Zprávy

0:00
/
0:00

Vláda podepsala smlouvy o finančním vyrovnání se 16 církvemi

Premiér Petr Nečas (ODS) jménem vlády podepsal smlouvy se 16 církvemi a náboženskými obcemi o finančním vyrovnání. Učinil tak navzdory silným protestům opozice a přesto, že Ústavní soud zatím nerozhodl o trojici stížností na církevní restituce. Podobu vyrovnání s církvemi tvrdě kritizovali opoziční sociální demokraté, komunisté i Věci veřejné. Všechny tři strany podaly stížnost na zrušení restitucí k Ústavnímu soudu. ČSSD ve čtvrtek soud také požádala, aby předběžným opatřením zakázal podpis smluv. ÚS však o její žádosti nestačil rozhodnout, jeho plénum se sejde až příští týden. Smlouvy se týkají jen peněžní části restitucí. Za zabavený majetek získají náboženské obce během 30 let náhradu 59 miliard korun navýšených o inflaci, stát jim naopak postupně přestane vyplácet pravidelné roční příspěvky na činnost. Finanční odškodnění jako jediná ze 17 církví, které na něj mají nárok, nepřijala Bratská jednota baptistů. Smlouva s každou církví obsahuje konkrétní sumu, kterou stát dané společnosti vyplatí jako jednu z forem vypořádání majetkových křivd. Největší částka, 47,2 miliardy korun, připadá na církev římskokatolickou. Zákon o církevních restitucích počítá vedle finanční náhrady i s vydáváním majetku v hodnotě zhruba 75 miliard. Církve a náboženské společnosti jej mohou dostat, pokud prokážou, že jim byl zabrán v době mezi únorovým nástupem komunistů v roce 1948 a 1. lednem 1990.

Právníci: Smlouvy s církvemi by byly platné i po zrušení zákona

Případné zrušení zákona o církevních restitucích Ústavním soudem se zřejmě nijak nedotkne platnosti smluv o finančním vyrovnání, které s církvemi uzavřela vláda. Shodli se na tom ústavní právníci. "Smlouvy jsou v rámci zákona o církevních restitucích zavedeny právě proto, aby zabránily budoucímu zákonodárci, ale i současnému Ústavnímu soudu v provedení následných změn," uvedl profesor ústavního práva Václav Pavlíček. Podle něj je takové opatření zcela nestandardní a obvyklé by bylo, kdyby o finančních částkách pro církve rozhodoval parlament. Odhadovat, jaký by případné zrušení zákona mělo vliv na uzavřené smlouvy, je podle něj obtížné z toho důvodu, že stát zatím nikdy podobnou záležitost neřešil smlouvou.

Klaus v Deníku: Před aktivní politikou si nechci zabouchnout dveře

Prezident Václav Klaus si po odchodu z funkce nechce "zabouchnout dveře před aktivní politikou". Uvedl to v rozhovoru, který otiskly regionální Deníky. Potvrdil tak, že se politice dál chce věnovat. "Mou prvotní ambicí je posadit se do mnou nedávno založeného Institutu Václava Klause, který je vybudován ve stylu amerických prezidentských knihoven, a být tedy vedle politiky. Ne přímo v politice. Ale před aktivní politikou si nechci zabouchnout dveře. Uvidíme," řekl. Klaus dříve uváděl, že se po skončení mandátu bude zapojovat do veřejné politiky svými analýzami, studiemi a podobně. Klaus končí ve funkci prezidenta 7. března. Ve čtvrtek při rozloučení s diplomaty v Česku na Pražském hradě uvedl, že plánuje nadále cestovat do zahraničí, a věří, že bude mít více času na různá mezinárodní setkání a konference.

