Zprávy

Zeman kritizoval EU, vyslovil se proti pomoci Řecku a Kypru

Český prezident Miloš Zeman v rozhovoru s rakouským týdeníkem Profil kritizoval četné regulační směrnice Evropské komise. Ta by se neměla starat o žárovky, kuřáky, ani alkoholické nápoje, řekl Zeman v nejnovějším čísle časopisu, které vyjde v pondělí. Pasáže z rozhovoru zveřejnila agentura APA. Prezident se v interview vyslovil také proti finanční pomoci Řecku či Kypru. V rozhovoru také vyjádřil přání, aby Česká republika brzy přijala euro. Zároveň ale odmítl finanční pomoc zemím jako je Řecko nebo Kypr. "Nedovedu si představit, že by český ministr financí souhlasil s pomocí Kypru nebo Řecku," prohlásil Zeman, který byl tento týden v Rakousku na dvoudenní návštěvě.

Zeman: Investice do sportu jsou v podstatě investice do všech

Miloš Zeman jako první z českých prezidentů navštívil valnou hromadu největší sportovní organizace v zemi. V Nymburku byl svědkem přejmenování Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) na Českou unii sportu (ČUS). V krátkém proslovu řekl, že investice do sportu je důležitá a heslo Sport pro všechny by mělo být heslem mezigenerační. "Mám sportu co vracet, byť jsem nesportovní typ," řekl Zeman s odkazem za své působení v tělovýchovném podniku Sportpropag v letech 1971 až 1984. "Byl mi tam poskytnut azyl a lidé zabývající se diskriminovanými vědními obory se tam mohli bez tuhé stranické kontroly těmito obory zabývat. Jsem za to vděčný a za těch zhruba devět let jsem se přeci jen o sportu, byť teoreticky, něco dozvěděl," uvedl. Sportovní prostředí podle něj prochází krizí, která je nejen hrozbou, ale i příležitostí a výzvou. Ocenil předsedu ČUS Miroslava Janstu jako odvážného krizového manažera.

Schwarzenberg: Spor o posty velvyslanců může trvat rok či dva

Spor o jmenování velvyslanců mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem může trvat i rok či dva. Dohoda se zatím neblíží. Pro server iDNES.cz to řekl ministr Schwarzenberg. Ředitel hradního zahraničního odboru Hynek Kmoníček přitom v pátek uvedl, že podřízení obou politiků k dohodě pomalu směřují. "Je to opravdu veliký balík jmen a obě strany mají zájem na nějakém řešení," řekl Kmoníček. Podle Schwarzenberga ale žádné setkání se Zemanem momentálně není v plánu. Spor mezi ministrem zahraničí a prezidentem začal po nástupu Zemana do funkce. Hrad podle Schwarzenberga blokuje proceduru jmenování velvyslanců. Za vším byla nejprve Zemanova snaha poslat choť exprezidenta Livii Klausovou jako velvyslankyni na Slovensko. To ministr odmítl. Hrad uvádí, že jmenování a odvolání velvyslanců je pravomocí prezidenta, Zeman chce mít proto větší slovo. To se ale nelíbí ministrovi. Na ministerstvu zahraničí panují obavy, že Hrad zablokuje jmenovací proces velvyslanců až do konce funkčního období ministra.

Mynář: Amnestii napsali Jakl, Hájek a Hasenkopf

Autory novoroční amnestie vyhlášené bývalým prezidentem Václavem Klausem jsou exšéf politického odboru Hradu Ladislav Jakl, vicekancléř Petr Hájek a právník Pavel Hasenkopf. Právu to řekl Zemanův kancléř Vratislav Mynář. "Připravovali to celé, to znamená, že druhý článek nedomýšlel nikdo jiný než lidé z tohoto týmu," uvedl Mynář. Petr Hájek a Ladislav Jakl tvrzení Vratislava Mynáře odmítli. Hájek to sdělil na svém webu, Jakl v sms odpovědi na dotaz ČTK. Mlynářovo tvrzení odmítl na facebooku i Hasenkopf a dodal, že zvažuje právní kroky. Hájek tvrdí, že tehdejšímu prezidentu Václavu Klausovi pouze radil. V týmu prý byl také Jakl a kancléř Jiří Weigl. Účast Hasenkopfa na jednáních vyloučil. Z českých věznic bylo v důsledku novoroční amnestie propuštěno zhruba šest a půl tisíce odsouzených. Plošná milost se vztahuje také na desítky nepodmíněných a alternativních trestů. U velkých kauz se žalobci proti amnestii většinou odvolali.

