Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Podle Zemana je právník Hasenkopf spoluautorem amnestie

Prezident Miloš Zeman označil právníka Pavla Hasenkopfa za jednoho ze spoluautorů novoroční amnestie. Podle Zemana se Hasenkopf podílel zejména na kontroverzním aboličním článku, který zastavil dlouhotrvající trestní řízení. Dokazuje to jeho e-mailová korespondence s exšéfem politického odboru Hradu Ladislavem Jaklem, uvedl prezident v tiskovém prohlášení. Hasenkopf autorství amnestie odmítá a tvrdí, že jejím autorem je bývalý poslanec ČSSD a neúspěšný kandidát na ústavního soudce Zdeněk Koudelka. V pátek předal na podatelnu prezidentské kanceláře podklady, které podle něj dokládají totožnost skutečného autora kontroverzní amnestie vyhlášené v lednu tehdejším prezidentem Václavem Klausem. Rozhodnutí o zveřejnění jména autora prý nechá na prezidentu Zemanovi. Pokud by však prezident jméno nezveřejnil, učiní tak Hasenkopf sám. Zdeněk Koudelka ale popírá, že by byl autorem nejkontroverznější části amnestie - abolice. S opatřením však souhlasí, řekl serveru Lidovky.cz.

Blažek: Koudelka se na amnestii nepodílel jako člen ministerstva

Zdeněk Koudelka se na kritizované novoroční amnestie nepodílel jako pracovník ministerstva spravedlnosti. V Českém rozhlase to prohlásil ministr Pavel Blažek. Právník a bývalý prezidentův poradce Pavel Hasenkopf, který Koudelku označil za autora amnestie, je podle ministra "nesvéprávným úředníkem". Blažek také uvedl, že se kromě Koudelky a dalších právníků "určitě podílel" na amnestii právě Hasenkopf. Blažek věří prohlášení exšéfa politického odboru Hradu Ladislava Jakla, že návrhů amnestie měli k dispozici více. Bývalý prezident Václav Klaus za amnestii přiznal plnou odpovědnost a uvedl, že navzdory námitkám by ji vyhlásil znovu v nezměněné podobě. Právě část amnestie, která zastavila dlouhotrvající trestní řízení či stíhání, patřila k nejkritizovanějším a byla i předmětem podání k Ústavnímu soudu.

Prezident Zeman chce zakázat nebezpečné sporty

Prezident Miloš Zeman chce zakázat, či alespoň omezit nebezpečné sporty, které vedou k množství smrtelných úrazů. Zmínil třeba rallye: "Je to sportovní odvětví, které vede k mnoha smrtelným úrazům jak řidičů, tak diváků. A co hůře, vede k tomu, že diváci přenosů nabudou přesvědčení, že i oni jsou mistři světa a mohou jezdit stejně, jako se jezdí v rallye." Zeman to uvedl ve spotu k Týdnu bezpečnosti silničního provozu, který v Praze novinářům ukázali pracovníci oddělení BESIP ministerstva dopravy. Akci, která se koná až do 12. května a je letos zaměřena na chodce, Zeman zaštiťuje. Šéf sekce rallye při Autoklubu České republiky Pavel Schovánek řekl, že se členové sekce budou Zemanovu záměru věnovat na čtvrtečním zasedání. Pouze "jako občan, ne přestavitel rallye" dodal, že prezidentovo vyjádření je poplatné všelidové vlně. Rozsáhlou diskusi o bezpečnosti rallye vyvolala loňská nehoda v Lopeníku na Uherskohradišťsku, kde závodní vůz vyjel z trati a zabil čtyři dívky ve věku od sedmi do 19 let.

Prezident Miloš Zeman v říjnu navštíví Izrael

Prezident Miloš Zeman v říjnu navštíví Izrael. Během jednání s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem to v Jeruzalémě řekl izraelský prezident Šimon Peres. Zeman naposledy oficiálně navštívil Izrael v roce 2002 jako předseda vlády. Vzbudil tehdy velký rozruch výroky, v nichž připustil přirovnání tehdejšího palestinského předáka Jásira Arafata k nacistickému diktátorovi Adolfu Hitlerovi. Palestinci proti Zemanovým slovům ostře protestovali. Odsoudili je ale například i ministři zahraničí Německa a Rakouska.

