Zprávy

0:00
/
0:00

Při nehodě na D1 zemřel mladík, chtěla ho zastavit policie

Kvůli nehodě na 119. kilometru D1 ve směru na Prahu byla dálnice na několik uzavřena kvůli vyšetřování nehody. Zemřel při ní osmnáctiletý řidič, který ujížděl policistům. Řidiče sledovaly hlídky jihomoravského dálničního oddělení kvůli podezření, že nemá k jízdě oprávnění, až na území Kraje Vysočina. Muž jim tedy ujížděl několik desítek kilometrů. Policie postavila zátaras, řidič narazil do dalšího civilního auta a oba vozy začaly hořet, řekla krajská policejní mluvčí Dana Čírtková. "Řidič, který ujížděl policii, poškodil po trase osm vozidel," uvedla. "Další osoba utrpěla při nehodě středně těžké zranění a byla převezena vrtulníkem do nemocnice v Brně - Bohunicích," řekla ČTK ředitelka krajských záchranářů Vladislava Filová.

Klaus udělí prezidentu Gašparovičovi vyznamenání

Prezident Václav Klaus se rozhodl udělit státní vyznamenání slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi. Informaci potvrdil mluvčí Hradu Radim Ochvat s tím, že česká vláda Klausův návrh projednala a podpořila tuto středu. Gašparovič tak získá český Řád bílého lva, který je udělovaný osobám, jež se zvlášť vynikajícím způsobem zasloužily o Českou republiku. Podle informací ČTK si oba prezidenti původně měli vyznamenání vyměnit už během návštěvy Klause na Slovensku, která byla jeho poslední zahraniční cestou před skončením mandátu. Údajně na žádost české strany se ale slavnostní akt nakonec nekonal. V roce 2003 dostal vysoké slovenské státní vyznamenání tehdejší český prezident Václav Havel.

Klaus se stane 7. března spolupracovníkem Institutu Cato

Prezident Václav Klaus se 7. března, kdy končí ve funkci hlavy státu, stane významným spolupracovníkem amerického Institutu Cato. Společnost sídlící ve Washingtonu to upřesnila na svých internetových stránkách. Hrad v lednu oznámil, že Klaus se stane spolupracovníkem institutu od března. Klaus bude v institutu 11. března vést akci nazvanou Evropská krize pokračuje: žádné řešení v dohledu, sdělil také web institutu. Institut Cato se zabývá otázkami svobodného trhu, svobody a hospodářské politiky. Myšlenkový trust byl založen Murrayem Rothbardem, Edem Cranem a Charlesem Kochem pod názvem Nadace Charlese Kocha v roce 1974. O dva roky později se přejmenovala na ´Cato Institute´. Finance získává od svých zakladatelů a dalších nadací a institucí.

Duka a Zeman jednali o podobě prezidentské inaugurace

Podobu některých částí prezidentské inaugurace, která proběhne 8. března, probíral Miloš Zeman s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou. Kardinál Duka se ale kvůli svým povinnostem spojeným s volbou nového papeže slavnostního aktu na Pražském hradě zřejmě nebude moci zúčastnit. Zastoupit by jej měl olomoucký arcibiskup a místopředseda biskupské konference Jan Graubner. Součástí inaugurace by zřejmě měla být i krátká pobožnost, nejspíš v kapli sv. Václava ve svatovítské katedrále na Pražském hradě. Když v roce 2008 zahajoval své druhé prezidentské období Václav Klaus, poklonil se v chrámu sv. Víta památce patrona českých zemí. V programu, který zveřejnila ve čtvrtek Zemanova mluvčí, se jen uvádí, že prezident položí květiny k ostatkům sv. Václava.

Policie prověří údajné podplácení rebelů z ODS

Policisté se budou muset zabývat trestním oznámením, které podal advokát Václav Láska na premiéra Petra Nečase a poslance Marka Šnajdra, Petra Tluchoře a Ivana Fuksu (všichni ODS). Láska poukazoval na to, že se předseda vlády mohl dopustit podplácení rebelujících poslanců tím, že jim nabídl posty ve společnostech s majetkovou účastí státu. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1 se nejprve odmítlo oznámením zabývat, pražské městské státní zastupitelství ale věc přezkoumalo a uložilo obvodnímu zastupitelství, aby oznámení postoupilo policii. Poslanci Šnajdr, Tluchoř a Fuksa složili v listopadu poslanecký mandát kvůli sporům o vládní daňový balíček. S pomocí hlasů poslanců, kteří je ve Sněmovně nahradili, poté Nečasův kabinet balíček prosadil a zažehnal několikatýdenní vládní krizi. Fuksa a Šnajdr dostali místa v dozorčích radách společností Český aeroholding a ČEPRO.

