Zprávy

0:00
/
0:00

Barroso zřejmě pojede do Prahy 2. dubna

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso zřejmě navštíví 2. dubna Prahu. Řekla to Barrosova mluvčí, podle níž ale cesta ještě není stoprocentně jistá. O stejném datu hovoří neoficiálně také zdroje z české strany. Nový český prezident Miloš Zeman po nástupu do úřadu potvrdil, že na Pražský hrad vyvěsí vlajku Evropské unie a že na ceremonii pozval Barrosa. Do Prahy se v dubnu chystá i prezident Evropské unie Herman Van Rompuy. Sdělila to Van Rompuyova kancelář s tím, že plánovaný termín 25. dubna se může ještě změnit.

Zeman poprvé přijel na vládu

Nový prezident Miloš Zeman poprvé přijel na jednání vlády. Zúčastnil se ale jen části jednání. S premiérem a ministry hovořil zejména o zahraniční politice. Prezident již dříve uvedl, že bude vládu i Parlament navštěvovat v případě projednávání důležitých zákonů. Předseda vlády původně Zemana pozval hned na první zasedání vlády po jeho inauguraci. Nový prezident však minulou středu namísto toho přijal hejtmany krajů, kteří podle něj pracují lépe než vláda. Ve čtvrtek Zeman navštíví Senát. Na jednání vlády poprvé dorazil také nový ministr obrany Vlastimil Picek.

Nečas bude s hejtmany jednat o čerpání evropských dotací

Čerpání financí z evropských fondů bude ve čtvrtek v Jihlavě hlavním tématem jednání Rady Asociace krajů ČR s premiérem Petrem Nečasem (ODS). Diskuze by měla směřovat k dočerpání fondů, které v době hospodářské krize představují šanci na veřejné investice, podporu ekonomiky a udržení zaměstnanosti. Uvedl to předseda asociace, jihomoravský hejtman a místopředseda ČSSD Michal Hašek. Zasedání se zúčastní i prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel a generální ředitel České pošty Petr Zatloukal. Ministerstvo financí kvůli chybám nově pozastavilo proplácení evropských dotací u regionálních programů ROP Jihozápad, ROP Severovýchod a ROP Moravskoslezsko. Jeho audit zjistil při čerpání více chyb, než dovolují pravidla EU. Proplácení dotací není podle vedení dotčených ROP ale ohroženo.

Náměstek ministra zahraničí odjel kvůli únosu Češek do Pákistánu

Náměstek ministra zahraničí Vladimír Galuška odcestoval kvůli případu dvou unesených Češek do Islámábádu, kde předá osobní dopis českého prezidenta Miloše Zemana pro pákistánskou hlavu státu. Galuška se kvůli únosu sejde také se zástupci místních úřadů, řekla mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. Dvě české turistky byly uneseny minulou středu v pákistánské provincii Balúčistán. Úřady o jejich osudu zatím nemají žádné informace. K činu se nikdo nepřihlásil, a není tak ani znám jeho motiv. Únosci také zatím nikoho nekontaktovali. Situací se od minulého týdne zabývá krizový štáb v čele s šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Podle webu ministerstva byl štáb rozšířen také o policii a policejní prezidium. Ministr kvůli únosu žen jednal rovněž se Zemanem.

Senát na druhý pokus schválil zrušení doživotní imunity

Doživotní imunita zákonodárců a ústavních soudců bude zrušena. Senát na druhý pokus příslušnou ústavní novelu schválil. Prezident normu nemůže vetovat. Pro novelu hlasovalo 58 senátorek a senátorů, tedy více než potřebná třípětinová většina. Proti předloze byli zástupci ODS, kteří chtěli imunitu omezit ještě přísněji - vztahovat by se podle nich měla jen na projevy v parlamentu. Novela počítá s tím, že by poslance či senátora nadále nebylo možné trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud by ale Sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasily, nic by nebránilo stíhání zákonodárce po zániku jeho mandátu. Obdobně to bude platit pro ústavní soudce, o jejichž vydání rozhoduje horní komora. Obdobnou předlohu poslanci a senátoři projednávali před necelým rokem, v horní komoře se ale pro její přijetí nenašlo dost hlasů.

