Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

V létě proběhne společné jednání české a izraelské vlády

Česká a izraelská vláda budou v létě již podruhé jednat společně. Po loňském zasedání v Praze se tentokrát sejdou v Izraeli za účasti premiérů Petra Nečase a jeho izraelského protějšku Benjamina Netanjahua. Doprovodí je opět někteří ministři obou vlád. V Jeruzalémě to řekl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, který je na dvoudenní návštěvě Izraele. Ministr zahraničí během ní bude jednat o přípravě společného zasedání. V Jeruzalémě se ministr zahraničí zúčastní česko-izraelského fóra, na které přijde například izraelský prezident Šimon Peres. Schwarzenberg očekává, že mezi témata pondělních konzultací bude patřit hospodářská spolupráce, válka v Sýrii, vývoj v Izraeli a v Palestině anebo vztahy Izraele s EU či NATO.

Minulý rok ministři obou zemí podepsali v Praze prohlášení o spolupráci v dopravě, vědě a výzkumu, kultuře či místním rozvoji. ČR a Izrael chystají společné projekty například v programování či léčbě neurodegenerativních onemocnění. Sdílet by obě země měly také informace o tom, jak vytvářet cenově dostupné bydlení. Chystá se také spolupráce při vývoji zbraňových systémů využívajících špičkové technologie. Schwarzenberg je s obchodní výměnou mezi českými a izraelskými firmami spokojen. Podle české diplomacie obrat vzájemného obchodu dosahuje miliardy dolarů ročně. Převažuje přitom český export. Česko-izraelské vztahy jsou velmi dobré, v EU patří Česká republika k nejbližším spojencům židovského státu.

Exporadce prezidenta předal Hradu důkazy o autorství amnestie

Bývalý hradní právní poradce Pavel Hasenkopf předal prezidentské kanceláři důkazy o autorství lednové amnestie. Řekl to v České televizi. Rozhodnutí o zveřejnění jména autora nechá na prezidentu Miloši Zemanovi. Pokud ale Hrad autora neoznámí a neomluví se, že Zemanův kancléř Vratislav Mynář označil za jednoho z autorů právě Hasenkopfa, exporadce jméno zveřejní sám. Prezident už dokumenty obdržel, nyní je studuje, řekla mluvčí Hradu Hana Burianová. Již dříve Hasenkopf uvedl, že amnestii prý vytvořilo ministerstvo spravedlnosti, což ovšem úřad popírá. Dokumenty se již dostaly přímo k Zemanovi. "Pan prezident podklady obdržel v pátek v podvečer a vzal si je na víkend k prostudování," řekla Burianová. Mezi zmíněnými podklady je podle Hasenkopfa například úplný přepis e-mailové komunikace týkající se amnestie či různé návrhy podoby amnestie. Ministerstvo spravedlnosti zpochybnilo pravost dokumentů.

Červíček chce, aby Martinec působil ve vedení kriminální policie

Policejní prezident Martin Červíček chce, aby odstupující šéf protikorupční policie Tomáš Martinec působil ve vedení Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování. Červíček to řekl v České televizi. Martinec na svou funkci rezignoval k 15. květnu po sporu s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Červíček uvedl, že by chtěl využít Martincovy zkušenosti v oblasti hospodářské kriminality. Podle něho by měl, zřejmě jako náměstek, pomoci současnému řediteli úřadu s některými systémovými změnami, které Červíček chystá. Policejní prezident ale podotkl, že záleží i na výsledku šetření odboru vnitřní kontroly policejního prezidia kvůli sporu Martince s Bradáčovou. Uvedl také, že oficiální výsledek šetření by měl být k dispozici v týdnu od 13. května, nyní ještě prezidium konzultuje některé otázky s generální inspekcí. Bradáčová již dříve prohlásila, že ji chtěl protikorupční útvar poškodit informacemi o prověřování a možném trestním stíhání jejího manžela Tomáše Hájka. Podle žalobkyně ale útvar také zpracovával řadu kauz mimo dozor státního zastupitelství - například případy týkají solárních elektráren. Kauz prý byly desítky.