Ústavní soud už dostal vyžádané smlouvy vlády s církvemi

Ústavní soud (ÚS) již obdržel všech 16 smluv, které premiér Petr Nečas (ODS) před týdnem podepsal se zástupci církví. Soud si je od vlády vyžádal kvůli rozhodování o předběžném opatření. ČSSD chce, aby soudci zakázali plnění smluv, dokud nerozhodnou o návrhu na zrušení zákona o církevních restitucích. O případném předběžném opatření bude plénum ÚS jednat znovu v úterý, řekl šéf protokolu ÚS Vlastimil Göttinger. Soudci přesný obsah smluv neznali, proto si je nechali předložit. Stanovili k tomu třídenní lhůtu, kterou vláda dodržela. Podle Göttingera ale nelze předjímat, zda soud v úterý o návrhu na předběžné opatření skutečně nějak rozhodne. Sporné smlouvy se týkají peněžní části církevních restitucí. Vláda je v pátek podepsala s 16 církvemi a náboženskými společnostmi. Jako náhradu za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat během 30 let 59 miliard korun navýšených o inflaci. Sociální demokraté chtěli, aby Ústavní soud zakázal už páteční podpis smluv.

Heger odmítl nátlak protestujících; děkuje lékařům, kteří léčí

Protest lékařů podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) nezmění reformní kroky, které ministerstvo dělá. Heger poděkoval lékařům, kteří se nepřidali k pátečnímu protestu lékařské komory a léčili pacienty jako každý jiný den. Pacienty ujistil, že situace zdravotnictví není tak kritická, jak tvrdí organizátoři protestu. Péče je zajištěna, platy zdravotníků rostou a na rozdíl od jiných odvětví zdravotníkům nezaměstnanost nehrozí, zdůraznil. Podle zprávy projednané vládou stoupnou letos výdaje zdravotních pojišťoven o 1,5 procenta na 230,849 miliardy korun. Systém podle ministra kromě toho má ještě rezervy v tom, že se péče poskytuje nadbytečně a léků se předepisuje víc, než pacienti zkonzumují.

Ambulantních specialistů má ČR téměř nejvíc v OECD

Ambulantních specialistů má Česká republika na počet obyvatel téměř nejvíc ze zemí OECD, víc jich má jen Řecko. Vysoké jsou i počty návštěv pacientů, a to dvojnásobné proti průměru EU. Vyplývá to z dokumentu ministerstva zdravotnictví. V Česku počet ambulantních specialistů dlouhodobě roste, zatímco počty zubařů či praktiků jsou zhruba stejné. Ministr Leoš Heger (TOP 09) není pro rázné zásahy, lékařů prý ubude přirozenou cestou.

ODS v Praze 4 odmítá zrušení své organizace

Zrušení oblastní organizace ODS v Praze 4 je podle jejího dosavadního předsedy Pavla Caldra odplatou za kritiku šéfa strany a premiéra Petra Nečase. Caldr to řekl novinářům. Podle něj je ODS v Praze 4 na rozdíl od celorepublikové organizace ve volbách dlouhodobě úspěšná. Dodal, že vedení ODS se snaží udržet si své pozice navzdory volebním prohrám. Občanští demokraté z Prahy 4 se chtějí proti rozhodnutí bránit. Podle Caldra zřejmě nejprve požádají výkonnou radu o vysvětlení a obrátí se na smírčí výbor. Výkonná rada ODS ve čtvrtek zrušila kromě Prahy 4 také ODS v Praze 12 a Praze-západ. Zdůvodňovala to především netransparentním náborem nových členů. Primátor a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda ve čtvrtek řekl, že zrušené organizace svými kroky stranu poškozovaly.

