Zprávy

0:00
/
0:00

Václav Klaus končí po deseti letech ve funkci prezidenta

Prezident Václav Klaus o čtvrteční půlnoci zakončí své desetileté působení ve funkci hlavy státu. S občany se rozloučil večerním televizním projevem. Klausovu prezidentskou éru před půlnocí odbije zvon katedrály sv. Víta. Po svěšení prezidentské standarty se areál Hradu symbolicky uzavře až do pátečního příjezdu Klausova nástupce Zemana na inauguraci. Občanské iniciativy se rozhodly Klausův odchod oslavit sérií happeningů. Začaly na Hradčanském náměstí kladením narcisek a propisek k živé Klausově soše. Poté se účastníci s Moranou v podobě Klause vypravili na Karlův most, kde ho rituálně svrhli do Vltavy. Akci zakončila veselice na Václavském náměstí, jejíž součástí bylo promítání filmových sestřihů "nejslavnějších činů končícího prezidenta". Následoval rockový koncert v Lucerna Music Baru.

Klaus se Zemanem položili věnec k Masarykovu hrobu v Lánech

Prezident Václav Klaus spolu se svým nástupcem Milošem Zemanem v Lánech uctili památku Tomáše Garrigua Masaryka. K hrobu zakladatele Československa položili věnec. Při pietním aktu při příležitosti 163. výročí Masarykova narození politiky doprovázely manželky Livia Klausová a Ivana Zemanová, která se na veřejnosti po boku svého manžela objevuje poměrně zřídka. V lánském zámku, tradičním venkovském prezidentském sídle, pak následoval společný oběd. Dosavadní hlavě státu Klausovi vypršel mandát tento čtvrtek a Zeman ho v pátek vystřídá ve funkci. Masaryk si Lány velmi oblíbil, později se staly místem jeho posledního odpočinku a hrob rodiny Masarykových byl symbolem československé demokracie i v dobách totality.

Klaus připustil návrat do politiky v případě útoků proti němu

Prezident Václav Klaus připustil, že pokud budou pokračovat útoky proti němu, mohl by se vrátit do politiky. Ve středečním rozhovoru pro Českou televizi konkrétně zmínil žalobu pro vlastizradu, za kterou stojí část převážně levicových senátorů. Klaus ji pokládá za politický souboj s ním. "Celý ten souboj, který teď se mnou vedou někteří senátoři, tak to já myslím, že nedělají kvůli ničemu jinému, než by mě za každou cenu do té politiky vtáhli, aby mě donutili je opět v některých příštích volbách porazit. Tak jestli tohle oni chtějí, tak ať v tom prostě pokračují. A pak tedy nezbude, abych já řekl, tak to tedy, holoubci, ne," řekl Klaus. Senátoři vytýkají Klausovi kontroverzní amnestii a další čtyři záležitosti týkající se mezinárodních smluv, Ústavního soudu a jmenování jednoho soudního čekatele soudcem.

Vláda chce znovu rozhodnout o sKartách

Vláda chce příští týden rozhodnout o budoucnosti sociálních karet. Sněmovní sociální výbor ministerstvu práce a sociálních věcí doporučil, aby do vyjasnění situace úřady práce vydávání karet zastavily. Projekt kritizuje rada postižených, odbory, opozice i někteří koaliční politici. Výhrady měl ombudsman i ochránci dat. Po kritice se loni premiér Petr Nečas (ODS) a ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) se spořitelnou dohodli na změně pravidel - sKarta bude povinná jako průkaz příjemců dávek, placení a vybírání z bankomatů s ní bude dobrovolné. Dosud musí mít lidé automaticky účet k sociální kartě u spořitelny, jen přes něj k nim putují dávky. Podle návrhu zákonných změn by se mohli rozhodnout, zda toto konto chtějí. Peníze by jim mohl rovnou zas rozesílat stát na jejich účet či poštou. Česká spořitelna po zveřejnění návrhů změn zákonů uvedla, že pro ni projekt ztrácí smysl. Ministerstvo práce uzavřelo se spořitelnou loni v lednu smlouvu na karty na 12 let. Podle premiéra Nečase by ústup od projektu sKaret mohl být jednou z variant řešení. Spořitelna, která systém provozuje, by možná mohla dostat kompenzace.