Izrael bude mít letos v Praze nového velvyslance

Izrael bude mít v České republice nového velvyslance, od srpna jím bude diplomat Gary Koren. Vystřídá Jaakova Levyho, který stojí v čele izraelské mise od roku 2008. Koren v Jeruzalémě pozdravil českou delegaci, která se účastní česko-izraelského fóra, jehož hostem je také český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a izraelští představitelé. "Do Prahy se těším," uvedl letos čtyřiapadesátiletý Koren, který dosud pracuje jako ředitel kanceláře generálního sekretáře izraelského ministerstva zahraničí. Předtím byl velvyslancem v Litvě a Lotyšsku a působil též na nižších diplomatických postech jinde v zahraničí, uvedli zástupci izraelské diplomacie.

Česko i Polsko odmítají evropskou tabákovou směrnici

Česko i Polsko se staví odmítavě k evropské směrnici, která zpřísňuje obchod s tabákovými výrobky a zakazuje prodej některých z nich. Chtějí hledat v Evropské unii spojence se stejným názorem, kteří jim pomohou národní pozice prosadit. Po jednání se svým polským protějškem Stanislawem Kalembou to na tiskové konferenci řekl ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Podle Bendla mají Česko i Polsko obavy, že navržená směrnice vyžene z Evropy tabákový průmysl. Bendl přitom řekl, že norma zřejmě příliš nezlepší zdraví evropské populace. Evropská komise chce v Evropské unii zakázat cigarety a tabák s příchutěmi, například mentolovou a vanilkovou, a nařídit, aby tři čtvrtiny přední a zadní strany krabičky cigaret pokrývala varování před dopady kouření.

Spolupráce českých a polských potravinářských inspekcí se zlepší

České a polské inspekční orgány, které hlídají kvalitu a bezpečnost potravin, budou spolupracovat na základě evropských legislativních předpisů. Po jednání s Petrem Bendlem to uvedl jeho polský kolega Stanislaw Kalemba. Podle Bendla by spolupráce mohla probíhat i například formou stáží polských dozorových orgánu v ČR a naopak. Podle údajů české Státní zemědělské a potravinářské inspekce tvořily nevyhovující potraviny polského původu v loňském roce 24,1 procenta, zatímco nevyhovujících šarží tuzemského původu bylo v českých prodejnách 14,5 procenta. Generální ředitel Polské federace výrobců potravin Andrzej Gantner však již dříve řekl, že z české strany jde o paušalizování a úmyslné podkopávání důvěry ke všem polským potravinám.

Stát opět vydal spořicí státní dluhopisy

Spořicí státní dluhopisy si budou moci zájemci v rámci jarní emise objednat od 13. do 31. května. Ministerstvo financí plánuje prodat dluhopisy za deset až 20 miliard korun. Na tiskové konferenci to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Nově budou majitelé z těchto dluhopisů platit daň 15 procent. Dříve vydaných dluhopisů se to netýká. První dluhopisy pro občany ministerstvo financí vydalo na podzim 2011, investoři si jich tehdy objednali za více než 20 miliard korun. Loňská jarní emise státu vynesla zhruba 15 miliard Kč a podzimní dalších 30 miliard korun. Dluhopisy jsou k dispozici pro občany ČR i cizince. Zakoupit si je mohou také občanská sdružení, nadace a nadační fondy, církve, obecně prospěšné společnosti, zahraniční neziskové společnosti, kraje, města a veřejné vysoké školy.

Státní zástupkyně obžalovala Janouška, hrozí mu až 18 let vězení

Městské státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na lobbistu Romana Janouška. V souvislosti s loňskou dopravní nehodou ho viní z pokusu vraždy a z ohrožení pod vlivem návykové látky. Sdělila to mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová. V případě odsouzení mu hrozí až 18 let vězení. Podle policistů Janoušek loni v březnu při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do vozu před sebou. Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, Janoušek ji ale autem srazil a ujel. Policie lobbistu dostihla a při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu. Sraženou ženu Janoušek později odškodnil, výši odškodnění však obě strany tají.

