Zprávy

Zeman podepsal zrušení doživotní imunity zákonodárců

Prezident Miloš Zeman podepsal zrušení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců. Omezení výsad členů parlamentu a Ústavního soudu přináší novela ústavy, kterou prezident na rozdíl od běžných zákonů nemohl vetovat. Novela počítá s tím, že poslance či senátora nadále nebude možné trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud by ale Sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasily, nic by nebránilo stíhání zákonodárce po zániku jeho mandátu, pokud nebude znovu zvolen. Podobné pravidlo bude platit pro ústavní soudce, o jejichž vydání rozhoduje horní komora.

Zeman: Thatcherovou respektovali i její názoroví odpůrci

Někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová byla člověkem, kterého respektovali i jeho názoroví odpůrci, napsal v reakci na její pondělní úmrtí Davidu Cameronovi český prezident Miloš Zeman. V telegramu britskému premiérovi vyjádřil s úmrtím Thatcherové hlubokou soustrast. Text telegramu je zveřejněný na webových stránkách Hradu. Thatcherová zemřela v pondělí ve věku 87 let. Smutek nad jejím odchodem vyjádřil kromě mnoha jiných politiků také Zemanův předchůdce na Pražském Hradě Václav Klaus, který se k jejím myšlenkám a názorům dlouhodobě hlásí. Její odchod označil Klaus za obrovskou ztrátu pro stoupence svobody, demokracie, trhu a kapitalismu. Svého nástupce Zemana Klaus pokládá za ideového protivníka.

Postavení azylantů v ČR se zlepší, budou moci cestovat po EU

Postavení lidí, kteří získali v Česku azyl nebo takzvanou doplňkovou ochranu, se zlepší. Budou moci například cestovat po zemích EU. Zákon podepsal prezident Miloš Zeman. Novela naopak přináší tvrdší postih pro cizince, kteří se v ČR dopouštějí trestné činnosti, například výroby a distribuce drog. Mohlo by jim být zrušeno právo dlouhodobého pobytu. Zpřísnění pro cizince do novely prosadili poslanci v reakci na obchod s drogami v příhraničí s Německem. K jeho aktérům patří právě cizí státní příslušníci. Dosud mohli pozbýt dlouhodobé vízum a pobyt jen cizinci odsouzení pro úmyslný trestný čin na dobu delší než tři roky. Část týkající se azylantů vláda navrhla kvůli převedení dvou evropských směrnic do českého právního řádu. Cílem je vytvoření takzvaného společného evropského azylového systému, který by měl zajistit stejnou azylovou politiku všech členských států.

Další ranění z francouzského autobusu odletí domů ve středu

Většina z 23 pacientů, kteří po pondělní nehodě francouzského autobusu u dálničního sjezdu u Rokycan skončili v plzeňské fakultní nemocnici, odcestuje ve středu domů. Do Francie je dopraví letecký speciál, který odletí z Prahy odpoledne, řekla náměstkyně ředitelky nemocnice pro ošetřovatelskou péči Andrea Mašínová. V nemocnici zůstane podle ní i nadále pět pacientů se středně těžkým až těžkým zraněním - čtyři dospělí a jedno dítě. Autobus s francouzskými studenty víceletého gymnázia Notre-Dame v Remeši havaroval v pondělí kolem 6:30 u dálničního sjezdu u Rokycan. Cestovalo v něm 41 lidí, z toho 36 studentů. Jedna dívka zemřela, 23 lidí lékaři hospitalizovali, 17 nezraněných pasažérů odjelo v pondělí. Nehodou se zabývá policie. K objasnění příčin jí pomůže také několik odborných posudků zadali. Budou se zabývat například technickým stavem autobusu. Řidiče zatím policie nemohla vzhledem k jeho zdravotnímu stavu vyslechnout.