Do reformy penzí se za první dva měsíce zapojilo 11.000 lidí

Do důchodové reformy, která odstartovala v lednu, se za první dva měsíce zapojilo 11.000 lidí. Tolik smluv na důchodové spoření ve druhém pilíři eviduje specializovaný registr. Na jednání sněmovního sociálního výboru to řekl náměstek ministra financí Radek Urban. Od letoška mohou lidé převést tři procentní body ze sociálních odvodů do vlastního spoření u fondů. Přidat musí ještě dva procentní body ze své hrubé mzdy. Podle vlády je reforma penzí výhodná pro polovinu občanů. Zájem o důchodové spoření ale od loňského srpna klesá, ani kampaně penzijních fondů zatím Čechy nepřesvědčily. Vyplývá to z průzkumu AWD Penzijní barometr. Podle průzkumu AWD Penzijní barometr mají nyní zájem vstoupit do druhého pilíře penzijního systému zhruba čtyři procenta Čechů starších 18 let.

Jihočeský kraj má nové radní KSČM pro školství a zemědělství

Jihočeským krajským radním pro školství se stal Tomeš Vytiska (KSČM), místo radního pro zemědělství obsadila Hana Rodinová (bezpartijnní za KSČM). Vytiska nahradil Vítězslavu Baborovou (KSČM) a Rodinová Václava Kučeru (KSČM). Oba původní radní na své funkce v předchozích týdnech rezignovali. Baborová odstoupila na začátku února po dlouhodobé pracovní neschopnosti. Proti jejímu zvolení do funkce protestovaly v Jihočeském kraji řady lidí. Nelíbilo se jim, že tento resort vede zástupce komunistů. Kučera rezignoval na místo radního na konci února poté, co MF Dnes jako první zveřejnila, že jako příslušník pohraniční stráže byl do roku 1989 rezidentem Státní bezpečnosti. Zástupci opozice nyní znovu kritizují především volbu nového radního pro školství, nelíbí se jim, že funkci opět zastává komunista.

Stát půjčí krajům na korekce za ROP Severozápad

Karlovarský a Ústecký kraj se předběžně dohodly s ministerstvem financí a ministerstvem pro místní rozvoj na způsobu zaplacení korekcí Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Stát krajům půjčí peníze na to, aby potřebných asi 2,6 miliardy mohly zaplatit. Podle předběžných informací by splátka korekce měla pro Karlovarský kraj činit asi 100 milionů korun ročně, pro Ústecký kraj 180 milionů korun ročně, informoval předseda Výboru Regionální rady Petr Navrátil (ČSSD).

Weby T-Mobilu a O2 napadli hackeři

Internetové stránky T-Mobile a Telefóniky měly ve čtvrtek dopoledne problémy s dostupností. Firmám neběžely ani další služby, které jsou s internetovými stránkami spojené. Operátoři potvrdili, že šlo o hackerské útoky. "Naše stránky jsme zhruba po hodině zprovoznili. Odfiltrovali jsme adresy, ze kterých útoky přicházely," uvedl mluvčí Telefóniky Hany Farghali. Podle něj šlo o útoky z IP adres v Rusku, podobně jako v minulých dnech. Podle mluvčí T-Mobilu Martiny Kemrové čelil web operátora masivnímu přetížení. Služby byly obnovené kolem poledne. Od pondělí napadali neznámí útočníci některé tuzemské zpravodajské servery, weby bank a dalších institucí. Používali tzv. DDOS (Distribued Denial of Service - odepření služby provedené distribuovaným útokem). Podobným útokům čelily v minulosti i nadnárodní firmy jako jsou Google, Microsoft, Apple, PayPal, Visa, MasterCard a další. První DDOS napadení se objevily již v 90. letech.

