Zprávy

Rychetský: Noví ústavní soudci začnou rozhodovat ihned

Tři nováčci, kteří od příštího týdne rozšíří řady ústavních soudců, začnou ihned soudit, a nedostanou tedy žádný čas na to, aby se seznamovali s agendou soudu. Předseda přetíženého Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský to uvedl v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce. Dodal, že ze čtyř kandidátů na soudce, které schválili senátoři, doporučil prezidentovi Miloši Zemanovi tři. Podle Rychetského připadá v současné době na každého ústavního soudce 170 - 180 nevyřízených věcí. Všechny nové stížnosti a návrhy, které bude projednávat jeden ze senátů ÚS, připadnou třem novým soudcům - profesorům právnických fakult Vladimíru Sládečkovi, Janu Filipovi a Jaroslavu Fenykovi. Předseda ÚS věří, že ačkoliv jsou nováčci z akademické sféry, proniknou do práce soudu rychle, a to mimo jiné proto, že dva z nich již v minulosti působili jako asistenti soudců. Vedle trojice akademiků schválil Senát v tomto týdnu do funkce ústavní soudkyně také soudkyni Nejvyššího správního soudu Miladu Tomkovou.

Švýcaři nechali v Credit Suisse zmrazit peníze za zakázky LČR

Švýcarská prokuratura nechala podle informací časopisu Týden v bance Credit Suisse zmrazit peníze, které se na účty banky dostaly za zakázky od státního podniku Lesy ČR. Švýcarské bance se nezdály finanční operace prováděné na účtech. Na účty banky totiž přišly stovky milionů korun a obratem se část z nich vrátila zpět do Česka, kde bylo přes 200 milionů vyzvednuto v hotovosti z účtů UniCredit Bank. Na švýcarských kontech tak zůstalo minimálně 100 milionů korun, uvedl Týden.cz. "My jsme upozornili Švýcary. O všem jsme věděli," řekl Týdnu dozorující státní zástupce Marek Solar. Fungování Lesů ČR, kterým patří polovina lesů v zemi, roky provází řada skandálů. Podnik v posledních letech pravidelně figuruje ve výročních zprávách Bezpečnostní informační služby, které opakovaně upozorňují na snahy lobbystických a podnikatelských skupin ovlivňovat jeho zakázky.

Webové stránky Cermatu nefungují, čelí útoku hackerů

Webové stránky maturitního centra Cermat nefungují. Od soboty čelí útoku hackerů, kteří uživatelům blokují přístup na stránky. Informoval o tom mluvčí Cermatu Petr Habáň. Jde o takzvaný DDoS útok, který velkým množstvím zasílaných dotazů zahltí napadený web a snaží se jej vyřadit z provozu. Nedávno byli útoku vystaveni mobilní operátoři, některé banky a další instituce.Podle Habáně by si útočníci měli uvědomit, že svým jednáním nepoškozují Cermat. Doplatí na něj pouze maturanti, kteří se připravují na zkoušku a na webových stránkách si chtěli vyzkoušet ilustrační testy. Maturity přitom začnou příští týden ve čtvrtek. Testy společné části maturit se budou psát od 2. do 9. května. Ústní zkoušky se uskuteční od 16. května do 10. června.

Rejdaři si stěžují na stavbu děčínského mostu

Rekonstrukce železničního mostu v Děčíně komplikuje nákladní dopravu na řece. Kvůli zúžení koryta Labe nemohou nákladní lodě místem proplouvat a musí je proti proudu táhnout remorkér. Lodní dopravci žádají kompenzace za dodatečné náklady, měsíčně má jít o statisíce korun. Metrostav, který opravu mostu provádí, zodpovědnost popírá. Kdo je za současnou situaci odpovědný, by měly mělo ukázat měření v řece. Podle Státní plavební správy mohl problém vzniknout nedodržením správných stavebních postupů.

