Zprávy

0:00
/
0:00

Ústavní soud dostal první žalobu na prezidenta v historii

Ústavní soud (ÚS) obdržel první ústavní žalobu na prezidenta v historii. Žaloba bude mít u soudu absolutní prioritu, řekl šéf protokolu Vlastimil Göttinger. Pokud se soudci budou žalobou věcně zabývat, mohli by rozhodnout nejdříve koncem března, spíše později. Podání žaloby na prezidenta Václava Klause schválil v pondělí Senát. Pro hlasovalo 38 senátorů, 30 jich bylo proti. Senátoři mají vůči odcházejícímu prezidentovi pět okruhů výtek. Jde o novoroční amnestii, otálení s podpisem dodatku Evropské sociální charty a případ soudního čekatele Petra Langra, o jehož soudcovských aspiracích Klaus nijak nerozhodl. Dále senátorům vadí to, že Klaus dosud nepodepsal doplněk lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny. Poslední problém se týká přímo Ústavního soudu. Klaus podle senátorů porušil své povinnosti, když po dvou neúspěších v Senátu nenavrhl další kandidáty na soudce.

Klaus je přesvědčen, že důvodem žaloby Senátu nejsou jeho přečiny

Prezident Václav Klaus je přesvědčen, že v žalobě Senátu pro údajnou velezradu nejde o jeho skutečné přečiny. Politický střet se nemá dostat do této roviny, řekl novinářům na Pražském hradě. Klaus je smutný z toho, kam politika klesla, dodal. "Jsem plně přesvědčen o tom, že o mé skutečné činy nebo přečiny nebo nedobré činy v této žalobě Senátu opravdu nejde. A dokonce mám podezření, a to je skoro to nejsmutnější, že to ti senátoři dobře vědí," řekl Klaus u příležitosti uvedení své nové knihy. "Já jsem spíš smutný z toho, kam mohla naše politika klesnout. Jak je možné, že se politický střet převádí do této roviny, kam politický střet a politická odlišnost názorů nepatří," dodal dosluhující prezident.

Poslanci ODS označili žalobu na Klause za pomstychtivou a ubohou

Poslanci ODS ostře odsoudili pondělní rozhodnutí Senátu podat žalobu na končícího prezidenta Václava Klause pro údajnou velezradu. Verdikt horní komory označili za "nízký, pomstychtivý a ubohý"."Tímto rozhodnutím se ti, kteří pro něj hlasovali, pokusili zbaběle vypořádat s Václavem Klausem. Přitom tím nejen nevratně poškozují jeho pověst, ale také pověst celé České republiky včetně Senátu samotného," uvedli poslanci občanských demokratů ve stanovisku, který obdržela ČTK. Předsedkyně Sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová v tiskovém prohlášení označila verdikt horní komory za účelový. Senátoři, kteří hlasovali pro návrh, podle ní rozhodovali bez ohledu na to, že poškodí Česko v zahraničí, i bez ohledu na hluboký rozkol české společnosti, který tento krok způsobí.

Zeman pokládá ústavní žalobu na Klause za hysterickou reakci

Zvolený prezident Miloš Zeman pokládá rozhodnutí Senátu podat ústavní žalobu na současnou hlavu státu Václava Klause za hysterickou reakci. Uvedl to v prohlášení, které poskytla jeho mluvčí Hana Burianová. Zeman doplnil, že na místě senátorů by spíše usiloval o to, aby Ústavní soud zrušil amnestii jako celek, či realisticky o to, aby zrušil její druhý článek, který zastavuje dlouhotrvající trestní stíhání. Zeman, který od počátku ostře kritizuje Klausovu novoroční amnestii, už dříve ocenil sociálnědemokratické senátory, kteří se k návrhu žaloby nepřipojili. Senát hlasy 38 svých členů proti 30 rozhodl o podání žaloby na Klause z velezrady k Ústavnímu soudu. Senátoři končícímu prezidentovi vytýkají především novoroční amnestii, ale také nepodepsání některých smluv či otálení se jmenováním soudců.