ČOI loni nalezla padělky při třetině kontrol tržnic a obchodů

Česká obchodní inspekce v loňském roce nalezla padělky značkového zboží při třetině kontrol tržnic a obchodů. Inspektoři zajistili 50.000 kusů padělků, jejichž prodejem by majitelům práv vznikla škoda odhadem téměř 123 milionů korun. ČOI obchodníkům uložila pokuty za 6,5 milionu korun. Nejčastěji zabavenými padělky byly audio a video nosiče, obuv, textil a hodinky. Loni inspekce provedla 1642 kontrol, při kterých ověřovala dodržování zákazu užívání nekalých obchodních praktik nabídkou či prodej výrobků nebo služeb porušujících některá práva duševního vlastnictví. Porušení předpisů inspekce zjistila v 76 procentech případů, padělky prodávala třetina kontrolovaných subjektů.

Nelegální prodejci tabáku způsobili škodu přes 30 milionů

Policie odhalila v Brně skupinu mužů, která při nelegálních obchodech s cigaretami, tabákem a dobíjecími kupony do mobilních telefonů neodváděla daň z přidané hodnoty (DPH). Škoda způsobená státu se odhaduje na 30 až 40 milionů korun. Skupinu řídili tři muži, jimž nyní hrozí až deset let vězení. Nyní jsou ve vazbě. Pachatelé si v Maďarsku založili firmu. Tvrdili, že tam budou vyvážet zboží a tam za něj také odvedou DPH. Ve skutečnosti je prodávali v síti tuzemských trafik, kterou vlastní jeden z mužů v Brně, a dále vietnamským prodejcům do pražské tržnice SAPA. Firma měla za pět měsíců své existence obrat zhruba půl miliardy korun. Zátah na prodejce se uskutečnil zhruba před dvěma týdny. Při akci policisté našli 3,5 milionu korun na hotovosti, několik vozidel k přepravě zboží, doklady, faktury a razítka. Zajistili také 900.000 kusů cigaret, 50 balíčků tabáku a 70 dobíjecích karet.

Policie zadržela lidi podezřelé z prodeje pervitinu na Sokolovsku

Policisté v únoru zadrželi organizovanou skupinu tří Vietnamců a jednoho Čecha, kteří údajně ve velkém obchodovali s pervitinem v Sokolově a jeho okolí. Je rovněž možné, že velká část drogy skončila u uživatelů v Německu. Podezřelí pervitin uchovávali a převáželi v krabicích od dětské výživy, které vypadaly jako originální balení. Takto ukrytý metamfetamin byl běžnými postupy obtížně zjistitelný, informovala mluvčí Barbora Kudláčková. Podle ní kriminalisté při domovních prohlídkách zabavili podezřelým 6,2 kilogramu pervitinu, což vzhledem k jeho vysoké kvalitě představuje asi 60.000 dávek, necelý kilogram marihuany a více než tisícovku nábojů do střelných zbraní různých typů a ráží. Mužům v případě odsouzení hrozí až deset let vězení. Na rozkrývání skupiny se podíleli detektivové z národní protidrogové centrály, policejní zásahová jednotka Plzeňského kraje, sokolovští kriminalisté, sokolovská cizinecká policie a celní protidrogová jednotka.

E15: Poslední majetek H-Systemu jde do dražby

Podvedení klienti společnosti H-System by mohli dostat další odškodné. Dvacet let po vzniku H-Systemu jde totiž v dubnu do dražby jeden z posledních majetků, který ještě zbyl v konkurzní podstatě firmy. Řekla to konkurzní správkyně H-Systemu Iva Fialová Ištvánková. Hodnota dražených pozemků a rodinných domů v Horoměřicích u Prahy je 122 milionů korun, vyvolávací cena bude 62 milionů Kč. H-System je podle odborníků jednou z největších podvodnických kauz v novodobé historii Česka. Investovali do něj lidé toužící po výhodném bydlení. Firma ale své závazky nedodržela. Bezmála 1100 jejich klientů tak přišlo o asi 980 milionů korun. Kauza se táhne od roku 1997, kdy H-System připomínající hru zvanou letadlo zkrachoval. Po nedávné amnestii prezidenta Václava Klause bylo zastaveno trestní stíhání tří manažerů, kteří jsou hlavní aktéři případu. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman proti tomu podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Amnestie se nevztahuje na šéfa H-Systemu Petra Smetku, který byl v roce 2006 odsouzen k 12 letům vězení.