Bavorsko chválí Nečase za jeho čtvrteční projev v Mnichově

Historická řeč, která zanechala velký dojem - tak hodnotí bavorský tisk čtvrteční vystoupení českého premiéra Petra Nečase v bavorském zemském sněmu, kde zopakoval, že Česko lituje křivd způsobených poválečným vysídlením sudetských Němců. Od jejich představitelů se Nečasovi za jeho slova dostalo také chvály. Podle Passauer Neue Presse jím začala nová éra česko-bavorských vztahů a "roztála největší kra politické doby ledové od války". "Byla to chytrá a uvážlivá řeč, která zdůrazňovala to, co nás spojuje, aniž by vynechávala to, co nás rozděluje. Vyzdvihovala vůli po usmíření místo dalšího zaklínání se revanšismem minulosti," napsal pasovský deník. Řada bavorských listů cituje reakce nejvyššího představitele sudetských Němců Bernda Posselta, který byl projevu přítomen a podle něhož jím Nečas dal česko-bavorským vztahům "novou kvalitu". Podle předsedy sudetoněmecké Ackermannovy obce Martina Kastlera prokázal Nečas velkou odvahu a označil předsedu pražské vlády za "stavitele mostů" mezi Čechy, Bavory a sudetskými Němci.

Füle: Barroso má zájem se co nejdříve setkat se Zemanem

Předseda Evropské komise José Barroso má velký zájem se co nejdříve setkat s budoucím českým prezidentem Milošem Zemanem. Novinářům to po jednání se zvolenou hlavou státu řekl eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle. Zpět do Bruselu prý odjíždí "s některými pozitivními vzkazy" od Zemana. Vlajka Evropské unie zavlaje nad Pražským hradem mezi 16. a 30. březnem. Novinářům to na závěr svého pracovního týdne řekl budoucí prezident Miloš Zeman. Přesné datum vyvěšování evropské zástavy podle něj zatím není známo. Na slavnost pozval předsedu Evropské komise (EK) Josého Barrosa. Zástavu EU nad svým sídlem vytrvale odmítal končící prezident Václav Klaus, který je známým kritikem unie.

Schwarzenberg se Zemanem konzultoval zahraniční politiku

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nečekaně přijel za budoucím prezidentem Milošem Zemanem. Setkal se s ním již podruhé za uplynulé dva týdny. Po asi hodinové schůzce řekl, že ho informoval o zahraniční politice. Podle Zemana spolu hovořili o obsazení míst velvyslanců ve světě. Oba politici spolu již jednali před 14 dny, kdy Schwarzenberg Zemana navštívil poprvé od jeho volebního vítězství. Hovořili tehdy například o obsazení postu velvyslance v Moskvě, kterým by se mohl stát bývalý kosmonaut Vladimír Remek. Budoucí prezident se s ministrem zahraniční zřejmě shodne v evropské politice, rozpory budou mít pravděpodobně v názoru na Kosovo. Podle Zemanova dřívějšího vyjádření se zřejmě shodnou i v postojích k Izraeli. Zeman jednal i s velvyslancem Francie, který mu přišel vyřídit gratulaci od prezidenta Françoise Hollandea. Ambasador s budoucí hlavou státu jednal také o krizi v Mali nebo dostavbě jaderné elektrárny Temelín. O jihočeské elektrárně Zeman ve čtvrtek jednal také s americkým velvyslancem Normanem Eisenem. Podle ambasadora je strategická zakázka další možností, jak prohloubit partnerství obou zemí.

Úřady práce musí stanovit termíny výplaty dávek

Úřady práce musí stanovit jasně termíny, v nichž budou vyplácet lidem sociální dávky. Kvůli zpoždění dávek to nařídila ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09). Peníze od státu se nyní zpozdily. Jako obvykle je nedostalo na 30.000 lidí.