Absolutním vítězem ankety TýTý se stal publicista Josef Klíma

Absolutním vítězem 22. ročníku televizní ankety popularity TýTý 2013 se stal publicista Josef Klíma, od diváků získal nejvyšší počet hlasů. Klíma při sobotním galavečeru ve vinohradském divadle získal také cenu za osobnost televizní publicistiky. Spolu s Jankem Kroupou nedávno obnovili na Nově publicistický pořad Na vlastní oči. Zábavný pořad Partička televize Prima, loňský absolutní vítěz, obhájil cenu za nejlepší pořad. Vítězství v kategorii seriál roku si znovu odneslo Vyprávěj České televize. Do televizní Dvorany slávy byl uveden herec Lubomír Lipský. Nejlepšímu hercem byl zvolen Ondřej Brzobohatý, jehož otec Radoslav Brzobohatý loni vstoupil do Dvorany slávy. Vítězkou mezi herečkami se stala Veronika Freimanová. Dvacáté zakřivené zrcadlo Kurta Gebauera si v kategorii nejlepší zpěvák převzal Karel Gott. Nejlepší zpěvačkou letos fanoušci zvolili Lucii Vondráčkovou. Osobností televizní zábavy se stal Karel Šíp. Objevem roku je herec Martin Kraus, známý z účinkování v televizních seriálech. V kategorii osobnost televizního zpravodajství stejně jako loni zvítězila Lucie Borhyová z televize Nova. Nejlepším sportovním moderátorem se znovu stal Vojtěch Bernatský z České televize.

Festival Finále vyhrály film Můj pes Killer a dokument Věra 68

Film Můj pes Killer režisérky Miry Fornay se stal vítězem 26. ročníku festivalu filmů Finále Plzeň, a to v sekci celovečerních filmů. Příběh skina Marka, který žije v bezútěšném prostředí u moravsko-slovenských hranic a své city dokáže dát najevo pouze svému psovi, označila porota za "přímý, odvážný a ohromujícím způsobem silný". Adam Mihál za roli v něm získal cenu za nejlepší herecký výkon. V sekci dokumentů získal hlavní cenu, tedy sošku Zlatého ledňáčka, snímek Věra 68 režisérky Olgy Sommerové, jenž sleduje vzestup i propad světoznámé gymnastky Věry Čáslavské. Cenu Václava Táborského za nejlepší dokument pro autora do 35 let získal Český žurnál - život a smrt v Tanvaldu režisérů Víta Klusáka a Filipa Remundy, Cenu Dagmar Táborské za nejoriginálnější dokument autorky do 35 let obdržela Olga Špátová za Největší přání. Oceněn byl porotou i studenty film Otázky pana Lásky režisérky Dagmar Smržové, z celovečerních snímků pak studentská cena putovala filmu DONT STOP režiséra Richarda Řeřichy. Filmové kluby vybraly za vítěze snímek Ve stínu režiséra Davida Ondříčka a dokument Láska v hrobě režiséra Davida Vondráčka. Ondříčkův snímek získal také cenu diváků.

Na Sychrově otevřeli vodárenskou věž

Francouzská neděle bratří Montgolfiérů otevřela tuto neděli návštěvníkům zámku Sychrov na Liberecku běžně nepřístupnou vodárenskou věž v parku a představila i další technické zajímavosti areálu. Montgolfiérové totiž nevynalezli jen horkovzdušný balon, ale také vodní čerpadlo - takzvaný trkač, který v první polovině 19. století čerpal vodu z Mohelky a zásoboval zámecký areál vodou. Uvedl to ředitel Územní památkové správy na Sychrově Miloš Kadlec. Sychrovský zámek patří k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v České republice a je nejnavštěvovanější památkou v Libereckém kraji. Loni jím prošlo bezmála 107.000 lidí. Od roku 1995 je zámek národní kulturní památkou, jeho sbírka 240 portrétů je považována za největší kolekci francouzského portrétního umění ve střední Evropě.

Soubor Ultima Vez se vrátí do Prahy

Slavné představení vlámského tanečního souboru Ultima Vez What the Body does not remember (Co si tělo nepamatuje) se na konci května vrátí do Divadla Archa. Oceňovanou inscenaci z roku 1987 tam čeští diváci mohli vidět před 16 lety. V nové verzi choreografie, která změnila představu o možnostech soudobého tance, účinkuje i český tanečník Pavel Mašek. Ultima Vez bude v Praze hostovat 28. a 29. května, řekla Pavlína Svatoňová z Archy. Inscenace získala v roce 1988 prestižní cenu Bessie Award a zapsala se do dějin soudobého tance. Soubor Ultima Vez se českým divákům poprvé představil v Divadle Archa v roce 1995 projektem Mountains Made of Barking. Od té doby mají diváci možnost sledovat tvorbu jednoho z nejvýznamnějších světových choreografů pravidelně.