Duka vyzdvihl pracovníky televize, kteří stáli na straně pravdy

Pracovníky veřejnoprávní televize, kteří dokázali v kritických dobách oslovit a sjednotit národ a nebáli se stát na straně pravdy, vyzdvihl při bohoslužbě za sdělovací prostředky ve svatovítské katedrále kardinál Dominik Duka. Mše se konala k 60. výročí vysílání Československé televize na její podnět. "Patří dík těm pracovníkům televize, kteří měli odvahu stát na straně pravdy a spravedlnosti v zápase o svobodu. Díky nim se mohl národ sjednotit, díky nim jsme mohli také prožít ony nádherné chvíle svobody," řekl kardinál. Připomenul přitom roky 1968, 1969 a také události 17. listopadu 1989. Duka požádal televizi, aby byla pravdivá, jako jsou některé její pořady. V rámci bohoslužby pronesli přímluvy také například moderátoři České televize Daniela Drtinová a Jiří Václavek. Na závěr pak generální ředitel ČT Petr Dvořák přijal "požehnání pro další práci do všech budoucích dnů". S návrhem uspořádat bohoslužbu za média se na Duku už loni obrátil Patrick Diviš z producentské skupiny náboženské tvorby. Bohoslužba souvisela s letošními celoročními oslavami, jimiž se veřejnoprávní televize připomíná svůj začátek.

Zeman: K pražskému povstání vedla Čechy ztráta důstojnosti

Příčinou pražského povstání v květnu 1945 bylo podle prezidenta Miloše Zemana ponížení českého národa a ztráta důstojnosti, ke které nyní mnohé vede korupce a nezaměstnanost. Zeman to uvedl před budovou Českého rozhlasu na pietním aktu u příležitosti 68. výročí Květnového povstání českého lidu. "Hlubinnou příčinou bylo narůstající ponížení českého národa a ztráta důstojnosti, vyvolaná tím, že lidé se nemohli svobodně vyjadřovat, že nemohli svobodně volit, že byli manipulováni," uvedl Zeman. Poznamenal, že stejná situace se opakovala i později za komunistické éry. Nynější režim je demokratický, ale ona příčina podle Zemana pominula jen zdánlivě. Ke ztrátě důstojnosti dochází u lidí, kteří ztratili práci a novou nemohou najít, a u poctivě pracujících, za jejichž zády vyrůstají bez práce zbohatlíci, míní prezident. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) podobně jako další řečníci připomněl události a jejich oběti před 68 lety. Zdůraznil, že povstání nebylo jen pražskou záležitostí a že se podařilo po roce schválit zákon o ocenění jeho účastníků. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) poukázala na nebezpečí ztráty svobody, na vědomí práv, povinností i odpovědnosti účastníků povstání a na potřebu znát svou minulost a poučit se z ní. Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) pak Českému rozhlasu popřál, aby lidem znovu pomohl vnímat nadčasové hodnoty a lidé jej znovu přišli bránit.

Obrana: Odsouzený člen vojenské rozvědky důležitá data nevyzradil

Bývalý příslušník Vojenského zpravodajství, který byl loni odsouzen za pokus o prodej informací, podle ministerstva obrany žádná důležitá data nevyzradil. Nebyl vysokým důstojníkem, ale pouze řadovým členem praporčického sboru, a o jeho odhalení a vyšetřování byli řádně a od počátku informováni ministr i příslušná sněmovní komise pro kontrolu volejnského zpravodajství. Oznámil to mluvčí ministerstva Jan Pejšek v reakci na informace, které v sobotu zveřejnil deník Právo. Muž byl podle mluvčího "včas odhalen vnitřními kontrolními mechanismy zpravodajské služby, takže nedošlo k úniku důležitých zpravodajských informací". Pejšek podotkl, že plnění úkolů Vojenského zpravodajství nebylo narušeno. Příslušník rozvědky podle Práva nabízel severokorejské KLDR, Rusku či Ukrajině za miliony korun tajné informace. Údaje se neúspěšně pokusil prodat velvyslanectvím zemí předloni a loni za to byl odsouzen k osmi letům vězení. Muže k činu podle soudu vedly finanční problémy.