Potomci J. A. Bati žádají od ČR náhradu škody za 56 milionů

Obvodní soud pro Prahu 2 začal projednávat požadavek pěti potomků zlínského podnikatele Jana Antonína Bati, kteří se domáhají náhrady škody za 56 milionů korun. Nárok se týká majetku, který stát obuvníkovi vzal v roce 1947 kvůli údajné spolupráci s nacisty. Proces se tehdy opíral také o Benešovy dekrety. O šedesát let později ale soud jméno podnikatele očistil, když verdikt zrušil. Advokát potomků nyní poukazuje na to, že nespravedlivým rozhodnutím po druhé světové válce vznikla škoda značného rozsahu. Žaloba pěti potomků, kteří žijí v Jižní Americe, se týká nemovitého majetku ve Zlíně. Příbuzní za něj chtějí finanční náhradu. Podle jejich advokáta Roberta Cholenského lze přesně určit hodnotu údajně vzniklé škody, problém je ale s výpočtem ušlého zisku. Na soud se obrací s nárokem na vyplacení zhruba 56 milionů korun. Podle soudkyně Otílie Hrehové není nárok promlčený, jak původně uváděla zástupkyně Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Blanka Petrlíková. Podle soudkyně se teprve po očistění Baťova jména mohli jeho potomci domáhat náhrady.

Růst cen pohonných hmot v ČR se zastavil

Růst cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic se zastavil. Nejprodávanější benzin Natural 95 proti minulému týdnu zdražil o dva haléře na průměrných 36,79 koruny za litr. Cena nafty se proti minulému týdnu nezměnila a zůstala na 36,24 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Nejdražší benzin i nafta se dlouhodobě prodává v hlavním městě. Natural 95 tu tankují motoristé za 37,62 koruny za litr, naftu za 36,85 koruny za litr. Nejlevnější benzin se prodává v Jihočeském kraji, kde motoristé koupí litr Naturalu 95 za 36,38 koruny. Také naftu koupí řidiči nejlevněji u jihočeských pump, kde se litr prodává za 35,81 koruny.

V ČR přibývá nesezdaných párů

V Česku postupně přibývá lidí, kteří spolu žijí bez svatby a mají třeba i rodinu. Za poslední půlstoletí se počet takovýchto "manželství bez sňatku" zvedl pětkrát. Nyní je jich už přes 238.000. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Podle statistiků devět procent českých rodin tvoří takzvaná faktická manželství. Bez svatby v nich žijí nejčastěji lidé od 25 do 39 let. Víc než polovina partnerů je svobodných, třetina pak rozvedených. Polovina těchto soužití je bez dětí. Neúplných rodin je v Česku skoro 571.000. Výrazně pak přibývá domácností jednotlivců. Je jich už 1,42 milionu. Tvoří tak třetinu všech domácností v Česku. Jejich počet roste nejrychleji. Od roku 1961 se ztrojnásobil.

Výstavu Františka Kupky vidělo téměř 49.000 návštěvníků

Výstavu děl malíře a grafika Františka Kupky v pražském Salmovském paláci vidělo za tři měsíce 48.715 návštěvníků. Výstava se řadí k nejnavštěvovanějším v Česku. Výstavu nazvanou Cesta k Amorfě - Kupkovy salony 1899-1913 nebylo možné prodloužit s ohledem na zahraniční zápůjčky. Představila návštěvníkům umělecká díla nejen ze sbírek Národní galerie v Praze, ale i ze sbírek pařížského muzea Centre Georges Pompidou, Muzea moderního umění (MoMA) v New Yorku, Guggenheimova muzea v New Yorku, Obrazárny Pražského hradu a ze soukromých sbírek, zejména z pražského Muzea Kampa. Téma Kupka bude pro NG stěžejní i v dalších letech. Národní galerie v Praze připravuje projekt, který vyvrcholí mezinárodní výstavou Praha - Paříž - New York v roce 2017.

