nasazená Klára Zakopalová, obhájkyně titulu Lucie Šafářová a z pozice trojky bude hrát další fedcupová reprezentantka Lucie Hradecká.

Volejbalisté Ostravy nakonec na poslední chvíli podali přihlášku do Ligy mistrů. Klubu přislíbilo finanční podporu vedení města i kraje. Vedle úřadujících českých šampionů se ve stejné soutěži na divokou kartu představí také neúspěšní obhájci extraligového titulu z Českých Budějovic.

Volejbalista Jan Štokr získal s Trentinem mistrovský titul v italské lize, považované za nejlepší klubovou soutěž světa. Ve finále zvítězilo Trentino 3:2 na zápasy nad Piacenzou, rozhodující duel v neděli vyhrálo rovněž nejtěsnějším poměrem 3:2 a po dvou letech se vrátilo na trůn.

Úspěšně si o víkendu vedli čeští žokejové na evropských drahách. Filip Minařík v Německu i Václav Janáček ve Španělsku získali v neděli vítězný hattrick. Oba v těchto zemích momentálně vedou pořadí jezdeckých šampionátů.

Počasí:

V úterý bude oblačno až polojasno, místy s přeháňkami nebo slabým deštěm. Odpoledne a k večeru se bude vyjasňovat. Teploty 17 až 21 °C, na horách kolem 11 °C.