Zahraniční tisk komentuje žalobu na Václava Klause

Za "bezpříkladnou kauzu", která poznamenává poslední dny prezidentského mandátu Václava Klause, označuje americký tisk pondělní rozhodnutí českého Senátu podat ústavní žalobu na odcházejícího prezidenta za velezradu. Podle listu The Washington Post "kontroverzní amnestie konzervativního prezidenta" završila jeho bouřlivý desetiletý mandát.

Deník Wall Street Journal napsal, že obvinění z velezrady je ohromujícím závěrem Klausovy dlouhé kariéry ve veřejné službě, jejíž počátky sahají až do období konce komunismu v bývalém Československu. Žaloba podle listu může Klausovi ztížit snahu zachovat si politický vliv. V ranním doporučení investičních aktivit Wall Street Journal napsal, že vývoj v České republice nebude mít přímý vliv na české finanční trhy. Zvýšená ostražitost k českým akciím ale může nastat.

I kdyby byl Klaus shledán vinným, bude to mít jen malý praktický efekt, všímá si v článku list The New York Times. Přesto analytici soudí, že senátní žaloba poznamená jeho odkaz a může odradit i budoucí prezidenty. Ti mají sice většinou jen ceremoniální roli, ale zároveň jmenují soudce, vyhlašují amnestie a ovlivňují zahraniční politiku, uvedl The New York Times.

Obsáhleji vývoj na Hradčanech komentovala britská rozhlasová stanice BBC. Podle komentátora Roba Camerona je výraz "impeachment", nebo-li ústavní žaloba, velké slovo pro politický útok na nejkontroverznější postavu státu, "konzervativního a výrazně euroskeptického" Václava Klause. "Senát je plný Klausových levicových oponentů a není náhodou, že většina z 38 senátorů, kteří pro žalobu hlasovali, patří k opozičním sociálním demokratům," uvádí autor. "Jen málokdo ale čekal, že hlasování o žalobě projde. Skutečnost, že se tak stalo, svědčí o hloubce nálad, které vyvolala Klausova novoroční amnestie. Desítky závažných korupčních kauz se v jejím důsledku ocitly u ledu," píše se v komentáři.

Německý deník Süddeutsche Zeitung považuje za důvod podání žaloby pro údajnou velezradu na odcházejícího českého prezidenta Václava Klause "skandální" amnestii. Tu list označil za "akt zvůle". Podle jiného velkého německého deníku Die Welt je žaloba pro Klause studenou sprchou. Zároveň vysvětluje, že žaloba pro velezradu je v Česku jediný způsob jak pohnat hlavu státu před soud, i kdyby mělo jít jen o záležitosti týkající se zanedbání nebo zneužití úřadu. List také dovozuje, že v případě odsouzení by se Klaus ani teoreticky nemohl za pět let ucházet potřetí o prezidentský úřad.

Žena z M.Budějovic drží kvůli žalobě na Klause hladovku

Pětačtyřicetiletá Jiřina Sýkorová z Moravských Budějovic drží hladovku, kterou protestuje proti rozhodnutí Senátu podat na prezidenta Václava Klause ústavní žalobu pro velezradu. Senát by měl podle ní uznat chybu a pochopit, že "ztrapňuje Českou republiku po celém světě". Žena je prý rozhodnutá držet hladovku až do úplného konce. Hladovku drží už sedmý den, od doby, kdy se dozvěděla, že o této možnosti bude Senát jednat. "Držím ji opravdu poctivě, případně mě mohou kdykoli zkontrolovat v nemocnici," řekla. Pije prý pouze bylinkový čaj a vodu. Je prý to její první hladovka v životě. Žena je v invalidním důchodu, údajně trpí depresemi a fobií z vycházení z domu. O svém činu prý Sýkorová napsala předsedovi Senátu Milanu Štěchovi.