Senát schválil pravidla justiční spolupráce v trestních věcech

Senát podle očekávání schválil návrh zákona o mezinárodní justiční spolupráci v trestních případech. Norma má změnit například postup při vyhlašování mezinárodního pátrání nebo při žádostech o vydání uprchlých nebo hledaných lidí, kteří jsou v Česku podezřelí ze spáchání trestného činu. Žádost o vydání má nahradit mezinárodní zatýkací rozkaz. Normu dostane k podpisu prezident. Senátoři schválili také soubor navazujících novel, které podle předsedy senátního ústavně-právního výboru Miroslava Antla (za ČSSD) zavádějí například možnost přerušení výkonu trestu vyhoštění nebo definují trestný čin agrese jako ozbrojený útočný čin proti svrchovanosti jiného státu. Nová pravidla, která by měla platit od příštího roku, by měla také zakotvit postavení Evropské jednotky pro justiční spolupráci Eurojust. Předloha má umožnit efektivní spolupráci se zahraničím například v rámci boje s mezinárodním organizovaným zločinem a vést k menší formálnosti.

Sněmovna podpořila zavedení koncesí na prodej alkoholu

Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh na zavedení koncesí pro prodejce alkoholu. Novela živnostenského zákona, která je zavádí, reaguje na loňskou kauzu s pančovaným alkoholem, kdy metanol přimíchávaný do alkoholických nápojů připravil o život čtyři desítky lidí. Rozhodnutí Sněmovny ještě neznamená definitivní zavedení koncesí, protože novelou se nyní bude zabývat sněmovní hospodářský výbor. Koncesi dostane každý obchodník, který o ni požádá. Koncese nebude ani finančně omezena. Podle vlády nemá toto opatření za cíl omezovat vstup subjektů na trh. Stát chce ale mít přehled o tom, ve kterých obchodech se tvrdý alkohol prodává. Vláda ale připouští, že může klesnout počet míst, kde si nyní mohou zákazníci alkohol koupit. Regulace se dotkne i restaurací. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka již dříve řekl, že koncese problémy s černým trhem nevyřeší, protože se budou udělovat prodejcům bez podmínek.

Sněmovna podpořila vydání státních dluhopisů za 157 miliard korun

Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh na vydání státních dluhopisů v celkovém objemu 157 miliard korun. Dluhopisy mají pokrýt část rozpočtového schodku za rok 2011 a současně některé letošní závazky státu, například splátky jistin státního dluhu. Dluhopisy budou moci mít splatnost až 105 let. Vláda se chce vydáním dluhopisů také vyhnout refinančnímu riziku, tedy situaci, kdy by se nahromadily splátky krátkodobých dluhopisů a trh by nechtěl přijmout krátkodobé pokladniční poukázky. Stát by v takový moment nebyl schopen splácet své dluhy. Vydáním státních dluhopisů podle navrženého zákona se podle ministerstva financí zvýší státní dluh o zhruba 149 miliard korun. Ke konci loňského roku činil jeden bilion a 668 miliard korun.

Poslanci podpořili přísnější podmínky pro obchod se zbraněmi

Poslanci v prvním čtení podpořili vládní novelu, která zpřísňuje podmínky pro vývoz i dovoz zbraní a střeliva při obchodování se zeměmi EU i mimo unii. Novela reaguje na nové nařízení Evropského parlamentu, které se se týká nedovolené výroby střelných zbraní, střeliva a obchodování s tímto materiálem. V žádosti o povolení budou muset žadatelé uvádět státy, kterými hodlají zboží provážet. Při přepravě bezpečnostního materiálu bude nutné uvádět také příjemce zboží, pokud se bude lišit od kupujícího. Stát tak bude moci plnit mezinárodní závazky kontroly pohybu stanovených výrobků při zahraničním obchodu s nimi. Jako novinku zavádí novela možnost pozastavit obchodníkům se zbraněmi právo využívat jejich povolení. Ministerstvo průmyslu to bude moci udělat, pokud to bude nutné kvůli ochraně mezinárodních závazků nebo bezpečnostních zájmů.