CRIF: Počet osobních bankrotů v dubnu stoupl o 106 na 1675

V dubnu bylo vyhlášeno 1675 osobních bankrotů, což bylo o 106 více než v březnu. Meziročně se počet osobních bankrotů zvýšil o 35 procent, tedy podstatně mírněji než v předchozích letech. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau. Počet návrhů na osobní bankrot podaných v dubnu stoupl meziročně o 339 na 2354. Nejmenším počtem dubnových osobních bankrotů se mohou pochlubit kraj Vysočina (52) a Zlínský kraj (69). Pouze pětiprocentní meziroční nárůst osobních bankrotů nastal v Moravskoslezském kraji. Naopak nejvíce osobních bankrotů bylo v dubnu vyhlášeno ve Středočeském kraji.

Stát zavede zrychlené odepisování na 12 měsíců na podzim

Pravděpodobně na podzim by mohl stát dočasně zavést zrychlené odpisy jako jedno z prorůstových opatření. Investice do strojů, aut nebo počítačů by se odepisovaly 12 měsíců. V pořadu České televize to uvedl náměstek ministra financí Ladislav Minčič. Zavedení zrychlených odpisů, ke kterým stát již přistoupil v roce 2009, by podle Minčiče znamenalo výpadek daňových příjmů státního rozpočtu ve dvou následujících letech mezi osmi a 14 miliardami korun. Záleží přitom na tom, jaký rozsah investic bude do zrychleného odepisování zahrnutý. Ministerstvo má v současnosti tři varianty. Jedna z nich počítá například i s odepisováním strojů s desetiletou odpisovou dobou, ministerstvo také zvažuje, zda do zrychleného odepisování zahrne nákup všech automobilů, nebo jen těch, které jsou prostředkem podnikání, tedy například vozů taxi.

Plzeňské oslavy osvobození přilákaly opět tisíce lidí do ulic

Tisíce lidí opět přilákaly do Plzně letošní oslavy osvobození města americkou armádou. Slavnosti svobody začaly už v pátek, víkend pak patřil jak armádním veteránům, ale ukázkám, které připravila současná česká armáda. Přes omezení, která oslavy u ulicích města přinášejí, proběhly bez vážnějších problémů. Hlavní lákadlem neděle byl průvod vojenských historických vozidel, který projel po Klatovské třídě. Projelo asi 170 vozů vojenské techniky. Novinkou letošního ročníku Slavností svobody byl seskok parašutistů přímo na náměstí Republiky. Všichni se na náměstí trefili. Historickou vojenskou techniku také mohli lidé obdivovat zblízka hned ve třech vojenských kempech, které byly po městě. Velký podíl na letošních akcích měla Armáda České republiky. Letošní slavnosti vyvrcholí v pondělí vzpomínkovým aktem Díky, Ameriko! na Americké třídě.

Ze sportu:

Čeští hokejisté prohráli ve svém druhém utkání na mistrovství světa ve Stockholmu s domácím Švédskem 1:2. O jediný gól se v přesilovce postaral Jiří Hudler. Národnímu týmu k úspěchu nepomohl ani výborný výkon brankáře Alexandra Saláka. Po opatrném úvodu, ve kterém se oba celky soustředily na pozornou obranu, zápas ovládli domácí. Pomohly jim k tomu přesilové hry.

Třetí zápas na mistrovství světa ve Stockholmu čeká v pondělí hokejovou reprezentaci. Soupeřem týmu kouče Aloise Hadamczika budou Švýcaři, kteří se postarali už o dvě překvapení, když na úvod porazili domácí Švédsko a zvítězili nad Kanadou po samostatných nájezdech. Češi půjdou do utkání s bilancí jedné výhry a jedné porážky, oproti soupeři budou mít den odpočinku navíc.

Česká tenistka Petra Kvitová otočila v Madridu zápas s Yaninou Wickmayerovou z Belgie a po výhře 4:6, 7:5 a 6:4 postoupila do druhého kola. Další soupeřkou osmé hráčky světa bude Slovenka Daniela Hantuchová. Třiadvacetiletá Kvitová se na postup hodně nadřela. Po ztrátě prvního setu totiž ve druhé sadě neudržela vedení 5:3 a v rozhodujícím setu zase musela otáčet nepříznivé skóre 2:4. Náskok Wickmayerové ale vymazala ziskem čtyř gamů za sebou.