České úřady loni odmítly necelá dvě procenta žádostí o víza

České úřady loni odmítly necelá dvě procenta žádostí o víza, což je méně v porovnání se zhruba šestiprocentním průměrem v zemích schengenského prostoru. České konzulární úřady tak nepatří podle statistik ministerstva zahraničí ani Evropské komise mezi nejstriktnější při vyřizování vízových žádostí, i když to tvrdí některé nevládní organizace například na Ukrajině. Uvedli to zástupci ministerstva. Největší počet žádostí o víza byl loni v Rusku, a to 384.000. V porovnání s rokem 2010 se zvýšil o více než 114.000 žádostí. Na Ukrajině se naopak snížil z předloňských zhruba 100.000 na 75.000. Za Ruskem a Ukrajinou následují Kazachstán a Čína. Celkový počet vyřizovaných žádostí se loni zvýšil na 593.000. Přes nárůst počtu žádostí i agend s tím spojených se výrazně nezměnil počet konzulárních a diplomatických úředníků, který se z 205 z roku 2010 snížil na loňských 187.

Policie vyšetřuje soudce Havlína a další lidi z justice

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) vyšetřují několik lidí z řad justice. Uvedla to šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze Lenka Bradáčová. Jedním z vyšetřovaných je soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřej Havlín. ÚOOZ zasahoval za přítomnosti šéfa útvaru Roberta Šlachty již ve čtvrtek, jeho mluvčí Pavel Hanták ale nesdělil, čeho se zásah týkal. Bradáčová bližší údaje zveřejní v sobotu. Situaci už začal řešit i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). "Ministr neprodleně zahájí řízení o dočasném zproštění výkonu funkce soudce. Nic víc mu zákon neumožňuje," uvedla Blažkova mluvčí Štěpánka Čechová. Havlína loni v květnu kárně potrestal Nejvyšší správní soud desetiprocentním snížením platu na dobu šesti měsíců. Hlavním proviněním soudce bylo to, že se pokusil ovlivňovat kolegyni, která měla na starosti případ z kauzy kolem konkurzního soudce Jiřího Berky.

Vrchní soud vyloučil Samkovou z mačetové kauzy

Vrchní soud v Praze vyloučil advokátku Kláru Samkovou z případu takzvaného mačetového útoku v Novém Boru, při němž byli zraněni tři lidé. ČTK to řekla předsedkyně senátu Krajského soudu v Liberci Eva Drahotová, která má případ na starosti. Stížnost na Samkovou podala při minulém líčení u Krajského soudu v Liberci Romana Staňková, nová obhájkyně obžalovaného Antonína Sina. Samková ho přestala obhajovat loni v prosinci poté, co obžalovaný muž v dopise částečně popsal, co se při útoku stalo. Dostal se tak do rozporu s tím, co vypovídají další tři obžalovaní zastupovaní Samkovou. Někteří tvrdí, že na místě útoku ani nebyli.

EK: Ekonomika ČR bude letos stagnovat, deficit nad třemi pct HDP

Česká ekonomika bude letos stagnovat, odhadla Evropská komise v páteční prognóze. Komise dál očekává, že schodek rozpočtu letos dosáhne 3,1 procenta hrubého domácího produktu. To by znamenalo, že bude nad klíčovou hranicí tří procent, jejíž dodržení je nezbytné k ukončení procedury pro nadměrný deficit, kterou unie s Českem vede. Komise předpokládá, že schodek českého rozpočtu za loňský rok dosáhne 5,2 procenta HDP. Na tom se výraznou měrou podílí započítání církevních restitucí. Problémy s čerpáním evropských fondů měly na rozpočet dopad zhruba 0,3 procenta HDP, uvedla komise. Ministerstvo financí ale očekává, že letos udrží deficit veřejných financí pod plánovanými třemi procenty HDP. Podmínkou ale je, že se dramaticky nezhorší ekonomická situace v Evropě. V reakci na odhady to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Zároveň uvedl, že nepočítá letos s žádnými mimořádnými opatřeními ve státním rozpočtu.