Policie navrhla obžalovat Ratha a jeho spoluobviněné z korupce

Protikorupční policie navrhla obžalovat poslance Davida Ratha a deset jeho spoluobviněných. Rath je od loňského května kvůli údajnému přijetí úplatku stíhán za korupci. Bez dalších podrobností to řekl mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej. Rath si údajně vzal sedm milionů za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Loni v září policisté rozšířili jeho stíhání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý středočeský hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Poslanec obvinění odmítá.

Ministr Kubice: Únik informací do médií Lessy předem plánoval

Bývalý policejní prezident Petr Lessy předem plánoval, že se obrátí na novináře s negativními informacemi o náměstkovi policejního krajského ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Před soudem to uvedl ministr vnitra Jan Kubice. Lessy čelí kvůli údajnému zprostředkování informací novináři obžalobě z pomluvy a zneužití pravomoci. Vinu odmítá, informace prý nepocházely od něj. Podle obžaloby Lessy v září 2011 předal své mluvčí anonym na náměstka Vaňka a pověřil ji, aby dokument poskytla novináři Práva. Následně v rozhovoru pro deník uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu "zametal" jako pracovník policejní inspekce oznámení na Vaňka. Lessy tvrdí, že své mluvčí žádné materiály s pokynem, aby je předala novináři, nedal.

První tresty lidem spojeným s kauzou metanol jsou pravomocné

První tresty lidem, kteří jsou spojeni s metanolovou aférou, nabyly po půl roce od jejího vypuknutí právní moci. ČTK to potvrdil zlínský soudce Dušan Beránek, který uložil podmínky a peněžité tresty jednomu z menších distributorů a hospodskému ze Zlínska. Aféra kolem ilegální výroby lihovin, které obsahují jedovatý metylalkohol, vypukla loni 3. září. Vyžádala si na čtyři desítky obětí. Policie objevila zdroj a zadržela i hlavní podezřelé. K soudům po celém Česku se ale zatím dostaly jen méně závažné případy.

Metanolové otravy stály zdravotnictví zhruba 50 milionů korun

Léčba metanolových otrav stála české zdravotnictví podle propočtu ČTK zhruba 50 milionů korun. Další miliony bude stát léčba následků u těch, kteří přežili, a jejich dlouhodobé zdravotní sledování. Vedle výdajů zdravotních pojišťoven na léčení 124 hospitalizovaných jsou v "ceně" i platby ministerstva zdravotnictví na nákup léku Fomepizol za 806.000 korun a testování vzorků alkoholu za 7,5 milionu. Zdravotní pojišťovny zatím výdaje na léčbu nevyčíslily, udělají to prý až v případě soudního procesu, ve kterém by požadovaly náhradu škody. Propočty potvrdil jako přiměřené náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Lidé se rozloučili s dalšími oběťmi výbuchu ve Frenštátě p. R.

Okolo 300 lidí se v pátek přišlo ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku rozloučit s šedesátiletou ženou, její osmatřicetiletou dcerou a desetiletou vnučkou, které se staly 17. února oběťmi výbuchu v panelovém domě. Už ve středu tam měly pohřeb dvě malé děti, které rovněž zemřely při tomto neštěstí. Policie soudí, že výbuch úmyslně způsobil problémový nájemník Antonín Blažek. Včetně něj zahynulo šest lidí a dalších 11 utrpělo zranění, mezi nimi i jeden dobrovolný hasič. Tři zranění stále leží ve vážném stavu v popáleninovém centru Fakultní nemocnice v Ostravě, nejhůř z nich je na tom žena s popáleninami na 90 procentech těla. Třípatrový dům se šesti byty výbuch a následný požár kompletně zničily. V neděli od 15:00 se na frenštátském náměstí uskuteční ekumenická bohoslužba za oběti neštěstí. Do veřejné sbírky na pomoc obyvatelům domu už lidé, obce i firmy přispěli více než 15 miliony korun.

IKEA zastavuje prodej výrobků z mletého masa

Nábytkářský řetězec IKEA v České republice z preventivních důvodů zastavuje prodej výrobků z mletého vepřového a hovězího masa. Na pulty se tyto produkty vrátí až poté, co u nich firma provede testy. Společnost to uvedla v tiskové zprávě s tím, že jde i o potraviny od českých výrobců. IKEA tak reaguje na poslední případ, kdy Státní veterinární správa nalezla nedeklarované koňské maso v masových kuličkách, určených pro švédský nábytkářský řetězec.