Vláda může plnit smlouvy s církvemi, ÚS odmítl požadavek ČSSD

Vláda může plnit smlouvy o majetkovém vyrovnání s církvemi. Ústavní soud (ÚS) odmítl návrh poslanců ČSSD na předběžné opatření, které tomu mělo zabránit. Novinářům to řekl generální sekretář soudu Ivo Pospíšil. Sociální demokraté chtěli, aby soud plnění smluv pozastavil, dokud nerozhodne o návrhu na zrušení celého zákona o církevních restitucích. V daném typu řízení ale podle ÚS nelze předběžné opatření požadovat. Sporné smlouvy se týkají peněžní části církevních restitucí. Vláda je v pátek podepsala s 16 církvemi a náboženskými společnostmi. Jako náhradu za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat během 30 let 59 miliard korun navýšených o inflaci.

ÚS nebude přezkoumávat amnestii, návrh senátorů odmítl

Ústavní soud (ÚS) se nebude věcně zabývat kontroverzní novoroční amnestií prezidenta Václava Klause. Návrh skupiny senátorů na zrušení druhého článku amnestijního rozhodnutí, tedy zastavení kauz trvajících déle než osm let, soudci odmítli. Novinářům to oznámil generální sekretář soudu Ivo Pospíšil. Důvody zatím soud nezveřejnil. Přezkoumávání amnestie by tím mělo skončit. Čtyři soudci měli jiný názor. Předseda soudu Pavel Rychetský, soudci Ivana Janů a Vojen Güttler nesouhlasili s výrokem, soudce Miloslav Výborný uplatnil odlišné stanovisko pouze k odůvodnění. Návrh senátorů směřoval proti nejkritizovanější části amnestie, která zastavila vleklá trestní stíhání. Konkrétně šlo o stíhání, která trvala déle než osm let s trestní sazbou do deseti let vězení.

Klaus uvedl knihu, která shrnuje texty z desátého roku na Hradě

Končící prezident Václav Klaus představil svou novou knihu s názvem Rok desátý. Poslední svazek desetileté série shrnuje prezidentovy texty, projevy a rozhovory z jeho posledního celého roku působení na Hradě. Svazky pokládá Klaus za dokument doby, který odráží, co skutečně hlava státu ten který rok dělala. Poslední ze série knih obsahuje stejně jako předchozí svazky v první části zásadnější texty k "české státnosti". Další kapitoly se zabývají "evropskou integrací bez iluzí", domácí politikou, zahraniční politikou, ekonomikou či bojem za svobodu a demokracii nebo textům o "osobnostech našich dnů". Jedna z kapitol, kterou dnes Klaus označil za možná užitečné čtení, se týká zákonů a jejich prezidentských vet. V knize jsou také jeho zápisky z cest, které v roce 2012 posílal do novin ze svých návštěv v cizině. Jeho první zahraniční cesta mimo úřad hlavy státu už v pátek povede do USA.

Klaus ocenil své spolupracovníky prezidentskou plaketou

Václav Klaus udělil svým spolupracovníkům z Hradu Plaketu prezidenta republiky. Odcházející prezident tak ocenil vedoucího své kanceláře Jiřího Weigla, zástupce kancléře Petra Hájka, ředitele svého sekretariátu Zuzanu Rýcovou a Martina Slaného. Plaketu dostali také ředitel odboru hradního protokolu Jindřich Forejt, šéf tiskového odboru Radim Ochvat, zástupce ředitele zahraničního odboru Jiří Brodský a ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek. Klausův předchůdce Václav Havel udělil nedlouho před odchodem z funkce několika svým bývalým spolupracovníkům vysoká státní vyznamenání. V říjnu 2002, tedy čtvrt roku před koncem svého funkčního období, propůjčila hlava státu Řád Tomáše Garrigua Masaryka Luboši Dobrovskému, jenž v letech 1992 až 1996 vedl Kancelář prezidenta republiky. Stejné ocenění Havel propůjčil i Karlu Schwarzenbergovi, jenž byl vedoucím prezidentské kanceláře počátkem 90. let.