Ceny v průmyslu v lednu zrychlily meziroční růst na 1,4 procenta

Ceny průmyslových výrobců v lednu zrychlily meziroční růst na 1,4 procenta po prosincovém zvýšení o 1,2 procenta. Proti předchozímu měsíci stouply o 1,1 procenta. Meziročně rostly také ceny zemědělských výrobců. Naopak nižší byly ceny stavebních prací a tržních služeb. Oznámil to Český statistický úřad. Ceny zemědělských výrobců byly v lednu meziročně vyšší o 15,4 procenta, v loňském prosinci se zvýšily o 13,8 procenta.

HN: ČEZ a Czech Coal chystají podpis smlouvy o dodávkách uhlí

Elektrárenská společnost ČEZ a těžařská firma Pavla Tykače Czech Coal ukončily jeden z největších sporů české energetiky a v nejbližších dnech podepíšou smlouvu o dodávkách uhlí. Elektrárna Počerady bude z dolu Vršany až do jeho vyuhlení, tedy zhruba 30 až 50 let, dostávat šest milionů tun uhlí ročně. Jeho hodnota přesahuje 200 miliard korun. S odvoláním na několik zdrojů o tom informují Hospodářské noviny. Součástí smlouvy je prý i dohoda o neútočení. Elektrárně skončila dlouhodobá smlouva na konci roku. Obě strany se loni několik měsíců snažily ceny uhlí pro letošek dohodnout, ale právě to byl jeden ze sporů, který nedokázaly překonat. Ze smlouvy nyní vyplývá, že se výkupní cena hnědého uhlí zvýší na 39 korun za gigajoule a do budoucna bude vázána na ceny černého uhlí.

Čistý zisk české antivirové firmy AVG loni klesl, tržby zvýšila

Čistý zisk českého výrobce antivirových programů AVG Technologies loni meziročně klesl o více než polovinu na 45,8 milionu dolarů (884 milionů Kč). Tržby společnosti se loni proti roku 2011 zvýšily o 31 procent na 356 milionů dolarů. AVG Technologies vznikla v roce 1991, v současné době má více než 800 zaměstnanců. Kanceláře má v České republice, Velké Británii, Spojených státech, Německu, Francii, na Kypru, v Izraeli, Číně a Hongkongu. Podnik má zhruba 146 milionů zákazníků. AVG, která se zpočátku jmenovala Grisoft, na trhu konkuruje firmám jako Symantec nebo McAfee. Podobně jako některé další české podniky má společnost AVG Technologies sídlo v Nizozemsku.

Koninu obsahovaly asi další dva výrobky

Veterinární inspektoři patrně odhalili nedeklarované koňské maso ve dvou dalších masných výrobcích. Ve státním veterinárním ústavu v Olomouci potvrdili koňskou DNA ve vzorku masových kuliček z hovězího a vepřového masa a mletých hovězích burgerů. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Koňskou DNA kontrola potvrdila také ve výrobku Eismann Lasagne Bolognese původem z Lucemburska, o jehož výskytu na českém trhu ve čtvrtek informovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).

Rada seniorů žádá urychlené přijetí zákona o sociálním bydlení

Rada seniorů žádá urychlené přijetí zákona o sociálním bydlení. Podle ní totiž mnozí důchodci, kteří žijí v nájmu, na byt nemají. Na dávky na bydlení pak nedosáhnou, nebo jsou nedostatečné. Novinářům to řekl šéf rady Zdeněk Pernes. Rada připravila vlastní návrhy řešení. Místopředseda opoziční ČSSD Zdeněk Škromach uvedl, že jeho strana chystá vlastní návrh normy. Kromě urychleného přijetí zákona o sociálním bydlení mezi ně patří zvýšení příspěvků na bydlení podle skutečných nákladů za byt. V Brně, Praze a dalších velkých městech by se měly navíc lišit podle toho, v jaké části se bydlení nachází a kolik tam běžně stojí. Osamělým seniorům by úřady práce měly vyplácet dávku mimořádné okamžité pomoci, která by jim pomohla udržet si nájemní byt.