Soud potvrdil rozhodnutí o zastavení stíhání Pitra

Podnikatelé Tomáš Pitr a Miroslav Provod se definitivně vyhnou trestu za údajné daňové delikty z roku 1994. Odvolací pražský vrchní soud potvrdil lednové rozhodnutí, podle kterého bylo jejich stíhání na základě amnestie zastaveno. Oba muži však již dříve uvedli, že budou na projednání kauzy trvat. Souhlasí prý s nepravomocným verdiktem, kterým je soud loni v obnoveném hlavním líčení zprostil obžaloby. Tvrdí, že jsou nevinní. Pitra s Provodem nepravomocně osvobodil loni v červnu pražský městský soud. Odvolací senát však toto rozhodnutí zrušil a případ vrátil k novému projednání. Pitr s amnestií souhlasí, od spáchání údajného trestného činu uplynulo již podle jeho dřívějšího vyjádření téměř 19 let. Pitr byl již pravomocně odsouzen ke tříletému trestu vězení za vyvedení akcií potravinářských společností Setuza a Milo Surovárny ze společnosti Agrocredit a jeden daňový únik.

Nejvyšší soud odmítl dovolání Aleše Trpišovského za agresivní jízdu

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Aleše Trpišovského, potrestaného za agresivní jízdu a ohrožování pomalejších řidičů na D1. Sedmiletý zákaz řízení tak zůstává v platnosti. Dvouleté vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky už Trpišovskému v lednu na základě amnestie prominul Krajský soud v Praze. Trpišovský v dovolání poukazoval na údajné chyby při hodnocení důkazů, zejména upozornil na záběry dálniční kamery, údaje z družicového sledování auta a jeden ze znaleckých posudků. Podle soudu ale Trpišovský v podstatě jen předkládal vlastní verzi děje, a nenaplnil tak zákonné důvody pro podání dovolání. Obžaloba vinila podnikatele ze dvou skutků z 29. prosince 2010. Podle spisu nejprve na 13. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno předjel vysokou rychlostí pomalejší auto zprava, zařadil se před něj a prudce zabrzdil.

Mluvčí Holešovské výzvy je obviněn z násilí proti policistovi

Policie obvinila mluvčího iniciativy Holešovská výzva Slávka Popelku z násilí proti úřední osobě. Uvedl to mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan. Při dubnové demonstraci Popelka blokoval svým vozem dopravu před úřadem vlády a údajně při tom najel do zasahujícího policisty. Za násilí proti úřední osobě mu hrozí až čtyři roky vězení. Holešovská výzva dlouhodobě kritizuje současnou vládu a žádá její odstoupení.

V Chlovech našli policisté devět kilogramů drogy

Skoro čtyři kilogramy čistého pervitinu a efedrin na výrobu dalších 5,2 kilogramu této drogy zajistili kriminalisté na Pelhřimovsku. Varnu odhalili v malé vsi Chlovy. Při zásahu 28. dubna tam zadrželi tři Vietnamce, kteří na prodeji pervitinu mohli vydělat až 13,5 milionu korun. Muži jsou ve vazbě, hrozí jim vězení až na 18 let. Novinářům to řekl kriminalista Pavel Kubiš. Množstvím zadržené drogy je tento případ dosud největší na Vysočině.

V ČR při nehodách umírá víc chodců, než je průměr EU

V České republice umírá při dopravních nehodách ve městech relativně víc chodců, než je průměr Evropské unie. Z celkového počtu obětí dopravních nehod ve městech tvoří v ČR chodci 41 procent, zatímco v celé EU to je 37 procent. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Evropská komise u příležitosti evropského dne bezpečnosti silničního provozu. Podle údajů z roku 2011 zahynulo na evropských silnicích 30.300 lidí (loni to bylo 28.000 úmrtí). Z nich je v průměru EU 21 procent chodců, sedm procent cyklistů a 18 procent motocyklistů a řidičů mopedů. Komise zdůrazňuje, že chodce a cyklisty ve městech nejvíce ohrožuje málo oddělených pruhů pro cyklisty, vysoká rychlost automobilů a samotné chování chodců, cyklistů i řidičů.