Sněmovna podpořila dorovnávání důchodů lidí, kteří pracovali v SR

Sněmovna podpořila novelu o dorovnávacím příplatku k důchodům pro lidi, kteří před rozpadem federace pracovali na Slovensku nebo pro slovenské firmy, a mají kvůli tomu nižší starobní penze. Předloha míří k posouzení do sociálního výboru. Nárok na peníze by podle ní měli mít žadatelé, kteří v někdejším Československu platili sociální odvody aspoň 25 let a za Česka před rokem 1996 aspoň rok. Dorovnávací přídavek má být podle novely samostatnou dávkou, která bude vyplácena jen spolu s českým důchodem. Přídavek by mohli dostat třeba lidé, kteří před rozdělením státu bydleli v Česku a jejich zaměstnavatel sídlil na Slovensku. Částka má být stanovena jako rozdíl mezi případným důchodem, který by žadatel dostával za českých podmínek, a součtem skutečné české a slovenské penze. Podle ministryně Ludmily Müllerové (TOP 09) by měla činit v průměru kolem 1100 korun měsíčně a celkové náklady za celou dobu výplat se odhadují na 3,8 miliardy korun.

Mezi poslanci není shoda na přejmenování květnového povstání

Poslanci postoupili do závěrečného schvalování senátní novelu, která by přejmenovala protifašistické povstání z května 1945 na České národní povstání a ocenila jeho účastníky. Nad přejmenováním tehdejších událostí není ve Sněmovně shoda. Zákonodárci budou v závěrečném schvalování hlasovat i o návrhu, podle kterého by zůstal nynější název Květnové povstání českého lidu. Spoluautor senátní předlohy Miroslav Nenutil (ČSSD) nabádal poslance, aby se přenesli přes konzervatismus a nostalgické vzpomínky. Zamítnutí navrhl komunista Miroslav Grebeníček. Podle něho je předloha interpretací dějin, která zákonodárcům nepřísluší.

Škodě Auto loni klesl zisk o 4,5 pct na 15,4 miliardy korun

Škodě Auto loni klesl zisk po zdanění o 4,5 procenta na 15,4 miliardy korun. Tržby stouply o čtyři procenta na 262,6 miliardy korun. Automobilka loni dodala zákazníkům rekordních 939.200 aut, což znamená meziroční nárůst o 6,8 procenta. Automobilka loni zvýšila investice o 46,5 procenta na 832 milionů eur. Do zavádění nových modelů a výrobních kapacit chce investovat i letos. Škoda Auto očekává v prvním pololetí meziroční pokles prodeje. Důvodem je zavádění výroby nových modelů, zejména třetí generace Octavie, i propad evropského automobilového trhu. Za celý letošní rok chce mít ale vyšší prodej než loňských rekordních 939.200 aut. Snížení prodejů potvrdily první dva měsíce, kdy odbyt klesl o 7,4 procenta. První polovina roku bude ve znamení zavádění třetí generace nejprodávanějšího modelu Octavia. Prodává se už jako liftback, v dubnu přibude Combi a dále model s pohonem 4x4 a sportovní varianta RS.

HN: BMW plánuje novou továrnu, ve hře jsou i ČR a Slovensko

Německá automobilka BMW plánuje ve východní Evropě postavit novou továrnu. Ve hře o získání investice jsou Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko a Chorvatsko. Napsal to slovenský list Hospodárske noviny. BMW plány na expanzi potvrdila, detaily neuvedla. O možnosti investice BMW na Slovensku spekulovala slovenská média už loni, automobilka tyto informace tehdy popřela. V zemi již mají své závody německý Volkswagen, korejská Kia Motors a francouzský koncern PSA Peugeot Citroën. Automobilový průmysl je hlavním tahounem exportně orientované ekonomiky. Otevření továrny pro vozy BMW by pro českou ekonomiku mělo nesporný přínos především tím, že by vznikla nová pracovní místa. Zvyšování závislosti tuzemské výroby na automobilovém průmyslu je ale podle Jiřího Šimary ze společnosti Cyrrus rizikem.

V Dambořicích vznikne obří zásobník plynu za 2,5 mld Kč

Moravské naftové doly a Gazprom Germania uzavřely smlouvu na stavbu podzemního zásobníku plynu v Dambořicích na Hodonínsku. Rovným dílem společně investují přes 2,5 miliardy korun. Stavbu zahájí příští rok, v provozu by měl být v polovině roku 2016. Bude mít kapacitu 448 milionů metrů krychlových, půjde tak o jeden z největších a také nejmodernějších v Česku. Informovaly o tom Moravské naftové doly (MND). Stavba zásobníku souvisí s energetickou strategií Česka. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby je současný objem zásobníků na českém území přes 30 procent roční spotřeby. "Máme za cíl se dostat někam nad 40 procent," řekl v říjnu Kuba. Do zásobníků plynu investuje i konkurenční skupina RWE. Loni v květnu uvedla do provozu novou část zásobníku zemního plynu v Třanovicích na Frýdecko-Místecku. Na investici 2,2 miliardy korun se podílela i Evropská unie. České firmy výstavbou nových zásobníků plynu reagují na možné přerušení dodávek plynu z Ruska.