Nejabsurdnějším se stal poplatek za zjištění zůstatku v bankomatu

Vítězem osmého ročníku ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek se s výrazným náskokem stal poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat. Informoval o tom provozovatel serveru bankovnipoplatky.com Patrik Nacher, který anketu pořádá. Hlasovali v ní lidé v České republice a na Slovensku. Vítězný poplatek skončil v loňském i předloňském ročníku ankety druhý. Do finálového kola přišlo téměř 23.000 hlasů, poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat jich získal 36 procent. Na druhém místě skončil s 22 procenty poplatek za vedení účtu k hypotečnímu nebo spotřebitelskému úvěru. Třetí místo za 17 procent hlasů získal poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou, o jedno procento hůře na tom byl poplatek za zadání příkazu či změny trvalého příkazu přes internetbanking. V prvním ročníku ankety lidé zvolili zcela suverénně za vítěze poplatek za příchozí platbu.

EGAP: GE Aviation CZ dodá americké firměTrush 24 leteckých motorů

Letňanská GE Aviation CZ dodá americké společnosti Trush 24 nových leteckých motorů H80 v hodnotě 8,5 milionu dolarů (zhruba 167 milionů korun). Využije k tomu smlouvu o spolupráci mezi českou Exportní garanční a pojišťovací společností (EGAP) a americkou Export Import Bank (US EXIM). Obě strany dohodu podepsaly v rámci podnikatelské mise do USA vedené ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou. Společnost Trush Co., která vyrábí lehká práškovací letadla na krátké lety, následně vyveze 24 letounů vybavených motorem H80 do Brazílie. Podle generálního ředitele EGAP Jana Procházky je kontrakt pro českou firmu výjimečným úspěchem. "Hned první obchod nám otevírá bránu do Latinské Ameriky. Smlouva s americkým Eximem pomůže českému exportu hlavně na trzích, kde jsou tradičně silní američtí dodavatelé. A na těch se nám doposud příliš nedařilo," uvedl Procházka.

Škoda Auto zahájila výrobu modelu Rapid na Ukrajině

Automobilka Škoda zahájila v ukrajinském závodě společnosti Eurocar v Solomonovu výrobu modelu Rapid. Ukrajina patří mezi růstové trhy značky, na nichž v posledních třech letech téměř zdvojnásobila prodej. Loni se tam odbyt zvýšil o téměř 32 procent na 14.400 vozů a největší tuzemská automobilka tam zvýšila svůj podíl na trhu na 6,6 procenta. Rapidy chce Škoda na Ukrajině začít prodávat na konci letošního března. Na ukrajinském trhu je podle automobilky zájem především o Octavie, kterých se tam loni prodalo 8900. Škoda rapidy vyrábí také v indické Puně, čínské Šanghaji a v Mladé Boleslavi.

MfD: Zemanová pracovala pro firmu L&C Investment z Ostravy

Manželka nově zvoleného prezidenta Miloše Zemana Ivana Zemanová v posledních měsících pracovala pro firmu L&C Investment z Ostravy. Píše to Mladá fronta Dnes. Zemanová se k informaci odmítla vyjádřit. Společnost, kterou vlastní Petr Beneš s dcerou Barbarou, žije z pronajímání několika budov v Ostravě. Beneš na otázku, co pro něj Zemanová dělala, neodpověděl. Podle listu byla kancelář, kde pracovala, tento týden zrušena. Předtím dala Zemanová výpověď na Pražském hradě.

Německá Postupim hostí výstavu Europa Jagellonica

To nejlepší z umění z doby vlády významného středoevropského rodu Jagellonců představuje německá Postupim, která jako třetí hostí mezinárodní výstavu Europa Jagellonica. Ta se loni stala návštěvnickým magnetem v Kutné Hoře. Cílem výstavy je zprostředkovat nejen kulturní bohatství střední Evropy 14. až 16. století, ale seznámit Němce i se samotnými Jagellonci. Ti jsou podle historika umění Jiřího Fajta pro většinu západních sousedů zcela neznámí, ač zasáhli i do jejich dějin. "Tady se mnohdy hovoří o tom, že před více než 20 lety padla železná opona, ale mentálně je tady pořád přítomná. Pořád z toho německého pohledu ten východ je strašně daleko a tím pádem není u veřejnosti příliš velké ponětí o kulturních pokladech, které máme v naší části Evropy," soudí český kunsthistorik.