Návrhy k růstu ekonomiky dopracují ministři s odbory a firmami

Kroky na podporu růstu ekonomiky a proti nezaměstnanosti v Česku společně dopracují ministři, odboráři a zaměstnavatelé. Komise bude mít 15 členů. Výsledný návrh připraví do 25. dubna, kdy by ho znovu měla prodiskutovat tripartita. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Vláda připravila 19 opatření, předáci a podnikatelé k nim mají některé výhrady. Nachystali vlastní návrhy. Podle Kuby má kabinet v plánu předložit také "debyrokratizační balíček". Ministryně práce Ludmila Müllerová řekla, že její resort zvýší výdaje na podporu zaměstnanosti. Upravit by se měla také pravidla českého kurzarbeitu, aby ho firmy víc využívaly. Diskuse na zasedání tripartity byla podle předáka odborového svazu KOVO Josefa Středuly ostrá a "nedalo se mluvit o diplomacii". Podle ČTK dokonce hrozilo, že zástupci zaměstnavatelů a odborů jednání opustí.

Podle Müllerové by minimální mzda mohla růst už v pololetí

Pokud by s růstem minimální mzdy souhlasila vláda, podle ministryně práce Ludmily Müllerové (TOP 09) nic nebrání tomu, aby se nejnižší příjem zvedl už od července. Ministryně to řekla novinářům po zasedání ministrů s odboráři a zaměstnavateli. Bez jejich shody návrh kabinetu předložit nechce. Tripartita jednání o minimální mzdě odložila na 25. dubna. Odbory žádají zvýšení o 500 korun na 8500. Zaměstnavatelé se zatím nevyjádřili. Chtějí nejdřív znát výslednou podobu opatření na podporu ekonomického růstu. Hrubá minimální mzda nyní činí 8000 korun. Naposledy se zvýšila v lednu 2007. Průměrná čistá mzda letos dosahuje 19.765 korun.

Ostravská ODS chce zrušit místní sdružení, v němž je i Topolánek

Oblastní rada ostravské ODS požaduje po výkonné radě strany zrušení místního sdružení Ostrava-Centrum. Jeho členem je i bývalý premiér a předseda občanských demokratů Mirek Topolánek. Pokud výkonná rada návrhu vyhoví, musí se členové zrušeného sdružení registrovat do jiné místní organizace, jinak jim zanikne členství ve straně. ČTK to řekl předseda oblastního sdružení a náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek (ODS). Výkonná rada by se mohla konat koncem měsíce. Dodal, že pro návrh na zrušení místního sdružení hlasovalo v pondělí všech 13 přítomných členů oblastní rady, která je šestnáctičlenná. Štěpánek odmítá, že by tato aktivita nějak souvisela s osobou bývalého předsedy strany Topolánka, který na loňském kongresu strany ODS kritizoval a mluvil o tom, že se stává malou stranou a musí se vzpamatovat.

Osm aktivistů z Holešovské výzvy demonstrovalo u sídla vlády

Osm lidí z iniciativy Holešovská výzva požadovalo před sídlem vlády demisi kabinetu Petra Nečase (ODS). Podle demonstrantů "tato vláda nemá právo vládnout" a je prý "nelegitimní a nezákonná". Poukazovali na to, že Nečasův tým se opírá o bývalé členy Věcí veřejných, kteří se loni seskupili ve straně LIDEM. Moc by proto měl kabinet předat "občanské vládě", jejíž podobu ale protestující blíže nespecifikovali. K policejním zátarasům před sídlem vlády však prý budou chodit tak dlouho, dokud jim nebude vyhověno. Demonstrace navazovala na nedělní protest na Václavském náměstí, kde organizátoři očekávali tisíce lidí z různých míst republiky. Ze severu Moravy kvůli tomu nechali vypravit zvláštní vlak. Podle odhadů policie ale na Václavské náměstí přišlo protestovat jen zhruba 500 lidí.

LN: Klausovu amnestii opět prověří Ústavní soud

Kontroverzní novoroční amnestii prezidenta Václava Klause znovu prověří Ústavní soud (ÚS). Po neúspěchu senátorského návrhu řeší případ konkrétního člověka, který ztratil šanci získat zpět svůj majetek. Ústavní stížnost má řešit plénum soudu. Napsaly to Lidové noviny (LN). Deník uvedl, že vedení Ekologického právního servisu (EPS) našlo člověka, kterému zastavení stíhání dlouho vyšetřovaných kauz zmařilo šanci na získání ztracených peněz. Právníci EPS otevřeli dva případy, podle listu ale pokračují jen v jednom. Podali správní žalobu a navíc ústavní stížnost. Upozorňují na to, jak amnestie zasáhla do lidských práv.