Vyhláška stanoví psychosomatiku jako medicínský obor

Psychosomatiku a dalších šest nových nástavbových oborů ve vzdělávání lékařů navrhlo ministerstvo zdravotnictví v novele vyhlášky, kterou dalo vládě. Rozšíření počtu oborů odůvodnilo potřebami praxe. Podle České lékařské komory ale povede nárůst počtu oborů k atomizaci medicíny. Komora nesouhlasí ani s tím, aby mezi novými obory byla psychosomatika. "Z našeho pohledu psychosomatika žádný medicínský obor není," řekl prezident komory Milan Kubek. Je přesvědčen, že o psychosomatiku nebudou mít žádní lékaři zájem. Mezi nové nástavbové obory se vedle psychosomatiky řadí také dětská endokrinologie a diabetologie, spondylochirurgie (operace páteře), vaskulární (cévní) intervenční radiologie, ortopedická protetika (náhrada anatomického defektu či funkce), veřejné zdravotnictví a onkourologie. Celkem tak budou mít lékaři 53 nástavbových oborů.

Janské Lázně propustí až 80 zaměstnanců

Státní léčebné lázně v Janských Lázních na Trutnovsku na konci května propustí kvůli výraznému propadu tržeb 70 až 80 zaměstnanců ze 400. Lázně také zvažují redukci svých 800 lůžek. Novinářům to řekl ředitel lázní Roman Koudele. Vážné potíže mají lázně od loňského října, kdy začal platit takzvaný indikační seznam. Ten určuje, do kterých lázní může pacient jet a na jak dlouhou dobu. Zatímco v lednu 2011 a 2012 měly lázně měsíční tržby přes šest milionů korun, letos to bylo necelých 2,5 milionu korun. Vedení lázní proto uvažuje například o uzavření dětské léčebny Vesna. Proti jejímu uzavření ale protestuje petice, kterou podepsalo přes 13.000 lidí. Autoři petice tvrdí, že Vesna je jedna z nejlepších dětských léčeben pro handicapované děti.

V Praze zemřel muž, zřejmě na otravu metanolem

V pražské nemocnici v neděli zemřel devětapadesátiletý cizinec, který byl hospitalizovaný s podezřením na otravu metanolem. Ze stejného důvodu leží v nemocnici i další pětapadesátiletý pacient, informovala policejní mluvčí Andrea Zoulová. Podle mluvčí kriminalisté spolu s celníky a hygieniky v současné době hledají zdroj otravy. Zároveň znovu vyzývají občany, aby pili alkohol jen z ověřených zdrojů. V celém Česku loni v souvislosti s metanolem přimíchávaným do alkoholu zemřely čtyři desítky lidí.

ČT: Český chirurg Pomahač chce provádět transplantace nohou

Známý český chirurg Bohdan Pomahač chce provádět transplantace nohou. Uvedla to Česká televize (ČT). Transplantace nohou je velmi obtížná, například první transplantaci obou nohou provedli poprvé až v roce 2011 lékaři ve Španělsku. Pomahač, který působí v americkém Bostonu, v minulosti jako jeden z prvních provedl úspěšně transplantaci obličeje a má zkušenosti i s transplantováním rukou. Pomahačovým cílem je nahradit transplantacemi protézy nohou. Takové operace by mohly pomoci třeba obětem nedávného bombového atentátu, který se stal právě v Bostonu.

Člověk v tísni a skauti pomohli postavit již 14. školu v Etiopii

Díky sbírce Postavme školu v Africe česká humanitární společnost Člověk v tísni vybudovala v Etiopii za uplynulých osm let již 14 škol pro téměř čtyři tisíce dětí. Ta nejnovější byla dokončena před několika dny v etiopském Mesinchu a může ji navštěvovat 850 žáků. Zděná budova nahradila objekt z větví a hlíny, do kterého se všechny děti z okolí ani nevešly. Nová budova vyrostla za osm měsíců a jsou v ní čtyři třídy, kabinet a také sběrný systém na dešťovou vodu s nádržemi na 10.000 litrů. Škola tak má zásoby vody i v období sucha. Hygienický standard školy velmi vylepšují také nové toalety. Stavba nového objektu přišla na 1,7 milionu korun. V Česku se do sbírky zapojily stovky skautů a skautek, kteří pořádali promítání tematických filmů, benefiční koncerty nebo nabízeli etiopskou kávu a sbírali peníze do kasiček.