Fotbalistům Sparty se vzdaluje zisk titulu. Po remíze 2:2 s Jihlavou neuspěli ani ve šlágru 26. ligového kola na stadionu mistrovského Liberce a po prohře 0:2 ztrácejí na vedoucí Plzeň už pět bodů. O výhře Slovanu rozhodli góly Michael Rabušic a Jiří Štajner. Severočeši zvítězili pošesté za sebou a posunuli se na třetí místo neúplné tabulky. Baník Ostrava díky dvěma trefám Milana Baroše zdolal Příbram 2:0 a udělal důležitý krok k záchraně.

Český judista Pavel Petřikov vybojoval bronz na jednom z pěti Grand Slamů v Baku a po necelém roce se dočkal medaile z velkého turnaje. Sedmý judista z nedávného mistrovství Evropy v Budapešti naposledy vybojoval rovněž třetí místo loni v červnu na Světovém poháru v Lisabonu. Judista Alexander Jurečka vybojoval bronzovou medaili ve váze do 90 kilogramů. Devátý muž z nedávného mistrovství Evropy navázal na třetí místo z poslední Grand Prix v tureckém Samsunu. Posune se tak do první patnáctky světového žebříčku a zajistil si účast na turnaji Masters.

Devatenáctiletý tenista Jiří Veselý vyhrál v Ostravě druhý challenger během tří týdnů. Po triumfu v polovině dubna v tureckém Mersinu ve finále Prosperita Open na antuce v Komenského sadech porazil šestého nasazeného Belgičana Steva Darcise ve dvou setech shodně 6:4.

Fotbalisté Watfordu, do jejichž kádru patří i český útočník Matěj Vydra a obránce Daniel Pudil, přímý postup do Premier League nevybojovali. V dramatickém posledním kole druhé anglické ligy prohrál jejich tým doma s Leedsem 1:2.

Cyklista Jan Bárta vyhrál na závodu Szlakiem Grodów Piastowskich v Polsku časovku na 30 kilometrů a ujal se vedení v celkovém pořadí. Úřadující mistr republiky v jízdě proti chronometru v Polkowicích porazil o šest sekund Němce Stefana Schumachera, někdejšího bronzového medailistu z mistrovství světa.

Hokejový útočník David Krejčí přihrál v sobotním utkání play off NHL na jeden gól Bostonu, Bruins ale prohráli s Torontem 2:4 a série je tak vyrovnaná 1:1.

Český motokrosař Martin Michek obsadil druhé místo ve Velké ceně Bulharska, druhém závodu mistrovství světa ve třídě MX3. V Trojanu, kde český vicemistr světa vloni poprvé v kariéře vyhrál závod světového šampionátu, si připsal body za čtvrtou a druhou příčku. Lepší byl jen Rakušan Matthias Walkner, který obě rozjížďky vyhrál.

Posledními semifinalisty NBL se stali basketbalisté Prostějova. V rozhodujícím pátém utkání čtvrtfinálové série nakonec nedopustili překvapení a porazili nejlepší tým nadstavbové skupiny A2 Levice 80:73. V semifinále se Východočeši utkají s NH Ostrava, druhou dvojici tvoří Nymburk a Pardubice.

Český motocyklista Jakub Kornfeil skončil ve Velké ceně Španělska v Jerezu v kategorii Moto3 na pátém místě. V závodě, který byl kvůli nehodě Francouze Alana Techera po 15 kolech ukončen, tak vyrovnal své dva roky staré maximum z Brna. V MotoGP se z českých jezdců představil jen Lukáš Pešek, pro kterého však závod po pádu ve čtvrtém kole skončil.

Kladivář Lukáš Melich zvítězil na atletickém mítinku IAAF World Challenge v Tokiu v nejlepším letošním světovém výkonu, v poslední sérii hodil rovných 79 metrů. Šestý muž olympijských her v Londýně zároveň na centimetr přesně trefil limit pro účast na srpnovém mistrovství světa v Moskvě. Za svým osobním rekordem z loňského roku zaostal Melich o 44 centimetrů.

Lídr extraligy házenkářů Jičín klopýtl na cestě za historickou medailí na palubovce loňského mistra Zubří a propásl šanci zvýšit svůj náskok už na pět bodů. V šestém kole nadstavby Jičínští napodobili druhé Hranice, které v sobotu prohrály v Praze s Duklou, a podlehli Zubří 23:30. Extraligu tak vedou nadále o tři body.

Počasí v pondělí:

Bude oblačno, přechodně polojasno. Místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 18 až 22 stupňů, na horách kolem 13.