NERV bude mít novou pracovní skupinu k trhu práce

V rámci Národní ekonomické rady vlády (NERV) vznikne nová pracovní skupina zabývající se pracovním trhem. Garantem pracovní skupiny bude člen NERV Daniel Münich. Půjde tak o 11. pracovní skupinou rady, informoval tajemník NERV David Havlíček. "Český trh práce je na tom v rámci Evropské unie velmi slušně, ale přesto se musíme potýkat s dopady dlouhodobé stagnace evropské ekonomiky. Musíme se tedy zaměřit na strukturální změny na trhu práce, stejně jako na krátkodobé kroky k podpoře zaměstnanosti," uvedl ke vzniku skupiny premiér Petr Nečas. Skupina bude například podle Münicha průběžně vyhodnocovat nové projekty ministerstva práce a sociálních věcí. NERV je nezávislým poradním orgánem vlády. Činnost skupiny obnovil po svém nástupu do úřadu premiér Petr Nečas v létě 2010. Nyní má NERV 14 členů z řad ekonomů.

Nezaměstnanost v březnu klesla na osm procent

Nezaměstnanost v Česku se v březnu snížila na osm procent z únorových 8,1 procenta, což odpovídá odhadům analytiků. Bez práce bylo podle pracovních úřadů 573.875 lidí. Oproti únoru je to o 5582 lidí méně. Údaje jsou podle nové metodiky, která stanovuje podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu ve věku 15 až 64 let. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Volných pracovních míst bylo 38.863, meziměsíčně více o 4228. Na jedno volné pracovních místo připadalo v průměru 15,1 uchazeče. Nejméně nezaměstnaných bylo tradičně v okresech Praha-východ s 3,4 procenta, Praha-západ s 3,9 procenta a Praha s 4,6 procenta.

Ve středu bude podepsána smlouva o prodeji podílu v ČSA

Zástupci vlády a Českého Aeroholdingu ve středu podepíšou dohodu o prodeji 44procentního podílu v Českých aeroliniích korejskému dopravci Korean Air. Slavnostního podpisu by se měli zúčastnit premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek, za Český Aeroholding jeho generální ředitel Miroslav Dvořák a 1. místopředseda Petr Vlasák. Korejskou stranu budou reprezentovat prezident Korean Air Čang Hun-či a výkonný viceprezident Won Te-čo. Uvedla to Michaela Lagronová, mluvčí Českého Aeroholdingu, pod který České aerolinie spadají. Po podpisu smlouvy bude následovat slavnostní večer, na kterém vystoupí Česká filharmonie. Večera by se měl zúčastnit i prezident Miloš Zeman. Korean Air mají koupit podíl v Českých aeroliniích za 67,5 milionu korun. Asijský dopravce zůstal jediným zájemcem o dlouhodobě ztrátové ČSA. Druhý zájemce Qatar Airlines nepředložil závaznou nabídku.

ÚOHS začal prošetřovat nedávný prodej automobilky Tatra

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal prošetřovat prodej automobilky Tatra. Zahájil správní řízení. Noví majitelé zadluženou automobilku získali v březnu v dražbě za 176 milionů korun. Na úřad se obrátili zbrojař Jaroslav Strnad a firma PROMET TOOLS. Podle oznámení na webu ÚOHS mají "získat možnost společně kontrolovat" společnost TATRA TRUCKS. Ta vznikla teprve osmého března a nahradila firmu TRUCK DEVELOPMENT, kterou noví majitelé podle dřívějších informací účelově založili jako nástroj k převzetí Tatry. Podle obchodního rejstříku je jediným akcionářem Tatry trucks Marek Galvas, který dosud působil jako předseda představenstva Tatry development. Prostředky na ovládnutí Tatry společnosti Truck Development poskytla podle dřívějších informací mimo jiné skupina J&T.