Koncern ABB nabere v Brně 400 nových zaměstnanců

Společnost ABB Česká republika, která podniká v energetice a automatizaci, v Brně rozšíří své výrobní kapacity. Hodlá investovat 650 milionů korun a nabere 400 až 450 nových pracovníků. Nové provozy otevře v příštím roce, řekla na odborném veletrhu Amper v Brně ředitelka marketingu a komunikace ABB ČR Lucie Jandová. Díky investici ABB v Brně rozšíří portfolio o další výrobky, například o transformátory pro aplikace některých rozvoden velmi vysokého napětí. S náborem nových pracovníků začne ABB už letos. Dnes ve dvou výrobních závodech v Brně zaměstnává více než 1800 lidí. Náborem další zhruba 400 lidí se stane jedním z největších zaměstnavatelů v regionu. Koncern má kolem 145.000 zaměstnanců asi ve 100 zemích světa. V Česku působí v osmi lokalitách a zaměstnává více než 3200 lidí.

Tesko zjistilo neoznačenou koninu u prvního českého výrobce

Laboratorní testy poprvé objevily neoznačené koňské maso v masném výrobku českého producenta. Obchodní řetězec Tesco koninu v rámci vlastních testů zjistil v baleném salámu Herkules 300 g českého výrobce Masna Studená. Tesco výrobek stáhlo z prodeje. Masna patří do skupiny Krahulík podnikatele Andreje Babiše. Babišův mluvčí Karel Hanzelka sdělil, že v salámu bylo použito maso dovezené z Itálie.

Diag Human chystá žalobu na ministerstvo kultury

Společnost Diag Human se chystá podat žalobu na ministerstvo kultury kvůli poškození dobrého jména. Sdělil to advokát firmy Jan Kalvoda. Společnost vede s ČR dlouholetý spor o několikamiliardové odškodnění kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Obrátila se se svým nárokem i na zahraniční soudy. Vídeňský soud pak na čas zabavil tři česká umělecká díla. Firmě se nelíbí tvrzení, které ministerstvo prostřednictvím své mluvčí v této souvislosti uvedlo. Ministerstvo kultury kvůli verdiktu nepovolilo loni na podzim vývoz některých exponátů z výstavy Europa Jagellonica do Polska. Obávalo se, že by je mohl potkat stejný osud i přesto, že se firma zavázala žádný nárok vůči dílům nevznést. Mluvčí Markéta Ševčíková podle Kalvody tehdy uvedla, že "podobný slib dala firma Diag Human i v případě exponátů ve vídeňském Belvederu, přesto je pak zabavila". Podle advokáta je informace nepravdivá. Obrátil se proto na ministryni Alenu Hanákovou, aby tvrzení uvedla na pravou míru. Neobdržel od ní ale ani po několika měsících žádnou odpověď.

Soud zrušil verdikt o zastavení stíhání katarského prince

Odvolací pražský městský soud částečně zrušil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, který je v Česku obviněn ze zneužívání nezletilých dívek. Obvodní soud pro Prahu 2 se tak musí znovu zabývat skutky, které člen katarské královské rodiny podle obžaloby spáchal po 1. lednu 2005. Musí přezkoumat svůj verdikt u devíti z celkem 15 útoků na dívky, kterých se princ údajně dopustil. Prvoinstanční soud na základě amnestie bývalého prezidenta Václava Klause zastavil před nedávnem celý Sáního případ, státní zástupce ale proti rozhodnutí podal stížnost. Sání byl v Česku v květnu 2005 nepravomocně odsouzen za sexuální kontakty s mladistvými a nezletilými dívkami k trestu 2,5 roku vězení. Tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec ale rozhodl o předání kauzy do Kataru. V srpnu 2005 tak ČR Sáního vydalo, propustilo ho také z vazby, ve které strávil 340 dní.