Na Zemanovu inauguraci přijede až 900 členů SPOZ

Na páteční inauguraci nastupujícího prezidenta Miloše Zemana přijede speciálními autobusy z regionů do Prahy zhruba 800 až 900 členů Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ) a sympatizantů. Uvedl to předseda strany Vratislav Mynář. Nastupující prezident přijede na Pražský hrad v 9:00 hodin. O hodinu později začne ve Vladislavském sále Hradu slavnost, na níž složí prezidentský slib. Následovat bude vojenská přehlídka. Zeman pak položí květiny k ostatkům patrona českých zemí svatého Václava a věnec k soše prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. Slavnostní den nový prezident zakončí obědem s nejvyššími ústavními činiteli. Zemanovi příznivci metropoli opustí zřejmě odpoledne, uvedl Mynář.

Kalousek navrhne vládě navýšení prostředků EGAP

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhne ve středu vládě navýšení pojistné kapacity státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) o deset miliard korun na 280 miliard Kč. Podle Kalouska se zástupcům EGAP za pomoci ministerstva průmyslu a obchodu a ministerstva financí podařilo v Iráku již téměř uzavřít projekt na výstavbu elektrárny Churmala. To je velký paroplynový komplex, kam by české firmy dodávaly zhruba 70 procent celkové investice, což představuje sumu zhruba 500 milionů dolarů. Kalousek v České televizi řekl, že to přímo představuje zhruba 2000 pracovních míst v Česku.Zástupci EGAP a České exportní banky spolu s náměstkem ministra financí Janem Gregorem v Iráku o plánované spolupráci už jednali. K podpisu smlouvy o spolupráci by mělo dojít v řádu týdnů.

ČR a Lucembursko uzavřely smlouvu o zamezení dvojího zdanění

Ministři financí Lucemburska a České republiky v Bruselu podepsali smlouvu o zamezení dvojího zdanění, která nahrazuje dosavadní dohodu z roku 1991. Podle prohlášení českého ministerstva financí nová smlouva zajišťuje také "výměnu informací ohledně daní všeho druhu, tedy včetně informací bankovních". Mezi ČR a Lucemburským velkovévodstvím dosud platila smlouva z roku 1991, kterou uzavřela vláda tehdejšího Československa. Podle českého ministerstva financí tato smlouva již neodpovídala "současným politickým, hospodářským, ale zejména daňovým podmínkám".

Státní agentury CzechTrade a CzechInvest se sloučí

Státní agentury CzechTrade a CzechInvest se sloučí k letošnímu 31. prosinci. Počet zahraničních zastoupení agentur, spadajících pod ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), má letos stoupnout na 70; v polovině loňska jich bylo 38. MPO se také po letech sporů dohodlo s ministerstvem zahraničí na spolupráci ohledně obchodního zastupování ČR v zahraničí. Na tiskové konferenci to oznámil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS). Značka CzechTrade bude podle něj zachována a integrována v rámci převodu zbývající agendy pod CzechInvest jako divize. České obchodní zájmy budou zastupovat kmenoví zaměstnanci MPO. K posílení zahraniční sítě dojde letos v Číně, Brazílii, Turecku, Peru, Kolumbii, Chile a Indonésii.

HN: Ministerstvo financí připravuje zavedení centrálního úložiště

Ministerstvo financí (MF) připravuje zavedení takzvaného centrálního úložiště. Podnikatelé a firmy z vybraných oborů by do něj měli elektronicky průběžně odesílat některé účetní údaje, především o nákupu zboží a následných tržbách. Uvedly to Hospodářské noviny (HN). Podle MF je zavedení úložiště lepší a levnější řešení než roky diskutované registrační pokladny. Nový plán MF má přispět ke snížení daňových úniků. Sběr informací z části účetnictví by se týkal pouze některých oborů podnikání, jako je třeba obchod s lihovinami, realitní kanceláře nebo prodej zboží a služeb přes internet.