Praha už Metrostavu zaplatila zhruba třetinu dluhu za Blanku

Praha už vyplatila firmě Metrostav zhruba 450 milionů korun, což je asi třetina z dlužné částky za stavbu tunelového komplexu Blanka. Uvedl to primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Přijatou částku potvrdil i mluvčí Metrostavu František Polák. Do týdne by podle primátora mělo na účet firmy přijít dalších 120 milionů. Praha Metrostavu neproplácela faktury od loňského května. Dluh za odvedené práce se vyšplhal na zhruba 1,5 miliardy korun. Pozastavení plateb vysvětlovalo město tím, že během výstavby se udělaly významné změny v projektu, které je třeba zkontrolovat. Tunelový komplex Blanka je součástí vnitřního obchvatu města. Jeho výstavba začala v roce 2007. Minulé vedení města tvrdilo, že stavba bude stát asi 28 miliard korun. Podle současného vedení by měla výsledná cena činit 36 miliard korun.

MZe: Peníze na protipovodňová opatření letos vzrostou na 2,2 mld.

Na protipovodňová opatření by letos mělo v rámci programu ministerstva zemědělství (MZe) jít 2,2 miliardy korun, bezmála o 200 milionů Kč více než před rokem. Vyplývá to z informačního materiálu určeného pro středeční jednání vlády. Dalších 323 milionů Kč má letos směřovat na rekonstrukce či odbahnění rybníků a vodních nádrží. Oba programy jsou z většiny financovány z úvěru, který si Česko vzalo u Evropské investiční banky. Podnětem pro rozsáhlejší protipovodňové investice byly velké záplavy v nedávné minulosti, zejména v letech 1997 a 2002. Velká voda za posledních 15 let způsobila v Česku škody za více než 170 miliard korun a vyžádala si 123 lidských životů. Na obnovu, odbahnění a rekonstrukce rybníků a vodních nádrží má od roku 2007 jít včetně letoška celkem 3,4 miliardy korun. Proti povodním by měly pomoci také pozemkové úpravy. V jejich rámci má být v sedmiletém období proinvestováno zhruba 760 milionů Kč, do čehož je zahrnuto i letošních zhruba 40 milionů korun.

Mise stíhaček v Pobaltí stála obranu asi 45 milionů korun

Na necelých 45 milionů korun z rozpočtu ministerstva obrany vyšla čtyřměsíční mise českých stíhaček, které v rámci NATO od loňského září do letošního 4. ledna střežily vzdušný prostor pobaltských členů aliance. Plyne to z informačního materiálu ministerstva obrany o operaci, se kterým se ve středu seznámí česká vláda. Předkládací zpráva k dokumentu zdůrazňuje, že účast českých pilotů při ochraně Pobaltí přinesla cenné zkušenosti z práce nadzvukového letectva v reálných podmínkách. Piloti za 298 letů nalétali celkem 326 letových hodin. V 16 případech, které dohromady trvaly 23,5 hodiny, se jednalo o ostré vzlety proti narušitelům, tedy civilním i vojenským letounům, které nedodržovaly pravidla létání po tratích civilních letových služeb. Při předchozím obdobném nasazení českých letadel v oblasti v roce 2009 vzlétli piloti v osmi takových případech. Ochranu vzdušného prostoru nad Pobaltím od nich pak převzalo Dánsko. Estonsko, Lotyšsko ani Litva nemají vlastní vojenská letectva, proto jejich nebe stráží jiné členské státy Severoatlantické aliance.

Jarní setí má zpoždění až o šest týdnů

Setí jarních plodin má v důsledku nepříznivého počasí zpoždění o tři až šest týdnů. Uvedli to zástupci Agrární komory. Podle jejího viceprezidenta Jindřicha Šnejdrly v důsledku toho vzrostou například pěstitelům jarního ječmene náklady zhruba o půl miliardy korun. "Ani dlouholetí pamětníci nepamatují,že bychom jarní ječmeny zakládali koncem dubna," podotkl Šnejdrla. Celkové plochy obilovin a dalších plodin jsou na úrovni předchozího roku a dávají stále předpoklad průměrné dobré úrody. Podle předsedy zemědělské společnosti Agro Jesenice Josefa Kubiše nehrozí nedostatek obilí, u něhož je Česko dlouhodobě v přebytku a nemalou část produkce vyváží.