Soud zprostil pražského zastupitele Březinu obžaloby z podvodu

Obvodní soud pro Prahu 9 opět osvobodil bývalého náměstka pražského primátora Karla Březinu (ČSSD). Podle žalobce pobíral od března 2007 do srpna 2011 neoprávněně plat za to, že byl předsedou dozorčí rady pražského dopravního podniku. Na odměnách získal minimálně 290.000 korun. Funkci ale vykonávat nesměl, protože působil v dozorčí radě firmy Porcela Plus. Verdikt je nepravomocný. Březinu, který je v současnosti pražským zastupitelem, soud v minulosti již obžaloby z podvodu zprostil. Odvolací instance ale jeho rozhodnutí zrušila a případ mu vrátila k novému projednání.

Český expolicista byl v Rakousku odsouzen za loupeže

Bývalý český policista byl v Rakousku odsouzen ke čtyřem rokům vězení za sérii loupeží a pokusů o loupež, které spáchal v Rakousku a v Německu. Rozsudek je zatím nepravomocný, informovala agentura APA. Dvaačtyřicetiletý dosud bezúhonný muž byl zadržen v prosinci v Horních Rakousech. Podle APA odešel v květnu 2011 od policie a od srpna do prosince 2012 spáchal šest loupežných přepadení či pokusů o takové přepadení. Zaměřil se na čerpací stanice a banky v rakouském Linci a německém Chemnitzi (Saská Kamenice).

Český řidič ujel v Německu deset kilometrů po dálnici v bezvědomí

Český řidič kamionu během jízdy po dálnici A6 na jihozápadě Německa upadl do bezvědomí a vozidlo pak bez kontroly urazilo dalších deset kilometrů, než se ho podařilo zastavit. Informovala o tom policie v Heidelbergu, podle níž čtyřicetitunový kamion jen zázrakem nikoho nezranil. Neřízený nákladní vůz najel do oddělovacího pásu uprostřed dálnice. Podél středových svodidel pak pokračoval v jízdě a opakovaně přitom do nich narážel. Vozovka tak byla poseta utrženými částmi automobilu. Kvůli neovladatelnému kamionu a spoušti, kterou za sebou zanechal, policie dočasně uzavřela dva pruhy dálnice A6 směrem na Mannheim. Osmačtyřicetiletý Čech bojuje v nemocnici o život.

Americký vědec Reppert obdržel Mendelovu medaili

Mendelovu medaili za zásluhy v biologických vědách v Praze obdržel mezinárodně uznávaný americký vědec Steven M. Reppert. Zásadním způsobem přispěl k rozvoji molekulární chronobiologie, která se zabývá časovými cykly u živých organismů. Čestnou medailí jej vyznamenal předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Reppert se v posledních 25 letech stal expertem v oblasti molekulární a genetické analýzy denních biologických hodin u savců včetně člověka. Navíc zásadním způsobem přispěl k poznání molekulárního mechanismu navigace u migrujících organismů a také k pochopení toho, jak mohou živočichové vnímat magnetické pole. Vědec působí v oddělení neurobiologie na americké Massachusettské univerzitě. Doposud publikoval více než 170 vědeckých prací a článků, mimo jiné v prestižních vědeckých časopisech jako Science, Nature či Neuron.

Speciální projekt umožňuje sledovat chování divokých prasat na Šumavě

Už třetím měsícem sledují pracovníci pražské zemědělské univerzity život divokých prasat na Šumavě. Chování této zvěře pozorují pomocí telemetrických obojků, které prasata mají. První výsledky projektu ukazují, že divočáci prakticky nemění lokalitu a zůstávají dlouhé týdny ve stejném teritoriu. V posledních letech se výskyt prasat divokých výrazně zvýšil a na mnoha místech ČR jsou přemnožená a ničí zemědělcům úrodu. Proto je důležité poznat blíže jejich zvyky.