Starostové ODS chtějí změnit zákon o veřejných zakázkách

Starostové ODS chtějí změnit zákon o veřejných zakázkách, podle nich se výběrová řízení v současnosti příliš protahují. Odmítají také rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) na obce, řekl po sobotním setkání vedení ODS se starosty premiér a předseda strany Petr Nečas. Podle Nečase je třeba řešit počet obcí v ČR, omezení ale musí být dobrovolné a přirozené. Mnozí starostové si na zákon o veřejných zakázkách stěžují, podle nich se schvalování zakázek velmi prodlužuje. Na jednání se shodli na tom, že by antimonopolní úřad, ke kterému se účastníci tendrů odvolávají, měl mít pro svá rozhodnutí závazné časové limity. Starostové, kterých se na ideovou konferenci v Brně sjelo kolem 120, diskutovali rovněž o reformě veřejné správy. Podle Nečase nemají být prioritním úkolem státu ve vztahu k obcím velké změny veřejné správy, ale především omezení agendy státu a s ním spojené administrativy a byrokracie.

ODS chce, aby se TOP 09 vyjádřila k situaci na ÚSTR

Vedení ODS chce, aby se k situaci v Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) vyjádřila TOP 09. Shodla se na tom Výkonná rada ODS. Poukázala na to, že prvním náměstkem nové ředitelky ústavu byl jmenován Zdeněk Hazdra, který byl členem TOP 09. Své členství ale pozastavil loni na podzim. ODS kritizuje poměry v ÚSTR, jež nastaly po nedávném odvolání ředitele ústavu Daniela Hermana a jeho nahrazení dočasnou ředitelkou Pavlou Foglovou. Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová ale uvedla, že další politické diskuse tuto instituci poškozují. Hermana odvolala rada ústavu, která hovoří o tom, že chce ÚSTR odpolitizovat. Rada nesouhlasí s podezřením, že jedná na politickou objednávku. Radu volí Senát, kde má nyní převahu levice. Dříve tam měla hlavní slovo pravice, hlavně ODS.

Ministerstvo chce, aby si Vietnamci mohli odpykat vězení doma

Vietnamci odsouzení v České republice by si v budoucnu mohli odpykat trest odnětí svobody ve své vlasti. Stejně tak Češi odsouzení ve Vietnamu by mohli putovat do českých věznic. Počítá s tím návrh mezinárodní dvoustranné smlouvy o předávání odsouzených osob, který připravuje ministerstvo spravedlnosti. Sdělila to mluvčí resortu Štěpánka Čechová. Do vietnamských věznic by tak Česko mohlo předávat například ty Vietnamce, kteří se dostanou do vězení kvůli drogové činnosti na území ČR. Možnost předání zpět do vlasti by mohla působit také preventivně a odradit vietnamské imigranty od páchání trestných činů. K návrhu smlouvy se momentálně vyjadřují ostatní ministerstva v rámci připomínkového řízení.

Škoda zvedne výrobu převodovek ve Vrchlabí na 1500 za den

Automobilka Škoda Auto hodlá v závodě Vrchlabí na Trutnovsku ve druhém pololetí letošního roku zvýšit kapacitu výroby převodovek o polovinu ze současných 1000 kusů za den na 1500 kusů za den. Při Dnu otevřených dveří to ČTK řekl mluvčí automobilky Jozef Baláž. Přibližně polovina výroby směřuje pro potřeby Škody Auto, zbytek jde ostatním značkám koncernu Volkswagen. Výrobu dvouspojkové sedmistupňové převodovky DQ200 zahájil vrchlabský závod po kompletní přestavbě loni v září. Investice do nových či přestavěných hal o rozloze přes čtyři hektary a do výroby činila téměř 4,5 miliardy korun. Aktuální výroba převodovek činí ve dvou až třísměnném provozu přibližně 700 kusů denně a postupně dál roste.

Na začátku června se uskuteční Týden čtení dětem

Začátkem června se uskuteční Týden čtení dětem, jímž vyvrcholí celonárodní osvětová kampaň Celé Česko čte dětem. Cílem je přivést děti ke knihám a ukázat, že každodenní čtení přináší radost a rozvíjí jejich myšlení a samostatnost. Týden čtení dětem bude mezi 1. až 7. červnem, akce slavnostně začne 30. května v Městské knihovně v Praze a zúčastní se jí například herec Jiří Lábus, herečka a zpěvačka Yvetta Blanarovičová a oceňovaná spisovatelka dětských knih Alena Ježková. ČTK o tom informovala Simona Andělová z agentury 2media. Součástí zahajovacího večera bude dobročinná sbírka knih - každý může přinést svou oblíbenou dětskou knihu i s osobním věnováním. Knihy budou vystaveny ve foyeru Městské knihovny, a pak poputují do dětských oddělení některých českých nemocnic, kde z nich budou dobrovolníci předčítat dětem.