Česká pozice: Shell nabízí podíl v České rafinérské českému státu

Britsko-nizozemská společnost Royal Dutch Shell nabízí podíl v České rafinérské českému státu. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) serveru Česká pozice potvrdil, že stát obdržel nabídku na odkoupení více než 16 procent akcií strategického podniku. Česká rafinérská provozuje dvě největší rafinerie v Česku, v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Většinovým vlastníkem České rafinérské je s více než 51procentním podílem petrochemická skupina Unipetrol, menšinové podíly v ní drží italská skupina Eni a Royal Dutch Shell. Potenciálním kupcem by podle České pozice pravděpodobně byl státem ovládaný podnik Čepro.

V ČR chybí léčebná rehabilitace pro parkinsoniky

V Česku chybí léčebná rehabilitace pro pacienty s Parkinsonovou nemocí, řekla místopředsedkyně Společnosti Parkinson Jana Večlová. Podle ní neexistuje síť center se zdravotníky vyškolenými pro péči o lidi s tímto nervovým onemocněním. Pacienti dostanou léky, ale nefarmakologická léčba nenavazuje. Lázeňskou léčbu dostanou jen jednou za život, upozornila Večlová. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) sdělil, že potřebnou rehabilataci pro parkinsoniky podpoří. Podle ministra musí být rehabilitační péče pro tyto pacienty řešena koncepčně, za účasti příslušných odborných společností a pacientských organizací. Parkinsonovu nemoc, která je typická neovladatelným třesem a ztuhlostí, má 15.000 Češek a Čechů. Na celém světě jí trpí šest milionů lidí. Jejich problémy připomene 11. dubna Světový den Parkinsonovy nemoci.

Ve spisech zveřejněných WikiLeaks je obchodní jednání ČSSR s USA

Mezi dokumenty ze 70. let, které zveřejnil server WikiLeaks, je zachycen i rozhovor mezi někdejším československým ministrem zahraničím Bohuslavem Chňoupkem a tajemníkem amerického ministerstva zahraničí Walterem Stoesselem. Rozhovor se konal v roce 1973 a Chňoupek v něm údajně řekl, že Praha má zájem rozvíjet obchodní vztahy s USA. Podle zveřejněného dokumentu byla Praha také připravena umožnit americkým podnikatelům návštěvu ČSSR a zajistit jim kontakty s československými firmami. Hovořilo se hlavně rusky a americká strana měla zájem o kulturní výměnu. Další dokument je záznamem jedné ze schůzek českých a amerických zástupců v Černínském paláci. Konala se v říjnu 1973 a jednalo se na ní o detailech dohody o doložce nejvyšších výhod (MFN). Šéf československé delegace je označen příjmením Žantovský. Navrhl detailní dohodu o platbě paušální částky v 15 letech s tím, že po obdržení statusu MFN začnou Češi paušál splácet ročně v hodnotě rovnající se čtyřem až pěti procentům objemu ročního exportu do USA. Tato doložka měla mít urychlující vliv na zvýšení objemu obchodu mezi USA a ČSSR.

Rada ÚSTR by mohla jednat o odvolání ředitele Hermana

Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) by ve středu mohla jednat o odvolání ředitele této instituce Daniela Hermana. Uvedli to někteří radní. Rada je už delší dobu nespokojena s jeho prací. Kritici ovšem radě vyčítají, že chce ústav paralyzovat. Rada tato nařčení ale odmítá. V úterý odpoledne před ústav přišla na demonstraci asi dvacítka zaměstnanců, odborářů a aktivistů, protože odvolání Hermana nechtějí a obávají se o osud instituce. To, že je ÚSTR zpolitizovaný, si myslí i někteří historici. Potvrzují to rozepře mezi vládnoucími stranami a opozicí. Herman ČTK řekl, že jakákoliv politizace činnosti ústavu je nešťastná a kontraproduktivní. K tomu, zda se opozice pokouší destabilizovat ÚSTR, se nechtěl vyjadřovat. Ústav zřídil stát za účelem zkoumání doby nesvobody.