MfD: Šiška se dohodl se čtyřmi firmami o rozdělení trhu s dávkami

Policie údajně rozkryla systém korupčního jednání na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) v kauze IT zakázek, v níž stíhá 12 lidí. Bývalý ministrův náměstek Vladimír Šiška spolu se dvěma nejvyššími jednateli Fujitsu Technology a členy managementu firem Vítkovice IT Solutions, Digi Trade, Skill a Techniserv podle policistů uzavřeli dohodu, že obejdou povinnost vyhlásit soutěž a rozdělí si trh s výplatou dávek. Čtyři firmy měly vyvinout na vlastní náklady nové systémy, přes něž by se pak dávky vyplácely, píše Mladá fronta Dnes (MfD). Celkem si podle znaleckého posudku policie mohly firmy přijít na 386,12 milionu korun. Což je prý o 180 milionů korun více, než by ministerstvo platilo, kdyby nechalo běžet vše při starém a do dávek vůbec nesahalo.

Zpravodajský server Seznam.cz napadli hackeři

Server Seznam.cz napadli hackeři. Podle serveru Aktuálně.cz jde o stejný typ útoku, který v pondělí ochromil některé české zpravodajské servery. Problémy serveru se objevily okolo 09:00 ráno. Jeho webové stránky kolabovaly. V pondělí útoku hackerů čelily některé české zpravodajské servery. Výpadky měly například weby iDnes.cz, Novinky.cz, IHNED.cz a E15.cz. Hackeři české zpravodajské servery napadli takzvaným DDoS útokem, tedy nejběžnější hackerskou metodou. Znamená to, že zahltí servery takovým množstvím dotazů, že v podstatě znemožní chod počítačových serverů, na nichž webové stránky běží.

Nová Octavia Combi bude startovat na 364.900 Kč

Cena nové Octavie Combi třetí generace bude začínat na 364.900 Kč. To je o 30.000 korun více, než u octavie v provedení liftback a o 4000 méně, než u předchozí generace. Prodávat se začne v Česku na konci dubna, na dalších trzích v květnu. Na ženevském autosalonu to uvedli zástupci společnosti. Nová Octavia Combi, která měla v Ženevě světovou výstavní premiéru, je o devět cm delší než její předchůdkyně a o 4,5 cm širší. Aktuální nabídka motorů zahrnuje čtyři benzinové a čtyři naftové. Spotřeba u nejúspornější verze GreenLine začíná na 3,4 litrů nafty na 100 kilometrů.

Prodeje nových osobních aut v únoru klesly o 22 procent

Prodej nových osobních aut v Česku v únoru meziročně klesl o 22 procent. Za první dva měsíce roku se registrace meziročně snížily o 14,5 procenta. Vyplývá to ze statistik Svazu dovozců automobilů (SDA). Nejvíce nových osobních aut prodala Škoda, následují Volkswagen, Hyundai a Ford. Prodeje meziročně vzrostly jen u kategorie autobusů a kamionů. Škoda prodala za leden a únor 6709 nových osobních aut. Tradiční jednička na tuzemském trhu tak držela téměř třetinu (29,64 procenta) trhu s novými osobními vozidly. Volkswagen prodal 2482 aut (10,96 procenta), Hyundai 2173 (9,60 procenta) a Ford 1162 aut (5,13 procenta). Prodej osobních aut v loňském roce v průměru rostl. Nových vozů majitelé registrovali 174.009, o 0,42 procenta meziročně více.

Soud zprostil obžaloby zpěváka Blytha v kauze usmrceného fanouška

Pražský městský soud zprostil obžaloby amerického zpěváka Randy Blytha, kterého žalobce viní z usmrcení fanouška při pražském koncertu metalové kapely Lamb of God v roce 2010. Mladík tehdy vylezl na pódium, přičemž po střetu s Blythem spadl dolů, vážně se zranil na hlavě a později zemřel v nemocnici. Podle soudu ho ale Blythe nezranil úmyslně. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se proti němu může odvolat. Státní zástupce navhoval pro obžalovaného pětiletý trest vězení.