Lidé za den rozebrali 80 procent lístků na Smetanovu Litomyšl

Během prvního dne předprodeje se prodalo a rezervovalo více než 80 procent volných vstupenek na letošní operní festival Smetanova Litomyšl. Z 13.500 kusů, které byly dány do prodeje, si jich zájemci koupili nebo telefonicky či prostřednictvím internetu zamluvili 11.000. Vyprodaných je již sedm představení, na další zbývají jen desítky vstupenek, řekl ředitel festivalu Jan Pikna. Celkem mají organizátoři připraveno 20.000 lístků, část z nich je však určena pro sponzory a čestné hosty. Každá vstupenka na hudební akci bude letos zároveň platit pro volný přístup na zámek v Litomyšli, a to až do konce turistické sezony 28. října. Letošní ročník Smetanovy Litomyšle, který se koná od 13. do 30. června, má ve srovnání s předchozím omezený rozsah. Loni trval 25 dní, letos to bude jen 18 dní. Uvede celkem pět velkých oper, představení pro děti, koncerty klasické hudby i představení napříč žánry. Podrobný program je uveden na stránkách http://www.smetanovalitomysl.cz .

DOX představí historii českého komiksu

Centrum současného umění DOX otevřelo výstavu věnovanou historii českého komiksu. Expozici Signály z neznáma, nazvanou podle jedné z legendárních epizod slavného Čtyřlístku, viděli koncem minulého roku nejprve diváci v Brně. V Praze potrvá do 20. května. Na výstavě nechybí žádná z ikon žánru - od Rychlých šípů a Čtyřlístku přes vnadné krasavice z pera Káji Saudka až k železničáři Aloisi Nebelovi. Klíčové věci přitom pořadatelé sehnali v originálech. Návštěvníci mají podle nich poprvé možnost vidět český komiks v celé devadesátileté tradici během 20. století. Jako počáteční hranici výstavní chronologie stanovili autoři rok 1922, kdy začala vycházet série Josefa Lady nazvaná Šprýmovné kousky Frantíka Vovíska a kozla Bobeše. Z "otců zakladatelů" dostal velký prostor také Ondřej Sekora, který vytvořil nejen Ferdu Mravence, ale i další a ve své době populární postavy.

Do Českého lesa se vracejí původní jabloně a hrušně

Jedenácti obcím zaplatil Plzeňský kraj stromy původních krajových odrůd, které si letos na jaře a na podzim zasázejí do volné krajiny. Kraj chce novým grantem, zaměřeným na Tachovsko a Domažlicko, podpořit obnovu vesnických sadů a alejí. Letos se přihlásilo 11 obcí, které dostanou 440 stromků, kraj jich chtěl přitom rozdělit 1000. "Jeden stromek stojí zhruba 200 korun. Obce je dostanou zdarma včetně ochranného materiálu i kůlů, což vyjde na další stovku," uvedl vedoucí oddělení ochrany přírody Jan Kroupar. S pokračování projektu v jiných okresech počítá i v dalších letech, ale rozhodne podle možností rozpočtu. Uvedl to radní pro životní prostředí Václav Štekl (KSČM), který předal stromky pro Domažlicko do skladu v Horšově. Na první grantový ročník dá kraj přes čtvrt milionu korun. Druhý ročník grantu bude zřejmě vyhlášen opět v květnu.

Ze sportu

Česká snowboardistka Ester Ledecká získala druhý titul juniorské mistryně světa. V tureckém Erzurumu po vítězství ve středečním obřím slalomu triumfovala i v paralelním slalomu.