Krieglovu cenu má aktivista Hollan ze sdružení Brnění

Letošní Cenu Františka Kriegla, kterou uděluje Nadace Charty 77 za občanskou statečnost, dostal aktivista Matěj Hollan, který založil sdržení Brnění. Nadace ho ocenila za nový typ občanského aktivismu, za boj proti nelegálnímu hazardu a korupci a za prosazování svobody informací. Osmadvacetiletý Hollan je hudebník. Občanské sdružení Brnění vzniklo v roce 2010. Za své cíle si klade rozvoj občanské společnosti, ochranu a rozvoj veřejných prostor, ochranu přírody, krajiny a kulturních památek, šíření environmentálních hodnot prostřednictvím vzdělávání a prosazování principu partnerství v neziskovém sektoru a mezi nevládními neziskovými organizacemi, veřejnou správou a komerčním sektorem. Cena Františka Kriegla je podle nadace udělována od roku 1987. Dostávají ji jedinci, kteří riskují vlastní postavení, kariéru a často i život, aby prosadili názory a cíle, jež odpovídají humanistickým ideálům, demokracii a lidským právům a jež oni považují za správné.

Šéfem Divadla Na Zábradlí bude Petr Štědroň

Ředitelem pražského Divadla Na Zábradlí se od podzimu stane Petr Štědroň, umělecký šéf brněnské Reduty a dramaturg Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Jmenování schválila rada hlavního města. Štědroně vybrala odborná komise z osmi uchazečů. Štědroň (ročník 1976) vystudoval germanistiku a dějiny umění, působil jako dramaturg Mahenovy činohry Národního divadla v Brně, v současné době je uměleckým šéfem brněnského Divadla Reduta. Dosavadní ředitelka Divadla Na Zábradlí Doubravka Svobodová se konkurzu neúčastnila. O místo naopak měli zájem například umělecký šéf činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Martin Glaser nebo bývalý ředitel festivalu animovaných filmů Anifest v Teplicích Jakub Hora. Praha hledala také šéfa Divadla pod Palmovkou. Minulý týden odborná komise doporučila na tento post režiséra Michala Langa. Jeho jmenování ještě musí potvrdit rada.

Zámek ve Valticích vystavuje kopii slavného Rubensova obrazu

Zámek ve Valticích na Břeclavsku nově vystavuje vzácnou kopii obrazu Následky války od Petera Paula Rubense (1477 až 1540). Rozměrné dílo, jehož cena se odhaduje na milion korun, původně zdobilo zámek ve Velkých Losinách. Obraz vytvořil patrně pod vedením Rubense některý z jeho žáků, řekl valtický kastelán Michal Tlusták. Originál vzácného obrazu visí ve Florencii v Galerii Palatina a patří ke světově uznávaným dílům. Zachycuje boha války Marta, který prochází krajinou jako nájemný žoldák. Jeho kroky se marně snaží zadržet Venuše, bohyně lásky. Dílo vzniklo jako reakce na hrůzy třicetileté války.

Obecní dům nabídne Lendlovu sbírku Muchových plakátů

Unikátní kolekci slavných plakátů Alfonse Muchy, které vytvořil na přelomu 19. a 20. století a které mu přinesly světovou slávu, uvidí od středy návštěvníci Obecního domu v Praze. Veřejnosti se na výstavě poprvé představí sbírka shromážděná bývalým tenistou Ivanem Lendlem. Ve svém domě má Lendl pověšeno 116 ze 119 Muchových plakátů. Nyní sbírku posílá do světa, po Praze bude pět let putovat po dalších evropských městech. Na zahájení výstavy přijela jeho dcera Marika, Lendl pražskou prezentaci zhlédne 29. dubna. Mucha byl významným českým malířem a designérem, který se dnes považuje za nejtypičtějšího přestavitele stylu art nouveau neboli secese. Proslavil ho plakát z roku 1894, který vytvořil na zakázku pro nejslavnější herečku své doby Sarah Bernhardtovou. Mucha při tvorbě využil možností tehdy nově zdokonalené technologie litografického tisku.