ČR musí za smrt Vietnamce po zákroku policie zaplatit milion Kč

Česká republika, zastoupená ministerstvem vnitra, musí zaplatit osmnáctiletému synovi Vietnamce, který zemřel v lednu 2009 po brutálním policejním zákroku v Brně, jeden milion korun odškodného. Rozhodl o tom soudce brněnského městského soudu Jan Sedláček. Chlapec žádal po státu odškodné 50 milionů korun. Stejnou částku chce po ČR i matka zabitého cizince. Proces v této kauze bude pokračovat v polovině dubna. Sedláček řekl ČTK, že český právní řád nezná termín exemplární potrestání. To v podstatě chtěl právní zástupce syna oběti žalobou žádající 50 milionů korun.

Policie navrhla obžalovat střelce na Klause

Policie navrhla obžalovat Pavla Vondrouše za střelbu z plastové pistole na prezidenta Václava Klause v Chrastavě na Liberecku. Za přečin výtržnictví hrozí šestadvacetiletému muži až dvouleté vězení. Informovala tom policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Obviněný vystřelil na prezidenta loni 28. září. Ke Klausovi přistoupil v davu při otevírání nového mostu a z bezprostřední blízkosti na něj několikrát vypálil z airsoftové pistole. Prý chtěl svým činem upozornit na to, že politici nenaslouchají lidem. Prezidentova ochranka na útok nereagovala. Kvůli incidentu pak rezignoval ředitel hradní ochranky Jiří Sklenka a krajský státní zástupce začal dva členy policejní ochranné služby stíhat za porušení povinnosti strážní služby. Klaus ale jejich stíhání zastavil.

Člen vězeňské služby je stíhán pro loupež a vydírání

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhá příslušníka vězeňské služby Příbram a dalšího člověka pro loupež a vydírání. Oba jsou podezřelí z toho, že chtěli nezákonně vymáhat dluh. Poškozenému mimo jiné údajně vyhrožovali namířenou pistolí, bili ho a kopali. Podezřelým hrozí až deset let vězení, sdělila mluvčí GIBS Radka Sandorová. Dvojice podle Sandorové muže odvezla na neznámé místo, kde byl donucen podepsat směnku v hodnotě přes 100.000 korun. Obviněný člen vězeňské služby je stíhán vazebně a civilní osoba na svobodě.

V Praze začal festival Jeden svět, upozorňuje na šíření netolerance

Na šíření netolerance a rasismu chce upozornit letošní festival filmů o lidských právech Jeden svět, který začal v Praze. Podle jeho pořadatelů totiž nesnášenlivosti v Česku přibývá a přiživují ji ekonomická recese i politické krize. Patnáctý ročník nabízí přes stovku snímků. V hlavním městě je mohou diváci vidět do 13. března. Poté se přehlídka přesune do dalších 40 měst. Slavnostní zahájení doprovodilo udílení ceny Homo Homini za prosazování lidských práv. Získal ji ázerbájdžánský právník Intigam Alijev. Mottem letošního festivalu se stala otázka Bojíte se snášet? V hlavní sekci festival představí 13 filmů z různých koutů světa, které dokládají šíření xenofobních nálad. Další část programu se zaměřuje na vliv médií, zdravotnictví, nedemokratické režimy či životní styl. Projekce doprovodí debaty s tvůrci a odborníky.