V pátek začala vysílat nová stanice Českého rozhlasu ČRo Plus

V pátek v 16:00 hodin zahájila vysílání nová stanice Český rozhlas Plus. ČRo Plus vznikl sloučením stanic Rádio Česko, ČRo - 6 a ČRo Leonardo a nabídne například Kritický klub Jana Rejžka či Den podle, v němž budou novinářské osobnosti hodnotit denní události. Na konfrontační diskuse dvou hostů, kteří zastávají opačný názor, se pak zaměří pořad Pro a proti. K dalším formátům nové stanice se zařadí diskuse s posluchači. Bude součástí pořadu Radiofórum, který je inspirován formátem BBC "Have your say". ČRo Plus v rámci něj každý den nabídne k diskusi určité téma, ke kterému se budou lidé vyjadřovat prostřednictvím sociálních sítí a webu. Nová stanice přinese také finanční úsporu. Její roční rozpočet se pohybuje kolem 60 milionů korun, což je o zhruba 20 milionů méně, než byl rozpočet tří stanic, ze kterých ČRo Plus vznikl.

Publikace ukazuje celou Drtikolovu tvorbu

Uměleckoprůmyslové muzeum představilo reprezentativní dvousvazkovou monografii František Drtikol - Etapy života a fotografického díla (Secese - Art deco - Abstrakce). Vyšla v nakladatelství Svět, jež se na tvorbu slavného fotografa, výtvarníka a myslitele specializuje. Rozměrná publikace zahrnuje text historičky Anny Fárové, obrazová část pak nejobsáhlejší průřez tím nejdůležitějším, co ve své fotografické tvorbě Drtikol vytvořil. Fotografie pocházejí především ze sbírky UMPRUM, které vlastní světově unikátní kolekci přes 5000 Drtikolových prací. Kromě osobních darů Drtikola má na její podobě významný podíl i Fárová (1928 až 2010), která v muzeu působila. Kniha vznikala od roku 2006, původně měla vyjít už v roce 2010, práce se protáhly a Fárová se jejího vydání nedožila.

Anketu Sedm divů Krkonoš vyhrál Obří důl

Anketu Sedm divů Krkonoš, kterou loni v dubnu vyhlásila správa Krkonošského národního parku, vyhrál Obří důl. Na stříbrné pozici skončil Mumlavský vodopád, třetí byly meandry Labe. Mnohými favorizovaná Sněžka propadla a obsadila desáté až dvanácté místo. Lidé mohli vybírat z 21 nominovaných míst, řekl mluvčí správy KRNAP Radek Drahný. Mezi další divy Krkonoš na čtvrtém až sedmém místě ještě patří Pančavský vodopád, Kotel, Rýchorský prales a Modrý důl. Celkem se pořadatelům ankety sešlo 2433 nominací. Do ankety se zapojili lidé z Čech, Polska, Slovenska i ze Spojených států. Někteří připojili i příběhy či fotografie.

Sport

Tenista Tomáš Berdych postoupil do finále turnaje v Dubaji. Český hráč dnes v semifinále s obhájcem titulu Rogerem Federerem odvrátil tři mečboly a Švýcara porazil v třísetovém dramatu 3:6, 7:6 a 6:4. O titul si třetí nasazený hráč zahraje se světovou jedničkou Srbem Novakem Djokovičem, který v prvním semifinále zdolal Argentince Juana Martína del Potra 6:3 a 7:6.

Čeští favorité v běhu na 400 metrů byli ve svých úvodních vystoupeních na halovém mistrovství Evropy v atletice v Göteborgu úspěšní. Evropský šampion Pavel Maslák postoupil do semifinále absolutně nejrychlejším časem 46,54 sekundy. Zuzana Hejnová bez problémů vyhrála svůj snazší rozběh, zatímco obhájkyně titulu Denisa Rosolová musela v rychlém závodu zabrat a její letošní nejlepší výkon 52,20 byl nakonec čtvrtý nejrychlejší.

Běžci na lyžích Jiří Magál, Lukáš Bauer, Aleš Razým a Martin Jakš skončili ve štafetě na mistrovství světa ve Val di Fiemme jedenáctí. Zlaté medaile vybojovalo kvarteto Norska před Švédy a Rusy.