Ze sportu:

České Budějovice jsou prvním finalistou play off extraligy volejbalistů. Obhájci titulu vyhráli v Příbrami 3:2 a semifinálovou sérii ovládli 4:0

Fotbalové derby mezi Spartou a Slavií by mělo být v sobotu vyprodané. Na letenský stadion pražské Sparty zřejmě znovu dorazí přes 19 tisíc fanoušků, stejně jako před dvěma týdny na další šlágr s Plzní. Sparta půjde do zápasu v roli favorita, protože společně s Plzní vede ligovou tabulku. Slavia je s dvacetibodovým odstupem na osmé pozici.

Trenérem fotbalistů Zbrojovky Brno se stal Ludevít Grmela, který nahradil odvolaného Petra Čuhela. Asistentem nového kouče bude dočasně Luděk Zajíc, dosavadní šéftrenér mládeže. Klubové vedení sáhlo ke změnám v realizačním týmu kvůli neuspokojivým výsledkům v jarní části ligy, v níž Zbrojovka získala ze šesti zápasů pouze bod.

Český hokejový útočník Rostislav Olesz z Rockfordu byl vyhlášen nejlepším hráčem uplynulého týdne v nižší zámořské AHL. Sedmadvacetiletý bronzový medailista z olympijských her v Turíně z roku 2006 si na farmě Chicaga v tomto období připsal ve čtyřech zápasech sedm bodů za čtyři branky a tři asistence.

Olympijský vítěz ve skoku o tyči Renaud Lavillenie z Francie a další zlatý medailista z londýnských her Kirani James z Grenady v běhu na 400 metrů rozšíří seznam hvězd na atletickém mítinku Zlatá tretra Ostrava. Jeho 52. ročník se uskuteční ve Vítkovicích 27. června. Nečekaný vítěz olympijské čtvrtky v Londýně se na nově položené dráze utká i s nejlepším českým závodníkem a halovým mistrem Evropy Pavlem Maslákem. Oba se pokusí svrhnout 37 let starý rekord mítinku, který drží od roku 1976 Alberto Juantorena časem 44,70.

Tři elitní světové závody se letos pojedou na plochodrážním stadionu na Markétě v Praze. Již tradičně se v domovském prostředí PSK Olymp uskuteční klání mistrovství světa jednotlivců - Grand Prix České republiky (GP); v červenci se v české metropoli navíc pojede světový šampionát družstev, takzvaný World Cup (WC). Vedle finálového klání, do kterého je přímo nasazena i česká reprezentace, se na Makrétě uskuteční i závod "poslední šance".

Radek Dvořák zařídil v NHL dvěma góly výhru Anaheimu 2:1 nad Edmontonem a byl vyhlášen první hvězdou pondělního zápasu. Mezi střelce se zapsal také Roman Červenka, který nastartoval obrat Calgary v Coloradu při výhře 3:1. Jaromír Jágr se podílel dvěma asistencemi na úspěchu Bostonu 6:2 nad Carolinou.

Fotbalisté Jihlavy v dohrávce 22. kola první ligy hráli téměř celé utkání v oslabení, přesto doma v duelu nováčků porazili Brno 2:0. Vysočina už v 7. minutě přišla o vyloučeného Marka, ale Šourek se Šimonkem i v početní nevýhodě dokázali skórovat a udržet jarní domácí neporazitelnost. Brno tak prohrálo devátý zápas z posledních jedenácti a zůstává těsně nad hranicí sestupu.

České hokejistky při své premiéře v elitní kategorii mistrovství světa záchranu nevybojovaly. Po sobotní prohře 1:2 po samostatných nájezdech v pondělí v Ottawě podlehly Švédsku 0:4 a v sérii play out prohrály 0:2 na zápasy. V roce 2015 je tak čeká start v divizi I.

Český souboj v prvním kole tenisového turnaje v polských Katovicích vyhrála třetí nasazená Klára Zakopalová, která zdolala Kristýnu Plíškovou 7:6 a 6:2. Druhá ze sester Plíškových Karolína se může těšit na další zápas, protože Španělku Marii-Teresu Torrovou-Florovou zdolala 6:1, 3:6 a 6:0.

Počasí:

Ve středu čekáme přeháňky, pak od západu ubývání oblačnosti. Teploty vystoupí na 8 až 12 stupňů, na horách naměří kolem čtyř nad nulou.