Do toků na severu Čech přibylo 220.000 malých lososů

Do toků na severu Čech přibylo 220.000 malých lososů. Do řeky Kamenice a Ještědského potoka je vypustili správci Národního parku České Švýcarsko, rybáři i zájemci z řad veřejnosti včetně dětí. V národním parku lososy vypouštějí už 15 let, řekl ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Dospělé ryby se do tamních řek už pravidelně vracejí. Ryby, které se nestanou potravou jiných, prožijí prvních několik let v Kamenici a jako dospělé je čeká dlouhá cesta Kamenicí do Labe a Labem do moře. Rozmnožit se připlují opět na sever Čech, na místa, kde rostly. Prvního lososa, který se do Kamenice vrátil, rybáři pozorovali v roce 2002. Posledních několik let se vracejí častěji, vloni se jich podařilo zdokumentovat pět.

Rožnovský skanzen opraví některé části areálu

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku chystá na letošní rok několik investic. V areálu skanzenu opraví například náhon k Mlýnské dolině, dokončí se také rekonstrukce Billova domu v areálu Dřevěného městečka, sdělil náměstek ředitele Milan Gesierich. Rekonstrukce náhonu si podle něj vyžádá osm milionů korun, oprava Billova domu přijde muzeum letos na čtyři miliony korun. Skanzen patří k nejnavštěvovanějším cílům turistů ve Zlínském kraji. Areál letos nabídne 43 akcí včetně čtyř mezinárodních folklorních festivalů - Rožnovská valaška, Rožnovské slavnosti, Romská píseň a Jánošíkův dukát.

Kina Lucerna a Mat uvedou evropské filmy

Pražská kina Lucerna a Mat zpestří svou programovou dramaturgii nabídkou kvalitních evropských filmů. V týdnu od 9. do 15. května zvou diváky na Film Europe Festival. Kino Lucerna zařadilo do svého programu například snímky Nemají pokoj svévolníci, Paříž-Manhattan, Call Girl, Marie Krøyer, Tohle není Kalifornie, Kříž cti a Místnost sebevrahů. Kino Mat uvede i filmy Strom života, Perfect Sense, Princezna a Renoir. Většina z nich má na kontě řadu prestižních filmových ocenění. Byly uvedeny na mnoha filmových festivalech.

Festival demokracie Zlínské jaro bude letos věnován Havlovi

Festival demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro bude letos věnován Václavu Havlovi. Bývalého prezidenta připomene diskuse, Havlova hra, snímky agentury ČTK i vystavené Srdce, které vzniklo ze svíček, které po jeho úmrtí lidé zapalovali, informoval pořadatel festivalu Tomáš Pasterný. Festival začíná ve středu, potrvá do soboty. Letos se koná třetím rokem. Festival zahájí výstava stovky fotografií ČTK z let 1988 až 2011, které dokumentují přerod Havla coby dramatika a disidenta do role prezidenta republiky a poté zpět do pozice umělce a občana. Dvoumetrová plastika vznikla z 5000 kilogramů svíček, ze kterých se získalo 2300 kilogramů vosku. Večer bude ve zlínském divadle uvedena Havlova hra Protest v podání Divadla Na tahu. Následovat bude diskuse.

Multikulturní týden v Pardubicích představí život cizinců

Čtvrtým rokem se v Pardubicích uskuteční Multikulturní týden. Proběhne od 17. do 24. května. Cílem festivalu je vytvořit neformální prostor pro vzájemné setkávání majoritní společnosti s cizinci. Lidé tak mají možnost během série akcí poznat různé kultury. Novinářům to řekla Ivona Baklíková z Centra na podporu integrace cizinců v Pardubickém kraji. Zájemce o život cizinců čeká série akcí. Festival zahájí program v latinsko-americkém rytmu, následovat bude turnaj ve futsalu a basketbalu nebo bleší trh s bubenickým workshopem. Lidé si také mohou zajít na dvojjazyčné čtení pohádek, vyzkoušet si ukázkovou lekci francouzštiny a zajít na dokument, který nabídne vyprávění čtyř migrantů o jejich životě v Česku.