V ČR je 11.500 bezdomovců, kteří stojí o pomoc, třetina má práci

V Česku žije kolem 11.500 bezdomovců, kteří vyhledávají pomoc a stojí o ni. Pětinu z nich představují ženy. Téměř každý třetí člověk bez přístřeší má také práci. Vyplývá to z výsledků sčítání bezdomovců, které provedl Český statistický úřad se Sdružením azylových domů a Asociací poskytovatelů sociálních služeb. Celkem je lidí bez domova podstatně víc, než vyplývá z výsledků sčítání. Podle sčítání nejvíc bezdomovců pobývalo v azylových domech, denních střediscích či noclehárnách v Moravskoslezském kraji. Bylo jich skoro 2600. V hlavním městě žilo kolem 1250 bezdomovců. Sčítání bezdomovců se podle jasně stanovených pravidel v celé zemi uskutečnilo vůbec poprvé. Konalo se spolu se sčítáním lidu na jaře 2011.

Před 40 lety byl otevřen Nuselský most v Praze

Jednou z klíčových staveb pražského dopravního systému, po níž denně projedou tisíce aut, ale také zajímavým technickým a architektonickým dílem je Nuselský most, který byl otevřen 22. února 1973. Most přes Nuselské údolí, jehož stavba začala v roce 1965, však proslul i jako místo, kde svůj život skokem do čtyřicetimetrové hloubky ukončily již stovky sebevrahů. Plány na přemostění hlubokého údolí Botiče vznikaly již na počátku 20. století, ale teprve na přelomu 50. a 60. let byla uspořádána architektonická soutěž, z níž vítězně vyšel návrh trojice architektů Vojtěcha Michálka, Stanislava Hubičky a Svatopluka Kobra. Nuselský most je dlouhý 485 metrů a široký 26 metrů a dodnes je jednou z největších staveb z předpjatého betonu v ČR.

Ekologové napočítali na Šumavě méně vyder, v Beskydech nárůst

Při zjišťování výskytu vyder jich ekologové na Šumavě napočítali méně než při minulém sčítání, v Beskydech populace naopak roste. Uvedla to Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Podotkla ale, že výkyvy nemusejí nic znamenat, protože se sčítalo jen v přesně vymezené oblasti. Ekologové také poprvé počítali vydry v Orlických horách, výsledek pomůže třeba při posudcích kvůli náhradám škod, které vydry způsobily na rybách. V Česku žijí vydry také třeba na Vysočině či jižní Moravě. Při sčítání v roce 2009 přitom na Šumavě napočítali čtyři dospělé kusy a dvě mláďata, podle ekologů ale mírný pokles může představovat "pouze meziroční variabilitu". V Beskydech se naposledy počítalo před sedmi lety, vydří populace se tam tehdy teprve začala rozrůstat.

Časopis Loutkář oslavil stovku

Časopis Loutkář završil oslavy 100. výročí svého založení novými webovými stránkami a speciálním číslem v angličtině. Jubileum připomněl už loni na Skupově Plzni a Loutkářské Chrudimi. V souvislosti s výročím redakce oslovila 24 výtvarníků spjatých s loutkovým divadlem, například Jiřího Bartu, Adolfa Borna, Petra Nikla, Jana Schmida, kteří věnovali grafické listy. Zahraničním čtenářům Loutkáře, kteří se dosud museli spokojit pouze s anglickým resumé jednotlivých čísel, je určeno speciální číslo s výběrem klíčových článků z ročníku 2012. Právě vyšlo a obsahuje i studii Století s Loutkářem, která bilancuje a sumarizuje význam periodika v českém i světovém kontextu, dále články připomínající 100. výročí narození Jiřího Trnky a materiály zaměřené na 60. výročí založení vůbec první Loutkářské katedry na světě na pražské DAMU. Časopis je prvním specializovaným loutkářským periodikem na světě. Od roku 1912 vychází s pauzou válečných let dodnes.