V Plzni vrcholí majáles

Dvaatřicet kapel hraje na plzeňském majálesu. V Lochotínském amfiteátru až do půlnoci vystoupí špička současné populární hudby, například kapely Kryštof, Tomáš Klus, Iné Kafe, Charlie Straight, Mandrage, Wohnout, Sto Zvířat, Rybičky 48 a Mňága a Žďorp. Jde o nejstarší nepřerušovanou porevoluční studentskou akci v ČR, řekl ČTK organizátor Jiří Sojka ze Stavovské unie studentů Západočeské univerzity. Podobné velké majálesy jsou v Praze, Brně a Hradci Králové. Už v pátek odpoledne, kdy volil Král majálesu, bylo plzeňské náměstí zcela plné a přišlo tam přes 10.000 lidí. Poprvé za 24 let novodobé volby soutěžily o královnu čtyři ženy bez mužského kandidáta. Majálesový průvod prošel sadovým okruhem v centru města.

Ze sportu:

Český judista Lukáš Krpálek se stal mistrem Evropy ve váze do 100 kg. Na šampionátu v Budapešti porazil ve finále Nizozemce Henka Grola. Krpálek navázal na evropské tituly Jiřího Sosny z roku 1988 a Zdeňka Písaříka z roku 1954.

Čeští hokejisté prohráli ve druhém vystoupení na Českých hrách v Brně se Švédskem 0:1 po trefě Pära Arlbrandta z 19. minuty a nepodařilo se jim posílit naději na triumf v Euro Hockey Tour. Blízko k vítězství v turnaji jsou Švédové, kteří mají před duelem s Finskem plný počet šesti bodů a tříbodový náskok před Českem, které čeká v neděli od 18:00 Rusko.

Český tenista Lukáš Rosol si na antuce v Bukurešti zahraje poprvé v kariéře o titul na okruhu ATP. Daviscupový reprezentant porazil v dnešním semifinále druhého nasazeného Gillese Simona z Francie 6:2, 6:3 a v neděli se utká s vítězem duelu mezi Španělem Guillermem Garcíou-Lópezem a Němcem Florianem Mayerem.

Delegáti Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) na valné hromadě v Nymburku rozhodli o změně názvu. Největší sportovní organizace v zemi se ode dneška jmenuje Česká unie sportu (ČUS).

Start hokejových útočníků Calgary Jiřího Hudlera a Romana Červenky na mistrovství světa ve Stockholmu je kvůli zranění ohrožen. Červenka vinou zraněných vazů v kolenu odehrál v pátečním utkání NHL v Chicagu jen dvě střídání, Hudler nenastoupil vůbec.

Cyklista Roman Kreuziger letos nepojede Giro d'Italia, na kterém startoval v předchozích dvou letech. Jméno českého jezdce nefiguruje v nominaci týmu Saxo-Tinkoff na první Grand Tour sezony, která začne za týden 4. května v Neapoli. V minulých dvou ročnících Gira chtěl Kreuziger ještě v barvách Astany útočit na stupně vítězů v celkovém pořadí, ale plán mu nevyšel. Při svém debutu v roce 2011 přesto pátým místem dosáhl nejlepšího českého výsledku v konečném pořadí některé z Grand Tour, loni skončil patnáctý.

Dělené deváté místo obsadily oba české páry plážových volejbalistek na úvodním turnaji Světového okruhu v čínském Fu-čou. Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou podlehly ve druhém kole play off Američankám April Rossové a Jennifer Kessyové, stříbrným olympijským medailistkám z Londýna a bývalým mistryním světa. Martina Bonnerová s Barborou Hermannovou prohrály rovněž ve dvou setech se Španělkami Lilianou a Elsou Baquerizovou.

Počasí:

V noci bude převážně zataženo, ochladí se na 9 až 4°C. Zítra čekáme oblačno až polojasno, místy déšť nebo přeháňky, ty mají ale postupně slábnout. Nejvyšší teploty 12 až 16, na jihu a východě až 21stC, na horách nejčastěji kolem 10.