Pohřeb bubeníka Olympiku Peroutky bude ve čtvrtek v Praze

Poslední rozloučení s bubeníkem skupiny Olympic Milanem Peroutkou, který nečekaně ve věku 49 let zemřel v noci na sobotu, se uskuteční 9. května ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze. K budoucnosti Olympiku se kapela vyjádří po pohřbu. ČTK o tom informovala manažerka Olympiku pro komunikaci s médii Gabriela Šimonová. Peroutka, který ve skupině působil od roku 1986, ještě v pátek večer odehrál koncert v Karlových Varech. Skupina zrušila dva nejbližší koncerty, které se měly odehrát 7. a 8. května v pražské Malostranské besedě. Nejbližší plánovaný koncert v rámci turné k 50. výročí je na programu 14. června v amfiteátru ve Výravě, turné by mělo skončit vánočním koncertem 6. prosince v pražské Lucerně. O případném zrušení těchto koncertů zatím není rozhodnuto.

Ze sportu:

Čeští hokejisté si ve třetím zápase v základní skupině mistrovství světa ve Stockholmu připsali druhou porážku, když prohráli se Švýcarskem 2:5. O oba góly týmu kouče Aloise Hadamczika se postaral Jiří Hudler.

Gólman hokejové reprezentace Jakub Kovář opouští extraligové České Budějovice. Uzavřel dvouletou smlouvu s týmem KHL Jekatěrinburgem.

V prvním kole tenisového turnaje v Madridu vydřela postup Petra Kvitová, naopak rychle prošel do druhého kola Radek Štěpánek. Světová osmička Kvitová otočila zápas s Yaninou Wickmayerovou z Belgie a vyhrála 4:6, 7:5 a 6:4. Její další soupeřkou bude Slovenka Daniela Hantuchová. Štěpánek zdolal Australana Bernarda Tomice 6:3, 6:2 a čeká ho druhý nasazený Švýcar Roger Federer.

Český judista Alexander Jurečka vybojoval bronzovou medaili na grandslamovém turnaji v Baku ve váze do 90 kilogramů. Devátý muž z nedávného mistrovství Evropy tak napodobil sobotní úspěch kolegy z reprezentace Pavla Petřikova a zároveň navázal na třetí místo z poslední Grand Prix v tureckém Samsunu. Posune se tak do první patnáctky světového žebříčku a zajistil si účast na turnaji Masters.

Roman Šebrle velmi pravděpodobně pojede poslední květnový víkend naposledy v kariéře na tradiční vícebojařský mítink do Götzisu, který pětkrát vyhrál a kde v roce 2001 vytvořil světový rekord 9026 bodů. Jeho patnáctou účast oznámili organizátoři. Do Götzisu se mimo jiné chystá i další český vícebojař Adam Sebastian Helcelet.

Vodní slalomáři Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek, dvojnásobní olympijští medailisté, oficiálně oznámili, že letošní sezona bude jejich poslední

U jabloneckých fotbalistů skončil kvůli sérii neúspěšných výsledků kouč Václav Kotal i jeho asistent Michal Šmarda. Vedení klubu je odvolalo po nedělní ligové porážce 1:5 na hřišti pražské Slavie. ČTK o tom informoval sportovní a marketingový ředitel Severočechů Petr Flodrman. Jablonecký tým místo Kotala povedou dosavadní trenéři juniorky Roman Skuhravý a Pavel Drsek.

Hokejisty extraligové Komety Brno posílí obránci David Nosek z Karlových Varů, Jan Hanzlík ze Sparty Praha, Petr Kuboš ze Slavie a útočník Libor Pivko, který hrál v posledních dvou sezonách KHL v Dinamu Minsk. Z hostování v prvoligové Třebíči se vrací brankář Marek Čiliak a ze Slavie obránce Michal Kempný. Všichni noví hráči se už zapojili pod vedením kouče Vladimíra Kýhose do letní přípravy.

České fotbalisty druholigového anglického Watfordu Daniela Pudila a Matěje Vydru hodně mrzelo, že s týmem v sobotu nevyužili poslední šanci na přímý postup do Premier League. V případě remízy Hullu s vedoucím Cardiffem by totiž v posledním kole stačilo porazit Leeds, kterému ale "Sršni" doma podlehli 1:2.

Počasí:

Večer a v noci bude oblačno až zataženo, teploty 14 až 10 stupňů a slabý východní vítr. Přes den má být zataženo až oblačno, občas déšť, místy bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů, na horách kolem 14. Ojediněle se vyskytnou kroupy a přívalové srážky.