Tenistka Andrea Hlaváčková neprošla na elitním turnaji v Indian Wells v prvním kole dvouhry přes bývalou světovou dvojku a vítězku dvou grandslamů Světlanu Kuzněcovovou. Deblová specialistka a olympijská medailistka prohrála se zkušenou Ruskou 3:6 a 1:6. Ve čtvrtek se v Indian Wells představí světová sedmička Petra Kvitová a také Klára Zakopalová, Hradecká i Lukáš Rosol.

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová skončila potřetí za sebou sedmá na mistrovství světa v norském Vossu. Česká boulařka postoupila ze sedmého místa v kvalifikaci mezi šestnáctku účastnic pátečního paralelního závodu, další česká jezdkyně Tereza Vaculíková obsadila 25. místo. V prvním kole paralelního závodu, který v pátek začne ve 14:00, se Sudová utká s Američankou Mikaelou Matthewsovou a ve čtvrtfinále případně s vítězkou kanadského sourozeneckého souboje Chloe a Justine Dufourových-Lapointeových.

Biatlonistka Gabriela Soukalová skončila osmá v dnešním vytrvalostním závodu Světového poháru na 15 km v dějišti příštích olympijských her Soči. Soukalová dobře běžela, ale připsala si dvě trestné minuty. Poprvé terč netrefila při druhé zastávce na střelnici. Víc mrzet musela českou reprezentantku druhá chyba, při které minula úplně poslední terč v soutěži a přišla o pátou pozici.

Český hokejista Roman Červenka se ve středečním utkání NHL podílel jednou trefou na výhře Calgary 4:1 nad San Jose. Sedmadvacetiletý útočník ukončil osmizápasový gólový půst v páté minutě, kdy z dorážky otevřel skóre utkání. U třetí branky týmu si připsal asistenci Jiří Hudler, který si v posledních třech duelech připsal šest přihrávek.

Hokejový obránce Ondřej Němec národní tým na mistrovství světa neposílí. Světový šampion z roku 2010, který momentálně působí ve Lvu Praha hrajícího v Kontinentální lize, má problémy s ramenem a čeká jej operace. Reprezentační trenér Alois Hadamczik tak nemůže počítat s tím, že by se Němec zapojil do přípravy před vrcholem sezony.

Disciplinární komise hokejové extraligy potvrdila trest pro útočníka Pardubic Tomáše Noska, který tak bude v sestavě úřadujícího mistra chybět i v rozhodujícím pátém zápase předkola play off proti Kladnu. Dodatečný trest nakonec nedostal obránce Českých Budějovic Peter Frühauf, na kterého si stěžovaly Vítkovice s odůvodněním, že zlomil zápěstí Lukáši Klimkovi.

Pražský fotbalový svaz (PFS) pojmenuje novou cenu fair play po bývalém kapitánovi mistrů Evropy do 21 let Václavu Drobném, který zemřel loni v prosinci ve věku 32 let na následky vážného zranění při bobování ve Špindlerově Mlýně.

Zdeněk Štybar s belgickým týmem Omega Pharma-QuickStep vyhráli časovku na úvod etapového závodu seriálu WorldTour Tirreno-Adriatico. Stáj Saxo-Tinkoff s Romanem Kreuzigrem obsadila osmé místo a druhodivizní cyklistický tým NetApp s třetím českým účastníkem Janem Bártou byl dvanáctý.

Golfistka Klára Spilková začala dobře svůj první letošní turnaj na Ladies European Tour (LET). Osmnáctiletá hráčka v čínském Chaj-kchou zahrála 71 ran a dělí se o 26. místo.

Počasí:

V noci i zítra čekáme zataženo až oblačno, místy déšť. Noční teploty 6 až 2 stupně, odpoledne pak 7 až 11, na horách na severu kolem tří.

Meteorologové od 11. března očekávají na celém území ČR příchod výrazného ochlazení. Denní teploty se mají pohybovat od 0 do minus 5 stupňů.