Hornická krajina Krušnohoří by měla být památkovou zónou

Ministerstvo kultury navrhuje prohlásit pět lokalit v Krušných horách za památkové zóny. Jde o místa, která jsou dokladem hornické historie regionu a v delším horizontu Česko usiluje o jejich zápis na seznam UNESCO. Nominaci hornické kulturní krajiny připravuje spolu se sousedním Saskem. Kdy se žádost o zápis podá, zatím není zřejmé. Na české straně by se do žádosti o zápis měly dostat hornické památky Zlatý kopec, Vlčí jámy nebo důl Mauricius u Abertam. Na saské straně pak jde o zhruba 30 lokalit. S iniciativou přišla právě saská strana, která už v roce 1998 navrhla tato místa uvést na prozatímní seznam památek pro zápis do seznamu UNESCO, Česko dalo Krušnohoří na svůj indikativní seznam loni v únoru.

Prestižní divadelní ceny Thálie budou předány 23. března v Praze

Divadelní ceny Thálie budou předány v sobotu 23. března v historické budově Národního divadla v Praze. Nejvíce nominací za interpretační výkony v oborech činohry, opery, baletu a tance, operety a muzikálu v roce 2012 mají umělci z Národního divadla moravskoslezského z Ostravy, kteří byli nominováni sedmkrát. Brněnské scény mají pět a plzeňské Divadlo Josefa Kajetána Tyla dvě nominace. Ceny Thálie budou budou předány už podvacáté. Pražské scény a kolektivy letos nasbíraly devět nominací, dvě z nich díky výkonům na jevišti Státní opery (SOP) Národního divadla. Česká první scéna, která už loni fungovala ve svazku se SOP, má jednu nominaci.

V nizozemském muzeu bude výstava českých předválečných plakátů

České plakáty z období od konce 19. století do druhé světové války představí výstava, která začne v neděli v Muzeu plakátů v nizozemském městě Hoorn. Expozice zahrnuje období let 1898 až 1938. Jsou mezi nimi díla secesních umělců, stejně jako členů avantgardy po první světové válce. Na to, jak bylo Československo malou zemí, vznikal v ní mimořádně velký počet plakátů, které odrážely bohaté umělecké dědictví země i prudké ekonomické a politické změny tohoto období, uvedlo muzeum v Hoornu. Secesní období zastupují plakáty například od Luďka Marolda, Arnošta Hofbauera nebo Františka Kysely. Z období před první světovou válkou je i plakát Josefa Váchala. Z éry po vzniku Československa jsou komerční plakáty Ladislava Sutnara a Františka Zelenky, včetně dalších známých umělců jako Jan Zrzavý, Josef Lada nebo Václav Špála. Výstava potrvá do poloviny června.

Mezi premiérami Vídeňské státní opery budou i Janáček a Dvořák

Vídeňská státní opera chystá na sezonu 2013/2014 premiéry šesti oper, mezi nimiž jsou díla světově proslulých skladatelů včetně Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Informoval o tom ředitel tohoto předního evropského operního domu Dominique Meyer. Příští sezonu slavné divadelní scény zahájí počátkem října Děvče ze Západu od Giacoma Pucciniho. Další premiéry budou mít Lohengrin Richarda Wagnera, Adriana Lecouvreur od Franceska Ciley a Mozartova Kouzelná flétna. V repertoáru bude i méně hraná Janáčkova opera Příběhy lišky Bystroušky, která se ve Vídeňské státní opeře objeví vůbec poprvé, a na leden se chystá Dvořákova Rusalka.

Ze sportu:

Osm fanoušků chomutovského hokeje potrestal soud za výtržnost a hanobení rasy ročním zákazem vstupu na hokejová utkání na zdejším zimním stadionu. Mladíci byli obžalovaní kvůli rasistickému pokřikování při extraligovém utkání Chomutova s Libercem z října loňského roku. Rozsudek není pravomocný, obvinění i státní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání.

Hradec Králové by první fotbalovou ligu mohl od sezony 2014/15 hrát v Mladé Boleslavi. Její stadion by byl alternativou pro případ, že by Hradečtí od Fotbalové asociace ČR již pro svůj stadion nedostali další výjimku. Uvedl to náměstek radnice a člen představenstva fotbalového klubu Jindřich Vedlich (TOP 09).

Nejhlasitější fanoušky v extralize mají z osmičky týmů ve čtvrtfinále play off hokejisté Vítkovic. Dokonání jejich obratu gólem Jiřího Burgra v prodloužení, který znamenal vyrovnání série proti Zlínu na 2:2, provázel jásot o síle 119,3 decibelu, což odpovídá hlasitosti startujícího letadla. V hale bylo tehdy 8761 diváků.