Klavíristka Grimaudová nevystoupí v dubnu na Pražském hradě

Světově uznávaná klavíristka Héléne Grimaudová nezahraje 20. dubna na donátorském koncertu ve Španělském sále Pražského hradu. Pořadatelé z festivalu Dvořákova Praha oznámili, že se koncert ruší z organizačních důvodů. Proč vyhledávaná umělkyně do Prahy nepřijede, však neuvedli. Vstupné bude posluchačům vráceno. Grimaudová tak nevystoupí v Česku už podruhé. Před více než pěti lety totiž na festivalu Pražský podzim odřekla koncert těsně před jeho začátkem. S Grimaudovou plánuje v dubnu spolupracovat například Česká filharmonie, která s ní a houslistou Josefem Špačkem podnikne turné po Velké Británii.

Ze sportu:

Česká tenistka Petra Kvitová si v semifinále turnaje v Dubaji poradila s někdejší světovou jedničkou Caroline Wozniackou z Dánska a po výsledku 6:3, 6:4 postoupila do svého prvního letošního finále. O titul se utká s Italkou Sarou Erraniovou, která v semifinále vyřadila krajanku Robertu Vinciovou.

Téměř kompletní tým olympijských vítězů z Nagana se v sobotu zúčastní setkání k patnáctému výročí od zisku zlatých medailí na hvězdném hokejovém turnaji. Podle posledních informací by v Praze mělo chybět jen pět hráčů ze zlatého kádru - Jaromír Jágr, Milan Hejduk, Roman Hamrlík, Jiří Dopita a Petr Svoboda.

Výsledky Plzně a Sparty v Evropské lize výrazně zvýšily šanci na to, aby český fotbal měl v předkole Ligy mistrů znovu dva kluby. Od patnácté příčky, která to zajišťuje, dělí české kluby jen dvě místa a devět bodů.

Český reprezentant Pavel Churavý obsadil v úvodním závodu sdruženářů na mistrovství světa ve Val di Fiemme dvanácté místo. Druhý titul v kariéře dnes získal Francouz Jason Lamy Chappuis, jenž zvítězil ve finiši čtyř závodníků před Rakušanem Mariem Stecherem a Němcem Björnem Kircheisenem.

Fotbalista Lukáš Jarolím je na odchodu z pražské Slavie. Šestatřicetiletý záložník se nevešel do třiadvacetičlenného kádru A-týmu a od klubu dostal svolení k tomu, aby si našel nové angažmá.

V kvalifikaci na sobotní úvodní závod Světového poháru žen v moderním pětiboji v Palm Springs uspěly obě české reprezentantky. Natálie Dianová postoupila ze skupiny A z osmého místa, ve skupině B uspěla i Lenka Bilková na 17. příčce.

Český hokejový útočník Roman Horák se po týdnu stráveném v prvním týmu Calgary vrátil na farmu do Abbotsfordu. Jednadvacetiletý hráč v neděli v Dallasu vstřelil v českém útoku s Romanem Červenkou a Jiřím Hudlerem svůj první gól v této sezoně NHL, přesto se stěhuje do AHL.

Fotbalista Lukáš Jarolím je na odchodu z pražské Slavie. Šestatřicetiletý záložník se nevešel do třiadvacetičlenného kádru A-týmu a od klubu dostal svolení k tomu, aby si našel nové angažmá. Zkušený hráč ve Slavii fotbalově vyrostl a několikrát se do vršovického klubu vrátil, naposledy v roce 2010 po odchodu z italské Sieny.

Počasí:

Noc bude zatažená se sněžením, teploty klesnou na -3 až -7 stupňů. V sobotu bude sněžit, teploty se budou pohybovat kolem nuly.