Čeští egyptologové objevili v Súdánu pravěké pohřebiště

Čeští egyptologové z Univerzity Karlovy objevili v pohoří Sabaloka ve středním Súdánu jedno z největších severoafrických pohřebišť pravěkých lovců-sběračů. Podle odhadů se v něm nachází 400 až 450 pohřbených lidí. Poslední súdánské objevy české expedice zásadním způsobem doplňují a obohacují poznání vědců o nejstarším civilizačním vývoji oblasti Nilu a severovýchodní Afriky, informovala Lenka Suková z Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK. Pohřebiště z období mezi 8. až 6. tisíciletím před naším letopočtem se nachází zhruba 80 kilometrů severně od Chartúmu, hlavního města Súdánu. Čeští egyptologové mají ve světě velmi dobrou pověst. Expedice Karlovy univerzity úspěšně působí také v Egyptě a je největší českou vědeckou expedicí pracující v zahraničí.

Ze sportu

Předseda Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta nehodlá kandidovat do výkonného výboru UEFA, jehož osm členů se bude volit na květnovém kongresu. Nejprve chce získat silnější mandát na valné hromadě FAČR. Zároveň se stále nevzdává myšlenky, že by Praha mohla být jedním z 13 pořadatelských měst mistrovství Evropy v roce 2020. Třicetitisícový stadion by podle něj mohl vyrůst na Strahově místo současného stadionu Evžena Rošického. Zatím jde podle něj ale jen o vizi.

Pardubický hokejový útočník Tomáš Nosek byl disciplinární komisí extraligy potrestán zákazem startu ve dvou zápasech za faul na kladenského obránce Jana Piskáčka. Nosek v 56. minutě pondělního třetího zápasu předkola play off srazil Piskáčka ve středním pásmu zezadu v době, kdy byl hráč Rytířů bez puku, a dostal dodatečný trest za úder do oblasti hlavy a krku.

Generální manažer hokejistů Vítkovic Petr Husička dostal od disciplinární komise extraligy pokutu 30 tisíc korun za nepřípustnou kritiku rozhodčích. Během pondělního třetího utkání předkola play off s Českými Budějovicemi totiž hlasitě vyjadřoval v prostoru před kabinou rozhodčích nespokojenost s vedením zápasu.

České florbalistky se na prosincovém domácím mistrovství světa utkají v základní skupině B se Švýcarskem, Lotyšskem a Norskem. V 'áčku' se představí úřadující mistryně světa Švédky, Finky, Polky a Rusky. Rozhodlo o tom dnešní losování v Ostravě, kde šampionát vyvrcholí. Duely ve skupinách se hrají v Brně.

Akrobatická lyžařka Nikola Sudová obsadila sedmé místo v kvalifikaci individuálního závodu na mistrovství světa v norském Vossu. Do středečního finálového závodu v jízdě v boulích prošla bez problémů, přestože jela ve vypůjčených botách, protože její v tréninku praskly. Kvalifikaci ovládla Hannah Kearneyová z USA.

Obránce Marek Židlický zastínil v NHL útočníky New Jersey, vstřelil dvě branky Torontu, jenže porážku 2:4 neodvrátil. Domácí hokejisté zápas otočili třemi góly během první desetiminutovky ve třetí třetině. Židlický byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, ale Devils nevyhráli už popáté za sebou.

Hokejisté Pardubic odvrátili v sérii s Kladnem hrozbu vyřazení z předkola extraligového play off. Úřadující mistři vyhráli třetí duel 3:1 a snížili stav série hrané na tři vítězství na 1:2. V druhé sérii mají do čtvrtfinále blíže České Budějovice, jež vyhrály 2:1 ve Vítkovicích a stejným poměrem vedou na utkání.

Počasí:

V noci bude jasno až polojasno, jen výjimečně zataženo nízkou oblačností. Ochladí se na +2 až -2 stupně, v západní polovině Čech může teplota klesnout až na -4 stupně. Vítr bude místy v nárezech dosahovat síly až 70ti kilometrů v hodině, na horách bude ještě silnější. Ve středu čekejte skoro jasno až polojasno. K večeru od jihozápadu přibývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 9 až 13 stupňů, na horách kolem osmi. Silný vítr bude k večeru slábnout.