I nedělní prvoligový zápas v Plzni zahájí ostravský fotbalový útočník Milan Baroš s největší pravděpodobností ještě na lavičce náhradníků. Jednatřicetiletý bývalý reprezentant nepočítá s tím, že by Baníku od první minuty pomohl dříve než příští víkend v domácím utkání proti Hradci Králové.

Německý trenér Peter Draisaitl bude stát na lavičce hokejistů Českých Budějovic i v příští sezoně. Klub s ním prodloužil o rok smlouvu stejně jako s jeho asistentem Radkem Bělohlavem a trenérem brankářů Romanem Turkem. Pokračuje také sportovní manažer Petr Sailer. HC Mountfield to uvedl v tiskové zprávě.

Český lyžař Stanislav Řezáč opět patří k favoritům slavného Vasova běhu, který se koná v neděli. V uplynulých čtyřech ročnících závodu na 90 kilometrů klasickou technikou ze Sälenu do Mory ve Švédsku skončil vždy na stupních vítězů, ale výhra mu chybí a letos by ji rád konečně vybojoval.

Fotbalový trenér Karel Jarolím skončil po necelých dvou letech své působení v saúdskoarabském celku Al Ahlí Džidda. S vedením klubu se ve čtvrtek domluvil na ukončení spolupráce, přestože s týmem osmkrát za sebou neprohrál. Klub o tom informoval na svém webu.

Tenistka Karolína Plíšková postoupila v Kuala Lumpuru poprvé v kariéře do semifinále turnaje WTA. Rakušanku Patricii Mayrovou-Achleitnerovou zdolala 7:5, 6:1. O prodloužení své úspěšné cesty Malaysian Open bude dvacetiletá česká hráčka usilovat v sobotním utkání se čtvrtou nasazenou Japonkou Ajumi Moritaovou. Se sestrou Kristýnou pak semifinále čtyřhry prohrály.

Obránce Tomáš Řepka se odvolal proti rozhodnutí arbitrážní komise Fotbalové asociace ČR, která potvrdila zrušení jeho smlouvy s Českými Budějovicemi. Devětatřicetiletý stoper se domáhal dodržení kontraktu do konce této sezony, komise ale v pondělí dala za pravdu Budějovicím, které s Řepkou po podzimu smlouvu rozvázaly. Kvůli odvolání musel odložit angažmá v divizní Dobrovici.

Český hokejový obránce Michal Jordán po středečním návratu do prvního týmu Caroliny hned ve čtvrtek putoval zpět na farmu do Charlotte, aniž by nastoupil do utkání proti Pittsburghu. Do sestavy Hurricanes se totiž zařadili dva uzdravení hráči - zadák Tim Gleason a útočník Tim Brent.

Hokejový útočník Jiří Tlustý zařídil ve čtvrtečním utkání NHL dvěma góly a jednou asistencí vítězství Caroliny 4:1 nad Pittsburghem. Kladenský odchovanec se trefil dvakrát během jednoho zápasu počtvrté v sezoně a s devíti zásahy je i nejlepším českým střelcem probíhajícího ročníku.

Čeští hokejisté sehrají dva zápasy Euro Hockey Challenge s Lotyšskem ve středu 3. dubna a o den později v Jindřichově Hradci. Město chce před prvním zápasem přejmenovat halu na Zimní stadion Jana Marka. Informoval o tom v tiskové zprávě Český svaz ledního hokeje. "Výběrem místa utkání chce Český svaz ledního hokeje připomenout skutečnost, že Jindřichův Hradec je tradiční líhní vynikajících hokejistů, mistrů světa, hráčů NHL a reprezentantů," uvedl mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Poprvé ve své historii se bude v Praze pořádat mistrovství České republiky v zimním plavání v prsařském stylu. V sobotu 2. března ho v nevyhřívaném venkovním plaveckém bazénu v Podolí pořádá první pražský plavecký klub otužilců. Do soutěže se přihlásilo téměř 160 plavců, informoval předseda klubu otužilců a ředitel soutěže Tomáš Prokop. Plavci se do Prahy sjedou nejen z celé republiky, ale i z Polska, Slovenska, Velké Británie a Belgie. Ve vodě se představí i několik dřívějších přemožitelů kanálu La Manche.

Počasí v ČR:

Jasno až polojasno, Teploty 1 až 5 stupňů, na horách kolem nuly.