Dražba předmětů českých mecenášů ve Švýcarsku překonala odhady

Přibližně 3,7 milionu švýcarských franků (77,5 milionu korun), tedy skoro trojnásobek původních odhadů, vynesla ve Švýcarsku sobotní dražba mobiliáře ze zámku českých mecenášů a sběratelů umění Lotara a Věry Neumannových. Informoval o tom švýcarský server rts.ch. Nejdražším vydraženým předmětem se stala malba mistra ze 16. století podle proslulého italského renesančního umělce Tiziana. Prodala se za 570.000 franků (11,9 milionu Kč). Za vyřezávanou komodu ve stylu Ludvíka XV. nový majitel zaplatil 297.000 franků. Umělecké sbírky patřily manželům Neumannovým spolu se zámkem v Gingins. Neumannovi ho zakoupili v roce 1962. Lotar Neumann, který zemřel před 21 lety, byl z pražské židovské rodiny a druhou světovou válku přežil pod jiným jménem. Jeho manželka Věra zemřela letos. Dědici se pak rozhodli panství Gingins a jeho majetek rozdělit. Sám zámek z 15. století bude prodán později. Podle neoficiálních informací budou prodejci žádat 35 milionů švýcarských franků.

Ze sportu:

Čeští tenisté budou hostit Argentinu v zářijovém semifinále Davis Cupu v pražské O2 areně. Dějiště zápasu potvrdil pořadatel Česká sportovní.

Hokejisté Švédska ovládli České hry v Brně, které zakončili výhrou nad Finskem 2:1 a na turnaji zvítězili bez ztráty bodu. Jejich soupeř skončil na závěrečném dílu Euro Hockey Tour poslední. Finové navíc ztratili šanci na druhé místo v celé sérii, za Českem zaostávají o dva body.

Český judista Lukáš Krpálek se stal mistrem Evropy ve váze do 100 kg. Na šampionátu v Budapešti porazil ve finále Nizozemce Henka Grola. Krpálek navázal na evropské tituly Jiřího Sosny z roku 1988 a Zdeňka Písaříka z roku 1954.

Čeští judisté vypadli na ME v soutěži družstev v 1. kole po prohře 1:3 s Nizozemskem. Mistr Evropy Krpálek už do posledního souboje nenastoupil.

Český útočník Radim Vrbata se rozloučil se sezonou NHL hattrickem, kterým zajistil Phoenixu výhru 5:3 na ledě Anaheimu. Mladoboleslavský rodák, který si navíc připsal i asistenci, zaznamenal čtvrtý hattrick v zámořské hokejové lize. Na dvě branky Vrbatovi přihrál Martin Hanzal. Poslední dvě volná postupová místa do play off obsadily týmy Detroitu a Minnesoty.

Fotbalisté Slovácka porazili ve 25. kole první ligy poslední České Budějovice doma 2:0 ukončili sérii sedmi soutěžních porážek. Utkání rozhodli po změně stran Libor Došek a Roman Haša. Jihočeši nenavázali na minulé vítězství nad Jabloncem a na nesestupové příčky ztrácí v neúplné tabulce tři body. Tým z Uherského Hradiště se posunul na desáté místo.

Volejbalisté Českých Budějovic nedopřáli v sobotu Ostravě mistrovské oslavy. Pátý zápas finálové série vyhráli obhájci titulu z jihu Čech ve své hale 3:1, Ostravští však vedou 3:2 a ukončit extraligové bitvy mohou v pondělí doma.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha ve druhém finále české ligy vyhrály v Brně nad domácím IMOSem 54:53 a v sérii hrané na tři vítězství vedou 2:0. Po katastrofálním vstupu do zápasu rozhodly obhájkyně titulu o vydřeném vítězství až v poslední čtvrtině. Třetí utkání je na programu v úterý 30. dubna v Praze a pokud USK zvítězí, získá třetí titul za sebou.

Český hokejový brankář Michal Neuvirth podepsal novou dvouletou smlouvu ve Washingtonu. Celkem si vydělá pět milionů dolarů, 2,4 milionu v příští sezoně a 2,6 v té následující.

Čeští florbalisté uzavřeli vystoupení na turnaji Euro Floorball Tour v Tampere výhrou nad Švýcarskem 6:3. Zvítězili i v dodatečných nájezdech 2:1 a skončí třetí. Svěřenci trenéra Radima Cepka rozhodli třemi góly ve třetí třetině.

Cyklistům se v pražském parku Folimanka oficiálně otevřela 700 metrů dlouhá cyklostezka, která ústí u Nuselského mostu. Lidé, kteří k dopravě po Praze používají kolo, byli sice zvyklí po cestě jezdit, nyní ale přibylo dopravní značení a průjezd cyklistů tak byl "zlegalizován". Zpřístupnění Folimanky cyklistům vyšlo na částku kolem 100.000 korun. Podobných míst je v Praze celá řada. Na webu Prahou na kole vytipovali cyklisté dvacet takových lokalit.

Počasí:

Oblačno, teploty 9 až 12. st. C.