Tenista Lukáš Rosol porazil na úvod turnaje v Miami Lucemburčana Gillese Müllera 7:5, 6:4 a ve druhém kole vyzve světovou jedničku Srba Novaka Djokoviče.

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová ukončila před finále Světového poháru sezonu. Sedmá žena průběžného pořadí seriálu boulařek už nepojede v pátek v Sierra Nevadě závěrečnou paralelní jízdu, protože se rozhodla šetřit síly i finance na další zimu s vrcholem na olympiádě v Soči.

Českého bikera Jaroslava Kulhavého se Švýcarem Christophem Sauserem pronásledovala smůla i ve třetí části závodu Cape Epic v Jihoafrické republice. Dvojice útočila v etapě dlouhé 92 kilometrů na vítězství, jenže kilometr před cílem jezdci přehlédli v nepříliš přehledném úseku odbočku a prohospodařili dvouminutový náskok.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer nepostoupil ve Stockholmu z kvalifikace sprintu klasicky, který je úvodním závodem finále Světového poháru. U královského paláce neuspěl ani Jiří Horčička.

Fotbalový záložník Daniel Kolář poprvé trénoval s národním týmem před zápasy světové kvalifikace s Dánskem a v Arménii. V minulých dnech jej sice sužovala viróza, ale v úterý večer se už připojil k národnímu týmu a dnes ke spoluhráčům při dopolední přípravě.

Český hokejista Václav Prospal se v úterním utkání NHL podílel třemi přihrávkami na vítězství Columbusu 4:3 nad Nashvillem a stal se první hvězdou zápasu. Druhá z přihrávek osmatřicetiletého útočníka byla zároveň jeho pětistou asistencí v soutěži.

Jediný gól Zdeňka Okála z 53. minuty rozhodl o výhře hokejistů Zlína v šestém utkání čtvrtfinále play off extraligy ve Vítkovicích a posunul držitele Prezidentského poháru do semifinále. Vítkovičtí ve druhém zápasu po sobě neskórovali, zlínský gólman Jakub Sedláček tak drží už 120 minut neprůstřelnost. Ševci ovládli celou sérii poměrem 4:2 a mezi čtyři nejlepší týmy soutěže postoupili po osmi letech.

Český profesionální boxer těžké váhy Ondřej Pála dostal nabídku utkat se s kontroverzním Britem Dereckem Chisorou 20. dubna na fotbalovém stadionu ve Wembley. Trenér a manažer české jedničky Jurij Krivoručko však serveru profiboxing.cz řekl, že ji zatím odmítl.

Šestnáctiletá česká tenistka Kateřina Siniaková uspěla v kvalifikaci prestižního turnaje v Miami a zahraje si v hlavní soutěži dotované více než čtyřmi miliony dolarů. Dvoukolovou kvalifikaci zvládli také Karolína Plíšková a Jan Hájek. Sedmá nasazená Petra Kvitová se ve svém úvodním vystoupení utká ve druhém kole s Číňankou Šuaj Pcheng, která ve dvou setech porazila Švédku Sofii Arvidssonovou. Kvitová se dosud s 34. hráčkou světa střetla dvakrát a obě loňská utkání vyhrála.

Příležitost vidět české zimní hvězdy mají v nadcházejících dnech čeští fanoušci. Kometa sezony biatlonistka Gabriela Soukalová se představí v pátek a v sobotu na mistrovství republiky v Jablonci nad Nisou, slalomářka Šárka Záhrobská pojede po sedmi letech domácí šampionát už ve čtvrtek. Šestá žena Světového poháru a vítězka čtyř závodů sezony Soukalová by měla v pátek nastoupit v 16:30 do sprintu a v sobotu v 9:15 do netradičního supersprintu. Největší soupeřkou letošní jedničky by měla být Veronika Vítková.

A jaké nás čeká počasí:

V noci bude zataženo až oblačno, teploty klesnou na +2 až -2 stupně. Výjimečně se bude během noci tvořit náledí. Zítra čekejte zataženo až oblačno, občas déšť, odpoledne proměnlivá oblačnost a přeháňky. Nejvyšší teploty 1 až 5 stupňů, na jihovýchodě až 8, na horách kolem -4.

Horská služba vyhlásila v Jeseníkách třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Na horách napadlo až 30 centimetrů sněhu.